Berlin

MBULIM-KLOSI-NE-GJERMANI.mpg_snapshot_00.18-1280x720.jpg
ent ela15:53 | 08/03/2019

Ministri i Mjedisit dhe Turizmit Blendi Klosi tregoi mundësitë e jashtëzakonshme që ka Shqipëria për zhvillimin e industrisë së Turizmit në panairin më të rëndësishëm në botë për këtë sektor që po zhvillohet në Berlin. “Suksesi i vitit 2018-ës është një tregues që do të na çoje më shpejt drejt realizimit të sfidës 10 milionë turistë”, tha ministri Klosi.

“Kontratat me tur operatorët – shprehet ministri – kanë filluar të kalojnë 180 ditë”. Sa u përket zhvillimeve të fundit politike, Klosi tha se do të bëjë një thirrje publike nga panairi i Berlinit që ato të mos ndikojnë në turizëm, pasi kjo industri u shërben shumë familjeve që shërbejnë e prodhojnë në këtë sektor. /abcnews.al

KLOSI-NE-BERLIN.mpg_snapshot_00.25-1280x720.jpg
ent ela15:29 | 07/03/2019

Rritja e investimeve në sektorin e turizmit i shton institucioneve përgjegjësinë për rritjen e numrit të turistëve që vizitojnë Shqipërinë. Ministri i Mjedisit dhe Turizmit Blendi Klosi e bëri këtë deklaratë nga Berlini ku mori pjesë në Panairin Ndërkombëtar të Turizmit.

Mes 180 shteteve pjesëmarrëse në Panairin Ndërkombëtar të Turizmit në Berlin dhe Shqipëria ka stendën e saj. Potencialet turistike të vendit tonë operatorëve nga e gjithë bota iu prezantuan nga ministri i Mjedisit dhe Turizmit Blendi Klosi. Turizmi përgjatë gjithë vitit është një mundësi e mirë theksoi ministri Klosi për t’u bërë pjesë jo vetëm e tregut ballkanik, por dhe atij europian.

Investimet në hoteleri nga sipërmarrës vendas dhe të huaj sipas ministrit Klosi shtojnë përgjegjësinë e institucioneve dhe tur operatoreve për t’u angazhuar më tepër në rritjen e numrit të turistëve që vizitojnë Shqipërinë. /abcnews.al

DW-SHQIPERIA-ROLI.mpg_snapshot_00.20-1280x703.jpg
G. P.14:41 | 01/12/2018

Deputetët e partisë populiste të djathtë në Gjermani, alternative për Gjermaninë, kanë pyetur qeverinë në Berlin për Shqipërinë dhe kriminalitetin e shqiptarëve në Gjermani. Qeveria e Kancelares Merkel është përgjigjur se Shqipëria ka një rol pozitiv në rajon.

Qeveria Gjermane është e mendimit se Shqipëria luan parimisht një rol pozitiv në rajon. Dhe se në Shqipëri nuk ka aktivitete ose parti që e mbështesin idenë e bashkimit me Kosovën. Këtë ajo e vë në dukje në një përgjigje ndaj një kërkese të deputetëve Markus Frohnmaier, Dietmar Friedhoff dhe grupit parlamentar “Alternativë për Gjermaninë”. Deutsche Velle ka publikuar përgjigjen e qeverisë së kancelares Merkel ku ndër të tjera thuhet se në Shqipëri ekziston konsensus mbipartiak për anëtarësinë në NATO, integrimin në BE, për një shtet demokratik dhe kushtetues dhe për mirëkuptim në politikat rajonale. Partia e djathtë i ka shtruar pyetjet duke u nisur nga vizita e ministrit Heiko Maas në Tiranë, në shtator të këtij viti, dhe deklaratat e tij atje, ku e kishte vlerësuar ndër të tjera Shqipërinë edhe si garantuese të paqes në rajon.

“Në qeverisjen e kryeministrit Edi Rama ka pasur afrim me Republikën e Serbisë, sidomos në vazhdën e procesit të Berlinit. Në vitet 2014 dhe 2015 janë shkëmbyer dy vizitat e para reciproke në nivel kryeministrash që nga vitet 1940. Në vitin 2015 dy kryeministrat e dy vendeve hodhën idenë për krijimin e një organizate bashkëpunimi rajonal për të rinjtë, e cila filloi punën në vitin 2017 me seli në Tiranë”, thuhet më tej në dokument.

AfD bën pyetje edhe lidhur me idenë e bashkimit etnik të shqiptarëve, ose siç e quan ajo “Shqipëria e Madhe”.”Shqipërinë dhe Republikën e Kosovës i lidhin marrëdhënie të ngushta bilaterale. Shqipëria e sheh gjuhën dhe kulturën shqipe si një pikë kontakti për bashkëpunimin ndërkufitar, sidomos me Kosovën”, përgjigjet Ministria e Jashtme gjermane. Sipas kësaj të fundit në Kosovë është lëvizja opozitare „Vetevendosje” e vetmja që e mbron këtë ide. Kushtetuta e Kosovës megjithatë e përjashton mundësinë e bashkimit me një shtet tjetër. Qeveria federale e ka bërë të qartë disa herë se ajo nuk mbështet ndryshime territoriale në Ballkan mbi bazën e kritereve etnike.
Pyetjes në lidhje me ekstremistë shqiptarë në Gjermani, qeveria i përgjigjet se nuk di që të ketë struktura ose tubime ekstremiste shqiptarësh në Gjermani. Por pranon se ndër anëtarët dhe simpatizantët e organizatave islamiste të gatshme për dhunë që veprojnë në Gjermani ka edhe individë me shtetësi shqiptare.

E pyetur për kriminalitetin e shtetasve nga Shqipëria dhe nga Kosova në Gjermani, Ministria e Jashtme i referohet të dhënave të Entit Federal të Kriminalistikës, sipas të cilit për vitin 2017 krimet kryesore të bëra nga shtetasit shqiptarë kanë qenë krimet e pronës, të lëndëve narkotike dhe të trafikimit. E pyetur se a financohen aktivitete ekstremiste shqiptare nga krimi i organizuar, qeveria gjermane përgjigjet se nuk është në dijeni. Së fundi, deputetët e AfD-së pyesin se sa është shuma e ndihmave për të cilat do të ketë nevojë Shqipëria si anëtare e BE-së? Qeveria gjermane përgjigjet se kjo shumë mund të llogaritet vetëm kur Shqipëria t’i ketë përmbyllur me sukses të gjithë kapitujt e negociatave të anëtarësimit.

“Alternativa për Gjermaninë” zë vetëm 12,6 përqind të vendeve në Bundestag, por, për shkak të qeverisë së koalicionit të madh mes CDU/CSU dhe SPD, është partia kryesore e opozitës. E krijuar në vitin 2013, AfD është e përfaqësuar në të gjitha parlamentet e landeve. Ajo është e vetmja parti e Bundestagut gjerman që është kundër anëtarësimit të vendeve të Ballkanit në BE. Në tetor ajo doli me një propozim që në vend të perspektivës së anëtarësimit shteteve të Ballkanit Perëndimor t’u ofrohet mundësia e krijimit të një Unioni të Ballkanit Perëndimor./abcnews.al

BERLIN-PROTESTAT.mpg_snapshot_00.01-1280x720.jpg
G. P.22:18 | 13/10/2018

Një protestë masive kundër racizmit është mbajtur të shtunën në zemër të Gjermanisë. Për ministrin e Jashtëm, Hajko Mas, pjesëmarrja e mbi 240 mijë personave është tregues se shoqëria gjermane mbështet politikën e tolerancës dhe dyerve të hapura.

Dhjetëra mijëra persona kanë manifestuar të shtunën në Berlin kundër racizmit dhe diskriminimit, në një kohë kur në gjithë Gjermaninë është rritur frika nga aksionet e dhunshme të ekstremit të djathtë. Grupe të ndryshme, përfshirë shoqatat pro-refugjatëve, për të drejtat e homoseksualëve dhe myslimanëve kanë mbështetur manifestimin e mbajtur në zemër të kryeqytetit gjerman. “Solidaritet, jo dëbim” dhe “Demokraci për një shoqëri të hapur e të lirë”, kanë qenë disa nga parullat e ngritura në protestë, ku ka marrë pjesë edhe ministri i Jashtëm, Hajko Mas.

“Ky tubim është një tregues i fortë se shumica dërrmuese e shoqërisë sonë mbështet tolerancën dhe politikën e dyerve të hapura”, ka thënë Mas. Organizatorët e manifestimit kanë deklaruar se në të kanë marrë pjesë rreth 242 mijë persona, shumë më tepër se në protestat e organizuara më herët nga partia anti-emigracion Alternativa për Gjermaninë. Ndërkohë, policia ka refuzuar të japë të dhëna mbi numrin e pjesëmarrësve, të cilët kanë bërtitur “Ndërtojmë ura, jo mure”, “Të bashkuar kundër racizmit” dhe “Të vendosur për një shoqëri të hapur”./abcnews.al

GJERMANI-PROTESTA.mpg_snapshot_00.01-1280x720.jpg
G. P.13:21 | 29/09/2018

Vizita e presidentit turk Erdogan në Gjermani është pritur me protesta në Berlin ku manifestuesit e cilësonin si një turp për vendin e tyre që priste një diktator si ai. Organizatat turke, kurde dhe gjermane kishin bërë thirrje për të protestuar kundër vizitës.

“Erdogan është terrorist, Erdoan është fashist, Erdoan është diktator”, janë këto disa nga parullat që protestues të shumtë hodhën në manifestime kundër vizitës së presidentit turk Erdogan në Berlin. Organizatat turke, kurde dhe gjermane kishin bërë thirrje për të protestuar kundër vizitës.

Rreth 1000 vetë dolën në protestë kundër Erdoganit. Organizuesit kishin paralajmëruar në polici rreth 10.000 protestues, prandaj edhe prania e forcave të sigurisë ishte shumë e madhe. Policia nga ana e saj konfirmoi që protestuesit ishin gjashtë mijë.

Disa manifestues e cilësuan vizitën e Erdoan në Berlin “turp për Gjermaninë”. Manifestuesit rreth mbrëmjes lëvizën nëpër qytet deri pranë kështjellës Bellevju, ku ishte shtruar një banket për presidentin turk nga presidenti gjerman. Protesta u zhvillua në mënyrë paqësore, vetëm një grup demonstruesish, rreth 150 vetë hodhën shishe dhe gurë ndaj policëve. Dy policë u lënduan lehtë, disa automjete dhe dritaret e një banke u dëmtuan. Tetë demonstrues u ndaluan nga policia dhe u konfiskuan disa fishekzjarre dhe flamuj të Partisë Punëtore të ndaluar kurde, PKK./abcnews.al

erdogan-merkel-berlin.jpg
ent ela22:23 | 28/09/2018

Në ditën e dytë të vizitës në Gjermani, presidenti Erdogan ka deklaruar se Turqia do të punojë për të siguruar liberalizimin e vizave nga BE dhe do të plotësojë kriteret për të hapur sërish bisedimet e anëtarësimit. Por kancelarja Merkel i ka bërë thirrje që më parë të ndryshojë qasje ndaj lirisë së shtypit dhe të lirojë gazetarët gjermanë të arrestuar në Turqi.

Turqia synon t’u mundësojë qytetarëve të saj një akses më të lehtë në vendet e Bashkimit Europian. Kështu ka deklaruar gjatë ditës së dytë të vizitës në Berlin presidenti turk Recep Taip Erdogan. Në konferencën e përbashkët për shtyp me kancelaren Angela Merkel, Erdogan ka nënvizuar se qeveria e tij do të punojë për të përmbushur kriteret e BE-së për të përfituar liberalizimin e vizave.

“Ne po punojmë për të përmbushur 6 kriteret e mbetura sa më shpejt të jetë e mundur, në mënyrë që veç liberalizimit të vizave të rihapen negociatat e anëtarësimit, në mënyrë që të përfitojnë si Turqia edhe BE-ja”, ka thënë Erdogan.

Nga ana e saj, Merkel ka deklaruar se gjatë takimit kokë më kokë ka vijuar presionin për lirimin e shtetasve gjermanë të arrestuar në lidhje me grushtin e shtetit të dy viteve më parë.

“Kam bërë presion për këtë çështje dhe do të vazhdoj të bëj në mënyrë që të zgjidhet sa më parë”, ka thënë Merkel.

Sa i takon kërkesës së Turqisë për klasifikimin e lëvizjes Gylen si organizatë terroriste, kancelarja ka nënvizuar se Gjermanisë i duhen më shumë prova për të marrë një vendim të tillë.

“Ne i kemi trajtuar me seriozitet provat e ofruara nga pala turke deri tani, por na duhet më shumë material për ta kategorizuar lëvizjen në të njëjtin nivel me Partinë e Punëtorëve të Kurdistanit”, ka vijuar Merkel. Gruaja e hekurt e Europës nuk ka ngurruar të vërë në dukje se, ajo dhe presidenti Erdogan kanë këndvështrime të ndryshme për një sërë çështjesh, siç është ajo e lirisë së shtypit.

Më herët, gazeta “Bild” raportoi se Erdogan kishte paralajmëruar anulimin e konferencës nëse ajo do të ndiqej nga Kan Dundar, një gazetar turk që u arratis në Gjermani pasi u akuzua për përfshirje në grushtin e shtetit. Por gazetari nuk u paraqit dhe gjithcka vijoi sipas axhendës. /abcnews.al

 

erdogani.png
G. P.10:35 | 28/09/2018

Presidenti turk Recep Taip Erdogan ka nisur të enjten vizitën treditore në Berlin, objektivi i të cilës është ulja e tensioneve me ata që ai i ka quajtur “miqtë gjermanë”.

“Është detyra jonë t’i çojmë marrëdhëniet tona përpara duke u bazuar në interesat e përbashkëta dhe duke u distancuar nga frika iracionale”, ka thënë Erdogan.

Një nga lëvizjet që sipas presidentit turk Gjermania duhet të bëjë për të përmirësuar marrëdhëniet është përcaktimi i lëvizjes Gylen një organizatë terroriste. Gjithashtu, Erdogan ka paralajmëruar për rrezikun që vjen nga rritja e islamofobisë dhe ndikimit të së djathtës ekstreme në Gjermani.

Erdogan do të qëndrojë në një hotel pranë Portës së Brandenburgut dhe i gjithë qyteti është thuajse i blinduar nga forcat e sigurisë. Ndërkohë, lajmi se një oficer i policisë gjermane ka përgjuar disidentët turq, për Ankaranë është tregues i mosbesimit reciprok.

Marrëdhëniet mes dy vendeve janë dëmtuar prej vitesh, me Berlinin që është i shqetësuar për tendencat autokratike të Erdogan dhe për arrestimin e 5 shtetasve gjermanë në Turqi, të cilët kanë statusin e të burgosurve politikë./abcnews.al

45657239_303.jpg
ent ela22:39 | 27/09/2018

Presidenti turk Recep Taip Erdogan ka nisur të enjten vizitën treditore në Berlin, objektivi i të cilës është ulja e tensioneve me ata që ai i ka quajtur “miqtë gjermanë”. “Është detyra jonë t’i çojmë marrëdhëniet tona përpara duke u bazuar në interesat e përbashkëta dhe duke u distancuar nga frika iracionale”, ka thënë Erdogan.

Një nga lëvizjet që sipas presidentit turk Gjermania duhet të bëjë për të përmirësuar marrëdhëniet është përcaktimi i grupimit Gylen organizatë terroriste. Gjithashtu, Erdogan ka paralajmëruar për rrezikun që vjen nga rritja e islamofobisë dhe ndikimit të së djathtës ekstreme në Gjermani. Presidenti turk do të qëndrojë në një hotel pranë Portës së Brandenburgut dhe i gjithë qyteti është i blinduar nga forcat e sigurisë.

Duke reaguar në lidhje me vizitën, kancelarja Angela Merkel ka deklaruar se Gjermania është e interesuar për një Turqi me ekonomi të qëndrueshme dhe ka shtuar se do të diskutojë me Erdogan për çështje kritike si të drejtat e njeriut. Marrëdhëniet mes dy vendeve janë dëmtuar prej vitesh, me Berlinin që është i shqetësuar për tendencat autokratike të Erdogan dhe për arrestimin e 5 shtetasve gjermanë në Turqi, të cilët kanë statusin e të burgosurve politikë. /abcnews.al

MBULIM-DEPUTETJA-GJERMANE.mpg_snapshot_00.01-1280x720.jpg
G. P.20:24 | 24/09/2018

Deputetja gjermane liberale, Renata Alt kërkon nga qeveria gjermane që të bëjë më shumë presion për njohjen e Kosovës nga vendet anëtare të BE-së. Ajo bën me dije se nuk e mbështet planin për ndryshimin e kufijve. “Nuk është e këshillueshme që në Ballkan të ketë ndryshime kufijsh mbi baza të pastra etnike.

Është një lojë e rrezikshme që mund të ketë pasoja të paparashikueshme që nuk i merr dot me mend askush në këtë moment”, shprehet ajo në një intervistë për Dojçe Vele. Deputetja e Bundestagut nënvizoi se Gjermania do të mbështesë Prishtinën dhe Beogradin në transformimin e tyre në një sistem të mirëfilltë demokratik, në mbështetjen e shtetit të së drejtës dhe të të drejtave të njeriut./abcnews.al

KRONIKE-BONO-HUMB-ZERIN-1280x720.jpg
ent ela14:43 | 02/09/2018

Fansat e grupit mitik U2 kanë mbetur të zhgënjyer. Solisti i këtij grupi, Bono, u detyrua që të anullojë një koncert në Berlin të shunën në mbrëmje në Mercedes Benz Arena për shkak të humbjes së zërit.

Pas katër këngësh të kënduara para fansave , lideri i grupit irlandez provoi që të intonohej sërish dhe të këndonte «Beautiful Day», por nuk ia doli. Sipas disa fansave të pranishëm në koncert, Bono ndërkohë që ishte në skenë është dëgjuar që të fliste në lidhje me tymin skenik. Më pas ai i kërkoi falje publikut, duke i thënë se “nuk mendonte se ishte e drejtë që të vazhdonte.

Fillimisht publikut iu tha se pas një pauze të shkurtër koncerti do të rifillonte, por nuk ishte e thënë. Pak minuta më vonë të pranishmit u njoftuan se shfaqja mbaroi dhe se Bono i jepte premtimin se do të mbahej në një datë tjetër. Humbja e zërit të liderit të grupit U2 dyshohet se u shkaktua nga makinat e tymit të përdorura gjatë spektaklit. «Bono ishte në formë të shkëlqyer, por pas disa këngësh humbi zërin” bëri të ditur grupi U2 në një komunikatë shpërndarë medias. «nuk e dimë se çfarë ndodhi saktësisht dhe po presim përgjigjen e mjekut”, -vijon komunikata

Koncerti i Berlinit duhej të ishte ndalësa e dytë europiane e turit “Eksperiensë + Pafajësi”, tur ky i nisur nga grupi legjendar irlandez të premten. Kjo nuk është hera e parë që ndërpritet një koncert i U2. Me 21 shtator të 2015 një tjetër koncert i U2 u anullua në Stokholm, pasi nje burrë hyri i armatosur në Global Arena. Në koncertin e parë në Berlin, atë të së premtes, Bono dënoi aktet e fundit të dhunes së shkaktuar së fundi nga e djathta ekstreme ne qytetin gjerman të Shemnitz. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono