blegjike

trump.jpg
G. P.12:26 | 11/07/2018

Të gjithë liderët e Belgjikës kanë injoruar mbërritjen e presidentit amerikan, Donald Trump. Ata kanë preferuar të ndjekin ndeshjen gjysmëfinale të Kupës së Botës.

Mbrëmjen e së martës, presidenti amerikan, Donald Trump, zbarkoi në Belgjikë, ku qëndron për samitin e NATO-s që zhvillon punimet në Bruksel. Pasi zbriti në bazën ajrore “Melsbroek”, kreu i Shtëpisë së Bardhë nuk është pritur nga liderët e institucioneve belge. Shkaku i këtij veprimi? Atërimi i tij përkoi me gjysmëfinalen e kampionatit botëror të futbollit Francë-Belgjikë.

Mbreti Filip gjendej, bashkë me Mbretëreshën Matilde, në Shën Peterburg për të ndjekur sfidën, e cila u humb 1-0 nga “djajtë e kuq”. Ndërsa kryeministri Charls Michel e ka ndjekur ndeshjen në një “fan zone” në qytezen Braine-le-Comte.

Për të pritur Trump, qeveria belge kishe dërguar një funksionar të ministrisë së Brendshme, duke parë që edhe drejtuesi i dikasterit kishte udhëtuar për në Rusi. Nuk dihet ende se si është pritur nga presidenti amerikan ky injorim nga drejtuesit e lartë. Mbase do të ndikojë në humorin e tij gjatë samitit të NATO-s, ku pritet të përplaset ashpër me vendet anëtare./abcnews.al

france-rusi.jpg
G. P.14:24 | 10/07/2018

Do të përcaktohet sot finalistja e parë e Kupës së Botës. Franca dhe Belgjika luajnë gjysmëfinalen në Shën Peterburg, dhe francezët jepen favoritë për suksesin.

Një tjetër udhëtim, me shpresë që të jetë i parafundit drejt suksesit.

Franca, favoritja e këtij Botërori, shkoi në Shën Peterburg, për gjysmëfinalen e sotme ndaj Belgjikës.

E mbushur me emra të mëdhenj, dhe me talente që kanë shpërthyer papritur, pas rezultateve pozitive, gjithçka duket e përsosur.

Gjithsesi, 4 lojtarë nuk morën pjesë në stërvitje, përfshi edhe Mbapenë.

“Ne e njohim Belgjikën dhe ata na njohin ne. Veçantia është se shumë lojtarë të mi do të ndeshen me shokë të skuadrave në klubet e tyre. Pra njohja është e plotë dhe ky është një avantazh për të dyja skuadrat. Ne nuk kemi asnjë problem me dëmtimet, 4 lojtarë munguan në stërvitje, por ata janë gati”.

Vlerësim të lartë për Belgjikën nga kapiteni francez, Lloris.

 “Mendoj se Belgjika është skuadra më e plotë dhe më e fortë e këtij Botërori. Nuk i mungon asgjë në asnjë repart, ka gjithçka për të qenë një skuadër e madhe, dhe është vërtet një skuadër e madhe. Do të jetë shumë e vështirë, por ne jemi gati. Nuk duam ta humbim këtë mundësi të madhe”.

Belgjika duket më e fortë se kurrë.

Eleminimi i Brazilit ka rritur besimin në maksimum, ndërsa plus është që ekipi ka vetëm një mungesë, mbrojtësin e pezulluar, Meunier.

“Është një mundësi e rrallë për të gjithë ne, për Belgjikën për të shkuar në finalen e Botërorit. Kemi dy vjet që punojmë për këtë qëllim. Do të duhet të përmirësohemi në krahasim me Brazilin në disa aspekte. Mendoj se Franca është e ngjashme me Brazilin, ndaj sfida do të jetë shumë e vështirë”.

Besimin e madh e shpreh edhe ylli i mesfushës, De Bruyne.

“Padyshim që jemi tepër të emocionuar, pasi jemi në prag të gjysmëfinales së Botërorit. Ne besojmë se mund të dalim kampionë të botës, besojmë se e kemi potencialin dhe kemi ambicie, por duhet të vazhdojmë ta tregojmë këtë në fushë, edhe përballë një kundërshtari shumë të fortë si Franca”.

Fitorja e Francës jepet me kuotën 2.5, suksesi i Belgjikës vlerësohet 3.1, dhe barazimi 3.2./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono