banorët

TELEFERIKU-NE-LIBRAZHD-1280x720.jpg
ent ela14:55 | 06/10/2018

Banorët e disa fshatrave në Librazhd pasi iu shemb Ura e Dardhës përmes së cilës kalonin lumin Shkumbin, tani përdorin një teleferik të përshtatur në mënyrë artizanale. Çdo ditë atyre iu duhet të  kryejnë punët e përditshme duke rrezikuar.

Banorët këtu i thonë teleferik. Por e gjitha është imropovizuar në mënyrë artizanale. Në këtë mënyrë kalojnë lumin nga njëra anë e zonës në anë tjetër për t’u lidhur me qytetin e Librazhdit dhe me rrugën nacionale.

Ky është Xhemal Roçi njeriu që e ka ndërtuar këtë gjë dhe që u vjen në ndihmë bashkëfshatarëve të tij çdo ditë.

“Gjithë banorët që jetojnë këtu i ndihmoj me këtë teleferik se është i sigurt. Është 100% i sigurt deri tani nuk ka rrezikuar jetën asnjë”.

Këtu mbi lumin Shkumbin ka ekzistuar Ura e Dardhës. Ajo u shemb në muajin shkurt gjatë vërshimeve. Banorët u izoluan dhe ura akoma nuk është riparuar.

“7-8 muaj po mbush, vështirësitë tona janë siç shihen,unë iki në punë, me fëmijët, mësues, s’kemi ku kalojmë”.

“Vështirësia më e madhe kjo është, që ja kalojmë tani nuk mbytemi, po në dimër, isha duke ranë vjet”.

Jo vetëm shërbimet e përditshme, por edhe të vdekurit ka raste që duhet t’i transportojnë përmes këtij teleferiku

“Edhe shkolla këtu kalon edhe lagjia edhe ata sipër këtu kalojnë”.

“Që nga muaji shkurt e deri tani dhe fëmijët që shkojnë në shkollë me vështirësi të madhe. Të gjithë, çdo sëmundje që na bie duhet me kalu këtu”.

Kurse çdo mëngjes nxënësit e nisin mësimin pasi të kenë kaluar lumin në këtë mënyrë. Dimri po afron dhe për banorët situata do të bëhet më e vështirë. Ura e Dardhës ishte mundësi qarkullimi për shumë fshatra të Librazhdit. Por në stinën kur lumi do të vërshojë ky teleferik nuk do të jetë më zgjidhja e tyre. /abcnews.al

UJI-I-NDOTUR-KORCE-1280x714.jpg
ent ela15:42 | 05/10/2018

Banorët e një fshati afër qyteti të Korçës ankohen se uji i tyre është i ndotur. Ata tregojnë se kur ka reshje nga çezmat dalin krimba dhe zvarranikë.

Uji që vjen në çezmat e fshatit Kuç i Zi, pak kilometër larg Korçës, nuk është i pijshëm. Edhe pse në  pamje të parë, uji duket i pastër, banorët ankohen se në kohë me reshje, nga rubinetat dalin krimba dhe zvarranikë.

Banor 1: Edhe krimba më kanë dalë mua kur hap saraçineskën.

Banor 2: Këtu kanë dalë zhaba e hardhuca, çfarë s’kanë dalë nëpër tuba.

Banor 3: Uji as që bëhet fjalë që të pish.

Prej shumë vitesh,depoja, e cila u ndërtua me kontributin e banorëve, nuk klorifikohet dhe pastrohet, çfarë bën, që më tepër se 200 familje, të konsumojnë ujë jashtë çdo standardi higjieno – sanitar dhe me ngarkesë mikrobike. Janë të shpeshta rastet, kur banorët kanë përfunduar në spital, me shqetësime gastro-intestinale, si rezultat i konsumit të ujit.

“Po njerëzit kanë patur edhe të shtruar në spital”.

Shqetësimi i banorëve, për cilësinë e ujit, që e paguajnë rregullisht, është i mbartur prej vitesh, por edhe tani, që ujësjellësi i fshatit kaloi në varësi të bashkisë së Korçës, problemit nuk i është gjetur zgjidhje.

Bashkia është kujdesur, që në çdo shtëpi të vendosë matësa të rinj, për të llogaritur sasinë e ujit që konsumohet, edhe pse nga çezmat, bashkë me ujin, dalin gjithfarë mbeturinash dhe gjallesash. /abcnews.al

ES1A3477-1280x1070.jpg
ent ela11:48 | 05/10/2018

Deputetja e Partisë Demokratike Jorida Tabaku ka vizituar banorët e 6 fshatrave të bashkisë së Tiranës, të cilat sipas janë janë lënë në mëshirë të fatit nga qeveria. Pesë mijë banorët e këtyre fshtarave ankohen se tokat u janë të shkretuar nga mungesa e ujësjellësit dhe kanaleve vaditëse, kurse rrugët janë të pashtruara dhe qendra shëndetësore është jashtë funksionit.

Njoftim i takimeve të deputetes Jorida Tabaku, me banorë të 6 fshatrave të braktisura

Gjashtë fshatra të Bashkisë Tiranë, Kasallë, Çekrez, Qinam, Kallmet, Orit dhe Rradhesh, janë lënë në mëshirë të fatit pas Reformës territoriale.

Deputetja Jorida Tabaku ishte në këto zona ku banojnë rreth 5 mijë qytetarë por nuk ka pasur asnjë investim.

Qytetarët u ankuan se nuk kanë ujë, rrugë dhe investime.

Ata i treguan deputetes Tabaku se mënyra e vetme e jetesës është emigracioni i të rinjve dhe puna e grave në fasoneri.

“Kemi harxhuar 6 milionë lek për të hapur puset. Blejmë çdo vit pompa nga 700 mijë lek. Tokat nuk përdoren sepse nuk ka ujë”, thotë një banor.

Shqetësim tjetër i banorëve ishte edhe taksa për puset të cilëve do t’u vendoset sahat që nga muaji Janar.

“Po edhe atë punë e bëjnë ata”, shtoi banori,”e kanë në dorë me na mbyt”.

Jorida Tabaku theksoi se taksat e ulëta janë një mundësi për hapjen e vendeve të reja të punës që të rinjtë të mos largohen nga vendi.

“Këtu nuk ka ardhur asnjë njeri, jemi të diskriminuar”, tha një tjetër banor.

Hasi është një i ri 16 vjeçar i cili shprehet i shqetësuar për largimin e bashkëmoshatarëve të tij dhe situatën ekonomike të familjes.

“Taksa kanë për të vendosur edhe për tokat tona. ujin e nxjerr me lekët e tua e ata të vënë taksën për ujin që e ke nxjerrë me lekët e tua, me djersën tënde. Nuk ka një familje këtu që nuk ka një fëmijë në Angli ose Gjermani. Vëllai im ka tre vjet në Gjermani, kot.”

Mungesa e investimeve në rrugë është një tjetër shqetësim i banorëve.

“Këtë rrugë e kanë lënë pas dore. Duhet ndërhyrje në mënyrë emergjente”.

Deputetja Tabaku theksoi se 5 mijë banorët e lënë në mëshirë të fatit paguajnë rregullisht taksat, ndërsa shteti nuk u jep asgjë në këmbim.

 “Një zonë pothuajse e izoluar e cila duhej të ishte pjesë e administrative e Tiranës, por fatkeqësisht e kanë ndarë dhe e kanë izoluar duke e kthyer në një zonë të varfër, një zonë pa asnjë mundësi mbijetese. Banorët më thonë që kanë kohë që nuk shohin një përfaqësues të qeverisë, kanë kohë që nuk vjen një investitor në këtë zonë për të ofruar një mundësi punësimi e vetmja mundësi punësimi është për zonjat e kësaj zone në fasonë të cilët ndodhen pothuajse një orë e gjysëm larg. këta qytetarë të Tiranës paguajnë çdo taksë, edhe taksa të rritura, paguajnë energjinë elektrike, edhe atë të rritur, paguajnë vetë për të sjellë ujin në shtëpitë e tyre, ndërkohë që shteti nuk u jep asgjë në këmbim. këtu duket sikur shteti nuk ekziston, sikur shteti e ka harruar këtë zonë e cila duhej të ishte si çdo zonë tjetër e Tiranës”, tha Tabaku.

 

 

pushi-masazh123.jpg
G. P.15:41 | 26/09/2018

Zbulohet një nga katër qendrat estetike ku zhvillohej aktiviteti i paligjshëm i prostitucionit në zonën e ish-bllokut në Tiranë. ABC News sjell pamjet e një nga qendrave estetike e kamufluara në katin e gjashtë të një pallati banimi, duke u kthyer në shqetësim për komunitetin.

“Pushi Masazh” ndodhet në zemër të kryeqytetit dhe qendrën e saj e ka zonën e ish-Bllokut. Prej vitesh kishte mundur t’i shpëtonte syrit të policisë, pasi aktivitetin me masazhe ekstra, e kthyer në bazë prostitucioni e ushtronte prej 5 vitesh në katin 6 të këtij pallati.

Edhe pse në dukje pak lart në kate, ambientet çlodhëse dhe orientale plotësonin kërkesat e klientëve preferencialë. Orari i pronotimit bëhej nëpërmjet rrjeteve sociale, ose numrit të telefonit.

Janë siguruar pamjet nga brenda qendrës “Pushi”. Për banorët e pallatit ky aktivitet ishte kthyer në një shqetësim të përhershëm, sidomos gjatë orëve të natës.

Banori 1: “Dyshova, me thënë të drejtën. Se ky masazh, ne jemi andej dhe në 7-8 mbyllen qendrat, nuk ka, ç’është kjo natën të vijnë njerëz dhe të bëjnë masazh natën. M’u duk e çuditshme. Kanë zgjatur apartamente, kanë bërë ballkon, ka qenë shqetësuese dhe për komshiun poshtë.”

Qendrat estetike e zbuluara të martën nga policia e Tiranë ishin prej 7 muajsh në survejim nga sektori i trafiqeve. Në to ishin të punësuara edhe vajza të moshën nën 18 vjeç, ndërsa 3 administratore u prangosën dhe 1 u shpall në kërkim për “shfrytëzim prostitucioni” dhe “mbajtja e lokalave për prostitucion”.

Një nga qendrat estetike të kthyera në bazë prostitucioni ishte edhe “Lefteri Beauty Center”, e ndodhur në rrugën e “Dibrës” mes një blloku pallatesh. Nga kërkimet në profilin e saj në Facebook, nuk reklamoheshin vetëm ambientet ku supozohet se kryehej masazhi, por edhe vajzat që punonin aty, që ishin kryesisht nga rrethet e Tiranës./abcnews.al

vlcsnap-2018-09-25-17h35m16s879-1280x720.png
G. P.17:55 | 25/09/2018

Paratë për ndërhyrjen në pallatin e shembur në Shtuf të Gjirokastrës janë akorduar po projekti nuk është gati. Disa banorë i kërkuan bashkisë zgjidhje pasi janë në prag të dimrit dhe nuk dinë ku do të jetojnë.

Pamja e pallatit është po ajo e disa muajve më parë. Çarje muresh, dhera që po e dëmtojnë më tepër deri në rrëzim të plotë. Për këtë arsye 25 familjet iu drejtuan bashkisë për t’u informuar se cili do të jetë fati i banesave të tyre. Fondi prej 85 milionë lekësh është akorduar por nuk është tërhequr në mungesë të një projekti nga ana e emergjencave civile. Banorët janë të trembur pasi stina e dimrit po afron dhe aty në Shtuf nuk mund të bëhet asnjë ndërhyrje.

Banori 1: “Ne na ka humbur durimi. Erdhi tetori shirat do të fillojnë dhe me shirat e para aty nuk do të mund të ndërhysh më. Vetë specialistët na e kanë konfirmuar këtë gjë.”

Disa nga familjet janë larguar dhe janë vendosur me qera në ambiente të tilla. Por kjo për ta është e papërballueshme. Ata thonë se nëse nuk do të ndërhyhet në kohë do të hyjnë në grevë urie.

Banori 2: “Do të shkojmë atje tek shtëpia i gjithë pallati dhe do të rrijmë atje brenda do të bëjmë grevë.”

Në muajin Shkurt, 25 familjet e këtij pallati tetëkatësh u gjetën të papërgatitur nga zemërimi i motit dhe u përballën me masiv dheu që zbarkoi sipër shtëpive të tyre.
Prej asaj kohe kanë kaluar 8 muaj dhe ata janë detyruar ose të jetojnë në gërmadha ose në ndonjë ambient tjetër ku duhet të paguajnë çdo muaj./abcnews.al

DURRESI-KAOSI-TRAFIK_ABC-M2-T1.mpg_snapshot_00.17-1280x720.jpg
G. P.14:59 | 24/09/2018

Për banorët e qytetit të Durrësit lëvizja me makina është bërë një ankth më vete. Për shkak të numrit të lartë të mjeteve dhe rrugëve të ngushta qarkullimi është në kaos.

Është i zbrazët nga turistët dhe pushuesit e sezonit, por jo nga makinat. Pamjet tregojnë trafikun e rënduar në qytetin e Durrësit. E njëjta situatë është çdo ditë. Më i rëndë trafiku bëhet kur prindërit çojnë apo marrin fëmijët në shkolla. Drejtuesit e automjeteve thonë se rrugët e qytetit nuk e përballojnë fluksin pavarësisht investimeve të fundit në infrastrukturë.

Banori 1: “Ndoshta nuk ka kapacitet për ti përballuar këto makina. Edhe pse është bërë unaza poshtë nuk është zgjidhur porblemi.”

Kur qarkullimi i automjeteve kthehet në kaos, vuajnë edhe këmbësorët.

Banori 2: “Edhe këmbësorët nuk respektojnë edhe makinat nuk respektojnë.”

Banori 3: “Nuk respektohet asgjë këtu në Durrës. Është kthyer në një qytet të pabanueshëm.”

Pavarësisht masave të marra nga Policia Rrugore dhe ajo Bashkiake, trafiku në Durrës është një problem pa zgjidhje në çdo stinë. Kjo edhe për shkak të kthimit të qytetit në një kantier ndërtimi. Totuarët për këmbësorët vazhdojnë të zgjerohen kurse rrugët makinave ngushtohen./abcnews.al

PLERAT-NE-VLORE-MBULIM_ABC-M2-T1.mpg_snapshot_00.04-1280x720.jpg
G. P.14:52 | 24/09/2018

Mëngjesin e së dielës qyteti i Vlorës u mbulua nga një re e madhe. Banorët e alarmuar kanë xhiruar dhe kanë shpërndarë video nëpër rrjetet sociale. Kjo situatë zgjati më shumë se tre orë. Sipas burimeve të ABC News, ngjarja ndodhi pranë morgut të spitalit. Nuk dihet se çfarë mbetjesh janë djegur posaçërisht, por aty në atë zonë ka edhe kazana plehrash ku shkarkojnë banorët. Por ka dyshime se zjarri është vënë mbetjeve spitalore. Kanë qenë zjarrfikëset ato që vunë situatën në kontroll.

/abcnews.al

PRESHEVE-IDRO.mpg_snapshot_01.22-1280x720.jpg
G. P.12:57 | 09/09/2018

Shqiptarët e Luginës së Preshevës janë ende në pritje të arritjes së një marrëveshjeje përfundimtare në Bruksel mes Kosovës dhe Serbisë, me shpresën se kjo do të përmirësonte dhe jetën e tyre.

Është ditë pazari në Preshevë. Shkëmbimi për ta ka nisur deri në Bruksel. Sa do të bien dakord nuk varet nga banorët këtu. Por, ata shpresojnë se tani tema e hapur nuk do të mbyllet pa një marrëveshje. Bashkimi me Kosovën ka ekzistuar më shumë si ëndërr politike. Kosova nuk i ka ndihmuar shumë zyrtarisht.

Kanë bërë protesta dhe ka qenë pjesë e konflikteve që nga të drejtat elementare, konfliktet me lapidrët e luftës së zhvilluar njezet vite më parë, e deri tek kërkesat për të qenë pjesë e institucioneve. Politikanët në Preshevë e Bujanovc ende besojnë se një gjë duhet të ndodhë.

Ragmi Mustafa, kryetar i PDSH: “Shqiptarët e Luginës së Preshevës aq më tepër duhet të inkurajohen, aq më tepër duhet të punojnë deri në bashkimin përfundimtar të Luginës së Preshevës me Republikën e Kosovës.”

Shaip Kamberi, kryetar i Komunes Bujanovc: “Nëse në tryezën e bisedimeve në Bruksel mbetet jashtë çështja e Preshevës atëhere situata do të vështirësohet edhe më tepër. Besoj se me mekanizmat që ka Serbia mund të nisë një fazë të represionit ndaj popullatës civile këtu dhe njëkohësisht nxit shpërnguljen në masë të popullatës shqiptare.”

Për ta adresa është Brukseli dhe rruga e paqes për të drejta, nëse jo në Serbi atëherë me bashkim.

RRUGA-E-SHISHTAVECIT_ABC-M2-T1.mpg_snapshot_01.07-1280x720.jpg
G. P.12:43 | 09/09/2018

Rruga e Shishtavecit në Kukës është një nga investimet që ka lidhur banorët e dhjetra fshatrave dhe ka shkurtuar distancën me qytetet Kukës dhe Dibër. Por për shkak se askush nuk po e mirëmban ajo po shkatërrohet çdo ditë e më tepër.

 

Rruga e re, e përfunduar vitin e kaluar, ka ndryshuar gjithë zonën e Shishtavecit dhe 14 fshatrave që lidhen me këtë aks të rëndësishëm.
E kanë afruar më shumë me pjesën tjetër të vendit e më gjerë, e aq më shumë kur bëhet fjalë për destinacion turistik. Të larguarit e dikurshëm po kthehen për të parë vendlindjen.

Një familje e Novosejt e larguar që në 1949 nga regjimi i asaj kohe sot jeton në Shtetet e Bashkuara e në Belgjikë. Dalife Bakalli ka lindur në Novosej dhe është larguar nga vendlindja në moshën 5 vjeçare. Sot është kthyer për herë të parë pas 69 vitesh.

Dalife Bakalli: “Zemra më është bërë aq. Në vend të babës ku kam lindur, frymën e parë e kam marrë këtu. Kam dy djem e u kam thënë që du me shku me pa vendin ku kam lind.”

Por gjithë ai investim për rrugën që kalon 28 milionë dollarë, duket se po shkon dëm. Ka mbetur pa mirëmbajtje, e në segmente të veçanta është dëmtuar edhe trupi i rrugës. Autoriteti rrugor shqiptar ka tenderuar mirëmbajtjen vetëm për segmentin e parë të këtij aksi prej 11 km, duke lënë në mëshirë të fatit 23 kilometra të tjerë. Banorët mendojnë se pavaresisht nga investimi i shumëpritur, pa mirëmbajtjen e kësaj rruge do te rrinë sërish të izoluar në pjesën më të madhe të vitit.

Banori 1: “Me rrugën në këtë zonë ka qenë një fitore e madhe, kurse me mirëmbajtjen kjo vitin tjetër po del jashtë përdorimit për mosmirëmbajtje. Kur të vijë pranvera sa të kalojë dimri këtu nuk do të ketë rrugë më.”
Banori 2: “Për rrugën kemi kënaqësi të madhe që është bërë, mirëmbajtje s’ka fare.”
Banori 3: “Nuk ka interesim fare.”

Bashkia e Kukësit ka trokitur në çdo institucion për procedurën e kësaj rruge. Vetëm Kryeministrit i janë dërguar disa herë kërkesa, por përgjigjet nuk kanë dhënë asnjë zgjidhje. Ndërkohë, dimri nis shumë herët në këtë zonë që shtrihet mbi 1000 metra lartësi./abcnews.al

OK-MBULIM-VUCIC-ORA-11_ABC-M2-T1.mpg_snapshot_00.37-1280x703.jpg
G. P.11:21 | 09/09/2018

Një protestë spontane ajo e dhjetëra qytetarëve të Drenicës, që i ndaloi presidentit serb Vuçiç të hyjë në Drenicë. Agjencia e lajmeve Reuters raporton se kanë qenë veteranët e Kosovës ata që i kanë bllokuar rrugën presidentit serb.

Agjencia e lajmeve “Reuters” ka shkruar se rreth 200 veteranë të luftës në Kosovë kanë bllokuar rrugën për në Banjë në përpjekje për të ndaluar vizitën e planifikuar të presidentit serb, Aleksandër Vuçiç në një fshat të Skënderajt. Sipas Reuters, presidenti serb deklaroi para gazetarëve në mëngjes se ai do të përpiqej të përdorte një rrugë dytësore për të vizituar fshatin.

Ndërkohë dhe kryetari i komunës së Skënderajt, Bekim Jashari ka folur para gazetarëve për protestën duke kundërshtuar vizitën e presidentit serb, Vuçiç në Drenicë. Ai tha se janë 15 mijë viktimat e luftës, dhe 1 mijë e 600 të zhdukurit arsyeja që presidenti serb të mos e vizitojë Drenicën, pa kërkuar falje. Ai theksoi se presidenti serb do ta kishte të pamundur vizitën në Banjë, pasi të gjitha rrugët ishin bllokuar./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono