banda

paloka-1280x853.jpg
ent ela16:55 | 19/06/2019

Kryeministri Edi Rama dhe ministri i brendshëm Sandër Lleshaj arrestojnë njerezit duke e përdorur policinë si bandë. Akuzat vijnë nga selia e Partisë Demokratike. Nenkryeatri Edi Paloka deklaron se krim kryejnë të gjithë ata që shkelin Kushtetutën dhe dekretin e Presidentit të Republikës për shfuqizimin e zgjedhjeve të 30 qershorit.

Deklaratë e nënkryetarit të Partisë Demokratike, Edi Paloka

Për pushtetin personal dhe për pasurinë e tij të paligjshme, Edi Rama po tregon se është i gatshëm t’i vërë zjarrin Shqipërisë, të nxisë konfliktin civil dhe vëllavrasjen mes shqiptarëve.

Edi Rama dhe banda e tij, në paligjshmëri të plotë, po arrestojnë qytetarët për arsyen e vetme se ata po zbatojnë ligjin. Ky ligj është botuar në fletoren zyrtare nga vetë qeveria dhe është akti i vetëm në fuqi për zgjedhjet.

Duke përdorur mjetet represive të goditjes së qytetarëve dhe kundërshtarëve politikë, Edi Rama po mbron karrigen e blerë në bashkëpunim me krimin e organizuar dhe bandat në të gjithë Shqipërinë.

Kjo është arsyeja përse Edi Rama dhe Sandër Lleshaj po e përdorin sot policinë si bandë kundër popullit, në shkelje të Kushtetutës, në shkelje të ligjit dhe të dekretit të Presidentit që ka shfuqizuar 30 Qershorin.

Krim, kryen kushdo që refuzon apo ndalon zbatimin e ligjit, në rastin konkret, Edi Rama, Sandër Lleshaj dhe policët që sillen si banditë me uniformë.

Kjo i bën ata zyrtarisht dhe ligjërisht një bandë të armatosur, pa ligj e pa ligjshmëri.

Qytetarët duhet ta dinë se çdo akt dhe thirrje për 30 Qershorin e Edi Ramës dhe i Sandër Lleshaj është antikushtetues dhe i paligjshëm.

Edi Rama është i vetmi i interesuar për dhunë dhe përplasje icivle, sepse tani ai ka dalë zbuluar përpara qyetarëve dhe gjithë botës. Por plani i tij për përplasje dhe  konflikt civil në Shqipëri, do të dështojë.

Dhuna dhe kërcënimët e paligjshme ndaj popullit nuk bëjnë asgjë tjetër veçse japin alarmin e menjëhershëm që çdo qytetar të jetë në këmbë për mbrojtjen e demokracisë, rendit kushtetues, lirive dhe të drejtave të tyre.

Me këtë kushtrim dhe të vendosur për kauzën tonë, ne do të jemi të gjithë bashkë të premten në orën 20.00, në protestën kombëtare dhe qytetare për Shqipërinë si gjithë Europa.

/abcnews.al

agjenti-1-1280x668.jpg
Sej rie15:30 | 12/06/2019

Shërbim “call center” dhe shpërndarje e menjëhershme e kokainës në Tanbrixh Uells në Britaninë e Madhe, ku vetëm njëri nga anëtarët e bandës numëronte 1500 telefonata për porosi. Janë të gjithë shqiptarë anëtarët e bandës që trafikonin kokainë në Britaninë e Madhe dhe që tashmë kanë përfunduar në pranga në pritje të datës së gjyqit.

Një bandë shqiptarësh ka përfituar rreth 4.2 milion stërlina – ose 4 milion e 700 mijë euro në shitjen e kokainës në zonën e Tanbrixh Uells në Britaninë e Madhe. Shërbimi i tyre njihej si ‘Deliveroo for drugs’. Sipas raportimeve të prokurorit të çështjes kjo shumë parash është përfituar për vetëm 6 muaj. Banda e shqiptarëve kishin krijuar një call center i cili funksiononte 24 orë në 24 për 7 ditë të javës në Londër.

Pas përfundimit në pranga në seancën dëgjimore u theksua se shqiptarët përdornin një sistem të thjeshtë dhe të suksesshëm për të shitur drogën. Ata përdornin një rrjet për shpërndarjen e ushqimeve për të mbuluar shitjen e kokainës dhe përdornin telefona të pa-përgjueshëm për marrjen dhe konfirmimin e porosive.

Porositë ishin gjithnjë gjysmë gramësh, gjithnjë kokainë, gjithnjë për 40 stërlina dhe gjithnjë me shpërndarës shqiptarë në zonën e Tanbrixh Uells.

Gjithashtu hetuesit gjetën prova të jetës luksoze dhe shpenzimeve marramendëse të anëtarëve të bandës, në telefonat e tyre celularë. Njëri prej tyre është filmuar duke hedhur para në një klub treksa perfomonte një këngëtare shqiptare. Një tjetër kishte dërguar një Range Rover për një shokun e tij në Shqipëri, dhe një i tretë i kishte paguar shërbimin dentar vjehrrës së tij. Zona në fjalë njihet për nivelin e lartë të jetesës, ndërsa në telefonin e njërit prej të arrestuarve u  gjetën 1500 telefonata porosish me një vlerë prej 60 mijë stërlinash.

Kishte raste që linja e telefonit bllokohej për shkak  të fluksit, dhe klientët luteshin që të paktën të kishin një konfirmim të porosisë së tyre.

Banda gjithashtu lidhet edhe me një sulm me thikë por askush nuk është akuzuar zyrtarisht.

Policia britanike arriti të gjurmonte linjën e shitjes së kokainës në juglindje të Londrës ku jeton njëri prej të arrestuarve 20-vjeçari Rigels Hadashaj. Policia arriti të mblidhte fakte dhe duke përdorur agjentë të infiltruar të cilët blinin kokainë prej javësh nga banda e shqiptarëve.

Një tjetër i arrestuar është dhe Ervis Dervishi, i cili u përgjua teksa transportonte me automjetin e tij një nga agjentët e infiltruar, të cilit i thoshte të mos fliste pasi shefi i tij nuk donte që ai të kishte të panjohur në automjet.  Një tjetër i arrestuar kishte 8 mijë stërlina cash dhe kokainë me një vlerë prej 2 mijë stërlinash.

Nelson Aliaj një tjetër anëtar i bandës kishte blerë toka dhe biznese në Shqipëri, ndërsa pjesa më e madhe e anëtarëve qëndronin në mënyrë të paligjshme në Britaninë e Madhe. Aliaj dhe Fatos Metalia pretenduan në momentin e arrestimit, se ishin kërcënuar në mënyrë që të bëheshin pjesë e Bandës.

Emrat e të arrestuarve janë Rigels Hadashaj, 20, Arlind Palushi, 19, Fatos Metalia, 24, Izmir Basha, 24, Nelson Aliaj, 28, Ervish Dervishi, 23, Xhesil Vucaj, 21, Alfred Gashi, 19, dhe Marius Kuci, 24-vjeç./ABC News Albania 24/7

traffico-di-droga-italia-albania-un-arresto-nel-brindisino-1559281543-grande.jpg
Sej rie15:35 | 31/05/2019

Një operacion i përbashkët policor mes Policisë së Shtetit dhe asaj Italiane, ka çuar në prangosjen e 5 personave, të cilët ishin përfshirë në trafikim të lëndëve narkotike.

Policia e Shtetit në bashkëpunim me autoritet ligjzbatuese Italiane kanë prangosur 5 persona me vendim të Gjykatës së Firences.

Ata janë identifikuar si anëtar të një grupi kriminal që merrej me trafikun e lëndëve narkotike në Itali. Ndërkohë policia ka dhënë edhe detajet e këtij operacioni, ku prangosjet janë kryer në të dy vendet njëkohësisht.

Arrestimet u bë në provincat e Firences, Sienës, Brindisit dhe në Vlorë, ku u përfshinë edhe Shërbimit të Bashkëpunimit Ndërkombëtar “Interpol” dhe “Interforca” italiane në Shqipëri.

Siç njofton policia, në qytetin e Vlorës u ndalua një 50-vjeçar, ndërsa u shpall në kërkim një tjetër, të dy me masë sigurie “arrest me burg” të vendosur më herët nga gjykata e Firences.

Masat janë lëshuar në përfundim të hetimeve të nisura në janar të vitit 2018, nga Skuadra Hetimore e Repartit “Operation”, që kanë mundur të identifikojnë një grup të organizuar kriminal në fushën e narkotikëve.

Operacion policor ndërkombëtar u kodua “SABBIA”, ndërsa u përfshinë një numër i lartë i punonjësve të policisë, Shqiptare dhe asaj Italiane./ABC News Albania 24/7

drugs_3_0.jpg
Sej rie18:45 | 21/05/2019

Autoritetet holandeze këtë të martë kanë arrestuar disa persona, në saj të një operacioni të madh kundër një rrjeti kriminal shqiptar. Policia në Limburgun e Jugut bastisi në dhjetëra shtëpi dhe ambiente biznesi ku qëndroni “kryesisht shqiptarë”, të përfshinë në kultivimin e kanabisit. Operacioni është ende në zhvillim dhe policia raporton se deri më tani janë arrestuar 15 persona. Autoritetet presin për të tjera arrestime.

Deri më tani, policia ka bastisur në trembëdhjetë ndërtesa. Në dhjetë prej tyre agjentët kanë gjetur lëngë narkotike. Ndërsa një ndërtesë ku thuhet se ishte fabrikë kanabisi u gjetën 7500 rrënjë lëndë narkotike dhe u konfiskuan 100,000 euro para të gatshme. Agjentët kanë gjetur edhe një armë zjarri dhe konfiskuan një makinë.

Ky aktivitet i gjerë kriminal ishte zbuluar krejt rastësisht. Një agjent kishte shkuar në një shtëpi në nëntor të viti 2016 dhe aty kishte zbuluar lëndë narkotike. Një i dyshuar shqiptar ishte arrestuar dhe rezultoi se ai nuk paguante qira për qëndrimin aty. Qiraja e banesë në fjalë shlyhej nga një kompani në Geleen. Më pas, kjo kompani u mbajt nën mbikëqyrje dhe rezultoi se ajo paguante qiranë e shumë banesave në zonë ku në to qëndronin kryesisht shqiptarë.

“Por ne e filluam këtë hetim vetëm në nëntor të vitit të kaluar, sepse kemi mungesë kapaciteti. Kjo për fat të keq është realiteti”, thotë udhëheqësi i ekipit, raporton media holandeze nrc.nl. 

Kompania zyrtarisht ishte e regjistruar të ushtronte aktivitetin e shërbimeve për makina, por sipas policisë, kompania gjithashtu ndihmoi kriminelët me pagesa të paligjshme. Kompania gjithashtu ka degë në Belgjikë dhe Gjermani.

Katër nga pesëmbëdhjetë të arrestuarit thuhet se janë drejtorët e kësaj kompanie. Të ndaluari janë dy 40-vjeçar marokenë dhe një grua 36 vjeçare me origjinë belge. I dyshuari i katërt është një 34 vjeçar me prejardhje shqiptare. Policia dyshon se kompania është themeluar për të mundësuar prodhimin e drogës. Është e paqartë saktësisht se çfarë roli kanë luajtur 11 të arrestuarit e tjerë. Arrestimet u bënë në Belgjikë, Gjermani dhe Geleen./abcnews.al

karabinierrr.jpg
nev ila11:26 | 16/04/2019

Plaçkitnin shtëpi të izoluara, në Piemonte, por përpara se të largoheshin me sendet e vjedhura, nxirrnin në fotografi pronarët e shtëpive ndërsa ishin në gjumë.

Një bandë grabitësish është arrestuar nga autoritetet italiane të Genovas dhe Torinos, ku mësohet se 3 anëtarë të saj ishin shqiptarë dhe një italian. Ata akuzohen për “vjedhje të banesave” dhe “grabitje të sendeve dhe mjeteve luksoze”.

Banda e grabitësve është përgjegjëse për 79 vjedhje të cilat i kishin kryer nga muaji Mars deri Nëntor të vitit të kaluar.

Grabitësit arrinin të hapnin bravat e dyerve apo të dritareve, duke përdorur një trapano dhe përpara se të largoheshin u bënin foto pronarëve të banesave.

Jam i fiksuar, hyra dhe i bëra foto vajzës aty”, thotë kreu i grupit të kësaj bande në një përgjim.

Autorët e këtyre grabitjeve ishin “kampinonë” në zbërthimin e bravave të dyerve, raportojnë mediat italiane. Ata vinin në shënjestrën e tyre, shtëpi të cilat ndodheshin larg qendrave të banimit, të cilat banoheshin nga të moshuar.

Policia ka sekuestruar 10 makina të cilat u janë kthyer pronarve që kishin bërë denoncimin si dhe dy armë të vjedhura./abcnews.al

MEDIAT-ITALIANE-DETAJET.mpg_snapshot_00.34-1280x720.jpg
ent ela11:31 | 12/02/2019

Mediat italiane kanë pasqyruar gjerësisht operacionin e bujshëm “Lulet e Pranverës, një bashkëpunim mes policisë shqiptare dhe asaj italiane, që çoi në shpërbërjen e katër grupeve që merreshin me prodhim e trafik droge.

Një operacion i bërë i mundur falë ngritjes së të ashtuquajturës skuadër hetimi e përbashkët mes palës italiane dhe asaj shqiptare, çoi në zbulimin e vendeve ku prodhoheshin, përgatiteshin, paketoheshin dhe nga ku dërgohej droga nga Shqipëria për në Itali dhe në vende të tjera të Europës, si dhe në identifikimin e anëtarëve të organizatave kriminale.

Operacioni me emër “Lulet e pranverës” në orët e para të mëngjesit të së martës çoi në shpërbërjen e katër grupeve kriminale italo – shqiptare, të akuzuar për trafik ndërkombëtar droge, armëmbajtje pa leje si dhe trafikim të municioneve të luftës. Gjithsej janë 27 urdhër arrestet për 21 shtetas shqiptarë dhe gjashtë italianë.

Mediat italiane publikojnë detaje, të hetimeve që zgjatën prej 2 vitesh, sipas përfundimeve të të cilave u vërtetua se si shtetasit shqiptarë u drejtoheshin bashkëkombasve të tyre në Shqipëri për dërgimin e sasive të konsiderueshme të drogës.

Në Shqipëri gjithashtu rekrutoheshin skafistët të cilët kishin për detyrë transportin, me gomone të fuqishme, me tonelata marijuanë, por dhe kokainë dhe heroinë, nga brigjet shqiptare në ato italiane.

Faza logjistike në Itali u besohej shtetasve italianë si njohës më të mirë të zonës. Në mënyrë të përsëritur grupe kriminale, shpesh herë iu janë drejtuar shqiptarëve të arrestuar për të ruajtur zonat e tyre të shitjes së drogës, duke i paguar shuma të mëdha parash kesh, të cilat janë sekuestruar gjatë arrestimeve.

Nga hetimet u vu në pah se trafikantët shqiptarë ishin në gjendje të garantonin sasi të konsideruehsme droge të cilat kryesisht shkonin në Zvicër dhe Gjermani, ndërsa Salento ishte pika kyçe për shkak të pozicionit gjeografik, i njohur dhe Porta e Lindjes.

/abcnews.al

banda.jpg
G. P.11:12 | 09/02/2019

Bandat shqiptare të trafikut të drogës janë mjaft aktive në Belgjikë. Dhe këtë e konfirmojnë vet autoritetet belge. Një rast konkret vjen nga qyteti Brugge. Një 30-vjeçar shqiptar i quajtur Endrit K. ka dalë para gjykatës belge të Brugge dy ditë më parë, pasi ishte arrestuar duke trafikuar kokainë.

“Endri K. nuk jetonte në vendin tonë një vit më parë, përpara se të përfshihej në trafikun e drogës. Disa banda i propozuan që të shiste drogë dhe u përfshi në këtë biznes”.

Prokurori tha se shqiptari ishte punësuar nga dikush që i thërrisnin “Mohamed nga Molenbeek”, por këtë të fundit nuk e kanë gjetur.

Endri K. tani rrezikon një dënim prej 2.6 vite burgim dhe gjobë 60 mijë Euro. Prokurori i çështjes denoncoi gjithashtu faktin së Brugge është rrënuar nga bandat shqiptare të drogës që veprojnë prej disa kohësh në këtë qytet. “Tregtia e kokainës duket se është shumë fitimprurëse për ta”, tha prokurori gjatë seancës. /tvklan.al

MBULIM-BANDA-SHQIPTARE.mpg_snapshot_00.38-1280x533.jpg
G. P.10:09 | 30/11/2018

Policia italiane shkatërroi një bandë trafiku droge, duke vënë në pranga 20 pjesëtarë të saj. 14 nga të arrestuarit janë shqiptarë. Operacioni është kryer në disa provinca të Italisë.

Me anë të një operacioni të zhvilluar mëngjesin e së premtes në provincat e Kietit, Gjenovës, Kampobasos dhe Foxhias, policia italiane ka goditur një bandë shqiptarësh. Lajmi bëhet i ditur nga “Rai Neës” që shkruan se 20 persona përfunduan në prangat e agjentëve. Urdhër-arrestet janë lëshuar nga Prokuroria e L’Akuilës, me kërkesë të Antimafias. Mësohet se 14 nga të arrestuarit janë shqiptarë.

Ata janë identifikuar si: Denis Bimi, Çlirim Tafimi, Elvin Tafili, Eqrem Bimi, Basmir Sylja, Elvis Cafi, Adriano Shabanaj, Erlin Roci, Bruno Aliu, Agim Cafi, Aidem Cekorja, Andernes Tomorri, Abjond Xheka dhe Emran Morina. Ndërsa 6 të tjerët janë 2 shtetas rumun dhe 4 italianë. Të gjithë të arrestuarit akuzohen për pjesëmarrje në një organizatë të trafikut të drogës si dhe për posedim armësh dhe droge. Policia italiane publikoi edhe një skicë me imazhet e tyre, ku Denis Bimi dhe Çlirim Tafimi mendohen të jenë drejtuesit e këtij grupi kriminal.

Operacioni I koduar “Evelin”, për shkak të një lokali ku banda kryente veprimtarinë e paligjshme, erdhi pasi një viti hetime nga karabinjerët italianë. Agjentët kanë zbatuar 37 dekrete për bastisje gjatë kësaj periudhe. Në këto kontrolle, policia sekuestroi armë dhe 12 kilogramë lëndë narkotike. Në hetime janë përfshirë gjithsej 57 persona. Sipas mediave italiane, grupi kriminal merrej kryesisht me menaxhimin e drogës që vinte nga Shqipëria, Holanda dhe Sllovenia./abcnews.al

KRONIKE-OERDI-ZGJEDHORJA-DHE-KQZ.mpg_snapshot_00.22-1280x720.jpg
G. P.15:41 | 29/11/2018

Në situatë bojkoti parlamentar, opozita ka deklaruar se puna në komisionin e reformës zgjedhore vijon. Në një intervistë për ABC News bashkëkryetari i komisionit elektoral Oerd Bylykbashi ka deklaruar se puna tashmë ndodhet në një fazë teknike ekspertësh për draftimin e ndryshimeve të diktuara nga çështjet prioritare për adresim.

Ka dy momente kur demokratët janë pjesmarrës në institucionin ligjvënës në vend, prej nisjes së sesionit parlamentar në shtator. I pari, ai që kushtëzon bojkotin ndaj Kuvendit, propozimi i grupit parlamentar demokrat për ndryshimet kushtetuese, që do të shtrinin procesin e Vettingut në politikë.

“Një aspekt tjetër i rëndësishëm ku kemi vazhduar pjesmarrjen është reforma zgjedhore. Në këtë fazë komisioni i reformës i ka dhënë detyrat e tij ekspertëve dhe ata janë në diskutime për zgjidhje që kanë nevojë për vendimarrje politike kur të vijë momenti. Diskutimi publik politik është kryer, sot është moment zgjidhjesh teknike ndaj nuk ka proces”.

6 janë çështjet prioritare për t’u adresuar, të identifikuara pas një serie tryezash të këtij komisioni, por për bashkëkryetarin demokrat të reformës zgjedhore Oerd Bylykbashi,në fund nuk është çfarë shkruhet në Kod ajo që përcakton standardin e zgjedhjeve.

“Hedhja e fletëve në kuti nuk bën zgjedhje. standardi zgjedhor është i që garanton zgjedhjet. Nuk ka rëndësi sa mirë do zbatohet mbushja e saktë e procesverbaleve të votimit sa kohë blihen votat, mbushen kutitë, votojnë emigrantët pa ardhur në Shqipëri. Se ku do dalë varet nga vullneti poltik i mazhorancës që deri sot nuk tregon asnjë vullnet për zgjedhje demokratike. Pavarësisiht çdo arrijmë të shkruajme në kod nëse arrin të bëhët, por puna vazhdon, çdo gjë bëhet nul në momentin që lidhja kryeministër–ministër-kreytar bashkie- drejtues të grupit parlamentar kanë lidhje me krimin”.

Në funksion të mbajtjes gjallë së kësaj lidhjeje, që për demokratët i ka siguruar pushtetin Rilindjes, kjo e fundit bëri edhe lëvizjen e rradhës me Komisionin Qëndror të Zgjedhjeve, thekson Bylykbashit.

“Mazhoranca përdori qëllimin e saj politik. Qëllimi politik i mazhorancës është  kapja e cdo institucioni të pavarur. Ajo e tregoi haptazi që donte të kapte KQZ dhe e kapi. E them sepse ligji e parashikon qartë, mazhoranca në çdo kohë s’mund të ketë më shumë e as më pak se 2 antarë. sot de facto mazhoranca, Partia Socialiste ka 4 anëtarë”.

Kjo nuk ndalon organizimin e procesit zgjedhor, nëse ka vullnet politik që e çon përpara, sipas Bylykbashit.

“Ka një KQZ sot, por fakti është se është krejt jashtë balancës politike të trupës”.

Kapja e KQZ-së, si e quan demokrati në krye të komisionit të reformës zgjedhore, vjen me qëllim mbylljen dhe fshehjen e asaj që mazhoranca ka tashmë standart elektroal, sipas Bylykbashit, regjimin e bandave kriminale dhe rreshterëve politik në terren ditën e zgjedhjeve./abcnews.al

itali.jpg
G. P.19:05 | 22/11/2018

Policia italiane ka shkatërruar 3 organizata kriminale shqiptare, të cilat merrnin drogë në Holandë dhe e shisnin në Itali dhe Gjermani. Guardia di Finanza e Breshias ka arrestuar 56 persona në 32 orët e fundit, sipas asaj që raporton “La Repubblica”. Gjithashtu ka sekuestruar 130 kilogramë kokainë si dhe të mira materiale për një vlerë prej 1 milion eurosh. Ndërkohë, nuk dihet se sa nga të arrestuarit janë shqiptarë apo idenditeti i tyre./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono