Barcelona

barca.jpg
gra moz09:16 | 15/04/2018

Barcelona vendosi një rekord të të ri në kampionatin spanjoll, pas fitores ndaj Valencias. Skuadra katalanase e la pas shpejt dështimin e madh në Ligën e Kampionëve.
Tridhjetekatër vjet më parë, një portier gabonte kështu.
Ishte Luis Arkonada i Spanjës përballë Mishel Platinisë së Francës, në finalen e Europianit në 1984, ndërsa tani i takoi numrit 1 të Barcelonës që të gabonte njëlloj.
Mark-Andre Ter Shtegen thuajse e priti penalltinë e gjuajtur nga kapiteni i Valencias, Pareho, në minutat e fundit të ndeshjes në “Kamp Nou”, por ashtu si Arkonadës, topi i kaloi nën trup dhe përfundoi brenda portës.
Gjithsesi, kjo ngjashmëri e hidhur ishte e vetmja notë negative për katalanasit në javën e 32-të të ligës spanjolle.
Barcelona la pas eleminimin e rëndë nga Championsi në mesjavë, dhe këtë e bëri në mënyrën më të mirë, duke vendosur një rekord të ri.
Mbushi 39 ndeshje radhazi në kampionat pa pësuar humbje, duke lënë pas rekordin e mëparshëm me 38 takime të Sociedadit.
Lionel Mesi nuk shënoi, por suksesi 2-1 u arrit me rrjetat e Luis Suarezit dhe Samuel Umtitisë, ndërsa ra në sy loja shumë e mirë e brazilianit Kutinjo, që nuk luajti dot në Romë për Championsin, pasi nuk e lejon rregullorja.
Nëse ai do të kishte qenë në fushë, ndoshta përfundimi do të kishte qenë tjetër.
Skuadra e trajnerit Ernesto Valverde hodhi edhe një hap tjetër drejt fitores së titullit kampion duke arritur në 82 pikë pas 32 javëve të luajtura, 16 më shumë sesa Atletiko që nuk e ka luajtur ende ndeshjen e vet.
Për më tepër, Barça mbetet ende e pathyer në La Liga, dhe nëse e mbyll sezonin pa humbje, do të vendosë një rekord të ri./abcnews.al

roma-barcelona-1280x713.jpg
ent ela08:13 | 11/04/2018

Roma nuk ndihet plotësisht e kënaqur pasi eleminoi Barcelonën dhe shkaktoi surprizën më të madhe të Championsit. Italianët duan që të kualifikohen për në finalen e Kievit.

Përtej arsyes.

E tillë ajo që ndodhi në stadiumin “Olimpiko”, ku Roma eleminoi gjigandët e Barcelonës nga Championsi.

Komentatori i BT Sportit e quajti edhe përtej realitetit suksesin e pabesueshëm të formacionit italian ndaj favoritëve të kompeticionit më të madh të klubeve në Europë.

Skenat ishin të një gëzimi të çmendur në fushë dhe në tribuna, për një triumf që kryeqyteti italian e ka përjetuar shumë rrallë.

Nga superyjet katalanas pati vetëm zhgënjim të plotë.

Roma e meritoi plotësisht kalimin në gjysmëfinale, duke dominuar ndaj rivalit që nga minuta e parë, e thuajse deri në fund.

Ushtroi presion asfiksues dhe shënoi golat, njërin më të bukur se tjetrin.

Edin Xheko, sulmuesi nga Bosnjë-Hercegovina, ishte sërish shtylla e skuadrës, ndërsa Daniele De Rosi e Manolas më në fund gjetën portën e duhur për të shënuar, pasi shkaktuan autogola në çerekfinalen e parë.

Trajneri Euzebio Di Françesko, sidoqoftë, nuk kërceu përpjetë nga lumturia në deklaratat e tij pas ndeshjes.

Di Françeko: “Futbolli italian e donte një skuadër në Champions, dhe sonte ishim ne. Këtë që ndodhi ua kam predikuar futbollistëve të mi që ditën e parë që erdha në Romë, dhe për fat, paskam arritur t’ua mësoj lojtarëve të mi. Jam jashtëzakonisht I lumtur, por mendoj se kjo nuk është maksimumi ynë. Nuk duhet të kënaqemi me pak siç kemi bërë në të kaluarën, sepse kemi një qëllim të madh, atë që të arrijmë finalen. Pas këtij suksesi të madh, pse të mos kërkojmë edhe një më të madh?”

Heroi Edin Xheko ishte i qetë dhe i lumtur në përfundim.

“E dinim se mund t’ia dilnim, – tha sulmuesi me përvojë, – dhamë maksimumin dhe është diçka e madhe që eleminuam një nga ekipet më të fortë të botës, por për këtë duhet të falenderojmë tifozët, sepse suksesi ishte i përbashkët”.

Çfarë ndodhi me Barcelonën?

Prej kohësh ishte e qartë se ekipi, dikur me futbollin më të bukur në Europë, ishte kthyer në skuadrën më pragmatiste, por këtë herë kjo nuk mjaftoi.

Nuk vlejti zotërimi i topit 57 për qind, pasi nuk u arrit të dilej nga presioni i Romës dhe të goditej porta.

Mos vallë një epokë po merr fund?

Trajneri katalanas e pati të vështirë të fliste se përse skuadra e tij u dorëzua në atë mënyrë.

Valverde: “Kur pëson një humbje të tillë është e vështirë të japësh një spjegim. Kundërshtari u tregua shumë i fortë, ndërsa ne nuk ishim në lartësinë e detyrës. Roma bëri shumë presion, qoftë nga krahët, qoftë në mesin e fushës, duke marrë parasysh rrezikun. Ne nuk iu përgjigjëm dot dhe nuk e kaluam barrierën e tyre, për të përfituar nga hapësirat që Roma kishte në mbrojtje. Kjo ndodhi në pjesën e parë, kjo vazhdoi edhe pas pushimit. Jemi të zhgënjyer pasi prisnim të bënim krejt tjetër gjë, por duhet të përgëzojmë Romën për suksesin”.

Një legjendë si Andres Iniesta dha shenjën se e ardhmja e tij pritet të jetë larg “Kamp Nout”.

“Është e mundur që kjo të jetë ndeshja ime e fundit në Champions me Barcelonën, – tha ai, – por, për momentin nuk dua të mendoj për të ardhmen. Kjo që ndodhi është e rëndë për të gjithë, lojtarët, klubin dhe tifozët”.

Presidenti i Barcelonës, Bartomeu, përgëzoi Romën për suksesin e arritur, por nuk arriti të spjegonte se përse ekipi i tij humbi në këtë mënyrë.

“Do ta analizojmë”, premtoi ai.

Ky ishte eleminimi i tretë radhazi i Barcelonës në çerekfinale të Championsit, diçka që bëhet më e rëndë për tifozët, pasi Reali është shpallur dy herë po radhazi kampion i Europës./abcnews.al

iranian-tv.jpg
gra moz10:17 | 06/04/2018

Televizioni shtetëror iranian ka censuruar stemën e ekipit të Romës, ku një ujkonjë ushqen me gji binjakët Romolo dhe Remo, gjatë ndeshjes me Barcelonën, të vlefshme për Champions League.

Pamjet, që janë transmetuar dhe nga BBC, kanë bërë që të shpërthejë ironia në rrjetet sociale. Kanali i tretë iranian në mënyrë të vecantë ka fshirë pjesën në logon e skuadrës, ku binjakët themelues të qytetit, Romolo e Remo, ushqehen me qumësht nga ujkonja./abcnews.al

mesi.jpg
gra moz09:54 | 01/04/2018

Lionel Mesi tregoi edhe një herë se përse cilësohet si futbollisti më i mirë në botë. Edhe pse luajti si zëvendësues shpëtoi Barcelonën nga humbja e parë e sezonit në kampionatin spanjoll.

Mbeteshin vetëm 2 minuta lojë, në stadiumin e Seviljes, dhe një nga arritjet më të mëdha të sezonit dukej se do të merrte fund. Barcelona ishte në prag të humbjes së parë në La Liga, me skuadrën vendase që kryesonte 2-0. Franko Vaskez dhe Luis Muriel kishin shënuar golat për Seviljen, që po shkonte drejt një fitoreje të madhe, dhe Barça drejt humbjes së parë të sezonit.

Gjithsesi, trajneri Ernesto Valverde, kishte ende një “as nën mëngë”, dhe kë tjetër përveçse Lionel Mesin, e prania e tij solli barazpeshën. Argjentinasi hyri në fushë në minutën e 58-të, por me durim priti momentin e tij, ndërsa ndryshoi fytyrën e skuadrës. Deri në atë moment, katalanasit nuk arrinin të mbanin topin, por sapo “Mjeshtri” hyri në lojë, nisi “recitali”. Luis Suarez shkurtoi diferencën e golave në minutën e 88-të, ndërsa Mesi kishte krijuar më parë raste për shokët e tij. Pas goditjes së dy shtyllave, dhe pas rrjetës së Suarezit, erdhi goditja e Mesit./abcnews.al

azpilicueta-1280x663.jpg
gra moz15:56 | 14/03/2018

Barcelona-Çelsi është sfida e madhe e mbrëmjes së sotme në Ligën e Kampionëve. Katalanasit cilësohen favoritë pas barazimit 1-1 në Londër, por anglezët synojnë të shkaktojnë një surprizë.

Përballja e parë i la gjërat të hapura.

Barcelona mori një barazim të çmuar 1-1 në fushën e Çelsit, duke qenë favorite për ndeshjen e dytë të Championsit që luhet sot.
Taktikat jo simpatike, por të sakta të Antonio Kontes u ndëshkuan nga një gabim, ndërsa tifozët u ndjenë edhe krenarë, por edhe të dëshpëruar dhe pa fat.

Fati për kalimin në çerekfinale do të përcaktohet në Barcelonë.

Kryeqendra katalanase e priti duelin me një klimë më shumë sesa pranverore, siç e tregon edhe njëra nga gazetaret e televizioneve ndërkombëtare që do të mbulojë sfidën në “Kamp Nou”.

Tifozët kanë besim se ky është viti i duhur për të mposhtur dominimin në Champions të Realit.

Askush nuk dëshiron që të kujtojë se madrilenët kanë fituar tre nga 4 trofetë e fundit, veçse katalanasit e trajnerit Valverde janë të pathyer në La Liga dhe në Ligën e Kampionëve.

Pritshmëria në Barcelonë është e madhe, siç e shprehin edhe gazetat.

El Mundo Deportivo”: Misioni Çelsi!

Gazeta “Sport”: Iniesta është gati!

Gjithsesi, Iniesta duhet të jetë në 100 për qind të formës që të luajë, ndërsa të sigurta janë mungesat e Semedos, Denis Suarezit dhe Minës, por edhe ajo e Kutinjos që nuk e lejon rregullorja, pasi ka luajtur në Champions me Liverpulin.

Geri Lineker, ish-sulmues i Anglisë dhe i Barcelonës, këshillon: “Barcelona duhet të sulmojë në ballë të gjerë dhe të bëjë presion të lartë”.

Trajneri Ernesto Valverde ndjen padyshim stresin e një takimi të vështirë, të cilit nuk i dihet fundi.

Ernesto Valverde: “Çelsi është ai që pamë në ndeshjen e parë. Ekip shumë i organizuar, i fortë psikologjikisht dhe mund të shënojë në çdo moment me lojën e shpejtë që zhvillon. Nuk e di sesi do të jetë taktika e anglezëve këtë herë, por mund të them se nuk mund t’i besojmë rezultatit të ndeshjes së parë, ndonëse është pozitiv për ne. Besoj se do të ndodhin shumë gjëra sonte, ndaj duhet të sulmojmë për të shënuar dhe për të fituar, por pa kaluar në aventurë”.

Një nga mjeshtrat më të mëdhenj të kësaj skuadre, Sergi Buskets, pranon se do të jetë një betejë e vështirë taktike.

Sergio Buskets: “Pritet që të luajmë një ndeshje të fortë dhe aspak të lehtë. Në fund të fundit, ky është Championsi dhe ne do të përballemi me kampionen e Anglisë. Sidoqoftë, ne duhet të luajmë sipas mënyrës sonë, të qarkullojmë topin dhe të shfrytëzojmë rastet, por duket pasur kujdes sepse Çelsi është i vendosur shumë mirë në mbrojtje dhe të rrezikon me kundërsulm. Duhet të mendojmë për ta fituar ndeshjen”.

Lojtarët e Çelsit mbërritën në “Kamp Nou” të qeshur, por padyshim me tension të brendshëm. I dhanë dorën e fundit përgatitjeve, ndërsa kanë pak probleme, me mungesat e David Luizit dhe Barklit. Trajneri Antonio Konte kërkon që të mos përsëritet ajo që ndodhi në “Stemford Brixh”.

Antonio Konte: “Kamp Nou është një stadium i shkëlqyer dhe me një fushë të madhe. Është shumë emocionuese që do të luajmë një ndeshje të tillë, ndërsa për të fituar do të na duhet të bëjmë paraqitjen perfekte. Në ndeshjen e parë e bëmë këtë gjë, por kryem edhe një gabim dhe e paguam shtrenjtë. Barcelona ka lojtarë shumë të mirë, ka Mesin, por ka edhe Iniestën që është një gjeni. Unë e krahasoj me Andrea Pirlon, dhe është një gjeni i futbollit”.

Një nga shpresat e mëdha të Çelsit është te ky lojtar, Uillian.

Uillian: “Ne kemi lojtarë të mëdhenj, ata kanë po ashtu lojtarë të mëdhenj. Ata kanë më të mirin në botë, Mesin. Kushdo e di se çfarë cilësish ka Mesi. Ne duhet të bëjmë një ndeshje të përsosur dhe pa gabime”.

Ndeshja luhet në 20:45 në stadiumin “Kamp Nou” që pritet të jetë plot me mbi 90 000 spektatorë./abcnews.al

vlcsnap-error781-1280x720.jpg
ent ela13:58 | 01/03/2018

Atletiko e Madridit është pretendente për titull në Spanjë, falë formës shumë të mirë të sulmuesit Grizman. Francezi është shpresa e tifozëve për ndeshjen e madhe të fundjavës, në fushën e Barcelonës.

E pabesueshme sesa shumë ka ndryshuar ky futbollist.

Antuan Grizman është shndërruar nga një lojtar në krizë të plotë, në shpresën më të madhe të Atletikos së Madridit, vetëm pak ditë përpara supersfidës në “Kamp Nou”.

Sulmuesi francez shënoi katër gola në përballjen e fundit, atë në “Uanda Metropolitana” ndaj Leganjesit, ndërsa ka bërë diçka të rrallë në tri ditët e fundit.

Bashkë me tri rrjetat e realizuara ndaj Seviljes, në fushën e kësaj të fundit, ai ka 7 goditje në shenjë në dy përballjet e fundit të La Ligës, diçka që edhe Mesi apo Ronaldo do ta kishin zili.

Transformimi i madh i Grizmanit shkon krah për krah me rritjen e pandalshme të Atletikos së trajnerit Diego Pablo Simeone.

Skuadra e cilësuar si numri 2 në Madrid, është sot numri 1 si dhe pretendente për titull, edhe ndaj një Barcelone që duket e paprekshme.

Dështimet në Champions dhe në Kupën e Mbretit janë lënë pas, dhe madje ishin diçka normale për një ekip me potencial financiar shumë më të vogël sesa Reali e Barça.

Trajneri Simeone, i mbiquajtur “Çolo”, “i çmenduri”, nuk ka dëshirë të flasë vetëm për një lojtar, sado I mirë qoftë ai, por për gjithë ekipin.

Grizman: “Po kënaqem me futbollin që po luaj dhe jam shumë i lumtur këtu tek Atletiko. Edhe familja ime është e lumtur në Madrid, dhe kjo është gjëja më e rëndësishme. Vajza ime sapo ka filluar shkollën. Mund të them se po përmirësohem, por ende kam shumë për të mësuar nga trajneri dhe nga shokët e skuadrës. Shpresojmë të qendrojmë sa më pranë Barcelonës në renditje”

Grizman ka sjellë edhe lumturi, por edhe tronditje për tifozët këtë sezon, pasi është përfolur një largim i tij i mundshëm.

Vetë sulmuesi nuk ka dëshirë të komentojë për këtë.

Simeone: “Skuadra është në formë shumë të mirë, por ende duhet të jemi të përqëndruar që të përmirësohemi edhe më shumë. Mendoj se këtë herë luajtëm më mirë edhe sesa ndaj Seviljes, dhe kjo flet shumë për gjendjen tonë. Tani, duhet që të përgatisim siç duhet ndeshjen ndaj Barcelonës, një ekipi që ka fituar gjithçka dhe nuk ka humbur asnjë takim. Një sfidë e mrekullueshme”.

Lajmet janë, megjithatë, se francezi do të largohet, pasi mediat raportojnë se Barcelona ka rënë dakord të paguajë klauzolën e shitjes në kontratën e tij, prej 100 milionë eurosh.

Gjithsesi, tifozët për momentin janë në qiellin e shtatë.

Të dielën është supersfida ndaj Barcelonës në “Kamp Nou”, duel që mund të vendosë shumë për fatin e titullit, dhe ata kanë besim se me një Grizman kaq në formë, Atletiko mund t’ia dalë./abcnews.al

vlcsnap-error445-1280x720.jpg
ent ela12:43 | 21/02/2018

Çelsi dhe Barcelona mbeten me besim pas barazimit 1-1 në ndeshjen e parë të Championsit luajtur në Londër. Trajneri i katalanasve, Valverde, u shpreh se përballë ishin dy stile krejt të ndryshëm futbolli.

E tha shumë mirë Ernesto Valverde.

Sfida në stadiumin “Stemford Brixh” ishte një duel mes dy stileve të ndryshëm, thuajse të kundërt.

Edhe një trajner që ka filozofi sulmuese si Antonio Konte, u detyrua të “parkonte autobusin” përpara portës së vet, në mënyrë që Çelsi të mos turpërohej nga Barcelona brenda në shtëpi.

Ishin katalanasit që u përpoqën të bënin lojën, që mbajtën topin në zotërim dhe që u shtynë përpara vazhdimisht, për gati 90 minuta, në kërkim të futbollit ofensiv dhe të golave.

Për fat të keq, kundërshtarët kanë mësuar një stil, ashtu siç bënte dikur Zhoze Murinjo me Çelsin apo Interin, mbrohen me shumë forca dhe kundërsulmojnë.

Kur përballë Barçës ka yje si Hazar apo Uillian, atëherë rreziku është gjithnjë I madh, ashtu siç ishte në ndeshjen e turit të dytë të Championsit.

Përfundoi 1-1, me katalanasit në pozicion shumë më të favorshëm, por ironikisht, ishin anglezët që patën rastet e pastër për gol, edhe pse shumicën e kohës qendruan pranë portës së tyre.

Pikërisht Uillian ishte heroi i vendasve, duke goditur dy herë shtyllën, dhe duke shënuar golin e avantazhin.

Konte: “Padyshim që ishte një paraqitje shumë e mirë. Ne ishim shumë pranë fitores dhe shumë pranë realizimit të një ndeshjeje të përsosur. Kur luan kundër Barcelonës duhet të kesh shumë kujdes dhe shumë respekt. Për fat të keq, bëmë një gabim dhe u ndëshkuam, por mund t’ia dalim. Ne ishim skuadër e bashkuar, luftuam për të krijuar raste dhe për të shënuar”.

Autori i golit për Çelsin mbeti me besim edhe pas barazimit.

Uillian: “Luajtëm një ndeshje të madhe dhe ishim shumë kompaktë. Nuk është e lehtë të luash kundër Barcelonës, pasi ajo ka gjithnjë shumë zotërim topi dhe mban iniciativën, por ishim ne që krijuam rastet për shënim. Mendoj se kualifikimi është krejtësisht i hapur”.

Katalanasit, po ashtu ishin të kënaqur.

Trajneri Valverde pranoi vështirësitë, por mbrojti stilin e lojës së skuadrës së tij.

Valverde: “E shoh pozitivisht atë që ndodhi në fushë. Ndeshja ishte një përballje e dy stileve të ndryshëm, dhe ne dominuam në fushë. Patëm shumicën e zotërimit të topit dhe ishim gjithnjë pranë zonës së kundërshtarit. Nuk ishte e lehtë për të krijuar raste, pasi Çelsi u mbrojt me shumë lojtarë dhe nuk kishte hapësirë. Vetë stili ynë i lojës na rrezikonte nga kundërsulmet, dhe kjo bëri që kundërshtari të kishte disa raste. Rezultati ishte shumë i mirë dhe i merituar. Mendoj se kemi një avantazh për ndeshjen e dytë, por jo shumë të madh”.

Edhe mbrojtësi Zhordi Alba u shpreh i kënaqur dhe i sigurt për ndeshjen e dytë që do të luhet në “Kamp Nou”.

Zhordi Alba: “Me përjashtim të gjuajtjeve që bëri Uillian, dhe që ishin të rrezikshme, mendoj se ndeshja ishte krejtësisht në favorin tonë. Ne patëm kontrollin qartësisht. Nëse do të kishim humbur 1-0 do të kishte qenë më e vështirë, por me rezultatin 1-1 është ndryshe, dhe do ta kemi më të lehtë në prani të tifozëve tanë”.

Barcelona e arriti barazimin falë një gabimi të anglezëve, por edhe falë golit të Lionel Mesit, me argjentinasin që më në fund e theu tersin dhe shënoi për herë të parë në portën e Çelsit. /abcnews.al

 

champions.jpg
gra moz14:58 | 20/02/2018

Çelsi-Barcelona është sfida klasike europiane që luhet sonte në Champions. Në stadiumin “Stemford Brixh” të Londrës pritet një duel i ashpër, dhe një ndeshje spektakolare në orën 20:45.

Për fat, fluturimi nuk ishte shumë i gjatë.
Barcelona nuk pati ndoshta shumë fat në short, por u ndihmua nga fakti se ndaj Çelsit do të luajë në Londër, jo larg shtëpisë.

Kryesuesja e La Ligës, dhe mëtuese për të qenë sunduese e Europës, zbriti me qetësi dhe siguri në kryeqytetin britanik.

Yjet e shkëlqyer Mesi, Suarez apo Iniesta, sa për të përmendur disa emra, u pritën si yje roku nga tifozët londinezë, edhe pse do të jenë kundërshtarë.

Mesi e Suarez shfrytëzuan rastin për të takuar një nga ish-sulmuesit më të mirë të botës, Geri Lineker, simbol i Anglisë dhe fitues i Këpucës së Artë në Botërorin e vitit 1986 në Meksikë.

Katalanasit u ndjenë paksa si turistë në një nga qendrat më të mëdha e më të shquara të banuara të botës, me monumente sidomos të mesjetës e të kohëve moderne.

Ky aspekt i futbollit ndihmon për të larguar paksa stresin nga një kompeticion kaq masiv si Liga e Kampionëve.

Gjithsesi, detyra ishte e para, dhe oraret u zbatuan strikt, ashtu si edhe ai i stërvitjes në stadiumin “Stemford Brixh”.

Trajneri i Barcelonës, Valverde, u ngacmua në konferencë duke iu thënë se as Barcelona nuk e ka pasur të lehtë të shënojë gola jashtë fushe, në nivele të tilla në Champions.

Ernesto Valverde: “Ne i njohim këto statistika dhe tregojnë sesa e vështirë është të luash në Ligën e Kampionëve. Vështirësia vlen për ne, por edhe për kundërshtarët dhe pres që edhe kjo ndeshje të jetë shumë e fortë. Do të përpiqemi të shënojmë, por duke e ditur mirë sesa i fortë është rivali që kemi përballë, Çelsi. Do të kishim dashur të mos kishim pasur përballë Çelsin, aq më shumë me formën që po tregojnë skuadrat angleze. Gjithashtu, vlerësoj lart kolegun tim, Antonio Konten, një nga trajnerët më të mirë të botës”.

Radhën për të folur në emër të shokëve e kishte kroati Ivan Rakitiç, i cili gjithashtu e vlerësoi lart kundërshtarin.

Ivan Rakitiç: “E dimë se do të jetë një ndeshje e komplikuar, pasi po luajmë në fushën e një skuadre shumë të fortë që është kampione e Anglisë në fuqi. Çelsi ka lojtarë shumë të fortë fizikisht, të shpejtë dhe luan lojë agresive, ndaj duhet të jemi gati për t’ia dalë mbanë”.

Blutë e Londrës, pavarësisht nga komplimentet e katalanasve, e dinë edhe vetë se nuk po kalojnë momentin më të mirë.

Pozitat e trajnerit Konte janë tronditur ndjeshëm, ndërsa skuadra rrezikon të mos kualifikohet për në Champions sezonin e ardhshëm.

Sa është Çelsi gati, fizikisht dhe mentalisht, për këtë sfidë të madhe?

Antonio Konte: “Sigurisht që po flasim për një ndeshje të madhe, një sfidë e madhe për ne. Do të luajmë ndaj një skuadre fantastike, një prej më të mirave në botë, por mendoj se duhet të jemi të lumtur dhe të emocionuar që po ndeshemi me Barcelonën. Nuk do të jetë e lehtë, pasi përballë do të kemi Mesin, Suarezin, Iniestën. Duhet të jemi të kujdesshëm, por edhe ambiciozë, pasi duam të fitojmë dhe të kualifikohemi. E njohim lojën e Barcelonës, dhe duhet të jemi gati të vuajmë”.

Gjithsesi, në radhët e kampionëve të Anglisë luajnë talente të mëdhenj si Eden Hazard, që shumëkush e krahason me Mesin.

Eden Hazard: “Së pari është bukur, kur krahasohesh me lojtarët më të mirë të të gjitha kohëve, si Mesi apo Ronaldo, por unë jam i ndryshëm nga ata, krejtësisht i ndryshëm dhe luaj në një kampionat tjetër. Unë bëj punën time, dhe përpiqem të arrij nivelin e tyre, pasi janë më të mirët në botë”.

Çelsi – Barcelona është një klasike e futbollit europian, me të dyja skuadrat që kanë arritur ta eleminojnë njëra – tjetrën, dhe me një konflikt të madh në 2009, kur arbitri ndihmoi Barcelonën për të arritur finalen dhe për të fituar trofeun./abcnews.al

vlcsnap-error764-1280x720.jpg
ent ela15:46 | 09/02/2018

Filip Kutinjo shënoi golin e parë të Barcelonës dhe skuadra e tij u kualifikua për në finalen e Kupës së Mbretit në Spanjë. Ylli brazilian u shpreh i lumtur për rrjetën dhe për suksesin.

Ky ishte goli i parë i Romarios, këtu e 20 e ca vjet më parë.

Ja edhe i pari për Fenomenin Ronaldo, që gjithashtu luajti me këtë fanelë.

Nuk mund të mungonte Rivaldo me klasin e tij, dhe aq më pak magjistari Ronaldinjo.

Kështu ishte hera e parë e yjeve më të mëdhenj brazilianë të Barcelonës, ndërsa radha ishte e supertalentit të fundit.

Filip Kutinjo gjeti një kundërshtar jo dosido, por pikërisht Valencian brenda në stadiumin e saj, për të provuar kënaqësinë që të jep rrjeta më e parë për Barçën.

Numri 14 shkëlqeu sapo hyri në fushë pas pushimit, duke treguar se mund të bëjë diferencën.

Jo më kot katalanasit kanë paguar 160 milionë euro për të.

“Ishte goli im I parë për Barcelonën. E kërkova që në ndeshjen e kaluar, dhe më në fund ia dola. Jam shumë I kënaqur, ndonëse më e rëndësishme është që u kualifikuam për në finale. Më vjen mirë sepse edhe tek Liverpuli, golin e parë e shënova me ndihmën e Suarezit. Shpresoj që Luisi dhe Leo të më ndihmojnë për më shumë gola. Një moment I rëndësishëm për mua, pasi jam vetëm prej pak ditësh këtu dhe po vazhdoj të mësoj dhe të kuptoj sesi funksionon loja e skuadrës”.

Suksesi 2-0, arritur edhe me golin e shënuar nga kroati Ivan Rakitiç, bëri që skuadra e trajnerit Valverde të mos e diskutonte kalimin për në finalen e Kupës së Mbretit, ku do të ketë përballë Seviljen.

Bëhet fjalë për finalen e pestë radhazi, ndërsa Mesi me shokë kërkojnë trofeun e katërt po njëri pas tjetrit.

Nuk ishte aspak e lehtë, sidoqoftë, edhe pse rezultati i përgjithshëm i ndeshjeve gjysmëfinale doli 3-0 për Barçën.

Valencia pati rastet e saj, dhe të paktën duhej të kishte marrë barazimin në fushën e saj.

Nuk ia doli, sidomos për meritë të Barcelonës që duket se po kthehet në nivelet e saj më të larta, të kohëve të Krujfit, Guardiolës apo Luis Enrikes, të shkëputur në La Liga, në finale të Kupës, si dhe favoritë për Championsin.

Me Kutinjon, Dembelenë, Paulinjon, por edhe me yjet që kishte si Mesi, Suarez, Pike, Buskets e Iniesta, katalanasit synojnë çdo trofe të madh të sezonit./abcnews.al

vlcsnap-error683-2-1280x720.jpg
ent ela12:14 | 22/01/2018

Lavdërime të mëdha për Lionel Mesin dhe Barcelonën pas fitores spektakolare në ligën spanjolle. Katalanasit u shkëputën edhe më shumë nga ndjekësit duke iu afruar titullit kampion.

Drejt Seviljes u shkua vetëm për fitore.

Lionel Mesi kishte një tjetër rast për të treguar se cili është numri 1 i botës, dhe nuk la pa e shfrytëzuar.

Pavarësisht nga triumfi i madh i Realit dhe i Ronaldos, 7-1 ndaj Deportivos, argjentinasi dhe ekipi i tij, Barcelona, nuk u vendosën aspak nën presion.

Në stadiumin “Vijamarin”, ndaj Betisit vendas, zhvilluan një nga ndeshjet më të mira të sezonit, sidomos në pjesën e dytë.

Ashtu siç ndodhi në San Sebastian ndaj Sociedadit, katalanasit përballuan trysninë vendase në 45 minutat e para, për të shkëlqyer pas pushimit.

Betisi besoi dhe u përpoq shumë, por as kjo dhe as dëmtimi i papritur i mbrojtësit Vermelen, nuk bënë që Barça të dorëzohej.

Kryesuesit e La Ligës shënuan në gjuajtjen e parë në kuadrat, realizuar nga Ivan Rakitiç, dhe u pa sërish sesa cinikë janë nën drejtimin e trajnerit Valverde.

Përsëri ishte një emër që u veçua nga të tjerët, madje ndjeshëm.

Lionel Mesi, autor i dy golave, dhe krijues i një tjetri, dha spektaklin e radhës.

Argjentinasi, në formën më të mirë të mundshme, ishte i pandalshëm dhe vetë publiku vendas e brohoriti, edhe pse ishte në krah të Betisit.

Fitorja bëri që Barça të shkëputet në 11 pikë distancë me Atletikon e vendit të dytë, dhe të mbante diferencën prej 19 pikësh me Realin, që cilësohet ende si rivali i saj kryesor.

Mediat spanjolle nuk lanë lavdërim pa bërë për kryesuesit dhe superyllin e tyre.

“El Mundo Deportivo”: Shumë Mesi! Leo shënon dy gola në një tjetër paraqitje gjeniale. Betis-Barça 0-5!.

“Sport”: Marshim triumfal! Barça është zonjë e La Ligës, ndërsa shkatërron Betisin!.

“Marka”: Mesi dhe Barça vazhdojnë me të vetën! Pushtojnë stadiumin “Vijamarin” dhe shkëputen 11 pikë nga vendi I dytë!

“AS”: Barça lë prapa 11 pikë vendin e dytë. Dygolësh dhe spektakël I Mesit, që u brohorit nga publiku!

Katalanasit presin edhe një tjetër yll, të sapoardhurin Kutinjo, dhe besohet se bashkë me të, do të jenë edhe më të fortë në rrugën drejt titullit kampion në Spanjë./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono