barack obama

obama.jpg
G. P.16:07 | 17/07/2018

Ish-presidenti amerikan, Barack Obama, ka vizituar fshatin e lindjes së babait të tij në Kenia, ku është takuar dhe më përfaqësues të politikës në vend. Më pas, ai do të udhëtojë në Afrikën e Jugut, ku do të mbajë një fjalim me rastin e 100-vjetorit të lindjes së ish-presidentit Nelson Mandela.

Në udhëtimin e tij të parë në Kenia si ish-president i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barack Obama vizitoi fshatin e origjinës së babait të tij, Kogelo, në kontenë e Siaia, rreth 400 kilometra në lindje të Nairobit.

Ish-kreu i Shtëpisë së Bardhë kërceu në ritmet e muzikës tradicionale së bashku me gjyshen e tij. Gjatë qëndrimit të tij në vend, ai u takua dhe me presidentin e Kenias si dhe liderin e opozitës. Televezioni shtetëror i Kenias transmetoi pamjet e Obamës tashmë të thinjur, i cili ndodhet në vendin afrikan për të mbështetur një projekt për të rinjtë që mbështetet nga motra e tij nga babai.

Pasi të largohet nga Kenia, Obama do të jetë në Afrikën e Jugut për të mbajtur një fjalim me rastin e 100-vjetorit të lindjes së is-presidentit dhe çmimit Nobel për Paqen, Nelson Mandela./abcnews.al

judicial-watch.jpg
G. P.15:04 | 07/04/2018

Judicial Watch, një grup aktivistësh konservatorë amerikanë dhe monitoruesish që hetojnë shkeljet e zyrtarëve të lartë, raporton se ish-administrata Obama e financuar nga George Soros ka dhënë 9 milionë dollar në mënyrë që kryeministri shqiptar Edi Rama të kapë sistemin e drejtësisë në vend.

Presidenti i Judical Watch, Tom Fitton, i cili akuzoi miliarderin George Soros për përfshirjen nëpërmjet fondeve të dhëna administratës Obama në reformën në drejtësi në vendin tonë, në interes të kryeministrit aktual Rama, ka dhënë një intervistë për televizionin amerikan FoxNews. Ai tregoi ndër të tjera se si administrata e ish-presidentit Barack Obama e financuar nga George Soros, ka ndihmuar financiarisht kryeministrin shqiptar, Edi Rama, në mënyrë që ky i fundit të kishte mundësi të kapte sistemin e drejtësisë.

Sipas Fiton, administrata e Obamës dërgoi rreth 9 milionë dollarë për një grup të quajtur ‘Instituti i Menaxhimit Lindje-Perëndim’, organizatë që financonte aktivitetet politike në Shqipëri. Po sipas tij, paratë sollën fuqizimin e qeverisë socialiste dhe të Edi Ramës në Shqipëri.

Ai këmbënguli gjatë intervistës se fondet ndihmuan në sponsorizimin e sondazheve që ‘prodhuan rezultate të tipit, 91 për qind të mbështetjes pro-qeverisë ose thënë ndryshe pro-Sorosit që po financonte Reformën në Drejtësi në një kohë që kjo reform i shërben qeverisjes së majtë.
Sipas Judical Watch, Soros, një miliarder i krahut të majtë hungarezo-amerikan, i ka përdorur paratë e dhëna nga Administrata Obama për të nxitur ‘reformën’ e sistemit gjyqësor shqiptar. Më tej, në raportin e kësaj organizate thuhet se kryeministri shqiptar Edi Rama, i zgjedhur në vitin 2013, është kreu i Partisë Socialiste prej më shumë se një dekade.

Sipas Fitton, e keqja më e madhe është se, Soros financon grupet e tij qe janë të lidhura me organizata aktive anti politikës aktuale amerikane, në Hungari, Guatemalë dhe Kolumbi. Ai pretendoi se organizata të lidhura me Sorosin kanë këshilluar dhe kanë bërë politikën e tij në Shqipëri.

Gjashtë senatorë amerikanë të drejtuar nga senatori Mike Lee i kërkuan sekretarit amerikan të Shtetit të atëhershëm, Rex Tillerson, të bënte një hetim në çështjen Soros-Shqipëri. Një hetim që mendohet se ka nisur tashmë. Judical Ëatch akuzon dhe ambasadorin amerikan në Tiranë Donald Lu si të përfshirë në këtë çështje, por ky i fundit ka mohuar gjithçka. Mediat konservatore në Shtetet e Bashkuara të Amerikës po i japin një hapësirë shumë të gjerë me pasqyrimin e kësaj çështjeje./abcnews.al

grisham-1280x659.jpg
G. P.19:32 | 09/03/2018

Mbreti i thrillerëve ligjorë, John Grisham, librat e të cilit janë përkthyer edhe në shqip, ka kritikuar ashpër lidershipin aktual në Shtetet e Bashkuara, që sipas tij ka futur në krizë institucionale Amerikën.

Është një nga shkrimtarët më në zë në Shtetet e Bashkuara dhe në gjithë botën për romanet e tij me karakter ligjor. Dhe John Grisham, pena e të cilit ka denoncuar gjithmonë problemet dhe padrejtësitë që karakterizojnë “tokën e premtuar” nuk ngurron të kritikojë lidershipin aktual amerikan.

I ndodhur në Milano të Italisë për promovimin e librit të radhës, Grisham ka deklaruar se problemi më i madh me të cilin përballet Amerika sot është hyrja e shfrenuar në borxhe e të rinjve që duan të përfundojnë studimet. Këtë subjekt ai e ka prekur në librin “The Rooster Bar”, që tregon historinë e tre të rinjve, që në përpjekje për të ecur në jetë regjistrohen në një institut në duart e një afaristi njujorkez të paskrupullt dhe papritur gjenden me borxhe deri në fyt.

“Personazhet kryesore të librit tim janë tre vetë, të cilët luftojnë kundër një njeriu negativ, që përfaqëson tre gjëra njëkohësisht: qeverinë, ligjin dhe bankat që japin kreditë”, ka thënë Grisham. Por mbreti i thrillerëve ligjore nuk ndalet me kaq në rebeshin e kritikave. Sipas tij, Shtetet e Bashkuara ndodhen në një krizë të madhe, me institucionet që nuk funksionojnë.

“Duhet një reformë në drejtësi, në sistemin ligjor, sidomos për dënimin me vdekje, procesi për të cilin ka një kosto të madhe. Në burgjet e Amerikës ka disa dhjetëra mijëra të pafajshëm dhe kjo është një nga shqetësimet e mia më të mëdha”, ka thënë Grisham.

Por shkrimtari, librat e të cilit janë përkthyer edhe në shqip, nuk ngurron të shprehë qëndrimin e tij edhe sa i takon lirisë së armëve dhe për këtë nuk i kursen kritikat.

“Jetojmë në një vend të çmendurish. Armët që prodhohen sot janë shumë të rrezikshme, mund të blihen nga të gjithë. Janë armë të shkatërrimit në masë”, ka vijuar Grisham.

Sa i takon shanseve për ndryshim, ai nuk sheh presidentin aktual Donald Trump si personin që do të zgjidhë problemet.

“Na mungon Obama. Sot mund të themi se ai ka bërë një punë të mirë, edhe pse i kishte duart e lidhura. Kongresi ishte në duart e republikanëve, që e urrenin. Për ne është e habitshme se si Trump ka arritur deri këtu. Ai ishte një person i parekomandueshëm 30 vjet më parë e jo më tani”, ka shtuar Grisham./abcnews.al

donald-trump-press-conference-1280x915.jpg
G. P.20:26 | 21/02/2018

Presidenti amerikan Donald Trump ka futur në lojë Prokurorin e Përgjithshëm për skandalin “Russiagate”, duke i bërë thirrje atij që të hetojë edhe parardhësin e tij, Barack Obama.

Presidenti amerikan, Donald Trump, i ka bërë thirrje Prokurorit të Përgjithshëm, Jeff Sessions, që të nisë një hetim mbi parardhësin e tij Barack Obama. Trump e ka akuzuar disa herë Obamën se ka dështuar në parandalimin e ndërhyrjeve të huaja në zgjedhjet e dy viteve më parë, por kjo është hera e parë që ai shënjestron prokurorin e përgjithshëm, të cilin e zgjodhi personalisht për të drejtuar Departamentin e Drejtësisë.

“Nëse të gjitha ndërhyrjet ruse ndodhën gjatë administratës Obama, atëherë përse ata nuk janë subjekt i ndonjë hetimi? Përse nuk bëri gjë Obama për të parandaluar ndërhyrjet? Përse nuk hetohen krimet e demokratëve? Pyesni Jeff Sessions”, u ka thënë Trump ndjekësve të tij në Twitter. Trump ka nisur një revansh ndaj Sessions që kur ish-senatori i Alabamës shpëtoi veten e tij nga të gjitha hetimet mbi fushatën e zgjedhjeve të 2016-s, përfshirë ato që kanë të bëjnë me ndikimin rus.

Vitin e kaluar, Trump e sulmoi ashpër atë po në Tëitter, kur e akuzoi për indiferencë ndaj shkeljeve të kandidates rivale Hilllary Clinton dhe ndaj çështjes së rrjedhjes së informacioneve. “Përse nuk i hetoni krimet e Hillaryt dhe marrëdhëniet me Rusinë?”, u shpreh asokohe presidenti amerikan. Sa i takon deklaratës së fundit, Departamenti i Drejtësisë, që heton vetëm krimet e kryera brenda territorit të Shteteve të Bashkuara, ka refuzuar të bëjë komente./abcnews.al

vlcsnap-error853-1280x720.jpg
G. P.22:30 | 13/02/2018

Policia në Uashington po heton një substancë pluhuri të bardhë që është dërguar në një zarf në adresën e zyrës së ish-presidentit, Barack Obama. Sipas mediave amerikane, ngjarja ka ndodhur gjysmë ore pas mesnate, me orën lokale, në rrugën 24, në veri-perëndim të Uashingtonit.
Obama ka marrë me qira një hapësirë në ndërtesën, që është në pronë të organizatës jofitimprurëse, World Wildlife Fund, që ka dhe zyrat e veta atje. Trafiku i dendur vonoi mbërritjen e skuadrave të emergjencës, që morën nën kontroll substancën e dyshimtë. Ngjarja vjen një ditë pasi bashkëshortja e djalit të presidentit Trump u dërgua në spital pasi preku një letër me pluhur të bardhë, që i ishte dërguar në shtëpi./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono