bërë

eneda-1280x714.jpg
ad min18:00 | 01/06/2019

Në çelje të fushatës së PS-së për zgjedhjet e 30 Qershorit, kreut të Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj i janë bashkuar dy miq artistë dhe dy miq sportistë. Ata ishin: Gazmend Paja, Eneda Tarifa, Anxhela Peristeri, Luiza Gega dhe Izmir Smajlaj.

Këngëtarja Eneda Tarifa u shpreh me fjalë të mëdha për kryebashkiakun Erion Veliaj, duke thënë se nëse nëna do të kishte bërë nja tre si ai, sipas saj nuk e di se ku do ishim këtë 4-vjeçar.

“Shumë shkurt që të mos e kthjemë në fjalim. Unë dua të them vetëm kaq: Nëse do kishte bërë nëna nja tre si Erion Veliaj nuk e di ku do të ishim këtë 4-vjeçar. Unë jam në krah të Erionit sot, jo sepse kam një background socialist as sepse kam një teser partie, jam këtu sepse besoj tek ky djali që kam këtu pranë, besoj sepse kam parë atë që ka ndodhur me Tiranën tonë të dashur”, tha Eneda Tarifa./abcnews.al

Salianji-1280x721.jpg
ent ela16:41 | 04/04/2019

Ish-deputeti Ervin Salianji doli për herë të dytë në selinë blu nga ku akuzoi kryeministrin për ngritje në detyrë të ish-zv/drejtorit të Policisë Fier në krye të policisë së këtij qyteti, kjo sipas demokratëve për shkak të shërbimit kriminal që Marko i bëri pushtetit në rastin e dosjes “Babale”.

Akuzat në drejtim të kreut të policisë së Fierit, Andon Marko demokratët i vijuan me publikime të tjera.

Pas përgjimeve të publikuara nga demokratët si pjesë e dosjes së Prokurorisë dhe që sipas Salianjit vërteton marrëdhënien mes Andon Marko-s dhe Fredi Alizotit, dëshmitarit, të fabrikuar sipas selisë blu, në dosjen “Babale” që impikoi vëllain e Fatmir Xhafajt si të dyshuar për trafik ndërkombëtar droge, Ervin Salianji bën publik një tjetër detaj.

“Në datën 17 Tetor, pasi ka komunikuar nga qershori në tetor dhe ka pasur shumë takime mes Markos dhe Alizotit, drejtori i sotëm i policisë së fierit deklaron se ai “jam zv/drejtor për hetimin e krimeve në Drejtorinë e Policisë Fier nga viti 2017, për sa më pyesni për Alizotin e njoh sepse e kam takuar vetëm njëherë”.

Bazuar mbi kodin penal shqiptar, deklaratën e Markos në prokurori që mban datën 17 tetor dhe përgjimeve tashmë të publikuara nga selia blu që për Salianjin vërtetojnë kontaktin e shpeshtë mes Alizotit dhe Andon markos, ky i fundit, thekson Salianji jo vetëm nuk duhej rritur në detyrë nga zëvendës drejtor në drejtor i policisë fier, por duhej arrestuar për deklarim të rremë./abcnews.al

gazment-bardhi-1280x739.jpg
ent ela13:06 | 21/03/2019

Sekretari i përgjithshëm i Partisë Demokratike Gazment Bardhi mohon që t’i jetë drejtuar një thirrje nga policia për të larguar nga protesta të gjithë ata që mbajnë maska. Ai kërkon që të mos provokohen qytetarët pasi sipas tij protesta është paqësore.

Gazment Bardhi, tha për ABC News se jemi duke protestuar në mënyrë paqësore, nuk ka pasur dhunë ndaj policisë.

Gazment Bardhi: As Sandër Kimiku e askush tjetër poshtë tij nuk mund t’u mohojë shqiptarëve të drejtat që i kanë fituar që para 30 vitesh

Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi, në një intervistë nga sheshi i protestës përgënjeshtron deklarimet e policisë se ka marrë njoftime zyrtare se në protestë po ndodhin akte dhune e se do ndërhyhet për shpërndarjen e protestës.

Gazetarja: Zoti Bardhi, në disa raste policia ju është drejtuar ju si organizator i protestës. Pas protestës, keni frikë për ndonjë veprim tjetër të policisë?

Gazment Bardhi: Unë nuk kam dëgjuar gjë. Në telefonin tim nuk ka asnjë thirrje nga Policia e Shtetit. Asnjë akt dhune nuk është ushtruar nga protestuesit, ju jeni dëshmitarë. Ne jemi këtu, policia të mos provokojë. Ne nuk kemi asgjë me punonjësit e policisë, ata janë sigurisht në të njëjtin hall që ka secili prej protestuesve, janë në kushte të njëjta, familjet e tyre nuk kanë bukë për të ngrënë njësoj si protestuesit që janë në shesh, dhe të garantoj se shumica e tyre, nëse nuk do të ishin me uniformë, do të ishin përkrah nesh, sepse vuajnë nga e njëjta problematikë që vuan çdo shqiptar që është sot në shesh, i shkaktuar nga ata njerëz që janë mbyllur në atë godinë dhe po detyrohen me zor të flasin. Por kam përshtypjen që nuk dinë çfarë janë duke folur.

Gazetarja: A keni frikë zoti Bardhi për masat që mund të merren nga policia?

Gazment Bardhi: Asnjë frikë. M’u bëj të fala nga Sandër Lleshaj e gjithë strukturës poshtë tij. Sa kohë që e drejta e protestës është një e drejtë që shqiptarët e kanë fituar 30 vite më parë, as Sandër Kimiku e askush tjetër poshtë tij, as ndonjë militant i PS që ka marrë drejtimin e Policisë së Shtetit gjatë kësaj periudhe nuk mund t’i trembë – mua jo e jo – por as protestuesit e as qytetarët. Ne do të jemi këtu për të mbrojtur demokracinë, për të mbrojtur të drejtat që kemi fituar 30 vite më parë./abcnews.al

gazmend-bardhi-1280x689.jpg
ent ela20:56 | 12/03/2019

Ish-deputeti i PD-së Gazmend Bardhi ka rrëfyer detaje rreth asaj se çfarë përmban dosja 184, për të cilën opozita pretendon se janë të tjera përgjime sikundër edhe në dosjen 339, ku drejtues të lartë të PS-së janë të përfshirë direkt në shitblerjen e votës. Por deklarata e bërë nga demokrati këtë herë ka qenë shumë e fortë duke u shprehur se në dosjen 184 është vetë Edi Rama, i cili  është kapur në përgjime duke folur me elementë të inkriminuar, të cilët bëjnë pazare me votën e shqiptarëve.

Mirela Milori: Ndalemi pak tek dosja 184. Keni të dhëna se kush është në këtë dosje i kapur?

Gazmend Bardhi: Duke filluar nga Kryeministri i vendit Edi Rama tek ministra të qeverisë së tij dhe tek drejtues lokalë të PS-së, tek drejtues të Policisë së Shtetit. Sepse ky është një problem shumë i madh i përfshirjes së Policisë së Shtetit si një bandë në favor të një partie politike ndërkohë që policia duhet të garantonte zgjedhje të lira dhe të ndershme. Pra një numër i konsiderueshëm funksionarësh publikë.

Mirela Milori: Pra Rama, Kryeministri është i përmendur nga të tretë apo është vetë i rënë në përgjim?

Gazmend Bardhi: Unë mendoj se sa kohë unë nuk kam me vete një dokument që mund tua provoj

Mirela Milori: Ju lutem ju po përmendi emrin e Kryeministrit të vendit…

Gazmend Bardhi: Edhe Kryeministri e di vetë që është aty. Nuk e ka mohuar asnjëherë.

Mirela Milori: Ju lutem ne duhet të jemi seriozë, Kryeministri i vendit sipas jush…

Gazmend Bardhi: Është i kapur në përgjime duke bërë pazare me votën e shqiptarëve.

Mirela Milori: Edhe një herë Kryeministri është i përgjuar në telefon apo është në bisedë mes të tretëve që e përmendin Kryeministrin.

Gazmend Bardhi: Kryeministri është i përgjuar dhe po të hapësh dosjen në Prokurori Kryeministrin mund ta gjen në më shumë se 5 apo 6 procedime penale.

Mirela Milori: Që flet vetë në telefon?

Gazmend Bardhi: Absolutisht po.

Mirela Milori: Me njerëz të përfshirë në shitblerjen e votës…

Gazmend Bardhi: Me njerëz të inkriminuar dhe të përfshirë në fenomenin e shitblerjes së votës. Nga Edi Rama tek ministra dhe ish-ministra të rëndësishëm deri dje dhe tek drejtues të lartë të PS-së. Prandaj Edi Rama e ke patur dhe ne kemi thënë që në fillim, jetike kapjen e organit të Prokurorisë.  

juli-xhokaxhi.jpg
ent ela21:21 | 11/02/2019

Vendimi i marrë nga Gjykata e Apelit e Krimeve të Rënda, e cila pranoi gjykim të shkurkuar për Dritan Dajtin, ka përplasur mendimet e ekspertëve në studion e emisionit “Byro Politike”. Dajtit i janë hequr 4 dënime të përjetshme, duke e dënuar me 25 vite, vendim i marrë më 8 Shkurt. Problemi sipas ekspertëve është tek mosfunksionimi i Gjykatës Kushtetuese, pasi në saj të vetingut janë shkarkuar shumë gjyqtarë dhe anëtarë të saj.

Çlirim Gjata: Kismet kur të bëhet Gjykata e Lartë. Pse erdhi në fund të fundit kjo çështje deri këtu. Rreforma në Drejtësi dhe vetingu e lanë vendin pa Gjykatë të Lartë. Duhej filluar vetingu nga shkalla më e ulët. Po të fillonte nga poshtë do të kishte një rritje të përgjegjësisë edhe lart sepse do u vinte radha. Në këtë situatë pa një dërhyrje të fuqiahmë, nuk ban vaki. Këtu çdo gjë ka të bëjë me prapavijë politike. Janë të famshmet telefonata nga burgu të atij me persona të lartë që e kanë takuar në burg.

Ferdinand Doja: Unë nuk mund ta shoh dot nga pikëpamja politike. Faktikisht vendimi lë për të dëshiruar në këtë aspekt, sepse gjyqtarët kanë abuzuar sepse në donin e jepnin dhe nëse nuk donin nuk e jepnin. Ky është një vendim i kufizuar psepse çështja është lënë plotësisht në dorë të gjyqtarit. Sot gjyqtari nuk e arsyenton se pse nuk e jep një vendim. Ai ka detyrimin gjithmonë të arsyetojë.

Saimir Vishaj: Në gusht të 2017 në ligj thuhet se të gjitha veprat që kanë burgim të përjetshëm nuk kanë të drejtë të kërkojnë gjykim të shkurtuar.  Roli subjektiv për të dhënë këtë vendim është në dorë të gjyqtarëve që herë ë japin e herë nuk e japin.

Ferdinand Doja: Në fakt vetingu ku abuzar me sitemin gjyqësor sepse jemi i vetmi shtet në botë që nuk ka Gjykatë Kushtetuese. Ne jemi pa kupolën e drejtësisë. Ne nuk dimë se ku jemi dhe çfarë do bëjmë. Jo për rastin konkret por për çafarëdolloj rasti.

Mentor Kikia: Për mua ky nuk është një vendim i papritur. Ishte një çështje e pastër nga ana e provave. Nuk bënte pjesë tek çështjet misterioze sepse nuk ishte e sigurt autorësia. Shteti është bërë qesharak. Në një raport thuhej se nuk po përfundonte një çështje për 4 policë të vrarë. Kjo histori duhet bërë pjesë e korrikula shkollore për të kuptuar se çfarë nuk ka funksionuar në këtë sistem./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono