be

theresa-may-dithering-pmqs.jpg
G. P.15:09 | 15/07/2018

Presidenti amerikan, Donald Trump, i ka kërkuar kryeministres britanike që të hapë një çështje ligjore kundër Bashkimit Europian për Brexit. Kjo është njoftuar nga vetë shefja e qeverisë së Londrës, e cila thotë se i duket një zgjidhje shumë brutale.

Kryeministrja britanike, Theresa May, duke folur për BBC ka konfirmuar që presidenti amerikan, Donald Trump, i ka thënë që të “ngrejë çështje ligjore kundër Bashkimit Europian” në vend që të vazhdojë të negociojë për Brexit. “Por këtë e kam parë si një zgjidhje shumë brutale”, shton shefja e qeverisë së Londrës.

“Presidenti amerikan – shpjegon më tej – më ka thënë se duhet të ngre çështje ligjore ndaj BE-së dhe jo të hyj në negociata”. Kryeministrja nënvizon se Trump i ka sugjeruar që të mos braktisë mbledhjet, pasi duke bërë kështu do të futej në një qorrsokak.

“Mos i braktis këto negociata, pasi në të kundërtën do të bllokohesh. Unë dëshiroj që ne të ulemi për të negociuar një marrëveshje të mirë për Mbretërinë e Bashkuar”, u shpreh May duke saktësuar se bëhet fjalë për ato që I ka thënë kreu i Shtëpisë së Bardhë gjatë takimit të tyre të së premtes.

Kryeministrja konservatore ka mbrojtur modelin e saj të divorcit nga Brukseli, duke bërë apel edhe ndaj kritikëve që ta mbështesin. Modeli në fjalë, për të cilin qeveria e Londrës ka arritur një konsensus të plotë pas dorëheqjeve të ministrave Borsi Johnson dhe David Davis, do të lejojë arritjen e marrëveshjeve tregtare me vende të tjera.

Gjithashtu Maynënvizoi se ky akord i qeverisë, me kalimin e kohës do të shënojë largimin e Britanisë nga hapësira e lëvizjes së lirë të personave dhe nga juridiksioni i Gjykatës Europiane të Drejtësisë./abcnews.al

BE-FRIKA-1280x720.jpg
ent ela19:03 | 13/07/2018

Takimi i ardhshëm i Donald Trump dhe Vladimir Putin ka futur në ethe Bashkimin Europian. Nisur nga deklaratat kontradiktore të presidentit amerikan në samitin e NATO-s, Brukseli druhet se në këmbim të koncesioneve ruse ai mund të pranojë tërheqjen e trupave nga rajoni baltik.

Takimi me Vladimir Putin mund t’i shërbejë Donald Trump dhe ambicjeve të tij, por jo Europës. Në shfaqjen e tij dramatike në samitin e përvitshëm të NATO-s, Trump e tha hapur se nuk e përjashton ndërprerjen e stërvitjeve ushtarake të NATO-s në shtetet baltike nëse presidenti rus ia kërkon një gjë të tillë. “Ndoshta do të flasim edhe për këtë”, tha Trump duke iu referuar takimit me shefin e kremlinit që do të zhvillohet në Helsinki. Deklarata e presidentit amerikan se mund të braktisë NATO-n nuk e ka trembur shumë Bashkimin Europian, për faktin se për një vendim të tillë atij i duhet të përballet edhe me Senatin. Por komentet e tij për një ndërprerje eventuale të stërvitjeve ka rritur frikën në radhët e liderëve europianë që e shohin ekspansionin rus si kërcënim. Të kontaktuar nga CNN, burime të Departamentit të Mbrojtjes kanë deklaruar se nuk mund t’i paraprijnë asaj çka shefi i Shtëpisë së Bardhë do të thotë në takimin me Putin, por nisur nga simpatia që ai ka për homologun rus nuk do të jetë çudi nëse ia plotëson atij kërkesën, natyrisht në këmbim të një koncesioni. Dhe në fakt, vetëm të enjten Trump refuzoi ta konsideronte Putin armik, duke e cilësuar vetëm një konkurrent. “Ai përfaqëson Rusinë, unë Amerikën. Pra, është konkurrencë dhe miqësia apo armiqësia nuk kanë lidhje”, tha Trump. Dhe, si komandant i përgjithshëm i ushtrisë, Trump ka autoritetin për të ndërprerë stërvitjet ushtarake në Baltik, pa harruar ato në Detin e Zi. Një gjë të tillë ai e bëri me Korenë e Jugut, pak pasi u takua me liderin koreano-verior në Singapor dhe nisur nga kjo, frika e BE-së është më se legjitime, vijon CNN. /abcnews.al

samir.jpg
G. P.11:36 | 11/07/2018

Samiti i pestë i Ballkanit Perëndimor në kuadrin e procesit të Berlinit kulmoi me takimin e 6 liderëve të rajonit me disa liderë të Bashkimit Europian dhe zyrtarë të institutioneve europiane. Në fillimin të samitit, shefja e diplomacisë europiane, Federica Mogherini ka tërhequr vëmendjen mbi faktin, se vendet e Ballkanit Perëndimor kanë kryer reforma të rëndësishme në rrugën e integrimit europian, për të cilat Bashkimi Europian u detyrohet mbështetje.

Federica Mogherini: “Ne u detyrohemi vendeve të Ballkanit Perëndimor vëmendjen dhe mbështetjen që ata meritojnë, pasi qytetarët e Ballkanit dhe veçanërisht të rinjtë na rikujtojnë gjithnjë anën tërheqëse të Bashkimit Europian, se është një organizatë vitale dhe e vërtetë. Ndonjëherë kjo kuptohet më mirë nga jashtë sesa nga brenda”.

Në konferencën përfundimtare për shtyp, kancelarja gjermane, Angela Merkel ka treguar përkushtimin në vazhdim ndaj procesit të Berlinit për mbështetje tê zhvillimit ekonomik të rajonit përmes projekteve të ndërlidhjes në fushën e infrastrukturës dhe energjisë, nxitjen e shkëmbimeve tregtare midis vendeve të rajonit dhe ofrimin e oportuniteteve të rinjve për shkollim dhe punësimi. Kryeministrja britanike, Theresa May ka vendosur theksin tek projektet në fushën e forcimit të shtetit ligjor dhe luftës kundër korrupsionit, krimit tê organizuar dhe terrorizmit, ku ajo ka anonçuar dhe mbështetje financiare të Britanisë së Madhe.

Theresa May: “Sot kemi bërë progres të mëtejshëm për ndërlidhjen e rajonit në nivelin ekonomik. Siç dihet, prosperiteti është pandashmërisht i lidhur me sigurinë dhe ne duhet të punojmë së bashku për t’i bërë ballë sfidave të përbashkëta, si korrupsioni, krimi i organizuar dhe terrorrizmi, që cënojnë investimin dhe besimin në rajon. Ja pse sot kam anonçuar një paketë ambicioze masash për të ndihmuar rajonin të përmirësojë sigurinë dhe stabilitetin e përbashkët dhe të përfocojë kapacitetin për përballjen me rreziqet në të adhmen. Paralelisht kam anonçuar se Britania e Madhe do rrisë mbështetjen e saj financiare me 95% në nivelin e 80 milion paundë deri në 2021. Kjo mbështetje do të shkojë për projekte që bëjnë vërtet diferencën, si forcimi i administratës publike në Maqedoni dhe Mal të Zi, promovimin e reformës në drejtësi në Kosovë dhe Shqipëri dhe ndihmë për klimën e biznesit në Bosnje e Herzegovinë dhe Serbi”.

Angela Merkel:Ne kemi filluar katër vjet më parë procesin e Berlinit. Ideja ishte që të përforconim perspektivën europiane  të rajonit përveçse me reforma edhe me projekte ne fushën e infrastrukturës, energjisë apo ofrimin e  oportuniteteve për të rinjtë e Ballkanit Perëndimor. Cili është interesi ynë? Interesi i Gjermanisë është që të kemi një Ballkan Perëndimor të sigurtë, në paqe dhe prosperitet”.

Për presidencën e provesit të Berlinit, kryeministrja britanike Theresa May ia ka kaluar stafetën  kryeministrit polak, Mateusz Morawiecki, i cili gjatë presidencës polake synon të transmetojë te vendet e Ballkanit  eksperiencën e Polonisë në reformën administrative dhe thithjen e fondeve të Bashkimit Europian. Në samitin e Ballkanit Perëndimor në Londër është nënshkruar gjithashtu marrëveshja për selinë në Serbi të komunitetit të transportit./abcnews.al

emigrantet-1280x853.jpg
G. P.16:52 | 07/07/2018

Janë të shumtë ata që krizën e emigrantëve e kanë konsideruar si të transformuar në një krizë politike për qeveritë europiane. E tashmë që ata ndodhen përballë dyerve të mbyllura, kjo mbyllje kufijsh mund të ketë një efekt domino.

Është arritur marrëveshja mes 28 shteteve të Bashkimit Europian për sa i përket emigrantëve. Por çfarë përmban ajo?

Fillimisht do të krijohen qendra pritjeje në vende të ndryshme në Europë, por vetëm në mënyrë vullnetare, do të ketë kontroll të kufijve të jashtëm me qendra zbarkimi dhe në vendet jo anëtare të Bashkimit Europian. Por dhe një rifinancim të fondit për Afrikën, si dhe do ndërmerren veprime për një shpërndarje të koordinuar të ndërhyrjes për shpëtimet në det.

Në fund, 28 vendet e BE-së pas 13 orësh bisedimesh, presidenti i Këshillit Europian, Donald Tusk, deklaroi se Italia nuk është më vetëm dhe që tashmë Europa është më e përgjegjshme dhe solidare.

Në dokumentin përfundimtar vërehet një qasje e re për sa i përket shpëtimeve në det, ku tashmë vendimet do të merren vetëm pas koordinimit mes shteteve anëtare.

Një nga principet e pohuara është se ai që arrin në Itali, arrin dhe në Europë, dhe se të gjitha anijet që mbërrijnë në Mesdhe, duhet të respektojnë ligjin kështu që dhe shoqatat jo fitimprurëse nuk duhet t’i ndërhyjnë rojeve bregdetare të Libisë.

Me situatën aktuale të emigrantëve nivelet e pasigurisë dhe paqëndrueshmërisë janë shumë të lartë, gati si në kohën e luftës së ftohtë, dhe rrymat e nëndheshme të rebelizmit populist po përforcohen duke ribërë hartën politike nga njëri vend tek tjetri. Në Gjermani e ardhmja e qeverisë së koalicionit të Angela Merkel mbetet e turbullt. Me CSU-në bavareze që kërcënon se do të braktisë politikën e emigracionit. Presidenti francez, Emmanuel Macron, vazhdon të kërkojë entuziazmin e të rinjve për ndryshim, por aftësia e tij për të influencuar mbetet shumë e kufizuar.

Në Skandinavi, në vendet baltike, Poloni e Rumani, shqetësimi i vazhdueshëm lidhet me sigurinë duke parë dhe përforcimin ushtarak rus. Paqëndrueshmëria progresive në Europë ushqehet nga flukse të vazhdueshme emigrantësh sidomos që nga 2015-a. Ndërkohë qeveritë po përpiqen të përforcojnë kufijtë e jashtëm të Bashkimit Europian. Kjo valë përbën motorin më të fuqishëm të ndryshimeve që po ribëjnë Europën në nivele që shkojnë nga përbërja e saj etnike dhe fetare e deri në politikë, duke sfiduar ide që janë në qendër të reciprocitetit dhe të detyrimeve sociale.

Gjermania dhe zhvillimi i saj politik do të jenë vendimtarë për të ardhmen e projektit europian. Elitat politike europiane janë gjithnjë e më të vetëdijshme për domosdoshmërinë e një debati për emigracionin.

Ndërkohë në Bashkimin Europian po ngrihet një mur pas tjetrit për të ndaluar itenerarin e brendshëm të emigrantëve dhe azilkërkeusve, si ai që niset nga Italia e mbërrin në veri të Europës. Roma, Vjena dhe Berlini kanë arritur një marrëveshje për të ndaluar hyrjet e paligjshme dhe për të blinduar kufijtë me Austrinë, duke krijuar qendra tranziti emigrantësh, të cilët janë regjistruar në vende të tjera, duke aplikuar dëbimin e tyre.

Pas kompromisit për emigrantët në Gjermani që parashikon masa shtrënguese për hyrjen në vend dhe që ka shpëtuar qeverinë e kancelares Angela Merkel, Austria u shpreh e gatshme për të marrë masa për të mbrojtur kufijtë e saj. Nëse marrëveshja do të zyrtarizohet, Vjena deklaron se do të jetë e detyruar të marrë masa për të mirën e popullit austriak. Duke e vënë theksin tek shtimi i kontrolleve në kufi me Italinë dhe Slloveninë. Në një deklaratë të qeverisë gjermane shkruhet ndër të tjera se unioni i partive gjermane të CDU-së dhe CSU-së shpreh se Gjermania do të aplikojë masa kombëtare për t’u përballur me fluksin e emigrantëve.

 “Si presidencë austriake kemi tre objektiva: I pari ka të bëjë me sigurinë dhe luftën kundër emigracionit të paligjshëm. I dyti, ruajtja e interesave të Austrisë në Europë dhe në fund aktiviteti i vendeve fqinj”.

Kështu deklaroi ndër të tjera kancelari austriak Kurz në seancën plenare të Parlamentit Europian në Strasbourg. Austria do të ketë presidencën e Bashkimit Europian deri në fund të këtij viti, duke pasur kështu mundësi  të drejtojë bisedimet në tryezën europiani sidomos për sa i përket emigrantëve dhe azilkërkuesve.

Kurz theksoi se thelbi i presidencës austriake lidhet më mbrojtjen e kufijve të jashtëm të Bashkimit Europian. Dhe se diskutimi gjerman e masat kombëtare edhe ndaj Austrisë lënë të kuptohet se është kjo ajo që duhet: mbrojtja e kufijve të jashtëm. Sipas kancelarit austriak një Europë pa kufij të brendshëm do të mund të ekzistojë vetëm nëse funksionon mbrojtja e kufijve të jashtëm.

Mesazhi është i qartë: nëse Gjermania ngre një mur për të bllokuar lëvizjet dytësore të emigrantëve të mbërritur fillimisht në Itali, Austria nuk do të qëndrojë në heshtje, por do të bëjë të njëjtën gjë. Kjo deri në momentin që nuk do të bllokohen varkat me emigrantë në brigjet italiane. Ndoshta dhe duke krijuar qendra të mbyllura si ato që presidenti francez Macron ka arritur të ndërtojë në Spanjë dhe Greqi e që do të donte të ndërtoheshin dhe në Itali. Vetëm se për momentin Italia ka dhënë një përgjigje të prerë: Jo.

Minsitri i Brendshëm italian, Matteo Salvini, u shpreh se nëse Austria është e gatshmë të mbyllë kufijtë, kjo është një gjë shumë e mirë për vendin, pasi janë më shumë ata që kthehen në Itali se sa ata që shkojnë në Austri.

Pra nëse Austria reagon menjëherë ndaj vendimit të pritshëm të qeverisë gjermane, ajo italiane reagon ndaj asaj austriake.

Salvini shtoi se skafistët dhe trafikantët e emigrantëve janë shumë pranë fundit pasi kanë kuptuar se qeveria italiane do të mbrojë kufijtë e vendit. Ai theksoi se skafistët janë në gjendje të ngarkojnë sa më shumë persona dhe në gomone të shfryra, duke shkaktuar viktima. Obejktivi i qeverisë italiane, sipas zëvendëskryeministrit, është që të mos ketë asnjë nisje e në këtë mënyrë nuk do ketë asnjë viktimë. Madje Salvini premtoi se do të arrinte këtë objektiv brenda shumë pak kohësh.

Po çfarë do të mund të bënte Italia nëse do të bllokoheshin të gjitha rrugët e tjera drejt pjesës tjetër të Europës? Fillimisht është hipoteza e riatdhetësimeve në Libi, por Komisioni Europian nuk mendon se është një ide që mund të praktikohet. Zëdhënësja e Komisionit të Bashkimit Europian, Natasha Berto, u shpreh se nuk do të ketë asnjëherë riatdhetësime të Bashkimit Europian drejt Libisë, apo anije europiane që ridërgojnë emigrantët në Libi.

Sipas saj, Organizata e Kombeve të Bashkuara po punon për të përmirësuar kushtet e tyre dhe ekziston një mekanizëm tranziti urgjent, për evakuimin e këtyre personave nga Libia. Por kur flitet për shpëtimet në det, i duhet dhënë fund biznesit të trafikantëve, të cilët rrezikojnë jetën e personave, duke favorizuar në këtë mënyrë emigracionin e ligjshëm.

Libia ka konfirmuar zonën e saj të shpëtimit në det dhe kjo nënkupton se kur ka një qendër koordinimi dhe shpëtimi të Libisë që koordinon një situatë, të gjitha mjetet lundruese duhet të respektojnë urdhrat që jepen nga rojet bregdetare të Libisë./abcnews.al

theresamay1311a.jpg
G. P.14:46 | 07/07/2018

Qeveria  britanike miratoi një marrëveshje për tregtinë e lirë me Bashkimin Europian. Vendimi u mor pas një mbledhjeje maratonë prej 12 orësh të kryeministres May me ministrat e saj.

Qeveria britanike ka pranuar të ndjekë pas Brexit, një zonë të tregtisë së lirë mes Mbretërisë së Bashkuar dhe Bashkimin Europian. Deklarata është bërë nga kryeministrja britanike Theresa May, pas një mbledhjeje maratonë prej 12 orësh me ministrat e saj.

Ministrat britanikë firmosën një plan për krijimin e një zonë për tregtinë e lirë për mallrat industrialë me Bashkimin Europian, të bazuar në një rregullore të përbashkët. Ata kanë miratuar dhe atë që mund të jetë një territori doganor i kombinuar.

Marrëveshja parashikon dispozita më fleksibël për shërbimet. Plani propozon dhe atë që cilësohet si një kornizë institucionale të përbashkët për interpretimin e marrëveshjeve mes Mbretërisë së Bashkuar dhe Bashkimit Europian.

Deklarata e qeverisë mbështet idenë e të ashtuquajturës marrëveshje doganore lehtësuese, një sistem kompromisi që mund të jetë i pranueshëm dhe për Londrën dhe për Brukselin.

Plani, sipas kryeministres britanike May do t’i japë Mbretërisë së Bashkuar një politikë tregtare të pavarur, me mundësinë për të vendosur tarifat e saj dhe për të përfunduar marrëveshje tregtare të veçanta./abcnews.al

parlamenti-europian.jpg
G. P.20:55 | 05/07/2018

Parlamenti Europian miratoi një plan që synon të bëjë më të sigurtë kufijtë e zonës Shengen. Qytetarëve nga 60 vende jo anëtare të BE-së do t’i nënshtrohen një procesi verifikimi për të dhënat personale para udhëtimit për në zonën Shengen.

Vendet anëtare të BE-së kanë votuar të enjten ngritjen e sistemit të parandalimit, që do t’u ndalojë personave të dyshuar për krim të organizuar apo terrorizëm të udhëtojnë në kontinentin e vjetër. Sistemi Europian i Informimit dhe Autorizimit pritet të aplikohet ndaj qytetarëve të vendeve që nuk bëjnë pjesë në zonën Schengen, por që gëzojnë të drejtën e lëvizjes pa viza.

Konkretisht, përpara ndërmarrjes së udhëtimit personi i interesuar duhet të aplikojë në sistem për autorizim. Sistemi do të skanojë të dhënat personale të aplikantit, duke nisur nga pasaporta, shteti europian ku do të qëndrojë, rekordet penale, praninë eventuale në zonat e luftës, si dhe do të bëjë krahasimin e gjurmëve të gishtave.

Në rast se personi i interesuar përmbush kriteret atij do t’i jepet autorizimi, ndërsa në rast të kundërt motivi i refuzimit të lejes për të udhëtuar. Për Brukselin, sistemi ETIAS do të sjellë një menaxhim dhe kontroll më të mirë të kufijve dhe emigracionit. Gjithashtu, ai do të kthehet në një vegël kyçe në luftën kundër krimit të organizuar dhe terrorizmit.

Agjencia policore EUROPOL do të kujdeset për mirëmbajtjen dhe përditësimin e tij, bashkë me agjencitë e tjera europiane për funksionimin e sistemeve elektronike. Mes të tjerash, thotë Brukseli, ky sistem do t’u kursejë kohë udhëtarëve dhe do të shmangë vonesat./abcnews.al

emigrantet-1280x853.jpg
ent ela13:40 | 03/07/2018

Bashkimi Europian po planifikon një megabuxhet vetëm për adresimin e çështjes së emigrantëve. Vendet anëtare po diskutojnë për një fond që arrin deri në 35 miliardë euro, për periudhën 2021-2027.

Bashkimi Europian vijon të shpenzojë shumë para, që në radhë të parë të mbrojë jetët humane dhe më pas të shpëtojë vendet anëtare nga flukset e emigrantëve. Sëfundmi, Brukseli vendosi në samitin e 28-29 qershorit që të paguajë 500 milionë euro për disa vende të Afrikës së Veriut, në këmbim të ngritjes së qëndrave për pritjen e refugjatëve dhe kthimin e tyre në vendet e origjinës, por edhe për përmirësimin e cilësisë së jetës. Megjithatë, analistët mendojnë se kjo zgjidhje e përkohëshme nuk do të sjellë fundin e problemit, por vetëm e nxjerr atë jashtë kufijve të Unionit.

Komisioni Europian ka zbuluar planin për të trefishuar shpenzimet për kontrollin e kufijve si kundërpërgjigje ndaj krizës së refugjatëve. Shpenzimet në buxhetin e periudhës 2021-2027, që po negociohen mes shteteve anëtare dhe institucioneve të BE-së, do të rriten deri në 35 miliardë euro, nga 13 miliardë që është aktualisht. Brukseli thotë se këto para do të përdoren për të krijuar një ekip me 10 mijë roje kufitare për kufirin Europian dhe Agjencisën e Rojeve Bregdetare. Ndërsa 3.2 miliardë euro do të mbahen si rezervë për të ndihmuar vendet anëtare për zhvillime të paparshikuara.

Përtej këtyre investimeve për të ardhmen, BE ka shpenzuar shumë deri më tani për këtë çështje. Dy vite më parë, arriti marrëveshje me Turqinë me një vlerë rreth 3 miliardë euro, ndërsa Ankaraja duhej të pengonte refugjatët nga Lindja e Mesme që të kalonin në Greqi, apo në ndonjë territor tjetër të Unionit. Ndërkohë, Brukseli ka ndihmuar me shumë të mëdha edhe Italinë dhe Greqinë, si dy vende ku emigrantët zbarokojnë për herë të parë. Megjithë këto shpenzime, Bashkimi Europian nuk ia ka dalë që të shmangë humbjen e jetëve njerzore, por tashmë fluksi është reduktuar ndjeshëm.  /abcnews.al

ERDOGAN-ANALIZA-1280x720.jpg
G. P.16:32 | 30/06/2018

Edhe për pesë vitet e ardhshme Erdogan do të jetë presidenti i Turqisë me një pushtet në rritje. Nga ana tjetër pavarësisht kritikave dhe përplasjeve, Bashkimi Europian duket se i është dorëzuar fitores së tij për hir të marrëveshjes për emigrantët.

Erdogan, do të jetë president i Turqisë për të paktën 5 vitet e ardhshme dhe do të ketë fuqi ekzekutive të pakushtëzuara falë ndryshimit të sistemit nga qeverisje parlamentare në atë presidenciale. Me mbi 53% të votave, ai është konfirmuar në drejtim të shtetit. Në këtë mënyrë, Erdogan konfirmoi parashikimet e sondazheve dhe ka arritur që të shmangë raundin e dytë të balotazhit pasi siguroi mbi 50% të votave.

Përtej kësaj, Erdogan ka marrë dhe shumë siguri dhe mbështetje sa i përket parlamentit. Aleanca Popullore, ku bën pjesë dhe partia e tij, ka arritur të fitojë 295 deputetë nga 570 vende që janë gjithsej në parlament, i cili nuk do të ketë aq shumë ndikim tashmë. Me këtë mazhorancë, presidenti turk do të jetë në gjendje të konfirmojë të gjitha reformat e tij.

Presidenti turk theksoi se siguria e vendvotimeve dhe liria e votimit gjatë zgjedhjeve ishte tregues i fuqisë së demokracisë së vendit.

“Turqia i dha një mësim gjithë botës mbi demokracinë, me një pjesëmarrje në votim prej 90 për qind”, u shpreh Erdogan.

Ai gjithashtu shtoi se qëllimi i qeverisjes së re do të jetë që Turqia të realizojë objektivat e vitit 2023.

Sa entuziastë, aq edhe të hutuar. Sa të lehtësuar, aq edhe skeptikë. Pas një tjetër fitoreje bindëse të Rexhep Tajip Erdogan, popullsia e Turqisë është sërish e ndarë në dy palë. Opozita e fragmentarizuar u bashkua për zgjedhjet parlamentare dhe dukej se do t’i mohonte presidentit mazhorancën. Lideri i saj, Muharrem Inçe ishte njeri karizmatik dhe bënte turmën për vete.

Sondazhet sugjeronin se ai do ta çonte në raundin e dytë betejën me Erdogan. Meral Aksener ishte një tjetër figurë e opozitës që thuhej se do t’ia hante votat presidentit dhe për herë të parë, pakica mund të ëndërronte për t’u bërë shumicë. Por nuk ndodhi kështu. Fitorja e Erdogan në zgjedhjet e radhës u provoi të kundërtën atyre që dyshonin tek ai. Kur numërimi i votave ishte pranë fundit, në zyrat e partisë së presidentit nisën festimet. Fishekzjarret shpërthyen, flamujt u ngritën dhe brohoritjet filluan.

“Ai është gjithçka për ne. Ky vend nuk do të ekzistonte po të mos ishte ai”, tha një mbështetës për BBC.

“Organizatat terroriste humbën. Populli turk fitoi. Myslimanët e vërtetë fituan”, ishte një tjetër koment.

Por nga ana tjetër, pretendimet për manipulime janë të shumta. Gjatë numërimit, opozita akuzoi agjencinë shtetërore të lajmeve “Anadolu” se po publikonte rezultatet, kur një pjesë e mirë e kutive nuk ishin hapur ende. Ndërsa media të tjera, të cilat kishin ironizuar zgjedhjet e mëparshme, ishin mbyllur ose u ishin shitur pronarëve të rinj.

“Po jetojmë në një regjim fashist. Megjithatë, regjimet fashiste nuk fitonin me 53 për qind të votave, por me 90. Ndaj, ky është një progres i vogël që mund të rritet”, tha deputeti i opozitës Selin Sajek Boke.

Defektet janë vënë në dukje edhe nga OSBE një ditë pas procesit. Sipas organizatës, mohimi i lirive thelbësore pati një ndikim të fortë në këto zgjedhje. Gjithashtu, opozita nuk mundi të bënte fushatë në kushte të barabarta me forcat që mbështesnin zotin Erdogan. Por për turqit konservatorë, kjo nuk ka shumë rëndësi. Për ta, mbyllja e Twitter-it dhe burgosja e gazetarëve nuk përbën shqetësim.

Të rëndësishme janë vetëm urat, aeroportet, shkollat dhe spitalet të ndërtuara nën drejtimin e Erdogan, të cilat kanë përmirësuar jetët e tyre. Por pavarësisht optimizmit, gjërat për Turqinë nuk janë aq “rozë”. Bumi ekonomik ka ngecur, inflacioni ka arritur në 12 për qind dhe lira turke që nga fillimi i vitit ka humbur thuajse një të pestë e vlerës së saj, duke shkaktuar pakënaqësi edhe tek vetë rrethi i ngushtë i presidentit.

Por, sido që të jetë, ky është momenti i Erdoganit. Me kompetencat e reja të zhvatura kryeministrit, ai do të mund të emërojë ministrat, gjyqtarët dhe të bëhet lideri më i pushtetshëm i Turqisë që nga themelimi i saj nga Kemal Ataturku. Tani ai shpreson të udhëheqë vendin të paktën deri në vitin 2023. Dhe në këto kushte, opozitës i mbetet vetëm të mblidhet sërish dhe të shqyrtojë se si dhe nëse ky lider mund të mposhtet. Sipas vetë Erdogan, në këto zgjedhje nuk ishin vetëm qytetarët turq, ata që fituan por dhe të shtypurit nëpër botë.

Por gjithsesi, ai shpresonte në një fitore më të gjerë, duke pranuar se nuk ishte arritur objektivi, duke marrë parasysh dhe rënien e mbështetjes ndaj partisë së tij AKP, Partia e Drejtësisë dhe Zhvillimit, e cila ka humbur shtatë pikë.

Por mbetet fakt që Erdogan ka fituar bastin e tij për zgjedhje të parakohshme, regjimi presidencial hyn në fuqi një vit e gjysëm para kohës së përcaktuar. Tashmë Erdogan është president dhe kreu i qeverisë, i cili ka të drejtë të emërojë apo zëvendësojë ministra, sipas dëshirës dhe mund të shpërndajë parlamentin nëse do e gjykojë të arsyeshme.

Por qëndrimi i Europës ndaj kësaj fitoreje, sipas disa analistëve politikë konsiderohet se një hipokrizi ndaj frikës së emigrantëve e për këtë arsye, Europa vendosi të bekojë fitoren e sulltanit, duke harruar shkeljen e të drejtave të njeriut. Kjo nënkupton se marrëveshja për emigrantët është shumë e rëndësishme që të rrezikohet nga principi i lirive themelore.

Për Bashkimin Europian, Erdogan është vetëm një gardian i emigrantëve, pra le ti mbajë aty në kampet në kufi me Sirinë dhe të mos i nisë me gomone në Greqi që më pas ata të provojnë itenerarin e Ballkanit, i cili është i mbyllur dhe do të qëndrojë i mbyllur. Po sa kushton ky shërbim i presidentit Erdogan? Gjashtë miliardë euro, e tashmë bëhet fjalë për pagesën e dytë se e para është kryer.

Komentet europiane për fitoren elektorale të sulltanit të Bosforit janë shumë pranë hipokrizisë: Komisioni Europian me anë të zëdhënësit Margaritis Schinas kërkoi që Turqia të respektojë bashkëpunimin me BE-në për tema si emigracioni, siguria qëndrueshmëria rajonale dhe lufta kundër terrorizmit. E përkthyer është një dritë jeshile për Erdoan që të vazhdojë të shtypë kurdët brenda dhe jashtë Turqisë si dhe kufizojë liritë themelore të qytetarëve të tij, mjafton që të mbajë emigrantët.

Por gjithsesi, kjo hipokrizi nuk arrin deri aty sa të lërë të kuptohet se perspektiva e Turqisë për anëtarësim në Bashkimin Europian është reale. Bashkimi Europian nuk dëshiron të marrë në bashkësi një bashkëpronar si Erdogan, autoritar, islamik dhe karakter të keq Por as Erdogan nuk e do BE-në pasi për tu’ bërë pjesë e saj duhet të bindet për detyrime që as ka ndërmend të zbatojë. I pari është dënimi me vdekje.

Liderët e 28 vendeve anëtare diskutuan këtë javë në Bruksel për pjesën e dytë të gjashtë miliardëve që do i jepen Turqisë për emigrantët si dhe për financimin e fondit të mirëbesimit për Afrikën me objektivin që Nigeria dhe Senegali të mbajnë në territorin e tyre ata që aspirojnë të emigrojnë.

Edhe kancelarja gjermane Anxhela Merkel, e cila nuk mund të konsiderohet mike e tij, e uroi për fitoren: Jam e lumtur që do të vazhdojmë të punojmë së bashku për vendet tona, duke shtuar se do të donte të ishte përballë një Turqie plurale dhe të qëndrueshme, ku demokracia dhe shteti i së drejtës do të jenë më të fortë.

Por dhe britanikët, të cilët nuk falin, kur bie fjala për respektimin e të drejtave të njeriut, kanë shënuar një kthesë me kryeministren Theresa May, e cila një vit më parë ishte në Ankara dhe nënshkroi me Erdogan marrëveshje ekonomike dhe ushtarake, duke e konsideruar Turqinë një aleat të mirë në një sërë interesash të përbashkëta si siguria rajonale, anti terrorizmi dhe investimet.

Përsa i përket Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump nxitoi të telefononte për të ururar homologun e tij turk, duke folur për përforcim të demokracisë, pikërisht në momentin, kur sapo ishte kryer një tjetër operacion policie anti-gulenist. Dhe Fetullah Gulen prej vitesh në territorin amerikan nuk mund të ndihet i qetë.

Përsa i përket Putin, suksesi i Erdogan është një dëshmi i autoritetit politik pasi Cari me sulltanin mund të debatojën, por në fund e kuptojnë njëri tjetrin. E të mendosh që Erdogan e kishte kërkuar votën pro tij si një goditje ndaj Perëndimit. Në fakt programi i presidentit turk mund të përmblidhet në frazën me të cilën iu drejtua mbështetësve të tij: “Më rizgjidhni për t’i dhënë një leksion Perëndimit”. Erdogan, drejton Turqinë që nga viti 2003 si kryeministër dhe nga 2014 si president, e tashmë është më i pushtetshëm se kurrë më parë./abcnews.al

TRUMP-MACRON-G7-1280x720.jpg
G. P.12:43 | 30/06/2018

Sipas Washington Post presidenti amerikan Donald Trump i ka kërkuar në mënyrë të qartë homoogut të tij francez Emanuel Macron që të largohet nga Bashkimi Europian. Në shkëmbim të kësaj i ka premtuar marrëveshje të leverdisshme tregtare mes dy vendeve.

Dalja nga Bashkimi Europian në shkëmbim të një marrëveshjeje të leverdisshme tregtare mes dy vendeve. Është ky propozimi i Donald Trump për Emmanuel Macron në fund të muajit Prill, kur presidenti francez vizitoi Shtëpinë e Bardhë. Lajmi është publikuar nga Washington Post që citon dy funksionarë europianë të cilët kanë zgjedhur të qëndrojnë anonimë.

Por në artikullin e prestigjozes nuk thuhet se si është përgjigjur Macron ndaj këtij propozimi që sugjeron një marrëveshje më të mirë se sa ajo mes Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimit Europian. Edhe pse një ofertë e tillë është në linjë me qëndrimin e Trump ndaj organizatave mdërkombëtare, Post thekson se kreu i Shtëpisë së Bardhë nuk ishte informuar si duhet për qëndrimet politike të presidentit francez.

Se pse pikërisht në rimëkëmbjen e Europës dhe në rolin e Francës në Bashkimin Europian, Macron ka ndërtuar programin e tij elektoral që e nxori fitues. I pyetur për këtë shkrim të së përditshmes amerikane, Macron tha se të gjithë e dinë impenjimin e tij për Europën dhe në këtë mënyrë mund të merret me mend se si i është përgjigjur ai Trump.

Nga ana tjetër ka reaguar presidenti i Komisionit Europian, Juncker, i cili u shpreh se dyshonte shpesh që Trump dëshiron të përçajë Bashkimin Europian. Më pas Jean Cleaude Juncker konfirmoi se do të udhëtonte në Shtetet e Bashkuara të Amerikës për t’i prezantuar kreut të Shtëpisë së Bardhë këndvështrimin europian./abcnews.al

70853Bashkimi.jpg
G. P.15:38 | 29/06/2018

Komisioni Europian nis në korrik punën përgatitore për hapjen zyrtare të negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë në BE në 2019-n. Kërkesa kryesore mbetet puna në forcimin e sundimit të ligjit dhe lufta kundër korrupsionit.

Pas miratimit të konkluzioneve për zgjerimin nga kryetarët e shteteve dhe të qeverive të Bashkimit Europian, Komisioni Europian, fillon menjëherë punën përgatitore drejt hapjes zyrtare të negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë në BE në 2019. Në këtë kuadër do të vihet theksi te reformat kyçe lidhur me shtetin ligjor dhe luftën kundër korrupsionti dhe krimit të organizuar.

Kjo është konfirmuar edhe nga një letër e publikuar paralel me samitin e liderëve europianë nga përfaqësuesja e lartë e politikës së jashtme dhe të sigurisë së Bashkimit Europian, Federica Mognerini dhe komisioneri për politikën e fqinjësisë dhe negociatave të zgjerimit, Johannes Hahn.

Në këtë letër, përshëndetet progresi i bërë në reformat e integrimit europian të vendit, duke u theksuar, se tani është koha që Shqipëria të punojë me të njëtën vendosmëri për reformën e drejtësisë, luftës kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar.

“Puna gjatë një viti është një investim për integrimin europian të vendit. Çdo hap ka rëndësi. Ndjekja e kësaj rruge jo vetëm që bën të mundur hapjen e negociatave, por e bën atë sa më efetkshme të mundshme. Në momentin kur të hapen negociatat, ju do jeni tashmë duke vrapuar”, shprehen në këtë letër shefja e diplomacisë europiane Federica Mogherini dhe komisioneri Hahn.

Sipas burimeve të Komisionit Europian, puna përgatitore për hapjen e negociatave të Shqipërisë në Bashkimin Europian do fillojë në Korrik./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono