Bruksel

lleshaj1.jpg
Sej rie09:15 | 12/06/2019

Mbështetje nga eurodeputetët për hapjen e negociatave Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj dhe Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj morën pjesë në një veprimtari kushtuar integrimit europian të Shqipërisë, e cila u zhvillua në Parlamentin Europian, nën kujdesin e grupit parlamentar të Aleancës Progresive të Socialistëve dhe Demokratëve (S&D) në PE.

Veprimtaria u moderua nga eurodeputeti Knut Fleckenstein dhe në të morën pjesë deputetë të Parlamentit Europian, përfaqësues të trupit diplomatik të akredituar në Bruksel, përfaqësues të agjencive të ndryshme europiane, studentë etj. Ministrat Lleshaj dhe Gjonaj prezantuan progresin e Shqipërisë në procesin e integrimit europian, me fokus luftën kundër krimit te organizuar dhe korrupsionit, frenimin e migracionit të paligjshëm si dhe reformën në drejtësi.

Në pyetjet dhe diskutimet e pjesëmarrësve u evidentua dhe u vlerësua progresi i dukshëm i bërë nga Shqipëria si dhe u shpreh mbështetje pa ekuivoke për hapjen e negociatave të anëtarësimit të saj, sipas rekomandimit të Komisionit Europian. Pas veprimtarisë në Parlamentin Europian, ministrat Lleshaj dhe Gjonaj iu përgjigjën pyetjeve të gazetarëve gjatë një konference të përbashkët për mediat./abcnews.al

RAMA-NE-BRUKSEL-MBULIM.mpg_snapshot_00.18-1280x720.jpg
ent ela10:55 | 11/06/2019

Kryeministri Rama ka nisur sot një vizitë zyrtare në Bruksel, në krye të një delegacioni qeveritar. Gjatë kësaj vizite priten takime të rëndësishme me zyrtarë të Bashkimit Europian.

Sipas axhendës së kësaj vizite të planifikuar dhe parashikuar më herët, pritet që kryeministri Rama të takohet sot në orën 17:00 me shefen e diplomacisë në BE, Federica Mogherini. Më pas në orën 18:50 kreu i qeverisë do të ketë një takim me kreun e Këshillit Europian, Donald Tusk. Kurse në orën 19.00 vijon takimi me presidentin e Komisionit Europian Jean Klod Juncker dhe më pas të dy të dalin në një konferencë shtypi.

Në qendër të diskutimeve pritet të jetë situata politike në Shqipëri për shkak të thellimit të krizës, vendimit të Presidentit për të anuluar datën e zgjedhjeve dhe qendrimit të maxhorancës për shkarkimin e Kreut të Shtetit, që sipas saj ka shkelur Kushtetutën.

Po ashtu këto takime zhvillohen në prag të vendimit të pritshëm të Këshillit Europian lidhur me hapjen e negociatave të anëtarësimit Shqipëri-BE. /ABC News Albania 24/7

cakaj-2.jpg
ent ela12:20 | 07/06/2019

Ministri në detyrë për europën dhe punët e jashtme Gent Cakaj përmes një postimi në rrjetin social Tëitter ka njoftuar takimin në Bruksel me komisionerin për zgjerimin dhe fqinjësinë e mirë Johannes Hahn si dhe më përfaqësuesen e lartë të politikës së jashtme në Be, Federika Mogerini.

“Gjatë takimit me Hann, diskutuam për progresin substancial të Shqipërisë në prioritetet kyçe, por edhe situatën e brendshme në vend dhe përgatitjet për hapjen e negociatave për antarësim” – njofton Cakaj në postimin e tij.

Ndërkaq, në një njofitm për shtyp të Ministrisë për Evropën dhe Punët e jashtme, thuhet se gjatë takimit me Mogherinin, Cakaj ka diskutuar për perspektivën europiane të Shqipërisë

“Përfaqësuesja e Lartë Mogherini përgëzoi Ministrin Cakaj për përsëritjen e rekomandimit të qartë të Komisionit, duke theksuar se ky është një vlerësim i merituar dhe rezultat i reformave gjithëpërfshirëse të ndërmarra nga vendi ynë”, thuhet në njoftim, ku veçohen arritjet e prekshme në reformën e drejtësisë dhe luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar.

Bashkëbiseduesit ndanë vlerësimin se Shqipëria është e gatshme dhe ka bërë të gjitha detyrat e kërkuara për të hapur negociatat me BE dhe është e nevojshme që Këshilli Evropian të reagojë pozitivisht, në linjë me rekomandimin e Komisionit. /ABC news Albania 24/7

 

lideret-Be.jpg
nev ila19:05 | 28/05/2019

Udhëheqësit e 28 vendeve të BE, përfshi kryeministren britanike në largim Tereza Mey kanë mbërritur në Bruksel për një darkë informale pune. Anëtarët e Këshillit Evropian do diskutojnë për pasardhësin e presidentit të Komisionit Evropian Zhan Klod Junker dhe postet e tjera kyçe, përfshi edhe kreun e Bankës Qendrore Evropiane, bazuar në rezultatin e zgjedhjeve te 23-26 Majit në 28 vendet e BE.

Negociata të vështira, interesa kombëtare, linja partiake e çështje gjinore do vazhdojnë të zhvillohen deri në samitin kyç të Këshillit Evropian që do mbahet me 20 e 21 qershor. Një pengesë mund të vijë nga brenda parlamentit evropian, pasi liderët e BE duan që kryetarët e shteteve të tërhiqen nga refuzimi për të zëvendësuar Junkerin me një ligjvënës nga radhët e tyre.

Po tentohen të krijohen aleancat e para, ndërsa ndryshe nga e kaluara këtë herë partitë e qendrës së djathtë e të majtë, dy grupimet tradicionalisht më të mëdha në parlamentin evropian po përballen me diferenca nga aktorë të tjerë të votuar e darka e mbrëmjes së sotme është një tentativë e parë për kompromis./ABC News Albania 24/7

shqiperia-bruksel-1280x693.jpg
Sej rie10:40 | 24/04/2019

Në Bruksel po mbahet takimi në nivel teknik, i nënkomisionit BE-Shqipëri. Në focus, menaxhimi i kufijve e lufta kundër krimit të organizuar e trafikut të drogës. Komisioni Europian prêt përgjigje të detajuara nga Shqipëria.

Sot zhvillohet në Bruksel takimi i nënkomisionit BE-Shqipëri për drejtësinë, lirinë dhe sigurinë në kuadrin e marrëveshjes së MSA-së. Në fokus të kolonës së parë mbi çështjet e brendshme është kapaciteti i qeverisë shqiptare për menaxhimin e kufijve, të dhënat që dispononohen mbi numrin e emigrantëve të paligjshëm që kanë kaluar nga Shqipëria, si dhe bashkëpunimin me FRONTEX.

Nga ana tjetër, Komisionit Europian kërkon përgjigje mbi masat që kanë marrë autoritetet shqiptare për uljen e kërkesave të pabazuara të azilit të qytetarëve shqiptarë në shtetet anëtare të Bashkimit Europian.

Çështja e luftës kundër krimit të organizuar dhe drogës zë vend kyç në kolonën e parë të axhendës. Kërkohen përgjigjje të detajuara mbi masat që janë marrë nga qeveria shqiptare për të evituar ndryshimet e shpeshta për personat nën hetim në gjirin e personelit të policisë dhe si po zbatohet strategjia e planit të aksionit për armët e lehta. Komisioni Evropian ka kërkuar  statistika për gjurmën e provave lidhur me paditë dhe dënimet përfundimtare për luftën kundër krimit të organizuar.

Në të njëjtën linjë, është kërkuar informacion i detajuar mbi rezultatet e strategjisë kundër kanabisit dhe masat kundër rritjes së drogave të forta si heroina dhe kokaina, konfiskimin e aseteve kriminale dhe zbatimin e rekomandimeve të Moneyval. Në agjendë është përfshirë edhe bashkëpunimi lidhur me luftëtarët e huaj dhe masat kundër terrorizmit.

Kolona e dytë e takimit  i kushtohet reformës së drejtësisë, ku kërkohen të dhënat e fundit lidhur me ecurinë e ngritjes së Gjykatës së Lartë, Gjykatës Kushtetuese, SPAK dhe procedimit të dosjeve të Vettingut. Kolona e tretë e agjendës ka të bëjë me të drejtat themelore, që lidhen me aksesin në drejtësi dhe asistencën ligjore për grupet e ndjeshme, çështjen e reformës së pronave, lirisë së shprehjes dhe të medias, mbrojtjen e minoriteteve dhe politikave antidiskriminuese për grupe të ndjeshme të popullsisë./abcnews.al

tusk-dhe-thaci.jpg
nev ila09:45 | 15/04/2019

Presidenti Hashim Thaçi, po qëndron në Bruksel ku do të zhvillojë takime me përfaqësues të lartë të Bashkimit Evropian.

Në kuadër të kësaj vizite, presidenti Thaçi do të takojë Presidentin e Këshillit Evropian, Donald Tusk, si dhe Komisionerin e BE-së për Zgjerim, Johannes Hahn.

Klan Kosova ka mësuar se takimi Thaçi-Tusk do të zhvillohet në orën 12:30.

Gjatë këtyre takimeve, kreu in shtetit të Kosovës do të kërkojë nga liderët e BE-së vazhdim të mbështetjes dhe jetësim sa më të shpejt të liberalizimit të vizave për qytetarët e Kosovës.

Në Bruksel, Thaçi do të flasë edhe për domosdoshmërinë e dinamizmit të agjendës së integrimeve evropiane për Ballkanin Perëndimor, si parakusht për sigurimin e paqes afatgjate në Evropë./klankosova.tv

basha-5.jpg
G. P.21:53 | 20/03/2019

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha nga dita e mërkurë ndodhet në Bruksel, ku ka marrë pjesë në Asamblenë politike të Partisë Popullore Europiane.

Si njofton vetë kreu i demokratëve përmes një postimi në rrjetin social Twitter, gjatë vizitës në Bruksel ka takuar edhe Anegert Kramp–Karrenbauer, kryetaren e CDU-së, të cilës i ka shprehur mirënjohjen për mbështetjen në hartimin e programit ekonomik të forcës politike që ai drejton.

Nuk dihet nëse vizita e kreut të demokratëve do të zgjatet edhe ditën e enjte, apo Basha do të kthehet për t’iu bashkuar protestuesve, që opozita ka thirrur përpara godinës parlamentare në orën 9:30, duke i paraprirë mbledhjes së parlamentit në seancë plenare./abcnews.al

MAY-1280x732.jpg
G. P.14:23 | 12/03/2019

Pasditen e sotme parlamenti britanik do të votojë për herë të fundit për marrëveshjen e arritur mes kryeministres May dhe Brukselit, për daljen e vendit nga Bashkimi Europian. Presidenti i komisionit Europian deklaroi se kjo është mundësia e fundit e Londrës.

Kryeministrja angleze, Theresa May, ka arritur të marrë nga Bashkimi Europian modifikimet për mekanizmin e kundërshtuar të pikave të ndalimit për kufirin irlandez në kuadër të Brexit.

Këto modifikime, që mund të garantojnë dritën jeshile për miratimin e marrëveshjes në parlamentin britanik, në votimin e pasdites së të martës, përforcojnë dhe përmirësojnë marrëveshjen për Brexit.

May në negociatat në Strasburg me presidentin e Komisionit Europian, Jean Claude Juncker, dhe me kryenegociatorin e Brukselit, Mishel Barnier, realizoi përcaktimin e një instrumenti të përbashkët që synon të qartësojë interpretimin e pikave të ndalimit si një mekanizëm garancie.

Në thelb kryeministrja britanike theksoi se kishte shmangur rrezikun e humbjes së sovranitetit të pjesshëm mbi Irlandën e Veriut, pjesë e Britanisë së Madhe dhe jo e Bashkimit Europian, në avantazh të mbrojtjes së të drejtave të Republikës së Irlandës, vend anëtar i BE-së.

Në përfundim të takimit me presidentin e Komisionit Europian, May deklaroi se pasja e një garancie për të shmangur një kufi fizik në Irlandë është një hap pozitiv, por pikat e ndalimit nuk mund të kthehen në një marrëveshje të përhershme. Sipas saj duhen ndryshime ligjore për të cilat nuk është rënë dakord.

Nga ana e tij, Juncker u shpreh prerë se nuk do të ketë negociata të reja dhe se kjo ishte mundësia e fundit që i jepej Londrës.

Përpjekjet e mëparshme të May për të bindur deputetët britanikë që të mbështesin marrëveshjen e arritur në Nëntor, kanë dështuar. E njëjta situatë mund të përsëritet dhe në pasditen e të martës kur pritet votimi i ri dhe vendimtar i parlamentit. Pa modifikimet domethënëse në planin e May, qeveria do të kishte humbur sërish. Ndërsa me ndryshimet e minutës së fundit, shpresat janë ndezur sërish.

Ky hap para, mund të rezultojë vendimtar për të shmangur një tjetër dështim të planit të May, që në Londër mund t’i hapte rrugë skenarëve të reja. Më dramatiku është ai i ndërprerjes së lidhjeve me Europën, në 29 Mars, pa një marrëveshje. Një perspektivë që tremb më shumë sipërmarrjet britanike. Një kërkesë e mundshme për shtyrjen e afatit duhet të miratohet nga 27 vendet e tjera anëtare, të cilat do të takohen për një samit në Bruksel në datat 21 dhe 22 Mars.

Por reagimi i parë i liderit laburist Jeremy Corbyn ka qenë shumë i ashpër duke deklaruar se negociatat kanë dështuar dhe se marrëveshja nuk përmban asgjë që i afrohet ndryshimeve të premtuara nga kryeministrja May./abcnews.al

fleckenstein.jpg
G. P.14:14 | 27/01/2019

Në një intervistë për ABC News, raportuesi për Shqipërinë në Parlamentin Europian, Knut Fleckenstein deklaron se studentët e kanë arritur qëllimin e tyre së paku pjesërisht. Por parimi “Gjithçka ose asgjë” përgjithësisht nuk ndihmon. Fleckenstein shpreson, që qeveria të realizojë sa më shumë të jetë e mundur lidhur me aksesin më të mirë për të gjthë në sistemin e arsimit dhe pë t’i pajisur të rinjtë me aftësi dhe njohuri më të mira për tregun e punës.

Pyetje: Protestat e studentëve në Shqipëri vazhdojnë prej më shumë se 5 javësh, fillimisht të përqëndruara në sheshe dhe më pas në gjirin e disa fakulteteve. Shumë prej tyre janë të gatshëm për grevë. Në deklaratën tuaj, ju i keni mëshuar dialogut. Ndërkohë studentët konsiderojnë që 8 kërkesat e tyre nuk kanë nevojë për dialog, por ato duhen plotësuar nga qeveria. Ç’mendoni për këtë?

Knut Fleckenstein, eurodeputet: Eshtë një shenjë e qartë e një shoqërie civile aktive dhe plot jetë dhe gjithashtu një tregues i demokracisë. Demokracia nuk është vetëm të votosh çdo katër vjet. Ka një qeveri të zgjedhur, që duhet t’i marrë çështjet shumë seriozisht, t’i shqyrtojë ato dhe të shohë se ç’mund të realizohet. Kam dëgjuar, se disa çështje po diskutohen, dhe ministrja e ri për Arsimin ka marrë përsipër disa detyra. Kjo do të thotë që studentët e kanë arritur qëllimin e tyre së paku pjesërisht. Nuk jam gjyqtar. Nuk mund të ndërhyj në çështje të brendshme dhe të cilësoj nëse kjo është e mjaftueshme apo jo. Por parimi “Gjithçka ose asgjë” përgjithësisht nuk ndihmon. Gjithsesi, të përcaktosh kërkesa të qarta dhe të luftosh për to është pjesë e demokracisë.

Pyetje: Akses më të mirë për të gjithë në arsim dhe aftësi dhe njohuri më të mira për të përgatitur të rinjtë për tregun e punës. Ju e keni kërkuar këtë prej vitesh dhe sërish këto pika bëjnë pjesë në rezolutën e Nëntorit të 2018-s. A mendoni se këto janë konsideruar nga qeveria shqiptare? Nuk kemi parë ndryshim deri tani.

Knut Fleckenstein: Mendoj se mund të kishte qenë më mirë dhe protesta e studentëve e inkurajon qartësisht qeverinë që të shkojë më larg në këtë drejtim. Por duhet kuptuar gjithashtu, që nuk mund të financohet çdo gjë që do, nëse nuk ke një ekonomi të fortë, që sjell taksat. Pra është e mundshme vetëm hap pas hapi. Ju i përmendët disa pika të raportit, akses më të mirë për të gjthë në sistemin e arsimit, pajisje me aftësi dhe njohuri më të mira për t’i përgatitur të rinjtë për tregun e punës. Janë pika shumë të rëndësishme dhe shpresoj që qeveria të bëjë sa më shumë të jetë e mundur.

Pyetje: A ju duket e drejtë ulja e tarifave për studimet?

Knut Fleckenstein: Nuk i njoh tarifat.

Pyetje: Ato janë më të larta se në shtete anëtare të Bashkimit Europian. Një student në Master në Shqipëri paguan më shumë se një student në një shtet anëtar të BE-së, Belgjikë apo Gjermani. A mendoni se me standardin e jetesës në Shqipëri mund të përballohet kjo?

Knut Fleckenstein: Por kam dëgjuar, se tani propozimi është që të paguajnë 50%.

Pyetje: Jo për të gjithë.

Knut Fleckenstein: Nuk jam politikan shqiptar, por europian. Nuk jam në brendësi të çdo detaji, por në parim jua dhashë mendimin tim./abcnews.al

brexit-1.jpg
G. P.23:41 | 22/01/2019

Parlamenti Europian do të nisë së shpejti ratifikimin e marrëveshjes së Breksit të arritur vitin e kaluar me Mbretërinë e Bashkuar. Brukseli zyrtar ka paralajmëruar Londrën se nuk ka shanse për një rinegocim të akordit.

Parlamenti Europian pritet të nisë javën e ardhshme procedurat për ratifikimin e marrëveshjes së Brexit, të negociuar mes Brukselit dhe Londrës. Lajmin e bënë të ditur ditën e martë disa ligjvënës europianë, pavarësisht faktit se Britania e Madhe vazhdon përpjekjet për finalizimin e akordit të divorcit.

Ndërkohë, sërish të martën opozita britanike u shpreh për një referendum të ri për Breksit, pasi ngërçi parlamentar duket se ka pak gjasa të zhbllokohet, duke e lënë BE-në në pritje. Unioni europian i ka bërë të qartë Britanisë se është në pritje të propozimeve të saj, por ka nënvizuar se marrëveshja aktuale e negociuar është më e mira që Mbretëria e Bashkuar mund të marrë.

Brukseli ka theksuar megjithatë se mund të punojë edhe në vazhdim për një tekst shtesë për të ardhmen e marrëdhënieve dypalëshe, nëse Londra do të anojë për një lidhje më të ngushtë.

“Shpresojmë që në fund të janarit të nisim procedurat”, deklaroi euro-deputetja Danuta Habner.

Ndërsa përfaqësuesi i PE-së për Breksit, Gaj Ferhofshtad tha se nisja e procesit do të dërgojë një sinjal të rëndësishëm.

“Kjo do të thotë se nuk ka mundësi për një rinegocim të marrëveshjes. Çdo deklaratë që pretendon për të kundërtën është vetëm për qëllime politike”, tha Ferhofshtad. Ndërkohë, teksa 29 Marsi po afron, Europa po përgatitet edhe për një dalje të Britanisë pa marrëveshje./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono