basha

KESHILLI-PD-1280x720.jpg
ent ela20:43 | 20/04/2018

Partia Demokratike mblodhi Këshillin Kombëtar, ku u vendos rreth ndryshimeve statutore të diskutuara vetëm një javë më parë në takimin e kryesisë së kësaj force politike. Në fillim të mbledhjes Arben Ristani lexoi draftin të cilin ABC Neës ka bërë public me heret. Ish-deputeti Arben Imami ka propozuar përfshirjen në rendin e ditës të analizës së zgjedhjeve të 2017-ës. Propozimi u hodh në votim dhe mori vetëm 15 vota duke u rrëzuar. Njëkohesisht, anëtarët e Këshillit Kombëtar të PD-së Edit Harxhi dhe Edvin Kulluri kanë propozuar që të hidhet në votim edhe projekt-statuti i propozuar prej tyre. Kulluri dhe Imami në fjalën e mbajtur jashtë mbledhjes thanë për gazetarët se mbledhja ishte fiktive dhe propozimet e sjella nga ata nuk u përfshinë në draft-statut. Në mbledhjen e sotme nuk u diskutua ekzistenca e një kryetari të Këshillit Kombëtar, modalitetet e dorëheqjes së kryetarit të partisë në rast se humbet zgjedhjet dhe kontrolli i financimit të partisë. Në këtë mbledhje të Këshillit kombëtar u vendos dhe që ish-kryeparlamentaret të hyjnë automatikisht në Këshillin Kombëtar. Ky vendim rikthen kështu në këtë strukturë të PD-së, ish-kryetaren e Kuvendit Jozefina Topalli.

“Mbledhja e Këshillit Kombëtar po bëhet fiktive se po shqyrtohet vetëm një draft dhe nuk po lejohet diskutimi. Mbyllja e fjalës heshtja nuk është shenjë e mirë.

Bëmë dy propozime një propozim të parë që të diskutohet në Këshill kombëtar zgjedhjet e kaluara, të nxjerrë raportin dhe këshilli kombëtar të marrë vendimin. Ky propozim ra me shumicë dërrmuese votash. Po me shumicë votash ra edhe të diskutohet në parim për statutin, domethënë 4 çështjet. Partia vijon të mbetet monokratike, nuk është një ditë e bukur kjo për partinë”./abcnews.al

MOGHERINI-ME-OPOZITEN-1280x720.jpg
ent ela16:58 | 18/04/2018

Në përfundim të konferencës me kryeministrin Edi Rama, shefja e diplomacisë europiane Federica Mogherini, vijoi axhendën e paralajmëruar të takimeve me pritjen e përfaqësuesve të opozitës në zyrat e delegacionit të Bashkimit Europian. Rrugës protestues kuksianë e pritën me disa pankarta në gjuhën angleze. Mesazhi i kujtonte përfaqësueses së lartë të Bashkimit Europian se drejtësia e vonuar është drejtësi e mohuar.

Në mungesë të kryetarit të opozitës Lulzim Basha, ishte zëvendëskryetari i kësaj force politike Edi Paloka i cili në përfundim të takimit zbardhi qëndrimin e opozitës. Më shumë vëzhgim dhe transparencë kërkuan nga Komisioni Europian në të ardhmen ndaj zhvillimeve politike në Shqipëri.

Takimi mes përfaqësueses se lartë të BE-së Mogherini me kryedemokratin Basha, i menduar i pamundur për shkak të angazhimit në shtetin Gjerman të këtij të fundit, u mundësua shkurtimisht në sallën VIP të aeroportit “Nënë Tereza”edhe pas spostimit të orareve në axhendën e përfaqësueses së lartë.

Gjatë takimit që zgjati pak minuta kreu i opozitës shkëmbeu disa mendime dhe opinione me shefen e diplomacisë europiane përpara se t’i drejtohej selisë blu për bashkëbisedimin e lajmëruar me gazetarët. /abcnews.al

basha-ne-berlin.jpg
ent ela17:35 | 16/04/2018

Kryetari i PD Lulzim Basha tha se i ka kërkuar grupit parlamentar të kancelares Merkel, të ndikojë në vendimin final të hapjes së negociatave të antarësimit të Shqipërisë me BE. Basha ndodhet në Berlin ku po zhvillon takime pune në Bundestagun gjerman.

Kryetari i PD Lulzim Basha ndodhet në Berlin për takime pune në Bundestagun gjerman. Përmes një videoje në FB, ai deklaroi se ka kërkuar mbështetjen e grupit CDU-CSU të kancelares Merkel për hapjen e negociatave të antarësimit të Shqipërisë me BE, vendim që do merret në nivelin e lartë pas rekomandimit të Komisionit Europian

“Kemi kërkuar mbështetjen, për shqiptarët në një ëndërr për anëtarësimin e vendit por dhe si një përpjekje të shtuar për të plotësuar kriteret e paplotësuara në luftën kundër krimit të organizuar, reformen ne drejtesi, reformën e administratës, respektimin e të drejtave të njeriut të nëpërkemburam siç e tregoi rasti i fundit i Kukësit”.

Dyshimeve të partnerëve ndërkombëtarë, Basha tha se i është përgjigjur duke garantuar se afrimi me BE ndihmon për të patur një Shqipëri të cliruar nga padrejtësia.

“Në emër të PD i kemi garantuar ta shohin si një proces që mundëson vazhdimin e betejës për të çmontuar kapjen e shtetit nga krimi i organizuar, për të çmontuar narkoshtetin si një problem jetik për Shqipërinë, për të vendosur politikanët e korruptuar para drejtësisë, për të kthyer konkurencën, për të çliruar ekonomine nga monopolet dhe oligarkia, pra përmes hapjes së negociatave kemi kërkuar qe të fuqizojmë betejën tonë si opozitë për një Shqipëri të çliruar nga padrejtësia, nga përqendrimi i pushtetit në një dorë të vetme”.

Basha bëri të ditir se takimet e tij do vijojnë me komisionin e jashtëm të Bundestagur dhe këshilltarin për sigurinë të kancelares Merkel./abcnews.al

 

 

ent ela16:00 | 14/04/2018

Kreu i opozitës Lulzim Basha në një bashkëbisedim me fermerët në Shushicë të Elbasanit ndau me ta shqetësimet e shkaktuara nga mbi-taksimi dhe mungesa e subvencioneve. Pasi dëgjoi fermerët kreu i opozitës i ftoi të vijojnë të ngrenë zërin dhe të marrin fatin në duart e tyre.

Kreu i opozitës ishte në Elbasan ku i shoqëruara nga deputetët e zonës zhvilloi një bashkëbisedim me fermerët atje. Plani i regjistrimit të fermerëve me NIPT dhe vendosja e TVSH-së për  bizneset me xhiro mbi 2 milion do të prekë edhe ata.

“Kush është përfituesi i këtij sistemi që vë taksa por nuk jep shërbime? Janë 10 vetë, është Edi Rama me një çetë të vogël kriminelësh dhe oligarkësh. Po mban peng jo vetëm Shushicën dhe Elbasanin, por gjithë shqiptarët. Është e papranueshme 3 milionë njerëz peng i 10 vetave. Duhet të ngriheni të merrni fatin tuaj në duart tuaja. Koha e fjalëve po merr fund, ka marrë fund është koha e veprimeve. Po nuk u çuat, po nuk e kundërshtuat vendosjen e TVSH-së edhe për fermerët me NIPT që kanë xhiron mbi 2 milionë lekë nesër siç e tha Rexhepi do të vijë t’ju marrin tokën. E keqja nuk di të ndalet po nuk e ndalëm të gjithë bashkë. Po të ngriheni të gjithë bashkë nuk ka forcë mbi tokë t’ju ndalojë. Nuk ka qeveri sado të korruptuar, sado kriminale, sado bandite, t’i bëjë ballë popullit, fermerëve, kur janë të gjithë të bashkuar”.

Ky i fundit denoncoi braktisjen e tokave nga fermerët.

“Fermeri tani është i detyruar ta braktisë tokën dhe kanë filluar të mos e mjellin, për arsye se shteti nuk i merr në konsideratë kërkesat, mundësitë dhe detyrimet që ka ndaj fermerëve”.

Shkak është taksimi i lartë dhe mungesa reale e subvencioneve, theksuan ata.

“Ujin e ujitjes ma kanë futur në sahat, duhet të paguash paret më tha”.

Kreu i opozitës Basha i ftoi fermerët të vijojnë të ngrenë zërin për padrejtësitë që pësojnë. koha e fjaleve ka marrë fund, tashmë është koha e vrpimeve, theksoi kreu i demokratëve Lulzim Basha. /abcnews.al

basha-ne-kuvend-1280x672.jpg
ent ela10:46 | 12/04/2018

Është ndërprerë seanca e kuvendit, pas bllokimit të foltores nga opozita, e cila përmes kryetarit demokrat Basha kërkoi përjashtimin nga seanca të kryeminisitrit Rama për gjuhën fyese që përdori ndaj kuksianëve. Me parrulla dhe thirrje opozita kërkoi lirimin e 11 kuksianëve të burgosur për protestën kundër tarifës në Rrugën e Kombit.

Fjalën e tij në foltoren e parlamentit Kryetari i PD-së Lulzim Basha e mbajti për 11 të arrestuarit e protestës së Rrugës së Kombit. Duke e konsideruar turpin e këtij parlamenti mbajtjen në qeli të kuksianëve, Basha akuzoi kryeministri Rama dhe kryeprokuroren Marku që mbajnë në burg kuksianët e pafajshëm, ndërkohë që lejon të arratiset  Arben Çekaj, i kapur me 613 kg kokainë kolumbiane.

“Sot është dita e 13 që 11 kuksianë të pafajshëm mbahen në burg nga banda kriminale e autokratit Rama. 11 njerëz të varfër të dhunuar e rrëmbyer nga shtëpitë e tyre nga Rama-Marku janë në burg. Ky kryeministër që vrasësit  e përdhunuesit i bëri deputetë, kryebashkiakë e politkikanë të lartë i do në pranga 11 kuksianët dhe gjithë shqiptarët e ndershëm.

Ky parlament që mbron sajmir Tahirin, i do në qeli 11 kuksianët e pafajshëm. Ky kryeministër e ajo prokurore që lanë të arratisej Arben Çejku me 613 kg kokainë i duan të shtypur kuksianët dhe gjithë qytetarët që ngrenë zërin.

Ky kryeministër dhe ky ministër i brendshëm, vëllezërit e të cilëve janë trafikantë droge i duan në burg baballarët dhe vëllezërit në familjet e thjeshta kuksiane.  11 kuksianët e burgosur janë turpi i këtij parlamenti, që ka treguar s enuk ka problem vrasësit, përdhunuesit, kriminelët, por  nuk mund të tolerojë ata që ngrenë zërin.
Nga ky parlament dua t’i drejtohem të gjithë shqiptarëve e qytetarëve:

Mos i harroini kukisanët , ata janë ende në burg, liria e dinjiteti i tyre janë ende të dhunuara, harresa dhe indiferenca e njerëzve janë ato që u mundësojnë autokratëve të plaçkisin popullin e tyre. Mirënjohje të gjithë atyre që sot kanë ngritur zërin e tyre kundër kësaj bande kriminale ne pushtet në mbrojtje të drejtave e dinjitetit njerëzor të kuksianëve dhe shqiptarëve të ndershëm.

Ata treguan se në këtë vend ka ende shpresë e kurajo, por ata i qëndruan besnik një të vërtetë të madhe; padrejtësia diku është një kërcënim për drejtësinë kudo.

Ne nuk duhet të tolerojmë asnjë padrejtësi. Nga kjo sallë dua t’u bëj thirrje të gjithëve që të mos presë, por të reagojë secili kundër padrejtësisë kudo që e sheh”.

Basha tha se nuk ka procedim normal të seancës pa u larguar Rama që sipas tij fyeu popullin e tij.

“Duke nisur këtu nga kjo sallë që nuk do vazhdojë më asnjë sekondë ky parlament pa nxjerrë nga salla njeriun që përdori fjalorin më të ndyrë ndaj populli të tij. Ndale seancën menjeherë përjashtoje që të vazhdojë seanca normalisht. Ai do të largohet dhe do mbajë përgjegjësi para ligjit për fyerjet e grabitjet”.

Ruçi:  “Shërbimet e kuvendit të largohen nga podiumi. Zoti basha nuk mund të ndërrmerni veprime për të pezulluar seancën është në kundërshtim me rregulloren, uluni të lejoni kolegët e tjerë që kanë regjistruar emrat për debatin”.

Ruçi:  Ndërpritet seanca dhe kërkoj që të reflektoni për të liruar podin për të vazhduar në normalitet seanca./ abcnews.al

BRACE-1280x720.jpg
ent ela10:42 | 12/04/2018

Pas ndërprerjes së seancës nga vendi deputeti Erjon Brace ka fajësuar Lulzim Bashën për ecurinë e seancës. Deputeti socialist i ka kujtuar kryetarit të PD mosmarrjen e përgjegjësisë për 21 Janarin kur ishte ministër i brendshëm.

“Ky debati për protesta për protestuesit bëhet për njerëzit që protestojnë jo me ish ministrat që vrasin protestues. Në këtë sallë që nga vendosja e pluralizmit politik është vetëm një njeri që ka mbi kurriz në cilësinë e ministrit 4 të vrarë. Edhe sot e kësaj dite jo vetëm që nuk ka kërkuar ndjesë, i vetmi që ka protestues në pluralizëm, por vazhdon edhe te qeshë edhe kur vret njerëz. Në 21 janar  janë arrestuar 442 vetë. Në ditët që pasuan 21 janarin kanë bërë burg 42 protestues, për të justifikuar alibinë e përdorimit të armëve në mes të bulevardit”.

/abcnews.al

30516123_1845779138806592_8632269028074717184_n.jpg
ent ela14:41 | 10/04/2018

Basha nuk ishte i pranishëm në protestën e biznesit të vogël në Tiranë, por reagimin e tij gjatë 60 minutave të protestës e ka përcjellë përmes katër postimeve në rrjetin social Facebook.

Basha shkruan se me përfshirjen e biznesit të vogël në TVSH, Rama po përgatit koncesionin privat për të. “Nuk ka asnjë arsye ekonomike, asnjë arsye publike për vendimin e Edi Ramës kundër biznesit të vogël. Ka vetëm dy arsye private: favorizimi i oligarkëve dhe krijimi i kushteve për koncesionin privat të TVSH-së.”, shkruan kryetari i PD.

Sipas tij sipërmarrësit e vegjël treguan sot në mbarë vendin se ata nuk do të heshtin para arbitraritetit, nuk do të lejojnë që bizneset dhe mundi i tyre të grabitet nga Edi Rama dhe klientët e tij. Ata duan një Shqipëri ku ka mundësi, ku ka konkurencë të ndershme, ku ka drejtësi e ku politika të mos jetë e kapur. “Ky është vizioni dhe vullneti i Partisë Demokratike.”, përfundon postimi i Lulzim Bashës./abcnews.al

BASHA-ME-BIZNESIN-E-VOGEL-1280x720.jpg
ent ela12:42 | 09/04/2018

Një ditë para protestës së paralajmëryar nga opozita, kreu demokrat Lulzim Basha zhvilloi një takim me biznesin e vogël. Basha deklaroi se futja e këtij biznesi në skemën e Taksës mbi Vlerën e Shtuar do të shkaktojë një katastrofë në ekonomi. Sipas tij paratë që do të marrin nga biznesi i vogël do të shkojnë për luksin qeveritar.

Prej orës 11:00 në 12:00 të së martës, bizneset e vogla do të mbyllin qepenat në shenjë proteste. Lajmi dhe ftesa e përsëritur për t’ju bashkuar erdhi nga mbledhja e përfaqësuesve të shoqatave të biznesit të vogël, mbrojtjes së konsumatorit etj.

Të ftuar në takim ishin kryetari i opozitës Lulzim Basha, deputetë të grupit parlamentar dhe këshilltarë bashkiakë të djathtë. Pasi dëgjoi dhe mbajti shënim ankesat e grupeve të interesit, Lulzim Basha përforcoi disa prej tyre.

“97% e vendeve të punës në Shqipëri në ekonominë shqiptare sot janë hapur nga biznesi i vogël. Pse bëhet e gjitha kjo?! Pse çohen 50 mijë biznese drejt falimentimit, qindra mijëra shqiptarë drejt papunësisë për të futur 15 milionë dollarë më shumë në arkën e shtetit kur vetëm Arben Ahmetaj do të marrë nga arka e shtetit 25 milionë dollarë për koncensionin e ineceneratorëve Pse për koncensionet jepen kontrata 30 vjeçare, ndërsa sistemi fiskal ndryshon çdo 3 muaj?! Sepse kjo është një qeveri që mendon vetëm për xhepat e një pakice dhe për këtë flijon ditë për ditë interesat e shumicës. Si qendron e vërteta në Europë?! Franca e ka kufirin e TVSh-së 82 mijë euro, Irlanda 75 mijë euro”.

Zgjidhjen e ka prej një viti dhe formula është e njëjtë.

“Propozimi im është 12 milion lekë kufiri TVSH. 0.5% tatim fitimi me vetëdeklarim tre herë në vit. Pullë fiskale për taksidarët. TVSH 9% taksë e sheshtë”.

Rritja e pragut të biznesit të vogël sjell ulje të informalitetit që sot shënon 40% , theksoi Basha.

Për kreun e shoqatës së biznesit të vogël Albert Nasto, shifrat, duke nisur nga ato të INSTAT-it, janë domethënëse dhe tregojnë të kundërtën e asaj për të cilën vetë e mbështeti Edi Ramën në 2013-ën.

Albert Nasto:Nga 2014-2017 janë mbyllur 82 mijë biznese të vogla. Këto të dhëna janëtë marra nga INSTAT. Të mbyllen 82 mijë biznese, mbi 90% janë biznes i vogël. Me mbylljen e këtyre bizneseve, azilkërkuesit më të mëdhenj që ikën për të kërkuar azil në Gjermani dhe Europë ishin biznese të vogla, ngaqë u mbyllën dhe nuk do të hapen dot më.

 Janë 36 taksa, plus 1 taksë që u vendos sivjet nga qeveria shqiptare, 37 taksa. Këto taksa rëndojnë aq shumë biznesin e vogël dhe të mesëm që është në 99% e biznesit që operon sot në vendin tonë.

Çmimi energjisë, çmimi i karburantit; janë çmimet më të larta jo në Europë, por edhe më tej. Isha në krah të ramës për uljen e çmimit të naftës dhe taksave por ky i rriti. 82 mijë biznese janë mbyllur. Fuqia blerëse ka rënë me 48%, deri në 9 kontrolle në ditë kanë pasur bizneset. Të shpeshta, të majme dhe selektive”.

Formula është e thjeshtë për ekspertin kontabël të kësaj shoqate, vendosja e TVSH për biznesin e vogël do rrisë koston për biznesin, çmimet për konsumatorin, duke ulur konsumin bashkë me të ardhurat e biznesit, që neser të detyrohet të bëj shkurtime në staf, duke shtuar kështu edhe papunësinë. Protesta ishte lejtmotiv i thirrjeve të përfaqësuesve të shoqatave kundër taksimit dhe rritjes së taksave në vend./abcnews.al

URIMET-E-POLITIKANEVE-PER-PASHKE-1280x720.jpg
ent ela15:48 | 08/04/2018

Presidenti i Republikës Ilir Meta, kryetari i opozitës Lulëzim Basha  dhe kryebashkiaku Erjon Veliaj kryen vizita në Kishen Ortodokse për festën e Pashkës.  Veliaj  i dha lajmin e mirë kryepeshkopit për fillimin e rindërtimit të kishës së  Shën Përkopit.

Politikanët kanë kryer vizitat për festën e Pashkës në Kishën Ortodokse “Ngjallja e Krishtit”. Presidenti i Republikës Ilir Meta uroi që kjo festë duhet të shërbejë si shënjë dashurie për jetën dhe njëri-tjetrin.

“Në këtë ditë mjaft të rëndësishme të këtij mesazhi të jashtëzakonshëm në emër të dashurisë për jetën, për njerëzit, të ngjalljes së Krishtit, të besimit se e mira gjithmonë do të triumfojë, u uroj të gjithëve mbarësi, u uroj të gjithë mirësi, u uroj më shumë dashuri midis shqiptarëve dhe jam besimplotë se duke e shpërndarë këtë mesazh, se nuk ka gjë më të rëndësishme në botë se sa dashuria, sa dashuria për jetën, sa dashuria për njerëzit, jam i sigurt se të gjithë do të marrim forcën e duhur për të përballuar sfidat dhe vështirësitë në një mënyrë edhe më optimiste, edhe më të bashkuar”, – u shpreh Presidenti Meta.

Ndërkohë që kryetari i opozites Lulzim Basha tha se ringjallja e Krishtit le të jetë një shembull për një të ardhme më të mirë, ku të triumfojë e mira mbi të keqen.

“E ardhmja lind përmes sakrificës, e mira vjen përmes dhimbjes ndaj ju uroj të gjithë shqiptarëve dhe besimtarëve të Zotit që kjo ditë të shënojë ringritjen drejt të mirës, bashkimin për fitoren, e së drejtës mbi të keqen, e dritës mbi errësirën. Për shumë vjet gëzuar”.

Kryebashkiaku Erjon Veliaj  ka zgjedhur ditën e Pashkës për të dhënë lajmin e mirë për fillinmin e rindërtimit të kishës së Shën Pwrkopit tek kodrat e Liqenit.

“Kisha që u prish gjatë kohës së komunizmit dhe u kthye në restorant, u rikthye në kishë po ende duket si një restorant i stilit sovjetik. Kështu që më në fund arkitektët e bashkisë dhe të kishës ortodokse kanë rigjetur të saktë të gjithë dizenjot dhe të gjithë planin e kishës së vjetër të Shën Prokopit dhe besoj në një kontekst fantastik si liqeni që është transformuar, rikthimi i kishës në vendin ku ka qenë, siç ka qenë është një qershi mbi tortë”, u shpreh kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj.

Edhe Ministrja e Arsimit Lindita Nikolla uroi kryepeshkopin Janullatus për festën e Pashkës. /abcnews.al

basha-kryemadhi-proteste-1280x720.jpg
ent ela14:46 | 08/04/2018

Pasi i cilësoi të paligjshme tubimet e organizuara nga opozita në katër akse rrugore në vend, Policia e Shtetit ka nisur procedimet për 50 përfaqësues të partive politike opozitare. Kreu i PD është i pari në listë bashkë me kryetaren e LSI Monika Kryemadhi,  të cilët tubuan sipas policisë pa marrë leje në organet e rendit.

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha është i pari në listen e Policisë së Shtetit i proceduar  për tubim të paligjshëm. Ai ishte pjese e protestes se organizuar te enjten e 5 prillit në Vorë, ku qytetarët i ishin bashkuar ftesës së opozitës për mosbindje civile duke bllokuar këtë aks rrugor.

Ne prokurori jane derguar procedimet per 50 deputetë dhe funksionare të partive opozitare, të cilët sipas policise organizuan tubimet pa leje në Vore, Elbasan, Lushnje dhe Rrëshen. Ashtu si Basha, në Tiranë, u proceduan edhe 7 deputetët e zgjedhur vendorë për  “Organizim dhe pjesëmarrja në grumbullime e manifestime të paligjshme” si edhe “Pengimi i qarkullimit të mjeteve të transportit”.

Policia e Shtetit thekson se në Elbasan u procedua, kreu i LSI, Monika Kryemadhi bashkë me 11 deputet të qarkut të Elbasanit, Edmond Spaho, Lucioano Boci e Keidi Mehmetaj. Ndërkohe 4 persona të tjere akuzohen për ndotje të ajërit, pasi dogjën disa goma në rrugë. Tubimi u mbaj në hyrje të autostradës Elbasan -Tiranë, pranë rrethrrotullimit të Bradasheshit.

Numri më i lartë i personave të proceduar penalisht nga policia ishte tubimin e mbajtur në Milot. 23 deputetëve dhe përfaqësuesve të partive politike kryesisht,  PD e LSI iu referuan materialet në prokuroria pasi në aksin rrugor Mamurras- Milot, bllokuan rrugën, duke iu baskuar aksionit opozitar të mosbindjes civile. Flamur Noka si edhe krerët e bashkive, Shkodër Voltana Ademi dhe ai Kukësit Bashkim Shehu iu bashkuan tubimit. Ashtu si edhe në qytetit e tjera policinë e Kurbinit u proceduan edhe përfaqësuesit e LSI.

Protesta e zhvilluar në Lushnje në vendin e quajtur “Rotondo e Çermës”, kishte nurmirn më të vogël të personave të proceduar. 7 deputetë sipas policisë, akuzohen se në datë 5 prill 2018 , nga ora 09:50 deri në orën 12:00, bllokuan rrugën nacionale Lushnje-Tiranë, në të dyja anët e drejtimit të lëvizjes. Edhe në Lushnjë ata kanë tubuar pa marrë leje përkatëse nga organet e rendit për rreth 2 orë. Shumë qytetar të tjerë janë proceduar gjithashtu, ndërsa pjesa tjetër pritet të identifikohen pas të jenë kqyrur pamjet nga kamerat e policisë./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono