bashkia

KATER-SHKOLLA-ME-KONCESION.mpg_snapshot_00.03-1280x720.jpg
ent ela14:47 | 11/11/2019

Shkollat e reja në Tiranë do të ndërtohen me koncesion. Bashkia e kryeqytetit ka shpallur fituesin e katër prej tyre. Bëhet fjalë për një bashkim operatorësh ekonomikë, mes të cilëve dhe kompania e shumëpërfolur “Fusha”.

Rreth një miliardë e shtatëqind e tridhjetë e tetë milion lekë pa TVSH do të kushtojnë katër shkollat e reja që do t’i shtohen Tiranës.

Ato do të ndërtohen nga bashkimi i operatorëve ekonomikë;

“Alba Konstruksion”, “Fusha”, “Ed Konstruksion”,  “A&E Engineering”, “Son Engineering and Construction”  dhe  “Erzeni” .

Bashkia e Tiranës njofton se ka pranuar ofertën për procedurën e Partneritetit Publik-Privat bërë nga këto operatorë.

Kontrata koncesionare ka për objekt, projektimin, financimin, ndërtimin, mobilimin, mirëmbajtjen, mbikëqyrjen dhe kolaundimin e katër objekteve arsimore në zonën Tirana 4.

Afati i negocimit të saj sipas bashkisë së kryeqytetit është dy muaj.

Kjo kontratë duhet ekzekutuar brenda 7 vitesh e 18 muajsh, ndërkohë që shkollat do të ndërtohen në njësinë administrative numër dy, numër tetë dhe në Dajt.  /abcnews.al

 

BASHKITE-EKONOMISTET-KUNDER-FINANCAVE.mpg_snapshot_00.03-1280x720.jpg
ent ela15:18 | 01/11/2019

Shoqata e Bashkive të Shqipërisë dhe ekspertë të ekonomisë kundërshtojnë vendimin e qeverisë për të caktuar Administrator me qëllim nxjerrjen e bashkive me borxhe nga kriza financiare. Agron Haxhimali dhe Zef Preçi shprehen se vendimi i Ministrisë së Financave dhe Ekonomisë shkel autonominë vendore dhe nuk zgjidh problemin.

Nëse shuma e borxheve të një bashkie është më e lartë se 130% e shpenzimeve vjetore të miratuara dhe kryebashkiaku nuk arrin të rimëkëmbë financiarisht njësinë e qeverisjes vendore, qeveria qendrore do të caktojë një Administrator për të nxjerrë bashkinë nga kriza.

Plani i Ministrisë së Financave dhe Ekonomisë kundërshtohet nga Shoqata e Bashkive të Shqipërisë dhe ekonomistët.

Administratori sipas drejtorit të Shoqatës së Bashkive të Shqipërisë Agron Haxhimali dhe ekspertit të Ekonomisë  Zef Preçi nuk mund të nxjerrë bashkinë nga kriza.

Ministria e Financave dhe Ekonomisë duhet të ndërhyrjë në të tjera drejtime.

Borxhi i bashkive sipas Ministrisë së Financave dhe Ekonomisë arrin vlerën e 6.2 miliardë lekëve. Mbi 1.8 miliardë ose 29% të totalit të detyrimeve i ka Bashkia e Tiranës. Pas kryeqytetit renditet Pogradeci, Kavaja, Vlora e Durrësi. /ABC news Albania 24/7

 

 

 

 

bashkia-vore.jpg
ad min16:10 | 30/10/2019

Abc News është përpjekur të kontaktojë kryebashkiakun e Vorës Agim Kajmaku por ky i fundit nuk ka pranuar të japë asnjë prononcim duke shmangur edhe vajtjen në zyrën e tij. Nga vëzhgimi i kryer nga Abc News mësohet se ndërkohë që situata është e paqartë për kryebashkiakun Kajmaku, në institucionet e pushtetit vendor vazhdon të punohet.

Nga biseda me sekretaren e zyrës së kryebashkiakut të Vorës, mësuam se institucioni i Bashkisë ka vazhduar normalisht dhënien e shërbimeve, madje edhe vetë qytetari i Vorës nuk ka munguar asnjë ditë, përveç kësaj të mërkure që ka zgjedhur të mos përballet me median.

Këtë e tregoi  edhe heshtja ndaj mesazheve dhe telefonatave të redaksisë së Abc News. Madje edhe nga automjeti që përdor rëndom kryebashkiaku Agim Kajmaku u pa të zbriste vetëm shoferi i tij.

Të heshtin kanë zgjedhur edhe një pjesë e qytetarëve të Vorës. Të tjerë ngrenë supet për rrugën që do të zbardhë të vërtetën e kryebashkiakut të tyre. Megjithatë zgjedhjet nuk i refuzojnë nëse Agim Kajmaku detyrohet të lërë detyrën.

Përtej asaj që pretendojnë banorët e Vorës, kryebashkiaku është në pritje të vendimit të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve që në datë 1 Nëntor do të shqyrtojë rezultatin e verifikimit të Prokurorisë së Përgjithshme për funksionarin publik Agim Kajmaku i cili rezulton të jetë i njëjti që ka mbajtur edhe emrin Jorgo Toto që kishte probleme të hapura me drejtësinë greke deri në Shtator të këtij viti.

Fshehja e këtij informacioni mund të mos lejojë vazhdimin e detyrës si qytetar i parë i Bashkisë Vorë./ABC News Albania

IMG_1582-1280x853.jpg
ad min13:59 | 29/10/2019

Sekretari për çështjet Ligjore në PD, Çlirim Gjata, deklaroi këtë të martë se në krye të Bashkisë së Vorës po qëndron një person që duhet të ishte në burg për falsifikim të formularit të dekriminalizimit.

Sipas Gjatës, Agim Kajmaku vazhdon të jetë në krye të detyrës me mbrojtjen e kryeministrit Rama, megjithëse çdo akuzë e bërë nga PD dy muajt e fundit u vërtetua nga prokuroria.

Gjata deklaroi se Edi Rama e ka lidhur fatin e tij politik me krimin, prandaj nuk zbaton Kushtetutën për të shkarkuar kryetarin e tij të Bashkisë Vorë, të kapur në shkelje të rëndë të ligjit të dekriminalizimit.

Deklarata e plotë:

Prej 24 orësh në krye të Bashkisë së Vorës po qëndron një person, i cili duhet të ishte në burg për fallsifikim të Formularit të Dekriminalizimit. Agim Kajmaku vazhdon të jetë në detyrën e kryebashkiakut me mbrojtjen e Edi Ramës, megjithëse prokuroria vërtetoi çdo akuzë të bërë nga Partia Demokratike dy muajt e fundit.

Agim Kajmaku gënjeu qytetarët shqiptarë dhe votuesit e Bashkisë së Vorës për të kaluarën e tij kriminale në Greqi. E vërteta, siç u provua nga prokuroria, është se Edi Rama kandidoi në 30 Qershor një të arratisur nga drejtësia, me urdhër kërkimi në Greqi dhe në Europë deri 6 javë më parë.

Përpjekja e Edi Ramës për të mbrojtur një zyrtar të lartë që ka shkelur rëndë Kushtetutën dhe ligjin nuk ka mbaruar. Agim Kajmaku qëndron në detyrë dhe akoma nuk është shkarkuar nga Edi Rama, njeriu që i dha mbështetje politike, duke e kandiduar për Bashkinë e Vorës.

Ligji i dekriminalizimit shprehet fare qartë se një funksionuar i lartë publik, i cili kapet në fallsifikim të formularit të dekriminalizimit, humbet mandatin dhe dënohet deri në 4 vjet burg.

Sjellja e Edi Ramës në mbrojtje të kriminelëve që përfshiu në politikë, nuk është e papritur. Edi Rama e ka lidhur fatin e tij politik me krimin, prandaj nuk zbaton Kushtetutën për të shkarkuar kryetarin e tij të Bashkisë Vorë, të kapur në shkelje të rëndë të ligjit të dekriminalizimit.

Bashkëqeverisja e tij me krimin dhe më të fortët që blejnë vota për të, pa u dënuar nga drejtësia, është arsyeja pse dera e Europës vazhdon të qëndrojë e mbyllur për Shqipërinë.

Sjellja me rastin e Agim Kajmakut, duke e mbrojtur, edhe pas verifikimit zyrtar të Prokurorisë, është tregues se Edi Rama nuk ka ndërmend të marrë seriozisht as kushtet e vendosura nga Bundestagu gjerman, ku zbatimi i ligjit, lufta kundër krimit, ndëshkimi i zyrtarëve të lartë dhe i kujtdo që ka vjedhur zgjedhjet janë rruga për të çuar Shqipërinë drejt hapjes së bisedimeve për anëtarësim në Bashkimin Europian.

Agim Kajmaku dhe Edi Rama nuk ndryshojnë nga njëri-tjetri. Ata e sfidojnë shtetin ligjor, gënjejnë qytetarët në mënyrë të paturpshme dhe përdorin çdo mjet për të qëndruar në pushtet kundër interesit publik./abcnews.al

72454363_1408942602615590_7817495040325844992_n.jpg
ent ela16:43 | 12/10/2019

Nesër kryeqyteti do të mirëpresë për të katërtin vit radhazi Maratonën e Tiranës, ku janë regjistruar për të marrë pjesë vrapues nga shumë shtete të botës. Me qëllim organizimin dhe mbarëvajtjen e këtij aktiviteti sportiv, Bashkia e Tiranës, në bashkëpunim me Policinë e Shtetit, ka hartuar një plan masash. Shefi i Kontrollit të Territorit  në Bashkinë e Tiranës, Toni Beni,  ka sqaruar edhe itinerarin dhe ndryshimin e qarkullimit të automjetit në segmentet ku do të zhvillohet Maratona e Tiranës.

“Starti dhe finishi i maratonës do jetë sheshi ‘Skënderbej’. Edhe transporti urban do vijojë në rrugët alternative. Bashkëpunimi me Policinë e Shtetit nuk ka munguar asnjëherë. Është shtuar numri i policëve bashkiake të angazhuar. Po fokusohemi në këtë aktivitetet, që të sigurojmë sa më shumë qytetarët dhe pjesëmarrësit në garë. Duam që qytetarët e Tiranës të na mirëkuptojmë për ato pengesa që do hasin përgjatë itinerarit ku do kalojë maratona. Këtë vit risi është fakti, që kemi një njësi me biçikleta të Policisë Bashkiakë, të cilët do të jenë aktivë gjatë këtij aktiviteti. Edhe një apel i fundit qytetarëve për t’iu bashkuar kësaj maratone, për të ndihmuar garuesit në ato raste kur është e nevojshme, dhe për të treguar qytetarinë e Tiranës”, deklaroi Toni Beni.

Kufizimi i qarkullimit (dhe i parkimit) të automjeteve do të bëhet si më poshtë:

 • Ndalohet qarkullimi në sheshin “Nënë Tereza” duke vazhduar në gjithë bulevardin “Dëshmorët e Kombit” deri në lulishten “Këshilli i Europës”, nga ora 09:00 deri në orën 12:00 të datës 12 Tetor 2019. Në të gjitha segmentet rrugore që kryqëzohen me itinerarin e sipërcituar. pezullohet sensi dalës për në këtë rrugë.
 • Qarkullimi i automjeteve, mjeteve të emergjencës dhe Policisë së Shtetit do të bëhet si më poshtë:
 1. a) Në rrugët “Lek Dukagjini”, “Ibrahim Rugova”, “Abdyl Frashëri” dhe “Papa Gjon Pali II;
 2. b) Në kryqëzimin e rrugës “Abdyl Frashëri” me rrugën “Ibrahim Rugova”, drejtime të detyruara në funksion të pezullimit të qarkullimit në segmentin e rrugës “Abdyl Frashëri” me dalje në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”.
 3. c) Në kryqëzimin e bulevardit “Bajram Curri” me rrugën “Ibrahim Rugova”, drejtim i detyruar djathtas.
 4. d) Në kryqëzimin e rrugës “Myslym Shyri” me rrugën “Ibrahim Rugova”, drejtim i detyruar djathtas.
 5. e) Në kryqëzimin e rrugës “Ismail Qemali” me rrugën “Papa Gjon Pali II, drejtime të detyruara në funksion të pezullimit të qarkullimit në segmentin e rrugës “Ismail Qemali” me dalje në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”.
 6. j) Në kryqëzimin e b.l.v. “Zhan D’Ark” me urën e rrugës së “Elbasanit”, drejtime të detyruara në funksion të pezullimit të qarkullimit në segmentin e b.l.v.”Zhan D’ Ark” me dalje në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”. 1.1. Itinerari i lëvizjes së mjeteve linjës urbanë do të pezullohet përgjatë gjithë bulevardit “Dëshmorët e Kombit” dhe sheshit “Nënë Tereza”, sikurse në të gjitha segmentet rrugore që kryqëzohen me itinerarin e sipërcituar si më poshtë:
 • Linja Nr 1/A “Selitë-Kristal-Qendër –Stacioni i Trnit-Allias dhe 1/B”Kodra e Diellit 2-Kristal-Qendër-Stacioni i Trenit-Allias” devijon te “Myslym Shyri” detyrues djathtas për të vazhduar te “Ibrahim Rugova”- b.v.l “Gjergj Fishta”. Pjesa tjetër e linjës devijon te (Ministria e  Drejtësisë) nga “Zogu 1″drejtim i detyruar majtas për të vazhduar te “Dervish Hatixhe” dhe rr “Barikadave”.
 • Linja Nr. 2 “Teg- Sauk i Vjetër-Kopshti Zoologjik- Ish Stacioni i Trenit” devijon te sheshi “Uillsin”.
 • Linja Nr. 3 “Kashar-Yzberisht-Qendër” devijon në “unazën e mesme” te sheshi Mustafa Qemal Ataturku” (21 Dhjetori) dhe sheshi “Karl Topia” (Zogu i Zi).
 • Linja Nr. 4 “Qendër – QTU – Megatek – City Park” devijon duke u kthyer te sheshi “Karl Topia” (Zogu i Zi).
 • Linja Nr. 5 /A “Ish Kombinati i Autotraktorëve – Qendër” devijon duke u kthyer te ura e rrugës “Elbasanit”.
 • Linja Nr. 5 /B “Institut – Qendër” devijon duke u kthyer te sheshi “Karl Topia” (Zogu i Zi).
 • Linja Nr. 8 “Ish Stacioni i Trenit – Qendër – Sauk i Ri/ Sauk i Vjetër/ Sanatorium – Teg” devijon në kryqëzimin e rrugës së “Elbasanit” detyruese majtas për të vazhduar në rrugën “Ismail Qemali” – “Papa Gjon Pali II” – b.l.v “Bajram Curri” – “Elbasanit”.
 • Linja Nr. 9 “Qyteti Studenti – Jordan Misja” devijon në kryqëzimin e rrugës së “Elbasanit” detyruese majtas për të vazhduar në rrugën “Ismail Qemali” – “Papa Gjon Pali II” – b.l.v “Bajram Curri” – “Elbasanit”. Pjesa tjetër e linjës devijon te (Ministria e Drejtësisë) nga “Zogu 1” drejtim i detyruar majtas për të vazhduar te “Dervish Hatixhe” dhe rr. “Barrikadave”.
 • Linja Nr. 10/A “Materniteti i Ri – Qendër – Ish Fusha e Aviacionit” devijon te ura e rrugës së “Elbasanit” dhe pjesa tjetër te rruga e “Kavajës” te “Kisha”.
 • 10/B “Qendër – Mihal Grameno – Qendër” devijon te ura e rrugës së “Elbasanit”.
 • Linja Nr. 12/A “Uzina Dinamo e Re – Sharrë” devijon në “unazë të mesme” te kryqezimi i sheshit “Mustafa Qemal Ataturku” (21-dhjetori) duke vazhduar në sheshin “Karl Topia” (Zogu i Zi) – “ish-stacioni trenit” dhe kryqëzimet që intercektojnë me rrugën “Reshit Petrela”.
 • 12/B “5 Maji – Sharrë” devijon në “unazë të mesme” në kryqëzimin e sheshit “Mustafa Qemal Ataturku” (21-dhjetori) dhe kryqëzimet që intercektojnë me rrugën “Ferit Xhajko”.
 • Linja Nr. 13 “Tirana e Re” devijon te sheshi “Uillson” dhe te (Ministria e Drejtësisë) nga “Zogu 1” drejtim i detyruar majtas për të vazhduar te “Dervish Hatixhe” dhe rr. “Barrikadave”.
 • Linja Nr. 14 “Unaza” të devijojë te ura e rrugës së “Elbasanit dhe ura e rrugës “Sami Frashëri” (drejtoria policisë).
 • Linja Nr. 15 “Kombinat – Kinostudio të devijojë te rruga e “Kavajës” te “Kisha ortodokse” dhe pjesa tjetër në rrugën e ” Dibrës” në kryqëzimin me “Unazën e Vogël” detyruese drejt (prapa TOB).

1.1 Linjat “ndërqytetëse ushqyese” të Kamzës dhe Vorës do devijojnë në sheshin “Karl Topia”.

1.2. Ndalohet qarkullimi në sheshin “Nënë Tereza” duke vazhduar në gjithë bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, rruga “Gjergj Filipi”, rruga “Dervish Hima” duke lejuar hyrjen nga rruga “Faik Konica”, rruga “Papa Gjon Pali II”, “Ismai Qemali” nga kryqëzimi me rrugën e “Elbasanit” deri “Ibrahim Rugova”. Segmenti rrugës së “Elbasanit” nga kryqëzimi i rrugës “Arben Broci” te ura e “Elbasanit”, segmenti i bulevardit “Bajram Curri” nga kryqëzimi me urën “Sami Frashëri” (Drejtorisë së Policisë) deri te ura e rrugës së “Elbasanit”, ura e rrugës së “Elbasanit”, bulevardi “Zhan D’Ark” nga kryqëzimi me urën e rrugës “Ali Demi” deri te ura “Sami Frashëri” (Drejtorisë së Policisë), rruga “George Ë. Bush”, rruga “Abdi

Toptani”, segmenti i “Unaza e vogël” nga kryqëzimi me rrugën e ” Dibrës” deri tek “Zogu I” rruga “Ded Gjon Luli”, segmenti i rrugës së ” Kavajës” nga kryqëzimi me “Ded Gjon Luli” deri me “Muhamet Gjollesha”, rruga “Ibrahim Rugova”, segmentit të rrugës “Adem Jashari” dhe rruga “Lek Dukagjini”, nga data 13 Tetor 2019 nga ora 05:00 deri ne orën 14:00. Ne te gjitha segmentet rrugore që kryqëzohen me itinerarin e sipërcituar, pezullohet sensi dalës për nga këto rrugë.

 • Qarkullimi i automjeteve, mjeteve të emergjencës dhe Policisë së Shtetit do të bëhet sipas planit të lëvizjes bashkëlidhur kësaj urdhërese si më poshtë:
 1. a) Në “Unazën e Mesme” përveç segmentit të b.l.v. “Bajram Curri” nga ura e “Drejtorisë së Policisë” deri tek “Rruga e Elbasanit”. “Luigj Gurakuqi”, e “Dibrës”, “E Barrikadave”, “Zogu 1” nga kryqëzimi me “Unaza e Mesme” deri te rruga “Fortuzi”, “E Durrësit” nga rrethrrotullimi “Karl Topia” deri te “Mine Peza”, “E Kavajës” nga “ura teknologjike” deri “21 Dhjetori”, “Myslym Shyri” nga kryqëzimi me rrugën “Muhamet Gjollesha” deri tek “Sami Frashëri”, “Vaso Pasha”, “Ismail Qemali” nga kryqëzimi me rrugën “Vaso Pasha” deri tek “Sami Frashëri”, “Abdyl Frashëri” nga kryqëzimin me sheshi “Uillson” deri tek “Vaso Pasha”.
 2. b) Në kryqëzimin e rrugës “E Elbasanit” me rrugën “Ismail Qemali”, në drejtim të detyruara në funksion të pezullimit të qarkullimit në segmentin e rrugës “Ismail Qemali” me dalje nga rruga “Papa Gjon Pali II”.

c)Në kryqëzimin e rrugës së “Elbasanit” dhe B.l.v. “Zhane D’Ark” me urën e Elbasanit” drejtime të detyruara përkatësisht djathtas dhe majtas.

 1. d) Në kryqëzimin e rrugës “E Barrikadave” me rrugën “E Dibrës”, drejtime të detyruara në funksion të pezullimit të qarkullimit në segmentin e “Unazës së Vogël” me dalje në rrugën “Zogu 1”.
 2. e) Në kryqëzimin e rrugës “Zogu 1” me rrugën “Fortuzi”, drejtime të detyruara në funksion të pezullimit të qarkullimit në segmentin e rrugës “Zogu l” me dalje në “Unazën e vogël”.
 3. f) Në kryqëzimin e rrugës “E Durrësit” me rrugën “Mine Peza”, drejtime të detyruara në funksion të pezullimit të qarkullimit në segmentin e rrugës “E Durrësit” me dalje në rrugën “Unazën e Vogël”
 4. g) Në kryqëzimin e “21 Dhjetori”, drejtime të detyruara në funksion të pezullimit të qarkullimit në segmentin e rrugës së “Kavajës”.
 5. h) Në kryqëzimin e rrugës “Myslym Shyri” me rrugën “Sami Frashëri”, drejtim i detyruar në funksion të pezullimit të qarkullimit në segmentin e rrugës “Myslym Shyri” me dalje në rrugën “Ibrahim Rugova”.
 6. i) Në kryqëzimin e “urës së policisë” drejtime të detyruara në funksion të pezullimit të qarkullimit në segmentin e b.l.v “Bajram Curri” me dalje në rrugën “Ibrahim Rugova”.
 7. j) Në kryqëzimin e rrugës “Pjetër Bogdani” me rrugën “Vaso Pasha”, drejtime të detyruara në funksion të pezullimit të qarkullimit në segmentin e rrugës “Pjetër Bogdani” me dalje në rrugën “Ibrahim Rugova”.
 8. k) Në kryqëzimin e rrugës “Abdyl Frashëri” me rrugën “Vaso Pasha”, drejtime të detyruara në funksion të pezullimit të qarkullimit në segmentin e rrugës “Vaso Pasha” me dalje në rrugën “Ibrahim Rugova”.
 9. I) Në kryqëzimin e rrugës “Adem Jashari”, drejtim të detyruar në funksion të pezullimit të qarkullimit në segmentin e rrugës me dalje në rrugën “Ibrahim Rugova”.
 10. m) Itinerari i lëvizjes së mjeteve linjave urbane do të devijohet si më poshtë:
 • Linja Nr. l/A”Selitë-Kristal-Qendër-Stacioni i Trenit-Allias” dhe l/B”Kodra e Diellit 2 – Kristal – Qendër – Stacioni i Trenit – Allias” devijon ng b.l.v. “Bajram Curri” (pranë urës së policisë) detyruese djathtas për në rrugën “Sami Frashëri”. Pjesa tjetër e linjës devijon nga “Zogu 1” drejtim i detyruar majtas për të vazhduar te “Dervish Hatixhe” dhe rr “Barrikadave” në kthim.
 • Linja Nr. 2 “Teg – Sauk i Vjetër – Kopshti Zoologjik – Ish Stacioni i Trenit” devijon te sheshi “Uillson”.
 • Linja Nr. 3 “Kashar-Yzberisht-Qendër” devijon në “unazën e mesme” te sheshi Mustafa Qemal Ataturku” (21 Dhjetori) dhe sheshi “Karl Topia” (Zogu i Zi).
 • Linja Nr. 4 “Qendër – QTU – Megatek – City Park” devijon duke u kthyer te sheshi “Karl Topia” (Zogu i Zi).
 • Nr. 5 /A “Ish Kombinati i Autotraktoreve – Qendër” devijon te Ura e “Brrylit” në b.l.v. “Bajram Curri” detyruese djathtas për të vazhduar në rrugën “Konti Leopold Bertold”.
 • Linja Nr. 5 /B “Institut – Qendër” devijon duke u kthyer te sheshi “Karl Topia” (Zogu i Zi)
 • Linja Nr. 6 “Laprakë” devijon nga “Zogu I” drejtim i detyruar majtas për të vazhduar te “Dervish Hatixhe” dhe rr “Barrikadave” në kthim.
 • Linja Nr. 8 “Ish Stacioni i Trenit – Qendër – Sauk i Ri/ Sauk i Vjetër/ Sanatorium – Teg” devijon te rruga “Elbasanit” rrethrrotullimi “Qyteti Studenti”.
 • Linja Nr. 9 “Qyteti Studenti” – “Jordan Misja” devijon nga “Zogu I” drejtim i detyruar majtas për të vazhduar te “Dervish Hatixhe” dhe rr.”Barrikadave” kurse pjesa tjetër e linjës në rrugën e ” Elbasanit” të rrethrrotullimi “Qyteti Studenti”.
 • Linja Nr. 10/A “Materniteti i Ri – Qendër – Ish Fusha e Aviacionit” devijon te ura “Ali Demi”.
 • 10/B “Qendër – Mihal Grameno -Qendër” devijon te rruga “Petro Nini Luarasi” pranë Shkollës së Baletit.
 • Linja Nr. 12/A “Uzina Dinamo e Re – Sharrë” devijon në “unazë të mesme” te kryqëzimi i sheshit “Mustafa Qemal Ataturku” (21-dhjetori) duke vazhduar në sheshin “Karl Topia” (Zogu i Zi) – “ish-stacioni trenit” dhe kryqëzimet që intercektojnë me rrugën “Reshit Petrela”.
 • 12/B “5 Maji – Sharrë” devijon në “unazë të mesme” te kryqëzimi i sheshit “Mustafa Qemal Ataturku” (21-dhjetori) duke vazhduar në sheshin “Karl Topia” (zogu i zi) – “ish-stacioni trenit” dhe kryqëzimet që intercektojnë me rrugën “Ferit Xhajko”.
 • Linja Nr. 13 “Tirana e Re” devijon te sheshi “Uillson” dhe pjesa tjetër nga “Zogu 1” drejtim i detyruar majtas për të vazhduar te “Dervish Hatixhe” në kthim.
 • Linja Nr. 14 “Unaza” të devijojë te ura “Ali Demi” dhe ura e rrugës “Sami Frashëri” (Drejtoria e Policisë).
 • Linja Nr. I5 “Kombinat – Kinostudio të devijojë te sheshi “Mustafa Qemal Ataturku” (21 dhjetori”) detyruese djathtas për të vazhduar në rrugën “Muhamet Gjollesha” – b.l.v. “Gjergj Fishta – “Ura teknologjike” dhe pjesa tjetër në rrugën e “Dibrës” në kryqëzimin me “Unazën e Vogël” detyruese drejt (prapa TOB).

 

durres.jpg
ad min18:16 | 11/10/2019

Përplasjet brenda kampit socialist në Durrës sollën shkarkimin e sekretarit të Këshillit Bashkiak Armand Tragaj. Shkak për debatet janë bërë disa emërime në bashkinë e qytetit.

Socialistët e Durrësit nuk po gjejnë qetësi. ABC News transmetoi dy ditë më parë për ndarjen e socialistëve në dy kampe kundërshtarë për shkak të disa emërimeve në Bashkinë e Durrësit.

Pas sherrit me Luan Zazën, kryetarin e PS në Durrës, Armand Tragajn sekretarin e këshillit bashkiak e shkarkuan. Vendimi u miratua nga këshilli bashkiak i Durrësit dhe në këtë post u emërua Dorina Milja.

Shkarkimin e priste, por kishte ca porosi për të vetët. Tragaj u tha se luftën politike e kanë brenda kësaj salle dhe herë tjetër të votojnë për interesat e qytetarëve.

Propozimi për shkarkimin e tij u bë ditë më parë, gjë që më herët nxiti reagimin e ashpër të Tragajt, i cili u përfshi në një konflikt fizik me kreun e PS-së Durrës Luan Zaza në një lokal pranë bashkisë së Durrësit.

Juristi u caktua në këtë post në vitin 2016 dhe vinte nga radhët e LSI-së. Por në mbledhjen e këshillit bashkiak pati edhe përplasje të tjera.

Kryetarja e bashkisë Valbona Sako dhe kryetari Këshillit Bashkiak Ani Dyrmishi kanë debatuar mbi një pikë e cila më herët ishte përfshirë në rendin e ditës, por që u hoq me propozim të këshilltarëve socialist, ajo e miratimit të një fondi për rikonstruksionin e bashkisë.

Sako i ka kërkuar Dyrmishit që të flasin të autorizuarit mbi rëndësinë e fondit, por ai nuk ka pranuar që të diskutohet mbi një pikë e cila u përjashtua nga rendi i ditës.

Heqja nga rendi i ditës së fondit për rikonstruksionin e bashkisë u bë me miratimin e këahilltarëve të cilët kërkuan shtyrje të kësaj ndërhyrje për në 2020 dhe se të tilla fonde duhet të shkojnë per familjet në nevojë strehimi./ABC News Albania

bashkia-durres.jpg
nev ila08:30 | 11/10/2019

Specialistët e Seksionit për Hetimin e Krimit Ekonomik dhe Financiar në Drejtorinë Vendore të Policisë Durrës kanë filluar procedimin penal në gjendje të lirë për veprën penale “Shpërdorimi i detyrës” ndaj tre Inspektorëve të Mbrojtjes së Territorit në Bashkinë Durrës, konkretisht: S. M., 43 vjeç, B. M., 37 vjeç dhe D. M., 35 vjeç, banues në Durrës.

Nga verifikimet e kryera nga ana e specialistëve të krimit ekonomik ka rezultuar se shtetasit e mësipërm, megjithëse kanë kryer dhe kanë mbajtur procesverbalet e konstatimit dhe të prishjes së objekteve të ndërtuara në mënyrë të paligjshme në zonën e Manzës, Durrës, nuk kanë marrë masa për prishjen e tyre.

Gjithashtu, ka filluar procedimi penal në gjendje të lirë për shtetasin Gj. Z., 63 vjeç, banues në Durrës, për veprën penale “Pastrimi i produkteve të veprës penale ose veprimtarisë kriminale”, pasi dyshohet se ka ndërtuar një objekt pa leje në vlerën 70 000 €, me para të ardhura nga veprimtari kriminale.

Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Durrës për veprime të mëtejshme./abcnews.al

makina-bashkia-vlore-1280x716.jpg
nev ila14:30 | 10/10/2019

Më datë 10.10.2019, rreth orës 04:26, në lagjen “Lef Sallata” Vlorë pranë zyrave të punës, ka marrë flakë automjeti tip Range Rover në pronësi të Bashkisë Vlorë (mjet që përdorej nga Kryetari i Bashkisë Vlorë), ku si pasojë e flakëve ka marrë zjarr edhe një automjet tjetër tip Ford, parkuar në afërsi.

Drejtuesi i mjetit Range Rover, shtetasi E.T (shoferi i Kryetarit të Bashkisë) e kishte parkuar mjetin pranë pallatit ku banon. Ndërsa mjeti tjetër tip Ford është në pronësi të shtetasit B.A.

Ndërkohe, në një lidhje telefonike me gazetarin e ABC News, Elton Nika, kryebashkiaku Leli është përgjigjur se nuk i intereson se çfarë ka ndodhur duke shtuar se në këto momente ishte i angazhuar me një problem familjar.

Si pasojë e flakëve, të dy mjetet janë dëmtuar plotësisht.

Policia ka ngritur një grup hetimor me qëllim kryerjen e hetimeve të mëtejshme në lidhje me përcaktimin e shkakut të rënies së zjarrit dhe zbardhjen e rrethanave të ngjarjes. /abcnews.al

 

rruge-tirane.jpg
ad min15:07 | 06/10/2019

Investimet e Bashkisë së Tiranës po ndihen në çdo lagje të kryeqytetit. Gjatë ditëve të fundit, punonjësit e Mirëmbajtjes së Rrugëve po punojnë për të rehabilituar dhe asfaltuar rrugën e “Kavajës” në kryeqytet, duke u kujdesur për shtresat asfaltike, trotuaret, dhe ndriçimin.

Qytetarët e kësaj zone, dhe jo vetëm, po i gëzohen asfaltimit të rrugës, ndërhyreje e cila zgjidh përfundimisht ccështjen e amortizimit dhe të ujërave të zeza, sidomos tashmë që jemi në stinën e shirave.

Ekipi i mirëmbajtjes së rrugëve të Bashkisë së Tiranës ka vijuar punën këto ditë deri në orët e vona të natës, për të realizuar sa më parë mirmbajtjen e shtresave asfaltike përgjatë rrugës së “Kavajës”.

Punimet në infrastrukturë jo vetëm që lehtësojnë lëvizjen e qytetarëve, mjeteve dhe mallrave, por i japin një vlerë tjetër pronës. Ndërkohë që ndërhyrjet do të vijojnë edhe në rrugë të tjera të Tiranës, për ta bërë sa me komode lëvizjen e këmbësorëve./abcnews.al

termeti-pasoja-ne-durres.jpg
ad min14:22 | 06/10/2019

Në Durrës familjet e dëmtuara nga tërmeti po merren me rregullimet e shtëpive. Disa privatisht kurse disa presin ndihmë nga vendorët. Ndërkohë sipas bashkisë, së shpejti do të nisë dhe rindërtimi për ato banesa që janë bërë të pabanueshme.

Një pjesë e Durrësit duket si kantier. Banorët po mundohen të rimëkëmben pas tërmetit të 21 Shtatorit. Bashkia e ka mbyllur bilancin. Dëmet e shkaktuara në ndërtesa banimi dhe biznese përllogariten në mbi 4 milionë euro.

Tek familjet e prekura po shpërndahen ndihmat. Dhe vendoret thonë se do të nisë rindërtimi i objekteve. Tërmeti me magnitudë 5.8 që shkundi Durrësin, dëme pati edhe nga pasgoditjet e shumta. Zona e plazhit është me prekura. Ka shumë shtëpi të pabanueshme. Pallatet shumëkatëshe janë ato u dëmtuan keq.

“Tek të tilla objekte, siç është edhe pallati që ndodhet pas meje shkalla e vështirësisë në ndërhyrje duket se është më e madhe. Në të tilla kushte, është kërkuar asistencë e inxhinierëve të huaj, të cilët pak ditë më parë e kanë inspektuar nga afër objektin, duke folur rreth ndihmës që mund të japin për rikonstruksionin e tij.

Duket se ekspertët nuk kanë trokitur akoma në çdo apartament. Ndaj, kjo grua ka vendosur t’i riparojë vetë dëmtimet. Ndryshe nga fqinja, ky banor nuk ka prekur gjë me dorë. Ai po pret ndihmë nga bashkia.

Faza e rikonstruksionit për ata që presim dëmshpërblimin sipas nën kryetarit të Bashkisë Durrës do te nisë fill pas udhëzimeve te qeverise. Kurse par ata që duan ti riparojnë vete, do t’u krijohen lehtësira përsa i përket dhënies së lejeve.

Në Durrës përgjatë dy javëve u bënë 1700 vetëdeklarime nga banorët e prekur nga tërmeti. Në qindra shtëpi dhe apartamente kërkohet ndërhyrje emergjente. Shumë prej tyre u shpallën të pabanueshme dhe strehë është bërë Kavalishenca./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono