biznesi

goldginger-1280x755.jpg
nev ila17:05 | 26/06/2019

Një 51 vjeçar me inicialet A.B. banues në Shkodër është arrestuar mëngjesin e sotëm nga policia vendore, e mbështetur nga forca policore të Tiranës e Korçës, në bashkëpunim me Prokurorinë e Krimeve të Rënda. Aksioni ishte pjesë e një operacioni ndërkombëtar të koordinuar nga EUROPOL, i shtrirë në Danimarkë, vendi iniciues, Suedi, Gjermani, Belgjikë, Holandë, Slloveni e Shqipëri.

51 vjecari i arrestuar në Shkodër, sipas njoftimit të policisë, ka rol aktiv si kryetar i grupit kriminal. Ai akuzohet për veprat penale “Pastrim i produkteve të veprës penale ose veprimtarisë kriminale”, “Grupi i strukturuar kriminal” dhe “Kryerja e veprave penale nga organizata kriminale dhe grupi i strukturuar kriminal”.

Po sipas njoftimit të policisë, një tjetër person është shpallur në kërkim, por gjeneralitetet nuk jepen për arsye hetimi.

Gjatë operacionit në Shqipëri janë sekuestruar rreth 200 mijë euro, 10 milion lekë, 7 automjete, 1 biznes me vlerë investimi mbi 1 milion euro. Grupi kriminal kishte aktivitet në gjashtë shtete në fushën e trafikimit e shpërndarjes së kokainës, heroinës etj.

Si rezultat i operacionit të realizuar njëkohësisht në gjashtë shtete,  u arrestuan mbi 42 persona, u sekuestruan 40 kg kokainë, u kontrolluan dhjetëra ambient, u sekuestruan 600 mijë euro, armë zjarri, granata, disa automjete e objekte të ndryshme. Po sipas njoftimit të policisë është dokumentuar se ky grup kriminal ka trafikuar mbi 1650 kg kokainë e heroinë brenda vendeve të BE. Në Shqipëri është regjistruar procedim penal në vitin 2019./ABC News Albania 24/7

 

cq5dam.web_.738.462.jpeg
Sej rie09:00 | 13/06/2019

Dy persona përfunduan në burg dhe gjashtë janë lënë nën masën e sigurisë  “arrest shtëpiak”. Mbi të gjithë rëndon akuza e shitjes së drogë.

Policia e Torinos ka çmontuar një grup kriminal të dedikuar për shitjen e drogës, i cili përbëhej nga tre italianë, një tunizian dhe katër shqiptarë. Grupi përdorte aplikacione dhe mediat sociale si “Facebook” dhe “Whatsapp” për të kontaktuar me klientët. Shitja e lëndës narkotike bëhej në Piazza Santa Giulia, në mes të natës në zemër të Torinos.

Ata kishin ngritur një biznes fitimprurës, ku sipas hetimeve ata kishin aq shumë kërkesë saqë nuk ishin në gjendje të plotësonin të gjitha porositë e konsumatorëve.

“Shumë thirrje, fikeni telefonin tim”, ankohet një nga furnizuesit në një nga përgjimet që i lejoi policisë së Torinos, të komanduar nga koloneli Francesco Rizzo, të çmontonte bandën.

Grupi fliste me kode me njëri-tjetrin ku për fjalën drogë tregtarët thonin “fatura” dhe në vend të fjalës marihuanë përdornin fjalën “sallata”.

Për çdo kërkesë klientët e bënin porosinë në WhatsApp ose Messanger. “Përdorni vetëm profilet e Facebook-it pa fotot dhe nëse policia ju ndalon t’i dorëzoni dokumentet dhe i thoni që nuk jeni ju dhe kështu jeni të qetë”, i porosiste tregtari klientët. Arrestimet u kryen pas një mase paraprake e urdhëruar nga gjyqtari hetues i Torinos./abcnews.al

MINISTRJA-DENAJ.mpg_snapshot_00.04-1280x720.jpg
ent ela16:10 | 07/06/2019

Klima e biznesit, informaliteti dhe shqetësimet e investitorëve të huaj ishin pjesë e një takimi me Shoqatën e Investitorëve të Huaj dhe ministres së Ekonomisë dhe Financave. Ministrja Denaj u njoh me perceptimin e anëtarëve të kësaj shoqate mbi klimën e biznesit dhe theksoi se qeveria ka ndërmarrë një sere reformash që u vijnë në ndihmë sipërmarrësve të huaj, ku ndër to ka qenë edhe lufta ndaj informalitetit.

“Ky është dhe objektivi ynë, prandaj gjetëm një dialog të mirë dhe një partneritet të frytshëm mes të dy palëve, në mënyrë që ta çojmë këtë projekt përpara. Është një projekt që Ministria e Financave e ka nisur këtë vit dhe mendohet se në vitet ’20-21 të gjithë pagesat do jenë më mënyrë elektronike. Kjo do ta ulte në një shkallë shumë të ndjeshme pjesën e informalitetit dhe do ta bënte sistemin të punonte në vetëvete dhe pa ndërhyrjen e individëve në administratë, të cilët deri diku duhet të jenë më miqësor me biznesin”.

/ABC News Albania 24/7

akullore.jpg
Sej rie09:30 | 30/05/2019

Një 35-vjeçar nga Tirana ka rënë në pranga të policisë, pasi shiste akullore jashtë kushteve higjeno- sanitare. Në pranga ka rënë L. H. si dhe është hetuar në gjendje të lirë dhe bashkëpunëtori. Këta persona prodhonin akullore në ambiente krejtësisht jashtë standardeve dhe më pas i shisnin ato, duke u bërë një rrezik serioz për qytetarët që i konsumojnë ato, kryesisht fëmijët.

Policia ka sekuestruar:
Lëndë e parë për prodhimin e akullores
Dy makineri për prodhimin e akullores
Ngjyrues boje
Një sasi e konsiderueshme qumësht pluhur

Mbi këta persona rëndon akuza për veprat penale “Prodhimi i kundërligjshëm i artikujve dhe mallrave industrial dhe ushqimorë”, “Fshehja e të ardhurave” dhe “Mospagimi i taksave dhe tatimeve”./abcnews.al

 

61707553_2274923792762673_8061470515841204224_n-1280x853.jpg
ent ela10:30 | 29/05/2019

Të gjitha ato gra që kanë një ide biznesi, mund të bëhen pjesë e projektit të Bashksië së Tiranës për fondin “Fuqizimi i grave dhe nxitja e sipërmarrjes”. Prej datës 27 maj, Bashkia e Tiranës ka lançuar projektin që u vjen në ndihmë grave sipërmarrësë, përmes financimeve nga burimet publike.

Kështu, çdo e interesuar brënda territorit të Tiranës, mund të aplikojë për grante, në mbështetje të krijimit të një biznesi, apo zgjerimit të një aktiviteti ekzistues, në mënyrë që ta bëjë atë sa më konkurrues në treg.

Përveç mbështetjen në formë granti, projekti i Bashkisë do të ofrojë gjtihashtu trajnim për aftësitë në biznes, si dhe mbështetje për gra me orientime profesionale dhe kualifikime për të qenë të sukseshme në fushën e përzgjedhur.

Për t’u bërë pjesë e projektit, të interesuarat do të mund të aplikojnë me idenë e tyre për biznes, duke plotësuar Formularin e Aplikimit. Ndërsa në fazën e dytë, aplikantët e pranuar do të marrin pjesë në një trajnim për zhvillimin e planit të biznesit.

Më pas, në fazën e tretë, fituesit do firmosin një kontratë 18-mujore për të marrë financimin e grantit dhe mbështetje këshilluese.

Edhe në këtë projekt, Bashkia e Tiranës ka një vëmendje të shtuar për kategoritë më sensitive, e konkretisht për gratë kryefamiljare, gratë nga zonat rurale të Bashkisë së Tiranës, ato me aftësi ndryshe, si dhe gratë nga komuniteti rom dhe egjiptian.

Ndërsa sa u takon aktiviteteve të pranushme për biznes, ato janë nga sektorë të ndyshëm, ku gratë sipërmarrëse mund të ushtrojnë aktivitetin e tyre, si: bizneset rurale, turizmi, teknologjia e informacionit dhe komunikimit, industria tekstike, shërbimet, dhe artizanati.

Të gjitha ato gra që duan të bëhen pjesë e projektit duhet të dorëzojmë Formularin e plotësuar të Aplikimit pranë Sektorit të Pritjes me Qytetarin në Bashkinë e Tiranës, deri në datë 17 qershor së bashku me dokumenacionin e nevojshëm.

Ndërkaq, procesi i përzgjedhjes së aplikantëve ka si qëllim të ofrojë transparencë dhe konkurrencë të barabartë, si dhe të mbështesë idetë dhe planet e biznesit më të mira, të veçanta dhe fitimprurëse.

4513011_1523_carabinieri_tor_vergata.jpg
Sej rie17:30 | 24/05/2019

Një bandë italo-shqiptare e specializuar në trafikun e drogës u shkatërrua në zonën e Ostia, Itali. Karabinieri arrestoi dy shqiptarë dhe dy italianë, pas një urdhër arresti të lëshuar nga autoritetet në Romë.

Hetimi kishte nisur në Korrik të vitit 2018 dhe ndiqej nga Prokuroria Publike e Romës. Nga hetimet u zbuluar se ishin dy grupe që bashkëpunonin me njëri-tjetrin. Grupi i parë ishte i përbërë nga shqiptarë, ndërsa grupi i dytë ishte i përbërë nga italianë dhe rumunë.

Por lufta për territorin e drogës kishte përplasur shqiptarët me një grup tjetër të përbërë nga rumunë dhe iranianë. Rumunët dhe iranianët ishin përpjekur të rrëmbenin ngarkesën e drogës së shqiptarëve dhe kishte shpërthyer një sherr i madhe. Kjo ngjarje ka ndodhur në korrik të vitit 2018.

Nga përplasja me armë kishin mbetur të plagosur një shqiptar dhe një rumun, në tentativë për të vrarë njëri-tjetrin. Shqiptari kishte qëlluar me pistoletë ndaj rumunit duke e plagosur atë në gjoks, ndërsa rumuni kishte arritur ta godiste me plumb në shpatull shqiptarin.

Për shkak të lëndimeve të tij, rumunin kishte mbetur na ndjenjë, por falë ndërhyrjes së personelit të 118, ai u dërgua në spitalin San Camillo në Romë, ku ai iu nënshtrua një operacioni që i shpëtoi jetën.

Pas muajsh hetime karabinieri më 02.10.2018, arriti të arrestojë shqiptarin dhe rumunin që u përpjekën të vrisnin njëri-tjetrin. Shqiptari i ndaluar në atë kohë është 34-vjeçari me inicialet H.E dhe 27-vjeçari rumun me inicialet L.D.

Në bazë të kësaj ngjarje, karabinieri arriti të bjerë në gjurmët e një biznesi fitimprurës, falë shitjes së kokainës, marihuanës dhe hashashit në Jugperëndimit të kryeqytetit, në Ostia dhe Fiumicino. Ky aktivitet i paligjshëm drejtohej nga një grup italo-shqiptar i përbërë nga 4 persona të cilët u arrestuan mëngjesin e sotëm. Të arrestuarit, janë: H.D. 29-vjeçar shqiptar, K.M. 26-vjeçar shqiptar, F.G. 27-vjeçari italian dhe U.A. 27-vjeçar italian./abcnews.al

MINISTRA-DENAJ-ME-SIPERMARRESIT-NE-DURRES.mpg_snapshot_00.14-1280x720.jpg
ent ela14:21 | 06/03/2019

Ndryshimet ligjore në paketën fiskale për vitin 2019 synojnë rritjen e numrit të të punësuarve. Për të parë ndikimin e drejtëpërdrejtë te biznese, ministrja e Ekonomisë dhe Financave, Anila Denaj është takuar me sipërmarrës në qytetin e Durrësit.

Ka nisur verifikimin në terren ministrja e Ekonomisë dhe Financave Anila Denaj mbi ndikimin që kanë lehtësitë fiskale në rritjen e punësimit.

Nga takimi që zhvilloi në qytetin e Durrësit Ministrja Denaj shpjegoi përfitimet që ka biznesi nga hyrja në fuqi të paketës fiskale për vitin 2019.

“Ju keni akoma hapësirë se deri në 14 mln lekë të vjetra xhiro vjetore keni hapësirë ta dyfishoni dhe të përfitoni nga kjo lehtësi fiskale të bëni produkte të mira me kosto të përballueshmedhe fitim për ju”.

Ndryshimet në paketën fiskale i japin mundësinë 91% të bizneseve që të kenë taksën zero ose 5%. /abcnews.al

NE-FABRIKE-ULLIRI-E-NE-FISHTE-RAMA.mpg_snapshot_00.30-1280x720.jpg
ent ela15:28 | 13/02/2019

Ulja e taksava ka ndikuar pozitivisht te bizneset. Këtë shprehje të tijën Kryeministri Edi Rama e ka përsëritur gjatë vizitës që ka zhvilluar në dy sipërmarrje të qarkut të Lezhës.

Lezha është bërë e njohur prej disa vitesh për zhvillimin e agroturizmit. Shembull që duhet ndjekur nga e gjithë Shqipëria- është sugjerimi i kryeministrit Edi Rama i cili ka shkuar të vizitojë një prej bujtinave më të njohura, Mrizin e Zanave në Fishtë.

 “Ne kemi bërë 6 dhoma dhe një nga arsyet që i bëmë është se në bazë të ligjit për turizmin duheshin mbi 5 dhoma për të përfituar uljen e TVSh në 6 %. Me thënë të drejtën ka qenë një ndihmë e mirë dhe për ne”.

Kryeministri Rama, gjatë ndalesës së tij në këtë model të agroturizmit, i dorëzoi sipërmarrësit Altin Prenga  certifikatën e argroturizmit.

“Kjo nuk është në Zvicër, as në Italinë e Veriut, as në Francë. Kjo është tek Mrizi i Zanave në Fishtë. Ta shikojnë të gjithë se si po zhvillohet agroturizmi dhe mbi të gjitha me çfarë shije po zhvillohen 100 fshatrat”.

Lehtësitë fiskale i kanë lejuar sipërmarrësit të përfshijë më shumë fermerë të zonës, produktet e të cilëve ai i merr dhe i përpunon për tua servirur klientëve në bujtinë. Investimi i tij i fundit është në ish burgun e Lezhës, të cilin ai e ka kthyer në një pikë të përpunimit të qumështit.

“Kjo ka qenë ish burg, ne e kemi rindërtuar. Kemi 35 familje që na furnizojnë me qumësht. Janë vetëm nga fshati Fishtë. Momentalisht janë me qumësht lope”.

Një tjetër investim privat është bërë publik nga kreu i qeverisë për tu thënë shqiptarëve se biznesi shqiptar prodhon dhe tregëton me standardet më të larta ushqimore për vendet e Bashkimit Europian. Një prej tyre është kjo fabrikë e përpunimit të ullirit dhe fruta-perimeve në Lezhë që arrin të mbulojë deri në 50% të tregut për ullirin e përpunuar në Kosovë, Maqedoni e Mal të Zi, ndërsa ka depërtuar edhe në tregje të mëdha europiane, si Gjermani, Itali e Zvicër.

“Në të gjithë këtë volum eksporti që është rritur dhe që ka shkuar jashtë nuk ka asnjë kamion të kthyer mbrapsht për arsye të standardit, asnjë kamion me fruta, asnjë kamion me perime, asnjë lloj problemi, të gjitha brenda standardit, se këtu historia është futet në kazan një rast, bëhet nami, “janë me kimikate, janë me helme, janë me këto e janë me ato” edhe çmendet ky milet. Natyrisht që ka raste abuzimi, por produktet tona asnjë kamion nuk është kthyer mbrapsht, nga pikëpamja e standardeve, flas nga ana e garancisë dhe sigurisë ushqimore”.

Një mesazh ka edhe për median duke i kujtuar paketën e antishpifjes.

“Kur kemi filluar procesin për të kaluar antishpifjen në Parlament, – jam habitur, më shkruanin biznesmenë, “mos u tërhiq, na mbytën, na vënë gjoba dhe thonë, o paguaje, ose do të sulmoj në televizion, do të sulmoj në portal, në gazetë, do të të bëj copë, derisa të paguash”. Mirëpo, të gjitha këto janë stres për njerëzit.

Këto inspektime kryeministri Rama i ka kryer gjatë qëndrimit të tij dy ditor në qarkun e Lezhës. /abcnews.al

BASHA-NE-NJESITE-E-TIRANES-ABC-1280x720.jpg
ent ela22:10 | 07/02/2019

Kreu demokrat ftoi banorët e njësive 7 dhe 10 në Tiranë, që t’i bashkohen protestës së 16 shkurtit. Gjatë takimeve, Basha prezantoi disa nga pikat e programit ekonomik duke premtuar lehtësira për bizneset.

Pas takimeve në rrethe, kryetari demokrat është ndalur pasditen e sotme në Tiranë, ku ka biseduar me banorët të njësisë 7 dhe 10. Basha akuzoi qeverinë për politikat ekonomike duke theksuar se po zhvaten bizneset. Gjatë takimeve Basha paraqiti disa nga pikat e programit që sipas tij, synojnë lehtësimin e barrës fiskale të subjekteve private.

“Jeni në një nga rrugët kryesor të Tiranës. Kur qaheni ju imagjinon se çfarë ndodh në vendet e tjera. Taksa do të bëhet 0.5 për qind e xhiros vjetore. E dyta, është ulja me 300 lek e çmimit të karburantit që vetëm për rrugë nuk shkon. Do të rivendosim fashën për shpenzimin e energjisë. Për biznesin riprodhues ulet me 30-40% të çmimin të energjisë, për biznesin e vogël 20% dhe për konsumatorët. Asnjë inspektor tatimor nuk do të këtë  të drejtë të hyjë në dyqanin tënd”.

Basha ftoi banorët që t’i bashkohen protestës së 16 shkurtit.

 “Të gjitha janë të mundura të realizohen, mjafton të bashkohemi të gjithë më 16 Shkurt”.

Më pas Partia Demokratike organizoi një protestë para bashkisë së Tiranës. Mbështetës të saj bllokuan për rreth 30 minuta rrugën duke hedhur parrulla kundër qeverisë. /abcnews.al

PHOTO-2019-02-01-19-51-13-1280x853.jpg
ent ela22:44 | 01/02/2019

Takimin me bizneset për të diskutuar problemet që ata hasin dhe alternativën që për selinë blu do të nxjerrë nga situata jo vetëm pronarët dhe të punësuarit por edhe konsumatorët, kryedemokrati Lulzim Basha e vijoi në një biznes në qytetin e Durrësit.

“Punësimi me paga dhe kushte dinjitoze – gjithçka prezantojmë sot është në funksion të këtij qëllimi”.

Shqetësimet kryesore të një biznesi ja tha drejtori ekzekutiv me të cilin bisedoi.

“Infrastruktura, kemi investuar vetë, pastaj nuk kam personel profesional”

Për këtë i vjen në ndihmë modeli gjerman.

“Kanë një përvojë, trajnimi dual, gjysmë në shkollë gjysmë në biznes, do ju ndihmonte?

Qytetari: Absolutisht po.

Hapi i dytë për Lulzim Bashën?

“Është reforma fiskale, çmimi i energjisë çfarë roli luan?

“Jashtëzakonisht shumë të madhe”.

Paketa e demokratëve për lehtësirat fiskale për bizneset, e ndërtuar me ekspertë gjerman, do të lejojë që sipërmarrja të marrë frymë, të investojë tek vetëvetja duke siguruar kështu punësim – deklaroi shefi i selisë blu.

“Taksa e sheshtë 9%

Kontributi shoqëror 18% (9% punëdhënësi dhe 9% punëmarrësi)

Heqja e taksës 300 lekë/l naftë

Ulja e çmimit të energjisë elektrike me 30%-40% për bizneset prodhuese”.

Shqetësimin e biznesit e dëgjoi nga kush ofron shërbime në rrugët e qytetit bregdetar. Në qytetin, kryebashkiaku i të cilit, Vangjush Dako është i përfshirë në skandalin e ushqyer nga publikimi i Zërit të Amerikës, që ngre akuza për vjedhje të votave përmes grupeve kriminale, Lulzim Basha i ftoi qytetarët t’i bashkohen në 16 shkurt në Tiranë.

“Zgjedhje me Gjushin e Avdylajve dhe Ramën e Kokainës e Ramën e Xibrakës nuk bëhën prandaj jemi ktu. Keni një kryebashkiak që e ka fatin të lidhur me Niçen. Me 16 shkurt do ta këpusim këtë nyje. Do jua kthejmë qytetarëve të ndershëm”.

16 shkurti do të krijojë hapësirën e nevojshme, sipas Bashës, që qytetarët të zgjedhin lirshëm mes ofertave politike dhe jo që bandat të ndajnë mes njëri-tjetrit llokmat e Shqipërisë. /abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono