Berlinit

DITMIR-BUSHATI-PER-EMIGRANTET-1280x720.jpg
ad min13:20 | 07/05/2019

Ditmir Bushati në ABC news… Çfarë mendon ish-kreu i diplomacisë për situatën e politikës së jashtëm të vendit, samiti i Berlinit, dialogu Kosovë – Serbi, marrëvshja e detit me Greqinë, hapja e negociatave.  Si janë marrëdheniet e Ditmir Bushatit me PS dhe kryeministrin Edi Rama…  Sot ne oren 19:00, Ditmir Bushati ne Mbrëmje ABC me gazetaren Mirela Milori./abcnews.al

mentor-Nazarko-1280x719.jpg
ad min21:30 | 03/05/2019

Mentor Nazarko i ftuar në studion e emisionit “Provokacija” ka folur mbi zhvillimet kryesore të samitit të Berlinit. Ai supozoi se arsyeja se pse liderët shqiptarë simuluan zhgënjim pas kthimit nga Gjermania, lidhej me mosçeljen e negociatave nga Shqipëria dhe mosmarrjen e liberalizimit të vizave nga Kosova në qershor.

 

“Udhëheqësia jonë, opozita, media nuk janë shkëputur ende nga sindromi i të përdorurit të forumeve të mëdha botërore, apo evropiane për konsum të brendshëm. Disa prej tyre janë përpjekur që të krijojnë idenë se në atë samit mund të merrej liberalizimi i vizave dhe çelja e negociatave,ose se ato nuk do merreshin. Por objektivi kryesor i fuqive organizatore me këtë samit ishin zhbllokimi i negociatave Kosovë-Serbi.  Në samit u bë e qartë  nga Franca posaçërisht se pa u zhvilluar zgjedhjet evropiane, këto çështje nuk do të trajtohen, sepse do të ushqenin me karburant elektoral të djathtën e Le Penit. Në këtë kuptim përgjigjia ishte negative para së të shkohej aty. Nga pikëpamja teknike elementi që përcakton çeljen e negociatave është raporti i Komisionit Evropian. Ky raport nuk ka dalë dhe madje thuhet se Franca e ka shtyrë qëllimisht daljen e tij për në fund të këtij muaji. Në momentin kur del ky raport në fund të muajit, shtetet e marrin në shqyrtim një nga një dhe pastaj Këshilli Europian- mbledhja e udhëheqësve të gjithë shteteve të Evropës mund të vendoste po ose jo për çeljen e negociatave. Për dy vendet që janë në radhë Shqipëria dhe Maqedonia për çeljen e negociatave do të flitet vetëm në vjeshtë”.

 

Me tej ai ka folur mbi dy rezultatet pozitive që u arritën sipas tij në samit.

“Nëse do të flasim për rezultate reale pozitive, më së pari është rikthimi i vëmendjes së Francës në Ballkan. Përkundër shfaqjes së aktorëve të tretë Kina, Rusia, Turqia në Ballkan, Franca e cila ngjante pak e tërhequr sot po shfaqet fuqishëm nëpërmjet një strategjie të quajtur “Strategjia e Francës për Ballkanin” dhe me marrjen e stafetës prej Gjermanisë. Zakonisht ka qenë Gjermania ajo e cila ka qenë protektore, mbikqyrëse e Ballkanit. Kjo është risia e parë,  shumë e rëndësishme. E dyta është fakti që u zhbllokuan negociata Kosovë-Serbi. Vuçiç tha disa muaj rresht se ne nuk ulemi pa zhbllokuar taksën ndërkohë që e vërteta është se bisedimet do të zhvillohen në fund të qershorit me moderimin e Presidentit Macron edhe pa e hequr taksën Kosova. Vuçiç u detyrua ta gëlltisë turpin duke thënëse pa heqjen e taksës suksesi i bisedimeve në Francë me Presidentin Macron është i pasigurt. Një shprehje relativizuese për të justifikuar në njëfarë mënyrë dështimin”- tha ai. Megjithatë ende nuk dihet se çfarë impakti ka refuzimi i kërkesës franceze për heqjen e taksës.

Duke folur gjithnjë për samitin e Berlinit, Nazarko u shpreh se atje nuk u mor qëndrim kategorik kundër shkëmbimit të territorit, i cili në fakt është një konvencion që në gojën e bashkëbiseduesve merr forma të ndryshme foljore: korrigjim kufijsh, shkëmbim territori, apo demarkacion. Tema kryesore e samitit ishin bisedimet Kosovë-Serbi, ndaj për suksesin e samitit, (zhbllokimin e këtyre bisedimeve) ishin ftuar edhe  udhëheqësit e shteteve fqinje, ambienti përreth këtyre shteteve, aq i domosdoshëm për suksesin e tyre. Gjermani e ka mbajtur qëndrimin e saj të palëkundur për çdo lloj hipoteze të prekjes së kufijve ekzistues, por ama në asnjë qëndrim publik të Kancelares, apo dhe të zëdhënësit të saj Siebert, nuk kemi pozicionim në këtë drejtim, përveç shprehjes  se “presimnjë marrëveshje që të mos lëndojë të tjerët”. Pozicionii Francës, publik dhe jo publik mbetet searritja e marrëveshjes është kryesorja, pavarësisht formës së saj. Me angazhimin e ri francez të nivelit të lartë, Çështja e Kosovës po trajtohet në nivelin më të lartë global dhe është diçka e pazakontë kjo në këto vite. Nuk duhet harruar dhe angazhimi unik i Presidentit Trump ndonëse kur ai erdhi në pushtet, filloi një politikē të tërheqjes nga vatra krize botërore”- tha Nazarko./abcnews.al

thaci-1280x715.jpg
ent ela22:30 | 30/04/2019

Një ditë pas samitit të Berlinit, presidenti Hashim Thaçi ka deklaruar se Kosova në këtë takim doli me qëndrimin e qartë se nuk pranon kushte nga Serbia për të vijuar dialogun dhe për të siguruar njohjen prej saj. Ndryshe nga më parë, Thaçi ka mbrojtur vendosjen e taksës për produktet serbe, ndërsa ka paralajmëruar se në Kosovë nuk do të ketë kurrë një sovranitet të dyfishtë.

I sapokthyer nga Gjermania, presidenti Hashim Thaçi ka deklaruar se Kosova në samitin e Berlinit ka dalë me një qëndrim të qartë sa i takon dialogut me Serbinë, i cili sipas tij duhet të vijojë pa kushte. Ndryshe nga më parë, Thaçi ka mbështetur vendimin për taksën ndaj produkteve serbe dhe ka paralajmëruar Beogradin me masa të tjera nëse vijon me fushatën e tij kundër njohjeve të Kosovës. “

Hashim Thaçi, president i Kosovës: “Sa i takon pjesës së dialogut, pozicioni i Kosovës ka qenë i qartë, ai mund të vazhdojë vetëm i pakushtëzuar. Taksa ka qenë vendim i drejtë dhe duhet të mbetet në fuqi. Dhe nëse Serbia tregohet agresive duhet të shkojmë edhe më tej”.

Thaçi ka theksuar se, edhe njohja e Kosovës nga Serbia duhet të vijë pa kushte dhe për këtë ka kërkuar një angazhim më të fortë jo vetëm nga BE, por edhe Shtetet e Bashkuara. Gjithashtu, Thaçi është shfaqur disi i tërhequr nga ideja e mëparshme e tij për korrigjimin e kufijve, kur ka thënë se Serbia dhe Kosova duhet të ruajnë karakterin multietnik.

Hashim Thaçi, president i Kosovës: “Do vazhdojmë punën për një marrëveshje gjithëpërfshirëse, që ruan karakterin multietnik të Kosovës e Serbisë, që ka të ardhme të sigurtë europiane dhe që të mbyllë të gjitha çështjet e hapura mes dy vendeve”.

Thaçi ka theksuar se nuk do të lejojë asnjë sovranitet të dyfishtë në territorin e Kosovës dhe se nuk do të ketë asnjë kompromis për një asociacion me pushtet ekzekutiv. Kompromisi do të jetë zero.

Hashim Thaçi, president i Kosovës:  “Nuk do të lejojmë as ide për një ndarje të Kosovës, apo për krijimin e një modeli të Republikës Serbe”.

Më tej presidenti i Kosovës ka shprehur shpresën se, samiti i ardhshëm që do të realizohet në Paris do të ofrojë një dinamikë të re në dialogun dypalësh, që në asnjë rrethanë, ka përsëritur ai, nuk duhet kushtëzuar. /abcnews.al

iliazanj-1280x727.jpg
ad min21:40 | 30/04/2019

Ervis Iliazaj, drejtor i gazetës Liberale është shprehur se e vetmja fitore për momentin nga samit i Berlinit ishte hedhja poshtë e tezës së dyshimit të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë.

“Në samitin e Berlinit u diskutuan negociatat për vendete e Ballkanit Perëndimor dhe çështja e Kosovës. Nuk është se doli ndonjë gjë, përveçse tezës për ndryshimin e kufijve, ku duket se ka fituar teza e mos ndryshimit të tyre. Duket sikur ka fituar linja evropiane. Sepse duhet ta themi hapur se për Kosovën kishte dy teza. E para ishte ajo e BE, me në krye Gjermaninë e cila ishte totalisht ndryshimit të kufijve. Dhe e dyta ishte një pjesë e administratës së Turmp, të cilët ishin për ndryshimin e kufijve. Ky samit i dha fund për momentin tezës së ndryshimit të kufijve. Këto dy teza mbështeteshin edhe nga politikanët shqiptarë. Haradinaj ishte kundër ndryshimit të kufijve ndërsa Thaçi dhe Rama ishin pro ndryshimit të kufijve.

Nëse Evropa thotë se ne do ta zgjidhim dhe do ta detyrojmë Serbinë që do ta njohë Kosovën pa ndryshuar asnjë gjë nga kufijtë e sotëm, mendoj se kjo është një tezë e vështirë. Nëse BE e siguroj njohjen e Kosovës me anë të integrimit mirë se të vijë. Por jam skeptik për këtë pjesë. Ndërsa SHBA është një zë i vetëm dhe ka më shumë mundësi për ta zgjidhur këtë dhe është një vendimmarrje më e shpejtë”, tha ai në studion e emisionit “Provokacija”. /abcnews.al

Paskal-Milo-1280x704.jpg
ad min19:51 | 30/04/2019

Ish-ministri i Jashtëm Paskal Milo në studion e emisionit “Mbrëmje Ide” ka komentuar samitin e mbajtur për Ballkanin Perëndimor një ditë më parë në Berlin. Ai është shprehur se procesi i negociatave mes Kosovës dhe Serbisë tashmë është në duart e dy shteteve më të fuqishme të BE-së, Francës dhe Gjermanisë.

“Dy vendet e madha nënvizuar se një marrëveshje e mundshme e madhe mes Kosovës dhe Serbisë, e cila do të eci në shinat e marrëveshjes së vitit 2013 do të vijë. Ata vendosën vijën e kuqen për ndryshimin e kufijve mes Serbisë dhe Kosovës”, tha Milo.

Me tej ai ka komentuar deklaratën e bërë nga Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, i cili është shprehur se kërkon edhe mbështetjen e SHBA-ve, për procesin e negociatave mes Kosovës dhe Serbisë.

“Thaçi do të bënte gabim nëse do të bënte një lojë të tillë të madhe dhe ai nuk ka fuqi të fusë në lojë për të punuar me aktorët e mëdhenj global. Mesazhet që u dhanë në Bruksel janë një mesazh për Thaçnin dhe për gjithë të tjetër. Qoftë Franca dhe Gjermania nuk do e përjashtonin ndihmesën amerikane në proces. Ata thanë se për procesin, do të jenë ata që do vendosin”.

Duke folur për rolin e Mogherinit, ish-ministri u shpreh se u duk qartë se ajo nuk pati forcë që të çonte më tej procesin e negociatave mes Kosovës dhe Serbisë.

“Ishte një spostim i Mogherinit dhe ishte shumë tepër për të, për të marrë përsipër një proces tepër delikat. Ishte një samiti i lamtumirës i largimit të Mogherinit nga posti që i është dhënë në Komision Evropian”.

Ai ka komentuar edhe qëndrimin e Haradinajt gjatë samitit të Berlinit.

“Qasja e Haradinajt e ka rritur staturën e tij si politikan në Kosovë. Qëndrim i tij i shërbeu Kosovës më tepër se diskutimet në ajër që u bënë për ndryshimin e kufijve. Nga një Korriku, ku dy palët duhet të futen në rrjedhën e famshme të negociatave duke leshur Kosova nga ana e saj taksën por edhe Serbia, se po shoh mesazhe se do shkojë drejt një marrëveshje për njohjen e Kosovës. Kjo do të jetë pista që do kenë edhe dy vendet e madha evropiane për arritjen e marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë”./abcnews.al

THACI-DHE-HARADINAJ-DIALOGU-1280x720.jpg
ad min20:55 | 17/04/2019

Lidhur me samitin e 29 Prillit në Berlin, presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka deklaruar se do të mbyllet me një deklaratë të përbashkët dhe jo një marrëveshje, që përflitet se mund të arrihet fshehurazi. Edhe kryeministri Haradinaj ka deklaruar se nuk është në dijeni të një akordi të mundshëm.

Presidenti i Kosovës Hahsim Thaci ka thënë se nuk do të ketë diçka të fshehtë që do të arrihet në takimin e 29 prillit në Berlin. Thaci ka thënë se takimi nga kancelarja gjermane, Angela Merkel dhe Presidentit të Francës, Emanuel Macron  nuk është ftuar për të arritur ndonjë marrëveshje apo plan në mes të Kosovës dhe Serbisë.

“Bazuar në konsultat që kam zhvilluar, nuk do të ketë asnjë plan që do të propozohet për marrëveshjen Kosovë-Serbi. Për më tepër, nuk ka asnjë agjendë të fshehtë prapa këtij takimi”, ka shkruar Thaçi.

Ai ka treguar se në fund të këtij takimi, pjesëmarrësit do të dalin me një deklaratë të përbashkët që konfirmojnë perspektivën evropiane të Kosovës dhe Serbisë. Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, i pyetur për një Draft marrëveshje të mundshme në Samitin e Berlinit, ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, tha se nuk ka informata për një gjë të tillë.

“Nuk kemi informata të tilla, janë disa informata në medie, por nuk kemi informata të tilla dhe nuk e dimë që do të ketë. Si do që të jetë unë nuk jam i mandatuar me negociuat marrëveshje me Serbinë sepse Parlamenti ka mandatuar delegacionin shtetëror, platformën. Pra nuk e shoh rolin tim si negociues në tavolinë. Përfaqësojmë Kosovën në një Samit të rëndësishëm në Berlin”, tha Haradinaj.

Ndërsa për deklaratën e presidentit serb, Aleksandër Vuçiç për të ndërmarrë masa me 6 maj, tha se në vend të ultimatumeve vendimmarrësit serbë duhet të ofrojnë një marrëveshje për njohje reciproke mes dy shteteve. Gazeta vjeneze “Der Standard” ka raportuar se në samitin ballkanik do të diskutohet për mbylljen e kapitullit për cështjet e shëmbimit të territoreve dhe pritet të propozohet një status special për Veriun e Kosovës, që reflekton mbi idenë e Asociacionit të komunave serbe./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono