bllokon

mishii.jpg
Sej rie13:30 | 30/05/2019

Agjencia Kombëtare e Ushqimit në Korçë ka bllokuar një sasi të madhe produktesh të skaduara.

Mësohet se janë sekuestruar 11 tonë erëza të ndryshme, 8 tonë mish dhe 1700 pije energjike të cilat po tregtoheshin, edhe pse u kishte skaduar afati i konsumit.

Aksioni është kryer ne subjekte të ndryshme tregtare dhe magazina të Korçës.

Produktet e bllokuara do të asgjësohen në landfillin e qytetit./ABC News Albania 24/7

13974968-7072093-image-a-10_1558878145537.jpg
Sej rie18:30 | 26/05/2019

Një gurë i madh sa një shtëpi ka rënë në një autostradën në Kolorado të premten pasdite, duke bërë që Departamenti i Transportit të bllokoja kalimin.
Autostrada mes Cortez dhe Telluride pësoi dëme të rënda për shkak të rënies së masivit të shkëmbinjve.

Sipas Departamentit të Transportit të Kolorados, rrëshqitja e shkëmbit ndodhi rreth 12 milje në veri të Dolores. Nga rënie e masivit shkëmbor në autostradë, autoritetet thonë se rruga është dëmtuar në të dy korsitë, ku është krijuar një gropë tetë metra e thellë. “Rruga do jetë e pakalueshme për një kohë të gjatë”,  deklaroi departamenti, duke mos dhënë detaje se kur mund të rihapet./abcnews.al

aku-.jpg
nev ila14:26 | 18/05/2019

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka njoftuar se në pikat e kontrollit kufitar në gjithë territorin shqiptar ka bllokuar ditën e djeshme 24 ton kripë dhe 42 krerë me viça me destinacion therjen.

Njoftimi i AKU:

“Autoriteti Kombëtar i Ushqimit, njëkohësisht me intensifikimin e kontrolleve në terren, vijon të kontrollojë me rigorozitet çdo ngarkesë me mallra ushqimor që hyn në territorin e Republikës së Shqiperisë nëpërmjet Pikave të Inspektimit Kufitar.

Nga kontrollet e ushtruara më datë 17 Maj 2019 rezulton se:

1) ngarkesa me kafshë të gjalla të ardhura nga Serbia (42 krerë viça për therje) në Pikën e Inspektimit Kufitar në Morinë u kontrollua për përputhshmërinë me kërkesat ligjore për masa mbrojtëse ndaj sëmundjes së Dermatozës Nodulare, siç percaktohen ne Urdhërin Nr. 526, date 20.10.2016. Referuar parashikimeve te këtij urdhri dhe në bashkëpunimi me shërbimin veterinar rajonal, AKU vendosi mbajtjen e këtyre kafshëve të gjalla në rregjim karantinor (21 ditë) përpara se te futen në proces therje.

2) ngarkesa prej 24 ton kripë e ardhur nga Austria në Pikën e Inspektimit Kufitar Hani i Hotit për tu përdorur për konsum human dhe industrinë ushqimore në Shqipëri u kontrollua për përputhshmërinë me kërkesat ligjore për parandalimin e çrregullimeve të shkaktuara nga pamjaftueshmëria e jodit në organizmin e njeriut (Ligji nr 9942 datë 26.06.2008, neni 6).

Gjatë kontrollit të dokumentacionit përkatës si dhe pas kontrollit fizik të ngarkesës ka rezultuar se certifikata e analizës dhe etiketa e produktit kripë, paraqesen nivelin e jodit më të ulët se kufiri i lejuar, sipas përcaktimeve ligjore (nivel jo me të ulët se 40 mg jod dhe jo me të lartë se 60 mg jod për kg kripë). Për këto arsye, AKU vendosi masën administrative “Bllokim produkti” për sasinë prej 24 ton kripë dhe masën administrative “Kthim në vendin e origjinës” së produktit. Subjekti po kryen veprimet e duhura me degën e doganës Shkodër për kthimin e produktit në vendin e origjinës.

Autoriteti Kombëtar i Ushqimin vijon pandërprerje kontrollet për të siguruar zbatimin e ligjit dhe mbojtjen e jetës dhe shëndetit të konsumatorëve, si dhe shprehet e vendosur për të mos toleruar asnjë shkelje të ligjit në dëm të jetës së konsumatorëve.

Siguria Ushqimore është sfida jonë e përbashkët dhe kërkon kontributin e gjithësecilit!“/ABC News Albania 24/7

opozita-1-1280x703.jpg
G. P.21:28 | 02/05/2019

Për dy orë opozita mbajti të bllokuar 12 akse rrugore në mbarë vendin, si pjesë e aksionit të saj të mosbindjes civile. Lulzim Basha nga Elbasani përsëriti se nuk do ketë zgjedhje më 30 qershor ndërsa shtyrja e tyre i shërben dialogut mes palëve, pa Edi Ramën kryeministër. Shefi i opozitës i ftoi të gjithë qytetarët t’i bashkohen protestës së 11 Majit para kryeministrisë.

Protesta e opozitës e organizuar njëkohësisht në 12 qarqe u mbyll pasi u bllokuan për dy orë akset kryesore rrugore. Kreu i opozitës Lulzim Basha ishte me protestuesit ne Elbasan dhe përsëriti se në 30 Qershor nuk do të ketë zgjedhje pa opozitën e vendit.

“Më datë 30 qershor nuk do të lejojmë krimin që dikton zgjedhjet. Zgjedhje pa opozitën e vendit nuk do të ketë”.

Basha, i ftoi në Tiranë qytetarët qe t’i bashkoheshin te shtunën e 11 Majit në protestën e radhës para Kryeministrisë. Sipas kreut të PD-së, opozita me qytetarët në protesta janë mazhoranca morale e vendit

Protestuesit në Tiranë bllokuan rreth rrotullimin e sheshit “Shqiponjës”, duke dëmtuar edhe disa skela të vendosur aty për zgjerimin e projektit të Unazës së Madhe.

Tensione pati ne qytetin e Fierit. Protestuesit tentuan te cajne kordonin e policise qe ishte vendosur ne uren e Mbrostarit. Kjo situate zgjati vetem pak minuta dhe protesta vijoi e qytete deri në përfundimin e saj.

Në Kukës, protestuesit bllokuan nyjen kryesore të Rrugës së Kombit, Urën e Drinit te zi. Me thirrjet “Rama ik”  qytetarët u vendosen mbi urë përreth 120 minua.  Pritjen e gjate për mbylljen e tubimit, ndërsa grupet e studenteve dhe nxënësit e shkollave nga Kosova e kaluan me këngë dhe valle.

Përreth dy orë u mbajt e bllokuar ura e Matit nga protestuesit demokrate të Dibrës. Forcat e policisë ishin në distancë dhe nuk pati përplasje. Protestuesit e liruan rrugën vetëm për disa makina dasme dhe një autoambulancë.

Edhe protesta e organizuar në Kryebushat të Shkodrës kaloi pa incidente.

Qindra persona nga Lezha, Mirdita e Kurbini u vendosen ne superstradën Lezhe-Laç për të protestuar. Ne dy ore bllokim nuk u shënuan incidente, por protestuesit i vunë flaken disa gomave .

Në Durrës nuk u lejua te kalonte asnjë automjet ne autostradën tek mbikalimi i Plepave. Protesta u zhvillua qetësisht dhe pa incidente.

Protesta në Gjirokastër kaloi me vetëm disa incidente te vogla. Aksi rrugor Tepelenë-Gjirokastër u tentua të hapej nga policia por u kundërshtua nga kreu  i PD në Gjirokastër Dasho Aliko.

Prej orës 18 protestuesit e bllokuan aksin rrugor ne hyrje te autostradës Vlorë-Levan. Qytetarët ndezën tymuese duke e shoqëruar me thirrjet “Rama ik”. Ndërsa policia devijoi qarkullimin në rrugën e vjetër nacionale Vlorë-Fier.

Me tepër se 120 forca policie ishin angazhuar për monitorimin e protestës në hyrje të qytetit të Korçës. Ne protestë morën pjesë simpatizantë anëtarë e përkrahës të PD, LSI  dhe fermerë të cilët dogjën edhe goma në rrugën pranë fshatit Çiflig./ABC News Albania 24/7

opozita-1280x707.jpg
Sej rie10:36 | 26/04/2019

Mbështetës të Partisë Demokratike në Shkodër bllokuan akset hyrëse për në Shkodër për të ndaluar kalimin e kryeministrit Edi Rama. Kryetari i qeverisë do të zhvillojë disa takime në kryeqendrën e veriut. Pavarësisht ndërhyrjes së forcave të rendit  Ura e Bahcallëkut u bllokua. Grumbullime të mbështetësve të opozitës ka edhe tek Ura e Spatharit në aksin Shkodër- Mjedë si dhe në Urën e Vrakës në aksin rrugor Shkodër Koplik.  Të pranishëm janë edhe ish deputetët të Partisë Demokratike./abcnews.al

Basha-11.jpg
ent ela11:27 | 31/01/2019

Seanca e sotme parlamentare është shoqëruar me debate midis mazhorancës dhe opozitës. Në nisje ajo ka zgjatur vetëm pak minuta pasi është ndërprerë me kërkesë të Partisë Demokratikë për të zhvilluar një mbledhje të shkurtër të grupit parlamentar.

Pas 30 minutash  seanca ka rifilluar dhe i pari që e ka marrë fjalën ishte ish kryeministri Sali Berisha. Ai ka akuzuar kreun e qeverisë se është shkaku i moszhvillimit të seancës plenare të së enjtes së kaluar pasi ndodhej në Berlin për të hapur ekspozitën e rradhës.

Përgjigjen ia ka dhënë kryetari i Kuvendit Gramoz Ruci sipas të cilit në datën 24 nuk ka pasur në kalendar seancë plenare sepse sesioni filloi më datë 21 dhe thjesht u është lënë koha komisioneve që të përgatisin agjendën e sotme të parlamentit.

Ndërsa për kryetarin e Partisë Demokratike, salla e Kuvendit është kthyer në një bodrum krimi dhe i vetmi që mund ta pastrojë është populli.  Situate është tensionuar kur e ka marrë fjalën ministrja e financave Anila Denaj. Opozita rrethoi foltoren duke kërkuar ndërprerjen e fjalimit të ministres./abcnews.al

hello-i-m-nik-606854-unsplash-1-696x398.jpg
G. P.20:04 | 26/01/2019

Youtube ka nisur procesin e bllokimit të videove që favorizojnë teoritë ekstravagante dhe konspirative. Platforma web do të modifikojë sistemin e kërkimit për materialet që kanë përmbajtje konspirative.

Mjaft me video që promovojnë teori ekstravagante dhe konspirative, të paktën në Youtube. Platforma web, ka bërë të ditur se do të bllokojë të gjitha videot që favorizojnë teza të cuditshme dhe me tendenca komplotiste; ndër të cilat, ato në lidhje me rrumbullakësinë e planetit tokë dhe sulmeve të 11 Shtatorit. Youtube do të kryejë një ndërhyrje graduale, e cila do të modifikojë sistemin e sugjerimeve të videove,  në mënyrë të tillë që përmbajtjet e llojit konspirativ të kalojnë pa u vënë re, pavarësisht mbetjes së tyre në rrjet. Operacioni do të nisë këto ditë në Shtetet e Bashkuara, dhe më pas do të shtrihet edhe në vende të tjera. Pikërisht kohët e fundit, platforma në pronësinë e kompanisë gjigande Google, ka ndryshuar politikën e të vepruarit edhe mbi publikimin e filmimeve që regjistrojnë prova të rrezikshme, ose që krijojnë nxitje për dhunë. Youtube është një vitrinë virtuale e vizituar nga qindra miliona shikues. Ndryshimi i kryer së fundmi i rregullave të kompanisë mbi disa aspekte, ka krijuar përshtypjen te përdoruesit e Youtube, se kompania po synon t’i përmirësojë filtrat e cilësisë, vërtetësisë dhe sigurisë, në lidhje me materialet që hidhen në rrjet dhe ato që tashmë Youtube disponon./abcnews.al

vlcsnap-error375-1-1280x720.jpg
us er10:29 | 18/12/2017

Një incident dhe çaste tensioni,pak minuta pas fillimit të seancës plenare. Teksa ish kryeministri Berisha u nis drejt foltores së Kuvendit për të marrë fjalën e tij dhe për të deklaruar qendrimet e opozitës në lidhje me zgjedhjen e kryeprokurorit, u pengua nga punonjësit e gardës që t’i afrohej foltores. Më pas deputetë të tjerë opozitarë bllokuan foltoren, duke mos lejuar zhvillimin e mëtejshëm të punimeve. Në këto kushte kreu i kuvendit Gramoz Ruçi, ndërpreu për disa minuta seancën. Pas qetësimit të situatës dhe rifillimit të punimeve, ish kryeministri Berisha mori sërish fjalen në foltore.

 

Berisha: Dhëmb për dhëmb atij që kërkon të bëhet kryeprokuror i Shqipërisë

Ish-kryeministri dhe deputeti i Partisë Demokratike Sali Berisha akuzoi kryeministrin Edi Rama se me bllokimin e fjalës së tij i ka shpallur luftë në parlament, por paralajmëroi se opozita do t’i qëndrojë “dhëmb për dhëmb”.

“Një deputeti i jepet fjala, një kryehorr, një pis pisi, një fundërrinë që kërkon të bëhet kryeprokuror fut gardën në një akt të pashembullt për të ndërprerë të drejtën e fjalën të ciline mora në përputhje të plotë me procedurën.

Me këtë akt ky horr shpall luftë në parlament, dhe të jetë i bindur që do t’i qëndrojmë dhëmb për dhëmb dhe fije për fije kryepisit të Shqipërisë, kryehorrit të Shqipërisë, atij që kërkon sot të bëhet kryeprokuror i Shqipërisë”, tha Berisha duke folur nga foltorja e parlamentit pas rinisjes së seancës, e cila u ndërpre pasi garda e republikës bllokoi ish-kryeministrin të shkojë tek foltorja./abcnews.al

vlcsnap-error254-1280x720.jpg
us er15:26 | 01/12/2017

Prurjet e shumta të përrenjve malorë kanë bllokuar dhe kanë lënë pa komunikim qindra banorë. Përroi i Bellovës ka izoluar mbi 150 familje me rreth 800 banorë. Banorët e kësaj zone edhe pse janë vetëm 5 km nga qyteti i Peshkopisë pjesën më të madhe të vjeshtës dhe dimrit mbeten të izoluar. Shkak për izolimin është mungesa e një ure dhe rruga tejet e shkatërruar përgjatë shtratit të këtij përroi të rrëmbyeshëm./abcnews.al

 

 

vlcsnap-error697-1280x719.jpg
us er11:24 | 21/11/2017

Urdhëri i presidentit amerikan Donald Trump, për ndërprerjen e fondeve ndaj administratave komunale, që kundërshtojnë burgun apo riatdhesimin e emigrantëve të paligjshëm është bllokuar nga një gjykatës federal.

Gjykatësi federal i San Franciskos Uilliam Orrik ka bllokuar urdhërin e presidentit Donald Trump i cili i pret fondet qyteteve që refuzojnë të aplikojnë normat e ashpra si riatdhetësim apo burg për emigrantët e paligjshëm.

Orik deklaroi se duke refuzuar tezën e administratës Tramp thjesht ka bërë të qartë se kreu i Shtëpisë së Bardhë nuk mund të vendosë kushte të reja ndaj rregulloreve të miratuara më parë nga kongresi amerikan.

Prokurori i përgjithshëm i San Francisco, Dennis Herrera, e cilësoi vendimin e gjykatësit federal si një fitore të madhe të popullit amerikan dhe në respekt të ligjeve në fuqi. Sipas tij presidenti Tramo mund të shkruajë atë që dëshiron në Tuiter por nuk mund ti japë vetes një pushtet që nuk e ka./abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono