britani

shqiptari-1280x752.jpg
Sej rie10:30 | 11/07/2019

Një shqiptar është dënuar nga drejtësia britanike pasi u kap në një fabrikë kanabisi në Bradford. Gjyqtari Jonathan Durham e dënoi shqiptarin me 27 muaj burg, pasi u shpall fajtor për prodhim kanabisi.

20 -vjeçari Sajmir Gjauri, u arrestua nga policia në tentativë për t’u arratisur nga fabrika, e fshehur pas disa lokaleve në Killinghall Road, Bradford.

Prokurori Stephanie Hancock tha të mërkurën në gjykatë se Gjauri ishte parë duke mbyllur lokalet më 9 Qershor. Sipas tij, shtatë dhoma përdoreshin për të rritur 300 bimë kanabisi. Energjia elektrike ishte anashkaluar dhe në dhoma ishin vendosur pajisje të sofistikuara ku ujitja e bimëve bëhej automatikisht.

Gjauri, i cili kishte hyrë në Britania ilegalisht nga ana e pasme e një kamioni disa muaj më parë, u deklarua fajtor. Ai jetonte në lokalet ku rritej lënda narkotike, pasi aty u gjet pasaporta e tij, ushqime dhe shtrati.

Avokati Conor Quinn, tha se klienti i tij kishte shkuar në Britani të Madhe për të fituar para, për t’ia dërguar familjes së  tij.

“Ai ishte një punëtor i thjeshtë kur erdhi në fillim. Por kur zbuloi se mund të fitonte shumë më tepër para filloi të kujdesej për fabrikën e kanabisit”, tha Quinn. Gjykata  pranoi kërkesën e shqiptarit, i cili pas përfundimit të dënimit dëshiron të deportohet./abcnews.al

Johnson-Hunt1.jpg
ent ela11:40 | 10/07/2019

Boris Xhonson dhe Xheremi Hant u përballën në një debat televiziv në kuadër të garës për kryeministrin e ri të Mbretërisë së Bashkuar. Ndërkohë rreth 160 mijë konservatorë kanë votuar me postë për pasardhësin e Mej.

Një debat i ndezur, ai mes dy kandiatëve për postin e Tereza Mej si kryeministër i Mbretërisë së Bashkuar: Boris Xhohnson dhe Xheremi Hant u përballën në një debat televiziv për argument të ndryshme por kryesisht për Brexit.

Xhonson u shpreh se është shumë e rëndësishme mos marrja parasysh e faktit që vendi mund të mos herë gati të dalë nga Bashkimi Europian në 31 tetor. Ai shtoi se nuk do të donte të inkurajonte dorëheqjen duke refuzuar hartimin e një marrëveshjeje.

Nga ana e tij Xheremi Hant u shpreh se nuk dëshironte të cilësonte 31 tetorin si afatin e fundit pasi parlamenti ende nuk ka rënë dakord, dhe vendi nga ana tjetër rrezikon zgjedhje të reja.

Të dy u pyetën për reagimin e presidentit amerikan Donald Tramp pas kritikave që ambasadori britanik në Uashington bëri për administratën e tij.

Hunt theksoi se ambasadorët zgjidhen nga qeveria dhe nga kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar, dhe nëse ai do të zgjidhej Kryeministër ambasadori në Uashington nuk do të ndryshojë.

Ndërsa Xhonson u shpreh se diskutimet e brendshme mes funksionarëve publikë dhe ministrave nuk duhen bërë publike dhe as të komentohen nga ministrat pasi secili është i lirë për të dhënë mendime jo të njëanshme.

Debati u zhvillua në një kohë që 160 mijë anëtarë të partisë konservatore votonin me anë të postës për pasardhësin e Mej. Boris Xhonson është në avantazh sipas sondazheve por fituesi do të mësohet në 23 korrik. /ABC News Albania 24/7

190197388.jpg.gallery.jpg
Sej rie10:30 | 09/07/2019

Drejtësia britanike ka dënua me 20 muaj burg një 25-vjeçar shqiptar, i cili u kap duke u kujdesur për një fermë kanabisi. Më shumë se 100 bimë u zbuluan brenda një banesë dhe shqiptari i dënuar është Alfred Dushaj. Prokurori i çështje David Clarke tha në gjykatë se situata ishte shumë e rrezikshme pasi gjithë rrjeti elektrik ishte i shkatërruar.

Sipas tij inxhinierët e energjisë elektrike u alarmuan pasi u zbulua se furnizimi me energji ishte anashkaluar në banesën në Burnley Road, Colne, raporton lancashiretelegraph.co.uk. 

Inxhinierëve u ishin dashur disa orë për të riparuar dëmtimet e kabllove elektrikë pasi shfaqnin rrezikshmëri të lartë jo vetëm për banesën, por edhe për shtëpitë e tjera përreth. Më tej prokurori Clarke tha se bimët u zbuluan në dy bodrume, në një dhomë mbrapa, në dhomat e gjumit dhe papafingo.

Gjithashtu prokurori theksoi se nga shitja e lëndës narkotike mund të përfitohej një shumë që varionte nga 15,000 në 45,000 £. Dushaj, me qëndrim në Burnley Road pranoi akuzën për prodhimin e kanabisit dhe u burgos me 20 muaj. Gjykatësi Nicholas Barker tha se 25-vjeçari mund të përballet gjithashtu me procedurat e deportimit në fund të dënimit të tij.

Prokurori Clarke u shpreh se kur i pandehuri u arrestua, u tha oficerëve se qëndronte vetëm në Britani të Madhe prej dy vitesh.
Ai ishte futur në operacionin për rritje kanabisi nga një person me emrin ‘Johny’. Shqiptari rrëfeu se ishte paguar për 50 javë punë duke ujitur bimët, me qëllim sigurimin e parave për të jetuar.

Avokati mbrojtës i tij Daniel Howarth, deklaroi se kjo ishte vepra e parë penale e klientit të tij, qoftë në Britani të Madhe apo në vendin e tij të lindjes.

“Ai tani duhet të përballet me shërbimet e emigracionit dhe pas përfundimit të dënimit do të dëbohet. Dushaj tani dëshiron të kthehet në Shqipëri në mënyrë që të kujdeset për nënën e tij, e cila është e sëmurë”, shtoi Howarth./abcnews.al

ss.png
Sej rie16:54 | 08/07/2019

Personi që shikoni në foto është shqiptari më i kërkuar nga autoritetet britanike. Skuadra e ekstradimeve në Policinë Metropolitane në Londër kërkon ndihmën e publikun, pasi është në kërkim të shqiptarit, i dënuar në Shqipëri për vrasje.

Ai është fieraku Hektor Mahmutaj i dënuar në mungesë me 25 vite burg. Sipas njoftimit të publikuar në media nga Policia Metropolitane, bëhet me dije se Mahmutaj, 43 vjeç u arrestua për qëllim ekstradimi më 11 Janar 2018.

Por pas disa seancash gjyqësore të ekstradimit ai u la i lirë me kusht. Më datë 27 Mars 2019 kur ai duhej të paraqitej me gjykatë u zhduk. Ai ka jetuar i fshehur në Britani për më shumë se 20 vjet, duke përdorur 13 emra false për t’i shpëtuar çdo lloj gjurme që do të çonte ne zbulimin e tij.

Mahmutaj, i cili jeton në Liverpul, u dënua për vrasje në mungesë të tij në Prill të vitit 2000.

Ai thuhet se e kishte qëlluar viktimën kur ishte në një makinë me tre burra të tjerë në fshatin Bejar.

Interpol nga ana tjetër liston të gjitha akuazta që rëndojnë mbi të duke filluar nga ajo e “vrasjes me paramendim, prodhim ilegal dhe mbajtje të armëve dhe municioneve ushtarake, si dhe posedim dokumentesh falso”.

Zyrtarët e Njësisë së Ekstradimit po kërkojnë në mënyrë aktive vendndodhjen e tij dhe i bëjnë thirrje kujtdo që ka të bëjë informacion të kontaktojë policinë në 101 ose tek numri 6548221/17, Tweet @MetCC, ose të telefonojë në mënyrë anonime në 0800 555 111./abcnews.al

shqiuptaret.jpg
Sej rie16:00 | 08/07/2019

Në një artikull të zgjeruar, e përditshmja britanike “The Sun” shkruan se shqiptarët janë bosët kryesore të trafikut të kokainës dhe prostitucionit. Në artikull përshkruhet me detaje mënyra se si realizohet trafiku nga Europa drejt Mbretërisë së Bashkuar.

Historia e brendshme se si bandat brutale shqiptarë u ngritën nga trafikantët kryesorë të seksit në Mbretërinë e Bashkuar, në bosët kryesore të tregtisë se kokainës. Kështu e nis artikullin e saj e përditshmja britanike “The Sun”.

Bandat shqiptare që kontrabandojnë dërgesa të mëdha të kokainës direkt nga Evropa kanë ndryshuar tregun e drogës në Mbretërinë e Bashkuar.

“The Sun” shkruan se droga është më e lirë dhe më e pastër që nga vitet 1990, pasi bandat shqiptare përdornin ligjet e shitjes me pakicë, për të tërhequr një marrje gati totale, të industrisë së Britanisë, 5 miliardë euro kokainë.

Mijëra shqiptarë arritën në Britaninë e Madhe në fund të viteve 1990 dhe në fillim të viteve 2000 gjatë një krize refugjatësh, ku midis tyre ishin shumë shqiptarë që pretendonin të ishin kosovarë, duke u përshkruar si “rasti më i madh i kalimit të kombësisë” në historinë e kohëve të fundit të emigracionit në Mbretërinë e Bashkuar.

Britanikja “The Sun” thekson në artikull se shqiptarët shumë shpejt hynë në tregun e drogës dhe prostitucionit, në Londër, duke u bërë dhe padronë të këtij tregu.

Vetë aftësia e shqiptarëve për të përdorur dhunë brutale, veçanërisht kundër grave që trafikonin, tronditi tregtinë e prostitucionit në Britaninë e Madhe.

Paul Holmes, një ish-inspektor i policisë dhe kreu i njësisë së trafikimit seksual në “Scotland Yard”, përshkroi se si brutaliteti i shqiptarëve tronditi ekipin e tij të oficerëve.

Sipas tij një nga detajet më tronditëse ishte fakti se shqiptarët tregonin dhunë ndaj femrave që shfrytëzonin, pavarësisht se nuk ishte e nevojshme, as si mjet ndëshkimi. Holms tha se kishte parë histori të ndryshme të dhunës ndaj femrave, një dhunë brutale që vetëm të çmendurit mund ta ushtrojnë./ABC News Albania 24/7

8256-1280x768.jpg
Sej rie23:45 | 03/07/2019

Protestat që kanë përfshirë prej disa javësh Hong Kongun kanë përplasur Londrën me Pekinin. Mbretëria e Bashkuar ka kërkuar nga pala kineze respektimin e autonomisë dhe të drejtave të ish-kolonisë së saj; ndërsa Kina ka deklaruar se kushdo që shkel ligjin duhet të trajtohet si kriminel.

Kina dhe Britania e Madhe janë përfshirë në një debat të ashpër lidhur me protestat që prej disa javësh zhvillohen në Hong Kong. Ka qenë një deklaratë e ministrit të Jashtëm britanik, Xheremi Hant, që shprehte mbështetjen për protestuesit e rajonit autonom të Kinës, që ka trazuar ujërat mes dy vendeve.

Pekini zyrtar i ka bërë thirrje Londrës që të mos ndërhyjë në çështjet e brendshme të Kinës. Edhe ambasadori kinez në Mbretërinë e Bashkuar deklaroi se marrëdhëniet janë dëmtuar nga deklarata e ministrit Hant dhe ato të zyrtarëve të tjerë që mbështesin protestuesit.

Ai tha se personat që kanë zaptuar ilegalisht Parlamentin e Hong Kongut duhet të dënohen si shkelës të ligjit. Më pas, diplomati u thirr për sqarime në Ministrinë e Jashtme britanike lidhur me këtë deklaratë. Një zëdhënës i dikasterit bërë të ditur se diplomatit kinez iu komunikua se deklarata e tij ishte e papranueshme.

“Ne vazhdojmë t’ia bëjmë të qartë qeverisë kineze, në mënyrë publike dhe private, se të drejtat e banorëve të Hong Kongut duhet të respektohen tërësisht”, thuhet në një deklaratë të Forein Ofis. Më herët kryeministrja Theresa Mej deklaroi se e kishte ngritur çështjen e ish-kolonisë britanike në takimet me liderët kinezë në takimet e G20-s. “Është jetike që shkalla e lartë e autonomisë së Hong Kongut dhe të drejtat dhe liritë e qytetarëve të tij të respektohen maksimalisht”, tha Mej.

Banorët e rajonit autonom protestojnë prej javësh kundër ligjit të ekstradimit, që do të mundësojë dërgimin në Kinë të të kërkuarve dhe disidentëve, por që sipas tyre rrit vartësinë nga Kina mëmë.

KERKESAT-E-AMBASADAVE-MBULIMJ.mpg_snapshot_00.01-1280x720.jpg
ent ela10:45 | 27/06/2019

SHBA, OSBE, Britani dhe Italia e njohin si të ligjshme datën 30 qershor për mbajtjen e zgjedhjeve vendore në Shqipëri.

Ambasadat e këtyre shteteve në vendin tonë, i janë drejtuar me shkresa zyrtare Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, duke kërkuar akreditimin e stafit të tyre vëzhgues për zgjedhjet vendore të 30 qershorit.

Keto kërkesa të paraqitura nga 4 ambasada të rëndësishme janë miratuar nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve.

Kërkesat e SHBA, Italisë dhe Britanisë së Madhe mbajnë datat 25 dhe 26 qershor.

Ndërsa OSBE, institucioni që merret me çerfifikimin e zgjedhjeve, i ka dërguar këtë kërkesë KQZ-së prej datës 19 qershor, për të akredituar vëzhguesit e saj. /ABC News Albania 24/7

shqiptari-1.jpg
Sej rie10:45 | 26/06/2019

Një shqiptar i cili pretendon se është trafikuar në Britani, kishte ndihmuar në ngritjen e një ferme me kanabis në një shtëpi në Leeds. Kreshnik Zyberaj, 46 vjeç, u kap nga policia, pasi gjurmët e gishtave të tij u gjetën në një kanoçe, në një shtëpi në Queensëood Drive. Në banesë u gjetën 200 bimë kanabisi.

Të gjitha bimët ishin në rritura dhe ata ndodheshin në dhomat e gjumit dhe në dhomën e ndejes. Policia kishte bastisur në banesë më 13 Gusht të vitit 2017 kur bëri zbulimin e madh.

Prokurori i çështjes Matthew Harding tha se nga shitja e lëndës narkotike mund të përfitohej një shumë prej 60,000 dollarë.

Ndërsa Zyberaj, u arrestua më 30 Janar të këtij viti kur oficerët e policisë e ndaluan atë ndërsa po drejtonte një kamion në Doncaster. Gjatë momentit të ndalimit Zyberaj, u kishte dhënë oficerëve një kartë identiteti me emër të rremë dhe ishte përpjekur të ikte.

Por gjatë kontrollit të ushtruar në mjetin që ai drejtonte policia gjeti 129 rrënjë  kanabisi. Por kur policia e kishte dërguar në komisariat,  Zyberaj u kishte dhënë emrin e tij të vërtete dhe datën e lindjes.

Ai u deklarua fajtor për dy vepra “të komplotit për prodhim droge” dhe “posedim të dokumentit të identitetit të rremë”. Avokati Michael Collins, tha se klienti i tij  pretendon se është trafikuar në Britani të Madhe.

“Ai u largua nga Shqipëria, duke paguar një shumë të madhe parash, duke u futur nga ana e pasme e një kamioni. Atij i ishte premtuar punë e ligjshme”, tha avokati.

Gjykatësi Christopher Batty shtyu seancën, me qëllim për hetime të mëtejshme lidhur me pretendimet e të pandehurit para se ai të dënohet.

Gjykatësi i tha Zyberajt: “Në informacioni që i ke dhënë avokatit Collins, ju pretendoni se  jeni trafikuar. Autoritetet janë të detyruara të hetojnë pretendimet tuaja dhe nuk do të ishte e drejtë për mua që thjesht t’i shpërfill ato pretendime dhe të mos lejoj hetim”.

Seanca e radhës ndaj tij do të mbahet më 22 Gush ku Zyberaj pritet të dënohet./abcnews.al

1_DM_TEM_250619CustodyImage-801mugJPG.jpg
Sej rie08:30 | 26/06/2019

Policia gjeti një fermë me kanabisi në një shtëpie në Derby ku pothuajse çdo dhomë ishte konvertuar në kushte për të rritur drogë.

Bimët në faza të ndryshme të rritjes u zbuluan më 21 Maj, ku nga shitja e lëndës narkotike mund të përfitohej shuma prej rreth 113,000 euro. Gjatë bastisjes në shtëpi efektivët arritën të ndalonin kopshtarin shqiptar Benard Krrashi.

Çfarë tha gjyqtari?

27-vjeçari shqiptar u dënua me  22 muaj dhe gjykatësi i çështjes Jonathan Bennett tha: “Kjo shtëpi ishte dhënë për prodhim kanabisi dhe ju ishit kopshtari. Ky ishte një operacion mjaft profesional pasi ka marrë shumë kohë. Nga rritja e bimëve fitohej një kapital i madh financiar. Ju keni qenë të vetëdijshëm dhe ju jeni paguar për këtë punë”.

Çfarë tha prokurorja?

Prokurorja Sarah Allen, tha se oficerët bastisën në shtëpi në orën 08 : 20 të mëngjesit më 21 Maj. Ata zbuluan se Krrashi kishte jetuar dhe fjetur në një dhomë, ndërsa të gjitha dhomat e tjera dhe papafingo ishin konvertuar në zona për rritjen e kanabisit. Ajo tha se shqiptari kishte edhe rolin e vrojtuesit për të parë se kush hynte në pronë dhe se energjia elektrike gjithashtu ishte anashkaluar.

Allen tha se: “69 bimë në fazë të ndryshme rritje u zbuluan në dhomat kryesore dhe 83 bimë në papafingo. I pandehuri u tha oficerëve se ai kishte jetuar atje për rreth një vit dhe se kjo ishte kultura e tretë e tij që rritej gjatë kesaj kohe”.

Allen tha se Krrashi, i pyetur nga oficerët kishte thënë se kishte 7 vite që jetonte në Britani të Madhe dhe sipas tij ai kishte njohuri paraprake për kanabisin nga jetesa në Shqipëri. Ai tha se paguhej mes 5,000- 6,000 euro për çdo rritje që ai prodhonte. Krrashi u akuzua dhe u deklarua fajtor për prodhimin e kanabisit.

Çfarë  tha avokatja e shqiptarit?

Emma Coverley, duke lehtësuar akuzat, tha se klienti i saj ka qenë “i sinqertë dhe i hapur” me policinë kur ata e gjetën aty. Ajo tha se do të ankimojë vendimin me burg dhe do të kërkojë rigjykim, pasi klienti i saj dëshiron të fitojë lirinë dhe të ikë në Shqipëri.

Coverley tha: “Atij iu ofruan një ofertë për të ardhur dhe punuar si kopshtar kanabisi në Derby dhe e pa atë si një mundësi për të bërë para. Ai jetonte në një dhomë të shtëpisë në kushte mjaft të vështira”./abcnews.al

boris-johnson.jpg
G. P.23:16 | 25/06/2019

Gara për të pasuar kryeministren Theresa May në Mbretërinë e Bashkuar sa vjen e bëhet më e fortë. Në përpjekje për të ushtruar presion ndaj rivalit të tij, ish-ministri i Jashtëm Boris Johnson ka vendosur ta fokusojë lojën tek data e largimit nga BE-ja, që sipas tij nuk mund të negociohet më.

Ikona e Brexit në Mbretërinë e Bashkuar, Boris Johnson ka sfiduar rivalin e tij për lidershipin e konservatorëve Jermy Hant që të zotohet për të dalë nga BE-ja më 31 Tetor, me apo pa marrëveshje.

Johnson tha se të dy ata duhet të bien dakord se afati i rishikuar i Breksit duhet të zbatohet pavarësisht gjithçkaje, në mënyrë që të mbahen premtimet ndaj popullit britanik.

Nga ana e tij, zoti Hant ka sugjeruar se do të kërkojë kohë shtesë nëse do të jetë pranë gjetjes së një marrëveshjeje më të mirë. Të dy ata janë në garë për të pasuar kryeministren e dorëhequr Theresa May, me rezultatin final që do të dalë më 23 Korrik.

Afati për Brexit u shty deri më 31 Tetor pasi ligjvënësit britanikë refuzuan tre herë rresht marrëveshjen e negociuar nga Mej me Brukselin. Në një intervistë radiofonike, Johnson tha se, ose do t’i qëndrojë datës së caktuar çfarëdo që të dalë përpara.

“Ose e bëj, ose vdes”, tha Johnson. Në përpjekje për të ushtruar presion ndaj rivalit të tij, ish-ministri i Jashtëm postoi më vonë në Twitter kopjen e një letre që i kishte shkruar zotit Hant, ku nënvizonte se respektimi i datës është thelbi i kontestit mes tyre.

“Largimi më 31 tetor, pa “nëse” e pa “ndoshta”, është mënyra më e mirë për të ripërtërirë besimin tek demokracia jonë. Është gjithashtu mënyra e duhur për të respektuar vullnetin e popullit të treguar me votë”, tha Johnson në letër./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono