Berat

berat-1280x703.jpg
ent ela10:20 | 22/05/2019

Një 44-vjeçar u arrestua  nga policia e Beratit pasi ishte shpallur në kërkim nga drejtësia italiane. I arrestuari banues në Berat,  rezulton që të ketë tre emra, Gazmir Polovina, Gazmend Polovina, Julian Bebri. Ai në mars të 2013 është dënuar nga gjykata në Milano me 15 vite heqje lirie pasi u shpall fajtor për veprën penale të përfshirjes në “Organizatë Kriminale” si dhe “Trafikim i lëndëve narkotike”. 44-vjeçari i arrestuar në bashkëpunim me shtetas të tjerë shqiptarë dhe italianë të organizuar si grup kriminal kanë qenë të përfshirë në trafik ndërkombëtar të heroinës dhe kokainës. 44-vjeçari pas procedurave në Shqipëri pritet të ekstradohet drejt Italisë. /ABC news Albania 24/7

luli-ne-berat-1280x627.jpg
nev ila19:24 | 21/05/2019

Në takimin e sotëm të zhvilluar në Berat kreu i demokratëve, Lulzim Basha, ka deklaruar se 30 qershori është një tentativë për grusht shteti. Ai gjithashtu theksoi se procesi zgjedhor që ka filluar është i manipuluar, fals dhe me një opozitë fals.

30 qershori është një tentativë për grusht shteti kushtetues. Kundër kushtetuës nuk është opozita, por Edi Rama, që ka asgjësuar gardianët e Kushtetutës, Gjykatën e Kushtetuese. Kundër kushtetutës është procesi monist i manipuluar, me emërim të opozitës fallco, me kandidatë fallco, kundër kushtetutës është procesi me 1.4 milionë karta identiteti. Bashkimi i shqiptarëve me opozitën është akti më kushtetues në shërbim të interesave më të mira të Shqipërisë. Bashkimi më i madh popullor ka tmerruar pakicën e Edi Ramës me krimin dhe oligarkët. Kurrë nuk ka qenë një bashkim popullor më i madh se ky. Kurrë nuk ka qenë më e tmerruar, më e çoroditur, më në panik, pakica që kemi përballë. Pakica e Edi Ramës dhe e një grushti banditësh dhe horrash, të cilët për 6 vite me radhë ishin padronët, zotërit në shtëpinë e shqiptarëve, kapën të gjithë pushtetet, ulën në sofër krimin, asgjësuan drejtësinë e pavarur dhe shkatërruan kësisoj qindra mijëra ekonomi familjare”, tha Basha./abcnews.al

basha-ne-berat-1280x667.jpg
nev ila19:01 | 21/05/2019

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha paralajmëron kryeministrin Edi Rama se do të jetë në ballë të atyre që nuk do të lejojnë zgjedhjet në 30 qershor. Basha e quan Grusht shteti procesin e regjistrimit te kandidatëve për kryebashkiakë.

“Përshëndetje të nderuar miq, jam rrugës për në Berat për takimin e radhës përpara protestës madhështore të 25 majit dhe në urën vajgurore kam ndalesën e parë me një pritje të jashtëzakonshme”.

Udhëtoi drejt Beratit për tu thënë se po rikthehet me një premtim të mbajtur.

“Këtu nga kjo sallë 4 muaj më parë u zotova se nëse ligji për vetingun e politikanëve nuk do të miratohej, opozita do të bënte hapin përfundimtar, do ti bindej sovranit do të digjte mandatet, dhe kjo ndodhi”.

E po kështu do mbajë edhe premtimin e rradhës.

“Këtu nga kjo sallë po ju them sot se Pazar me Edi Ramën kurrë më, largimi i tij është i panegociueshëm për ti hapur rrugë vullnetit popullor, për ti hapur rrugë garës së ndershme, për ti hapur rrugë ndryshimeve politike, kushtetuese dhe zgjedhore”

Paralajmërimeve të përsëritura të kryeministrit Edi Rama se do ti presë ndëshkimi të gjithë ata që do të cenojnë procesin zgjedhor i përgjigjet me të njëjtën gjuhë.

“Kam një paralajmërim të qartë për atë që bëhet gati të konsumojë vepër penale të grushtit të shtetit dhe tradhëtisë ndaj atdheut duke zëvendësuar zgjedhjet e lira e të ndershme me një proces të korruptuar ligjor dhe të inkriminuar politikisht. mos guxo, asnjë shqiptar nuk e kursen sakrificën për liri e demokraci, unë i pari e gjithë shqiptarët. do ta ndalojmë me cdo kusht me cdo cmim, nuk e dorëzojmë kushtetutën, nuk e dorëzojmë demokracinë”

Asnjë hap pas nuk do të hidhet tha kryedemokrati Basha duke i njoftuar të gjithë shqiptarët se pas vizitës në perëndim, ka marrë garancinë nga aleatët strategjikë për ta bërë Shqipërinë si gjithë Evropa./ABC News Albania 24/7

vlore-2-840x440.jpg
Sej rie12:10 | 09/05/2019

Gjykata e Vlorës ka lënë në burg 16 vjeçarin, i cili u arrestua pas vetëvrasjes së një vajze adoleshente në Berat. Ai akuzohet se kërcënoi me mesazhe dhe telefonata të vazhdueshme Adela Çaçin, e cila i dha fund jetës pak ditë më parë, duke u vetëhelmuar me pesticide.

16-vjeçari me të cilin kishte pasur lidhje prej 2 vitesh, e kishte kërcënuar vajzën se do t’i publikonte video private të sajat. Ai kërkonte 1 mijë lekë të reja, në të kundërt do te publikonte mesazhet.

Seanca për masën e sigurisë u zhvillua me dyer të mbyllura në Vlorë, qytet ku ndodhet një nga pesë qendrat e paraburgimit për të miturit.

Adoleshentja ishte banuese në fshatin Duhanas, kurse shkollën e bënte ne gjimnazin e Beratit, ku ishte edhe 16 vjeçari i arrestuar./ABC News Albania 24/7

 

AKSIDENTET-MBULIM.mpg_snapshot_00.00-1-1280x720.jpg
ent ela11:00 | 09/05/2019

Një 48 vjeçar është arrestuar një ditë pasi kishte aksidentuar për vdekje fëmijën 3 vjeç në Drenovë të Urës Vajgurore. Sipas policisë autori që drejtonte një benz pasi kishte goditur fëmijën, ishte larguar nga vendi i ngjarjes. Por pas veprimeve hetimore të policisë u arrit të vihej në pranga 24 orë më pas. Materialet i kaluan për veprime të mëtejshme Prokuroisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë në Vlorë, Seksioni për të Mitur. /ABC News Albania 24/7

aksident-ne-bera.jpg
G. P.09:48 | 02/05/2019

Një aksident i rëndë ndodhi gjatë natës në qendër të qytetit të Beratit. Për pasojë u plagosen rëndë shoferi dhe pasagjeri i mjetit.

Aksidenti ndodhi nga përplasja e një automjeti tip “Volkswagen” me murin rrethues të kishës së “Shën Dhimitrit”. Të plagosurit janë dërguar në spitalin Rajonal të Beratit ku i janë nënshtruar operacionit dhe gjendja e tyre është e rëndë./ABC News Albania 24/7

berat.jpg
G. P.15:22 | 15/04/2019

Një stuhi e fortë me reshje shiu, por edhe me breshër ka përfshirë qytetin e Beratit mesditën e kësaj të hëne. Stuhia ka vazhduar për më shumë se dy orë dhe për pasojë të gjitha rrugët dhe lagjet e këtij qyteti janë mbuluar nga uji.

Rrjedha e fuqishme ka shkuar deri në katet e para të banesave dhe të bizneseve. Kolektorët nuk kanë funksionuar dhe kjo situatë krijoi vështirësi të madhe tek qarkullimi i mjeteve, por edhe i këmbësorëve./abcnews.al

berar-1280x686.jpg
G. P.11:16 | 07/04/2019

Një nga bizneset fasone më të mëdha të qytetit, ka rënë pre e grabitjes gjatë orëve të para të mëngjesit të kësaj të diele. Sipas policisë, persona ende të paidentifikuar janë futur në ndërmarrje dhe kanë grabitur një sasi të konsiderueshme lekësh në zyrat e administratës.

Biznesi ndodhet në hyrje të qytetit të Beratit, në anë të rrugës nacionale Berat-Lushnje, në zonën e ish/kombinatit të tekstileve. Sipas policisë kanë qenë 2 persona të maskuar dhe të mirinformuar në lidhje me pozicionimin e kamerave të sigurisë dhe zyrave të kësaj ndërmarrjeje.

Deri tani nuk bëhet e ditur asnjë pistë e policisë rreth kësaj ngjarjeje, ashtu sikurse nuk konfirmohet as shuma e parave të grabitura./abcnews.al

KATER-INSPEKTIMET-E-RAMES-NE-BERAT.mpg_snapshot_00.18-1280x720.jpg
ent ela19:16 | 17/03/2019

Kryeministri Rama ka kryer disa inspektime në qarkun e Beratit, ku investimet e qeverisë në qytet, por edhe fshat, synojnë zhvillimin ekonomik dhe turistik të zonës.

Punimet  e kryera në rrugën “Mihal Komneno” segmenti më i shkurtër për të shkuar në lagjen “Kala” të Beratit u inspektuan nga Kryeministri Edi Rama.

 “Është një nga ndërhyrjet më cilësore, sepse është rikthyer komplet identiteti i zonës. Prekjet kanë qenë, jo vetëm në pjesën e nëndheshme, të gjitha kanalizimet, por edhe sistemimet e fasadave, të kalldrëmeve, e gjithë pjesa e ndriçimit, pra të gjitha kanë qenë pjesë e projektit, deri edhe elementët e vegjël arkitektonikë. Këto janë ndërhyrje të cilat vazhdojnë deri sipër, në pjesën e kalasë”.

Pronarët e shtëpive muze që dëshirojnë t’i kthejnë në bujtina në shërbim të turizmit tha Kryeministri do të mbështeten nga qeveria.

“Një program financimi ku t’iu jepet akses atyre që marrin këto iniciativa dhe t’iu lehtësohet nga pikëpamja e financimit i gjithë procesi. Mund të jenë fonde grant, mund të jenë fonde me kredi me interesa shumë të ulëta”.

Fonde nga buxheti i shtetit sipas zyrës së shtypit të Kryeministrisë janë lëvruar dhe për të eleminuar përmbytjet e tokave në fshatin Rreth Tapi shkaktuar nga lumi Osum.

“Kjo është mbrojtja lumore për këtë fshat që ka disa vite që vuan përmbytjen nga lumi. Nëse ne bëmë më parë mbrojtjen lumore në Urën Vajgurore, duke shpëtuar të gjitha ato shtëpi atje që përmbyteshin çdo vit, tani ka ardhur radha që ne të shpëtojmë të gjithë tokat edhe serat që fshatarët kanë këtu. Është një premtim i mbajtur në kohë të shkurtër, kështu që për këtë fshat është lajm i mirë”.

Një lajm të mirë kryeministria jep dhe per edhe për fermerët në Mbrakull të Poliçanit. 230 janë familje te zones do te kene mundesi te mbjellin tokat e tyre pas investimit prej 30 milion lekesh realizuar ne kanalin vadites.

Kryetari i Bashkisë Poliçan, Adratik Zotkaj: “Një investim i munguar prej 30 vjetësh. Të gjitha këto fusha, të gjithë këto toka deri dje ishin të thata. Sot është bërë e mundur që të marrin shërbim rreth 230 fermerë. 30 vjet kjo tokë që shihni sot të gjelbëruar ka qenë e thatë. Kjo ka bërë edhe që të gjithë familjet e fshatit Mbrakull të merrnin rrugët e kurbetit”.

Kreu i bashkisë së Poliçanit shoqëroi kreun e qeverisë edhe në kantierin e ndërtimit të ujësjellësit të ri për qytetin e Poliçanit.

“Me një investim prej 80 milionë lekësh të reja ne do të bëjmë të mundur furnizimin e 10 mijë banorëve…Me këtë investim, ne mbyllim të gjithë gangrenën e madhe që ka qënë edhe kërkesa kryesore për sa iu përket investimeve në qytetin e Poliçanit. Falë këtij premtimi të përmbushur u bë e mundur që qytetarët tanë të kenë ujë 24 orë”.

Ndërkohë 54 milionë lekë janë investuar në shkollën “Refat Keli”.  Ndërsa në Peshtan të Beratit kryeministri Rama u njoh me transformimin e një kantine vere të kthyer në bujtinë me mbështetjen financiare të qeverisë. /abcnews.al

rama-7-1280x696.jpg
ent ela12:15 | 17/03/2019

Kryeministri Rama ka kryer disa inspektime në qarkun e Beratit, ku investimet e qeverisë në qytet por edhe fshat, synojnë zhvillimin ekonomik dhe turistik të zonës.

Kryeministri Rama, i shoqëruar nga ministrja e Kulturës, Elva Margariti dhe ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi inspektoi rrugën “Mihal Komneno”, që lidh beratin me lagjen muzeale “Kala”.

“Është një nga ndërhyrjet më cilësore, sepse është rikthyer komplet identiteti i zonës. Prekjet kanë qenë, jo vetëm në pjesën e nëndheshme, të gjitha kanalizimet, por edhe sistemimet e fasadave, të kalldrëmeve, e gjithë pjesa e ndriçimit, pra të gjitha kanë qenë pjesë e projektit, deri edhe elementët e vegjël arkitektonikë. Këto janë ndërhyrje të cilat vazhdojnë deri sipër, në pjesën e kalasë”.   

Kreu i qeverisë foli për një program të nxitjes së banorëve që kanë në pronësi shtëpi muze, për t’i kthyer në bujtina në shërbim të turizmit.

“Një program financimi ku t’iu jepet akses atyre që marrin këto iniciativa dhe t’iu lehtësohet nga pikëpamja e financimit i gjithë procesi. Mund të jenë fonde garant, mund të jenë fonde me kredi me interesa shumë të ulëta”.

Si njofton zyra e medias pranë kryeministrisë, një fond investimi buxheti i shtetit ia ka dedikuar edhe rregullimit të problemit me përmbytjet e tokave në fshatin Rreth Tapi për shkak të daljes nga shtrati të lumit Osum. Kryeministri inspektoi nisjen e punimeve, i shoqëruar edhe nga deputetja e zonës Ermonela Felaj.

 “Kjo është mbrojtja lumore për këtë fshat që ka disa vite që vuan përmbytjen nga lumi. Nëse ne bëmë më parë mbrojtjen lumore në Urën Vajgurore, duke shpëtuar të gjitha ato shtëpi atje që përmbyteshin çdo vit, tani ka ardhur radha që ne të shpëtojmë të gjithë tokat edhe serat që fshatarët kanë këtu. Është një premtim i mbajtur në kohë të shkurtër, kështu që për këtë fshat është lajm i mirë”.

Një lajm të mirë edhe për fermerët në Mbrakull të Poliçanit, njofton kryeministria. 230 janë familjet fermere të kësaj zone që përmes fondit afro 30 milion lekësh të buxhetit të shtetit, iu mundësua kanali vaditës që i mundëson mbjelljen e tokës.

“Një investim i munguar prej 30 vjetësh. Të gjitha këto fusha, të gjithë këto toka deri dje ishin të thata. Sot është bërë e mundur që të marrin shërbim rreth 230 fermerë. 30 vjet kjo tokë që shihni sot të gjelbëruar ka qenë e thatë. Kjo ka bërë edhe që të gjithë familjet e fshatit Mbrakull të merrnin rrugët e kurbetit”.

Kryetari i Bashkisë Poliçan, Adratik Zotkaj, tha gjithashtu se në Mbrakull po investohet edhe tek qendra e fshatit, falë Programit të Rilindjes Rurale./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono