bizneset

lushnje-1280x719.jpg
ent ela15:00 | 30/05/2019

Në Lushnjë gratë e moshës mbi 40 vjeçe që aplikojnë për punë janë pa arsimim. Në këto kushte bizneset detyrohen t’i angazhojnë në punë jo profesionale ose refuzojnë t’i punësojnë. Subjektet private po mendojnë të hapin edhe kurse trajnimi për të kualifikuar këtë kategori në një sektor të caktuar.

Drita Muça është 52 vjeçe, nga qyteti i Lushnjës, nënë e dy fëmijëve.

Pas 28 vitesh e papunë, prej dy javësh ka filluar punë në një fabrikë të konservimit ushqimor. Rritja në moshe dhe pa kualifikim po e përjashtonte nga kërkesat e tregut. Ndaj është e detyruar të angazhohet në punë jo profesionale.

“Kam qenë me ndihmë ekonomike, erdha te ky pronari këtu, bereqaves që na hapi derën. E vështirë është për punë”.

Edhe Salie Agolli është kryefamiljare. Mundësinë për punë e ka gjetur duke biseduar me gra të tjera të moshës së saj.

“Ndenja ca kohë pa punë, pastaj u interesova dhe erdha këtu se është punë e mirë dhe me gra”.

Punësimi i grave mbi 40 -vjeçe është i vështirë. Problemit i shtohet edhe mungesa e arsimimit dhe kualifikimit të duhur. Në këto kushte bizneset po mendojnë të hapin kurse për punëtorët.

“Trajnimi që ne bëjmë aty është kurs më vete, në rastin konkret po mendojmë se kemi edhe specialistë italianë me licensat e tyre, që të krijojmë kurs për punësimin e agrobiznesit”.

Në Lushnjë, statistikat e zyrës së punës tregojnë se janë regjistruar 2346 femra si punëkërkuese.

Nga këto, 893 janë mbi moshën 40 -vjeçe. Kërkesat e tyre për punësim janë sanitarë, në sektorin e bujqësisë, në fasoneri, dhe në pikat e grumbullimit e seleksionimit të fruta-perimeve. Ajo që vihet re është mungesa e aftësive profesionale madje 80 % e tyre kanë katër klasë shkolle.

/ABC News Albania 24/7

biznese-maliq-1280x682.jpg
ent ela12:50 | 02/02/2019

 Mbi 100 raste grabitjesh kanë ndodhur gjatë muajve të dimrit në bizneset e Maliqit. Tregtarët thonë se ndihen të kërcënuar edhe pse kanë vendosur të gjithë kamera sigurië në bizneset e tyre.

Në Maliq, bizneset ndihen të pasigurt, për shkak të vjedhjeve dhe grabitjeve. Njësitë tregetare që ndodhen në qendër të qytetit, janë ato që sulmohen me shpesh nga hajdutët.Të kërcënuar, nga vjedhjet, që shënojnë shifra të larta, tregtarët mundohen të mbrohen duke zbrazur çdo mbrëmje arkën. Por edhe në këto raste hajdutët nuk dalin pa gjë, duke marrë produkte me vlerë të konsiderueshme.

Kamerat e sigurisë, të vendosura si detyrim ligjor, nuk e kanë rritur sigurinë për bizneset dhe as po e ndihmojnë policinë të zbulojë autorët, të cilët veprojnë pa lënë gjurmë në vendngjarje.
Muajt e dimrit kanë rregjistruar mbi 100 vjedhje, ndërsa policia ka arritur të evidentojë dhe ndalojë më pak se gjysmën e autorëve të dyshuar./abcnews.al

 

veliaj-1-1280x657.jpg
ent ela15:44 | 26/01/2019

Duket se thirrja e Bashkisë së Tiranës për të kontribuuar në rikonstruksionin e konvikteve, po gjen mbështetje nga bizneset në kryeqytet. Kryebashkiaku Erion Veliaj thekson se mbështetja e bizneseve, ndihmon dhe lehtëson më tej jetën e çdo studenti.

Apelit të Kryeministrit Rama dhe Bashkisë së Tiranës për të kontribuar në rikonstruksionin e konvikteve në Qytetin Studenti, kanë nisur  t’i përgjigjen pozitivisht bizneset. Kreu i Bashkisë së Tiranës, Veliaj tha se nismës adopto një konvikt i është përgjigjur dhe familja Sadushi.

Erion Veliaj:  S’duhet të harrojmë të vlerësojmë qytetarët tanë, duke nisur nga fëmijët e familjes Sadushi, të cilët patën idenë të ishin kontribuues në kauzën për të rregulluar konviktet e “Qytetit Studenti” dhe iu përgjigjën pozitivisht thirrjes së kryeministrit, e mandej nxitën prindërit e tyre. si familja e parë që iu përgjigj kësaj thirrje. 

Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj ftoi që kjo nismë të ndiqet edhe nga biznese të tjera të vendit , në mënyrë që t’ju shërbejë dhe të lehtësojë jetën e studentëve./abcnews.al

korce-1.jpg
ent ela12:15 | 23/01/2019

Një grup grabitësish kanë arritur të vjedhin gjatë natës tre biznese në Korçë. Mësohet se në të tre subjektet janë grabitur 12 mijë euro dhe 5 milionë e 300 mijë lekë të vjetra. Policia dyshon që vjedhjet janë kryer në një hark të shkurter kohore.

Tre biznese u grabitën gjatë natës në Korçë. Hajdutët, të cilët dyshohet të jenë të organizuar si grup i strukturuar kriminal, kanë arritur të marrin shuma të konsiderueshme parash nga kasafortat e bizneseve, që pozicionohen, dy në unazën e qytetit dhe një tjetër në fshatin Bulgarec. Grabitësit i janë futur në shtëpi biznesmenit të bukës, duke i marrë kasafortën me 12 mijë euro dhe 4 milionë lekë të vjetra, teksa e gjithë familja ishte në gjumë.

Sipas deklarimeve në Polici, kasaforta ishte e pafiksuar dhe megjithëse kishte një peshë rreth 100 kg, autorët kanë mundur ta nxjerrin nga shtëpia dhe ta transportojnë me mjet. Edhe në fabriken e letrës, autorët kanë marrë kasafortën me rreth 1 milionë lekë, ndërsa nga magazina e hidro- sanitareve kanë vjedhur një shumë prej 30 mijë lekësh të reja.

Bizneset kanë roje, por grabitësit kanë vepruar pa u diktuar prej tyre. Ekspertimi i pamjeve të kamerave të sigurisë do të ndihmojë në identifikimin e autorëve të grabitjes, të cilat janë kthyer në shqetësim për bizneset në juglindje. Policia dyshon, që grabitjet janë kryer në një hark të shkurtër kohor, ndërsa autorët janë kujdesur të mos lënë gjurmë në vendngjarje./abcnews.al

ve-1280x680.jpg
ent ela17:07 | 15/01/2019

Bashkia e Tiranës së bashku me donatorët vijon punën për permirësimin e kushteve në konviktet e kryeqytetit. Rikonstruksioni i radhës është ai te godina nr. 5 në Qytetin Studenti në Tiranë.

Protesta e studentëve për kushte më të mira në konvikte, Bashkia Tiranë dhe donatorët rikonstruktojnë një tjetër godinë në Qytetin Studenti. Pas punës së bërë me konviktet te Inxhinieria e Ndërtimit dhe Mjekësia, Bashkia e Tiranës njofton se po vijon punën edhe për përmirësimin e konvikteve të tjera. Gjatë inspektimit të punimeve Veliaj u bëri thirrje studentëve të lënë bojkotin dhe t’i kthehen procesit mësimor

Erion Veliaj, kryetar i Bashkisë Tiranë: Është shumë e rëndësishme që të rikuperohen ditët e humbura të mësimit. Ndaj, u apeloj studentëve, mos mendoni për partitë, mendoni për interesin tuaj dhe për interesin tuaj, sa më shpejt të mbarojë viti mësimor dhe të mos shtyhet, aq më shpejt mbarojnë dhomat tuaja, që në tetor të fillojnë të gjithë në ambiente shumë më komode. 

Kryebashkiaku Veliaj teksa inspektoi punimet që po kryhen në godinën Nr. 5 në Qytet Stduenti tha se do vijoje puna intensive në konvikte për kushte sa më optimale

Erion Veliaj: Ne po punojmë edhe tek Inxhinieria, te rruga e Dibrës, te Mjekësia, por sigurisht problematika më e madhe është në Qytetin Studenti. Tani që konviktet i kanë kaluar Bashkisë së Tiranës, do ta trajtojmë me të njëjtin seriozitet siç trajtuam çerdhet dhe kopshtet.

Veliaj u bëri thirrje të gjitha bizneseve që veprojnë në Tiranë t’i bashkohen nsimës së adoptimit të konvikteve për të siguruar kushte sa më të mira për studentët./abcnews.al

KARTA-933x445.jpg
ent ela09:11 | 26/12/2018

Sektori financiar dhe bankar në Kosovë, vlerësohet jo vetëm më fitimprurësi, por edhe sektori me performancën më të qëndrueshme. Ky sektor, karakterizohet me një prezencë të madhe të kapitalit të huaj, ku 87 për qind e aseteve totale menaxhohen nga bankat e huaja, kështu që kapitali i huaj dominon në 8 prej 10 bankave që operojnë aktualisht në Kosovë.

Vlera e kredive dhe depozitave po thua se për çdo vit është rritur. Sipas të dhënave të Bankës Qendrore të Republikës se Kosovës, gjatë këtij viti shuma e kredive ka arritur në 2.7 miliardë euro duke shënuar rritje vjetore prej mbi 11 për qind. Norma mesatare e interesit për kredi ka shënuar rënie në 6.6 për qind.

Kurse vlera e depozitave në 10 bankat komerciale ka arritur në 3.2 miliardë euro. Ndërkaq, norma e kredive joperformuese është 2.7 për qind, normë kjo që konsiderohet më e ulëta në rajon dhe njëherësh tregues i qëndrueshmërisë financiare.

Por, ndryshe vlerësohet roli i sektorit bankar në zhvillimin e përgjithshëm ekonomik. Ekspertë për çështje financiare thonë se ky sektorë nuk ka sjell rritje ekonomike, ka varfëruar familjet, ngufatur bizneset pasi për një kohë të gjatë ka mbajtur norma të larta interesi në dy shifrore dhe me afat të shkurtër të kthimit të kredisë.

Naim Gashi, ekspert për çështje ekonomike tha për Radion Evropa e Lirë se arsyeja kryesore e frenimit të zhvillimit ekonomik në Kosovën e pas luftës është pikërisht sistemi bankar, i cili me kamatat e larta ka ndikuar në ngufatjen e zhvillimit të ndërmarrjeve të vogla dhe të mesme dhe gjithashtu ka varfëruar popullatën.

“Mbajtja e kamatave të larta në Kosovë për 20 vjet e ka shfrenuar apo e ka dëmtuar sektorin privat në Kosovë. Bankat komerciale kur e varfëruan popullatën dhe shkatërruan bizneset, tashmë kanë filluar të ulin kamatat. Mirëpo, tashmë është shumë vonë sepse shumica e bizneseve që operojnë në vend janë në kredi deri në ‘fyt’ nga kamatat që i kanë marrë 10 vjet më parë me çmime jashtëzakonisht të larta mbi 10 për qind”, shprehet Gashi.

Ndërkaq, eksperti tjetër për çështje financiare, Milazim Abazi, thotë se sistemi bankar do të duhej të kishte ndikim pozitiv në sektorin privat. Sipas tij, bizneset dhe familjet në Kosovë nuk kanë mundësi të investojnë pa pjesëmarrjen e bankave. Abazi shprehet se kohëve të fundit institucionet financiare kanë ulur normat e interesit edhe pse ende mbeten të larta në rajon.

“Kemi një konkurrencë më të zhvilluar dhe kemi rënie të interesave në kredi, kështu që edhe në të ardhmen duhet të vazhdoi ky trend i rënies së interesave për shkak se Kosova çdo ditë e më tepër rezultatet e stabilitetit dhe çdo lloji stabiliteti politik, ekonomik apo juridik, ndikojnë në uljen e riskut dhe uljen e interesit në kredi”, thotë Abazi.

Kurse, Naim Gashi e quan paradoksale situatën e sektorit bankar karshi bizneseve private në Kosovë. Megjithatë, sipas tij, kohëve të fundit bankat kanë paraqitur produkte të llojllojshme në treg, por politikat janë jo të favorshme për bizneset dhe individët.

“Marrë në përgjithësi, unë mendoj se vetëm duhet të shikohen fitimet e bankave në Kosovë dhe atyre në rajon. Fitimet e sektorit të bankave komerciale në vend kalojnë mbi 60 milionë euro, që është një shumë për një shtete që duhet të ishte tri ose katër herë më i madh. Kurse bizneset që kanë marrë kredi, tregojnë se kamatat prej 10 deri 15 për qind që kanë paguar për 20 vjet, ato i kanë marrë rreth 80 për qind të fitimit të tyre. Sektori privat në Kosovë për dy dekada ka punuar vetëm për interesin e bankave komerciale në Kosovë”, tha ai.

Ndryshe, përveç kredive që qytetarët kanë në bankat komerciale, një pjesë e madhe e klientëve borxhe kanë edhe në institucionet mikrofinanciare që operojnë në vend.

Në 22 institucionet mikrofinanciare të cilat aktivitetin kryesorë e kanë kredidhënien, qytetarët kanë kredi mbi 177 milionë euro më normë mesatare prej 23 për qind./REL

TRUMP-FLORIDA.mpg_snapshot_00.00.jpg
G. P.12:29 | 22/12/2018

Për herë të tretë brenda 12 muajsh, në Shtetet e Bashkuara të Amerikës është sërish “Shotdown”, ku një e katërta e aktivitete federale është bllokuar për mungesë fondesh.

Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës është sërish “Shotdown”, i pjesshëm, me bllokimin e një të katërtave të aktiviteteve federale për mungesë fondesh, që u shpall menjëherë pas mesnatës së të premtes në Washington. Është i treti Shotdown gjatë vitit 2018 dhe është hera e parë në 40 vjet që administrate amerikane mbyll aktivitetet tre herë brenda 12 muajsh. Punimet në Dhomën e deputetëve dhe në senat janë përditësuar, por pa një marrëveshje për buxhetin e qeverisë brenda afatit të caktuar për mesnatën e të premtes.

Presidenti amerikan Donald Trump deklaroi se shpresonte që një situatë e tillë të mos zgjaste shumë. Me anë të një video mesazhi në profilin e tij Tuiter ai akuzoi demokratët se nuk kishin dhënë votat e duhura. Problem ka të bëjë 5 miliardë dollarët, të cilët kreu i Shtëpisë së Bardhë i kërkon për të ndërtuar murin anti emigrant në kufi me Meksikën. Në mesnatën e të premtes mungojnë dinancimet për 1 të katërtat e agjencive federale, përfshirë dhe ato që drejtojnë sigurinë e brendshme, forcat e rendit, mbledhjen e takseve, transportet dhe parqet kombëtare që do të qëndrojnë hapur gjatë periudhës së festive të fundvitit por pa personel. Departamentet e tjera, si Pentagoni, do të vazhdojnë të funksionojnë rregullisht sepse buxheti i tyre është miratuar.

Tramp ka përqendruar në Shtëpinë e Bardhë, ndërsa Zonja e Parë dhe djali i tyre Baron ndodhën në Mar-a-Lago për pushimet e Krishtlindjeve. Trump konfirmpi se kishte anuluar udhëtimin e rij në pritje që demokratët të vendosin të mbrojnë kufijtë e vendit. Dhoma e deputetëve dhe senatorët kanë 24 orë kohë për të votuar sërish për buxhetin./abcnews.al

LEZHE-ZJARRI-MBULIM_ABC-M2-T1.mpg_snapshot_00.02-1280x720.jpg
ent ela12:29 | 15/11/2018

Një zjarr i madh përfshiu në mesnatë masivin pyjor në dalje të qytetit të Lezhës. Flakët janë konstatuar nga banorët e zonës fare pranë rrugës, që lidh Lezhën me Milotin. Ata lajmëruan menjëherë zjarrfikësit.

Fillimisht u dogj një sipërfaqe me shkurre dhe flakët u përhapën me shpejtësi duke rrezikuar edhe biznese. Nga zjarri raportohet se është dëmtuar rrjeti elektrik i Zejmenit.

Vënia nën kontroll e zjarrit dhe fikja e tij është bërë e mundur pas dy orësh punë nga ana e forcave zjarrfikëse.

Dyshohet që zjarri të jetë shkaktuar nga një pakujdesi e kalimtarëve, por nuk përjashtohet edhe ndonjë zjarrvënie e qëllimshme. /abcnews.al

BIZNESET-PER-KARBURANTET.mpg_snapshot_00.47-1280x720.jpg
G. P.17:54 | 14/10/2018

Shoqatat e biznesit kërkojnë nga qeveria uljen e taksave për karburantet. Në vendin tonë një litër naftë tregtohet mesatarisht me 185 lekë, por në disa pika çmimi i kësaj lënde ka arritur në 194 lekë/litër, më i larti në rajon.

Rritja e çmimit të karburanteve gjatë javës së fundit me 10 lekë / litri ka bërë që shoqatat e biznesit t’i drejtohen qeverisë për të ulur taksat që merren nga ky produkt. Përmes një deklarate të nisur për mediat Konfindustria kërkon përgjysmimin e taksës së qarkullimit nga 27 lekë për litër në 13 lekë për litër, si dhe ngritjen e Entit Kombëtar të Karburanteve, një mekanizëm që sipas saj do të mbikëqyrë cilësinë e naftës në vend.

Por edhe Këshilli i Agrobiznesit kërkon që qeveria të marrë masa për uljen e çmimit të naftës, lëndë e cila ka afërsisht 40% të kostos në sektorin e bujqësisë. Agim Rrapaj thotë se ekzekutivi duhet të heqë akcizën për karburantin që përdoret në bujqësi.

Agim Rrapaj, Këshilli Shqiptar i Agrobiznesit: “Influencon drejtpërdrejtë tek çmimi i produkteve bujqësore, influencon drejtpërdrejtë tek mekanizimi. Do të ngremë zërin, do të vazhdojmë të ngremë zërin, për të hequr akcizën e karburantit për bujqësinë.”

Rritja së fundi e çmimit të naftës në Shqipëri, shumë lart se rajoni do të rritë edhe çmimet e produkteve bujqësore, sqaron Rrapaj, duke bërë që në treg të preferohen prodhimet e importit.

“Sot aktualisht po ngelet toka pa u punuar. Edhe në vitet në vijim, çmimet do të jenë të larta dhe në do të na mbysë importi.”

Çmimi i naftës në tregjet ndërkombëtare është rritur që prej shtatorit për shkak të rritjes së tensioneve tregtare SHBA- Kinë dhe daljes së Amerikës nga marrëveshja bërthamore me Iranin. Në vendin tonë një litër naftë sot tregtohet mesatarisht me 185 lekë, por në disa pika çmimi i kësaj lënde ka arritur në 194 lekë/litër, më i larti në rajon./abcnews.al

POLICIA-BIZNESET-KORCE-1280x702.jpg
ent ela14:16 | 07/10/2018

Prej dy javësh policia e Korçës po mbledh të dhëna për bizneset. Kjo solli reagimin e kryetarit të shoqatës së biznesit Koli Firaj, sipas të cilit nuk jepet informacion për kryerjen e një veprimi të tillë. Por burime të ABC News nga policia bëjnë me dije se kjo praktikë bëhet për t’u ardhur në ndihmë bizneseve në rast të ndonjë problematike.

https://youtu.be/2_3J7_aWIWo

Verifikimi dhe mbledhja e të dhënave të bizneseve nga policia e Korçës është kontestuar nga shoqata rajonale e biznesit. Të painformuar për një procedurë të tillë që po aplikohet prej  dy javësh, bizneset janë të paqartë për qëllimin dhe mënyrën si do t’i përdorë policia këto informacione. Të dhënat që kërkon policia, si adresa e biznesit, emri i pronarit dhe numri i kontaktit apo numri i të punësuarve, policia mund t’i sigurojë edhe nga insitucione të tjera, pa qenë nevoja e mbledhje së tyre në terren, argumenton kreu i shoqatës rajonale të biznesit.

Koli Firaj, kryetar i shoqates rajonale të biznesit: Policia u ka kërkuar adresën e saktë të biznesit, emrin e pronarit, numrin e pronarit dhe numrin e punonjësve, të cilat mund t’i gjejnë fare lehtë në institucionet përkatëse në degën e Tatimeve në Korçë.

Përballë një praktike, të panjohur dhe zbatuar më parë, biznesi ngre pikëpyetje për transparencën dhe ligjshmërinë e veprimeve të policisë lokale.

Koli Firaj: Ne kërkojmë shpjegim të kësaj nisme, ligjshmërinë e saj dhe transparencë, përse bëhet kjo.

Për policinë e Korçës, listimi i të gjitha bizneseve dhe vendosja e kontakteve me pronarët e tyre, është detyrë funksionale e specialistit të zonës policore. Burime të policisë lokale i thanë ABC News, se kjo praktikë synon rritjen e efektivitetit të policisë, për t’ju ardhur në ndihmë bizneseve, në rast të ndonjë problematike. Gjithashtu, policia po verifikon në terren edhe zbatimin e ligjit për masa shtesë të sigurisë publike, që detyron bizneset të pajisen me kamera sigurie. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono