bledar toci

marsida-1-1280x740.jpg
Autor E14:29 | 11/10/2019

Ngjarja e djeshme me një të vrarë dhe një të plagosur në Kavajë mund të kishte përfunduar me të tjerë viktima.

Tashmë kanë folur dy ndër personazhet kryesore të kësaj ngjarje, Marsida Qatja dhe Bledar Toçi, të cilët tregojnë detaje nga ngjarja e rëndë.

Në rrëfimin e saj për gazetarin e ABC News, Marsida Qatja thekson se Dritan Hoxholli kishte shkuar me automatik në dore në shtëpinë e saj dhe në momentin që i është hapur dera ka filluar të qëllojë me armë.

Por, pasi shkrepi fishekun e parë sipas saj, i cili plagosi edhe Bledar Toçin në qafë, atij i bllokohet arma.

Wshtë pikërisht ky moment kur Toçi nxjerr pistoletën dhe qëllon 16 herë ndaj Dritan Hoxhollit duke e lënë të vdekur në vend.

EKSKLUZIVE/ Tregon Marsida Qatja: Çfarë folën Bledari dhe Dritani para breshërisë

“Për pjesën e Bledarit, jo se është shoku im, por mendoj se ai duhet të ngrihet në detyrë. Ai bëri diçka që ne do të kishim vdekur të gjithë. Dritani ka drejtuar armën tek fëmija im. I gjuajti Bledarit dhe prapë Bledari nuk bëri gjë. Kur donte të gjuante fëmijën tim, Bledari kërkoi vetëmbrojtje”, tregon Marsida duke theksuar se ishte fat për ata që ndodheshin në shtëpi që Dritan Hoxhollit i ngeci arma pasi mund të kishte ndodhur një masakër. /abcnews.al/

marsida-qatja-1280x686.jpg
nev ila12:32 | 11/10/2019

Marsida Qatja ka folur për ABC News me gazetaren Enkeleda Arapi dhe operatorin Adi Domi, në lidhje me ngjarjen që tronditi Kavajën ditën e djeshme ku mbetën të vrarë 1 person dhe mbeti i vdekur 1 tjetër.

Në prononcimin e saj për ABC News ndër të tjera Qatja tha se Bledar Toçi duhet të ngrihet në detyrë pasi po të mos kishte qenë për të do ishin të vdekur të gjithë./abcnews.al

kavaje-1-1280x720.jpg
Autor E11:49 | 11/10/2019

Është zbardhur dëshmia e policit Bledar Toçi, i cili qëlloi duke e vrarë në vend Dritan Hoxhollin në orët e para të ditës së djeshme brenda ambienteve të shtëpisë së Marsida Qatjas.

Siç raporton gazetari Andi Qosja për abcnews.al, Toçi ka deklaruar para oficerëve të policisë gjyqësore se Qatja e kishte telefonuar të mërkurën pasdite duke i thënë se Hoxholli po e kërcenonte.

Më mori Marsida në telefon të mërkurën pasdite dhe më tha se Dritan Hoxholli e kërcenonte. Unë i thashë se do ta ndihmoja. Ai i thoshte se do t’i merrte fëmijen dy vjeç“, është shprehur Toçi.

“Marsida më tha se Dritani vjen zakonisht natën aty dhe për këtë arsye unë qëndrova aty në mbrëmje së bashku me Xhuljo Biturkun dhe Ermir Çelën. I thamë Marsidës se do i bënim ne presion Dritanit që të mos e shqetësonte më. Rreth mesnatës kur ai erdhi dhe me forcë po i binte derës dhe po kërcënonte shkova unë dhe ia hapa derën ndërsa Marsida me 2 shokët ishin në sallon. Sapo ia hapa derën Dritani me tha:’Ti qenke dashnori i kësaj prandaj ajo u nda nga mua’ dhe hapi zjarr direkt me automatik pa më lënë kohë që unë ta sqaroja. Menjëherë sa kam parë kallashnikovin që po e përgatiste për qitje jam shmangur por nga breshëria u plagosa. Për vetëmbrojtje reagova dhe qëllova vetëm një herë”, ka treguar polici. 

Ai shton gjithashtu se ka qëlluar për vetëmbrojtje dhe nuk ka patur qëllim për ta vrarë.

Armën e shërbimit e kisha me vete pasi sapo kisha mbyllur turnin. Dy të tjerët që ishin në banesë janë shok të burrit të Marsidës“, shprehet Toçi. /abcnews.al/

vajza-1280x720.jpg
Autor E16:03 | 10/10/2019

Policia e ka të qartë tashmë se çfarë ka ndodhur gjatë orëve të para të ditës së sotme, nisur edhe nga dëshmia e Marsida Qatjës, të resë, në shtëpinë e së cilës ndodhi sherri duke sjellë një të vrarë dhe një të plagosur.

Në dëshminë e saj para oficerëve të policisë gjyqësore, Qatja është shprehur se e ka bashkëshortin në burg në Gjermani.

Mësohet se bashkëshorti i saj I.Hyseni është përmendur edhe nga ish-kryeministri Berisha pak vite më parë duke e akuzuar se ishte “pjesë e bandës së Elvis Roshit”.

Viktima Dritan Hoxholli

Bashkëshorti i Marsidës është dënuar për trafik droge në Gjermani dhe sipas dëshmisë së saj pritet të lirohet sëfundmi, gjë e cila kishte bërë që e reja të detyrohej të shkëpuste lidhjen me Dritan Hoxhollin.

Marsida Qatja

Ky i fundit mbeti i vdekur brenda shtëpisë së Marsida Qatjës pasi qëlloi fillimisht me breshëri automatiku ndaj policit Bledar Toçi, i cili iu përgjigj me zjarr duke e lënë të vdekur në vend. /abcnews.al/

ok-kronike-ngjarja-kavaje.mp4_snapshot_01.34-1280x720.jpg
Autor E15:30 | 10/10/2019

Marsida Qatja, 30 vjeçarja në shtëpinë e të cilës ndodhi ngjarja e rëndë në Kavajë ndodhet në ambientet e policisë në këto momente, ndërsa duket se shkaku vrasjes dhe plagosjes është i qartë: Raporti intim mes saj dhe dy meshkujve të përfshirë.

Ngjarja e rëndë ndodhi në orët e para të ditës së sotme në Kavajë ku Dritan Hoxholli mbeti i vdekur pas një shkëmbimi zjarri me policin Bledar Toçi, ndërsa ku i fundit mbeti i plagosur.

Gazetarja e ABC News Enkelejda Arapi raporton brenda ambienteve të banesës ku ndodhi ngjarja

 

Hoxholli mbeti i vdekur teksa hyri me kallashnikov në dorë në shtëpinë e Qatjas, me të cilën kishte patur një lidhje intime.

Gazetarja e ABC News, Enkelejda Arapi raporton se në momentin kur Hoxholli hyri në shtëpi, aty gjendeshin Toci sëbashku me dy persona të tjerë dhe ishin duke ngrënë pica dhe pirë birra.

Pasi janë konfliktuar me njeri-tjetrin kanë plasur armët ku nga shkëmbimi i zjarrit ka mbetur i vrarë Hoxholli.

Rezulton se Marsida Qatja është e martuar dhe me fëmijë. Bashkëshorti i saj ndodhet në burg në Gjermani.Ai është interesuar përmes një të afërmi të tij për ngjarjen e rëndë në shtëpi duke kërkuar foto dhe video nga brenda banesës. /abcnews.al/

hoxholli-1280x720.jpg
ent ela14:24 | 10/10/2019

Një 41 vjeçar me precedentë penale u vra me armë zjarri dhe shefi i sigurisë së burgut të Durrësit mbeti i plagosur në një krim pasioni në Kavajë. Sherri nisi për Marsida Qatjan, nënë e tre fëmijëve. Viktima kërkonte të rikthehej me gruan, kurse polici i plagosur ishte në një lidhje dashurie me të renë.

Marsida Qatja ishte nën shoqërinë e të dashurit dhe dy burrave të tjerë në banesën e saj në lagjen numër dy të Kavajës kur në derë trokiti ish-i dashuri.

Dritan Haxholli kërkonte në mesnate gruan me të cilin kishte pasur një lidhje për t’u rikthyer sërish. Por kur ka kuptuar që në banesë ndodheshin meshkuj dhe dera s’po hapej ka hyrë nga dritarja.

Siç shikohet edhe nga pamjet grila është dëmtuar. Më pas gruaja ka komunikuar me të dhe i ka hapur derën.  41 vjeçari është futur në banese i armatosur dhe efektivi Bledar Toçi i ka kërkuar llogari Marsidës, nënës së tre fëmijëve sepse kishte ardhur Haxholli.

Në këtë moment Haxholli e ka qëlluar me një plumb në qafë efektivin. Ky i fundit për t’u vetëmbrojtur i është përgjigjur me katër plumba duke e lënë të vdekur Haxhollin.

ABC News ka siguruar edhe foton e viktimës i shtrirë në sallonin e banesës.

Kudo ka njolla gjaku, shenja dhune, orendi të shkatërruara dhe rroba të fëmijëve.

Gjatë përplasjes mes tyre mësohet se është goditur fizikisht edhe gruaja nga e cila lindi sherri.

E gjithë skena është parë dhe përjetuar nga tre fëmijët e Marsidës, pasi ajo e ishte e martuar dhe i shoqi vuante dënimin në një burg në Gjermani. Kurse fqinjët nuk dinë shumë asaj që kishte ndodhur fare pranë tyre.

Trupi i Haxhollit u transportua në morgun e spitalit të Kavajës, ndërsa polici i plagosur është në gjendje kritike për jetën. Bledar Toçi punon si shef i sigurisë së brendshme pranë burgut të Durrësit dhe është vënë arrest për vrasje. Bashkë me të është arrestuar edhe i vëllai 27 vjeçar pasi gjatë kontrollit në banesën e tij u gjet një sasi e dyshuar si kokainë. Viktima rezulton të ketë qenë i dënuar më parë për krime kundër personit dhe për droge.

Gazetare ABC News: Enkeleda Arapi

gruaja2.jpg
Autor E13:59 | 10/10/2019

Abcnws.al zbulon detaje të reja nga dosja hetimore mbi vrasjen dhe plagosjen në orët e para të ditës së sotme në Kavajë.

Gazetarja Enkelejda Arapi bën me dije se para hyrjes së Dritan Hoxhollit me dhunë në banesën e M.Qatjës, aty ka qenë i pranishëm polici Bledar Toci, sëbashku me Xh.Biturkun 27 vjeç, fqinj i 30 vjeçares si edhe E.Çela, shok i të resë.

Viktima Dritan Hoxholli dhe i plagosuri, polici Bledar Toci

Ndërkohë, ngjarja me një të vrarë dhe një të plagosur në Kavajë mund të kishte marrë përmasa më të mëdha.

Thriller në Kavajë: Polici vrau të ish-të dashurin e të dashurës, arrestohet edhe vëllai i tij

Mësohet se në banesën e 30 vjeçares ndodheshin edhe tre fëmijët e saj të mitur, të cilët për fat të mirë i kanë shpëtuar plumbave të shkrepur, të cilët kanë qënë 17 të tillë.

30 vjeçarja M.Qatja

Fëmijet janë të moshës 14, 9 dhe më i vogli 2 vjeç, të cilët kanë shpëtuar pa asnjë gërvishtje për fat të mirë.

Në vendin e ngjarjes u sekuestruan një armë automatike model 56 me një krehër me 28 fishekë, 16 gëzhoja të kalibrit 9 mm, copa të ndryshme metalike dhe predhash, një armë zjarri e tipit Glock dhe një gëzhojë mod 56 kalibri 7.62 mm. /abcnews.al

marsida.jpg
Autor E13:47 | 10/10/2019

Marsida Qatja ka gënjyer fillimisht në dëshminë e saj para oficerëve të Policisë Gjyqësore duke thënë se policin Bledar Toçi e kishte kushëri dhe ky ishte shkaku se përse ai ndodhej në shtëpinë e saj në orët e para të mëngjesit të sotëm bashkë me dy meshkuj të tjerë.

EKSKLUZIVE/ Tregon Marsida Qatja: Çfarë folën Bledari dhe Dritani para breshërisë

Më pas është zbuluar se ata nuk kishin asnjë lidhje gjaku, ndërsa dyshohet se edhe me Toçin, krahas Hoxhollit ajo kishte një raport intim.

Ngjarja e rëndë ndodhi në orët e para të ditës së sotme në Kavajë ku Dritan Hoxholli mbeti i vdekur pas një shkëmbimi zjarri me policin Bledar Toçi, ndërsa ku i fundit mbeti i plagosur.

“Hoxholli më kërkonte vazhdimisht seks!”: Zbardhet dëshmia e gruas në Kavajë

Hoxholli mbeti i vdekur teksa hyri me kallashnikov në dorë në shtëpinë e Qatjas, me të cilën kishte patur një lidhje intime.

Gazetarja e ABC News, Enkelejda Arapi raporton se në momentin kur Hoxholli hyri në shtëpi, aty gjendeshin Toci sëbashku me dy persona të tjerë dhe ishin duke ngrënë pica dhe pirë birra.

VIDEO/ Detaji që shmangu masakrën në Kavajë

Pasi janë konfliktuar me njeri-tjetrin kanë plasur armët ku nga shkëmbimi i zjarrit ka mbetur i vrarë Hoxholli. /abcnews.al/


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono