Boçi

boci-1280x716.jpg
ent ela15:45 | 02/08/2019

Ish-deputeti demokrat, Luçiano Boçi ka paralajmëruar nisjen e protestave të studentëve në muajin shtator pas një vendimi të qeverisë për tjetërsimin e një prone në Kopshtin Botanik. Në krah të studentëve dhe përfaqësuesve të Këshillit Studentor, Boçi akuzoi kryeministrin Rama dhe kryebashkiakun e Tiranës, Erion Veliaj për grabitjen e pronës publike të Universitetit të Tiranës në Kopshtin Botanik. Sipas ish-deputetit demokrat, pa bazën eksperimentale, siç është Kopshti Botanik, shumë degë të Fakultetit të Shkencave të Natyrës nuk mund të transmetojnë as dijen e domosdoshme tek studentët dhe nuk mund të bëjnë as kërkimin e thelluar shkencor. Për demokratët vendimi i qeverisë është një aferë e pastër korruptive për interesa klientelistë duke paralajmëruar ndërtime shumëkatëshe edhe në këtë zonë. /ABC News Albania 24/7

hektor-xhecuka.jpg
ent ela17:15 | 13/11/2018

Prokuroria e Tiranës dyshon se Hektor Xheçuka, autori i dyshuar i vrasjes së Emiliano Boçit në kryeqytet, mund të jetë përfshirë edhe në ngjarje të tjera kriminale. Hetuesit dyshojnë se ai është një vrasës me pagesë.

Prokuroria e Tiranës ka kërkuar kryerjen e analizave të ADN-së për Hektor Xheçukën, i arrestuar pak ditë më parë në Kakavijë si autor i dyshuar i vrasjes se Emiljano Boçit, në janar të këtij viti në kryeqytet.

Organi i akuzës ka dyshime se Xheçuka është një vrasës me pagesë dhe për këtë arsye kërkon që të krahasojë profilin e tij gjenetik me ate te gjetur ne ngjarje të tjera të pazbardhura në Tiranë. Edhe pse 30 vjeçari nuk e ka pranuar vrasjen e Boçit, policia thekson se ka prova shkencore që e implikojnë Xheçukën në krim. Uniformat blu kanë analizuar pamjet e kamerave te sigurisë në vendin ku ndodhi ngjarja. Në videon e sekuestruar pranë ambienteve të jashtme të lokalit ku ndodhi vrasja, duket autori i dyshuar, ndërkohë është administruar një shishe uji, që dyshohet se i përket të arrestuarit.

Me këto prova, Gjykata e Tiranës la në “arrest me burg” 30-vjeçarin Hektor Xheçuka. Prej 10 muajsh ai  ka qenë në përgjim dhe nën vëzhgim në terren për lëvizjet dhe njerëzit që takonte. Grupi hetimor ka dyshime se Xheçuka e ka ekzekutuar Boçin për llogari të personave të tretë.

Ai ishte paguar për të kryer krimin, ku mbeti i plagosur edhe një person tjetër. Nën hetim janë edhe disa persona të tjerë që kanë bashkëpunuar në vrasje, emrat e të cilëve nuk bëhen të ditur për të mos zbuluar sekretin hetimor. Hektor Xheçuka nga Burreli edhe më parë ka qenë i dyshuar për një vrasje të mbetur në tentativë, por që nuk u vërtetua asnjëherë. /abcnews.al

NIKOLLA-BOCI-1280x720.jpg
ent ela17:45 | 13/07/2018

Dëftesat e nxënësve të shkollave përplasën në deklarata kontradiktore mazhorancën me opozitën.

Boçi: “Pranë Partisë Demokratike dhe Komisionit të Edukimit dhe Mediave, kanë ardhur ankesa nga prindër të cilët ngrenë shqetësimin se fëmijët e tyre nuk mund të pajisen dot me dëftesat e arsimit parauniversitar”.

Nikolla: ”Informoj  nxënësit dhe prindërit se pasi përfunduam plotësimin e çertifikatës dhe diplomës për maturantët, po  vijojmë me plotësimin e  dëftesës së lirimit, si dhe të dëftesave  të tjera të arsimit parauniveristar”.

Boçi: “Të vetmet dëftesa që u printuan dhe u shpërndanë ishin ato të klasës së 9-të, por edhe ato rezultuan me gabime, çka e bën dëftesën dokument të pavlefshëm për 35 mijë nxënës”.

Nikolla: “Nuk ka asnjë dëftesë me gabime”.

Boçi: “Një pjesë prej tyre rrezikojnë të mos regjistrohen në shkollë të mesme brenda dhe jashtë vendit”.

Nikolla: “Ashtu sikurse nuk ka asnjë nxënës që pengohet për t’u regjistruar brenda apo jashtë vendit”.

Demokratët akuzojnë se janë 420 mijë nxënës të lënë pa dëftesa shkollore dhe kjo vetëm për shkak të pazareve të prishura të ministres Nikolla për tenderin 70 milion lekësh për dëftesat. Por ministrja e kundërshton akuzën duke sfiduar selinë blu të bëj publike një ankesë të ardhur për vonesë apo mos-marrje diplome. Sfida e dyanëshme, të paktën në retorikë, troket deri në dyert e prokurorisë.

Boçi: “Ministrja Lindita Nikolla duhet të ndërpresë pushimet e fundjavës dhe të zgjidhë menjëherë problemin e qindra mijëra nxënësve, duke mos mbajtur peng të korrupsionit dëftesën e tyre. Kjo është një aferë për të cilën Kontrolli i Lartë i Shtetit dhe prokuroria kanë çfarë të zbulojnë”.

Nikolla: “Jo, jo, unë jam serioze në atë çfarë bëj e them zoti Boçi. Dhe mbaj çdo përgjegjësi, ndaj do t’i drejtohem prokurorisë për shpifje”.

Dëftesat po shpërndahen dhe tenderi është kryer sipas procedurave ligjore, jo nga ministria e arsimit por nga ministria e Brendshme, përfundon ministjra Nikolla. /abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono