Bruksel

MBULIM-MAY-BRUKSEL-ABC-M4-T1.mpg_snapshot_00.00-1280x720.jpg
G. P.20:15 | 10/12/2018

Kryeministrja britanike Theresa May do të rikthehet në Bruksel në përpjekje për të marrë negociata shtesë për Brexit dhe në mënyrë të veçantë për të hequr pikat e ndalimit. Mekanizimine kundërshtuar shumë në Britaninë e Madhe në kufirin irlandez. Lajmin e ka konfirmuar në profilin e tij Twitter, Nadim Zauai, një nga nën sekretarët e qeverisë britanike, në pritje të deklaratave zyrtare nga Dhoma e Përbashkët. Ai shton se Theresa May ka dëgjuar kolegët dhe do të shkojë në Bruksel për të kundërshtuar pikat e ndalimit./abcnews.al

BUSHATI-MCALLISTER-1280x720.jpg
ent ela14:41 | 04/12/2018

Reforma në drejtësi dhe zbatimi i vettingut është diskutuar në takimin që Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme Ditmir Bushati ka zhvilluar me Kryetarin e Komitetit për Politikën e Jashtme në Parlamentin Evropian, David McAllister.

Kreu i diplomacisë shqiptare  ndodhet në Bruksel, në kuadër të takimit të Ministrave të Jashtëm NATO-s. McAllister evidentoi se “hapja e negociatave me Shqipërinë dhe progresi i tërë rajonit drejt BE-së i shërben jo vetëm rajonit tonë por është në interes të vetë BE-së”. Bashkëbiseduesit shkëmbyen mendime  për zhvillimet në Ballkanin Perëndimor dhe ecurinë e përgatitjeve për zgjedhjet e ardhshme për Parlamentin Evropian. /abcnews.al

jeleke.jpg
G. P.22:53 | 30/11/2018

Protesta e “Jelekëve të Verdhë” u spostua të premten në Bruksel, ku policia ndaloi rreth 60 persona, 4 prej të cilëve u mbajtën në gjendje arresti. Forcat e rendit përdorën gaz lotësjellës për të shpërndarë manifestuesit, rreth 300 vetë, që ishin mbledhur në perimetrin e institucioneve federale, ku ndalohet çdo lloj korteu. Një zëdhënëse e policisë belge deklaroi se agjentët iu përgjigjën manifestuesve pasi këta të fundit gjuanin me gurë ndaj tyre.

Por “Jelekët e Verdhë” thanë se ishte policia ajo që nisi aktet e dhunës. Gjatë trazirave u dogjën dy automjete policie dhe kryebashkiaku i Brukselit, Filip Kloze paralajmëroi se kushdo që proteston jashtë perimetrit të caktuar do të ndalohet. Ndërkohë, në Paris dështoi takimi mes përfaqësuesve të protestuesve që kundërshtojnë rritjen e çmimit të karburanteve dhe kryeministrit Eduard Filip. Shkak u bë refuzimi i kreut të qeverisë që takimi të transmetohej online. Nga Buenos Airesi, presidenti Emanuel Makron përjashtoi sërish tërheqjen nga plani i tij për rritjen e çmimeve./abcnews.al

KRONIKE-SKENDERBEU-NE-BRUKSEL-ABCM5T2.mpg_snapshot_00.18-1280x720.jpg
G. P.20:59 | 25/11/2018

Në Bruksel është zhvilluar një ceremoni e veçantë me rastin e festës së pavarësisë. Në fokus të kësaj ceremonie për të çuar ngjyrat kuq e zi në zemër të kryeqytetit europian është vënë figura e heroit tonë kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu.

Skënderbeu ka ardhur në Bruksel mbi kalë dhe me flamurin kuq e zi në dorë. Përballë simbolit futurist dhe universalist të Brukselit, Atomiumit, Skënderbeu i rikujton Europës në kryeqytetin e saj, se shqiptarët kanë mbrojtur vlerat dhe identitetin europian të bashkuar. Ky është inskenimi që shqiptarët e Belgjikës kanë përjetuar këtë vit për festën e pavarësisë, falë grupit dhe shkollës “Vatra” me mbështetjen e deputetit shiptarë të Parlamentit të Brukselit, Ahmet Gjanaj.

Ahmet Gjanaj, deputet shqiptar i Brukselit: “Për 550 vjetorin e lindjes së Skënderbeut; ne kemi imagjinuar me shoqatën tonë, grupit të valleve dhe shkollës “Vatra” të inskenojmë ardhjen e Skënderbeut në Bruksel këtu në Atomium, ku kemi ngritur gjithashtu edhe flamurin shqiptar. Është një moment i veçantë për komunitetin shqiptar në Belgjikë. Por edhe shpresë, pasi siç ka thënë Skënderbeu dhe kjo është edhe moto e Belgjikës: “Bashkimi bën fuqinë”. Pra, po të jemi të bashkuar, mund të bëjmë gjëra të mira “

Kryebashkiaku i Brukselit, shpreson që Brukseli të bëhet edhe kryeqyteti i shqiptarëve, kur Shqipëria të bëhet anëtare e Bashkimit Europian. Një Shqipëri, që në rrugën e saj të bashkimit me familjen europiane tregon me krenari vlerat e etnografisë, folklorit, muzikës dhe kulturës së saj përmes fëmijëve të grupit “Vatra”.

Philippe Close, kryetar i Bashkisë së Brukselit: “Sot në Bruksel të gjithë kanë kryeqytetin e tyre, por kanë gjithashtu Brukselin si kryeqytet i Europës. Shpresoj që brenda disa vitesh, shqiptarët do të mund të thonë që Brukseli është edhe kryeqyteti i tyre, pasi atëherë Shqipëria do të jetë bërë pjesë e Bashkimit Europian. Ne duhet të punojmë për këtë”.

Në aktivitet kanë marrë pjesë edhe ambasadorja e Shqipërisë pranë BE-së dhe Beneluksit, Suela Janina dhe ai i Kosovës, Bernard Nikaj, së bashku me qindra shqiptarë të Belgjikës./abcnews.al

ZVKRYEMINISTRJA-MESI-ERISA-1280x720.jpg
G. P.16:50 | 21/11/2018

Zv/kryeministrja, Senida Mesi, në Bruksel tha se Shqipëria ka arritur progres sa i përket kritereve kyçe të vendosura nga BE. Ajo theksoi për ABC News se procesi i negociatave është marrë shumë seriozisht.

Administrata publike në Shqipëri ka shënuar progres lidhur me kriteret kyçe të vendosura nga Bashkimi Europian, që kanë të bëjnë me depolitizimin, profesionalizmin dhe ofrimin e shërbime më të mira ndaj qytetarëve shqiptarë. Këto janë shtyllat kryesore të prezantuara nga zv/kryeministrja Senida Mesi në Bruksel gjatë një konference të organizuar në kuadrin e bashkëpunimit rajonal të vendeve të Ballkanit dhe shkollës rajonale për administratën publike RESPA.

Senida Mesi, Zv/kryeministre: “Sigurisht që lidhur me depolitizimit, ne kemi përmirësuar shumë procedurat e rekrutimit. Ne kemi një ligj që tashmë përkufizon qartë të gjitha detyrimet dhe procedurat e selektimit të administratës publike. Nuk limitohemi me kaq. Shumë e rëndësishme është që punonjësit e administratës të trajtohen, në mënyrë që ata të jenë profesionistë. Dhe nga ana tjetër është po aq e rëndësishme mënyra se si ne i ofrojmë shërbimet: në kohën e duhur, me rritjen e aksesit dhe sa më shumë shërbime online, me qëllim që të shkëpusim një herë e mirë edhe ato lidhje të vogla të korrupsionit, në mënyrë që qytetarët të marrin shërbimin në kohën e duhur dhe me cilësinë e duhur”.

Zv/kryeministrja Mesi është shprehur për ABC News, se shqetësimi kryesor i Bashkimit Europian lidhur me ruajtjen e stafit që do mbajë barrën administrative të procesit të negociatave po trajtohet me seriozitet nga Shqipëria për të siguruar vijueshmërinë e procesit të negociatave në lartësinë e duhur dhe me të njëjtin staf.

Senida Mesi, Zv/kryeministre: “Administrata jonë ka sfida përpara dhe duhet t’i adresojmë në mënyrë që kur të jemi gati, të kemi infrastrukturën e duhur, njerëzit në vendin e duhur dhe me mbështetjen e Bashkimit Europian, me qëllim që ky staf që angazohet sot në prcesin e përputhshmërisë së legjislacionit europian (screening), të jetë po ai staf që të vazhdojë më tutje procesin e integrimit. Eshtë në interesin e BE-së dhe të Shqipërisë stabilizimi i këtij ekipi”.

Progresi në reformën e administratës publike është një nga 5 kirteret kyçe të Bashkimit Europian që Shqipëria duhet të sigurojë për hapjen e negociatave të anëtarësimit të vendit në Bashkimin Europian në Qershor të 2019-s./abcnews.al

brexiti.jpg
G. P.17:30 | 17/11/2018

Kryeministrja britanike Tereza Mej duket më se e bindur në rrugën e saj për të nxjerrë Britaninë e Madhe nga Bashkimi Europian. Dhe pse tashmë ka një pjesë të mirë të partisë së saj kundër, Mej ka theksuar se nuk do të ketë një referendum të dytë dhe se marrëveshja e arritur me Brukselin është në interes të vendit. Përveç një periudhe të gjatë tranzicioni gjatë së cilës do të vazhdojnë negociatat, ka dhe një marrëveshje për Irlandën e Veriut. E kjo e fundit mund të shkatërrojë çdo gjë.

Pas një viti e gjysmë negociatash, qeveria e Mbretërisë së Bashkuar dhe negociatorët e Bashkimit Europian kanë arritur një marrëveshje për Brexit. Për Bashkimin Europian është një fitore, sipas pjesës më të madhe të analistëve, ndërsa qeveria britanike, e cila në këto negociata ka pasur gjithnjë një pozicion të brishtë, meqenëse nuk mund të vendoste kushte u detyrua të heqë dorë nga shumë nga pikat që i konsideronte thelbësore. Politiko.eu shkruan se në mes të mjegullës politike është një marrëveshje e gjatë 585 faqe që mbron interesat ekonomike të Bashkimit Europian dhe i afrohet objektivave të tij politikë afatgjatë, duke lënë njëkohësisht Mbretërinë e Bashkuar të bllokuar në vijat e saj të kuqe.

Marrëveshja nuk është ende përfundimtare dhe për momentin është miratuar vetëm nga qeveria britanike. Për ta bërë zyrtare duhet dhe miratimi i 27 krerëve të shtetit dhe qeverive të vendeve anëtare, votimi në Parlamentin Europian dhe mbi të gjitha në atë britanik. Ky i fundit do të jetë dhe hapi më i vështirë, meqënëse poltikanët britanikë që kërkojnë një dalje pa kompromis, sidomos ata të Partisë Konservatore, kanë thënë tashmë se janë kundër një marrëveshjeje që jep shumë. Sipas mediave një e treta e ministrave britanikë kanë votuar kundër marrëveshjes, ndërsa brenda dy ditësh dy ministra, një nënsekretare dhe një figurë tjetër e rëndësishme politike dhanë dorëheqjen në formë proteste, kundër marrëveshjes.

Pika kryesore e marrëveshjes është vendimi për të vazhduar negociatat përtej momentit zyrtar të daljes së Mbretërisë së Bashkuar nga Bashkimi Europian. Gjë që do të ndodhë në 29 Mars të 2019-s. Gjatë kësaj periudhe tranzicioni në Mbretërinë e Bashkuar do të vijojnë të jenë në fuqi të gjitha rregullat europiane, edhe pse vendi nuk do të ketë më asnjë të drejtë për të modifikuar diçka. Kjo pasi nuk do të ketë më përfaqësues britanikë në institucionet europiane dhe vendi nuk do të jetë pjesë e BE-së.

Periudha e tranzicionit do të zgjasë deri në Dhjetor të 2020-s, një periudhë gjatë së cilës negociatorët do të vazhdojnë bisedimet e tyre për të zgjidhur çështjet e shumta që mbesin pezull, e sidomos ato në fushën tregtare. Nëse deri në Korrik të 2020-ës nuk do të jetë arritur një marrëveshje, afati mund të shtyhet edhe më shumë. Për momentin kohëzgjatja mund të jetë e përhershme pasi dhe në dokument është shkruar se afati përfundimtar është në 20XX, pra mund të jetë dhe deri në 2099. Por ndërmjetësuesit britanikë kanë premtuar se në versionin përfundimtar të marrëveshjes afati i fundit do të jetë deri në muajt e parë të vitit 2021.

Industrialistët britanikë janë të kënaqur me këtë marrëveshje, pasi do i japë atyre më shumë kohë për t’u përshtatur me situatën e re. Por marrëveshja u pëlqen shumë më pak autorëve më të ashpër të Brexit, sipas të cilëve kjo periudhë e gjatë tranzicioni është një një lloj poshtërimi që Bashkimi Europian i bën Britanisë së Madhe.

Por argumenti më kontrovers i gjithë marrëveshjes është ai që kërcënon dhe miratimin e saj: “backstop” – barrierë. Thënë ndryshe mekanizimi i emergjencës që duhet të aplikohet ndaj Irlandës së Veriut në rast se, në fund të periudhës së tranzicionit nuk do të gjendet një marrëveshje përfundimtare. Pika qendrore që bën të domosdoshëm ekzistencën e kësaj barriere, është fakti se askush nuk dëshiron krijimin e një kufiri  të ashpër, me kontrolle doganore mbi personat dhe mallrat, mes Irlandës së veriut dhe Republikës së Irlandës.

Është një problem ekonomik, të dy anët e këtij kufiri janë thellësit të integruar me një fluks të madh mallrash dhe njerëzish, por dhe politik. Irlanda e Veriut ka përjetuar një luftë të përgjakshme civile mes grupeve katolike që donin bashkimin me Republikën e Irlandës dhe grupeve të protestantëve që mbështesnin qëndrimin në Mbretërinë e Bashkuar. Një nga arsyet për të cilat u arrit paqja ishte pikërisht krijimi i një integrimi të fortë mes dy anëve të kufirit, një integrim që mund të zhduket nëse do të aplikohen rregulla të forta doganore.

Për të shmangur këtë situatë, negociatorët europianë këmbëngulën që të kenë në marrëveshje një mekanizëm barriere, që jep një zgjidhje urgjente në rast se marrëveshja nuk do të arrihej. Negociatat për natyrën e kësaj barriere janë ato që muajt e fundit mbajtën pezull dhe përpilimin e marrëveshjes mes Londrës dhe Brukselit. Por sot zgjidhja e gjetur ka lënë të pakënaqur shumë persona dhe kërcënon të hedhë në erë të gjithë marrëveshjen. Pasi ajo aktualja parashikon që në mungesë të një marrëveshjeje do të vendoset një union doganor mes Mbretërisë së Bashkuar dhe Bashkimit Europian. Kjo nënkupton që mes dy zonave nuk do të ketë tarifa, taksa apo pagesa ekstra.

Marrëveshja nuk mund të hyjë në fuqi nëse të dyja palët nuk bien dakord. Në këtë mënyrë, nga një anë lëvizja e mallrave do të jetë më e lehtë, nga ana tjetër Mbretëria e Bashkuar do të jetë e varur nga zona doganore europiane. Dhe pasoja e kësaj do të jetë kufizimi i pushtetit të qeverive britanike për të negociuar marrëveshje tregtare me vendet e treta joanëtare të Bashkimit Europian. Për shembull nëse Bashkimi europian aplikon tarifa ndaj një vendi të caktuar, Mbretëria e Bashkuar nuk mund të bëjë një marrëveshje që anulon këto tarifa. Kjo pasi duhet të respektojë rregullat e unionit doganor ku bën pjesë. Pikërisht kjo nuk u pëlqen aspak mbështetësve të ashpër të Brexit, të cilët kërcënojnë se do të rrëzojnë qeverinë dhe se do të votojnë kundër marrëveshjes në parlament.

Por ka një tjetër aspekt të kësaj barriere që rrezikon të bëjë situatën dhe më të komplikuar. Negociatorët britanikë kanë fituar marrëveshjen për zonën doganore të veçantë, të cilën europianët e kundërshtonin. Por në shkëmbim kanë pranuar kushte shumë të ashpra. Një nga kushtet është që Londra mund të tërhiqet nga kjo barrierë vetëm nëse bien dakord të dyja palët. Ndërsa kushti i dytë përbëhet nga një seri regullash specifike që do të aplikohen vetëm në Irlandën e Veriut. Në thelb, Irlanda e Veritu do të jetë edhe më e integruar në tregun e përbashkët europian, në krahasim me pjesën tjetër të vendit. Në fakt nuk do të ketë kontrolle doganore mes Irlandës së Veriut dhe Republikës së Irlandës, e cila është pjesë e Bashkimit Europian. Por do të ketë kontrolle mes Irlandës së Veriut dhe pjesës tjetër të Mbretërisë së Bahskuar. Pra, është njësoj sikur kjo barrierë të vendoste që, në rast se nuk do të ketë marrëveshke,për disa mallra kufiri do të spostohet nga kufiri tokësor mes Irlandës së Veriut dhe Republikës së Irlandës, në atë detar që ndan dy ishujt.

Ideja që Irlanda e Veriut të ketë një trajtim ndryshe nga pjesa tjetër e vendit ishte refuzuar më parë dhe nga partia nacionaliste e Irlandës së Veriut, e cila mbështet integrimin me Mbretërinë e Bashkuar. Një parti e vogël, por që për momentin i garanton mazhorancën qeverisë konservatore të Mej. Liderët e kësaj partie kanë kritikuar ashpër marrëveshjen por nuk është e qartë nëse do të votojnë kundër saj apo kundër qeverisë së kryeministres Mej. Por në secilën rrethanë, rezultati më i mundshëm do të ishte fundi i marrëveshjes aktuale dhe hapja e një skenari të paparashikueshëm.

Që marrëveshja të hyjë në fuqi janë tre hapat: marrëveshja duhet të ratifikohet nga vendet anëtare të Bashkimit Europian dhe kjo mund të ndodhë në 25 Nëntor gjatë samitit të jashtëzakonshëm europian. Marrëveshja do të konfirmohet dhe nga Parlamenti Europian, e më pas nga ai britanik. Votimi mund të ndodhë brenda muajit Dhjetor, por nuk është konfirmuar ende. Qeveria e Mejit mund të rrëzohet, duke ndryshuar totalisht situatën. Por mediat britanike lënë në lojë dhe mundësinë e një referendum të dytë për marrëveshjen e arritur.

Por marrëveshja e arritur e konfirmuar nga Brukseli dhe Londra, shkaktoi një tërmet të vërtetë në qeverinë konservatore të Tereza Mej dhe në skenën politike britanike. Dorëheqje, mocione votëbesimi, polemika, ankth, trazira në tregje si dhe rënien në pikiatë të stërlinës. Por ajo, kryeministrja, gruaja e dytë në Dauning Strit pas Margaret Theçer, vazhdon me këmbëngulje rrugën e saj.

“Linja ime është ajo e duhura. E ndjej në cdo qelizë të qënies sime, dhe për këtë arsye do të vazhdoj punën”, theksoi Mej.

Dita nisi me një seri dorëheqjes dhe më pas miratimin jo unanim të marrëveshjes nga ministrat e mbetur të ekzekutivit, pas një mbledhjeje të zgjatur më shumë se pesë orë.

Ata që u larguan në shenjë proteste, përveç dy nënsekretarëve dhe disa zyrtarë të tjerë, janë dhe dy ministra mbështetës të fortë të Breksit. Ester Mekvei, ministre e Punës dhe Pensioneve dhe Dominik Rab, njeriu i cili në këtë marrëveshje duhej të kishte vendosur firmën e tij si ministër për Breksit. Por dhe ai ndoqi rrugën e paraardhësit të tij Devid Devis, duke u larguar. Mekvei e konsideroi një tradhti të referendumit të 2016-s. Ndërsa Rab shpjegon se nuk mund të mbështesë me ndërgjegje një marrëveshje që rrezikon integritetin territorial të veneit. Kjo për shkak të mekanizmit të barrierës për një kohë të pacaktuar, në mbrojtje të një kufiri pa barrierë mes Irlandës së Veriut dhe Republikës së Irlandës.

Fjalë të rënda që duket se shenjojnë fatin e qeverisë, ndërsa stërlina shënon rënie  të lirë. Por asgjë nuk duket të zbusë kryeministren Mej e cila ka falenderuar personat e larguar, të cilët kanë çuar në 20 numrin e dorëheqjeve në këto dy vitet e fundit. Kryeministrja mbërriti në parlament për të mbrojtur marrëveshjen, në të njëjtin moment që u dorëzua dhe një mocion për votëbesimin e saj. Janë 48 firmat që do ta bënin të mundur, nga 318 deputetë të parlamentit.

Por Mej shprehet e gatshme për t’u përballur me këdo dhe me gjithçka. Mesazhi që dha fillimisht në parlament dhe më pas në një konferencë për shtyp, ishte i qartë: ajo nuk ka ndërmend të japë dorëheqjen. Por dhe Bruksel nuk janë shumë të bindur, me Donald Tusk, i cili vijon të përsërisë se mund të mos ketë marrëveshje dhe as Breksit. Hipoteza që kryeministrja britanike vazhdon t’i mohojë kategorikisht. Mej i thotë “jo” çdo ideje për një referendum të dytë para deputetëve eurofilë më të bindur: duke mbrojtur marrëveshjen e arritur si më të mirën përballë akuzës së liderit laburist Xheremi Korbin, i cili e konsideron si një dështim të madh. Por Mej është përballur dhe me anëtarë të partisë së saj të cilët e akuzojnë se ka sjellë në shtëpi një marrëveshje jo të kënaqshme.

Janë të shumtë ata që mbeten skeptikë, në një moment që në parlamentin britanik nuk ka një mazhorancë të qartë. Por kryeministrja është e vendosur duke konfirmuar se sfida e saj e radhës është ratifikimi i kësaj marrëveshjeje në parlament, ndoshta para krishtlindjeve, kur të gjitha letrat në tryezë të jenë të hapura. Sipas saj, lidershipi është të bësh gjërat e duhura në interesin kombëtar, e jo gjërat e lehta. “Unë kam bërë punën time, pres që parlamenti  të bëjë punën e tij,” theksoi ajo.

Por çfarë ndodh nëse nuk arrihet një marrëveshje, dhe pse Britania e Madhe rrezikon të dalë nga Bashkimi Europian pa një të tillë?

Londra fuqizoi në 29 Mars të 2017-s artikullin 50 të traktateve europiane, atë që vendos daljen e një vendi nga Bashkimi Europian. Në bazë të traktateve, dy vjet pas këtij momenti, një vend është automatikisht jashtë Bashkimit Europian, me apo pa marrëveshje. Kjo është arsyeja pse në 29 Mars të 2019-s Britania e Madhe do të jetë gjithsesi jashtë Bashkimit Europian. Nëse Britania e Madhe mbërrin në 29 Mars pa një marrëveshje me Brukselin, të miratuar nga të gjitha palët, do të bëhet një vend i tretë dhe do të përballet me Bashkimin Europian sipas rregullave të Organizatës Botërore të Tregtisë.

Cilat do të jenë pasojat? Të gjithë mallrat që hyjnë dhe dalin nga portet britanike, do u nënshtroheshin inspektimeve doganore. Aktualisht një kamion që mbërrin në Dover, shpenzon dy minuta për të kaluar; kontrolli i çdo ngarkese do të çonte në kolaps doganat madje as porti i Kales nuk do të ishte në gjendje të përballej me situatën. Shumë mallra do të mbeteshin të bllokuara në kufij.

Një problem tjetër do të lindte mes Irlandës së Veriut dhe Ulster, pasi ai do të bëhej kufiri i vetëm fizik mes Mbretërisë së Bashkuar dhe Bashkimit Europian. Aktualisht 30 mijë persona në ditë kalojnë nga ai kufi, që në fakt është i hapur. Rikthimi në një pikë kufitare të ashpër do të kishte pasoja, si dhe do të ndizte tensione politike. Jo rastësisht Europa këmbëngul në faktin se Brexit nuk duhet të përfshijë dhe rivendosjen e një barriere fizike në Irlandë, në mënyrë që të ruajë marrëveshjet për paqe të arritura 20 vjet më parë.

Dalja pa një marrëveshje do të nënkuptonte më pak të drejta për 3 milion europianë që jetojnë në Britaninë e Madhe. Londra premtoi se do të mbrojë të drejtat e tyre, por statusi i tyre do të ishte i paqartë. Europianët do të humbisnin të drejtën e rezidencës së përhershme dhe nuk do të kenë më akses automatik në sistemin shëndetësor britanik. Në kufij do të ketë radhë të gjata për kontrollet e madje mund të rihyjë në fuqi sistemi i vizave. Mund të hyjnë sërish në fuqi tarifat e roaming, që në Bashkimin Europian janë hequr, për telefonatat. Por qeveria britanike disa herë ka këmbëngulur se nuk do të deportohet askush që aktualisht është resident në Britaninë e Madhe.

Në Mbretërinë e Bashkuar pritet dhe një rritje e ndjeshme e çmimeve, edhe për shkak të zhvlerësimit prej 15 përqind të monedhës vendase, stërlinë. Tarifat për qumështin dhe djathin mund të shkojnë deri në 45 për qind, cmimi i mishit mund të rritet me 37 për qind, por dhe ato të veshjeve, këpucëve, pijeve dhe duhanit me 10 për qind. Britanisë së Madhe një gjë e tillë mund t’i kushtojë humbjen e 800 mijë vendeve të punës.

Por pas Marsit 2019, fluturimet mes Britanisë së Madhe dhe Europës mund të pezullohen në rast se nuk do të ketë marrëveshje. Trafiku ajror monitorohet nga Agjencia Europiane për Sigurinë Ajrore, por nuk ka rregulla të njëjta në bazën e Organizatës Botërore  të Tregtisë, të cilës do i binte dhe kjo përgjegëjsi në rast të një marrëveshjeje të munguar. Aktualisht flitet për marrëveshje emergjente të përkohshme, por nëse ky boshllëk juridik nuk mbushet në kohë, atëherë fluturimet mund të pezullohen. Shumë shpejt kompanitë ajrore mund të mos garantojnë më prenotime për pas muajit Mars të 2019-s.

Sipas mediave britanike ka shumë pak mundësi që marrëveshja aktuale të miratohet në parlamentin e vendit. Partia laburiste, skocezët e SNP-së, partia DUP e Irlandës së veriut, dhe më shumë se 50 deputetë konservatorë kanë bërë të qartë se do të votojnë kundër. Kryeministres britanike Mej i mungojnë rreth 100 vota. Nëse çdo gjë shkon sipas parashikimeve do të votohet në ditët e para të Dhjetorit. Pra kryeministrja ka pak javë kohë për të mbledhur votat që i duhen. Dhe nëse nuk do ia dilte, ka dy mundësi: të modifikojë marrëveshjen, ose ta tërheqë për të shmangur humbjen në parlament. Por në çdo rast Mej do të detyrohej të rihapte negociatat me Europën.

Por në rast se parlamenti britanik nuk e miraton marrëveshjen aktuale, pasojat janë të vështira për t’u parashikuar. Por mundësia më e madhe është se Mej do të jepte dorëheqjen. Pasardhësi i saj mund të përpiqet të negociojë një marrëveshje të re me Bashkimin Europian, duke shpresuar të bëjë më mirë dhe më pas ta miratojë në parlamentin e vendit. Por gjithsesi negociatat duhet të përfundojnë para 29 Marsit, datë zyrtare pas së cilës Mbretëria e Bashkuar do  të jetë zyrtarisht jashtë Bashkimit Europian. Nëse brenda kësaj date nuk do të ketë një marrëveshje që parashikon një periudhë tranzicioni, Mbretëria e Bashkuar do të përjetojë një Breksit të ashpër, pra një Mbretëri të Bashkuar të çoroditur, që mund t’i shkaktojë dëme të pallogaritshme vendit./abcnews.al

ditmir-bushati.jpg
ent ela17:17 | 14/11/2018

Shqipëria ka marrë vlerësime positive në takimin e 10-të të Këshillit të Stabilizim Asociimit në Bruksel. Në konferencën e përbashkët për shtyp, shefja e diplomacisë së BE, Mogerini renditi pritshmëritë për thellim të reformave, duke e vëne theksin tek ajo në drejtësi dhe reforma zgjedhore.

Në përfundim të takimit të 10-të të Këshillit të Stabilizim Asociimit, ministri për Europën dhe Punën e jashtme Ditmir Bushati në një konferencë të përbashkët me përfaqësuesen e lartë të BE-së Federicha Mogherini dhe komisionerin Johanes Hahn zbardhi pikat mbi të cilët u zhvilluan bisedimet, e frytshme sipas të dyja palëve.

Ditmir Bushati: “Ka një vlerësim për sa i përket ecurisë së reformave sfidave që kemi përpara. Procesi i refromës në drejtësi po sjell frytet e para. Gjithashtu diskutuam për progresin që Shqipëria ka patur kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit. Pata mundësi që të konfirmoj qëndrimin e qeverisë shqiptare, gadishmërinë e kryeministrit Rama si lider i mazhornacës, për të mbajtur hapur derën e dialogut me të gjithë aktorët politikë parlamentarë dhe aktorëve të tjerë institucional në funksion të jetësimit të atyre prioriteteve që janë të rëndësishmë për fatet e vendit, e kam fjalën kryesisht për reformën zgjedhore.”

Përfaqësuesja e lartë e unionit Federicha Mogherini deklaroi vlerësimin për Shqipërinë në konsolidimin e sundimit të ligjit duke vënë theksin tek reforma në drejtësi por duke marrë edhe shkas nga dënimet e dhëna vetëm një ditë më parë ndaj Emiliano Shullazit dhe 4 antarëve të bandës së tij.

Federicha Mogherini: “Nuk ka kushte të reja, si e dini. Ajo që është thelbësorë është që Shqipëria të thellojë këtë moment reformash dhe të mbajë të njëjtin nivel përkushtimi që ka treguar deri më tani. Kemi parë rezultatë konkrete, si p.sh. dënimet me burg të disa anëtarëve të organizatave kriminale një ditë më parë. Këto janë shenjat vitale të përkushtimit të arritjes së një rekordi të rëndësishëm në luftën kundër krimit të organizuar, gjithashtu ramë bashkakrisht dakord se dialogu politik i vazhdueshëm dhe konstruktiv mbetet i rëndësishmë për plotësimin e axhendës që është por edhe qytetarët. Ndaj presim që të gjitha partitë politike të angazhohen në të.”

Komisioneri Hahn theksoi përparimin në fushën ekonomike të Shqipërisë.

Johanes Hahn: “Shqipëria ka krijuar kredencaiale të mira në fushën e qeverisjes ekonomike. ekonomia e tregut ka bërë progres. Pamë me kënaqësi rezultate të rritjes së vazhdueshme të ekonomisë dhe punësimet si dhe klima ekonomike jep mundësi për nxitje të reformave ekonomike”.

ABC News ngriti përpara përfaqësuesve të BE-së çështjen e boshllëkut të krijuar në Ministrinë e Brendshme për shkak të mungesës së dekretit të presidentit ndaj propozimit të kryeministrit, çështje për të cilën përfaqësuesi i Unionit Luigi Soreca bëri apeli për zgjidhje të situatës, apel të cilin Federicha Mogherini përsëriti.

“Është thelbësore për BE-në dhe vendet anëtarë për ta parë punën e ministrisë së brendshme plotësisht funksionale dhe aktive në mënyrë që punët e rëndësisshme të çështjeve kryesore për ne mund të zhvillohen plotësisht”.

Roli i Shqipërisë në rajon, ai i nxitjes së bashkëpunimit aktiv në ballkanin perëndimor dhe linjëzimi i politikës së jashtme 100% me atë të unionit ishin pjesë e vlerësimit ndaj vendit tonë gjatë takimit të 10-të të Këshillit të Stabilizim Asociimit./abcnews.al

brexit.jpg
G. P.23:10 | 13/11/2018

Qeveria britanike ka deklaruar të martën se negociatat për Breksit po prekin vijën e finishit. Megjithatë, në Londër dhe Bruksel ka ende skepticizëm për arritjen e një marrëveshje të shpejtë dhe të pranueshme.

Marrëveshja për Breksit po arrin epilogun. Kështu ka deklaruar të martën zëvendës kryeministri de fakto i Britanisë, Dejvid Lidington, teksa Londra dhe Brukseli vijojnë përpjekjet për arritjen e një divorci paqësor. Megjithatë vazhdon të mbëtet e paqartë se si kryeministrja Thereza Mej mund të arrijë një marrëveshje që mund të miratohet në Parlament.

“Në këto momente që flasim marrëveshja është thuajse e prekshme”, ka thënë Lidington për stacionin radiofonik të BBC. I pyetur nëse akordi mund të arrihet në 24 apo 48 orët e ardhshme, ai është përgjigjur: “Është e mundur, por jo e sigurtë. Të tregohemi të moderuar”, ka vijuar zëvendës kryeministri.

Ndërkohë një burim qeveritar ka thënë për rrjetin informativ britanik se marrëveshja për daljen nga BE-ja është më afër nga sa ishte ditën e hënë, pasi negociatorët e dy palëve punuan deri natën vonë në Bruksel. Bashkimi Europian dëshiron të arrijë një marrëveshje brenda së mërkurës dhe që këtë muaj të mbahet një samit për miratimin e saj.

Megjithatë, aktorët e pranishëm në Bruksel kanë pak shpresa që një gjë e tillë mund të ndodhë. Unionit dhe Mbretërisë së Bashkuar u duhet një marrëveshje që lejon vijimin e tregtisë mes atij që njihet si blloku më i madh tregtar dhe ekonomisë së pestë më të fuqishme në botë. Por kryeministrja Mej është përpjekur të shthurë 46 vjet anëtarësim pa mërzitur ligjvënësit britanikë, të cilët do të thonë fjalën e fundit mbi çdo akord që ajo mund të arrijë./abcnews.al

MBULIM-THACI-DHE-VUCIC.mpg_snapshot_00.16-1280x726.jpg
G. P.15:13 | 07/11/2018

Në kuadër të dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, presidenti i Kosovës Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë Aleksandër Vuçiç, takohen të enjten e 8 tetorit në Bruksel. Lajmi është konfirmuar me anë të një deklarate për mediat nga zyra e përfaqësueses së lartë të Bashkimit Europian, Federika Mogerini. Sipas këtij njoftimi pritet që dy presidentët të konfirmojnë gadishmërinë e tyre për intensifikimin e punës, për arritjen e një marrëveshje përfundimtare dhe ligjërisht të detyrueshme, për normalizimin gjithëpërfshirës të marrëdhënieve mes dy vendeve. Një hap vendimtar ky, për rrugën europiane të Prishtinës dhe Beogradit./abcnews.al

etilda-gjonaj-1.jpg
G. P.17:31 | 27/09/2018

Në një intervistë eskluzive për ABC News, ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj, tha se në Qershor 2019 pritet të merret vendimi i shteteve anëtare të BE-së për hapjen zyrtare të negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë në BE. Gjithashtu nënvizoi se gjatë periudhës tranzitore për arkitekturën e re të drejtësisë do të duhet të pritet plotësimi i posteve vakante në Gjykatën e Lartë dhe atë Kushtetuese, por edhe të të gjithë institucioneve të reja që do të arrijnë të ngrihen para Qershorit 2019.

Etilda Gjonaj: “Sot në fakt zhvillohet takimi i parë për të filluar punën teknike midis punës teknike të Komisioit Europian dhe të dy shteteve që janë Maqedonia dhe Shqipëria. Ashtu siç dhe ne kemi përmendur në mënyrë të vazhdueshme qeveria shqiptare ka treguar gjithë angazhimin dhe vullnetin e saj politik, por edhe në aspektin teknik duke filluar në këtë proces të sotshëm lidhur me negociatat dhe me diskutimet për këto negociata. Padiskutim kapitulli 23 është kapitulli i parë që po diskutojmë dhe kjo është dhe për shkak të faktit që ne kemi miratuar reformën në drejtësi që është një reformë e rë dhe jemi në fazën e zbatimit të saj. Një reformë që është shumë e rëndësishme dhe që është e pakrahasueshme me çdo vend të Europës të cilat janë futur rishtaz në Union. Dhe duke mbajtur në konsideratë të gjitha proceset që zhvillohen nga zbatimi i reformës në drejtësi, për të cilën e gjithë qeveria shqiptare ka ofruar të gjithëë mbështetjen teknike, infrastrukturore dhe në aspektin financiar me qëllim që reforma në drejtësi të zbatohet ashtu siç është parashikuar në Kushtetutë dhe në ligjet përkatëse.”

Pyetje: “Pikërisht duke folur për reformën në drejtësi është e vërtetë që është një nga reformat më kryesore në letër, por kemi bllokime të institucioneve kyçe, siç është Gjykata Kushtetuese dhe e Lartë që nuk janë funksionale. Ju si ministre e Drejtësisë si ndiheni për këtë duke filluar pikërisht sot ekzaminimin e legjislacionit shqiptar me atë të BE-së”?

Etilda Gjonaj: “Ju jeni në dijeni që reforma në drejtësi është hartuar me mbështetjen teknike dhe politike të BE-së dhe KE-së në mënyrë të veçantë. Kjo do të thotë që çdo proces që ka qenë i diskutueshëm përsa i përket reformës në drejtësi, institucioneve të reja, përbërjes së tyre dhe gjithë këtij procesi tranzitor, padiskutim kanë qenë të diskutuara dhe miratuara që në atë kohë me Komisionin Europian. Ajo që do të thoja lidhur me vakancat në Gjykatën Kushtetuese dhe të Lartë, ashtu siç çdo sistem,  që kërkon një periudhë trnzitore për të rifilluar dhe për të rifilluar arkitektura e re e sistemit të drejtësisë do të duhet që të presim plotësimin e vakancave në Gjykatën Kushtetuese dhe të Lartë nuk na duhet të presim shumë se si Këshilli i Lartë Gjyqësor dhe Prokurorisë janë gati për t’u ngritur sapo të përfundojë procesi i anëtarëve të fundit të këtyre këshillave dhe gjithashtu KED do të bëjë të mundur që të rankojë të gjithë kandidatët që kanë konkurruar për vendet vakante në Gjykatën Kushtetuese dhe menjëherë sapo anëtarët e KED të përfundojnë Vettingun që është parashikuar të përfundojë në muajin Shtator, KED do të ketë mundësi të bëjë këtë rankim dhe më pas do të kenë mundësi të zgjidhen siç e parashikon ligji”.

Pyetje: “Ju sapo e thatë që ky proces lidhet ngushtë me procesin e Vettingut. A jeni e motivuar dhe a besoni se të gjtha këto ngërçe mund të zgjidhen para aprovimit nga shtetet anëtare të BE-së në Qershor të vitit ardhshëm”?

Etilda Gjonaj: “Zbatimi i reformës në drejtësi, i kësaj reforme që ndryshon sistemin tërësor përsa i përket drejtësisë, pa diskutim ka vështirësite e saj. Por jam e bindur që të gjitha institucionet e reja do arrijnë të ngrihen brenda Qershorit 2019 dhe njëkohësisht Vettingu ka dhënë rezultatet e veta më pozitive , më mbresëlënëse e thënë jo vetëm nga unë si ministre Drejtësie, por edhe nga të gjithë partnerët tanë të cilët kanë parë procesin nga afër nëpërmjet ONM, kështu që mendoj se nëpërmjet këtij procesi tranzitor të parashikuar për gjyqtarët dhe prokurorët do të përfitojmë një sistem drejtësie të pavarur, efektiv dhe ajo çfarë është shumë e rëndësishme të pakorruptuar”./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono