bath

0_Sportswoman-during-jogging-in-the-morning.jpg
ad min23:12 | 20/10/2019

Të gjesh kohë për t’u stërvitur, mund të jetë problem për disa njerëz. Megjithatë një studim i ri sugjeron se sa më herët ta vësh alarmin aq më të lehtë do ta kesh të ushtrohesh dhe të dobësohesh.

Ekspertët nga universiteti i Bath-it dhe Birmingham-it kanë zbuluar se stërvitja para mëngjesit mund t’ju ndihmojë që të digjni më shumë dhjamë. Në studim u morën për një periudhë gjashtë javore 30 meshkuj obezë. Një pjesë prej tyre iu stërvitën para mëngjesit. Disa pas mëngjesit, ndërsa disave iu tha të mos e ndryshonin regjimin ditor.

Duke analizuar rezultatet e pjesëmarrësve në kërkim, u zbulua se personat që ushtroheshin përpara mëngjesit digjnin dyfishin e sasisë së dhjamit krahasuar me ata që stërviteshin pas mëngjesit.

Sidoqoftë, kërkuesit thonë se këto efekte janë trajtuar vetëm tek meshkujt dhe se është e nevojshme që të kryhen studime të tjera për të vërtetuar të njëjtën gjë edhe te femrat./abcnews.al

biznesi-bath.png
ad min19:07 | 31/08/2019

“Nuk është e lehtë për bizneset që të mbijetojnë ditët e sotme”.

Kështu e nis artikullin e saj një media angleze, e cila ka renditur disa nga dyqanet e reja të qytetit Bath, që duhen vizituar nga banorët. Mes tyre është edhe berberhania e dy vëllezërve shqiptarë, që mesa duket ka lënë mbresa të shkëlqyera në këtë vend.

Le Barbier

Emrin ia kanë vënë “Le Barbier”. Dy vëllezërit, Orges dhe Gary Troksi e kanë hapur këtë biznes që prej mesit të Korrikut. SomersetLive e rendit këtë dyqan si një risi për qytetin e Bath-it. Të dy vëllezërit kanë shumë vite që janë bërë pjesë e kësaj lloj pune.

Pronari i Le Barbier, Orges Troksi

“Bath-i është qytet i bukur dhe po e shijojmë kohën këtu. Deri më tani ka shkuar mirë. Ka shumë njerëz të interesuar për këtë vend”, thotë për mediat Orgesi.

Më tej, i riu shqiptar shton se ka sjellë risi të reja me biznesin në Bath.

“Përdorim produktet më të reja, dhe përveç qethjes, klientët marrin një pije falas”, tha ai./abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono