bayern munchen

neuer.jpg
G. P.16:15 | 06/07/2019

Bayern mund të humbasë një nga lojtarët e tij më të rëndësishëm. Portieri Manuel Neuer nuk beson se skuadra bavareze mund të fitojë Championsin, ndaj ekziston mundësia që të largohet.

Një kampion nuk dëshiron vetëm shiritin e kapitenit dhe një rrogë maksimale. Për të janë të domosdoshme trofetë, pasi kjo përcakton një karrierë të suksesshme dhe në nivelet më të larta. Manuel Neuer është një nga ata, dhe agjenti i tij i ri, Thomas Krot, i ka bërë jehonë pikërisht këtij aspekti, duke shkaktuar alarm tek Bayern.

“Manueli është i orientuar nga suksesi, – tha ai për gazetën bavareze, “Zydojçe Cajtung”, – për momentin, Bayern nuk është konkurrues sa duhet në nivelet më të larta europiane. Kam përshtypjen se diferenca me katër skuadrat e para të Anglisë është serioze, ndaj në Mynih nuk më duken gati për të realizuar ambiciet e Manuelit”.

Besohet se Krot e nxjerr këtë përfundim duke parë edhe eliminimin e kampiones së Gjermanisë nga Liverpool në raundin e dytë të Championsit, edicionin e kaluar. Neuer ka kontratë deri në 2021, dhe agjenti i tij ka lëshuar një paralajmërim për largimin e mundshëm.

Nëse është kështu, kjo është vera e fundit në të cilën Bayern mund të nxjerrë përfitim të rëndësishëm nga portieri që e mori nga Schalke në vitin 2011. Numri 1 i bavarezëve dhe numri 1 i kombëtares së Gjermanisë është sot 33 vjeç, pra në moshë optimale për një portier, dhe mbetet i padiskutueshëm pavarësisht dëmtimeve që pati së fundmi.

Kritikat janë të shumta nga analistët për drejtuesit e Bayern, Uli Hënes, Karl-Hajnc Rumenige apo Hasan Salihamixhiç. Duket se nuk kanë mjaftuar afrimet e reja, si ai i mbrojtësit francez, Pavard, kampion i botës verën e kaluar në Rusi, apo si ai i francezit tjetër Lucas Hernandez, që erdhi nga Atletiko e Madridit për 80 milionë euro.

Tifozët dhe analistët duan më shumë. Gjithsesi, ja një lajm i mirë. Bayern dhe Robert Levandovski janë në bisedime me kontratën që do të rinovohet deri në 2023.  Kontrata e tanishme e sulmuesit polak vlen deri në 2021, ndërsa pati zëra se ai mund të shkonte tek Manchester United apo Paris SG.

Levandovski ka realizuar 191 gola në 242 ndeshje zyrtare në Mynih, dhe është shënuesi më i mirë i huaj në historinë e Bundesligës me 202 rrjeta. Rroga e tij është e lartë, 15 milionë euro në sezon, por gjithsesi e justifikuar për tregun e sotëm të futbollit, dhe për vlerën që Levandovski ka për Bayernin prej vitesh, që kur mbërriti nga Dortmundi në 2014./ABC News Albania 24/7

robben.jpg
G. P.11:20 | 05/07/2019

Arjen Robben ka vendosur të varë këpucët në gozhdë. Ish-futbollisti që është aktivizuar me disa prej skuadrave më të mëdha në botë ka zbuluar se nga sezoni i ardhshëm nuk do të zbresë më në tapetin e gjelbërt.

Një tjetër yll i futbollit botëror ka vendosur t’i thotë lamtumirë futbollit të luajtur. Nga sezoni i ardhshëm, Arjen Robben nuk do të zbresë më në tapetin e gjelbërt. Lajmi është konfirmuar nga vetë holandezi, i cili zbulon se ky është vendimi më i vështirë në jetën e tij.

“Kam vendosur që ta mbyll karrierën time si profesionist. Është vendimi më i vështirë në jetën time. Ishte vendim i vështirë pasi zemra më thoshte që të luaja, por mendja jo. Jam shumë mirë me shëndet dhe e ndiej veten në formë, por ishte momenti të tërhiqesha. Jam tifoz i futbollit dhe dua të vazhdoj të jetoj me këtë stil jetese edhe në të ardhmen”, tha Arjen Robben.

Robben e nisi karrierën në vendlindje në kampionatin holandez tek skuadra e Groningen ku hodhi hapat e para si futbollist për të kaluar më pas tek PSV. Në verën e vitit 2007 Arjen Robben u zyrtarizua si futbollist i Chelsea-t në Premier League-n angleze ku qëndroi për tre sezone dhe realizoi 15 gola.

Robben ishte një titullar i padiskutueshëm me blutë e Londrës dhe paraqitjet fantastike me londinezët ndikuan ne kalimin e tij tek skuadra e Real Madrid. Aventura e 35-vjeçarit me galaktikët zgjeti vetëm dy sezone. Arjen Robben ishte titullar tek madrilenët, por zbarkimi i Cristiano Ronaldos në Madrid në verën e vitit 2009 shërbeu si motiv për t’u larguar nga “Santiago Bernabeu” pasi i cenohej vendi i titullarit.

Mes ofertave të shumta, Robben zgjedh të vazhdojë karrierën në Bundesligën gjermane pikërisht tek skuadra e Bayern Munchen ku shkruajti historinë për një dekadë. Holandezi u aktivizua për 10 sezone me bavarezët duke fituar të gjithë titujt e mundshëm në rang klubesh. Së bashku me Ribery formuan një dyshe kërcënuese për çdo kundërshtar. Sezonet e fundit Robben është penalizuar edhe nga dëmtimet e njëpasnjëshme duke ndikuar jo pak në performancë e lojtarit.

Arjen Robben la gjurmë edhe me kombëtaren e Holandës. Arritja më e madhe ishte finalja e Botërorit të vitti 2010 ndaj Spanjës e humbur me shifrat 1-0. Robben pati mundësinë e artë për të shënuar golin ndoshta të fitores, por gaboi përballë Iker Kasijas. Holandezi mund të marrë një rol drejtuesi tek Bayern në të ardhmen ndërkohë që aktualisht do të shijojë pushimet dhe do të hapë një faqe të re në jetën e tij./ABC News Albania 24/7

sane.jpg
G. P.23:22 | 25/05/2019

Skuadra e Bayern Munchen ofron 80 milionë euro për shërbimet e gjermanit Sane. Një ndeër lojtar e kërkuar nga Juventusit, Marquinhos refuzon bardhezinjtë dhe i premton besnikëri PSG-së.

Sulmuesi gjerman që aktivizohet tek Manchester City, Sane mund të vijojë karrierën te kampionët në fuqi të Gjermanisë, Bayern. Raportet e 23-vjeçarit me trajnerin Pep Guardiola nuk janë të mira dhe futbollisti anësor e ka humbur vendin e titullarit.

Interesimin e Bayernit për sane e ka konfirmuar shefi ekzekutiv i bavareëzve, Karl Heinz Rumeinge.  Largimi i Robben dhe Ribery ka krijuar hapësirat e mjaftueshme për të ofruar në skuadër Sane, i cili kërkon rolin e protagonizmit. Sipas mediave gjermane Bayern ka ofruar plot 80 mln euro për shërbimet e Sane dhe klubi anglez po shqyrtëon mundësinë e shitjes së futbollistit.

Aventura e sulmuesit të Leipzig Timo Werner tek Leipzig është drëjt fundit. Futbollisti gjerman ka refuzuar rinovimin e kontratës me klubin gjerman dhe kërkon një eksperiencë të re. Skuadra si Bayern, Arsenal dhe Liverpool janë të interesuara për sulmuesin, i cili ka treguar një rendiment të lartë. Lojtari në fjalë u kërkua sezonin e kaluar edhe nga skuadra e Real Madrid.

Një ndër objektivat e Juventusit në merkato është edhe mbrojtesi i PSG, marquinhos. Futbollisti brazilian ka luajtur më parë në Itali me skuadrën e Romës dhe përshtatja në Serie A nuk do të ishte aspak problem. Pas ndeshjes së fundit të kampionatit, Marquinhos hodhi poshtë zërat për largimin nga kampionët në fuqi të frances, duke theksuar se do të respektojë kontratën që ka me PSG. 25-vjeçari është një ndër shtyllat kryesore në skuadrën e teknikut Tuchel./ABC News Albania 24/7

bayern-1.jpg
G. P.23:30 | 10/05/2019

Java e 33 e kampionatit gjerman do të zhvillohet të shtunën, kur do të zbresë në fushë Bayern dhe Dortmund. Bavarezët luajnë ndaj Leipzig, ndërkohë që verdhezinjtë presin Dusseldorfin.

Të shtunën do të zhvillohen takimet e javës së 33 në Bundesligën gjermane. Kryesuesit e Bayernit janë në vendin e parë dhe mjaft komod pasi diferenca me vendin e dytë që mbahet nga Dortmund është plot 4 pikë dhe titulli është një hap larg.

Bavarezët kanë një transfertë jo të lehtë pasi do të përballen me Leipzigun që renditet në vendin e tretë në klasifikim duke siguruar pjesëmarrjen në Champions sezonin e ardhshëm. Trajneri Niko Kovac e ka të plotë kontigjentin e lojtarëve dhe tre pikët janë detyrim për gjigandin gjerman për të mos rrezikuar titullin në javët e fundit.

Borusia Dortmund do të presë në shtëpi skuadrën e Dusseldorf. Verdhezinjtë kanë shumë pak shanse për titull, por ende nuk janë dorëzuar. Ndalesat ndaj Verder Bremen dhe Schalkes në derbi i dhanë një goditje të fortë skuadrës së Dortmundit që tashme i duhet në mrekulli për t’u kurorëzuar si kampion ne Gjermani./ABC News Albania 24/7

bayern.jpg
G. P.21:32 | 04/05/2019

Bayern fitoi 3-1 ndaj Hannoverit në një sfide jo pak të lehtë. Për bavarezët gjeti rrugën e rrjetës edhe veterani Franck Ribery qe po luan sezonin e fundit me gjermanët.

Vuan pak, por në fund merr atë që duhet, tre pikët me Hanoverin. Skuadra e Niko Kovaç hedh kështu një tjetër hap drejt titullit kampion të radhës në Bundesligë. Këtë javë ata kanë kaluar 3-1 Hannover-in e vendit të fundit në shtëpi dhe kryesojnë renditjen duke mos regjistruar në këtë mënyrë hapin fals.

Pas një pjese të parë të mbyllur në avantazh 2-0 falë golave të Leëandoëski-t dhe Goretzka-s, dukej se vendasit do të merrnin një fitore të lehtë, por nuk ka qenë kështu.  Sepse ka ardhur menjëherë edhe reagimi i miqve, të cilët kanë ngushtuar diferencat me penalltinë e transformuar në minutën e 51-të nga Jonathas. Ky ka qenë goli i 2000-të i pësuar nga Bayern në Bundesliga.

Gjithsesi, sulmuesi i Hannover, i aktivizuar në fillimin e pjesës së dytë, ka prishur gjithçka duke marrë dy kartonë të verdhë në harkun e tri minutave dhe duke lënë me 10 lojtarë ekipin e tij. Gjashtë minuta para fundit ka ardhur edhe goli i Franck Ribery, që ka fiksuar shifrat në 3-1.

Në të 86-n e ndeshje, Kovac hedh në fushë edhe Robben në vend të Coman. Holandezi i ka dhënë kusht fund një makthi që zgjaste nga dhjetori i kaluar pas dëmtimit të pësuar në ndeshjen e Champions League kundër Benfica-s. Kjo ka qenë ndeshja numër 700 në karrierën e tij si futbollist. Një fitore e rëndësishme, që mund të lërë diferencën në plus dy me Dortmundin ose mund ta thellojë edhe më shumë.  /ABC News Albania 24/7

barce.jpg
G. P.16:15 | 16/04/2019

Manchester United do të kërkojë një përmbysje historike ndaj Barcelonës në “Camp Nou”, në ndeshjen e dytë çerekfinale të Championsit. Gjithsesi, skuadra katalanase jepet favorite

Nëse duhet një frymëzim, nuk mund të ketë më të mirë se ky. Manchester United arriti përmbysjen më të madhe në historinë e tij, dhe një nga më të mëdhenjtë në të gjitha kohët në Champions, në finalen e luajtur ndaj Bajernit pikërisht në stadiumin ku do të luajnë sonte, në “Camp Nou”.

Fitore 2-1 me njërin nga golat shënuar nga trajneri i tanishëm, Ole Gunnar Solskjaer. Skuadra e madhe angleze do të përpiqet të arrijë kualifikimin për në gjysmëfinale, edhe pse ndeshjen e parë në fushën e saj e humbi 0-1.

Frymëzim po kaq I madh sa finalja e vitit 1999, ndoshta edhe më shumë, janë dy përmbysjet e këtij sezoni, fillimisht fitorja 2-1 në stadiumin e Juventusit në fazën e grupeve, dhe më pas, kulmi, kualifikimi në fushën e Paris SG, me fitoren 3-1, pas humbjes së rëndë 0-2 në “Old Traford”.

Anglezët udhëtuan drejt Barcelonës, duke pasur edhe lajme të mira. Nemanja Matiç dhe Aleksis Sançez janë pjesë e skuadrës pasi lanë pas dëmtimet, por ashtu edhe Mateo Darmian. Mungesat janë Luke Shaë i pezulluar dhe Ander Herrera i dëmtuar.

“Jam i bindur se mund të fitojmë, – tha Solskjaer, – veçse, nuk duhet ta lemë veten në dorë të fatit. Duhet të luajmë më mirë sesa në ndeshjen e parë, ndryshe nuk ia dalim dot. Kur përmbysëm finalen e Championsit ndaj Bayern në këtë stadium unë isha lojtar, dhe është një kujtim i paharruar, veçse nuk është se e mendoj shumë atë fitore. Mendoj se përmbysja që realizuam në fushën e Paris SG mund të na ndihmojë të kemi besim”.

Barcelona, ndërkaq, duket se nuk ka asnjë problem. Trajneri Valverde la pushim gjithë skuadrën në ndeshjen e fundjavës në ligën spanjolle, pra lojtarët patën kohë të linin pas dëmtimet dhe sidomos lodhjen.

Lionel Messi pritet në fushë, edhe pse u dëmtua në fytyrë në “Old Traford”. Dilema e vetme e trajnerit është nëse duhet të ketë titullar Kutinjon apo Dembelenë, pasi sulmuesi francez është i aftësuar, dhe në gjendje për të luajtur edhe pse jo 90 minuta. Ai paralajmëroi për diçka tjetër.

“Ne e kemi shumë të qartë se çfarë karakteri kanë lojtarët e United, – tha Valverde, – kualifikimi ende nuk është vendosur. Manchester United ka diçka speciale në minutat e fundit dhe e ka treguar disa herë. Anglezët fituan një Champions në këtë mënyrë (në 1999). Po ashtu, po e bëjnë këtë sezon duke fituar 3 nga 4 ndeshjet jashtë fushe. Ne do të bëjmë lojën tonë, do të sulmojmë, por edhe do të kemi kujdes. Fitorja e parë nuk është garanci”.

Pavarësisht nga fitorja ndaj Bayern, United dhe skuadrat angleze nuk kanë histori të mirë në “Camp Nou”. Fitoret e vetme janë të Liverpool, një herë në Champions dhe një herë në Kupën UEFA, ndërsa në 22 ndeshjet e tjera në Ligën e Kampionëve, janë arritur 9 barazime dhe janë pësuar 13 humbje. Barcelona është favorite për fitore, sipas parashikimeve, me kuotë tepër të ulët 1.35, pra jepet thuajse e sigurt për kualifikimin./abcnews.al

bayern.jpg
G. P.23:15 | 06/04/2019

Bajerni shkatërron Dortmundin 5-0 dhe merr kreun e Bundesligës. Bavarezët triumfuan bindshëm në sfidën më të fortë të kampionatit.

E gjithë Gjermania, por edhe gjithë bota, priste tjetër gjë. Ndoshta kishte ardhur dita që Bajerni të ndalej dhe që titulli i Bundesligës t’i shtonte sfidueses së re, Borusias së Dortmundit. Gjithsesi, dyshimet ishin të mëdha se pikërisht diferenca e madhe në përvojë do të bënte diferencën, siç edhe ndodhi në “Alianc Arena” të Mynihut.

U desh të kalonin vetëm 17 minuta që të kuptohej se shpresat kishin qenë të kota. Bajerni shënoi dy gola, duke vrarë ndeshjen, me dy ish-lojtarët e Dortmundit, Humels e Levandovski, ndihmuar edhe nga dorëzimi psikologjik I kundërshtarit përballë një presioni që nuk mund ta përballonte.

Skuadra e trajnerit Lysien Favre shpërdoroi mundësinë për të kaluar e para në avantazh, dhe u ndëshkua pas kësaj, aq sa pjesa e parë u mbyll 4-0 për bavarezët. E gjithë ndeshja 5-0, dhe ndonëse diferenca në pikë është vetëm 1, përshtypja është se Borusia ka ngritur duart lart në garën për titull.

Kjo ishte ndeshja më e mirë e sezonit për formacionin e trajnerit Niko Kovaç, ndonëse edhe vetë kroati e di se Bajerni i tij nuk është kaq i mirë sa normalisht të mundë Dortmundin me 5 gola diferencë.

Problemi kryesor në Gjermani nuk është se kundërshtari i bavarezëve është tepër i ri në moshë, por se nuk i mban dot lojtarët, pra nuk mundet që pas një apo dy sezonesh, të krijojë një ekip në gjendje për të sfiduar kampionët./abcnews.al

Sadio-Mane-190313-Celebrates-R-1050.jpg
G. P.11:39 | 14/03/2019

Liverpool-i vlerësohet lart pas fitores ndaj Bayernit në Mynih. Premier Liga angleze e fitoi duelin me Bundesligën gjermane, duke arritur të tre kualifikimet.

Në përplasjen e gjigandëve dikush do të rrëzohej. Fati i keq, veçse i merituar, i takoi Bayernit, që nuk mundi ta fitonte betejën për çerekfinalet e Championsit ndaj Liverpulit. Duket qartë se një epokë e madhe po mbyllet në Mynih, dhe nuk është e qartë se kur do të nisin fitoret e një epoke tjetër.

Pas Manchester United, Tottenham-it e Manchester City-t, të kuqtë e Jurgen Klopit nuk mund të mbeteshin prapa dhe Anglia ka katër ekipe nga 8 gjithsej. Po ashtu, Premier Liga fitoi duelin ndaj Bundesligës, 3-0, por pavarësisht nga vlerësimet për City-n e Tottenham-it, triumfi më i madh ishte ky, pasi u arrit ndaj Superfuqisë së Gjermanisë e të Europës.

Liverpool-i bëri detyrën në “Allianz Arena”. Fitoi 3-1 pas barazimit 0-0 të ndeshjes së parë në “Anfield”, duke treguar klasin, por edhe forcën psikologjike për të përballuar një nivel të tillë sfide.  Duket se ishte kalitur mirë nga sezoni i kaluar, me sprovat ndaj City-t, Romës e Realit, edhe pse kjo e fundit u humb në finale.

Gjithsesi, trajneri Klop, është me parimin “sa të rrosh, do të mësosh”.

“Ky ishte një hap përpara për ne, – tha gjermani, – le të shikojmë se çfarë mund të arrijmë, por është kënaqësi të jesh mes më të mirëve të Europës. Fituam në një stadium ku vështirë të fitojë Reali, Barcelona apo City. Gjithsesi, kemi ende shumë për të mësuar”.

Vështirë të zgjidhej lojtari më i mirë i ndeshjes, mes Sadio Manesë dhe Virgil Van Dijk-ut.

“Ishte një fitore tërësisht e merituar, – tha mbrojtësi holandez, – ishte një mbrëmje e madhe, dhe një ndeshje e vështirë. Ishim të pafat që pësuam një gol, por e bëmë detyrën siç duhet”.

Van Dijk shënoi golin e dytë, tepër të rëndësishëm duke i dhënë sërish avantazhin ekipit të tij. Gazeta “Daily Mail” dha këtë vlerësim: Golat e Mane dhe i Van Dijk-ut kualifikojnë djemtë e Klopit, me katër klube anglezë në çerekfinale të Championsit!

Ja edhe “The Guardian”: Pjekuria e Van Dijk-ut, vendimtare për Liverpool-in që pati një mbrëmje prej Las Vegasi! Skuadra e Klopit në lartësinë e detyrës, falë holandezit në një fitore thuajse totale! Bayern nuk mundi të bënte shumë, duke ndjerë mungesën e Joshua Kimich dhe të Thomas Mullerit. Madje, edhe goli i barazimit të përkohshëm, 1-1, ishte një autogol i mbrojtësit Matip.

“Ne donim të fitonim, por nuk bëmë ndeshjen e duhur, – tha Neuer, – nuk krijuam raste sa duhet, edhe pse në mbrojtje luajtëm siç duhet, në pjesën më të madhe të kohë”.

Gazeta “Bild” vlerëson suksesin e madh të Klopit ndaj Bajernit, dhe lajmëron kritikat e sulmuesit Robert Levandovski për trajnerin Kovaç, për lojë shumë mbrojtëse, dhe për mungesën e guximit për të rrezikuar!

“Ne nuk patëm raste sa duhet në të dyja ndeshjet, – u shpreh polaku për kamerat, – pra nuk mund të habitemi pse nuk u kualifikuam”.

Trajneri kroat pranoi epërsinë e rivalëve.

“Ajo që ndodhi ishte e drejtë, – pohoi edhe trajneri Kovaç, – Liverpool ishte më lart se ne dhe e meritoi. Ishte e qartë se ne nuk jemi në nivelin e duhur, por gjithsesi le ta lemë humbjen prapa dhe të mendojmë për ndeshjen e radhës. Duhet të fitojmë Bundesligën dhe Kupën e Gjermanisë”.

Gazeta tjetër gjermane, “Tagesshpil”, titullon që “Klopi nxorri Bajernin jashtë”, dhe vazhdon se “bavarezët u detyruan të pranonin humbjen 1-3, me të gjithë golat shënuar nga britanikët”. Liverpool tani mund të synojë dy trofetë e mëdhenj të sezonit, pasi është vetëm 1 pikë prapa Manchester City në renditjen e Premier Ligës./abcnews.al

bayern-liverpool.jpg
G. P.14:04 | 20/02/2019

Superdueli mes Liverpool dhe Bayern përfundoi në barazim pa gola. Britanikët dominuan takimin, por Bayern rezistoi për 90 minuta. Pas ndeshjes, trajneri i Liverpool, Jurgen Klopp, u shpreh i zhgënjyer për rastet e humbura.

Nuk ka fitues në “Anfield” në ndeshjen mes Liverpool dhe Bayern. Një lojtar spektakolar me vendasit që tentuan në çdo mënyrë golin, por bavarezët rezistuan 90 minuta. Salah jep sinjalet e para, por goditja e egjiptianit është e lehtë dhe pa problem për portierin Nojer. Bayerni hidhet në kundërsulm, por Alison mban portën e paprekue.

Pak minuta më vonë portieri brazilian bën një gafë që për pak mund të rezultonte fatale nëse goditja e Koman nuk do të shkonte në rrjetë e jashtme. Në të 32-n minutë, Mane ka shansin për të kaluar në avanatzh skuadrën e Liverpool, por humbet ekuilibrin dhe topi shkon jashtë.

Në mkinutat e fundit të takimit, Nojer bën një ndërhyrje shpëtimtare duke mbajtur porten e paprekur. Sfida mbyllet në barazim 0-0 dhe ndeshja e kthimit do të luhet në datën 13 Mars në “Allianz Arena”. Pas ndeshjes, trajneri i Liverpool, Jurgen Klopp, ishte i zhgënjyer për rastet e humbura dhe pranoi vështirësitë në ndeshjen e kthimit në Gjermani.

“Gabuam shumë në pasimin e fundit duke humbur 12 raste të pastra për gol. Në pjesën e parë krijuam më shumë raste për gol, ndërkohe që në pjesën e dytë nuk ishim shumë të qartë. Nuk morëm rezultatin që kërkonim, por gjithsesi nuk pësuam gol dhe kjo është e rëndësishme pasi na avantazhon për ndeshjen e kthimit”, tha ai.

Trajneri akuzon Bayern me pretendimin se erdhën në angli për t’u mbrojtur jo për të sulmuar ç’ka ndikoi në moszhbllokimin e rezultatit.

“Nëse Bayerni do të kishte ardhur për të fituar ne do të kishim më tepër hapësira. Gjithsesi nuk dua të gjej justifikime pasi i krijuam rastet tona, por nuk arritëm të shënonim. Duhet të punojmë shumë për ndeshjen e kthimit pasi do jetë mjaft e komplikuar”, tha Jurgen Klopp./abcnews.al

muller.jpg
G. P.15:30 | 13/12/2018

Thomas Muller mori karton të kuq pas një ndërhyrjeje të rëndë ndaj një lojtari të Ajaksit në Champions. Futbollisti gjerman kërkoi fjalje, ndërsa historia e futbollit njeh shumë goditje të tilla.

Kur u nis bashkë me skuadrën për në Amsterdam, as që e kishte menduar. Thomas Muller nuk njihet aspak si lojtar i dhunshëm, por futbolli është lojë e paparashikueshme, dhe atij i ndodhi diçka që nuk do t’ia kishte uruar vetes kurrë. Në minutën e 75-të, të ndeshjes së Championsit, u përjashtua me të kuq, pas një ndërhyrjeje tepër të rrezikshme, potencialisht edhe vdekjeprurëse ndaj mbrojtësit të Ajaksit, Nikola Taliafiko.

Goditja ishte pas koke, dhe lojtari argjentinas u shtri përtokë thuajse pa ndjenja, ndërsa gjyqtari nuk ngurroi për të dhënë dënimin maksimal. Për fat, Taliafiko nuk pësoi ndonjë dëm të madh, madje ishte në gjendje të vazhdonte lojën. Jo vetëm kaq, por ai shënoi golin e tretë të Ajaksit që thuajse i dha fitoren.

Një ditë më pas, Tomas Muller i kërkoi falje publikisht argjentinasit, duke shkruar në Twitter, e duke i thënë se gjithçka kishte qenë e paqëllimshme. E menjëhershme përgjigja e Taliafikos, që u shpreh me mirëkuptim dhe i uroi Mullerit sukses. Historia e futbollit njeh mjaft ndërhyrje si kjo e gjermanit.

E famshme ajo e finales së Kupës së Botës në 2010, kur De Jong i Holandës goditi në gjoks Xabi Alonson e Spanjës, por për çudi nuk mori as të verdhë. Po aq e famshme, edhe ndërhyrja brutale e portierit të Gjermanisë Perëndimore, Harald “Toni” Shumaher, ndaj mbrojtësit të Francës, Batiston, në gjysmëfinalen e Botërorit 1982. As Shumaheri nuk mori ndonjë qortim për atë që bëri.

Nuk mund të mos përmendet goditja nga prapa e Andoni Goikoeçeas ndaj Diego Armando Maradonës, në ndeshjen Barcelona-Atletik Bilbao, kur argjentinasi theu këmbën. Ai u kthye pas 3 muajsh për të vazhduar me mrekullitë e tij në Spanjë, Itali dhe me kombëtaren e Argjentinës./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono