be

donald-trump-1280x785.jpg
G. P.22:16 | 22/08/2019

BE ka kundërshtuar idenë e presidentit Trump për rikthimin e formatit G8, që parashikon përfshirjen e Rusisë, e dëbuar nga grupimi për shkak të pushtimit të Krimesë 5 vjet më parë. Për Perëndimin, Moska nuk është gati të rikthehet në grupim për sa kohë nuk respekton parimet e demokracisë.

Bashkimi Europian është shprehur kundër një riaktivizimi të mundshëm të formatit G8, duke kundërshtuar kështu iniciativën e presidentit Donald Trump për të rikthyer Rusinë në grupimin e më të fuqishmëve të botës.

“Motivet që çuan në përjashtimin e Moskës janë ende të vlefshëm, ndaj një gjë e tillë do të ishte joproduktive”, thuhet në një komunikatë për shtyp.

Në dokumentin në fjalë nënvizohet se formati duhet të vijojë të jetë një bashkësi demokracish që respektojnë shtetin e së drejtës. Ditën e martë presidenti amerikan Donald Trump deklaroi se do të ishte e përshtatshme që G7-a të kthehej në G8, një iniciativë kjo që u mbështet edhe nga presidenti francez Emmanuel Macron.

Por kundër është shprehur edhe presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenskij, i cili deklaroi se Moska vazhdon të mbajë të pushtuar Krimenë dhe të cënojë paqen në lindje të Ukrainës.

“Asgjë nuk ka ndryshuar që prej marsit të vitit 2014, kur pjesëmarrja e Rusisë në G8 u pezullua. Krimea vazhdon të jetë e pushtuar si më parë, ndërsa rajoni i Donbasit vuan ende nga lufta”, tha Zelenskij.

Duke folur nga Berlini një ditë më parë, kryeministri britanik Boris Johnson citoi rastin e helmimit të spiunit rus Sergei Skripal me agjent nervor si motiv për të mos e kthyer Rusinë në format. Po ashtu, kundër është shprehur edhe qeveria kanadeze me argumentin se Moska nuk respekton parimet e demokracisë./ABC News Albania 24/7

hahn.png
nev ila17:43 | 11/08/2019

Brukseli ka reaguar për herë të parë lidhur me rastin “Zhvatja” në Maqedoninë e Veriut. Komisioneri për Zgjerimin, Johanes Hahn ka kërkuar nga Shkupi zyrtar që të luftojë korrupsionin. Ndërkohë, autori i publikimit të përgjimeve ka sulmuar shefen në ikje të Politikës së Jashtme, Federika Mogerini, për heshtje ndaj rastit.

Tre ditë pas zbulimit të videove për aferën ‘Zhvatja”, eurokomisionari për zgjerim të BE-së, Johannes Hahn komentoi ndodhitë në vend. Ai dje u thirr nga politikania gjermane, Doric Pack që të ndërmerr diçka lidhur me rastin që ka tronditur Maqedoninë e Veriut e ku pretendohet edhe implikimi i Prokurores Speciale Katica Janeva dhe Kryeministrit Zaev.

Komisioneri Han dha mesazhin se lufta kundër korrupsionit të nivelit të lartë duhet të vazhdojë.

“Lidhur me zbulimet më të reja, me rëndësi është të vërtetohet përgjegjësia juridike për të gjitha veprat penale, duke llogaritur edhe ato që dalin nga përgjimet e jashtëligjshme. Të gjitha veprat penale duhet të shqyrtohen nga organet kompetente, kurse kryerësit të dalin para drejtësisë”, shkruan Hahn në Twitter.

Ndërkohë, gazetari Italian me prejardhje sllovene Laris Gajser, i cili për opinionin në Maqedoninë e Veriut u bë i njohur me publikimin e bisedave të xhiruara në rastin “Zhvatja”, ka publikuar një video-kolumnë në edicionin elektronik të gazetës “La Verita”, ku sulmon Bashkimin Evropian dhe Përfaqësuesen e Lartë në largim të BE-së për Politikë të Jashtme Federika Mogherini.

Gajser në këtë kolumnë shtron pyetjen përse Brukseli po hesht për këtë rast në Maqedoninë e Veriut, duke potencuar se është e çuditshme mungesa e reagimeve nga Mogerini dhe Presidenti aktual i Komisionit Evropian Zhan Klod Junker, të cilët sipas tij, fuqimisht kanë insistuar për Prokurorinë Speciale.

Duke shfaqur bindjen se ende ka mundësi të ketë një demokraci të vërtetë të bazuar në opinion public të informuar dhe kontroll të politikanëve, Gajser pyet se si ka mundësi që Federika Mogherini të hesht para realitetit criminal në Maqedoninë e Veriut.

Ndryshe, Mogherini është anëtare e Partisë Demokratike të qendrës së majtë italiane, që është rivale kryesore e partisë së Djathtë Nacionaliste të Zv/Kryeministrit Italian Mateo Salvini, përkrahës i të cilit është vetë gazetari Gajser. Gazetari Laris Gajser është i njohur për qëndrimet e tij të skajshme ekstreme-djathtiste dhe i afërt me personalitete të së djathtës, por edhe me përfaqësues të VMRO-DPMNE-së, partisë opozitare në Maqedoninë e Veriut.

Madje për këtë të fundit socialdemokratët në pushtet i kanë drejtuar pyetje publike liderit të opozitës Mickoski nëse gjatë vizitës së tij në Hungari, para daljes së kësaj afere, është takuar me Gajserin në Budapest.

Gazetari Laris Gajser në këtë kolumnë ka theksuar se gazeta ‘La Verita” do të bëjë vlerësime nëse juridikisht është e realizueshme publikimi i xhirimeve të reja potenciale./ABC News Albania 24/7

greqia-marreveshja-1280x712.jpg
nev ila20:55 | 10/08/2019

Greqia ka kërkuar ndërhyrjen e BE-së për të detyruar Turqinë të zbatojë pjesën e saj të marrëveshjes për riatdhesimin e emigrantëve. Athina zyrtare ka deklaruar se ishujt helenë po përballen sërish me flukse emigrantësh dhe nuk kanë kapacitete për t’i përballuar ato.

Greqia do të kërkojë një përfshirje më aktive të Bashkimit Europian në zbatimin e marrëveshjes me Turqinë për rikthimin e emigrantëve dhe refugjatëve që nuk përmbushin kushtet për azil.

Në ditët e fundit ka patur sërish një rritje të fluksit dhe autoritetet lokale në ishujt kufitarë me Turqinë ankohen se nuk kanë kapacitete të mjaftueshme për të akomoduar qindra njerëzit që mbërrijnë nga brigjet turke.

Situata paraqitet më dramatike në një nga kampet e ishullit Lesvos. Aty janë akomoduar 7.500 persona, në një kohë kur kampi ka mjedise të mjaftueshme për vetëm 3.000. Ndërkohë, sipas gazetës franceze “Le Figaro”, në Lesvos numri i emigrantëve është më i madh se ai i turistëve.

Kushtet e këqija të jetesës dhe pritja me vite për të marrë përgjigjen e aplikimit të tyre, kanë shkaktuar mjaft herë incidente të dhunshme, ndërsa nuk kanë munguar edhe përplasjet e provokuara nga grupime ekstremiste vendase. Në jo pak raste rruga e refugjatëve për të mbërritur në një ishull grek, mbart shumë rreziqe, madje edhe vdekjeprurëse.

Tragjedia e fundit ndodhi në mesin e qershorit kur shtatë refugjatë, mes të cilëve dy fëmijë, humbën jetën kur skafi që po i sillte në Greqi u mbyt në afërsi të Mitilinit. Ndërsa një tjetër tragjedi u shmang në orët e para të së premtes, kur policia bregdetare greke dhe patrullat e misionit Frontex shpëtuan 85 refugjatë kur dy skafet e tyre u përmbysën./ABC News Albania 24/7

rama3.jpg
Sej rie10:00 | 09/08/2019

Kryeministri Edi Rama ka deklaruar se Shqipëria i ka përmbushur detyrat për hapjen e negociatave të anëtarësimit me BE-në. Në një intervistë për Euronews, Rama ka nënvizuar se tashmë gjithçka është në duart e vendeve anëtare, të cilat sipas tij do të vendosin në bazë të zhvillimeve të brendshme.

Edi Rama, kryeministër: Ne jemi gati, bazuar në çfarë komisioni ka parashtruar dhe rekomanduar. Por në të njëjtën kohë ne duhet të përballemi me faktin se vendimmarrjet në Këshillin Europian nuk varen tek ato që bëjmë ne, por tek dinamika e brendshme politike e vendeve anëtare.

Rama thekson se ndarja e Shqipërisë nga Maqedonia e Veriut në procesin e hapjes se negociatave te anetaresimit nuk do të ishte një lëvizje e drejtë e Brukselit, edhe pse është shprehur i vetëdijshëm se Shkupi ka bërë një hap të madh përpara me Marrëveshjen e Prespës.

Edi Rama, kryeministër: Kjo nuk do të ishte diçka strategjike dhe largpamëse, por do të ishte taktike dhe e rëndë për rajonin. Në të njëjtën kohë mendoj se do të ishte e padrejtë. Është e vërtetë se Maqedonia bëri progres me Marrëveshjen e Prespës dhe meriton të shpërblehet, por çështja është, a duhen konflikte për t’u shpërblyer për atë që bën?.

Në vijim të intervistës, Rama ka theksuar se, integrimi i Ballkanit do t’i sillte BE-së më shumë stabilitet dhe siguri, por për momentin, sipas tij, Unioni ka zgjedhur ta mbajë rajonin si një zonë gri, e rrezikuar nga faktorë të tjerë të huaj.

Edi Rama, kryeministër: Është një plan i vazhdueshëm i BE-së për ta tërhequr këtë organ me trupin e tij, por të mos e integrojë në trupin e tij, të ketë një lloj zone gri brenda vetvetes në një kohë kur faktorë të tjerë mund të avancojnë përballë rrëmujës apo zhgënjimit”.

Më tej kryeministri Rama është shprehur i vetëdijshëm se rruga e anëtarësimit në BE është e gjatë dhe ka shprehur gjithashtu bindjen se nuk do të jetë në postin e kryeministrit kur vendi ynë të anëtarësohet në ketë Union./ABC News Albania 24/7

6D4992B1-31F5-4944-98DE-D67DA1F67D61_w1023_r1_s.png
Sej rie21:00 | 07/08/2019

Këshilltari i Komisionit Amerikan të Helsinkit, Robert Hand, në një intervistë për Zërin e Amerikës, thotë se kriza e shumëfishtë në Shqipëri ndodh në një moment kritik për vendin, ndërsa Bashkimi Evropian pritet të marrë vendimin për hapjen ose jo të negociatave të anëtarësimit. Sipas Hand, në këtë moment vendi ka nevojë për një udhëheqje të përgjegjshme politike.

Shqipëria ka nevojë për udhëheqje të përgjegjshme politike për zgjidhjen e krizës që po kalon vendi. Kështu shprehet në një intervistë për zërin e Amerikës, Këshilltari i Komisionit Amerikan të Helsinkit, Robert Hand. Ai apelon që politika shqiptare të dialogojë vetë për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve  pa kërkuar më ndihmë nga ndërkombëtarët.

“Uroj që mes elitave politike shqiptare do të ketë vullnet për të biseduar dhe për të gjetur zgjidhje për mosmarrëveshjet. Nuk mendoj se duhet të luajnë rol ndërmjetësues. Shqiptarët duhet të largohen nga praktika e të kërkuarit ndihmë nga të huajt për të ndërmjetësuar mosmarrëveshjet e brendshme. Po, mendoj se Shtetet e Bashkuara, duke këmbëngulur për reformën dhe vetingun e gjyqtarëve, që çoi në mosfunksionimin e gjykatave, kanë luajtur një rol në këtë drejtim. Por mendoj se reforma dhe vetingu ishin të nevojshëm. Ndërkohë vendi ka nevojë për udhëheqje të përgjegjshme politike për të ecur përpara, deri në krijimin e një sistemi të besueshëm drejtësie, që do të zgjidhte mosmarëveshje të kësaj natyre. U takon politikanëve të jenë të hapur për dialog dhe të arrijnë një zgjidhje, që vendi të ecë përpara në këtë kohë kritike”.

Zyrtari amerikan thekson se kriza politike po ndodh në një moment kritik për vendin, ndërsa Shqipëria prêt vendimin për hapjen e negociatave me Bashkimin Evropian dhe kryesimin e OSBE.

“Lufta politike mes partive, ose mes udhëheqësve të partive, zhvillohet pa marrë parasysh nevojën për përparimin e vendit. Dhe e gjithë kjo ndodh në një moment tepër kritik, kur Bashkimi Evropian pritet të marrë në tetor vendimin për të hapur ose jo negociatat e anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Ky është një hap i rëndësishëm dhe ne e dimë se brenda BE-së ka vende që nuk janë pro zgjerimit dhe situata e sotme në Shqipëri ua bën më të lehtë këtyre vendeve të thonë le të mos i hapim dyert. Mendimi im është se Këshilli i Evropës duhet të rekomandojë hapjen e negociatave. Ka ardhur koha dhe Shqipëria e meriton këtë. Një moment tjetër po aq kritik është fakti se Shqipëria po bëhet gati të kryesojë OSBE-në vitin e ardhshëm. Ky është një post i rëndësishëm, nuk është diçka simbolike, ku thjesht vë emrin në krye të listës së 57 vendeve anëtare”.

Për zgjedhjet e 30 qershorit, Këshilltari i Komisionit Amerikan të Helsinkit, Robert Hand, thotë se nuk kishte zgjidhje tjetër veç zhvillimit të tyre, pasi debati për datat nuk mund të zgjidhej në kushtet e mungesës së gjykatës kushtetuese./ABC News Albania 24/7

be-1280x639.jpg
Sej rie11:15 | 06/08/2019

Bashkimi Evropian ka thënë se nuk ka asnjë bazë për bisedime të mëtejshme për procesin e Brexitit, ndërsa Britania e Madhe vazhdon të këmbëngulë, për të bërë ndryshime në marrëveshje.

Negociatorët e BE-së u thanë diplomatëve evropianë, se ndryshimet e sugjeruara nga qeveria e re në Londër, të tilla si çështja e kufirit irlandez, ishin të papranueshme.

Një zëdhënës i qeverisë britanike, tha se ata shpresonin që BE-ja do të rimendonte refuzimin e saj për ndryshime në marrëveshje. .

Bitanikët thanë se BE-ja “duhet të ndryshojë qëndrimin e saj”, pasi marrëveshja e zonjës May (ish-kryeministrja britanike Theresa May) nuk do të kalojë në Parlament në formën e saj aktuale.

“Ne do të përfshihemi në negociata me energjinë më të madhe dhe frymën e miqësisë dhe shpresojmë që BE-ja të rimendojë refuzimin e saj aktual, për të bërë ndonjë ndryshim në marrëveshjen e tërheqjes”, kanë thënë zyrtarët britanikë.

Plani i negociuar midis BE-së dhe ish-kryeministres May u refuzua tri herë nga deputetët britanikë.

Një negociator i BE-së tha se jemi “përsëri atje ku ishim tre vjet më parë”.

Kryeministri i ri britanik, Boris Johnson, është zotuar se vendi do të largohet nga BE-ja brenda afatit të 31 tetorit, me ose pa një marrëveshje.

brexit-1.jpg
Sej rie18:00 | 04/08/2019

Qeveria e re britanike ka paralajmëruar Brukselin që të rinegociojë marrëveshjen e Breksit, ndryshe do të përballet me daljen e Mbretërisë së Bashkuar pa një marrëveshje. Sipas Londrës zyrtare, zgjedhjet evropiane të muajit Maj kanë sjellë një realitet të ri politik dhe rinegocimi është i nevojshëm.

Liderët e BE-së duhet t’i japin kryenegociatorit të tyre mandat për të rishikuar marrëveshjen e tërheqjes së Britanisë së Madhe, ndryshe ajo do të dalë nga Unioni pa një marrëveshje. Paralajmërimi është bërë nga sekretari britanik për Brexit. Në një shkrim të publikuar në “Mail on Sunday”, Stefen Berklej është shprehur se realiteti politik ka ndryshuar pas zgjedhjeve evropiane të mbajtura në muajin maj.

Sipas tij, 61 për qind e vendeve në Parlamentin Europian u zunë nga elementë të rinj, gjë që përbën një “ndryshim thelbësor”. Berklej i ka bërë thirrje liderëve evropianë që të lejojnë Mishel Barnier të negociojë në mënyrë që BE dhe Mbretëria e Bashkuar të gjejnë terren të përbashkët. Brukseli ka insistuar vazhdimisht se marrëveshja e tërheqjes nuk mund të rinegociohet, por sipas sekretarit britanik, me ndryshimet që ndodhën në PE, Unioni duhet ta alternojë qasjen e tij.

“Zoti Barnier duhet t’u bëjë thirrje liderëve të BE-së që të marrin në konsideratë faktin se, nëse edhe ata duan një marrëveshje, atëherë duhet të negociojnë. Ndryshe, e vetmja rrugë mbetet dalja pa marrëveshje”, ka deklaruar Berklej. Kryeministri i ri britanik, Boris Xhonson i ka mëshuar vazhdimisht dëshirës së tij për ta nxjerrë Britaninë e Madhe nga BE-ja më 31 tetor, në kuadër të zotimit të tij të quajtur “bëje ose vdis”./ABC News Albania 24/7

edi-rama-8-1280x718.jpg
nev ila12:34 | 30/07/2019

Kryeministri Edi Rama është duke zhvilluar një bashkëbisedim me gazetarët për të folur për ekonominë dhe prioritetet e qeverisë për periudhën shtator 2019/korrik 2020.

I pyetur për çeljen e negociatave në 17-18 tetor Rama nuk përjashtoi asnjë nga versionet e vendimit që mund të japë Bashkimi Europian në lidhje to. Kryeministri tha se vendimi i BE-së për negociatat nuk ka të bëjë me objektivat dhe punët e kryera nga Shqipëria, por se është pjesë e politikës së brendshme të tyre. Rama theksoi se Bashkimi Europian nuk është në ditët e tij më të mira ndaj dhe gjithçka mund të ndodh këtë Tetor.

Për sa i përket vendimmarrjes për çeljen e negociatave, Vendimarrja e Tetorit nuk ka lidhje me Shqipërinë apo me Maqedoninë e Veriut, por ka lidhje me Bashkimin Europian, është politikë e tyre, secili bën politikën e vet. Bashkimi Europian nuk është në ditët më të mira. Kështuqë gjithçka mund të ndodhë në Tetor”, deklaroi Rama./abcnews.al

XHONSON-NE-PARLAMENT-ABCM5T1.mpg_snapshot_00.24-1280x720.jpg
ent ela15:10 | 25/07/2019

Në fjalën e tij të parë si kryeministër në parlamentin e vendit, Boris Xhonson premtoi se do ta nxjerrë Britaninë e Madhe nga Bashkimi europian Brenda datës 31 tetor. Madje ai tha se Mbretëria e Bashkuar në qeverisjen e tij do të bëhej vendi më i mirë në botë për të jetuar.

Boris Xhonson në fjalimin e tij të parë si kryeministër në parlamentin britanik konfirmoi objektivin për të kompletuar Brexit deri në 31 tetor. Mes protestave të opozitës në sallë ai theksoi se do të bënte Mbretërinë e Bashkuar vendin më të mirë në tokë për të jetuar. Një vend të gjelbër, të zhvilluar, besimplotë dhe ambicioz, i cili mund të jetë ekonomia e parë në Europë, shtoi ai, duke ironizuar mbi negativitetin e opozitës dhe pesimistëve. Më pas Xhonson tha se Brukseli duhet të rishohë qëndrimin e tij dhe të pranojë ndryshimet në marrëveshje. Në rast të kundërt, paralajmëroi ai, Mbretëria e Bashkuar do të dalë nga Bashkimi Europian pa një marrëveshje. Vendi deklaroi ai, është më i përgatitur nga sa mendohet për këtë skenar. Mbretëria e Bashkuar nuk do të emërojë, në asnjë rrethanë, një komisioner europian britanik, theksoi kryeministri Xhonson.

Madje ai e renditi si një prioritet të qeverisë së tij impenjimin për tu përgatitur për një Brexit pa marrëveshje. Xhonson refuzoi në këtë mënyrë marrëveshjen e arritur nga Tereza Mej duke thënë se është rrëzuar tashmë tre herë nga parlamenti. Ai tha se dëshironte të negocionte një alternativë të mirë me Bashkimin europian duke u shprehur i bindur se pikat e ndalimit mund të zëvendësohen me zgjidhje të tjera për të garantuar kufirin e hapur irlandez pa u dashur që vendi të qëndrojë në unionin doganor dhe në tregun e përbashkët.

Xhonson theksoi se në rast se Brexit do të dështonte vendi do të përballej me një humbje totale të besimit të elektoratit ndaj politikës, duke shtuar se dhe sistemi i emigracionit ka nevojë për ndryshime.

Ndërkohë qeveria e re e Xhonson tashmë ka ekipin e saj të ministrave. Ndër emrat kryesorë figurojnë:

Saxhid Xhavid – Ministër Finance

Dominik Rab – Ministër i Jashtëm

Priti Patel – Ministër i Brendshëm

Robert Baklend – Ministër Drejtësie

Ben Uallas – Ministër Mbrojtjeje

Met Henkok – Ministër Shëndetësie.

/ABC news Albania 24/7

reforma-drejtesia-1280x714.jpg
nev ila22:49 | 22/07/2019

Drejtësia shqiptare do të ketë një shtëpi të re. Në 3-vjetorin e miratimit unanimisht të reformës në drejtësi, pasditen e së hënës u inaugurua godina ku do të vendosen të gjitha institucionet e drejtësisë. Pallati i ri i drejtësisë do të jetë një simbol i çlirimit të Shqipërisë nga Korrupsionit. Të paktën kështu beson e ngarkuara me punë e ambasadës së SHBA në Tiranë Lejla Mozes Ones, e cila garantoi se Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të qëndrojnë krah Shqipërisë në këtë rrugë të vështirë, por të duhur.

Shefja e Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit, Xhenoveva Ruiz Kalavera siguroi se implementimi i duhur i reformës në Drejtësi i hap Shqipërisë rrugën e çeljes së negociatave me Bashkimin Europian.

Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj tha se qeveria e bëri punën e saj, ndaj fjalën e ka drejtësia e re.

Kreu i Këshillit të lartë të prokurorëve Gent Ibrahimi tha se rezultatet e para të reformës do të shihen në vjeshtë. Ndërsa kreu i magjistraturës Sokol Sadushi, tha se numri studentwve do të trefishohet.

Gjatë inaugurimit të godinës së drejtësisë, u zhvilluan ceremonia e betimit të magjistratëve të rinj./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono