Beogradit

kolinda-grabar-kitarovic.jpg
nev ila13:55 | 31/08/2019

Incident mbi baza etnike në qytetin kroat të Kninit ku një grup serbësh u sulmua nga huliganë kroatë. Vendosja  para stadiumit të Cërvena Zvezdës në Beograd, e një tanku për të cilin u tha se nga ai ishte gjuajtur qyteti i Vukovarit, në vititn 1991,  ka në bërë që të ashpërsohet retorika mes politikanëve kroatë dhe atyre serbë.  Presidentja Kolinda Grabar Kitaroviv tha se Kroacia nuk do të harrojë kurrë agresionin serbomadh që çoi në shpërbërjen e ish-federatës jugosllave.

Dhjetë ditë pas një deklarate të presidentit serb, Aleksandar Vuçiq, se i kishte kërkuar që politikanët kroatë të mos përdorin shprehjen ‘agresioni serbomadh’ kur është fjala për konfliktin e armatosur në fillim të viteve nëntëdhjetë në territorin e Kroacisë, në Zagreb, presidentja Kolinda Grabar Kitaroviq është përgjigjur duke duke ritheksuar këtë togfjalësh:

“Agresioni serbomadh, ka thënë ajo, është shënuar fatkeqësisht me gërma gjaku në historinë kroate”

“Jo që më kërkoi të mos e përmend agresionin serbomadh, por edhe m’u lut. Sikurse e shikoni, lutja nuk iu plotësua. Agresioni serbomadh është shënuar, fatkeqësisht, me gërma të përgjakura në historinë kroate. Ai është vetëm një regjim totalitar dhe duhet trajtuar si të tillë. Ai ka dështuar, ai është mundur” – deklaroi presidentja kroate për televizionin Kroat.

Ajo nënvizuar se kurrë më asnjë tank serb nuk do të hyjë në Vukovar, qytet ky që në luftën e vitit 1991 pësoi humbje të mëdha në njerëz e dëme materiale.

President Kolinda Grabar Kitaroviq, që përgatitet të hyjë në garën presidenciale edhe për një mandat tjetër, foli edhe për akuzat e ndërsjella mes Beogradit  e Zagrebit për rehabilitimin ushtarëve e të çetnikëve, nga koha e para Luftës së Dytë Botërore.

“Gjithsesi Kroacisë, nuk do t’i mbajë ligjërata, shteti i cili nuk është ballafaquar me historinë e vet. Shteti që jo vetëm nuk e ka njohur agresionin serbomadh dhe krimet e genocidin e kryer në emër të tij, shteti që edhe sot e kësaj dite i fsheh të dhënat për mbrojtësit dhe civilët e zhdukur kroatë. Për mua është një çështje vendimtare e marrëdhënieve ndërshtetërore. Kroacisë nuk do t’i mbajë ligjërata shteti i cili rehabilitoi çetnikët dhe regjimin fashist serb nga Lufta e Dytë Botërore“- tha presidentja kroate për Shërbimin Publik në Zagreb.

Ajo dënoi incidentin e para disa kohëve kur,  një grup huliganësh kroatë, u sulmuan nga disa serbë të cilët po ndiqnin një ndeshje futbolli ku luante skuadra serbe nga Beogradi.

Kolinda Grabar Kitaroviq shprehu dëshirën e Kroacisë për marrëdhënie të qëndrueshme me Serbinë, në interes të minoritet serb ne vendin e saj, por edhe të atij kroat në Serbi./ABC News Albania 24/7 

Pacolli-1280x700.jpg
nev ila11:24 | 04/07/2019

 

Ministria e Punëve të Jashtme të Kosovës, ka vendosur që të mos japë asnjë leje për zyrtarët nga Beogradi për ta vizituar Kosovën. Këshilltari politik i ministrit Pacolli, konfirmoi se nuk do të lejohet asnjë zyrtar nga Beogradi, për të vizituar Kosovën dhe të gjitha kërkesat do të refuzohen për aq kohë sa vazhdon sjellja armiqësore e Serbisë.

Ministria e Punëve të Jashtme e Kosovës ka marrë vendim që të mos lejojë vizitat e zyrtarëve të Serbisë në Kosovë.

Vendim është marrë për shkak të kërcënimeve, inskenimeve në veri, e çështjeve tjera ka shkruar në Facebook këshilltari i ministit Pacolli, Jetlir Zymberaj.

Sipas tij janë të pafalshme përpjekjet e fundit të Beogradit për të inskenuar një të ashtuquajtur krizë humanitare në veri të Kosovës duke kërcënuar popullsinë serbe dhe duke i detyruar ata të mbyllin bizneset e tyre vetëm për shkak të disa objektivave politike të tyre.

Ky vendim i Kosovës vjen derisa ende është në fuqi taksa e vënë nga qeveria e Kosovës ndaj produkteve serbe edhe përkundër reagimeve të shumta për ta hequr atë.

Analisti Imer Mushkolaj e quan të ngutshëm, pasi adresa e parë sipas tij do të duhej të ishte Brukseli.

Është vendim i ngutshëm pasi është situatë shumë e brishtë. Kur të gjithë mendojnë se Kosova do duhet të tregojë vullnetin për bashkëpunim reciprok, pavarësisht që Serbia në shumë raste nuk është treguar e gatshme të bashkëpunojë.

Ai thotë se as ky veprim i institucioneve të Kosovës nuk do të ndikojë në ndryshim e qasjes së Beogradit karshi Kosovës.

“Nuk besoj se do të rregulloj diçka në marrëdhënie, por do të bëjë edhe më të papërshtatshëm komunikimin mes të dyja vendeve”, tha analisti Imer Mushkolaj

Menjëherë pas këtij vendimi të Kosovës ka reaguar edhe ministri i Punëve të Jashtme i Serbisë Ivica Daçiç sipas të cilit ky vendim i Prishtinës zyrtare është një shuplakë për Beogradin dhe Bashkimin Evropian i cili po hesht në gjithë këto masa jo-civilizuese të Kosovës ndaj Serbisë./ABC News Albania 24/7

Thaci-berisha.jpg
ad min13:00 | 31/05/2019

Ish-presidenti Sali Berisha dhe ai aktual i Kosovës, Hashim Thaçi nga dy ekrane të ndryshme kanë hedhur akuza të ndërsjellat për njëri-tjetrin, për përfshirje apo njohuri në ekzekutime politike të kohës së pasluftës.

Nga dy studio të ndryshme, ish-Kryeministri Sali Berisha dhe Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi kanë drejtuar akuza të ndërsjellat në drejtim të njëri- tjetrit.

Për RTV Dukagjini, Thaçi akuzoi ish-kryeministri Berisha se ka lidhje me vrasjen e gazetarit Ali Uka më 30 korrik të 1997-ës.

Thaçi: “Është e vërtetët se Ali Uka ato ditë pretendonte se kishte zbuluar dhe donte të botonte në shtyp të vedetën e vrasjes së atdhetarit Remzi Hoxha. Sipas Aliut kishte bërë takime dhe bisedime të fshehta në Ohër mes Sali Ramë Berishës, Sllobadan Millosheviçit dhe Kiro Gligorovit. Rrëfimi i Aliut të çonte direkt në zyrën e Sali Ramë Berishës. Dhe pretendimi i dytë i gazetarit Ali Uka ishte se kishte zbuluar tërë skenën e qëndrimit të Arkanit në Shqipëri. Aty Aliu fliste me fakte se Sali Ramë Berisha ishte në dijeni të plotë të qëndrimit të Arkanit dhe Legias në Fushë-Krujë dhe Shkodër”.  

Nga një tjetër ekran i Kosovës, edhe ish-presidenti Berisha nuk i kurseu akuzat ndaj Thaçit, i cili sipas tij është peng i dosjeve të Beogradit.

Berisha: “Di që janë rreth 200 dosje për 200 anëtarë dhe drejtues lokalë dhe qendrorë të Lidhjes Demokratike të Kosovës të ekzekutuar për qëllime politike. Nuk janë llogaritur ata që janë vrarë gjatë luftës pëor pasi ëhstë futur NATO në Kosovë”.

Acarimi i retorikës mes ish-kryeministrit Berisha dhe presidentit të Kosovës Hashim Thaçi ndodhi rreth një vit më parë, pas artikulimit nga ky i fundit të tezës për korrigjimin e kufijve të Kosovës./ABC News Albania 24/7

Dacic-Lavrov-1280x724.jpg
nev ila16:15 | 17/04/2019

Rusia ka përsëritur se do të vazhdojë të influencojë në dialogun Kosovë-Serbi dhe se do të mbështesë atë zgjidhje që së pari i shkon për shtat Beogradit.

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov ka rikonfirmuar rolin e Kremlinit në mbështetje të Serbisë në dialogun me Kosovën. Pas një takimi me ministrin e Jashtëm serb Ivica Daçiç në Moskë, Lavrov ka theksuar se Rusia vijon t’i referohet rezolutës 12-44 të Këshillit të Sigurimit sa i takon Kosovës dhe të mbështesë integritetin territorial të Serbisë.

“Në këtë kontekst ne do të kontribuojmë në çdo mënyrë të mundshme për gjetjen e zgjidhjes. Por çfarë zgjidhjeje konkrete mund të mbështesë Rusia? Ne e kemi theksuar vazhdimisht se do të pranojmë çdo zgjidhje që i përshtatet Serbisë. Pikë”, ka thënë Lavrov.

Nga ana tjetër, ministri serb Daçiç ka nënvizuar se në takimin me homologun Lavrov u bisedua edhe për takimin e ardhshëm mes presidentit rus Vladimir Putin dhe atij serb Aleksandar Vuçiç.

Takimi do të zhvillohet në kuadër të forumit “Brezi dhe Rruga”, i cili mbahet më 25 deri më 27 prill në Kinë.

“Serbia nuk është në gjendje të mbrojë interesat e vendit pa ndihmën e Rusisë”, ka deklaruar Daçiç.

Ai ka shtuar se Serbia nuk do të ndërmarrë asnjë veprim për zgjidhjen e çështjes së Kosovës pa u konsultuar me Rusinë./abcnews.al

kosove-1-1280x714.jpg
ent ela16:19 | 05/04/2019

Në mungesë të simboleve kombëtare dhe shmangies së përdorimit të termit “Kosovë”, zyrtarët kosovarë e kanë braktisur samitin dixhital të Beogradit, duke akuzuar palën serbe për provokim të qëllimshëm. Në reagimin e saj, qeveria serbe ka deklaruar se nuk kishte për qëllim të provokonte askënd.

Samiti dixhital në kryeqytetin serb ka vazhduar pa praninë e zyrtareve të qeverisë së Kosovës. Kjo ka ndodhur pasi organizatorët sa herë është përmendur fjala Kosovë kanë fikur mikrofonat e panelistëve dhe kanë lexuar një tekst të shfaqur në ekran ku thuhej se Kosova është pjesë e Serbisë dhe se vetëm në këtë aspekt mund të flitet për të, duke vazhduar bisedimet. Në këte video duket ky reagim pasi mediat nuk janë lejuar në të gjitha pjesët. Kjo fusnotë e gjallë ka ndodhur gjatë gjithë samitit pavarësisht se edhe Kosova firmosi heqjen e romingut.

Organizatorët e Qeverisë së Serbisë thonë se nuk kanë patur për qëllim të ofendojnë askënd. Ata thonë se do të udhëtojnë vitin e ardhshëm dhe janë munduar të jenë nikoqirë të mirë. Por, rregullat janë rregulla pavarësisht se thonë se porosia e samitit ishte bashkëpunimi i domosdoshëm. Nuk ka qenë e lehtë të tejkalohet taksa e Kosovës ndaj Serbisë.

Sinkron Mihajlo Jovanoviç, Zyra për Teknologjitë Informative“Vendimi i qeverisë për të firmosur romingung për Ballkanin perëndimor do të thotë se jemi të interesuar për një progres rajonal. Nuk ka patur qëllim për të provokuar askënd, por është rekomandim i qeverisë për të respektuar rezolutën 1244 dhe në disa raste jemi detyruar ta theksojmë këtë, por pa qëllim të keq dhe është vetëm një kërkesë e jona për të respektuar të drejtën, gjë që e kërkojmë nga të gjitha shtetet e botës”.

Në këtë takim nuk ka patur asnjë simbol të shteteve që kanë marrë pjesë dhe firmosja e marrëveshjeve është bërë nën patronatin e Bashkimit Evropian./abcnes.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono