bore

49676627_671085436619402_2399274761403236352_o.jpg
ent ela10:05 | 28/01/2019

MeteoAlb ka përshkruar në vija të përgjithsme kushtet e motit për fundin e Janarit dhe fillimin e Shkurtit. Ditët e fundit të këtij muaji do të vazhdojnë të jenë me reshje shiu. Ndërsa në zonat malore mbi 700 m nga niveli i detit do të ketë reshje dëborë.

Sipas Meteoalb, temperaturat do të jenë tipike të dimrit për pjesën më të madhe të vendit, përjashtuar Verilindjen. Edhe muaji Shkurt, do të sjellë prezencë të shpeshtë të reshjeve ndërsa pritet edhe një hyrje e masave ajrore polare nga mesi i Shkurtit. Megjithatë, në tërësi muaji Shkurt do të sjellë temperatura më të larta se vlerat normale mujore./abcnews.la

diber-1280x648.jpg
G. P.18:12 | 14/01/2019

Prefekti i Dibrës mblodhi Shtabin e Emergjencave pasditen e së hënës. Drejtuesit e institucioneve kryesore dhe kompanitë e mirëmbajtjes së rrugëve raportuan në lidhje me situatën , dhe masat e marra për përballimin e motit të keq. Situata më problematike është në hapjen e rrugëve rurale dhe lidhjen e fshatrave me rrugët kryesore apo me qytetet, ku sipas autoriteteve rezulton se ende një pjesë e madhe e fshatrave janë nën pushtetin e borës. Shkollat nuk janë hapur as ditën e sotme , pasi një pjesë e mirë e tyre nuk kanë dru zjarri për ngrohje, por edhe për shkak se nuk lëvizin furgonët që transportojnë nxënësit nga fshatrat.

Prefekti i Dibrës Nexhbedin Shehu: “Në fundjavë priten sërish reshje bore. Por nëse do marrim masat me hapjen e rrugëve dhe me hapjen e shkollave do e kemi më të lehtë për të menaxhuar situatën që na pret. Mirë është që  të hapen rrugët dhe të angazhohen njerëzit. Mirë është që njerëzit të angazhohen. Edhe në Gjermani po të shkoni, bashkia nuk ua hap rrugët deri te dera e shtëpisë. Atje dalin njerëzit e lagjes dhe me lopata hapin rrugën e vet. Bashkia hap vetëm rrugën e madhe, kështu ndodh në të gjithë botën. Çfarë nuk kemi parë në rrjtete sociale. Por, është puna e jonë edhe kjo që t’i mobilizojmë njerëzit. Ne duhet t’i kërkojmë ndihmë edhe komunitetit se bashkërisht po punojmë për një qëllim”./abcnews.al

bore-ngrica-1.jpg
G. P.14:59 | 14/01/2019

Në Shkodër ka një rritje të numrit të personave me fraktura për shkak të rrëzimit nga bora e ngricat në qytet. Urgjenca trajton 30 raste në ditë.

Borë e kthyer në akull dhe shkodranët nuk po lëvizin dot normalisht nëpër rrugë. Shumë banorë kryesisht të moshuarit po pësojnë dëme fizike. Mbi 30 raste në ditë kërkojnë ndihmë në spitalin të këtij qyteti për shkak të frakturave.

Këtu në urgjencë, ditëve të fundit ka patur fluks të lartë të pacientëve, tregon shefi i urgjencës Alban Haxhi.

“Prej tre ditësh është vënë re një rritje e fluksit të frakturave kockore apo dëmtimeve të ndryshme që ndodhin nga rrëzimet e njerëzve qoftë duke ecur në rrugë për shkak të ngricave që kanë vazhduar pas rënies reshjeve të borës, rrëshqitjeve që ndodhin qoftë me makina, qoftë me rrëzimet gjatë ecjes në rrugë”, u shpreh ai.

Nuk është regjistruar ndonjë rast vdekje për këtë shkak, por as për shkak të qëndrimit të gjatë në temperatura të ulëta.

“Raste që mund të jenë rrëzuar dhe të kenë vdekur spital nuk kemi pasur tha”, Haxhi.

Reshjet e dëborës vazhdojnë në territorin e Shkodrës. Rrugët nacionale janë të hapura dhe lëvizja kryhet normalisht. Por situata më e rëndë në qark, është ajo në Dukagjin, një zonë e tërë e bllokuara./abcnews.al

elbasaniii.jpg
G. P.13:47 | 14/01/2019

Gjatë natës në Qafë Thanë qarkullimi bëhet me zinxhirë  për shkak të dëborës dhe akullit. Moti i keq ka bllokuar rrugët në disa zona të thella malore në Prrenjas, Librazhd, Gramsh dhe Elbasan.

Kështu sipas informacioneve të marra në orët e fundit janë izoluar nga bora fshatra të tillë si Steblevë, Qarrishtë, Orenjë, Gurakuq, Polis, Sopot, Qukës, Stravaj, Skënderbej, Bardhaj, Lëpushë, Liras, Poroçan, Lenie, Rovje, Zavalinë, Labinot Mal dhe Gur i Zi. Në disa shkolla  u pezullua sërish mësimi ndërsa ka mungesë të energjisë në disa fshatra për shkak se është e pamundur që të riparohen përcjellesat për shkak të trashësisë së dëborës./abcnews.al

boreee.jpg
G. P.10:30 | 14/01/2019

Kanë rinisur sërish mëngjesin e sotëm reshjet e borës në Dibër. Situata vazhdon të jetë problematike për më shumë se 60 fshatra ku ende nuk janë hapur rrugët. Që prej 5 ditësh, ata komunikojnë me qytetin apo me rrugët nacionale vetëm me rrugë këmbësore. Kanë nisur të shfaqen problemet e para pasi dyqanet janë boshatisur.

Disa blegtorë kanë kërkuar ndihmë për hapjen e rrugëve për shkak se nuk çojnë dot ushqimin për bagëtinë.   Një i sëmurë që është transportuar për më shumë se 2 orë nga Zall Dardha në krahë nuk ka mundur të shpëtojë. Rrugët nacionale kalohen pa probleme me zinxhirë./abcnews.al

korcaaa.jpg
G. P.19:22 | 09/01/2019

Në qarkun e Korçës rreshjet e borës vazhdojnë me intensitet të lartë. Raportohet se janë bllokuar disa mjete në rrugën dytësore që lidh Podgorien me rrugën nacionale. Makinat nuk mund të lëvizin për shkak të rrugës së papastruar dhe të pakriposur.

Deri tani akset rrugore Korçë-Ersekë, Korçë-Voskopojë, Maliq-Lozhan-Grabovë janë të hapura, por duhet të qarkullohet me zinxhirë. Në orët e drekës u raportua se në Dardhë ka pasur rreshqitje masive të borës dhe është bllokuar rruga.

Furnizimi me energji vijon normalisht me përjashtim të fidrit të Gjançit, që furnizon fshatrat Dvoran, Floq, Kamenicë, i cili ka defekt. Procesi mësimor vijoi me orare të reduktuara.

Në akset Maliq-Kapshticë dhe Tepelenë-Kakavijë qarkullimi duhet të bëhet me zinxhirë. Në rrethin e Kolonjës procesi mësimor nuk u zhvillua në fshatrat Qafzez, Boshanj, Shalës, Butkë, Mesiçkë. Ndërsa në rrethin e Pogradecit, procesi mësimor nuk u zhvillua në Velçan dhe Proptisht. Në Devoll, mësimi vijoi me orë të reduktuara./abcnews.al

detaje-rruget.jpg
G. P.14:59 | 04/01/2019

Problematikat e krjijuara nga përkeqësimi i kushteve të motit nga reshjet e borës dhe ngricat, Autoriteti Rrugor Shqiptar jep edhe detajet për zonat më problematike. ARRSH njofton se sasia e reshjeve të borës në Llogara është intensive dhe në punë janë vënë 3 borëpastruese dhe 1 fadromë.
Drejtuesit e mjeteve që duhet ta përshkojnë këtë rrugë duhet t’i vendosin me patjetër gomat e dimrit dhe zinxhirët, në të kundërt kalimi është i pamundur.

Po sipas ARRSH-së në të gjitha akset kryesore të vendit që ka pasur reshje bore janë marrë të gjitha masat e nevojshme dhe është bërë trajtimi me kripë dhe pastrimi i rrugëve nga bora. Në Dardhë, Voskopojë, Bigëll, Gorricë dhe në Qafën e Qarrit, rekomandohet përdorimi i zinxhirëve, për shkak të prezencës së ngricave në rrugë, pasi temperaturat janë shumë të ulëta.

Në aksin Qafë Thanë-Kapshticë ka pasur reshje të dobëta dhe është bërë pastrimi e qarkullimi kryhet pa zinxhirë. Në segmentin fundor prej 20 kilometrash të aksit Ura e Cerenecit-Stëblevë rekomandohet përdorimi i zinxhirëve, për shkak të ngricave të pranishme në rrugë. Në segmentin Lunik-Stëblevë rekomandohet përdorimi i zinxhirëve për shkak të pranisë së ngricave në rrugë. ARRSH bën me dije se kontraktorët po punojnë në të gjitha akset për pastrimin dhe shpërndarjen e kripës./abcnews.al

kukësi.jpg
G. P.11:15 | 04/01/2019

Në Kukës, moti ka ndryshuar nga ekstremi në ekstrem. Aty ku në ditën e dytë të vitit temperaturat ishin në vlerat pozitive, reshjet që nisën në datën 3 kanë bllokuar fshatrat në zonat e thella.

Në verilindje, temperaturat kanë zbritur disa gradë nën zero, duke shënuar edhe natën më të ftohtë të këtij fillim viti. Rrugët e qytetit kanë më pak lëvizje, ndërsa erërat herë pas here kthehen në stuhi bore, duke krijuar edhe probleme në disa akse rrugore. Rrugët nacionale të Kukësit janë të kalueshme dhe pa probleme. Rruga e Kombit po mbahet tërësisht e lirë për udhëtarët.

Në njësitë administrative Arren, Zapod, Grykeçajë, Topojan, Shishtavec, Kalis e Bushtricë masivet e borës bllokojnë herë pas here rrugët duke i bërë të pakalueshme. Banorët janë këshilluar të mos lëvizin në situata të tilla. Edhe ndërhyrja për pastrimin dhe hapjene tyre nuk jep efekt deri në qetësimin e motit, për shkak të rigrumbullimeve të dëborës.

Nuk raportohet për urgjenca mjekësore apo situata të mundshme sociale. Energjia elektrike nuk ka munguar. Grupet e punës të emergjencave civile të bashkisë janë në terren e monitorojnë situatën./abcnews.al

bora.jpg
G. P.10:13 | 04/01/2019

Reshjet e dëborës në një pjesë të vendit janë ndërprerë, por në Llogara ato vazhdojnë. Aktualisht rruga është e kalueshme, por kërkohet që mjetet të jenë të pajisura me zinxhir. Në Korçë reshjet e borës kanë vijuar në gjithë qarkun duke u shoqëruar edhe me temperatura tepër të ulëta.

Si pasojë e ngricave në rrugë ka edhe prezencë akulli. Me zinxhirë qarkullohen akset Korçë-Dardhë, Korçë-Voskopojë, Korçë-Pustec dhe Qafa e Qarrit. Probleme edhe në zonat e thella malore.

Nderkohe kanë nisur reshjet e dëborës në Gjirokastër, por siç raporton gazetari i ABC News, probleme nuk ka. Në Dibër, reshjet janë ndërprerë, por nuk raportohet për izolime të zonave. Edhe në Kukës nuk ka reshje ndërkohë që Shtabi i Emergjencave ka shpërndarë ekipet në terren./abcnews.al

debora.jpg
G. P.11:46 | 03/01/2019

Temperatura minus disa gradë dhe reshje dëbore ka patur në disa qarqe të vendit. Deri tani nuk raportohet për probleme në akset nacionale, por qarkullimi i mjeteve duhet të bëhet vetëm me zinxhirë. Ndërsa disa fshatra malore në Kukës, Dibër dhe Gramsh janë të bllokuara nga reshjet e dëborës.

Dibra u zgjua me reshje dëbore dhe ulje temperaturash. Sasia më e madhe e borës ka rënë në lartësinë mbi 700 metra. Aksi kombëtar Peshkopi-Tiranë është i kalueshëm pasi është hedhur kripë. Ura e Çerenecit-Librazhd, trashësia e borës shkon 15 centimetra dhe duhet të përdoren zinxhirë, ndërsa në aksin Peshkopi-Kala e Dodës ka prezencë akulli. Rrugët rurale janë më problematike, qarkullimi duhet të bëhet me zinxhirë pasi ka ngrica dhe shton rrezikun e aksidenteve.

Në fshatrat e Lurës, Selishtës, Ostrenit dhe Klenjës në Bulqizë, trashësia e borës shkon në 20 centimetra. Temperaturat kanë zbritur minus disa gradë edhe në Kukës. Të gjitha akset nacionale janë të kalueshme dhe pa probleme. Në Rrugën e Kombit, kompanitë sipërmarrëse hedhin vazhdimisht kripë. Problematike paraqitet situata në rrugët rurale dhe në fshatrat e zonave malore të Shishtavecit, Arrnit, Topojanit, Grykëçajës, Kalisit e Lekbibajt. Një pjesë rrugëve qarkullohen me vështirësi vetëm me zinxhirë. Bashkitë respektive kanë këshilluar banorët e këtyre zonave të shmangin lëvizjet e pamotivuara.

Ngricë dhe akull është konstatuar në aksin kryesor në Qafë Thanë. Por këtu është hedhur vazhdimisht kripë e skorje dhe nuk ka probleme me qarkullimin. Akset ku lëvizet me zinxhirë janë disa segmente dytësore rrugore që lidhin kryesisht fshatrat me qytetet. Po kështu rrugët që lidhin Prrenjasin me Sopotin, Gramshin me Lenien, Poroçanin e Skëndërbegasin kanë probleme me ngricat. Rruga në fshatin Rovje në Gramsh është e bllokuar nga dëbora. Edhe në Qafën e Llogarasë ka vështirësi në qarkullim për shkak të temperaturave të ulëta dhe reshjeve të dëborës. Policia Rrugore u kërkon të gjithë drejtuesve të mjeteve të mos kryejnë asnjë lëvizje pa zinxhirë. Në zonë ndodhet një mjet borëpastrues për normalizimin e situatës nëse do të ketë bllokime nga bora.

Ndërsa në juglindje aksi nacional, që lidhin Korçën me Qafë Thanën dhe Kapshticen është i hapur dhe i qarkullueshëm. Po ashtu edhe aksi Korçë-Ersekë-Leskovik është i hapur, por në Qafën e Qarrit, kalimi bëhet vetëm me zinxhirë. Prefekti i Korçës, i cili sëbashku me Task-Forcën e institucionit që drejton, po monitoron situatën, pohoi që edhe akset që të çojnë drejt destinacioneve turistike janë të kalueshëm.

“Akset Korçë, Dardhë dhe Voskopojë kalohet pjesërisht me zinxhirë. Janë të hapura, por kalohet pjesërisht në disa vende që rekomandohet me zinxhirë”, tha prefekti Dhori Spilollari.

Bora ka izoluar disa fshatra në zonën e Mokrës dhe Dardhasit në Pogradec.

“Zona e Velçanit është e izoluar. Bishnicë-Velçan është e izoluar, po punohet për të hapur rrugën. Sigurisht është pak e vështirë. Dhe në Dardhas ka probleme kurse zonat e  tjera nuk janë izoluar”, tha Spirollari.

Në Qarkun e Korçës më tepër se 20 mjete borëpastruese, por edhe mjete të tjera ndihmëse janë në terren për të mbajtur hapur të gjitha rrugët nacionale, ndërsa ARRSH-ja garanton se ekipet e saj janë në gatishmëri.

“ARRSH është i angazhuar totalisht dhe është i gjithi në terren për të monitoruar situatën në të cilën ndodhet momentalisht jo vetëm rajoni juglindor i Korçës, por edhe rajonet veriore, jugore të Shqipërisë”, u shpreh Klodian Sava.

Rritja e ndjeshme e fluksit të mjeteve në akset nacionale, nga  kthimi i  emigrantëve në Greqi, ka shtuar patrullat e policisë së qarkullimit, të cilat nuk lejojnë lëvizjen e makinave pa zinxhirë. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono