barkë

kti.jpg
in a09:10 | 30/11/2019

24 emigrantë që ishin nisur nga Afrika, pas udhëtimit prej 6 ditësh me një barkë të vjetër dhe të dëmtuar arritën në Canary Island të Spanjës. Gjendja e disa personave ishte përkeqësuar për shkak të kushteve të vështira në det të hapur. 12 burra, tetë gra dhe tre fëmijë ishin në gjendje shëndetësore mjaft të rënduar.

Ata u pritën nga turistët e pranishëm në bregdetin e ishullit spanjoll, të cilët iu dhanë ujë dhe ushqim, para se të njoftonin njësitë e shpëtimit për arritjen e tyre.

Njësitë e shpëtimit, i mbështollën ata me batanijet termale, derisa iu dhanë ndihmën e parë, ndërsa fëmijët janë dërguar për tretman mjekësor në spital.

Mësohet se asnjë prej tyre nuk është në gjendje kritike për jetën, ndërsa pritet të dërgohen në qendra për strehim./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono