Barr

Senate-Attorney-General-11-1550192697.jpg
ad min22:30 | 01/05/2019

Në Shtetet e Bashkuara vazhdojnë debatet lidhur me raportin e hetuesit të posaçëm mbi ndërhyrjen ruse. Së fundmi, kryeprokurori Uilliam Berr ka mbrojtur vlerësimin personal që i ka bërë dokumentit, duke shfajësuar presidentin Trump nga të gjitha akuzat.

Prokurori i Përgjithshëm i Shteteve të Bashkuara ka mbrojtur mënyrën se si ka paraqitur raportin hetimor mbi ndërhyrjen ruse, pas ankesave se nuk kishte prezantuar si duhet konstatimet e hetuesit të posaçëm Robert Myler.

Kryeprokurori Uilliam Berr u kritikua për vendimin e tij për ta çliruar presidentin nga akuza e pengimit të drejtësisë kur u shfaq përpara një paneli të Senatit. Dëshmia e Berr erdhi pas zbulimeve se Myler kishte shprehur shqetësim për prezantimin e raportit. Vetë hetuesi i posaçëm i ndërhyrjes ruse do të dëshmojë lidhur me çështjen në fjalë në Kongres më vonë gjatë muajit.

Prokurori i Përgjithshëm dëshmoi këtë të mërkurë, për herë të parë që nga publikimi i raportit me 448 faqe, ku thuhej se nuk kishte pasur bashkëpunim mes stafit elektoral të presidentit Donald Trump dhe Rusisë gjatë fushatës së vitit 2016. Por raporti nuk e shfajësonte presidentin nga akuza e pengimit të drejtësisë, me qëllim vështirësimin e punës së Myler.

Kryeprokurori Berr tha përpara komisionit të çështjeve gjyqësore të Senatit se, kishte mbetur i habitur për faktin se vetë zoti Myler nuk kishte arritur në një përfundim konkret nëse presidenti ishte përpjekur të pengonte drejtësinë, ndërsa shprehu besimin tek gjykimi i tij se Trump nuk ndërmori hapa ilegalë për të bërë një gjë të tillë. “Nëse ai mendoi se nuk duhet të dilte me një përfundim për procedim, atëherë më mirë të mos kishte hetuar fare”, deklaroi Berr./ABC News Albania 24/7

ct-trump-attorney-general-william-barr-2019022-001.jpg
ent ela22:50 | 20/02/2019

Hetuesi special Robert Myller pritet të dorëzojë javën e ardhshme raportin mbi hetimin dy vjecar për ndërhyrjen ruse në zgjedhjet amerikane. Pikëpyetja mbetet nëse raporti konfidencial do ndahet me Kongresin apo do qëndrojë në Departamentin e Drejtësisë për veprimet e tjera.

Prokurori i përgjithshëm Bill Barr do njoftojë javën e ardhshme përmbylljen e raportit hetimor të hetuesit special Robert Myller, mbi ndërhyrjen ruse në zgjedhjet amerikane. Prokurori më pas duhet të vendosë, nëse do ia kalojë kongresit, shkruajnë mediat amerikane. E paqartë se sa kohë do t’i duhet zyrtarëve të departamentit të drejtësisë për të përgatitur atë, që do i dorëzohet ligjvënësve amerikanë.

Por meqenëse presidenti Donald Trump do udhëtojë së shpejti jashtë vendit për një takim me liderin e Koresë së veriut, Kim Jong Un, zyrtarët e departamentit të drejtësisë mund të tregohen të kujdesshëm, në mënyrë që koha e daljes së raportit të mos ndërhyjë në këtë sipërmarrje diplomatike të Shtëpisë së Bardhë. Nga ana e tij prokurori Barr ka thënë, se ai dëshiron të jetë sa më transparent me Kongresin e Publikun dhe konseguent me ligjin.

Prokurori Special Myler duhet t’ia dorëzojë raportin konfidencaial prokurorit të përgjithshëm në përfundim të punës së tij, por në rregullat e punës, nuk parashikohet që dokumenti të ndahet me Kongresin apo me publikun. Dhe siç vetë Barr e ka bërë të qartë, Departamenti i Drejtësisë është i kujdesshëm në nxjerrjen në publik të informacioneve implikuese për individë ndaj të cilëve, nuk janë ngritur akuza ligjore. Për pasojë, një nga dilemat me të cilën prokurori Barr do ndeshet do jetë se në c’masë do i ndajë me kongresin gjetjet e raportit të Myller. Ky i fundit duket të shpjegojë në raportin e tij të gjitha vendimet që duhen ndjekur ose jo penalisht. Gjithsesi prokurori Barr duhet të informojë Kongresin nëse Departamenti i Drejtësisë e pengoi ekipin e posaçëm që të kryente hetime.

Presidenti Trump deklaroi të mërkurën se I takon vetëm prokurosit Barr nëse raporti i Myller do dalë jashtë departamentit të drejtësisë, ndërsa vetë Trump javën e ardhshme do jetë në Vietnam. “Kjo do varet krejtësisht nga prokurori I ri. Ai është një njeri i jashtëzakonshëm, një person i jazhtëzakonshëm që e respektoj këtë vend dhe respekton Departamentin e Drejtësisë. Pra vendimi I takon vetëm atij, u tha Trump gazetarëve në Shtëpinë e Bardhë./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono