bimet

ALARMI-BRUMBULLI-I-MAJIT-1280x720.jpg
ent ela17:10 | 27/06/2019

Në Kurbin fermerët po kalojnë një situatë të rëndë. Vreshtat po u shkatërrohen nga një insekt që quhet Brumbulli Majit.

Aq i shpifur është ky insekt saqë për pak minuta mund të shkatërrojë një vresht të tërë. Quhet Brumbulli i Majit. Turma sulmon çdo të mbjellë në këtë stine. Kryesisht në pemëtari.

Në Kurbin, Brumbulli i Majit po bën namin. Dëmet janë të mëdha dhe fermerët shumë të pafuqishëm për t’i mbrojtur.

“Jam lodhur me pompa, kam shpenzuar shumë dhe nuk kam mundur. Sivjet e kam lënë të bëjë qejf nuk kam ça bëj”.

Këtë vit nuk ka patur spërkatje të zonave ku rritet ky insekt. E për pasojë janë shumuar aq sa të fusin frikën.

“Është një insekt mjaft i dëmshëm, ha gjethen e pemës. Gjethja është mushkëria, i bën dëm, i pengon në zhvillim. Është njëlloj sikur t’i heqësh njeriut mushkërinë”.

Në këtë zonë fermerët po falimentojnë. Por kjo është pak, nëse ky insekt pasi të përfundojë me bimët e pemët, të të futet në shtëpi. /ABC News Albania 24/7

bimet-alarmi-1280x843.jpg
Sej rie13:30 | 12/06/2019

Shkencëtarët japin alarmin se shumë lloje bimësh rrezikojnë të zhduken dy herë më shpejt se disa specie kafshësh. Gjatë 250 viteve te fundit janë zhdukur më shumë se 571 lloje bimësh.

Nëse për shumë specie kafshësh prej shumë vitesh është dhënë alarmi për zhdukjen e tyre, janë të tjera formë jetësh që rrezikojnë të zhduken edhe më shpejt. Sipas një raporti të përbashkët kërkimor anglo – suedez, bimët po zhduken dy herë më shpejt se zogjtë, gjitarët dhe amfibët së bashku.

Kërkuesit kanë analizuar studime të mëparshme, arkiva digjitale ndërkombëtarë dhe ekzemplarë lulesh të ruajtura në muzetë kryesore të botës. Ata zbuluan se 571 specie  të ndryshme janë zhdukur në 250 vitet e fundit. Zhdukja ka qenë më masive për pemët dhe bimët në ishuj ku shpesh rriten specie bimore që nuk gjenden në vende të tjera.

Autorët e studimit shkruajnë se zhdukja e bimëve përfaqëson një rrezik dhe për organizma dhe ekosisteme të tjera, përfshirë dhe mirëqenien e njerëzve. /ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono