Barcelona

De-Ligt-gives-update-on-future-after-Ajaxs-final-home-game-1280x853.jpg
G. P.14:15 | 05/07/2019

Komplikohet kalimi i mbrojtësit De Ligt te skuadra e Juventusit. Ajaks pranon ofertën e Barcelonës, por katalanasit nuk kane arritur akordin me lojtarin që preferon italianët.

Matias De Lig është emri që ka nxehur merkaton verore. Mbrojtësi i Ajaksit ka surprizuar me paraqitjet e tij në kampionatin holandez dhe mbi të gjitha në Ligën e Kampioneve ku u eliminua vetëm në gjysmëfinale përballë Tottenham.

19-vjeçari që mban shiritin e kapitenit të skuadrës legjendare karakterizohet nga një qetësi për t’u admiruar, luftimet, shpejtësia dhe saktësia në ndërhyrje. Shtatlarti është ende nën kontrate me skuadrën kampione të holandez, por e ardhmja e tij është larg Amsterdamit.

Dy janë skuadrat më të interesuara për mbrojtësin më të lakmuar në botë aktualisht, Juventus dhe Barcelona. Skuadra e Ajaksit ka në tryezë dy oferta të ndryshme dhe natyrisht që do të pranojë klubin që ofron më shumë, që aktualisht është Barcelona.

E përditshmja spanjolle “Marca” zbulon se katalanasit kanë rifituar terren përballë Juventusit. Barcelona ofron plot 75 milionë euro për shërbimet e De Ligt, aq sa është kërkesa e vendosur nga skuadra holandeze.

Juventusi ishte favorit absolut për disa ditë me radhë për të nënshkruar me 19-vjeçarin, por bardhezinjtë ofrojne 10 milionë euro më pak nga ajo që pretendon Ajaksi.

“Zonja e vjetër” ka akord me lojtarin ndërkohë që Barcelona me skuadrën holandeze, por jo me mbrojtësin. Skuadra e Juventusit është ndalur në 65 milionë euro plus 10 milionë bonuse të cilat do të paguhen në bazë të rendimentit që lojtari do të ketë gjatë sezonit.

Gjithsesi Juventus shpreson se do të mbyllë shumë shpejt këtë operacion pasi ka raporte të shkëlqyera me menaxherin e futbollistit, Mino Raiola. Bardhezinjtë e cilësojnë De Ligt si pasuesin ideal të Giorgio Chellini-t, i cili do të luajë edhe dy sezone me Juventusin e më pas do të tërhiqet nga futbolli i luajtur.

Në ditët në vazhdim do të qartësohet e ardhmja e mbrojtësit më në zë të momentit./ABC News Albania 24/7

neymar-1-2-1280x720.jpg
nev ila17:15 | 03/07/2019

Barcelona ka gati një tjetër plan të madh për të marrë Nejmarin nga Paris Sen Zhermeni. Klubi katalanas është gati të sakrifikojë katër lojtarë, mjaft që të sigurojë brazilianin.

Nuk po lënë gur pa lëvizur, që kjo ditë të vijë sërish.

Barcelona ka gati një tjetër plan të madh për të marrë Nejmarin nga Paris SG, dhe presidenti i Zhozep Bartomeu beson të ketë goditur në shenjë.

Katalanasit janë gati të sakrifikojnë shumë në mënyrë që një superyll si braziliani të jetë sërish në “Kamp Nou”, për të luajtur në krah të Mesit dhe Suarezit .

Është gazeta e Barcelonës, “El Mundo Deportivo” që titullon për “një truk prej 170 milionë eurosh”, dhe sqaron pikërisht se Barça dëshiron të përfshijë 4 futbollistë në operacionin për brazilianin, Kutinjon, Rakitiçin, Ymtitinë dhe Dembelenë.

Filip Kutinjo, i marrë për rreth 160 milionë euro, do të detyrohet të humbë për shumë më pak, përkundër zërave se brazilianin e kërkojnë në Angli, klube si Mançester Junajtidi apo Liverpuli.

Usman Dembele ishte një tjetër blerje tepër e shtrenjtë e vitit 2017, që i kushtoi katalanasve 105 milionë euro fillimisht, plus 40 milionë që do të paguheshin më vonë.

Edhe për Dembelenë interesohet Liverpuli, por flitet edhe për Bajernin.

Në propozimin për Nejmarin bëjnë pjesë, sipas “El Mundo Deportivos” edhe mbrojtësi francez, Samuel Ymtiti, kampion i botës, por që po kalon periudhë të vështirë tek Barça.

Gjithashtu, edhe kroati Ivan Rakitiç, tashmë 31-vjeçar, që është prej 5 vitesh në “Kamp Nou”, pasi luajti 4 vjet për Seviljen.

Nuk dihet nëse presidenti i PSG-së, Al Helaifi, do të pranojë propozimin e Barcelonës, dhe për momentin nuk ka asnjë sinjal nga kryeqyteti i Francës.

Nejmar cilësohet si tepër i rëndësishëm në Paris, por gjithsesi klubi francez është më i disponuar të bisedojë për të, sesa për Kilian Mbapenë./ABC News Albania 24/7

brasil.jpg
G. P.12:06 | 03/07/2019

Brazili mundi Argjentinën dhe u kualifikua në finalen e Kupës së Amerikës, por pati shumë polemika pas ndeshjes. Lionel Mesi akuzoi gjyqtarin se vendosi fatin e ndeshjes.

Futbolli dihet, fitohet nga ata që shënojnë golat, jo nga ata që godasin shtyllat. Ishte Brazili që realizoi dy rrjeta, ndaj dy shtyllave të goditura nga Argjentina, duke kaluar rivalin e përjetshëm e duke mbajtur gjallë shpresën për trofe në Kupën e Amerikës.

Përfundoi 2-0 gjysmëfinalja në stadiumin e Belo Horizontes, me tifozët vendas që u lumturuan për finalen e arritur, dhe me Lionel Mesin që regjistroi një tjetër dështim me kombëtaren.

Ashtu siç parashikohej, brazilianët ishin pak më lart, duke pasur autorë golash Gabriel Jesus-in dhe Roberto Firminon, pra sulmuesit që luajnë në Angli me Manchester City dhe Liverpool.

Aguero e Mesi iu afruan golit për Argjentinën, por u ndalën pikërisht nga trarët e portës së Alisonit.

“Ishte një fitore shumë e vështirë, – deklaroi trajneri i brazilianëve, Tite, – shënuam gol, dhe vuajtëm presionin e Argjentinës, duke qenë efikasë dhe vendimtarë. Mesi është një alien dhe jam i lumtur që arritëm të mbulonim një lojtar të tillë, që meriton gjithë adhurimin që kanë tifozët për të. U desh të ndryshonim strukturën e ekipit për t’ia dalë”.

Vetë Mesi ishte i tërbuar me gjyqtarin, duke pretenduar penallti, pas episodeve që ndodhën në zonën e rreptësisë së Brazilit, me Agueron dhe Otamendin.

“Ishte arbitri që na nxorri nga loja me vendimet e tij të çmendura, – u shpreh lojtari më i mirë i botës, – meritonim ta fitonim ndeshjen, por nuk na lejuan. Përse gjyqtari nuk u këshillua me VAR-in për rastet e penalltive? Brazili nuk ishte më I mirë se ne”.

Ndeshja ishte tepër e ashpër, në prani të 56 000 spektatorëve, siç pritej nga duele të tillë të Kupës së Amerikës, ndërsa u morën plot 7 kartonë të verdhë, por jo të kuq.

Pesë lojtarë të paralajmëruar ishin argjentinas: Taliafiko, Akunja, Fojth, Lautaro Martinez, Aguero, ndërsa dy brazilianë. Argjentina luftoi shumë, sidomos në pjesën e dytë, por nuk pati edhe fat.

Ja edhe jehona e gazetave.

Në Brazil, “O Dia”: Brazili hedh tej vëllezërit! Gabriel Zhezus mrekullon dhe udhëheq fitoren e seleksionit brazilian ndaj Argjentinës, 2-0 në Mineirao!

“Estado de Minas”: Lamtumirë vëllezër! Me paraqitjen vendimtare të Gabriel Zhezusit, Brazili mund Argjentinën dhe është në finale! Ja si e përjetoi Mesi humbjen ndaj “Selesaos”!

“Tribuna”: Lamtumirë Mesi! Në mbrëmjen ku mbretëroi Dani Alvesh, Leo nuk mundi të ndihmonte kombëtaren e tij!

Në Argjentinë, “Klarin”: Brazili ndali Argjentinën, me lojë të thjeshtë dhe praktike! Kombëtarja luajti ndeshjen më të mirë, por nuk ia doli. Mesi shkëlqeu dhe Seleksioni pati shanset e tij, por nuk mjaftoi!

“La Gaseta”: Edhe një herë me duart bosh! Duke luajtur në mënyrë dinjitoze dhe pa e merituar humbjen, Seleksioni u eleminua në gjysmëfinale të Kupës! Rezultati 2-0 ishte i ekzagjeruar, por Brazili u tregua praktik! Mesi vazhdon të mos fitojë me kombëtaren!

Mesit, tashmë, do t’i duhet të presë moshën 34-vjeçare për të synuar titullin me kombëtaren, në Botëror./ABC News Albania 24/7

GRIEZMAN-PRANE-BARCES.mpg_snapshot_00.02-1280x720.jpg
ent ela23:45 | 02/07/2019

Sulmuesi francez Antuan Grizman pritet të zyrtarizohet si futbollist i Barcelonës javën e ardhshme. Katalanasit do të paguajnë 120 mln euro për kartonin e 28 vjeçarit.

Sipas së përditshmes franceze L’equipe nuk ka më dilemma rreth transferimit të Antuan Grizman te skuadra e Barcelonës. Sulmuesi francez do të zyrtarizohet si futbollisti më i ri i kampiones në fuqi të Spanjës javën e ardhshme. Klazuola e kampionit të botës me francezët zbriti në datën 1 korrik nga 200 mln euro në 120 mln euro, shifër e përballueshme për skuadren katalanase. Skuadra e Paris Saint Germain ishte gati t’i ofronte një pagë më të mirë vjetore se skuadra e Barcelonës, por vullneti i Grizman është për të qëndruar në Spanjë madje ka pranuar një ulje page me 6 mln euro në sezon. Nga 23 mln që fiton tek Atletiko në 17 mln si dhe do të firmosë për 5 sezonet e ardhshme. Kalimi i Antuan Grizman te Barcelona ul mundësinë e rikthimit të Neymar te katalanasit. Kjo pasi spanjollët rrezikojnë të shkelin rregullat e Fair Play Financiar duke llogaritur që për rikthimin e brazilianit duhen paguar mbi 250 mln euro. Gjithsesi rol të madh do të luajë edhe vullneti i vetë futbollistit i cili ka pranuar publikisht dëshirën për të zbritur sërish në mitikun Kamp Nou. /ABC News Albania 24/7

baeca-1280x724.jpg
ent ela18:00 | 02/07/2019

Barcelona ka arritur fitime të mëdha financiare nga transferimi i futbollistëve. Plot 14 lojtarë janë larguar, ndërsa janë marrë mbi 220 milionë euro.

Nëse Madridi është ende në përpjekje për ta bërë, katalanasit e kanë realizuar në pjesën më të madhe.

Që nga viti 2018 e deri tani, nga “Kamp Nou” janë larguar shumë futbollistë (plot 14), dhe në total është fituar një shifër e lartë financiare.

Gazeta “Marka” flet për 221 milionë euro, një shifër rekord.

Të fundit që ikën ishin portieri Cilesen, Denis Suarez, Andre Gomes dhe Mark Karmona, për 77.4 milionë euro.

Tashmë, Barça nuk mund të kritikohet se nuk është në gjendje të transferojë lojtarë, dhe shefat e rinj të departamentit, Oskar Grau e Pep Segura, duhet të marrin një “dekoratë”.

Paulinjo shkoi në Kinë për 50 milionë euro, portieri Cilesen u bashkua me Valencian për 35 milionë, Jerri Mina është lojtar I Evertonit në Angli, pasi për të u paguan 30.2 milionë euro, Andre Gomes shkoi po në Angli tek Evertoni, për 25 milionë, dhe po ashtu u larguan të tjerë si sulmuesi Pako Alkaser tek Dortmundi, Aleish Vidal me Seviljen, Marlon në Itali tek Sasuolo apo Kardona tek Osasuna.

Nuk mund të quhet meritë e madhe fitimi i 222 milionë eurove nga Nejmari, pasi e tillë ishte klauzola në kontratë, që u plotësua nga Paris SG.

Besohet se do të ketë edhe disa të tjerë të larguar, ndoshta Kutinjo e Dembele, për të krijuar fondet e duhura për lojtarë të shtrenjtë si Grizman e Nejmar, apo edhe ndonjë tjetër. /ABC News Albania 24/7

coutinho-1280x720.jpg
G. P.15:58 | 02/07/2019

Liverpool mendon për një rikthim të bujshëm të Philippe Coutinho. Braziliani ishte një zhgënjim në Liverpool, ndërsa trajneri Jurgen Klopp ka ende besim tek ai.

Në “Camp Nou” nuk ishte version që ai donte, dhe që shpresonin tifozët. Edhe pse shënoi shumë gola, dhe shërbeu mjaft asiste, sërish Philippe Coutinho nuk bëri dot tek Barcelona atë që klubi dhe shokët e skuadrës prisnin prej tij.

Ylli brazilian kaloi sezonin më të vështirë të karrierës në Spanjë, dhe tani katalanasit mezi presin që ndonjë klub i madh të vijë e t’u trokasë në derë për brazilianin. Deri tani, flitej për Manchester United, por në Katalonjë ka dalë në skenë edhe emri i Liverpool.

Gazetat shkruajnë se Jurgen Klopp po mendon ta marrë sërish lojtarin që shkëlqeu në “Anfield” dhe që u transferua tek Barça për më shumë se 150 milionë euro, transferimi i tretë më i shtrenjtë në histori pas Neymar e Mbappe.

Nuk dihet saktë nëse trajneri liverpulas do ta ndajë mendjen për “po”, veçse mendohet që ai ka shpresë që Coutinho në Angli të jetë sërish ai i dikurshmi.

Me një sulm të përbërë nga Salah, Firmino e Mane, dhe me një mesfushë të fortë, braziliani do të shtonte klasin dhe do ta bënte edhe më të fortë, edhe më të paparashikueshme skuadrën kampione të Europës.

Liverpuli mund të dilte me fitim në këtë histori, pasi Barcelona mund të pranonte edhe ulje çmimi deri në 100 milionë euro, apo diçka më shumë, sepse nuk ka besim se Coutinho do të ngrihet në nivelin që dëshirohet.

Në fund të fundit, Klopp dhe Liverpool kërkojnë titullin kampion në Premier Ligë pas 30 vjetësh, dhe për këtë ia vlen të shpenzosh./ABC News Albania 24/7

grizman.png
Sej rie15:00 | 28/06/2019

Skuadra e Barcelonës po punon për të firmosur me Neymar dhe Griezmann. Katalanasit të gatshëm të paguajnë klauzolën e yllit francez.

E ardhmja e sulmuesit francez Antoine Griezmann është në udhëkryq. Pas datës një Korrik, futbollistit do t’i ulet klauzola ne 120 mln euro, shifër e përballueshme për arkat e klubit të Barcelonës që kohët e fundit ka ulur ndjeshëm interesimin për Griezmann, kjo pasi po planifikohet rikthimi i Neymar. Gjithsesi drejtuesit e katalanasve kërkojnë të surprizojnë tifozët dhe pse jo të nënshkruajnë me të dy lojtarët, Griezmann dhe Neymar. Mediat spanjolle raportojnë se drejtuesit e Barcelonës janë takuar me ata të Atletikos për të mësuar me shumë rreth një transferimi te francezit në kamp Nou.

Nëse Griezmann kalon në kamp Nou, skuadra madrilene kërkon një lojtar në këtë marrëveshje duke ulur shifrën e 120 mln eurove. Los Kolchoneros kërkojnë mbrojtësin e djathtë të Barcelonës Semedo, i cili është një rezerve luksi tek katalanasit. Sipas Lequipe, Griezmann do të nënshkruaje me Barcelonën për 5 vitet e ardhshme dhe do të përfitojë një page prej 17 mln euro në sezon.

Pas shitjes se Killesen, Barcelona nuk humbet kohë dhe nënshkruan me portierin Brazilian Neto. Gardiani u transferua ne Kamp Nou nga skuadra e Valencias ndërkohë që më parë ka luajtur për ekipe si Juventuas dhe Fiorentina./ABC News Albania 24/7

neymar-1.jpg
G. P.22:29 | 27/06/2019

Neymar është gjithnjë e më pranë një rikthimi të skuadra e Barcelonës. Interesimin për brazilianin e konfirmon edhe zv/presidenti i skuadrës katalanase.

Lajmi më i bujshëm në këtë merkato verore është padyshim mundësia e rikthimit të Neymar tek skuadra e Barcelonës. Të gjitha mediat sportive në Spanjë raportojnë se futbollisti brazilian ka gjetur marrëveshjen me skuadrën katalanase. Për të përforcuar zërat për një nënshkrim me Barcelonën është prononcuar zv/presidenti i kampionëve në fuqi të Spanjës, Zhordi Kardoner. Sipas tij, Neymar ka kërkuar të rikthehet në Barcelonë edhe pse skuadra spanjolle nuk është e merakosur për të firmosur me 27-vjeçarin.

“Është e vërtetë që Neymar preferon të rikthehet te Barcelona. Por dua të theksoj se skuadra nuk është e merakosur për të nënshkruar me brazilianin. Ne nuk duhet të nxitohemi. Ne po diskutojmë mbi rikthimin e Neymar. Nuk pajtohem me shumë gjëra të cilat i bëri Neymar kur vendosi të largohej nga Camp Nou. Dua të hedh poshtë aludimet rreth një nënshkrimi me Neymar. Mua nuk më bën aspak përshtypje që Neymar dëshiron të rikthehet në skuadër. Kjo ka ndodhur edhe me futbollistë të tjerë si Fabregas apo pikë ku fillimisht u larguan e më pas u rikthyen sërish. Neymar është një ndër lojtarët më të mëdhenj, por u largua në rrethana aspak të pranueshme dhe kjo duhet të vlerësohet nga bordi drejtues”, përfundon fjalën e tij zv/presidenti i Barcelonës Zhordi Kardoner.

Neymar u largua nga Barcelona në vitin 2017 drejt Paris Saint Germain për shifrën rekord të 222 milionë eurove duke u shndërruar në futbollistin më të shtrenjtë në botë. Në dy vite në Paris, ylli brazilian nuk ka përmbushur pritshmëritë si dhe ka pësuar lëndime të njëpasnjëshme. E ardhmja e tij mbetet e paqartë edhe pse dëshira nuk mungon për t’u rikthyer në Camp Nou./ABC News Albania 24/7

neymar-1.jpg
G. P.20:15 | 26/06/2019

Rikthimi i Neymar te Barcelona nuk është më një hipotezë. Sipas mediave iberikase, braziliani ka arritur marrëveshjen me presidentin e Barcelonës, Bartomeu. Inter nuk dorëzohet për Lukakun, ka gati 70 milionë euro.

Barcelona po tenton një rikthim të bujshëm dhe duket se rikthimi i Neymar në “Camp Nou”, tashmë nuk është vetëm një hipotezë.  Vetë braziliani ka pranuar se dëshira e tij është që të rikthehet dhe ka pranuar edhe ulje rroge, teksa “Sport” raporton se Neymar ka arritur edhe akordin verbal me presidentin Bartomeu. Presidenti i Barcelonës, e ka bindur Neymar për një kontratë 5-vjeçare ndërkohë që tashmë mbetet gjithçka në dorë të PSG-së.

Interi është pranë marrëveshjes me Lukakun. Sulmuesi belg e ka shprehur hapur dëshirën e tij për të firmosur me Interin dhe drejtuesit e klubit zikaltër kanë nisur nga puna. Manchester United pas disa refuzimeve ka dhënë dritën jeshile për nisjen e negociatave me zikaltërit.

Agjenti i tij ishte i pranishëm në zyrat e Interit për të gjetur marrëveshjen dhe thuhet se kjo goditje mund t’i kushtojë Interit rreth 80 milionë euro. Tashmë merkato ka hyrë në një fazë të nxehtë dhe Antonio Conte e dëshiron me çdo kusht lojtarin që në fazën përgatitore.

Milan kërkon me patjetër një mesfushor për sezonin e ardhshëm dhe emri më i preferuar është ai i Lucas Torreira, në pronësi të Arsenal. 23-vjeçari dëshiron të kalojë tek Milan, por klubi kuqezi duhet të gjejë formulën e duhur për të afruar mesfushorin, me të cilin mediat italiane thonë se ka akord për termat ekonomikë.

Emri i parë që do iu ofrohet “Topçinjve” është ai i Franck Kessie, i vlerësuar në 35 milionë euro nga “Djalli”, mirëpo lojtari nga Bregu i Fildishtë nuk pëlqehet nga trajneri Unai Emery, për shkak të lojës fizike që ai bën.

Për këtë, është menduar që të përfshihet kartoni i mbrojtësit të majtë, Ricardo Rodriguez. Vlera e kartoni të mbrojtësit 26-vjeçar mendohet të shkojë deri në 20 milionë euro./ABC News Albania 24/7

barcelona-liga.jpg
nev ila23:50 | 24/06/2019

 

Skuadra e Interit dhe Barcelonës mund të shkëmbejnë dy mesfushorët Naingolan-Vidal. Të dy lojtaret nuk janë pjesë e planeve në skuadrat respektive dhe nisja e një aventure të re do të ishte me produktive

Drejtuesit e skuadrës së Interit po punojnë për të ndërtuar një skuadër konkurruese me Juventusin për sezonin e ardhshëm. Zi-kalterit kanë në dispozicion shumë të konsiderueshme për të nënshkruar me futbollistë të kalibrit boteror. Trajneri Antonio Konte ka përpiluar listën me lojtarët që dëshiron të shoh në San Siro. Raxha Naingolan  nuk është në planet e trajnerit Antonio Konte dhe pritet të largohet nga skuadra italiane.

Orët e fundit aludohet për një shkëmbim mes belgut Naingolan dhe kilianit Arturo Vidal i cili luan për skuadrën e Barcelonës. Të dy lojtarët nuk mund ti thonin jo një transferimi të tillë pasi nuk gëzojnë raporte të mira në skuadrat respektive. Ish mesfushori i skuadrës së Romës ka një kontratë deri në vitin  2022 me skuadrën e Interit dhe përfiton 4.5 mln euro në sezon.

Sa i përket Vidalit, mesfushori përfiton dyfishin e futbollistit zi-kalter, plot 9 mln euro në sezon , një shifër tejet e lartë për arkat e klubit zi-kalter.

Për kalimin e Vidal në Milano mund të ndikojë edhe trajneri Antonio Konte i cili e konsideronte si një nga pikat kyçe tek skuadra e Juventusit ku fituan tre tituj kampion radhazi. Strategun Italian dhe mesfushori amerikano latin mund të ribashkohet serish, por kësaj radhe tek rivalet e përbetuar të Juventusit.

Sa i përket skuadrës së Barcelonës, katalanasit nuk janë të kënaqur nga rendimenti i Vidal dhe mund të pranonin lehtësisht në skuadër Naingolan i cili do të përforconte jo pak repartin difensiv./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono