brexit

meating-merkel-johnson.jpg
G. P.17:15 | 16/08/2019

Një takim mes kancelares gjermane Angela Merkel dhe kryeministrit britanik Boris Johnson është planifikuar të ndodhë së shpejti. Lajmin e ka bërë të ditur një zëdhënës i qeverisë gjermane, i cili ka nënvizuar se detajet e takimit do të publikohen në ditët e ardhshme.

Shtefen Zajbert tha në një konferencë për shtyp se qeveria gjermane mbështet një Brexit të rregullt, duke shtuar se dalja e Mbretërisë së Bashkuar nga BE-ja pa një marrëveshje nuk është në interesin e askujt.

I pyetur nëse, çdo ditë që kalon pa negociata mes Brukselit dhe Londrës rrit rrezikun për një dalje pa marrëveshje, Zajbert u përgjigj duke thënë se gjërat nuk do të jenë të lehta.

Gjermania njihet si një nga vendet që përveç se mbështet një largim të rregullt të Britanisë nga Unioni, ka mbështetur edhe qëndrimin e mëtejshëm të saj në radhët e tij. Vetë kancelarja Merkel ka bërë disa herë thirrje për një qëndrim të butë ndaj Londrës edhe nëse ajo largohet./ABC News Albania 24/7

brexit-1280x724.jpg
nev ila11:58 | 13/08/2019

Britanikët mbështesin daljen e vendit nga Bashkimi Europian me çdo mënyrë dhe po qe nevoja edhe pa një marrëveshje me Brukselin. Kështu thotë një sondazh, sipas të cilit të anketuarit shprehen pro edhe opsionit të pezullimit të Parlamentit, vetëm e vetëm që Breksit të mos pengohet.

Shumica e britanikëve besojnë se kryeministri Boris Xhonson duhet ta nxjerrë Britaninë nga Bashkimi Europian me të gjitha mjetet, edhe nëse kjo do të thotë të pezullojë Parlamentin. Kështu thotë një sondazh i kryer nga “Deilli Telegraf”.

Xhonson ka premtuar se do ta nxjerrë Mbretërinë e Bashkuar nga Unioni më 31 tetor, pavarësisht nëse arrin apo jo të sigurojë një marrëveshje daljeje me Brukselin dhe pavarësisht kundërshtimeve në Parlament ndaj daljes pa një marrëveshje.

Sondazhi tregon se 54 për qind e të intervistuarve u shprehën pro kur u pyetën nëse Xhonson Duhet ta pezullojë parlamentin në mënyrë që ligjvënësit të mos e pengojnë Breksitin.

Ndërkohë, sërish sipas sondazhit, 46 për qind të tjerë u shprehën kundër këtij opsioni. Rezultati i anketimit u bazua në përgjigjet e 1 mij e 645 personave, ndërkohë që ata që thanë se nuk kishin një ide mbi atë që duhet të ndodhë nuk u llogaritën.

I njëjti sondazh tregoi se mbështetja për Partinë Konservatore është rritur me 6 pikë duke arritur në 31 për qind, kundrejt 27 për qind që është mbështetja për Partinë Liberale.

Konstatimet janë në të njëjtën linjë me sondazhe të tjera që tregojnë një rritje të mbështetjes për Konservatorët, që kur Xhonson mori drejtimin pas Theresa Mej./ABC News Albania 24/7

brexit-1.jpg
Sej rie18:00 | 04/08/2019

Qeveria e re britanike ka paralajmëruar Brukselin që të rinegociojë marrëveshjen e Breksit, ndryshe do të përballet me daljen e Mbretërisë së Bashkuar pa një marrëveshje. Sipas Londrës zyrtare, zgjedhjet evropiane të muajit Maj kanë sjellë një realitet të ri politik dhe rinegocimi është i nevojshëm.

Liderët e BE-së duhet t’i japin kryenegociatorit të tyre mandat për të rishikuar marrëveshjen e tërheqjes së Britanisë së Madhe, ndryshe ajo do të dalë nga Unioni pa një marrëveshje. Paralajmërimi është bërë nga sekretari britanik për Brexit. Në një shkrim të publikuar në “Mail on Sunday”, Stefen Berklej është shprehur se realiteti politik ka ndryshuar pas zgjedhjeve evropiane të mbajtura në muajin maj.

Sipas tij, 61 për qind e vendeve në Parlamentin Europian u zunë nga elementë të rinj, gjë që përbën një “ndryshim thelbësor”. Berklej i ka bërë thirrje liderëve evropianë që të lejojnë Mishel Barnier të negociojë në mënyrë që BE dhe Mbretëria e Bashkuar të gjejnë terren të përbashkët. Brukseli ka insistuar vazhdimisht se marrëveshja e tërheqjes nuk mund të rinegociohet, por sipas sekretarit britanik, me ndryshimet që ndodhën në PE, Unioni duhet ta alternojë qasjen e tij.

“Zoti Barnier duhet t’u bëjë thirrje liderëve të BE-së që të marrin në konsideratë faktin se, nëse edhe ata duan një marrëveshje, atëherë duhet të negociojnë. Ndryshe, e vetmja rrugë mbetet dalja pa marrëveshje”, ka deklaruar Berklej. Kryeministri i ri britanik, Boris Xhonson i ka mëshuar vazhdimisht dëshirës së tij për ta nxjerrë Britaninë e Madhe nga BE-ja më 31 tetor, në kuadër të zotimit të tij të quajtur “bëje ose vdis”./ABC News Albania 24/7

VLM109-723_2019_173220.jpg
Sej rie22:00 | 01/08/2019

Bashkimi Evropian i ka bërë të qartë Britanisë së Madhe se nuk është i gatshme të rinegociojë një marrëveshje që rregullon daljen e ishullit nga Unioni.

Zëdhënësja e Komisionit Evropian, Mina Andreeva ka deklaruar se Këshilltari i ri britanik për Evropën, David Frost, u takua me zyrtarë të BE të cilët po negociojnë Brexit në emër të vendeve anëtare.

“Të dy palët përsëritën qëndrimet e tyre. Bisedimet për marrëveshjen e tërheqjes nuk do të rihapen”, tha Andreeva.

Ajo shtoi se kryeministri britanik Boris Johnson do të ketë mundësinë të diskutojë Brexit me zyrtarë të Bashkimit Evropian në Samitin e G7, i cili do të zhvillohet në Francë nga 24 deri në 26 Gusht.

Kryeministri britanik ka përsëritur kohët e fundit se vendi i tij do të largohet nga Bashkimi Evropian më 31 Tetor, pavarësisht rrethanave, dhe theksoi se ai planifikon ta bëjë këtë përmes një marrëveshjeje.

Johnson u ka thënë më herët liderëve evropianë se do të negocionte Brexit me ta kur të ishin gati për të ndryshuar qëndrimet për marrëveshjen për daljen e Britanisë nga Bashkimi Evropian.

Boris-Xhonson.jpg
ent ela15:00 | 27/07/2019

Nga Dorina Kurtaj- Bën kllounin por është shumë më i pjekur dhe dinak se sa dëshiron  të duket. Një portret ndryshe i kryeministrit të ri britanik. Një konservator pro Brexit i cili sigurisht do të jetë zbavitës.

Thjesht Boris. Xhonson është politikani i vetëm britanik icili shpesh thërritet me emrin e tij të pagëzimit, që nga koha e universitetit. Sepse Boris është një emër elegant që përfaqëson një simpati sipërfaqësore dhe karizëm ngjitës. Dhe Boris nuk është as emri i parë i kryeministrit britanik, dhe pse më vonë zgjodhi që të thërritej ashtu për tu dalluar. Emri u zgjodh nga babai i tij.

I lindur në Nju Jork në vitin 1964, ai studio në Eton dhe në Oksford, me pamje rebele, pesë fëmijë nga dy bashkëshorte, euroskeptik që nga fillimi, këto janë vetëm disa nga tiparet e kryeministrit të ri

Miqtë të cilët e njohin që kur ishte adoleshent, thonë se Boris Xhonson, e ka pasur gjithnjë zakonin që të mbante flokët në mënyrë të çrregullt. Madje kur shkonte në shkollë e bënte qëllimisht, para se të hynte në klasë, sepse ajo pamje indiferente e ndihmonte të fshihte me anë të ironisë, difektet e shumta.

Boxho, si e quajnë mbështetësit e tij, vijon qëllimisht që të jetë i parregullt me flokët e tij dhe sot në moshën 55 vjecare teksa kalon pragun e Dauning Strit, si kryeministri i ri i vendit. Ngjyrën e flokëve ai e ka trashëguar nga stërgjyshi i tij Ali Qemal, një gazetar turk, ministër në sulltanatin ottoman në vitet para rënies së perandorisë, i cili ishte martuar me një angleze. Nga gjyshi Uilfred, pilot i forcave ajrore të mbretërisë britanike, i cili humbi jetën pasi u përplas gjatë një fluturimi teksa përpiqej të surprizonte bashkëshorten e tij, duket se ka marrë ekzibicionizmin plateal. Ai i cili e frymëzoi që të hidhej me teleferik në Viktoria Park gjatë lojërave olimpike të 2012-ës, duke qëndruar varur për shkak të një difekti, me flamujt britanikë në duar.

Boris u përball me garën që në shtëpi, i inkurajuar nga ababi i tij që të ishte më i mirë se motra e tij Rakel, sot gazetare, dhe dy vëllezërit e tij Xho dhe Leo, i pari parlamentar konservator dhe i dyti prezantues radiofonik. Ambicia iu përforcua dhe më shumë në Eton, ku Boris përvetësoi theksin e “snob”, lekskun e privilegjuar, pasionin për klasikët latinë dhe humorin anglez.

Që nga koha e universitetit, Boris nuk pranonte të mësonte përmendësh Rikardi II, por ngjiste batutat në shtyllat e skenës, duke bërë që profesori I tij Martin Hamond ta përshkruajë si një person që donte të merrte cdo gjë që dëshironte pa e fituar atë.

Pas diplomimit për histori antike në universitetin e Oksford, Xhonson iu përkushtua gazetarisë. I punësuar nga Tajms, ai u pushua nga puna pasi kishte shpikur një deklaratë, të njerkut të tij, i cili hidhte dyshime për një marrëdhënie homoseksuale të Eduardit II. Më pas ai punësohet në “Telegraph” dhe në vitin 1989 në moshën 24 vjeçare bëhet korrespondent për çështjet europiane në Bruksel. Kolegët tregojnë se Boris shëtiste në qytetin ku kishte jetuar kur ishte fëmijë, në kohën që babai i tij një diplomat britanik, u transferua për punë. Boris kishte një makinë svishej me pantallona të grisura. Në konferencat për shtyp ai jepte spektakël duke shtrembëruar qëllimisht theksin e tij francez. Dëshira për tu tallur me Europën u transformua në një zakon për të prodhuar lajme të rreme, duke bërë që korrespondentët e tjerë ta konsideronin si një zhurmë madh.

Qëndrimi si euroskeptik I siguroi mbështetjen nga Margaret Thecër, dhe falë saj nisi një karrierë të shkëlqyer politike që e coin ë parlamentin e Uestminster dhe më pas në postin e kryebashkiakut të Londrës për dy mandate, si dhe në atë të ministrit të brendshëm në qeverinë e paraardhëses së tij, Tereza Mej. Dy martesa të dështuara, pesë fëmijë dhe një të fejuar të re në moshë, Xhonson tashmë është aty ku dëhsironte, në krye të konservatorëve dhe të qeverisë. Për të, ish ministrja e brendshme Amber Rud do të shprehej: “Është jeta dhe shpirti i partisë, por jo burri që do të dëshiroje të të shoqëronte në shtëpi pas mbrëmjes.”

Boris Johnson do të drejtojë Mbretërinë e Bashkuar në daljen e vështirë nga Bashkimi Europian dhe do të jetë ai që do të negociojë me BE, për të bërë çdo gjë gati për 31 tetorin 2019.

“Realizimi i BREXIT dhe bashkimi i vendit”: janë dy objektivët kryesorë të deklaruar nga Xhohnson pas marrjes së kryesisë së partisë. “Dalja e Mbretërisë nga Bashkimi Europian duhet të përfundojë brenda 31 tetorit” theksoi ai duke bërë të qartë se nuk mbështeste asnjë vonesë më shumë.

Për Brexit, Boris Xhonsin nuk e ka fshehur asnjëherë qëndrimin e tij: daljen në datën e caktuar,me apo pa marrëveshje. Nëse Tereza Mej dhe shumë anëtarë të partisë konservatore mendonin se dalja pa marrëveshje ishte një skenar që duhej shmangur me cdo kusht, Xhonson nuk është dakord.

Xhonson është optimist për sa I përket rinegociimit të marrëveshjes së Tereza Mej me BE-në. pak minuta pas zgjedhjes së tij, Mishel Barnier, kryenegociatori I Brexit për BE, shkruante në Tuiter: Jemi të paduruar për të punuar me Boris Johnson, për të lehtësuar ratifikimin e marrëveshjes në mënyrë që të jetë një Brexit të rregullt.

Marrëveshja e Brexit përbëhet nga dy pjesë: e para është pjesa juridike dhe përcakton termat e divorcit nga Bashkimi europian: të drejtat e qytetarëve, shuma që Londra duhet të dorëzojë në arkat e Brukselit, periudha e tranzicionit deri në dhjetorin e 2020, pikat e ndalimit, dhe pjesa që i përket Irlandës së Veriut

Pjesa e dytë është deklarata politike, e cila tregon të ardhmen e marrëdhënieve mes Mbretërisë së Bashkuar dhe Bashkimit Europian. Kjo deklaratë parashikon që Mbretëria e Bashkuar të qëndrojë Brenda një unioni doganor me Bashkimin Europian deri në gjetjen e një zgjidhjeje tjetër. Kjo pjesë, e cila nuk u pëlqen aspak mbështetësve të Brexit, mund të rinegociohet.

Por analistët mendojnë se janë pikërisht gafat, sekreti i suksesit të Xhonson.

Zhvlerësimi total i principit “politikisht korrekt” dhe deklaratat shpesh befasuese të kryeministrit të ri britanik kanë dhënë një kontribut të madh për popullaritetin e Boxho.

Triumfi i tij në krye të konservatorëve ishte i paralajmëruar. Një stil komunikimi aspak ortodoks ai i ish kryebashkiakut të Londrës, i përbërë nga gafat, batutat e rënda dhe zhvlerësim për sa i përket të folurës diplomatike. Nëse shumë editorialistë janë ende të befasuar nga mbërritja e tij në krye të qeverisë britanike, si një personazh i tepruar, Xhonson duket i vetëdijshëm që sekreti i suksesit të tij është dhe tek gafat që e kanë bërë të famshëm. Aq sa ka nga ata që mendojnë se gafat nuk janë të pavullnetshme por të studiuara mirë. Madje sipas një spndazhi të “Gardian” pjesa më e madhe e opinionit public është e bindur për këtë.

Janë pikërisht batutat e tij që e kanë ndihmuar të gjejë mbështetje dhe në shtresat e popullit të lodhur nga globalizimi dhe që votuan për daljen e vendit nga Bashkimi Europian. Ai duket si dikush që I thotë gjërat ashtu si janë, pra njëri nga ata, dhe pse vjen nga një familje e pasur dhe ka studiuar në shkollat më të mira.

Paralelizmat me Donald Trump, edhe ai një njeri I popullit, në këtë pikë janë të pashmangshme. Një identifikim mes liderit dhe bazës që është një pjesë shumë e rëndësishme e profilit të politikanëve të ashtuquajtur “populistë”.

Duke iu rikthyer jetës së tij personale Boris Johnson e Kerri Sajmnods janë çifti i parë i pamartuar që do të jetojnë në Dauning Strit. Me 24 vjet diferencë në moshë, pak kohë më parë ata ishin në qendër të vëmendjes për shkak të një zënke të dhunshme që kishte detyruar fqinjët të lajmëronin policinë.

Një vit më parë Boris la bashkëshorten e tij të dytë, për të fejuarën aktuale, duke i dhënë dhe më shumë material mediave që të vënë në dyshim karakterin e tij. Por Boris nuk e ka problem të pranojë se ka përdorur kokainë në rini, që ka pasur shumë marrëdhënie jashtë martesore, dhe të paktën një fëmijë të jashtëligjshëm të cilin e njohu pas një beteje ligjore e cila zgjati tre vjet. Por mediat britanike këmbëngulin se ai ka dhe një fëmijë tjetër të paligjshëm të cilin nuk pranon ta njohë.

Boris Xhonson në fjalimin e tij të parë si kryeministër në parlamentin britanik konfirmoi objektivin për të kompletuar Brexit deri në 31 tetor. Mes protestave të opozitës në sallë ai theksoi se do  të bënte Mbretërinë e Bashkuar vendin më të mirë në tokë për të jetuar. Një vend të gjelbër, të zhvilluar, besimplotë dhe ambicioz i cili mund të jetë ekonomia e parë në Europë shtoi ai duke ironizuar mbi negativitetin e opozitës dhe pesimistëve. Më pas Xhonson tha se Brukseli duhet të rishohë qëndrimin e tij dhe të pranojë ndryshimet në marrëveshje. Në rast të kundërt, paralajmëroi ai, Mbretëria e Bashkuar do të dalë nga Bashkimi Europian pa një marrëveshje. Vendi deklaroi ai, është më i përgatitur nga sa mendohet për këtë skenar. Mbretëria e bashkuar nuk do të emërojë, në ansjë rrethanë, një komisioner europian britanik, theksoi kryeministri Xhonson,

Madje ai e renditi si një prioritet të qeverisë së tij impenjimin për t’u përgatitur për një Brexit pa marrëveshje. Xhonson refuzoi në këtë mënyrë marrëveshjen e arritur nga Tereza Mej duke thënë se është rrëzuar tashmë tre herë nga parlamenti. Ai tha se dëshironte të negocionte një alternativë të mirë me Bashkimin europian duke u shprehur i bindur se pikat e ndalimit mund të zëvendësohen me zgjidhje të tjera për të garantuar kufirin e hapur irlandez pa u dashur që vendi të qëndrojë në unionin doganor dhe në tregun e përbashkët.

Xhonson theksoi se në rast se Brexit do të dështonte vendi do të përballej me një humbje totale të besimit të elektoratit ndaj politikës, duke shtuar se dhe sistemi i emigracionit ka nevojë për ndryshime.

Ndërkohë qeveria e re e Xhonson tashmë ka ekipin e saj të ministrave. Ndër emrat kryesorë figurojnë:

Saxhid Xhavid – Ministër Finance

Dominik Rab – Ministër i Jashtëm

Priti Patel – Ministër i Brendshëm

Robert Baklend – Ministër Drejtësie

Ben Uallas – Ministër Mbrojtjeje

Met Henkok – Ministër Shëndetësie.

Por ndërkohë babai i tij, 78 vjeçari Stenli, njeriu i cili ka pasur më shumë ndikim në jetën e Boris, është një europian i bindur. Në një intervistë për mediat ku flet për të birin e tij në rolin e kryeministrit ai shprehet: Ëndërroj që një ditë Boris të thotë: qëndrojmë në Europë”. /ABC News Albania 24/7

 

BARNIER-PER-BREXIT.mpg_snapshot_00.04-1280x720.jpg
ent ela13:15 | 26/07/2019

Kryenegociatori i Bashkimit Europian për Brexit, Mishel Barnier u shpreh se të gjithë duhet të jenë gati për një dalje të Britanisë së Madhe pa marrëveshje. Ai u bëri apel 27 vendeve anëtare që të qëndrojnë të bashkuar në bisedimet e ardhshme me Londrën.

Një apel për 27 vendet anëtare, një ‘jo’ e prerë për ridiskutimin e pikave të ndalimit në Irlandë, që është e papranueshme dhe një paralajmërim për tu përgatitur për mungesën e një marrëveshjeje. Është ky thelbi i letrës që kryenegociatori i Bashkimit Europian për Brexit, Mishel Barnier, i ka dërguar qeverive të 27 vendeve anëtare pas deklaratave të Boris Xhohnson. Sipas Barnier, përjashtimi i pikave të ndalimit nga marrëveshja për daljen e Mbretërisë së Bashkuar nga Bashkimi europian, është e papranueshme dhe nuk është pjesë e mandatit të Këshillit Europian. Ai u shpreh se do të analizojë çdo propozim të Mbretërisë së Bashkuar që do të jetë në përputhje me marrëveshjen aktuale. Por duke iu referuar qëndrimittë mbajtur nga kryeministri i ri britanik në fjalimin e tij të parë para parlamentit, Barnier theksoi se duhej një përgatitje për një marrëveshje pa Brexit. Edhe pse ai tha se kjo e fundit nuk do të ishte asnjëgerë një zgjedhje e Bashkimit europian port ë gjithë duhet të jenë gati për çdo skenar. Ajo që është e rëndësishme është të qëndrojmë të qetë dhe të bashkuar si dhe të ruajmë principet europiane në bisedimet me Mbretërinë e Bashkuar, përfundoi ai. /ABC news Albania 24/7

XHONSON-NE-PARLAMENT-ABCM5T1.mpg_snapshot_00.24-1280x720.jpg
ent ela15:10 | 25/07/2019

Në fjalën e tij të parë si kryeministër në parlamentin e vendit, Boris Xhonson premtoi se do ta nxjerrë Britaninë e Madhe nga Bashkimi europian Brenda datës 31 tetor. Madje ai tha se Mbretëria e Bashkuar në qeverisjen e tij do të bëhej vendi më i mirë në botë për të jetuar.

Boris Xhonson në fjalimin e tij të parë si kryeministër në parlamentin britanik konfirmoi objektivin për të kompletuar Brexit deri në 31 tetor. Mes protestave të opozitës në sallë ai theksoi se do të bënte Mbretërinë e Bashkuar vendin më të mirë në tokë për të jetuar. Një vend të gjelbër, të zhvilluar, besimplotë dhe ambicioz, i cili mund të jetë ekonomia e parë në Europë, shtoi ai, duke ironizuar mbi negativitetin e opozitës dhe pesimistëve. Më pas Xhonson tha se Brukseli duhet të rishohë qëndrimin e tij dhe të pranojë ndryshimet në marrëveshje. Në rast të kundërt, paralajmëroi ai, Mbretëria e Bashkuar do të dalë nga Bashkimi Europian pa një marrëveshje. Vendi deklaroi ai, është më i përgatitur nga sa mendohet për këtë skenar. Mbretëria e Bashkuar nuk do të emërojë, në asnjë rrethanë, një komisioner europian britanik, theksoi kryeministri Xhonson.

Madje ai e renditi si një prioritet të qeverisë së tij impenjimin për tu përgatitur për një Brexit pa marrëveshje. Xhonson refuzoi në këtë mënyrë marrëveshjen e arritur nga Tereza Mej duke thënë se është rrëzuar tashmë tre herë nga parlamenti. Ai tha se dëshironte të negocionte një alternativë të mirë me Bashkimin europian duke u shprehur i bindur se pikat e ndalimit mund të zëvendësohen me zgjidhje të tjera për të garantuar kufirin e hapur irlandez pa u dashur që vendi të qëndrojë në unionin doganor dhe në tregun e përbashkët.

Xhonson theksoi se në rast se Brexit do të dështonte vendi do të përballej me një humbje totale të besimit të elektoratit ndaj politikës, duke shtuar se dhe sistemi i emigracionit ka nevojë për ndryshime.

Ndërkohë qeveria e re e Xhonson tashmë ka ekipin e saj të ministrave. Ndër emrat kryesorë figurojnë:

Saxhid Xhavid – Ministër Finance

Dominik Rab – Ministër i Jashtëm

Priti Patel – Ministër i Brendshëm

Robert Baklend – Ministër Drejtësie

Ben Uallas – Ministër Mbrojtjeje

Met Henkok – Ministër Shëndetësie.

/ABC news Albania 24/7

timmermans.jpg
G. P.13:45 | 19/07/2019

Zv/presidenti i Komisionit Europian Frans Timmermans i ka cilësuar ministrat britanikë si idiotë, në momentet e para të negociatave për Brexit. Reagimi i Londrës ka qenë i menjëhershëm me ministrin për Brexit që e ka cilësuar Timmermans si një djalë budalla.

Ministrat britanikë silleshin si idiotë kur erdhën fillimisht për të negociuar për Brexit. Në këtë mënyrë shprehej zv/presidenti aktual i Komisionit Europian Frans Timmermans në një intervistë për BBC Panorama.

“Herën e parë që pashë deklaratat publike të David Davis dhe pashë që nuk po vinte, nuk po negocionte, nuk kishte peshë, mendova, o zot këta nuk kanë asnjë plan. Ishte e sikletshme pasi ishte diçka e dukshme. Madje komike, si në një serial komik ku protagonist luan rolin e idiotit”.

Reagimi i Londrës ka qenë i menjëhershëm nëpërmjet ministrit për Brexit, Martin Kallanan. Ai tha se Timmermans duhet të frenonte pak dhe nuk duhet të sillet si një djalë budalla.

Goditja e ulët vjen në një moment që Mbretëria e Bashkuar është në pritje të kryeministrit të ri, i cili ka shumë mundësi të jetë ish-ministri i Jashtëm Boris Johnson. Ky i fundit premtoi se do të përfundonte Brexit brenda muajit Nëntor.

Edhe pse në të enjten dhoma e përbashkët votoi një amendament që mund të pengojë planet e Johnson për një Brexit pa marrëveshje, dhe pa debate të tjera në parlament./ABC News Albania 24/7

wo14-UK-Corbyn-WEB.jpg
nev ila23:40 | 09/07/2019

Kreu i laburistëve në Britaninë e Madhe, Xheremi Korbin ka bërë një ndryshim tërësor sa i takon daljes nga BE-ja, duke mbështetur mbajtjen e një referendumi të dytë. Gjithashtu, Korbin ka deklaruar se do të bëjë fushatë për qëndrimin në BE nëse marrëveshja e divorcit nuk do të mbrojë interesat britanike.

Lideri i opozitës britanike, Xheremi Korbin ka bërë një lëvizje të papritur lidhur me Breksit, duke u shprehur në favor të një referendumi të dytë. Madje, Korbin është zotuar se do të mbështesë opsionin e qëndrimit në BE nëse qeveria e ardhshme do të dorëzohet para idesë për një votim të ri popullor.

Korbin ka deklaruar se do të dalë kundër çdo hipoteze për një dalje pa marrëveshje, si dhe kundër çdo marrëveshjeje të dëmshme që konservatorët mund të arrijnë për të lënë BE-në. Vendimi i kreut të laburistëve, i shtyrë disa herë, është ratifikuar të martën nga qeveria hije dhe njoftuar në një letër të hapur.

Në letrën në fjalë, Korbin i bën thirrje Boris Xhonson dhe Xheremi Hant, njëri prej të cilëve do të pasojë kryeministren e dorëhequr Theresa Mej, që ta pranojnë votën popullore mbi ndarjen nga Brukseli.

“Kushdo që të bëhet kryeministër duhet të ketë besimin për t’u kthyer tek populli dhe t’i nënshtrojë votimit publik marrëveshjen, apo daljen pa marrëveshje”, ka thënë Korbin.

Ai ka shtuar se laburistët do të bëjnë fushatë për të qëndruar në BE ndaj çdo marrëveshjeje që nuk mbron ekonominë britanike dhe vendet e punës të qytetarëve në Mbretërinë e Bashkuar./ABC News Albania 24/7

brexit-11-1280x561.jpg
ent ela10:15 | 15/06/2019

Nga Dorina Kurtaj – Cili do të jetë ai që do të marrë postin e Tereza May, fillimisht si lider i konservatorëve e automatikisht atë të kryeministrit  të ri britanik? Me çfarë do të përballet dhe si do të ndikojë në përfundimin e BREXIT?

Deri në fund të muajit korrik partia konservatore në Mbretërinë e Bashkuar do të jetë e impenjuar në zgjedhjen e liderit të ri, i cili sapo të zgjidhet automatikisht do të marrë vendin e Tereza May si kryeministër i vendit. Zgjedhja e liderit të ri të konservatorëve do të jetë në këtë mënyrë shumë e rëndësishme jo vetëm për mënyrën se si do të ndryshojë Mbretëria e Bashkuar, por dhe për influencimin e politikës në nivel europian, kur të rinisin negociatat për BREXIT.

Përse duhet një lider i ri?

Tereza Meay, e cila u zgjodh lidere e konservatorëve dhe kryeministre në vitin 2016 pas referendumit për Brexit, dha dorëheqjen nga posti i sekretares së partisë së saj dhe automatikisht nga posti i kryeministres. Në fakt në sistemin britanik, kreu i partisë në mazhorancë në parlament është automatikisht kryeministri i vendit. May u detyrua të hapë dorëheqjen: për muaj të tërë u përpoq të bindte parlamentin që të miratonte marrëveshjen për BREXIT që kishte negociuar me Bashkimin Europian, duke dështuar në mënyrë të përsëritur dhe duke humbur besimin e mazhorancës së deputetëve konservatorë. Dorëheqja e saj shënoi hapjen e fazës së seleksionimit të një lideri të ri, dhe sapo të zgjidhet i vjen radha formaliteteve: May do i dorëzojë dorëheqjen Mbretëreshës, e cila do të emërojë pasardhësin e saj. Por beteja e vërtetë politike luhet tani.

Cilët janë kandidatët?

“Komiteti 1922”, grupi parlamentar i konservatorëve publikoi listën e dhjetë deputetëve që prezantuan një kandidaturë të vlefshëm për zgjedhjen e liderit të ri. Kandidatët janë:

Majkëll Gov, Ministri i Ambientit

Met Henkok, Ministër i Shëndetësisë

Mark Harper, ish kreu i grupit parlamentar të konservatorëve

Xheremi Hant, ministër i jashtëm

Saxhid Javid, ministër i brendshëm

Boris Xhohnson, ish ministër i jashtëm dhe ish kryebashkiak i Londrës

Andrea Ledsom, ish ministër i Marrëdhënieve me Parlamentin

Ester MekVej, ish ministër e Punës dhe Pensioneve

Dominik Raab, ish ministër për BREXIT

Rori Stjuart, ministër për zhvillimin ndërkombëtar

Si funksionon zgjedhja?

Zgjedhja e liderit të ri u takon deputetëve konservatorë dhe të regjistruarëve në parti. Në javët e ardhshme, do të ketë disa votime ku do të marrin pjesë vetëm deputetët: cdo herë do të eliminohen kandidatët që kanë më 0pak vota dhe do të vazhdojë votimi deri sa të mbeten vetëm dy. Në këtë pikë në procesin e votimit do të marrin pjesë dhe të regjistruarit në parti: do të votohet për dy javë dhe nga 22 korriku e më pas cdo ditë do të jetë e vlefshme për komunikimin e emrit të fituesit. Në vitin 2016 May u zgjodh pasi të gjithë kandidatët e tjerë u tërhoqën: por ishte një moment shumë ndryshe nga ky aktuali dhe është e pamundur që të ndodhë e nëjta gjë sërish.

Kush është i favorizuari?

Dhjetë kandidatë janë shumë dhe në Mbretërinë e Bashkuar përjetohet si sinjal për rrëmujën brenda partisë konservatore, ku prej muajsh zhvillohet një debat i ashpër për atë që duhet të bëhet për Brexit ndërkohë që pas çdo faze votimi situata përshkallëzohet. Nga dhjetë kandidatë, vetëm tre ose katër janë ata që kanë ndonjë mundësi për t’ia dalë

Boris Johnson

Konsiderohet i favorizuar dhe kryeministri i ardhshëm më i mundshëm i Mbretërisë së Bashkuar. Është shumë i njohur në të gjithë botën, edhe pse shpesh për të flitet më shumë rreth gafave që bën, për cuditë e tij dhe për gënjeshtrat e mëdha që tregon sidomos mbi Bashkimin Europian. Janë shumë ata që e konsiderojnë si një politikan pak serioz dhe jo të besueshëm, por prej vitesh Xhonson po ndërton figurën e tij në përpjekje për tu bërë kryeministër i vendit – u përpoq dhe në vitin 2016, dhe dështoi. Në momentin e dorëheqjes së May ai u paraqit shumë gati dhe është kandidati që ka marrë mbështetjen publike të numrit më  të madh të deputetëve. Por ai është dhe personi që ka qëndrimin më të ashpër për sa i përket Brexit: ditët e fundit ai deklaroon se është më shumë se dakord për të hequr dorë nga një marrëveshje me Bashkimin Europian

Michael Gove

Është një politikan konservator i konsideruar i aftë dhe shumë i zoti në debate. Ai ka mbuluar pothuajse çdo ministri në qeveritë konservatore dhe çdo herë ka dalë mirë. Ai konsiderohej si kundërshtari kryesor i Xhonson, por fushata e tij elektorale u bllokua para evenit të parë zyrtar, kur pranoi se në të kaluarën kishte përdorur kokainë.

Jeremy Hunt

Njësoj si Gov, është një politikan konservator i vlerësuar dhe i respektuar, por si Gov, nuk ka as 1/10 e popullaritetit të Xhonson apo karizmën e tij, në të mirë e në të keq. Mes atyre me një mundësi për t’ia dalë, është kandidati që ka shprehur qëndrimin më të moderuar për Brexit. Në pak fjalë ai thotë se dalja e vendit nga Bashkimi Europian pa marrëveshje do të ishte një tragjedi, dhe BE është e vetëdijshme për këtë prandaj do të ishte e gatshme për të bërë disa lëshime. Kandidatura e tij përfitoi nga problemet e Gov dhe nga mbështetja e dy ministreve të rëndësishme konservatore, Amber Rudd he Peni Mordaunt.

Të tjerët

Dominik Raab, i cili nuk kishte bërë një figurë të mirë në muajt e tij si ministër Brexit dhe që në Bruksel konsiderohet një personazh pak i besueshëm, mori fillimisht mbështetje por nuk ka shumë mundësi për të fituar. Met Henkok nga ana e tij ra në sy për një ngjarje të cuditshme elektorale, ku dritat nuk funksionuan mirë dhe ku ai foli për domosdoshmërinë për t’i shtuar “emotivitet” politikës: dikujt i pëlqeu dhe dikujt jo. Të tjerët shpresojnë të gjithë në një kthesë fati në ditët e ardhshme, por nuk duket se kanë një mundësi  reale për të kaluar fazat përfundimtare të votimit.

Si do të jetë beteja elektorale?

Boris Xhonson konsiderohet nga të gjithë si më i favorizuari dhe tashmë duket e pashmangshme që ai të jetë një nga dy kandidatët në votimin final. Por ai mbetet një kandidat shumë kontrovers, një person që konsiderohet pak serioz dhe për të cilin ka pak respekt. Të gjithë të tjerët po luftojnë për të qenë kandidati i dytë në votimin final: apo si shkruajnë mediat britanike, kushdo përveç Boris.

Pesë nga kandidatët organizuan evente për të prezantuar programet e tyre dhe të gjithë sulmuan kryesisht Xhonson. Gov dhe Hant këmbëngulën shumë për idenë e të qënit të vetmit kandidatë seriozë dhe të besueshëm dhe ideja e tyre duket e qartë: të shkojnë në votimin përfundimtar dhe më pas të mbledhin të gjitha votat të atyre që nuk duan ta shohin Xhonson në postin e kryeministrit. Është e vështirë por e mundur, pikërisht për shkak të personalitetit të komplikuar të Xhonson. Ky i fundit në përpjekje për të kufizuar dëmet, prej ditësh po i shmanget çdo kontakti me mediat: nuk pati asnjë organizim për fillimin e fushatës së tij elektorale, e cila për momentin përfshin vetëm takime private me deputetë konservatorë.

Brexit

Çështja më e rëndësishme me të cilën duhet të merret kryeministri i ri do të jetë sigurisht Brexit, dhe është pikërisht kjo tema për të cilën po flitet më shumë ditët e fundit. Xhonson është kandidati me qëndrimin më të ashpër – të paktën me fjalë – dhe është njëri prej atyre që në kohën e referendumit bënë fushatë elektorale në favor të daljes nga Bashkimi europian. Gov kishte pak a shumë të njëjtin qëndrim me ‘të, por është dhe një politikan më pragmatik dhe ppo përpiqet të prezantohet si më i moderuar dhe në gjendje për të negociuar me efikasitet me Bashkimin Europian; të njëjtën gjë po bën dhe Hant, i cili në fillimin e fushatës elektorale për kandidaturën e tij u mburr se kishte pasur një rol vendimtar në organizimin e lojërave olimpike dhe se kishte marrë pjesë në negociata të rëndësishme për paqen në Jemen. Deklarata që u shoqëruan me mosbesim nga një pjesë e mirë e elektoratit.

Pyetja e madhe që shumë po ngrenë këto ditë është e njëjta: çfarë besojnë se kanë të gjithjë këto kandidatë që May nuk e kishte? Si mendojnë se mund të bëjnë më shumë për Brexit, përballë vullnetit të Bashkimit Europian që të mos rinegociojë marrëveshjen? Përgjigja nuk është shumë e qartë: Xhonson ndoshta mendon të sillet pak si Tramp, me një zë të lartë, kërcënime dhe shumë ndoshta – ndërsa të tjerët kanë qëndrime më të mjegullta. Një deputet konservator mbështetës i Hant u shpreh se Mej ishte pak e aspër si karakter, ndërsa Hant është më i dashur dhe miqësor. Veti që sipas tij do e ndihmojnë në negociatat me Bashkimin Europian. Por gjithsesi nuk prezantohet shumë bindës

Çfarë mund të ndodhë përveç Brexit?

Xhonson premton uljen e taksavve për ata që deklarojnë të ardhura 50 deri në 80 mijë stërlina në vit; gjitahshtu theksoi se do të bëjë më shumë për tregtarët dhe sipërmarrësit. Të tjerët natyrisht deklaruan se do të bëjnë të kundërtën dhe do të ulin taksat për më të varfërit. Tema të tjera të rëndësishme nuk janë trajtuar, madje dhe ajo e taksave duket gjithsesi e rëndësisë së dytë. Me mazhorancën e brishtë në parlament, konservatorët do e kenë të vështirë të miratojnë reforma të rëndësishme të çdo lloji dhe për ta bërë një gjë të tillë duhet të ketë zgjedhje të reja, të cilat mund të ndryshojnë çdo gjë.

Jeremy Hunt ka qenë ai që ka folur më qartë për këtë skenar, duke shpjeguar se nëse konservatorët nuk do të arrijnë të çojnë deri në fund Brexit me sukses, rrezikojnë të zhduken. Ai ishte shumë i prerë dhe nuk e kishte gabim: partia e tij mori në zgjedhjet e fundit parlamentare europiane rezultatin më negativ në histori; dhe sipas Hunt mundësia e zgjedhjeve të reja me Brexit ende të papërfunduar, mund të sjellë një humbje dhe më të rëndë

Ndërkohë për Brukselin një skenar për daljen e Mbretërisë së Bashkuar pa një marrëveshje në tetor, mbetet shumë i mundshëm dhe pse nuk është i dëshirueshëm. Komisioni Europian përpiqet të jetë pragmatik, dhe njëherë më shumë verifikon se masat e emergjencës të marra për këtë rast janë të mjaftushëm dhe kjo duket e qartë.

Aktualisht Komisioni Europian vendosi se në thelb nuk ka asnjë domosdoshmëri për të amenduar asnjë prej masave dhe këto mbeten të përshtatshme për qëllimin, në këtë mënyrë komisioni nuk ka në program asnjë ndërhyrje para datës së daljes së vendit nga Bashkimi Europian

Në një kohë që situata në Mbretërinë e Bashkuar vazhdon të jetë e nxehtë politikisht me parlamentin britanik që përgatitet të zgjedhë kryeministrin e ri, Komisioni Europian dëshiron të jetë i sigurtë se të gjitha shtetet anëtare të Bashkimit Europian të përgatiten sa më mirë në kuadër të një daljeje të mundshme pa marrëveshje të Britanisë së Madhe të parashikuar për 1 nëntor 2019, duke inkurajuar të gjitha palët që të përfitojnë nga koha në dispozicion për të marrë masat e duhura për t’u përballur me situatën.

Për këtë arsye komisioni prezantoi këndvështrimet e ndryshme në mbledhjen e Këshillit Europian mbi masat emergjente në momentin që artikulli 50 i traktatit mbi funksionimin e Bashkimit Europian do  të jetë efektiv dhe Londra do të dalë nga Bashkimi Europian. Deri tani propozimet e prezantuara nga komisioni kanë qenë 19, nga të cilat 18 janë miratuar nga parlamenti dhe dhe këshilli ndërsa e fundit duhet të gjejë ende një marrëveshje Brenda muajit qershor. Pika e fundit ka të bëjë me bilancin e BE-së për vitin 2019.

Komisioni Europian gjithashtu ka miratuar 63 akte legjislative dhe ka publikuar 93 lajmërime për përgatitje, të gjitha të konsideruara të domosdoshme për të ndihmuar Bashkimin Europian gjatë periudhës së parë të krizës post-Brexit. Ndër të tjera, institucioni thekson se se nuk ka ndërmend të marrë masa të tjera para vendosjes së datës së saktë të daljes së Britanisë së Madhe

Në rastin e një daljeje pa një marrëveshje, Europa dëshiron që Mbretëria e Bashkuar të gjejë zgjidhje për tre probleme që konsiderohen të një rëndësie të madhe nga Bashkimi Europian: si për shembull mbrojtja e qytetarëve europianë dhe britanikë që gjenden nga ana tjetër e kufirit të ardhshëm mes dy zonave, të cojë përpara impenjimet ekonimike dhe financiare mbi të cilat Londra ka vendosur të mbajë përgjegjësi; dhe së fundmi respektimi i klauzolave të firmosura në marrëveshjen e të premtes së shenjtë me Irlandën mbi çështjen e “Backstop”.

Nga ana e palës europiane punimet në rast të mungesës së një marrëveshjeje parashikojnë fillimisht një aktivitet monitorimi në zona të caktuara, si adminiastratat publike, për t’u siguruar që të gjithë të jenë gati për punime të jashtëzakonshme mbi cështje ligjore dhe administrative. Prioritet është dhe çështja e të drejtave të rezidencës dhe sigurisë së qytetarëve, për të garantuar që britanikët mund të mbeten rezidentë në çdo vend të Bashkimit Europian në periudhën menjëherë pas Brexit.

Planet e promovuara nga Bashkimi Europian do të lejojnë dhe mbajtjen e një situate neutral në nivel normativ të mjekimeve dhe përbërjes së tyre, por dh etë aparaturave mjekësore; të përgatiten për rifunksionimin e doganave nëpërmjet shumë investimeve në krijimin e infrastrukturave të reja për kontrollet në kufi si dhe për burimet njerëzore të domosdoshme për të kryer këto kontrolle. Gjithashtu për të lejuar që trafiku ajror dhe hekurudhor të mos bllokohet dhe për pasojë të krijohet një krizë në sektorin e transportit. Do  të aktualizohen më pas dhe rregullore emergjence për peshkimin në mënyrë që autorizimet e duhura të jenë menjëherë të aplikueshme.

Ata që përfitojnë më shumë nga termat e reja të daljes duhet të jenë operatorët financiarë. Janë ende të shumta kompanitë që punojnë në këtë fushë të cilat rezultojnë të jenë ende të papërgatitura nag shumë këndvështrime, si për shembull menaxhimi i kontratave dhe aksesi në infrastruktura në momentin që rregullat e vendosura nga Bashkimi Europian do të humbasin vlerë. Për këtë arsye komisioni po impenjohet në mënyrë që të mbërrihet sa më shpejt të jetë e mundur në një zgjidhje përfundimtare që do të lejojë aktualizimin e plotë të planeve të emergjencës të sipërmarrjeve. /abcnews.al

 

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono