behgjet pacolli

Pacolli-1280x700.jpg
nev ila17:00 | 15/07/2019

Kosova merr kryesimin e nismës rajonale të Procesit të Bashkëpunimit të Evropës Juglindore. Ministri i Jashtëm Behgjet Pacolli premtoi kontributin e Kosovës për forcimin e bashkëpunimit të këtyre shteteve.

Deri në korrik të vitit  të ardhshëm Kosova do të kryesoj nismën rajonale të Procesit të Bashkëpunimit të Evropës Juglindore.

Zv.kryeministri dhe ministri i Jashtëm Behgjet Pacolli  tha se Kosova do të jetë shembull i bashkëpunimit gjatë këtij kryesimi derisa komentoi Samitin e Sarajevës për të cilin tha se Kosova nuk është respektuar dhe trajtuar si shtetet tjera.

“Në aktiviteti përfundimtar të SEECP në Bosnjë, pozita e Kosovës nuk është respektuar dhe Kosova nuk është trajtuar si të gjitha shtetet tjera anëtarë. Kjo mund të ishte shmangur me koordinim ë shteteve.  Politika e BE-së për fqinjësi të mirë do prezantohet në mënyrën më të mirë të mundshme gjatë kryesimit tonë të kësaj strukturë”, tha ministri i jashtëm i Kosovës Behgjet Pacolli.

Pacolli foli edhe për ndalimet e fundit të  zyrtarëve të Serbisë në Kosovë.

 “Kosova do të jetë e mbyllur gjithnjë për dikë që ka tentativë që çakordon marrëdhëniet ndëretnike dhe për ne paraqet një simbol të shenjtë që është e mbrojtur me të gjitha ligjet dhe Kushtetutën e Kosovës. Askush nuk ka të drejtë të vijë në Kosovë të nxitë urrejtje ndaj njerëzve”, tha ai.

Për Pacollin ndalimi i disa zyrtarëve të Serbisë për të vizituar Kosovën nuk po bëhet në formë hakmarrje, por me këtë Kosova po dëshmon se është e zonja të mbrojë interesin e të gjithë qytetarëve pa dallim kombësie./ABC News Albania 24/7

maqedonia.jpg
G. P.23:05 | 23/04/2019

Apeli i ministrit të Jashtëm të Kosovës, Behgjet Pacolli, që shqiptarët në Maqedoni në raundin e dytë të zgjedhjeve të votojnë kandidatin Stevo Pendarovski ka acaruar opozitën në Shkup. Kandidatja për presidente Gordana Siljanovska i ka bërë thirrje Prishtinës që të mos përzihet në punët e Brendshme të Maqedonisë.

Zëvendëskryeministri dhe ministër i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli një një status të tij në Facebook ka vlerësuar pozitivisht mbarëvajtjen e e zgjedhjeve presidenciale të së djelës duke e cilësuar këtë si një process që shënon një hap të mëtutjeshëm në maturimin demokratik të vendit. Me këtë rast kryediplomati Kosovar ka komentuar edhe votën e shqiptarëve.

“Shqiptarët pasuruan ofertën politike me kandidaturën e profesor Blerim Rekës dhe me mbështetjen e një kandidati konsensual. Tash është koha që në raundin e dytë në emër të avancimit të statusit të tyre brenda kuadrit kushtetues, shqiptarët të bëhen bashkë në mbështetjen e atij kandidati që garanton rrugën pa kthim kah integrimi euroatlantik i Republikës së Maqedonisë së Veriut”, ka shkruar zëvendëskryeministri i Kosovës duke vlerësuar se kështu vota shqiptare do të peshojë më shumë dhe ata do të rrisin peshën e tyre politike brenda institucioneve si qytetarë të barabartë të shtetit fqinj.

Një prononcim i këtillë i politikanit kosovar është komentuar nga kandidatja presidenciale Gordana Siljanovska-Davkoka e cila i ka bërë thirrje që të mos përzihet në punët e brendshme:

“Nuk kam asgjë kundër marrëdhënieve të fqinjësisë së mire, por kjo deklaratë është e pazakontë nga prizmi i parimit të Kombeve të Bashkuara për mospërzierje në punët e brendshme”, ka deklauar Davkova duke  vlerësuar se shqiptarët e dijnë kujt do t’ia japin votën.

“Ata me abstenimin të djelën treguan se nuk përjetohen si objekte pazaresh politike”, ka theksuar kandidatja presidenciale e opozitës maqedonase duke hedhur poshtë zërat se nuk është albanofobe dhe se, sa i përket integrimit në Bashkimin Evropian atje shkohet vetëm me luftë të pakompromis kundër korrupsionit, krimit e nepotizmit.

Nga rreth 756 mijë qytetarë të cilët votuan në raundin e pare të zgjedhjeve presidenciale, Blerim Reka i mbështetur nga opozita shqiptare siguroi 10.57%, Gordana Siljanovska-Davkova e opozitës maqedonase fitoi 42.24 për qind, ndërsa në epërsi u gjet Stevo Pendarovski i mbështetur nga koalicioni qeverisës  maqedono-shqiptar me 42.85 për qind./abcnews.al

pac.jpg
G. P.10:42 | 26/09/2018

Një përplasje deklaratash është regjistruar mes delegacionit të Kosovës dhe Marokut. Kryeministri i vendit afrikan ka përgënjeshtruar deklaratën e ministrit të jashtëm Pacolli pas një takimi mes tyre, se Maroku dhe Kosova do të vendosin mardhëniet diplomatike.

Ministri i jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli ka zhvilluar një sërë takimesh me përfaqësues nga vende të ndryshme të botës gjatë Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara. Shefi i diplomacisë, siç dhe njofton vetë me anë të publikimeve në profilin e tij në Twitter, ka diskutuar gjerësisht për zhvillimin e mardhënieve dypalëshe dhe ka lobuar për njohjen e Kosovës. Por duket se Pacolli ka hasur në një problem shumë serioz, lidhur me takimin me përfaqësuesit e Marokut.

Kryeministri i këtij vendi ka reaguar me tone të ashpëra në Tuiter pas njoftimeve të Ministrit të Jashtëm të Kosovës, se ka pasur me të biseda për vendosjen e mardhënieve diplomatike. “Gjatë pushimit me delegacionin tim një zotëri nga Kosova na u imponua me prezencën e tij. Ne nuk kemi diskutuar marrëdhëniet bilaterale as vazhdimin e kontakteve”, ka shkruar kryeministri i Marokut Saadeddine Othmani në Twitter.
“Qëndrimi i Marokut mbetet i njëjtë. Maroku nuk e njeh Kosovën dhe nuk ka asnjë mardhënie me të”, shton ai. Ndërkohë Pacolli përtej këtij incidenti, ka treguar me imazhe disa nga takimet e tij, ky bien në sy vende jo shumë të njohura për ndikim në botë. Ndër të tjera, ministri i jashtëm kosovar ka zhvilluar biseda edhe me liderë të vendeve të BE-së si dhe është përshëndetur nga presidenti amerikan Donald Trump./abcnews.al

MBULIM-HAHN-VIZAT.mpg_snapshot_00.00-1280x720.jpg
G. P.10:00 | 26/09/2018

Komisioneri për Zgjerim i Bashkimit Evropian Johanes Hahn gjatë bisedës me ministrin e Jashtëm të Kosovës Begjet Pacolli, është angazhuar për përparimin në dialogun me Serbinë. Ai nënvizon se një zgjidhje gjithëpërfshirëse dhe e detyrueshme do të ishte në të mirë të rajonit. Hahn ka shtuar se Kosova është afër liberalizimit të vizave me vendet e Shengenit pasi Komisioni Evropian miratoi propozimin e raportueses Tanja Fajon. Takimi midis eurokomisionerit Hahn dhe ministrit Pacolli është zhvilluar gjatë punimeve të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së./abcnews.al

pacoll.jpg
G. P.12:27 | 21/07/2018

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli ka vendosur që të shkojë gjithësesi në Serbi ku do të takohet me përfaqësues të komunitetit boshnjak. Kjo dhe pse Beogradi zyrtar nuk i ka dhënë leje për të vizituar vendin.

Beogradi zyrtar ka refuzuar kërkesën e ministrit të Jashtëm të Kosovës, Bexhet Pacolli, për të vizituar Serbinë, ku ishte planifikuar një takim me përfaqësues të komunitetit boshnjak në Novi Pazari.

Radio Televizioni i Serbisë konfirmoi se qeveria e kryeministres Ana Brnabiç ka refuzoi kërkesën zyrtare. Për këtë arsye Pacolli vendosi që në Forumin e Boshnjakëve në Sanxhak të shkojë si qytetar i zakonshëm.

Sipas “Indeksonline” shefi i diplomacisë kosovare do të niset nga Prishtina në orën 15:00. Tryeza e bisedimeve organizuar nga boshnjakët do të mbahet në ndërtesën e Kuvendit Komunal të Novi Pazarit.

Përvec Pacollit, i pranishëm do të jetë edhe shefi i zyrës ndërlidhëse të Prishtinës në Beograd, Valdet Sadiku./abcnews.al

takim-1.jpg
G. P.17:10 | 20/07/2018

Ministri i Jashtëm i Maqedonisë gjatë vizitës së tij në Prishtinë theksoi se dy vendet i pret një e ardhme historike. Ndërsa homologu i tij, Behgjet Pacolli, tha se Maqedonia mbetet vend mik. Dy minisitrat njoftuan se po punojnë për heqjen e tarifave doganore.

Ministri i Jashtëm i Maqedonisë, Nikolla Dimitrov, gjatë vizitës në Kosovë është takuar me homologun e tij, Behgjet Pacolli. Ata kanë biseduar për një sërë çështjesh dhe më pas dolën në një konferencë të përbashkët për shtyp. Në fjalën e tij, ministri i Jashtëm i Kosovës tha se Maqedonia është shtet mik i Kosovës.

Behgjet Pacolli: “Kam nderin që jam këtu me homologun tim. Ai në emër të institucionit që përfaqëson ka ndihmuar Kosovën në çdo takim. Ne me Maqedoninë kemi një traditë të marrëdhënieve të mira reciproke dhe kemi numrin më të madh të marrëveshjeve të nënshkruara. Kosova është mik i natyrshëm i Maqedonisë dhe kështu do të vazhdojnë marrëdhëniet dypalëshe”.

Ndër të tjera, Pacolli tha se problemi me taksën doganore do të zgjidhet sa më shpejt të jetë e mundur. Ndërsa Dimitrov përgëzoi kosovarët për liberalizimin e vizave.

Nikolla Dimitrov: “Ne si qeveri jemi te bindur se nëse nuk kemi fqinjë më të mire dhe s’mund të jemi as vet kaq të mirë. Çdo lajm i mirë për Kosovën është lajm i mirë edhe për Maqedoninë. Ne na pret një moment historik. Jam i bindur se do ta marrim këtë politikë të re në Ballkan sepse në kuadër te procesit të Berlinit do të punojmë në lidhje me masat ekonomike dhe barrierat tregtare dhe kjo është e vetmja mënyrë për mbrojtjen e prodhuesve vendos dhe të huaj”.

Ndërkohë, ndër të tjera dy ministrat diskutuan edhe për thellimin e bashkëpuminit mes Kosovës dhe Maqedonisë./abcnews.al

behgjet-pacolli.jpg
G. P.13:06 | 20/07/2018

Në një intervistë për mediat kosovare, zv/kryeministri dhe ministri i Jashtëm i vendit, Behgjet Pacolli shpjegoi atë që kishte ndodhur në momentin që fluturimi për në Bruksel u drejtua për në Beograd. Në një moment që në bordin e avionit në pronësi të tij ndodheshin ish-komandantë të UÇK-së.

Avioni në pronësi të zëvendëskryeministrit dhe ministrit të Jashtëm të Kosovës, Behgjet Pacolli, për pak përfundoi në Serbi në një fluturim që ishte planifikuar të shkonte në Bruksel.

Pacolli ndodhej në bord së bashku me liderët e shtetit dhe njëkohësisht ish-krerët e UÇK-së. Në një intervistë për mediat kosovare ai ka treguar momentin, kur vuri re se aeroplani ishte nisur drejt Serbisë. Madje, Pacolli thotë se ka nisur një hetim lidhur me drejtimin e aeroplanit drejt Serbisë.

Ministri i Jashtëm i Kosovës tregon se kishte dëgjuar pilotin Beogradin dhe në moment i ka thënë të ndryshojë drejtim. Por, Pacolli ka treguar edhe për mënyrën e kthimit të avionit.

Ai pranoi hapur se iu desh të gënjejë në mënyrë që avioni të ndryshonte drejtimin, duke u larguar nga Serbia.

Në momentin që zëvendëskryeministrit i është kërkuar një arsye se pse kdëshironte ndryshimin e drejtimit të fluturimit, Pacolli ka thënë se një nga pasagjerët në bord ishte i sëmurë./abcnews.al

ftesa.jpg
G. P.09:19 | 20/07/2018

Lideri i boshnjakëve të Serbisë, që jetojnë në kufirin verior të Kosovës, kanë ftuar për një vizitë ministrin e Jashtëm kosovar, Behgjet Pacolli. I menjëhershëm ka qenë reagimi i Beogradit, që një lëvizje të tillë e ka quajtur provokim dhe një përpjekje për të përçarë Serbinë.

Behgjet Pacolli ka marrë ftesë nga boshnjakët e Serbisë që të vizitojë Novi Pazarin si ministër i Jashtëm i Kosovës. Ajo ka ardhur nga kreu i Këshillit Kombëtar boshnjak, Sulejman Ugljanin, i cili ka qenë dikur ministër në qeverinë serbe. Kjo ka alarmuar Beogradin, që ka thënë se nga Sanxhaku njihet pavarësia e Kosovës.

Marko Gjuriç, Zyra për Kosovën në Serbi: “Reagimi ynë nuk do të jetë agresiv, siç presin disa. Por nuk lejojmë që askush të nxisë dhe keqtrajtojë popullin tonë në Rashkë dhe të përçajë njerëzit në mes të Serbisë”.

Rivali kryesor i Pacollit, ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiç e ka quajtur këtë një provokim.

Ivica Daçiç, ministër i Jashtëm i Serbisë: “Ekzistojnë procedura në marrëveshjen e Brukselit dhe Ugljanin mund ta ftojë Pacollin për një vizitë private, por jo si ministër. Kjo do të ishte një provokim i qartë”.

Boshnjakët në Serbi jetojnë mes zonës kufitare të veriut të Kosovës dhe shpesh ata e kanë parë vetën të afërt me kulturë dhe politikë me Prishtinën./abcnews.al

behgjet-pacolli.jpg
G. P.12:10 | 16/04/2018

Zv/kryeministri i Kosovës, Behgjet Pacolli, u shpall “Qytetar Nderi” në Kukës. Këtë titull e mori nga Bashkia dhe Këshilli i Qarkut me rastin e 19-vjetorit të përkujtimit të Eksod ‘99. Pacolli u kujtoi politikanëve dhe shtetarëve shqiptarë, të kenë vleresim real në ndihmë të këtij komuniteti të spikatur për mikpritjen e madhe dhe bujarinë gjatë vitit ‘99. Kryetari i Bashkisë, Bashkim Shehu deklaroi se Kukësi meriton më shumë vëmendje nga të gjithë aktorët, jo vetëm për atë çfarë ka bërë në vitin 1999, por edhe si kryeqendër kombëtare. Ndërkohë shumë qytetarë të Kosovës po udhëtojnë drejt Kukësit, ku do të ketë aktivitete të ndryshme në përkujtim të eksodit gjatë genocidit serb në vitet ‘98-‘99./abcnews.al

pacolli.jpg
G. P.15:19 | 02/04/2018

Qeveria e Kosovës mund të ketë probleme pas shkarkimit të ministrit të Brendshëm nga kryeministri Haradinaj. Lideri i AKR-s, Behgjet Pacolli ka paralajmëruar daljen nga koalicioni qeveritar nëse shkarkohet ministri Flamur Sefaj, i cili ishte përfaqësues i saj.

Partia e Behgjet Pacollit, Aleanca për Kosovën e Re, nuk e ka pranuar ende zyrtarisht largimin nga detyra të ministrit të Brendshëm, Flamur Sefaj. Ndonëse kryeministri Ramush Haradinaj ka kërkuar lirimin e menjëhershëm nga detyra të ministrit të AKR-s, për shkak të aksionit policor, ku u arrestuan dhe deportuan gjashtë shtetas turq, AKR-ja ende nuk ka dhënë vendimin përfundmitar për këtë kërkesë të kryeministrit.

Haradinaj në arsyetimin e tij ka thënë se Sefaj ishte në dijeni për zhvillimin e këtij aksioni disa ditë më parë se sa ai të ndodhte dhe pavarësisht kësaj nuk e kishte informuar.

Në bazë të marrëveshjes së koalicionit PAN, ministrat e AKR-s nuk ka të drejtë t’i shkarkojë askush tjetër përveç liderit të partisë, Behgjet Pacolli.

Kryetari i të rinjve në AKR, Zijadin Geci, u shpreh se Flamur Sefaj do jetë ministër, në të kundërt askush tjetër nga AKR nuk do ta zëvendësojë atë.


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono