Bruksel

basha-5.jpg
G. P.21:53 | 20/03/2019

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha nga dita e mërkurë ndodhet në Bruksel, ku ka marrë pjesë në Asamblenë politike të Partisë Popullore Europiane.

Si njofton vetë kreu i demokratëve përmes një postimi në rrjetin social Twitter, gjatë vizitës në Bruksel ka takuar edhe Anegert Kramp–Karrenbauer, kryetaren e CDU-së, të cilës i ka shprehur mirënjohjen për mbështetjen në hartimin e programit ekonomik të forcës politike që ai drejton.

Nuk dihet nëse vizita e kreut të demokratëve do të zgjatet edhe ditën e enjte, apo Basha do të kthehet për t’iu bashkuar protestuesve, që opozita ka thirrur përpara godinës parlamentare në orën 9:30, duke i paraprirë mbledhjes së parlamentit në seancë plenare./abcnews.al

MAY-1280x732.jpg
G. P.14:23 | 12/03/2019

Pasditen e sotme parlamenti britanik do të votojë për herë të fundit për marrëveshjen e arritur mes kryeministres May dhe Brukselit, për daljen e vendit nga Bashkimi Europian. Presidenti i komisionit Europian deklaroi se kjo është mundësia e fundit e Londrës.

Kryeministrja angleze, Theresa May, ka arritur të marrë nga Bashkimi Europian modifikimet për mekanizmin e kundërshtuar të pikave të ndalimit për kufirin irlandez në kuadër të Brexit.

Këto modifikime, që mund të garantojnë dritën jeshile për miratimin e marrëveshjes në parlamentin britanik, në votimin e pasdites së të martës, përforcojnë dhe përmirësojnë marrëveshjen për Brexit.

May në negociatat në Strasburg me presidentin e Komisionit Europian, Jean Claude Juncker, dhe me kryenegociatorin e Brukselit, Mishel Barnier, realizoi përcaktimin e një instrumenti të përbashkët që synon të qartësojë interpretimin e pikave të ndalimit si një mekanizëm garancie.

Në thelb kryeministrja britanike theksoi se kishte shmangur rrezikun e humbjes së sovranitetit të pjesshëm mbi Irlandën e Veriut, pjesë e Britanisë së Madhe dhe jo e Bashkimit Europian, në avantazh të mbrojtjes së të drejtave të Republikës së Irlandës, vend anëtar i BE-së.

Në përfundim të takimit me presidentin e Komisionit Europian, May deklaroi se pasja e një garancie për të shmangur një kufi fizik në Irlandë është një hap pozitiv, por pikat e ndalimit nuk mund të kthehen në një marrëveshje të përhershme. Sipas saj duhen ndryshime ligjore për të cilat nuk është rënë dakord.

Nga ana e tij, Juncker u shpreh prerë se nuk do të ketë negociata të reja dhe se kjo ishte mundësia e fundit që i jepej Londrës.

Përpjekjet e mëparshme të May për të bindur deputetët britanikë që të mbështesin marrëveshjen e arritur në Nëntor, kanë dështuar. E njëjta situatë mund të përsëritet dhe në pasditen e të martës kur pritet votimi i ri dhe vendimtar i parlamentit. Pa modifikimet domethënëse në planin e May, qeveria do të kishte humbur sërish. Ndërsa me ndryshimet e minutës së fundit, shpresat janë ndezur sërish.

Ky hap para, mund të rezultojë vendimtar për të shmangur një tjetër dështim të planit të May, që në Londër mund t’i hapte rrugë skenarëve të reja. Më dramatiku është ai i ndërprerjes së lidhjeve me Europën, në 29 Mars, pa një marrëveshje. Një perspektivë që tremb më shumë sipërmarrjet britanike. Një kërkesë e mundshme për shtyrjen e afatit duhet të miratohet nga 27 vendet e tjera anëtare, të cilat do të takohen për një samit në Bruksel në datat 21 dhe 22 Mars.

Por reagimi i parë i liderit laburist Jeremy Corbyn ka qenë shumë i ashpër duke deklaruar se negociatat kanë dështuar dhe se marrëveshja nuk përmban asgjë që i afrohet ndryshimeve të premtuara nga kryeministrja May./abcnews.al

fleckenstein.jpg
G. P.14:14 | 27/01/2019

Në një intervistë për ABC News, raportuesi për Shqipërinë në Parlamentin Europian, Knut Fleckenstein deklaron se studentët e kanë arritur qëllimin e tyre së paku pjesërisht. Por parimi “Gjithçka ose asgjë” përgjithësisht nuk ndihmon. Fleckenstein shpreson, që qeveria të realizojë sa më shumë të jetë e mundur lidhur me aksesin më të mirë për të gjthë në sistemin e arsimit dhe pë t’i pajisur të rinjtë me aftësi dhe njohuri më të mira për tregun e punës.

Pyetje: Protestat e studentëve në Shqipëri vazhdojnë prej më shumë se 5 javësh, fillimisht të përqëndruara në sheshe dhe më pas në gjirin e disa fakulteteve. Shumë prej tyre janë të gatshëm për grevë. Në deklaratën tuaj, ju i keni mëshuar dialogut. Ndërkohë studentët konsiderojnë që 8 kërkesat e tyre nuk kanë nevojë për dialog, por ato duhen plotësuar nga qeveria. Ç’mendoni për këtë?

Knut Fleckenstein, eurodeputet: Eshtë një shenjë e qartë e një shoqërie civile aktive dhe plot jetë dhe gjithashtu një tregues i demokracisë. Demokracia nuk është vetëm të votosh çdo katër vjet. Ka një qeveri të zgjedhur, që duhet t’i marrë çështjet shumë seriozisht, t’i shqyrtojë ato dhe të shohë se ç’mund të realizohet. Kam dëgjuar, se disa çështje po diskutohen, dhe ministrja e ri për Arsimin ka marrë përsipër disa detyra. Kjo do të thotë që studentët e kanë arritur qëllimin e tyre së paku pjesërisht. Nuk jam gjyqtar. Nuk mund të ndërhyj në çështje të brendshme dhe të cilësoj nëse kjo është e mjaftueshme apo jo. Por parimi “Gjithçka ose asgjë” përgjithësisht nuk ndihmon. Gjithsesi, të përcaktosh kërkesa të qarta dhe të luftosh për to është pjesë e demokracisë.

Pyetje: Akses më të mirë për të gjithë në arsim dhe aftësi dhe njohuri më të mira për të përgatitur të rinjtë për tregun e punës. Ju e keni kërkuar këtë prej vitesh dhe sërish këto pika bëjnë pjesë në rezolutën e Nëntorit të 2018-s. A mendoni se këto janë konsideruar nga qeveria shqiptare? Nuk kemi parë ndryshim deri tani.

Knut Fleckenstein: Mendoj se mund të kishte qenë më mirë dhe protesta e studentëve e inkurajon qartësisht qeverinë që të shkojë më larg në këtë drejtim. Por duhet kuptuar gjithashtu, që nuk mund të financohet çdo gjë që do, nëse nuk ke një ekonomi të fortë, që sjell taksat. Pra është e mundshme vetëm hap pas hapi. Ju i përmendët disa pika të raportit, akses më të mirë për të gjthë në sistemin e arsimit, pajisje me aftësi dhe njohuri më të mira për t’i përgatitur të rinjtë për tregun e punës. Janë pika shumë të rëndësishme dhe shpresoj që qeveria të bëjë sa më shumë të jetë e mundur.

Pyetje: A ju duket e drejtë ulja e tarifave për studimet?

Knut Fleckenstein: Nuk i njoh tarifat.

Pyetje: Ato janë më të larta se në shtete anëtare të Bashkimit Europian. Një student në Master në Shqipëri paguan më shumë se një student në një shtet anëtar të BE-së, Belgjikë apo Gjermani. A mendoni se me standardin e jetesës në Shqipëri mund të përballohet kjo?

Knut Fleckenstein: Por kam dëgjuar, se tani propozimi është që të paguajnë 50%.

Pyetje: Jo për të gjithë.

Knut Fleckenstein: Nuk jam politikan shqiptar, por europian. Nuk jam në brendësi të çdo detaji, por në parim jua dhashë mendimin tim./abcnews.al

brexit-1.jpg
G. P.23:41 | 22/01/2019

Parlamenti Europian do të nisë së shpejti ratifikimin e marrëveshjes së Breksit të arritur vitin e kaluar me Mbretërinë e Bashkuar. Brukseli zyrtar ka paralajmëruar Londrën se nuk ka shanse për një rinegocim të akordit.

Parlamenti Europian pritet të nisë javën e ardhshme procedurat për ratifikimin e marrëveshjes së Brexit, të negociuar mes Brukselit dhe Londrës. Lajmin e bënë të ditur ditën e martë disa ligjvënës europianë, pavarësisht faktit se Britania e Madhe vazhdon përpjekjet për finalizimin e akordit të divorcit.

Ndërkohë, sërish të martën opozita britanike u shpreh për një referendum të ri për Breksit, pasi ngërçi parlamentar duket se ka pak gjasa të zhbllokohet, duke e lënë BE-në në pritje. Unioni europian i ka bërë të qartë Britanisë se është në pritje të propozimeve të saj, por ka nënvizuar se marrëveshja aktuale e negociuar është më e mira që Mbretëria e Bashkuar mund të marrë.

Brukseli ka theksuar megjithatë se mund të punojë edhe në vazhdim për një tekst shtesë për të ardhmen e marrëdhënieve dypalëshe, nëse Londra do të anojë për një lidhje më të ngushtë.

“Shpresojmë që në fund të janarit të nisim procedurat”, deklaroi euro-deputetja Danuta Habner.

Ndërsa përfaqësuesi i PE-së për Breksit, Gaj Ferhofshtad tha se nisja e procesit do të dërgojë një sinjal të rëndësishëm.

“Kjo do të thotë se nuk ka mundësi për një rinegocim të marrëveshjes. Çdo deklaratë që pretendon për të kundërtën është vetëm për qëllime politike”, tha Ferhofshtad. Ndërkohë, teksa 29 Marsi po afron, Europa po përgatitet edhe për një dalje të Britanisë pa marrëveshje./abcnews.al

Capture-3-918x445.jpg
ent ela08:44 | 21/01/2019

Ata ishin migrantë apo europianë, vajza apo djem që u radikalizuan e luftuan për të ashtuquajturin “Shteti Islamik” në Siri. Si do të veprohet me fëmijët e tyre? Një gjykatë belge dha vendimin për kthimin në vend.

Heidi De Pauw nuk e kishte menduar kurrë, se në punën e saj si avokate e fëmijëve në nevojë do të merrte një ditë kërcënime me vdekje. Në verën e vitit të kaluar organizata “Child Focus”, degën belge të së cilës ajo e drejton, filloi një fushatë për të kthyer në Belgjikë fëmijët e migrantëve që shkuan të luftojnë për të ashtuquajturin “Shteti Islamik” në Siri. Posta e saj dhe faqja në mediat sociale u përmbyt nga një lumë urrejtjeje: pamje dhune, deklarata, porosi se si këta fëmijë duhet „mbyten si macet”, thotë ajo. Disa nga postimet shihen edhe në twitterin e saj.

Fëmijë që nuk luajnë

“Nuk mund ta kuptoja këtë, unë mbroj thjesht të drejtat e fëmijëvë”, thotë De Pauw për Deutsche Wellen. Organizata e saj ka identifikuar 18 fëmijë belgë, shumica me nënat e tyre, por edhe vetëm. Ata më shpesh gjenden në kampet e milicëve kurdë në Siri. „Për nënat, mund të flasim, mendoj, ato vendosën në një moment të caktuar të jetës së tyre t’i bashkangjiten IS-it. Por për fëmijët…shumica e tyre nuk janë as 6 vjeç. Kjo është shumë e vështirë për mua.”

Në Tetor De Pauw bashkë me gazetarin belg Rudi Vranckx nga televizioni VRT-udhëtuan në kampet në veri të Sirisë. Një vizitë që më pa prekur shumë, rrëfen ajo. Shumë nga fëmijët nuk kanë parë asnjëherë asnjë libër, nuk ia kishin idenë si mund të luash. Racionet e ushqimit ishin shkurtuar. Rezervat duhen ruajtur për luftën me Turqinë, na thanë milicët kurdë. „Kur shikon pamje të tilla fillon të dyshosh për humanitetin e njeriut”, thotë avokatja. De Pauw thotë, se opinioni e ndryshoi mendimin, pasi pa kushtet e këqija ku jetonin fëmijët, dhe sa të vegjël ishin ata. „Kjo ishte një pikë kthese.”

Gjykata jep dënim me gjobë

Qeveria belge vërtet vendosi, që fëmijët e militantëve të IS-it nën 10 vjeç të sillen në Belgjikë, por nuk bëri më përpjekje për zbatimin e këtij vendimi. Sidomos në çështjen e pranimit të nënave ka pasur shumë rezerva. Edhe mënyra e veprimit me  kurdët që mbështeteshin nga SHBA përbënte problem. Ata nuk kishin autoritet diplomatik zyrtar për të dhënë dokumente identifikimi për fëmijët. Nga ana tjetër me qeverinë siriane nuk ka marrëdhënie konsullore, megjithëse grupimet kurde kërcënojnë, se do t’i dorëzojnë këta fëmijë tek regjimi sirian.

Mesazhe urrejtjeje

Në Dhjetor 2018 një gjykatë belge dha vendimin në favor të dy grave Bouchra Abouallal dhe Tatiana Wielandt, që me gjashtë fëmijët e tyre mbaheshin në kampin e refugjatëve Al-Hol në Siri. Gjykata flamande në instancën e parë vendosi që të ktheheshin në Belgjikë gratë, bashkëshortët e të cilëve ishin militantë të IS-it. Nëse kjo nuk ndodh brenda 40 ditësh, deri në fund janarit, kërcënon një gjobë prej 5000 eurosh në ditë për fëmijë. Megjithëse kjo gjykatë e mori vendimin për këto dy familje, qeveria planifikon kthimin e 18 fëmijëve të identifikuar nga organizata”Child Focus”. Pas Heidi De Pauw u deklarua pozitivisht në publik për pranimin e fëmijëve, ajo mori sërish një numër të madh mesazhesh urrejtjeje.

Ministrja e Azilit të Belgjikës, Maggie de Block do të apelojë vendimin e gjykatës. Ajo nuk është e gatshme të pranojë Abouallal dhe Wielandt. Pyetur nga Deutsche Welle, një zëdhënëse e ministrit të Drejtësisë, Koen Geens përgjigjet me E-Mail, se nuk mund të jepen përgjigje për procedurat në vazhdim, por konfirmoi, se përgatiten dokumente për dy vajza të reja belge në Turqi. Nëna e vajzave, mbështetëse e IS-it u arrestua dhe dënua në Turqi.

Peshimi i rreziqeve

Thomas Renard, ekspert për luftimin e terrorizmit në Egmont Institute në Belgjikë, është i mendimit se ka një lloj dritëshkurtësie tek belgët që janë kundër kthimit të familjeve në kampe. Ai përmend rrezikun minimal që i vjen shoqërisë nga këto gra dikur të radikalizuara, krahasuar me alternativën e lënies së tyre në Siri, ku situata po keqësohet. “Kurdët i luten autoriteteve belge të pranojnë këta qytetarë”, thotë Renard. ‘Madje ka një rrezik në rritje, që ata thjesht t’i lënë këta persona të lirë.”Renard paralajmëron: Këta janë individë që ligjërisht nuk ekzistojnë, pra nuk kanë shenja gishtrinjsh, identifikim të fytyrës, emra të regjistruar, e ky është një rrezik shtesë që duhet ta kemi parasysh”.

Përfytyrimi se këta fëmijë pas disa vitesh „mund të rishfaqen, por që nuk janë të shënuar në sistem” është shqetësues. Prandaj ekspertët janë të mendimit, që „është më mirë të rikthehen nënat dhe këta fëmijë, para se ata të zhduken.”

Për Heidi De Pauw rëndësi ka mbijetesa e këtyre fëmijëve. Një fëmijë belg ndërkohë ka vdekur për shkak të kushteve të këqija në kampe, thotë ajo, një tjetër është sëmurë dhe ka nevojë për trajtim shëndetësor. “Ne flasim për fëmijë, që për mua janë të pafajshëm. Ata nuk mund të bëhen përgjegjës për gabimet e tmerrshme dhe gjërat që kanë bërë prindërit e tyre”./DW

MALTE-EMIGRANTET-ABC-M1-T1.mpg_snapshot_00.04-1280x649.jpg
ent ela11:23 | 08/01/2019

Në Bruksel mblidhet Këshilli i Ministrave të Çështjeve të përgjithshme të Bashkimit Europian. Temë  kryesore do të jetë çështja e emigrantëve që kanë mbetur të bllokuar prej ditësh në brigjet e Maltës.

Pritje e madhe në Bruksel për këshillin e ministrave të cështjeve të përgjithshme  të bashkimit europian: në tryezë sigurisht që do të jetë dhe çështja e emigrantëve, me anijet e organizatave jo qeveritare në gjendje emergjence pranë Maltës. Ndërkohë me dhjetëra vende mes të cilave, Italia, Gjermania, Franca, Luksemburgu, Holanda dhe Rumania kanë pranuar të presin emigrantët nëse Malta do të hapë portet e saj për zbarkimin.

Por qeveria malteze kërkon që përvec 49 personave në bord të dy anijeve, të shpërndahen dhe 249 emigrantë të tjerë të shpëtuar ditët e fundit nga rojet bregdetare të Maltës. Vendet në dispozicion nga grupi i vendeve të gatshme për të pritur emigrntët janë më shumë se 49, por jo 298 sa kërkohen nga Malta.

Ndërkohë që nuk ka pasur asnjë ofertë nga vendet e lindjes si Polonia apo Hungaria. /abcnews.al

limaj-1280x690.jpg
G. P.13:16 | 04/01/2019

Një nga kryesuesit e delegacionit shtetëror të Kosovës, Fatmir Limaj, u shpreh se do të jenë në Bruksel në datën 8 Janar pa presidentin Hashim Thaçi. Limaj tha se takimi i radhës do të jetë informues dhe pritet të caktohet një datë për rinisjen e dialogut.

Delegacioni shtetëror i Republikës së Kosovës, në 8 Janar, do të udhëtojë për në Bruksel në kuadër të procesit të dialogut me Serbinë, por pa pjesëmarrjen e presidentit të vendit, Hashim Thaçi, i cili deri tani ka udhëhequr bisedimet Prishtinë-Beograd. Lajmi është konfirmuar për mediat në Kosovë, nga një prej kryesuesve të ekipit negociator, njëkohësit zëvendëskryeministër, Fatmir Limaj.

Limaj tha se në Bruksel do të shkojnë të vetëm, pasi sipas tij takimi do të jetë me tepër informues. Ai theksoi se pritet të caktohet një datë e saktë se kur do të rinisë dialogu. Ndërkohë, presidenti i vendit, Hashim Thaçi në konferencën e fundvitit para gazetarëve, u shpreh se në 8 Janar do të ishte në Brezovicë për ski. Por kreu i shtetit sërish nuk është tërhequr nga ideja që Lugina e Preshevës t’i bashkohet Kosovës. Në anën tjetër, lidhur me mundësinë që çështja e “korrigjimit të kufirit” të jetë temë diskutimi në Bruksel, kryesuesi i ekipit negociator Fatmir Limaj tha se në Bruksel do të flitet për atë që do të vendoset nga ekipi negociator.

Përderisa në Kosovë po diskutohen temat të cilat duhet të prezantohen në fazën përfundimtare të dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, kjo e dyta ka bërë të ditur se nuk do të dialogojë me Prishtinën pa u hequr taksa prej 100 për qind ndaj produkteve serbe, vendim ky i marrë nga qeveria e Kosovës në fund të vitit të kaluar./abcnews.al

QEVERIA-E-KOSOVES-MBLEDHJA-1280x720.jpg
ent ela14:10 | 26/12/2018

Synimi i palës kosovare është që përmes dialogut me Serbinë të sigurohet ulësja në Organizatën e Kombeve të Bashkuara dhe perspektiva euroatlantike. Kështu ka deklaruar kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, pas mbledhjes së ekipit shtetëror të Kosovës për dialogun me Serbinë. Në Beograd, ndërkaq kryetarja e parlamentit serb, Maja Gojkoviq ka thënë se parakusht për vazhdimin e dialogut serbo-kosovar është që Prishtina të heq taksat e vendosura për mallrat nga Serbia.

Prishtina zyrtare, me gjithë kundërshtitë e opozitës, duket se po e përmbyll këtë vit me një ngjeshje të radhëve për ta bërë sa më të kapshëm dialogun me Serbinë. Kreu i parlamentit, Kadri Veseli, tha pas takimit me ekipin shtetëror për dialogun me Serbinë, se për rrjedhën e punimeve të ekipit do të vihen në dijeni të enjten edhe anëtarët e QUINT-it dhe Bashkimit Evropian.

Ndërkaq, Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, i cili po ashtu mori pjesë në takim, u shpreh optimist për rezultatin e dialogut, tani pas letrës së presidentit amerikan, Donald Trump.

Ndërsa Kuvendi i Kosovës ka diskutuar bashkërendimin e veprimeve që lidhen me dialogun Kosovë-Serbi, kryetarja e parlamentit serb, Maja Gojkoviq, ka paralajmëruar të mërkurën se parakusht për vazhdimin e dialogut është heqja e taksave për mallrat nga Serbia.

Maja Gojkovic, kryetare e Parlamentit, Serbi: “Kërkesa jonë është që të hiqen këto masa të jashtëligjshme dhe pastaj do të mund të bisedojmë. Është punë e tyre se çfarë planesh përgatisin dhe sa larg kanë ndërmend të shkojnë me radikalizimin, pikërisht ndaj serbëve të cilët jetojnë në territorin e Kosovës e Metohisë e me këtë edhe ndaj Serbisë dhe, sikurse po shohim, edhe ndaj Bosnjë-Hercegovinës”– i ka deklaruar të mërkurën medias në Beograd kryeparlamentarja serbe, Maja Gojkoviq.

Bëhet e ditur se më tetë janar në Bruksel ekipi negociator nga Prishtina do të ketë takimin e parë me zyrtarët e lartë të Bashkimit Evropian, me ndërmjetësimin e të cilëve po zhvillohet dialogu Kosovë-Serbi. /abcnews.al

 

THACI-USHTRIA-1280x720.jpg
ent ela23:35 | 19/12/2018

Në një deklaratë për gazetarët në Bruksel, ku po merr pjesë në takimin e liderëve të Ballkanit perëndimor, presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka mbrojtur vendimin për krijimin e ushtrisë duke thënë se ky është një vendim që i përket vetëm vendit të tij .

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, gjatë qëndrimit në Bruksel, ku mori pjesë në një takim të liderëve të Ballkanit Perëndimor, ka komentuar për gazetarët zhvillimet e fundit në vend.

Ai përsëriti se çështja e Ushtrisë së Kosovës tashmë është e kryer dhe se nuk ka kthim prapa. Kreu I shtetit të Kosovës theksoi se ushtria ka marrë mbështetje prej vendeve më të fuqishme të botës edhe para fillimit të seancës së OKB-së si dhe nga tetë vendet e BE-së që dolën me një deklaratë të përbashkët.

Tek e fundit, shtoi ai, ky është vendim i Kosovës, i të zgjedhurve dhe institucioneve të vendit.

Duke iu referuar rolit të tij në dialogun me Serbinë, Thaçi u shpreh se roli i tij në dialog do të jetë kushtetues dhe ligjor, por që në të njëjtën kohë priste angazhim nga ekipi negociator, prej të cilit do të formohen edhe nënekipe tjera. Thaçi tha se Kosova duhet të tregojë lidership serioz, e shtet serioz që merr vendime që ratifikohen në Kuvendin e Kosovës.

Ndërsa për sa i përket liberalizimit të vizave për vendin, ai i cilësoi vonesat si të të padrejta. “Ne kemi kryer të gjitha detyrat, më tepër se të gjithë vendet tjera që kanë kaluar nëpër procesin e liberalizimit të vizave” përfundoi ai. /abcnews.al

THACI-USHTRIA-1280x720.jpg
G. P.15:36 | 19/12/2018

Deri në momentin që taksa ndaj produkteve serbe do të jetë në fuqi, nuk do të ketë dialog me Kosovën. Deklarata u bë nga presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç gjatë takimit në Bruksel me presidentin e KE-së Donald Tusk.

Presidenti i Këshillit Evropian Donald Tusk është takuar në Bruksel me presidentin e Serbisë Aleksandër Vuçiç dhe kryeministren serbe Ana Bërnabiç. Presidenca serbe ka konfirmuar me anë të një deklarate për media se në këtë takim u diskutua për situatën në rajon, dhe taksën e vendosur nga Prishtina për produktet serbe; por dhe për integrimin europian të Serbisë.

nga ana e tij kreu i shtetit serb Vuçiç, theksoi se Serbia mbështet fuqishëm dialogun për normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën dhe beson se bisedimet janë e vetmja mënyrë për të zgjidhur çështjet e hapura dhe për të ruajtur stabilitetin rajonal. Por sipas tij dialogu me Kosovën është bllokuar për shkak të vendimit të Qeverisë së Kosovës për vendosjen e taksës prej 100 për qind për mallrat e Serbisë, vendim këtë që Vuçiç vazhdon ta quajë të paligjshëm dhe në kundërshtim me marrëveshjen e CEFTA-s.Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk, ka përkrahur qëndrimin e Serbisë për marrëdhëniet me Kosovën./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono