boca juniors

De-Rossi.png
Igli Nikolli17:15 | 05/12/2019

Daniele De Rossi la Romën e tij të dashur verën e kaluar dhe i surprizoi të gjithë me vendimin e marrë. Edhe pse ofertat e majme financiare nuk i mungonin, “luftëtari” roman zgjodhi Boca Juniors për të vijuar karrierën.

Një zgjedhje fantastike për të provuar emocionet e të luajturit në “Bombonera”, për shumëkënd stadiumi më i zjarrtë në botë. Aventura e 36-vjeçarit me ekipin më të dashur argjentinas nuk ka shkuar mirë.

Dëmtimet dhe problemet fizike kanë bërë të vetën dhe De Rossi numëron vetëm 6 ndeshje aktivizim. Gjithsesi, Juan Roman Riquelme, i cili kaloi më shumë se gjysmën e karrierës te Boca dhe mbetet një idhull i tifozëve, nuk i kursen elozhet për italianin në një deklaratë për Ole, teksa ka edhe një mesazh për të.

Nuk kam pasur ende kënaqësinë për ta takuar. Mbaj mend që jam përballur me të si kundërshtar, ai luante me Romën dhe unë me Villareal. Daniele është një futbollist i madh dhe duhet të jetë i lumtur dhe krenar që po luan me Boca Juniors“, thekson ish-fantazisti argjentinas. /abcnews.al

De-Rossi-Boca.jpg
Klejdi Kaimi12:34 | 25/11/2019

Ish-kapiteni i Romës, Daniele De Rossi, duket se po e shijon aventurën e tij në Argjentinë. Përpos një dëmtimi në kofshë, i cili e la italianin jashtë fushave për gati 3 muaj, ai ndihet i lumtur tek Boca Juniors dhe kërkon të luajë më shumë.

“Nuk po mendoj për një vend apo ekip tjetër. Thjesht dua të luaj pak më shumë këtu. Sigurisht kur je 36-vjeç, duhet të marrësh çdo ditë vendime dhe unë besoj se kam marrë vendimin e duhur. Besoj se kjo është një shenjë maturie dhe inteligjence”, deklaron italiani për mediat argjentinase.

‘Gladiatori’ duket se e ka lënë pas atë dëmtim, pasi mbrëmjen e djeshme erdhi nga stoli për të ndihmuar ekipin e tij në fitoren 2-0 kundër Unionit. “Kalova një muaj të vështirë. Gabova duke e dëmtuar akoma dhe më shumë veten, por tashmë ka kaluar dhe unë jam në një formë shumë të mirë. Është një nder për mua të luaj për këtë fanellë dhe jam i lumtur që zgjodha Argjentinën për vazhdimin e karrierës time”, mbyll De Rossi. /abcnews.al

De-Rossi.png
Igli Nikolli15:35 | 18/11/2019

Rrallë ndodh që futbollistë europiane të transferohen në Amerikën e Jugut, por Daniele De Rossi është unik. Ish-kapiteni i Romës u largua nga kryeqyteti italian pas një jetë me ngjyrat verdhekuqe mbi supe.

36-vjeçari zgjodhi të vijonte karrierën te Boca Juniors, ekip të cilin e ka simpatizuar që i vogël. “Luftëtari” i mesfushës nënshkroi një kontratë 1-vjeçare, teksa në të përfshihet edhe një klauzolë e veçantë, që i mundëson romanistit të rinovojë edhe për gjashtë muaj të tjerë.

Zërat e fundit flasin për një rikthim të tij në Serie A, por në Argjentinë kanë tjetër mendim. Ole raporton se De Rossi dëshiron të vazhdojë sërish me Boca Juniors dhe në dhjetor do të ushtrojë opsionin e rinovimit.

Qëllimi i tij është shpallja kampion me klubin më të madh të Amerikës Latine. Boca kryeson për momentin kampionatin argjentinas me 25 pikë, po aq sa ka edhe Argentina Juniors dhe Lanus. /abcnews.al

Ancelotti.jpg
Klejdi Kaimi12:06 | 06/11/2019

Napoli nuk po kalon një periudhë të mirë kohët e fundit. Pas humbjes me Romë-n, napoletanët barazuan në ‘Sao Paolo’ 1-1 me Red Bull Salzburg në Champions League. Trajneri Ancelotti u largua i irrituar nga stadiumi duke mos u prononcuar për mediat pas ndeshjes. Lojtarët nuk e respektuan vendimin e presidentit Laurentiis për qëndrimin në kampin stërvitor, duke shkaktuar një kaos total në ekip.

Trajneri italian, duke parë dhe situatën jo të mirë, po tundohet për një eksperiencë të re në Argjentinë. Sipas ‘Fox Sports’ italianin po e kërkon ekipi i Boca Junior-s. Klubi legjendar për momentin ndodhet në vendin e 4 në renditje dhe e kërkon Ancelottin që nga janari i vitit 2020.

Carlo Ancelotti është në kontratë me Napolin deri në fundin e këtij sezoni. Ofertat nuk mungojnë, ku e fundit vjen nga Argjentina. Italiani ka fituar gjithçka në Itali, Angli, Francë dhe Spanjë dhe mund ta bëjë të njëjtën gjë dhe përtej oqeanit, ku do të gjente edhe Daniele De Rossin. /abcnews.al

Ibra-1280x720.jpg
Igli Nikolli11:55 | 03/11/2019

Los Angelos Galaxy ka piketuar zëvendësuesin e Zlatan Ibrahimovic. Sulmuesit suedez i përfundon kontrata me 31 dhjetor dhe e ardhmja e tij mund të jetë Serie A. 38-vjeçari është pranë rikthimit në kampionatin italian dhe afër firmës me Bolognën.

Klubi amerikan e ka gjetur pasuesin te Boca Juniors. Mediat argjentinase raportojnë se Los Angelos Galaxy pëlqen shumë Mauro Zarate. 32-vjeçari është aktivizuar më parë me klube si Lazio, Inter, Fiorentina dhe West Ham.

Teknika, driblimi dhe eksperienca janë pikat më të forta të Zarate, i cili është gati të transferohet në SHBA dhe të provojë emocionet e MLS. /abcnews.al

Mauro Zarate
Tevez.gif
Igli Nikolli13:43 | 01/11/2019

Carlos Tevez ka luajtur me Cristiano Ronaldon dhe Leo Messin. Më portugezin është aktivizuar te Manchester United, ndërsa me “pleshtin” te kombëtarja e Argjentinës.

Sulmuesi i Boca Juniors i vlerëson të dy, teksa zbulon një detaj interesant me CR7 në një prononcim të dhënë nga një event i mbajtur në Buenos Aires.

CR7 – “Cristiano e kalon gjithë ditën në palestër, është i fiksuar. Më kujtohet kur nisnim stërvitjen në orën 9 të mëngjesit të Manchester United. Edhe nëse dikush shkonte një orë para, që në tetë, e gjente Ronaldon aty. Nëse arrije në shtatë e gjysmë, prapë Ronaldo ishte aty.

Një ditë u fiksova dhe bëra maksimumin për të mbërritur përpara tij. Arrita në qendrën stërvitore në orën 6 e gjysmë dhe e pashë Ronaldon aty… Ishte përgjumësh, por ia kishte dalë të vinte përpara meje”.

MESSI – “Leo ndryshon nga Cristiano, e merr gjithçka më natyralisht, por stërvitet fort për t’u përmirësuar. Më parë nuk i gjuante goditjet e dënimit, sot i gjuan të gjitha dhe i dërgon në trekëndësh. Është stërvitur fort në këtë aspekt”. /abcnews.al

river.jpg
Vladimir Prenga10:08 | 23/10/2019

Boca Juniors-Rover Plate ka tërhequr vëmendjen e shumë tifozëve anembanë botës. Një nga derbet më të mëdha u luajt në orët e para të ditës së sotme dhe në fund Boca fitoi me rezultatin 1-0. Gjithsesi ishte nga ato humbje që nga River Plate u festua, pasi kishin triumfuar 2-0 në takimin e parë dhe u kualifikuan në finale të Copa Libertadores.

Këtë herë nuk kishte probleme, pasi siguria ishte maksimale dhe gjithccka kaloi qetësisht. River Plate ishte shumë i fortë për Boca Juniors, që u mundua të shënonte një gol të shpejtë për të shpresuar në përmbysjen e rezultatit. Tevez ishte titullar, kurse De Rossi ishte rikthyer nga dëmtimi. Gjithsesi qëndroi në stol, pasi nuk ishte në formën e duhur për të luajtur.

Ndeshja u zhbllokua vetëm në minutën e 80-të, kur Hurtado shtyu në rrjetë një top pas një goditje dënimi. Festë e madhe në stadium, por vetëm në atë moment. Minutat kalonin dhe Boca Juniors nuk ia doli të shënonte dot edhe golin e dytë. Kështu, River Plate siguroi finalen dhe pret të mësojë rivalin, që do të përcaktohet pas përballjes Flamengo-Gremio. /abcnews.al

Boca.jpg
Igli Nikolli08:31 | 10/10/2019

Boca Juniors do të presë River Plate me datë 22 tetor për ndeshjen e kthimit të gjysmëfinaleve të Kupës Libertadores. Takimi i parë është mbyllur 2-0 për ekipin e Gallardos dhe Boca do të tentojë përmbysjen e madhe në La Bombonera dhe hakmarrjen për finalen e humbur sezonin e kaluar.

Megjithatë, lajmet që vijnë nga Argjentina nuk janë aspak pozitive për ‎Xeneizes. Daniele De Rossi është ndalur sërish dhe rrezikon “superklasiken” e futbollit amerikano-latin. ESPN raporton se mesfushori italian ka probleme në këmbën e djathtë dhe do e humbasë duelin kundër Riverit.

Daniele De Rossi

36-vjeçari qëndroi 3 javë jashtë dhe pardje u rikthye në stërvitje. Gjatë ditës së djeshme nisën sërish dhimbjet dhe ish-kapiteni i Romës nuk e mbylli seancën stërvitore. Një lajm i keq për trajnerin Alfaro, i cili shpreson të rikuperojë të paktën Edoardo Salvion. I dëmtuar është edhe Ramon Abila, por sulmuesi dhe De Rossi do të bëjnë të pamundurën për të qenë gati për ndeshjen më të rëndësishme të sezonit. /abcnews.al

abila.jpg
Vladimir Prenga13:57 | 09/10/2019

Momente tmerri për sulmuesin e Boca Juniors, Ramos Abila. Sulmuesi nuk shënoi dot në sfidën e humbur në derbi me River Plate dhe tanimë ai dhe familja e tij po marrin telefonata anonime dhe kërcënohem me vdekje. Hetimet kanë nisur dhe po tentohet të zbulohet kush fshihet pas gjithë kësaj historie.

Nga ajo që raportohet në Argjentinë, ai që e ka telefonuar lojtarin Abila i ka bërë me dije atij se e njeh mirë, di çdo lëvizje dhe gjithçka për jetën e tij. Jo vetëm kaq, por dinte edhe adresën e familjes dhe fëmijëve të tij. Futbollisti i Boca Juniors u ka thënë policëve se kanë dashur ta rrëmbejnë.

Jo vetëm kaq, por kërcënime ka marrë edhe nëna e tij, të cilës i është thënë se i është rrëmbyer një i afërm. Abila mori kërcënimet e para pas ndeshjes me River Plate dhe tashmë është nën mbrojtjen e policisë. Në Argjentinë ngjarje të tilla ndodhin shpesh, pasi organizata të ndryshme kriminale janë të përfshira në grupet e tifozëve. /abcnews.al

Ibra-Zllatan.jpg
Igli Nikolli11:14 | 30/09/2019

Zlatan Ibrahimovic mund të përfundojë te Boca Juniors. Agjenti i bomberit suedez, Mino Raiola mohoi para disa ditësh këto zëra, por e vërteta është ndryshe.

Një zyrtar i klubit të famshëm nga Buenos Aires ka pranuar interesimin për gjigantin e sulmit, i cili feston 38-vjetorin e lindjes në datën 3 tetor. Kontrata me Los Angelos Galaxy përfundon në dhjetor dhe e ardhmja mund të jetë futbolli amerikano-latin.

Është e vërtetë, Ibrahimovic dëshiron të vijë këtu. Është po kaq e vërtetë që jemi në gjendje të realizojmë këtë transferim. Klubi ndodhet në një moment të mirë ekonomik dhe mund të përballojmë rrogën e Ibrës”, konfirmon Jorge Anro për Mundo Boca Radio. Kjo do të ishte një goditje e madhe për Boca Juniors, që ka siguruar më parë edhe shërbimet e Daniele De Rossit, ndërsa Ibra do të shkruante një tjetër faqe të bukur të karrierës së tij të mrekullueshme.

Por më parë duhet gjetur akordi financiar me sulmuesin dhe agjentin e tij. Të negociosh me Mino Raiolën nuk është kurrsesi e thjeshtë, teksa tifozët e Bocës shpresojnë që të triumfojë dëshira e Ibrës për të provuar emocionet e mitikut Bombonera dhe pasionin e tifozëve të zjarrtë argjentinas./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono