Beteja

BASHA-PROTESTA-25-MAJ.mpg_snapshot_00.24-1280x720.jpg
ent ela21:32 | 15/05/2019

Protesta e radhës kombëtare e opozitës do të mbahet të shtunën e 25 Majit në orën 19.00. Vendimi u mor pas konsultimeve të kësaj të mërkure në selinë blu, me aleatët e forumet më të larta të Partisë Demokratike. Basha tha se vendi është në kushtet e një grushti shteti e aksioni opozitar do vijojë pa kthim.

Protesta e ardhshme kombëtare e opozitës do mbahet pasditen e të shtunës së 25 Majit. Vendimi u mor pas një të mërkure intensive konsultimesh në selinë blu me aleatët, ish grupin parlamentar e kryesinë e PD. Aksionin opozitar Lulzim Basha e konsideron një betejë për jetë a vdekje

“Tani që na ndajnë 45 ditë nga 30 qershori, se çfarë do të ndodhë? Do të pranohet që grushtii shtetit të çohet deri në fund, dhe në Shqipëri tëinstalohet tirania e krimit në të gjitha nivelet? Sepse kjo jo vetëm do tëinstalonte tiraninë e krimit në pushtetin vendor, por do të çimentonte edhe tiraninë e krimit në qeverisjen qëndrore. Apo do të ketë një përballje totale popullore për ta mposhtur me të gjitha mjetet dhe format e tjera, tiraninë e krimit!

Vendimi unanim i opozitës është përballje popullore me të gjitha format dhe mënyrat. Pak rëndësi ka nëse bëhen në shtator apo në tetor. Rëndësi ka që sot ne ndodhemi në një betejë për jetë a vdekje”.

I pyetur për akuzat e përcjella përmes deputetes Gjylameti se ka porositur një artikull në gazetën gjermane Bild për të nxirë imazhin e vendit, Basha pati akuza edhe ndaj deputeteve socialiste

“Zonja Gjylameti do të ishte së bashku me zonjën Spiropali dhe zonja të tjera, ndër të pandehurit kryesorë, sepse vetë zonja Gjylameti është pjesë e dosjes 184, ndërkohë që zonja Spiropali duket se është pjesë e dosjes së hetimit të Xibrakës.

E gjithë Shqipëria dhe e gjithë bota ka kuptuar se fshihet makthii Edi Ramës, për atë që e pret në rast se zbardhen dosjet hetimore, të cilat provojnë, përmes përgjimeve të prokurorisë, përfshirjen e drejtpërdrejtë të Edi Ramës dhe një grushti politikanësh të kupolës së organizatës së “Rilindjes”, në bashkëpunim me krimin e organizuar, për të vjedhur zgjedhjet në Dibër, si provë gjenerale, për të kaluar pastaj në vjedhjen e zgjedhjeve të 2017-s”.

Qëndrimit se më 30 qershor nuk mund të ketë zgjedhje, Basha I shton si arsye listën e kandidatëve të PS dhe të Bindjes Demokratike që e ironizon me emrin Bashkimet Profesionale, e për herë të parë flet për probleme me listat e adresat e zgjedhësve.

“Në mbi gjysmën e bashkive të vendit do të ketë kandidatë vetëm kupola kriminale e “Rilindjes”, vrasës, përdhunues, trafikantë droge, shokët e Elvis Rroshit që mbeten akoma në Bashkinë e Krujës, si Artur Bushi me shokë, kandidatë të tjerë të zgjedhur me dorë nga banda e abdylajve në Shijak, nga Ymer Lala në Dibër, ku kemi një rekord, se Ymer Lala ka caktuar edhe kandidatin e PS-së, edhe kandidatin e Bashkimeve Profesionale të PS-së”.

Ende nuk ka një materializim të gatishmërisë ndërkombëtare për dialog, por për kërkesave të përsëritura që i përcjellin edhe në mënyrë nominale kundër dhunës, u jep këtë përgjigje.

“Ne kurrë nuk kemi bërë thirrje për dhunë dhe distancohemi nga çdo akt dhune, por mos prit që Lulzim Lulzim Basha të jetë komandantii baballarëve, që u ka vënë kryqin tek shtëpia Edi Rama, i vëllezërve, motrat 3-vjecare të të cilëve i ka helmuar me gaz Edi Rama apo i fëmijëve të prindërve që Edi Rama u theu kockat se donte t’u grabiste shtëpitë, që t’u vidhte 40 milionë euro shqiptarëve dhe të mos shpronësontë as banorët e ligjshëm. Këto janë vetëm 3 skandale. Komandant i zemërimit popullor nuk është Lulzim Lulzim Basha. Zemërimi popullor vetëm do të rritet. Detyra jonë është vetëm të parashtrojmë zgjidhjen politike dhe të thërrasim shqiptarët ta mbështesin këtë kauzë”.

Gjatë konsultimeve të paradites edhe aleatët u shprehën në një linjë me qëndrimin e Bashës. Ndërkohë, duket se bllokimi i akseve kryesore, i përdorur si strategji proteste nga opozita javët e fundit, nuk do të zbatohet këtë të enjte, për t’u përqëndruar në organizimin e protestës së 25 majit, e gjashta kombëtare në 3 muaj aksion opozitar. /ABC news Albania 24/7

 

 

basha-12-1280x762.jpg
Sej rie19:15 | 13/05/2019

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha i është bashkuar protestuesve të opozitës të mbledhur përpara ndërtesës së Kryeministrisë. Ai menjëherë ka marrë fjalën para protestuese të cilët qëndroni poshtë çadrave, ndërsa vetë kryedemokrati ka folur në mes të shiut.

 “Kërkojmë një të drejtë të pakontestueshme të kushtetutës tonë, themelin e vlerave evropiane, votën e lirë dhe të ndershme. Shqipëria dhe kryeministri ilegjitim i dalë nga votat e blera me ndihmën e krimit të organizuar ju përgjigj thirrjes tonë me dhunë, provokime, rrahje, gaz lotsjellës e helmues. Qindra mijëra bashkëqytetarë të Tiranës e ndjenë përgjigjen, zgjidhjen e vetme që ka ofruar Rama për plagën që i ka hapur këtij vendi. Përgjigjja e vetme e Edi Ramës ndaj votës së lirë ishte dhuna.

Ky është një parlament ilegjitim, qeveri ilegjitime, kryeministër ilegjitim. Tash 2 vjet prokuroria ka vetëm një mision, të ndalë hetimin e dosjeve kriminale ku janë kapur Rama në bashkëpunim me kupolën e mafies, për të blerë më të shtrenjtën vlerë që ka çdo shqiptar, votën e lirë.

Edi Rama vjedh shqiptarët, u vjedh taksat, u vjedh pronat gjithçka, sepse nuk jep llogari askund përveç se tek krimi i organizuar. Dhunë ndaj sipërmarrjes, ndaj administratës, dhunë ndaj të papunëve, ndaj të rinjve dhe vogëlushëve, dhunë ndaj vogëlushëve të Unazës. Dhuna është e vetmja zgjidhje që ofron Edi Rama. Jemi sot në këtë marshim për të thënë qartë dhe prerë: E refuzojmë dhunën e qeverisë dhe i përgjigjemi me besimin tonë tek vlerat evropiane, me fuqinë e bashkimit dhe vendosmërisë. Nuk ka shqiptar që nuk e di se këtu kemi ardhur si rezultat i dhunës shtetërore, se dhuna shtetërore është produkt i dhunës zgjedhore. Sepse ajo është e vetmja mënyrë e Ramës për të marrë e për të mbajtur pushtetin.Ne nuk jemi këtu për karrige e për pushtet, por jemi kundër dhunës, kundër krimit e kundër qeverisë së paligjshme të krimit. Ejani me ne që ta çlirojmë Shqipërinë nga krimi dhe korrupsioni. Ne jemi në këtë betejë për kushtetutë, për ligj, për dinjitetin dhe lirinë e çdo shqiptari”, tha Basha./abcnews.al

59747305_2348609481865608_3690188557298696192_o-1280x960.jpg
ent ela13:53 | 09/05/2019

Kolegji zgjedhor ka hedhur poshtë padinë e Partisë “Bashkimi Demokrat Shqiptar” që ka kërkuar cregjistrimin e Partisë “Bindja Demokratike” me argumentin se është shkelur ligji me urdhër politik.

Nëpërmjet një statusi koordinatori i kësaj partie Astrit Patozi e ka cilësuar si fitoren e betejës së parë politike. Për Kolegjin Zgjedhor regjistrimi i Partisë Bindja Demokratike është në përputhje me ligjin duke lënë në fuqi vendimin e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve. /ABC news Albania 24/7

blic-kosva-1280x684.jpg
ent ela13:06 | 05/04/2019

“Beteja për epërsinë në Europë që po zhvillohet mes Gjermanisë dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës do të vendoset në Kosovë”. Kështu shkruan e përditshmja serbe Blic.

Për Gjermaninë Kosova është një shtet i pavarur dhe nuk ka asnjë vend për diskutim e aq më pak rreth idesë për shkëmbim territoresh me Serbinë, vijon më tej shkrimi. Për më tepër deputetët gjermanë Peter Bejer dhe Kristian Shmidt i dhanë këtë mesazh të qartë dhe presidentit serb Aleksandër Vuçiç, pak ditë më parë në Beograd.

Një burim diplomatik tha për të përditshmen se është interesant fakti që Berlini ka një qëndrim të vendosur dhe nga ana tjetër shprehet se do të bëjë gjithçka që Prishtina të heqë dorë nga taksat ndaj produkteve serbe. Kjo pasi dialogu mes dy palëve duhet të vazhdojë. Kreu i shtetit serb Vuçiç gjatë takimit me dy deputetët gjermanë i pyeti se për çfarë duhej të flitej në momentin që ata nuk kishin ndërmend të lëviznin nga qëndrimi i tyre.

Gjermania dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë vendosur përballë njëra tjetrës. Cfarëdo të thotë kancelarja gjermane Merkel, Shtetet e Bashkuara të Amerikës e refuzojnë. Dhe kjo është shumë reciproke. Është pikërisht kjo arsyeja, sipas të përditshmes serbe, që është kaq e qartë se të dy pushtetet botërore po luftojnë për dominim në këtë pjesë të Europës dhe të dyja palët duan të përfitojnë pikë në rast se arrihet një marrëveshje mes Beogradit dhe Prishtinës.

Ndërsa Gjermania është e vendosur, Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të ishin të gatshme të mbështesnin një zgjidhje të re. Për Uashingtonin një shkëmbim territoresh do të ishte zgjidhja ideale, vijon më tej burimi diplomatik për Blic.

Nga ana tjetër burime diplomatike në Berlin shprehen se Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk kanë bërë gjithçka që Prishtina të heqë dorë nga taksa për produktet serbe sepse është e qartë se nëse presioni do të kishte qenë ai i duhuri, atëherë taksa do të ishte hequr. Ata shtojnë se Shtetet e Bashkuara të Amerikës duan të përdorin historinë e taksës për ta përdorur si shkëmbim me Serbinë, në kohën e duhur.

Asistenti isekretarit amerikan të shtetit Metju Palmer është shprehur së fundmi se aktualisht është koha e duhur që Prishtina dhe Beogradi të arrijnë një marrëveshje. Kjo duke përfituar dhe nga mesazhi i presidentit amerikan Donald Tramp sipas të cilit ekipet negociatore duhet të shfrytëzojnë rastin historik.

Duke pasur parasysh se Parlamenti Europian do të shpërndahet në 16 prill, Blic shkruan se mbeten vetëm 11 ditë për arritjen e një marrëveshjeje, por aktualisht vështirë të besohet se një gjë e tillë mund të arrihet.

Derisa një zgjidhje të gjendet, do të ketë hapësira boshe deri në fund, dhe e gjithë çështja do të qëndronte në pritje të administratës së re të Bashkimit Europian.

Nacionalistët po fitojnë terren, kështu që fakti që pas zgjedhjeve parlamentare europiane, askush nuk do ta ketë me nxitim gjetjen e një zgjidhjeje për Kosovën, është i justifikuar. /abcnews.al

evis-kushi-1280x730.jpg
G. P.17:59 | 02/04/2019

Të tjera përgjime janë bërë publike nga PD-në, ku sipas saj funksionarë të lartë të qeverisë janë të përfshirë në çështjen “Babale”. Lidhur me akuzat dhe fakte e nxjerra nga selia blu, deputetja e PS-së Evis Kushi është shprehu se çështja “Babale” po përdoret i kalë beteja nga opozita.

Mirela Milori: Do doja një reagim të parë pasi gjatë mbrëmjes së djeshme dhe paradites së sotme opinioni është njohur me përgjime të reja dhe me akuza direkte të PD ndaj mazhorancës në lidhje me çështjen “Babale”. Do doja një reagim të forcës tuaj politike në lidhje me këtë.

Evis Kushi: Po çështja “Babale 1”, “Babale 2” dhe mesa duket do të këtë edhe një “Babale 3”, ka qenë një nga kauzat kryesore të opozitës për një periudhë të gjatë kohore,  ka qenë kali i betejës së opozitare. Por mesa duket shumë nga detajet e kësaj çështje dolën blof, të pavërteta opozita u tërhoq. Tani mesa duket ka një ringjallej të kësaj teme por unë besoj se për sa kohë kjo çështje është në Prokurori, për sa kohë ka persona të dyshuar, të akuzuar, ka dosje në lidhje më këtë çështje unë mendoj se duhet të presim drejtësinë që të thotë fjalën e saj. Ajo duhet të vërtetojë Këto që janë akuza, apo që opozita i quan fakte. Të vërtetohen nëse janë të vërteta apo thjesht janë trillime dhe fabrikime. Nëse ka fakte të reja apo duhet të dërgohen në Prokurori dhe është Prokuroria dhe gjykata që duhet të thonë fjalën e tyre.

Mirela Milori: Në fakt Çlirim Gjata ditën e sotme tha se përmes përdorimit të policisë dhe SHISH, ka thënë se Taulant Balla ka sajuar një histori të blerë me para të psita për ta përdorur kundër opozitës. Keni një qëndrim në lidhje me këtë sepse përmendet emri i zoti Balla, supozohet që të jetë dhe Gramoz Ruçi, diku përmendet një person me emrin Gramoz mendohet që mund të jetë edhe kryetari i Kuvendit. Pra një qëndrim sepse po përfshihet sipas PD gjithë kupola shtetërore.

Evis Kushi: Për sa kohë janë thjesht akuza këta duhet të vërtetohen në Prokurori dhe në Gjykatë. Ne nuk mund të themi asgjë më tepër dhe ne i inkurajojmë të gjithë ata persona që pretendojnë se kanë fakte të shkojnë në Prokurori, t’i dorëzojnë atje dhe në fund të mbajnë përgjegjësi. Qoftë ata që janë të implikuar në të tilla çështje të shkojnë para organeve të drejtësisë, por edhe nëse këto janë thjesht sajesa, personat që janë të implikuar gjithashtu të mbajnë përgjegjësi para ligjit./abcnews.al

basha-11-1280x698.jpg
G. P.19:38 | 26/02/2019

Gjatë një fjalimi në protestën e opozitës që po zhvillohet këtë të martë para parlamentit, kreu i PD-së, Lulzim Basha  tha se tha se beteja e opozitës është pa kthim. Ai theksoi se opozita lufton për zgjedhje të lira dhe të ndershme.

“Ne nuk frikësohemi. Ne nuk ligështohemi sepse ne luftojmë për një kauzë të drejtë. Ne luftojmë për një mision të madh, për fëmijët e shqiptarëve dhe për të nesërmen e tyre europiane. Ne luftojmë për liri, ne luftojmë për demokraci, ne luftojmë për zgjedhje të lira e të ndershme dhe përballë kemi një shtet që nuk është më i shqiptarëve, një Republikë të krimit, të cilin do ta shembim nga themelet. Ky vend ka dy rrugë, të pranojë skllavërinë e krimit dhe tiranisë me kokën dhe zërin e Maduros së Ballkanit, ose të ngrihen të gjithë njëzëri si një trup, toskë e gegë, myslimanë dhe të krishterë, demokratë e socialistë dhe të marrim në dorë fatin tonë. Beteja është pa kthim dhe historia e gjatë dhe e shkurtër e këtij vendi na rrëfen si do përfundojë kjo betejë me shporrjen e qeverisë së krimit dhe triumfin e lirisë, demokracisë dhe vlerave europiane për të gjithë shqiptarët”, tha Basha.

Protestën e paralajmëruar për të enjten, opozita e bashkuar po e zhvillon këtë pasdite, para parlamentit. Të organizuar nga Partia Demokratike menjëherë pasi Kuvendi vendosi të zhvendosë mbajtjen e seancës plenare për orën 17:00 të ditës së sotme, qindra protestues u mbledhën para godinës së parlamentit, duke kërkuar largimin e kryeministrit Edi Rama./abcnews.al

basha-ne-kavaje-1280x613.jpg
ent ela17:42 | 28/01/2019

Si kishte lajmëruar kreu i Partisë Demokratike ka nisur një tur takimesh me qytetarët në kuadër të organizimit të protestave, të cilat do të kulmojnë me atë të 16 shkurtit në Tiranë. Kryedemokrati gjatë takimit me të rinj, por edhe qytetarë të Kavajës, premtimit për shfuqizimin e arsimit të lartë i shtoi alternativën blu.

Turin e takimeve me të rinjtë dhe qytetarët e vendit për t’i ftuar të protestojnë krah tij më 16 shkurt në Tiranë, kryedemokrati Lulzim Basha e nisi simbolikisht nga qyteti i Kavajës, vatrës së lëvizjes antikomuniste në Shqipëri. Në takimin me rininë atje, shefi i opozitës njoftoi detyrën me të cilën ngarkoi një grup pune gjatë mbledhjes së grupit parlamentar mengjesin e së hënës.

“Sot dua t’ju konfirmoj nga Kavaja se në ditën tonë të parë në pushtet, ne do ta abrogojmë ligjin për arsimin e lartë, si një ligj korruptiv, si themeli i gjithçkaje ka shkuar keq në arsimin e lartë në Shqipër. Puna do të nisë sot me studentë e pedagogë për një ligj të standardeve europiane”.

Themelet e propozimit, të hedhura prej programit të partisë në zgjedhjet e 2017-ës, janë gati, thekson Basha.

Dyfishimi i buxhetit për arsimin e lartë, që do të thotë se të gjithë studentët që vijnë nga familje me të ardhura nën 640 mijë lek të vjetra në muaj, të përfitojnë financimin e plotë të tarifave universitare, për bachelor dhe për master. Për ata që vijnë nga familje me të ardhura mbi 640 mijë lek në muaj, përgjysmim tarife. të paktën 5 mijë studentë që vijnë nga familje që nuk kanë mundësi të përballojnë as kostot minimale, jo vetëm nuk do të paguajnë tarifa universitare, por do të kenë mbështetje në vlerën prej 2 milionë e 200 mijë lekësh të vjetra në vit për t’u paguar të gjithë koston e qersë, ushqimit, librave, transportit publik, interurban. Dhe kjo është plotësisht e mundur”.

Për Bashën, Shqiptarët janë të lodhur duke paguar taksat më të larta në europë, karburantin dhe energjinë elektrike më të shtrenjtë në rajon, e duke marrë zerro shërbime në këmbim, ndaj ftesën për protestë ja bën në gjuhën që njeh më mirë, atë juridike.

“A jeni gati të ngriheni gjithësecili prej jush të bëjë detyrën tuaj për të rikthyer, një kontratë sociale mes shqiptarëve.

Po ngrihemi për t’i dhënë fund një shteti grabitqar, dhe për të ndërtuar një tjetër kontratë sociale me të gjithë shqiptarët që duan atdheun e tyre, vendin e tyre! 16 shkurti është dita kur zgjidhim kontratën me shkelësit e kontratës me shqiptarët”. /abcnews.al

TAULANT-MUKA-1280x720.jpg
ent ela20:40 | 20/11/2018

Taulant Muka, i cili dha dorëheqjen dy javë pasi u emërua në postin e zv/ministrit të Arsimit ishte i ftuari i parë i emisionit “Provokacija” në ABC News. I lindur në Skrapar, i vendosur në vitin 2000 në Tiranë ku mbaroi studimet për Mjekësi, për t’i vijuar më pas masterin në Roterdam dhe me eksperienca të fundit në Kembrixh e Harvard, Muka shpjegon arsyet e kthimit në Shqipëri, si një betejë për arsimin dhe për dijen.

“Sepse kam pasur pasion arsimin dhe për të përmirësuar arsimin në Shqipëri. Për të rritur cilësinë në arsim e shkencë duke pasur parasysh eksperiencën, mu premtua për të bërë ndryshimin nga kryeministri i vendit nga takimi individual. Kërkova kompetenca të plota duke ditur si funksionon shteti shqiptar, dëshiroja pavarësinë time institucionale. Të evidentoja personat e vërtetë akademikë dhe të merrja këshilla nga ata, se akademik nuk të bën mënyra si flet në televizion, por të bën puna kërkimore”.

Propozimi i tij ishte reforma në arsim dhe kryesisht në nivelet drejtuese të universitetit, bazuar në meritokraci.

“Unë propozoja që nëse ne kemi 10 mijë pedagogë, ndoshta një pjesë e vogël i plotësonin kriteret dhe propozimi im ishte të merreshim me drejtuesit e universiteteve, rektorët, dekanët dhe shefat e departamenteve. Këta ne nuk duhet t’i lejonim nëse nuk kishin karrierë akademike të ngritur mbi meritokraci”.

Postin e zëvendësministrit ia propozoi Kryeministri, por ai thekson si ky emërim ishte anormal, çka e bëri që të mos qëndrojë më shumë se 9 ditë në këtë post, ndërsa shtetin e konsideron shtet whatsapp.

“Ishte anormal dhe unë në atë takim shkova me 4 persona të tjerë që i kisha propozuar si emra për komision për rishikim të titujve akademikë dhe kryeministri më tha që do të jap të gjitha kompetencat për ta bërë këtë gjë dhe parimisht rashë dakord. I kam kërkuar takim për të qartësuar se çfarë është pozicioni i zv/ministrit dhe a më jepeshin ato të drejta që mu premtuan, nuk më erdhi kurrë ai takim dhe u emërova zv/ministër.

Unë aty pashë atë që kisha frikë, të cilën e vërtetova jo më shumë se 9 ditë, se këtu nuk ka një protokoll se ç’bën ky person në ditën e parë të punës, kërkova dokumenta dhe nuk mi dhanë  dhe aty kuptova, që nuk isha në shtëpinë time dhe as në atë ambjent që më ishte premtuar.

Aty kishte një problem që nuk mund të protokolloheshin dokumentat, unë nuk mund ta protokolloja një takim, se mënyra si funksiononte ishte që unë të premtoj dhe ti nuk ke asnjë dokument dhe nesër ti nuk ke asnjë të drejtë të më kërkosh mua asnjë gjë pasi nuk është e dokumentuar”.

Muka thekson se në Shqipëri ka potenciale, por që nuk shfrytëzohen dhe bëjnë punë mekanike. Ai përmend edhe shkencëtarët që kanë bërë punë kërkimore, ndërsa thekson se në Shqipëri ka koncepte të gabuara me të cilat nuk bën kompromise.

“Në Shqipëri ka potenciale që ne i lëmë të flenë, në ministri ishin dy të rinj që bënin punë mekanike. I mora djemtë dhe u thashë më nxirrni listën e profesorëve dhe t’i rankojmë sipas produktit shkencor. Kë kemi shkencëtarë se ne kemi shkencëtarë, se ne si komb nuk e pëlqejmë suksesin e një shqiptari. Kur është brenda në Shqipëri ne e përbaltim figurën e shkencëtarit.

Ke Alban Dibrën që ka një indeks që e vlerëson produktin shkencor nga ana sasiore dhe cilësore dhe ka AG indeksin 27 që në Amerikë me 18 bëhesh profesor dhe profesor të bën puna kërkimore, se ne nuk e dimë punën shkencore. Ne ngatërrojmë Dritero Agollin me shkencën nuk ka lidhje Akademia e Shkencave me Agollin.

Teknologjia u zhvillua nga puna kërkimore, me punë kërkimore bëhet çdo gjë dhë unë me ato koncepte nuk bëj kompromise. Unë kisha ardhur me ato koncepte që bota perëndimore ka”.

I pyetur nëse Rama e propozon për deputet, Muka shprehet se nuk bëhet pjesë e politikës, por betejën për dijen dhe arsimin në Shqipëri do e vazhdojë edhe jashtë vendit.

“Nuk bëhem pjesë e politikës, nëse kryemisnitri ka dëshirë të bëjë reforma në arsimin e lartë ka mënyra të tjera që unë mund të kontribuoj, por unë pjesë e politikës nuk bëhem. E provova dhe nuk do rezistoj më shumë se 9 ditë”.

Sipas tij Akademia e Shkencave nuk mund të bëhet me persona që nuk kanë produkt shkencor.

“Akademia e Shkencave shërben si organ këshillues nuk mund të bëhet me persona që kanë zero produkt shkencor. Më erdhi profesor Gjinushi dhe i tregova një grafik të thjeshtë; nga ju 30 anëtarë, 27 kanë zero produkt shkencor. Si është e mundur që nuk përmendet produkti shkencor, kurse Fuga ka paraqitur një draft vizionar ka nevojë për rishikim, por është shumë herë më i mirë se ai i paraqitur nga Akademia e Shkencave”. /abcnews.al

SERBI-KOSOVE-TAKIMET-PARIS.mpg_snapshot_00.00-1280x720.jpg
G. P.16:23 | 11/11/2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi është takuar me homologun amerikan Donald Trump në Francë, ku ka marrë mbështetje për arritjen e marrëveshjes me Serbinë. Ndërsa, Vuçiç ka takuar kancelaren Merkel për t’iu ankuar lidhur me taksën e vendosur nga Kosova për produktet serbe.

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi është pritur në Paris nga presidenti Emmanuel Macron në Pallatin Elize. Ai përmes rrjetit social Facebook ka bërë të ditur se ky Franca është “qendër e mikpritjes së liderëve nga mbarë bota”. “Shënimi i 100 vjetorit të përfundimit të Luftës së Parë Botërore është mesazh botëror për rëndësinë e madhe të paqes”, ka shkruar Thaçi në Facebook. Ndërkohë, më herët gjatë mbrëmjes të së shtunës, presidenti i Kosovës takoi edhe një lider botëror.

“Kam pasur një takim të rëndësishëm me Presidentin e SHBA-së, Donald Trump. Ai shprehi 100% mbështetje për arritjen e marrëveshjes ligjërisht të detyrueshme mes Kosovës dhe Serbisë. I jam mirënjohës për mbështetjen e tij dhe të Amerikës”, ka shkruar Thaçi në Twitter. Ndërsa nga ana tjetër, ministri i Jashtëm Behgjet Pacolli ka takuar Sekretarin e Shtetit, Mike Pompeo dhe këshilltarin për Siguri Kombëtare, John Bolton.

Por edhe Beogradi nuk ka qëndruar duarkryq. Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ka takuar në Paris, Kancelaren e Gjermanisë, Angela Merkel. Mësohet se kreu i shtetit serb e ka njoftuar Merkelin për dialogun Kosovë – Serbi dhe është ankuar rreth taksës së vendosur nga Kosova për produktet serbe. Sipas një njoftimi të presidencës serbe, “Vuçiç i ka thënë kancelares se nuk e kupton kur dikush pa asnjë përgjegjësi shkel marrëveshjet e arritura dhe shkel bashkëpunimin rajonal si dhe kërcënon stabilitetin”. Ndërsa Merkel nënvizoi se dëshiron të ndihmojë në vendosjen e paqes dhe stabilitetit në rajonin e Ballkanit Perëndimor.

puigdemont.jpg
ent ela12:39 | 14/07/2018

Drejtësia gjermane ka pranuar ekstradimin e ish presidentit të Katalonjës Puidxhemon në Spanjë, por jo për akuzën e rebelimit, por për keq menaxhim fondesh. Puidxhemon rrezikon deri ën 30 vjet burg nëse shpallet fajtor nga drejtësia spanjolle.

Një sfidë edhe më e vështirë sidomos pas vendimit të gjykatësve gjermanë që autorizuan ekstradimin në Spanjë të ish presidentit të Katalonjës. Prokuroria gjermane ka bërë të ditur se vendimi nuk do të mund të apelohet.

Nga ana e tij Puidxhemon shprehet i lehtësuar që gjykatësit gjermanë nuk kanë konfirmuar akuzën e rebelimit, pra faktin që referendumi i 1 tetorit për pavarësinë e Katalonjës ishte një akt rebelimi. Por Puidxhemon akuzohet vetëm për keqmenaxhim fondesh të paktën nga pala gjermane. Nëse drejtësia në Belgjikë, në Gjermani, Skoci dhe Zvicër nuk vendos se është kryer një krim, atëherë pse drejtësia spanjolle mban në burg persona të akuzuar për krime që nuk ekzistojnë, shprehet për euronjus ish presidenti i Katalonjës.

Ndërkohë kryeministri spanjoll Pedro Sançez tha se vendimi i drejtësisë gjermane do të respektohet, por dhe se është i kënaqur se do të jenë gjykatës spanjollë ata që do vendosin për Puidxhemon i cili rrezikon deri në 30 vjet burg nëse shpallet fajtor. /abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono