barrierat

cakaj.jpg
ad min18:15 | 02/07/2019

Shqipëria dhe Kosova po eliminojnë barrierat mes tyre gjithnjë e më shumë edhe në aspektin diplomatik. Në kuadër të përafrimit mes dy vendeve në diplomaci, ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj nënshkroi marrëveshje bashkëpunimi me homologun e Kosovës, Behgjet Pacolli.

Cakaj në fjalën e tij theksoi se nga sot e në vijim përfaqësitë diplomatike të Shqipërisë do t’i shërbejnë edhe Kosovës në mbarë botën

Edhe ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli u shpreh entuziast për këtë marrëveshje bashkëpunimi mes dy vendeve, që sipas tij ishte ide e vjetër, por tani i erdhi koha.

Cakaj dhe Pacolli gjatë konferencës nënvizuan se ka ardhur koha që Shqipëria dhe Kosova të thellojnë edhe më tej bashkëpunimin në çdo sektor, ku ndër më të rëndësishmit mbetet ai ekonomik./ABC News Albania 24/7

Barrikada-mbi-Ure-009-1.jpg
ent ela19:20 | 17/06/2019

Kanë kaluar 5 vjet nga heqja e barrikadës në urën e Ibrit në Mitrovicë. Megjithatë ekspertët vlerësojnë se heqja e barrikadës është vetëm fizike, pasi barrierat për bashkimin e Mitrovicës ekzistojnë ende.

Në mëngjesin e 17 qershorit 2014 u largua barrikada mbi lumin Ibër, e cila që nga viti 2011 ishte simbol i ndarjes fizike së veriut të Kosovës.

Barrikada ishte hequr nga të njëjtit  që e patën vendosur të ashtuquajturit “rojat e urës”.

Por heqja e saj tash pas 5 vjetësh kosniderohet vetëm fizike.

Iniciativa e Bashkimit Evropian për të financuar një projekt për relativizimin e kësaj ure konsiderohet e dështuar.

Por a ka pasur vullnet politik që pas heqjes së barrikadës të punohet në Bashkimin e pjesës veriore të Kosovës me atë jugore?

Haxholli kërkon që kjo çështje të jetë pjesë e bisedimeve në Bruksel.

Pas përfundimit të luftës çështja e veriut të Kosovës konsiderohet si një nga çështjet kryesore të pazgjidhura. Kryetarët e katër komunave të veriut për çdo veprim të tyre pyesin Beogradin, ndërsa anashkalojnë institucionet e Kosovës. /ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono