Botëror

ARGJENTINA-BEN-EDHE-PA-MESIN.mpg_snapshot_00.38-1280x720.jpg
G. P.21:09 | 21/11/2018

Argjentina ia doli sërish pa Lionel Mesin, duke arritur një fitore bindëse ndaj Meksikës. Protagonistë ishin sulmuesit Mauro Ikardi dhe Paulo Dibala.

Nuk duhet të lodhen shumë për të gjetur një numër 9. Kjo ishte këshilla e mediave ndërkombëtare, pas fitores 2-0 të Argjentinës ndaj Meksikës. Numri 9 që është gjetur quhet Mauro Ikardi, sulmuesi tepër i njohur i Interit të Milanos, por i lënë jashtë kombëtares për shumë vite. Lojtari 25-vjeçar dhe partneri i tij në sulm, Paulo Dibala, treguan se argjentinasit mund të bëjnë edhe pa praninë e Lionel Mesit, superyllit të ekipit, dhe lojtarit më të madh të botës, sot për sot.

Meksika u mund për herë të dytë në vetëm 5 ditë, këtë herë në stadiumin e Mendozës, dhe futbollistët ofensivë ishin ata që vendosën ndeshjen përballë një kundërshtari të fortë. Ky ishte goli i parë i Ikardit në 8 ndeshje të luajtura për Argjentinën dhe besohet se fajtor është Mesi që ai është aktivizuar kaq pak, pasi nuk e ka dashur në skuadër. Njëzetepesëvjeçari tjetër, Dibala, ishte po ashtu një nga të përjashtuarit për shumë kohë, ndërsa shënoi edhe ai golin e parë, pas 18 ndeshjesh të luajtura. Argjentina zhgënjeu në Botëror, edhe duke pasur Mesin në përbërje, por shpresohet që trajneri i ri, Skaloni, të dijë të ndërtojë një skuadër fituese. Dy herë kampionët e botës pritet të jenë edhe më të fortë kur Mesi të rikthehet në kombëtare./abcnews.al

markez.png
G. P.20:30 | 21/10/2018

Mark Markez u shpall përsëri kampion i botës në garat e motoçiklizmit. Ky ishte titulli i 7-të në karrierë për pilotin spanjoll, që synon të thyejë çdo rekord të këtij sporti.

Nuk është ende numri 1 i historisë, por edhe mund të bëhet. Mark Markez fitoi titullin botëror në klasin më të lartë të garave të motoçiklizmit, në Moto GP, të pestin në këtë kategori. Kjo, pas triumfit në Çmimin e Madh të Japonisë, në pistën e Motegit, edhe pse ai nuk u nis nga vendi i parë.

Vetëm legjenda si Xhakomo Agostini dhe Valentino Rosi janë ende më lart se ai, veçse piloti spanjoll i ka të gjitha mundësitë të kalojë të paktën njërin nga italianët, të mbiquajturin “Doktori”. Rosi ka fituar 7 Botërorë në Moto GP dhe 9 gjithsej në karrierë, ndërsa Markez ka 5 në Moto GP dhe 7 në total.

Duke qenë vetëm 25 vjeç, piloti i Hondës mund të shpresojë jo vetëm për të kaluar Valentinon, por edhe të ëndërrojë diçka shumë të vështirë, të mbërrijë në 15 titujt e Agostinit. Për momentin, Markez, është në të njëjtin nivel me australianin e famshëm, Mik Duhan, që fitoi po 5 tituj të klasit më të lartë, Moto GP.

Spanjolli ka 296 pikë, ndërsa duhen edhe 3 gara deri në përfundim , por është i paarritshëm nga rivali i tij kryesor, italiani Andrea Doviciozo i Dukatit, që ka 102 pikë më pak. Ky ishte titulli i tretë radhazi për 25-vjeçarin katalanas, që synon të thyejë çdo rekord të motoçiklizmit./abcnews.al

RIKTHEHET-KOMBETARJA-E-SPANJES.mpg_snapshot_01.17-1280x720.jpg
G. P.21:21 | 12/09/2018

Triumfi i madh ndaj Kroacisë, tregoi se kombëtarja e Spanjës po kthehet në majën e futbollit. Spanjollët mund të ishin shpallur edhe kampionë të botës në Rusi, nëse nuk do t’u kishte ndodhur skandali me trajnerin.

Çfarë do të kishte bërë në Rusi, nëse nuk do t’i kishte ndodhur skandali. Spanja shkoi në Kupën e Botës si favoritja për të fituar titullin, veçse shkarkimi me zemërim i trajnerit Lopetegi, nga ana e Federatës Spanjolle të Futbollit, prishi çdo ekuilibër. U eleminua nga Rusia, në mënyrë krejtësisht të merituar në turin e dytë, veçse shumëkush pyet me të drejtë, se kush do të kishte qenë kampion i botës, nëse asgjë nuk do të kishte ndodhur.

Kjo pyetje erdhi natyrshëm pas paraqitjes dominuese të iberikëve ndaj Kroacisë, nënkampione të botës, duke e mundur 6-0. Një triumf i madh në një stadium të vogël si ai i Elçes, që tregoi qartë se Luis Enrike nuk ishte trajner spektakolar vetëm tek Barcelona. Trajneri i sotëm u caktua me urgjencë si pasardhës i Lopetegit, ndërsa nuk kishte kohë për të humbur, dhe ish-kapiteni dhe ish-tekniku i katalanasve nisi menjëherë punën me stilin e tij të veçantë. Ndryshimi drastik, apo kthimi tek loja sulmuese e Lopetegit, u pa që në ndeshjen e fituar ndaj Anglisë 2-1 në “Uemblin” e famshëm. Nuk ishte aspak miqësore, por ndeshje e Ligës së Kombeve, siç ishte edhe kjo e dyta ndaj kroatëve. Pas dy sfidave, Spanja kryeson grupin 4 me 6 pikë të plota, me 8 gola të shënuar e vetëm 1 të pësuar.

Çfarë mund të bëjë ky ekip në Euro 2020?
Duhet pritur, ndonëse shanset i ka tepër të mira, ndërsa ironikisht Luis Enrikes po i takon të çojë deri në fund një proces të domosdoshëm. Ish-lojtari dhe ish-trajneri i Barcelonës, po bën “debarcelonizimin” e kombëtares. Ndaj Anglisë e Kroacisë ishte vetëm një futbollist i katalanasve, Buskets./abcnews.al

d.t.jpg
G. P.13:23 | 29/08/2018

Presidenti i FIFA-s ka zhvilluar një vizitë në Shtëpinë e Bardhë ku u takua me presidentin Donald Trump. Ai i dhuroi atij dy fanella dhe një karton të verdhë dhe të kuq, si dhe i mësoi përdorimin e tyre. Menjëherë Trump me shkak përdori të kuqin, duke ia drejtuar gazetarëve.

Gianni Infantino ka zhvilluar një vizitë në Shtëpinë e Bardhë. Drejtuesi i FIFA-s ka biseduar me presidentin e Shteteve të Bashkuara Donald Trump lidhur me Botërorin e futbollit 2026, i cili do të zhvillohet në 3 vende: Meksikë, Kanada dhe Amerikë.

Pas shkëmbimit të dhuratave, ku Trump mori një fanellë me numrin 26 me mbiemrin e tij, Infantino i tregoi presidentit amerikan se si mund të përdorte kartonin e verdhë dhe të kuq gjatë konferencave të shtypit. Dhe pa humbur kohë kreu i Shtëpisë së Bardhë e vuri në veprim: “Karton të kuq për të gjithë gazetarët e pranishëm!”, tha ai.

“E vlerësoj shumë faktin që ne kemi fituar një event shumë të rëndësishëm, organizimin e Kupës së Botës 2026”, u shpreh presidenti amerikan i cili mbështeti ofertën e përbashkët SHBA-Meksikë-Kanada, që triumfoi ndaj asaj të Marokut në një votim në Moskë në Qershor. Trump zbuloi se djali i tij 12-vjeçar Barron është fans futbolli ndërsa e përshkroi Kupën e Botës si “eventin sportiv më të madh në botë”.

Ndërkohë, Trump vuri në dukje se ai nuk do të jetë në detyrë kur të zhvillohet kampionati i 48 në Amerikën Veriore.

“Unë nuk do të jem në detyrë. Por ndoshta ata do ta zgjasin mandatin”, tha ai ndërsa po qeshte.

“E them këtë pasi ata do të donin që kjo të ndodhte. Nëse nuk e zgjasin mandatin, media do të jetë shumë e mërzitshme”, theksoi kreu i Shtëpisë së Bardhë./abcnews.al

dhune.jpg
G. P.12:06 | 16/07/2018

Incidente dhe trazira në Paris gjatë festimeve për Kupën e Botës. Plackiten disa dyqane dhe bare në kryeqytet. Policia franceze detyrohet të evakuojë Champs Elysees me gaz lotsjellës dhe pompa uji.

Policia franceze evakuoi Champs Elysees, bulevardin e famshëm parizien, mes sheshit Konkord dhe Harkut të Triumfit, pas disa incidenteve dhe plackitjeve gjatë festikmeve për fitoren e kombëtares së Francës të Kupës së Botës. Pas triumfit të Francës shumë njerëz u mblodhën në Champs-Elysees, duke kënduar e duke hedhur fishekzjarre.

Me dhjetëra persona kanë hedhur objekte ndaj vitrinave të dyqaneve, ku u projektuan dhe emrat e futbollistëve francezë që triumfuan në Moskë. Agjentët e policisë janë kundërpërgjigjur me gaz lotsjellës dhe turma u shpërnda.

Sipas mediave franceze, disa të rinj, një pjesë të maskuar, kanë hyrë në vinoteka duke vjedhur shampanjë dhe verë. E njëjta gjë ndodhi dhe në një bar të një qendre tregtare. Pak para mesnate prefektura vendosi të evakuojë totalisht atë që parizienët e cilësojnë si rrugën më të bukur në botë, duke përdorur madje dhe pompat e ujit.

Por incidente dhe përplasje me agjentët e policisë kanë ndodhur dhe në qendër të Lion. Kanë qenë rreth 110 mijë agjentët e policisë të vendosur në gadishmëri nga Ministria e Brendshme franceze për të garantuar sigurinë e kësaj fundjave të veçantë franceze.

Në Anesi, në juglindje të Francës, një 50-vjeçar humbi jetën pasi u hodh në një kanal gjatë festimeve për fitoren e Botërorit./abcnews.al

ndeshja.jpg
G. P.13:58 | 15/07/2018

Kush do të jetë kampione e botës, Franca apo Kroacia? Kjo do të mësohet pas finales së madhe të Botërorit, që luhet në orën 17:00 në Moskë.

Ja edhe udhëtimi i fundit.

A thua Franca po shkon drejt triumfit të madh të radhës, një tjetër titulli botëror?

Me gjashtë finale në histori, kjo kombëtare ka padyshim një traditë më të madhe sesa Kroacia.

Luhet për Kupën e dytë të Botës, që do ta vendoste Francën edhe më shumë në mes kombëtareve më të lavdishme në rruzull, dhe trajneri Didier Deschamps, e di se çdo të thotë të fitosh.

“Është një privilegj i madh, është kënaqësi e vërtetë të jesh këtu. U kam thënë lojtarëve se nuk ka gjë më të bukur sesa një finale e Kupës së Botës. Do t’u them po ashtu, “ruani qetësinë, besoni në vetvete dhe përqëndrohuni”. Pësimet e finales së humbur në 2016 do të na ndihmojnë këtë herë. Kroacia ka talent dhe përvojë të madhe, por jemi ndeshur edhe më parë me ekipe të këtij niveli, me lojtarë si Messi apo Hazard”, tha trajneri i Francës.

Kapiteni Lloris thotë sesi është motivimi tek francezët.

“Jemi në finale, por nuk mendojmë se e kemi arritur qëllimin tonë. Ne duam të fitojmë Kupën e Botës, por e dimë se kemi përballë një kundërshtar të një cilësie maksimale. Kroacia meriton po aq vlerësim sa edhe ne. Do të duhet të luajmë finalen e përsosur për t’ia dalë”, tha kapiteni francez.

Kroacia luan finalen e parë në histori, dhe padyshim euforia është më e madhe tek ajo.

Mund të jetë një minus, por trajneri Zllatko Daliç ka besim te karakteri i lojtarëve të tij.

“Është pragu i finales së Botërorit dhe lojtarët e dinë se çdo të thotë kjo. Më vjen mirë që lojtarët e mi thonë se janë 100 për qind gati. Nëse nuk do të ishin, nuk do të donin të luanin. Nuk është se jemi stërvitur shumë së fundmi, sepse nuk kemi nevojë. Kishim nevojë për të pushuar, gjithçka tjetër e dimë”, u shpreh Daliç.

Luka Modriç, mos ndoshta mendon se mund të fitojë edhe Topin e Artë?

“E përsëris se jam i përqëndruar tek suksesi i kombëtares. Natyrisht, është kënaqësi kur përmendem si fitues i mundshëm i Topit të Artë, por nuk dua që të mendoj për këtë. Kemi shansin të arrijmë një sukses të madhe dhe shpresojmë që me ndihmën e Zotit t’ia dalim”, tha Modriç.

Dy ekipet nuk kanë asnjë mungesë, ndërsa parashikimet favorizojnë Francën.

france-belgium-composite-1280x853.jpg
G. P.16:25 | 10/07/2018

Belgjika dhe Franca kanë traditë në ndryshme në Botërorë. Skuadra belge është për herë të dytë në gjysmëfinale, ndërsa francezët kanë përvojë shumë më të madhe.

Le ta nisim me më të voglën. Kjo është padyshim Belgjika, që mbërriti thjesht për herë të dytë mes katër më të mirëve në Kupën e Botës. Përpara brezit të De Bruyne-t, Hazard-it apo Lukakut, ia ka dalë gjenerata e madhe e Këlemansit, Pfafit apo Vanderbergut.

Pasi provuan surprizën në 1982, pa ia dalë dot, shpërthyen katër vjet më vonë në 1986, duke arritur deri në gjysmëfinale, me sukses pas suksesi. U ndjenë kampionë, pasi i eleminoi vetë Diego Armando Maradona.

Franca është krejt tjetër gjë, edhe pse jo ende një Brazil, Gjermani apo Itali. Historia e saj nisi në 1958, kur skuadra e madhe e Fontenit dhe Kopasë u ndal vetëm në gjysmëfinale nga Brazili i adoleshentit Pele.

U desh të kalonin 24 vjet, dhe në 1982, Franca pati një tjetër gjysmëfinale dramatike, besohet më dramatiket nga të gjitha ato që janë luajtur ndonjëherë, duke u eleminuar me penallti nga Gjermania Perëndimore.

Në Botërorin meksikan në 1986 ishte kulmi, me disfatën që iu shkaktua Brazilit të madh, edhe pse pas penalltive. Gjithsesi, në katërshe i doli përpara sërish “mallkimi gjerman”.

U desh të vinte epoka e Zidane që në 1998, Franca të arrinte gjysmëfinalen, kaluar për herë të parë me sukses ndaj Kroacisë, për të shkuar drejt titullit botëror. Në 2006, ai brez pati “këngën e fundit”, me betejën ndaj Portugalisë, për të humbur dhimbshëm finalen me Italinë. Të shohim çdo të bëjë sot brezi i Mbappe, Pogba e Griezmann./abcnews.al

kroaci-danimarke.jpg
ent ela16:48 | 01/07/2018

Kroacia është favorite ndaj Danimarkës në ndeshjen e sotme në orën 20:00. Skuadra ballkanase pritet të kalojë në çerekfinale.

Do të ketë një të papritur në stadiumin e Nizhni Novgorodit. Tifozët kroatë po përgatisin flamurin gjigand, 60 metra të gjatë, ndërsa skuadra e tyre bëhet gati për Danimarkën.

Një duel kulturash, me Kroacinë ndër skuadrat më spektakolare në Kupën e Botës deri tani, dhe me Danimarkën, tepër pragmatiste.

Parashikmet janë të gjitha në favor të ballkanasve, që ata të kalojnë në çerekfinale, por çfarë thonë vetë protagonistët?

Daliç: “Kemi shumë respekt për Danimarkën. Jo më kot nuk ka humbur prej 18 ndeshjesh me radhë, pasi është shumë e disiplinuar dhe punëtore. Di të përshtatet me çdo ndeshje. Gjithsesi, çdo gjë është në dorën tonë. Duhet të bëjmë lojën e zakonshme, por sidomos të kemi shumë durim”.

Ja edhe lojtari më i mirë i ekipit, Luka Modriç.

Modriç: “Natyrisht është ndeshje vendimtare për ne. U paraqitëm shkëlqyeshëm në grup, por le ta harrojmë atë që ndodhi, dhe le të përqëndrohemi tek ndeshja e radhës. Duhet të luajmë po ashtu edhe ndaj Danimarkës”.

Tifozët danezë shpresojnë që ekipi i tyre të jetë si skuadra e vitit 1986, e mbiquajtur “dinamiti”. Trajneri norvegjez, Hareide, shpreson të jetë kështu, edhe pse Danimarka ka qenë e shëmtuar.

Hareide: “Ka shumë tension në skuadër, pasi shumica e lojtarëve tanë nuk kanë luajtur më parë në Kupën e Botës. Gjithsesi, kjo ndeshje do të jetë ndryshe. Ne do të rrezikojmë sepse duam që të fitojmë. Do të jemi pozitive dhe sulmues”. /abcnews.al

NDESHJA-URUGUAJ-RUSI-1280x720.jpg
G. P.15:46 | 29/06/2018

Kupa e Botës në Rusi ka pasur shumë të papritura, si dhe pretendentë që kanë zhgënjyer deri tani. Në Rusi ka pasur edhe polemika dhe disa gola të lojtarëve me origjinë shqiptare.

Është mbyllur vetëm një fazë, por Botërori ka qenë si asnjë tjetër. Një eleminim i madh ndodhi që në grupe, ndoshta ai që pritej më pak, i Gjermanisë.

Kampionët në fuqi, katër herë fitues të kupës së artë, u kthyen në shtëpi pas humbjes me Korenë e Jugut, e para herë që i ndodhi në 80 vjet. Me Italinë e Holandën që nuk ishin fare në Rusi, Gjermania u bë viktima e parë e madhe.

Argjentina e Lionel Messit iu afrua shumë këtij fati, por iu shmang vetëm 4 minuta para fundit, kur një golshënues i panjohur dhe i papritur, mbrojtësi Marcos Rojo shënoi golin e fitores ndaj Nigerisë.

Gjigandët nga Amerika e Jugut u turpëruan keq nga Kroacia, të mundur 0-3, si dhe u mbajtën në barazim nga Islanda e vogël. Messi e pati shumë të vështirë, por e la një shenjë duke shënuar ndaj Nigerisë. Brazili u duk pretendenti më bindës ndaj gjithë atyre që u parashikuan të tillë.

Edhe pse u ndalën në barazim nga Zvicra, edhe pse fituan vetëm në minutat shtesë ndaj Kosta Rikës, pesë herë kampionët e botës treguan nivel të lartë herë pas here, falë përvojës se yjeve të mëdhenj në përbërje.

Kandidatët e tjerë për titull nuk është se ngrohën shumë. Spanja u trondit nga largimi i trajnerit Lopetegui, ndërsa kampionët e saj me shumë emër dhe përvojë, u dukën të lodhur e pa dëshirë. Formacioni i trajnerit Hierro rrezikoi shumë, dhe duhet të ndryshojë nëse dëshiron të ketë sukses.

Edhe më dobët Franca.

Me më shumë yje ndoshta sesa çdo ekip tjetër, francezët nuk bindën aspak me lojë, ndonëse nuk rrezikuan kualifikimin në një grup relativisht të lehtë. Vetëm 3 ekipe morën pikë të plota në grupe. Belgjika, Kroacia dhe Uruguaji ishin të tillë, edhe pse përshtypje më të madhe për lojën e zhvilluar bënë belgët dhe kroatët.

Për Këpucën e Artë, pra për golshënuesin më të mirë, duket se do të luftohet shumë. Harry Kane kryeson me 5 gola, ndjekur nga Cristiano Ronaldo e Romelu Lukaku me nga 4. Është po ashtu një botëror nën shenjën e shqiponjës.

Granit Xhaka e Xherdan Shaqiri festuan në mënyrë shqiptare golat e shënuar për Zvicrën ndaj Serbisë, në një ndeshje të veçantë për ta. Pati polemika, kritika e lavdërime, por jo pezullim nga FIFA. Lojtarët me origjinë shqiptare kanë shënuar 4 gola në grupe. Xhaka, Shaqiri e Blerim Xhemaili për Zvicrën dhe Adnan Januzaj për Belgjikën./abcnews.al

modriccc.jpg
G. P.17:45 | 22/06/2018

Kroacia është një fenomen i vërtetë i futbollit botëror. Vendi i vogël ballkanas ka traditë të madhe dhe shpreson të përsërisë suksesin e 20 viteve më parë, kur doli në vend të tretë në botë.

Bota i njohu shumë mirë 20 vjet më parë. Kroacia ishte supriza e jashtëzakonshme e Kupës së Botës së vitit 1998, madje edhe më shumë sesa Franca organizatore dhe kampione. Kombi krenar përfaqësoi veten për herë të parë në një Botëror, pasi kishte qenë pjesë e Austro-Hungarisë dhe dy Jugosllavive.

Gjithsesi, emrat ishin të mëdhenj. Suker, Boban, Prosineçki, Jarni, por edhe Asanoviç, Vllahoviç, Shtimac, Soldo. Ata kishin në krye Miroslav Blazheviçin 63-vjeçar. Ajo Kroaci doli e treta në botë, dhe kjo e sotmja, e Luka Modriçit, synon të paktën t’i përngjajë. Suksesi 3-0 ndaj Argjentinës ringjalli kujtimet e triumfit të madh të 1998-s ndaj Gjermanisë, kampione e Europs, po 3-0.

Ashtu si atëherë, skuadra ka shumë yje. Vetë Modriç, por edhe Rakitiç, Mandzukiç, Perisiç, Lovren, Brozoviç apo Kovaçiç. Ndryshe nga atëherë, ka një trajner jo shumë të njohur si Zllatko Daliç, prej 7 vitesh në Lindjen e Mesme. Bllazheviç e Daliç kanë të përbashkët që punuan me shqiptarët, i pari tek Prishtina, i dyti tek Dinamo e Tiranës. Gjithsesi, fillesat e futbollit kroat janë shumë më herët se 1998-ta.

Klubet e parë u themeluan në fillim të shekullit të 20-të, në 1903 Hashku, në 1906 Konkordia Zagreb, në 1911 Hajduku i Splitit dhe Gragjanski. Në Perandorinë Austro-Hungareze dhe në Jugosllavinë e parë, ata ishin pjesë e futbollit danubian, bashkë me austriakët, hungarezët e çekët, ndërsa u përballën me gjithë botën. Nga Italia, Spanja e Gjermania, deri në Brazil dhe Argjentinë.

Shkolla kroate ishte gjithnjë nga më të mirat në Europë, me trajnerë të shquar. Zllatko Çajkovski themeloi Bajernin e madh të Bekenbauerit, Gerd Mylerit e Zep Majerit. E mori në kategorinë e dytë, e nxorri në Bundesligë në 1965, fitoi dy Kupa të Gjermanisë dhe një Kupë të Kupave të Europës. Pasardhësi i tij ishte kroati tjetër, Branko Zebec, që doli kampion me Bayern-in në 1969 si dhe fitoi kupën atë vit.

Zebec shkëlqeu edhe me Hamburgun, duke dalë kampion i Gjermanisë e duke arritur finalen e Kupës së Kampionëve në 1980, humbur përballë Notingham Forestit. Zllatko Çajkovski, trajner i Bajernit 1963-1968, njeriu që krijoi ekipin e Bekenbauerit, Mylerit dhe Zep Majerit. Në Jugosllavinë e Titos, Dinamo e Zagrebit dhe Hajduku ishin pjesë e katërshes së madhe. Dinamo arriti kulmin duke fituar Kupën e Panaireve në vitin 1967, atë që sot quhet Liga e Europës.

Në finale mundi bindshëm anglezët e famshëm të Lids Junajtidit. Kjo traditë është bekimi i futbollit kroat. Sërish me futbollistë të mëdhenj, sërish me trajnerë të rëndësishëm, një kombëtare me pretendime për të qenë mes më të mirave të botës, dhe pse i përket një kombi me vetëm 4.2 milionë banorë. Standardi për t’u arritur mbetet ai i 1998-s, vendi i tretë në botë. Brezi i sotëm, duke pasur edhe pak fat, padyshim që mund ta përsërisë./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono