Ballon d’Or

mane-messi-2-1280x719.jpg
Klejdi Kaimi14:58 | 05/12/2019

Lionel Messi arriti të fitojë për herë të gjashtë ‘Ballon d’Or’ në karrierën e tij, duke mposhtur mbrojtësin e Liverpoolit, Virgil Van Dijk, si dhe sulmuesin e Juventusit, Cristiano Ronaldon, i cili ka triumfuar pesë herë në trofeun prestigjioz.

Argjentinasi nuk mbeti edhe aq i kënaqur nga ceremonia, për shkak të pozicionimit të Sadio Manes në listën përfundimtare të ‘France Football’. Sulmuesi i ‘The Reds’ u pozicionua i katërti pas portugezit të Juventusit, duke mbetur kështu jashtë ‘Top 3’.

”Është turp që Mane u pozicionua në vend të katërt. Unë e zgjodha atë pasi zhvilloi një sezon fantastik, si me Liverpoolin, si me kombëtaren e tij. Por mendoj se këtë vit ka pasur shumë lojtarë që kanë dhuruar paraqitje fantastike dhe prandaj ndoshta ai përfundoi jashtë podiumit,” deklaron Messi për ‘Canal +’. /abcnews.al

 

 

7BF7E729-9668-4F18-B164-9CCBADE3554A.jpeg
Klejdi Kaimi12:40 | 03/12/2019

Fituesja e ‘Topit të Artë’ për femra, Megan Rapinoe, shprehet e lumtur për arritjet e kombit të saj si dhe falenderon gazetarët për vlerësimin. Në intervistën për ‘France Football’, ajo tregon listën e saj të dëshirave për vitin 2020.

“Objektivi im parësor është medalja e arit me Amerikën. Asnjë kombëtare nuk e ka fituar medaljen e arit pas triumfit në Kupën e Botës. Gjithashtu kërkoj dhe një president të ri. Ky që kemi, është komplet i çmendur”, deklaron amerikania Rapinoe.

“Po jetojmë në një sistem ku duket qartazi që nuk funksionon. Vetëm ata që kanë para mund të mbijetojnë. Duhet të kujdesemi më shumë për shtresën e varfër të popullsisë, duke përfshirë dhe ata që votuan për Trump,” mbyll deklaratën amerikania, e cila nuk ishte prezente dje në Paris për të tërhequr çmimin. /abcnews.al

katia.jpeg
Klejdi Kaimi11:16 | 03/12/2019

Në fillimin e ceromonisë së ‘Ballon d’Or’, Virgil Van Dijk deklaroi me shaka se Cristiano Ronaldo nuk është një rival për fitimin e çmimit prestigjoz. Jo të gjithë e kanë pritur mirë shakanë e holandezit, sidomos motra e portugezit, Katia, e cila ka reagur ndaj Van Dijk.

Motra e Ronaldos ka shkruar në Instagramin e saj një listë të gjatë, ku rreshton sukseset e vëllait të saj. “E shikon i dashur Virgil, Ronaldo është shpallur tre herë kampion në kampionatin ku ti po luan, ndërkohë që ti ende nuk e ke prekur me duart e tua atë trofe. Ai ka qenë lojtari më i mirë në kampionat edhe pse shumë më i vogël se ty, meqë ra fjala.”

Ajo vazhdon me ironinë e saj ku e thekson se Virgil duhej ti mendonte mirë fjalët e tij. “Më pas ai shkoi në Madrid, ku të mundi dhe ty në finalen e Championsit. Ndërsa si këto topat, ai ka 5 Virgil. Dhe desh harrova, ai me shokët e tij e thërmuan ‘portokallen’ tuaj( i referohet fitores së Portugalisë kundër Holandës në ‘Nations League’. Dhe për ta mbyllur Virgil, edhe në vitin e tij më pak të suksesshëm, ai ka fituar më shumë trofe se ty,” mbyll shkrimin motra e Cristianos. /abcnews.al

View this post on Instagram

Acho que há pessoas a viver completamente frustradas!!! E fora da realidade… A tal humildade! Repórter: "Cristiano Ronaldo não estará cá esta noite. É menos um rival a ter em conta." Van Dijk: " É Cristiano Ronaldo realmente um rival?" Foi esta a resposta do central holandês do Liverpool, quando confrontado sobre a ausência do astro português da gala desta noite. É certo e sabido que Ronaldo não ganhará o prémio desta noite. Apesar de ter vencido importantes títulos colectivos…mas isso é outra conversa e que lá na frente iremos ver onde vai chegar a verdade sobre o futebol !!! Agora, caro Virgil, para onde tu vais, Cristiano Ronaldo já foi e já veio mil vezes . Vê lá bem, meu caro Virgil, que o Cristiano Ronaldo foi tri-campeão no país onde tu já jogas há anos e ainda não conseguiste meter a mão na "lata". O Cristiano Ronaldo até foi o melhor jogador e melhor marcador no país onde jogas Virgil. Por sinal, era até bem mais jovem que tu. Depois, caro Virgil, o Cristiano Ronaldo foi para outras paragens e tornou-se no maior jogador da história de um clubezito. Real Madrid, diz-te algo Virgil? É possível que sim, porque esse clube, com esse tal Cristiano até te derrotaram na final de uma tal de Champions League. Dessas, já o Ronaldo tem 5, Virgil. E esse tal Ronaldo e companheiros, com as quinas ao peito, esmagaram a tua "laranja" numa final. Foi duro, Virgil? Temos pena. E, caro Virgil, numa das épocas menos conseguidas da sua carreira, o Cristiano Ronaldo ainda venceu mais títulos que tu. Impressionante, não é? Agora, Virgil, vai vencer títulos daqueles que realmente contam e depois falamos. Quando tiveres uma mão cheia deles, dos realmente importantes, talvez te possas sentar à mesa com o Cristiano. Ou como se diz na nossa terra, cresce e aparece! E para mim @cristiano és e serás para sempre o melhor jogador do mundo!!! E quem não gosta que ponha na roda do prato !!!😂❤️❤️❤️( como se diz na nossa terra ,pequenina para muitos ) mas de onde saiu o melhor de todos os tempos…#assinoembaixoluisfaria #cr7n1 #Eotrabalhocontinua #respostastánahistoriaenomuseu #orgulhodomeurei #Deusnocomando

A post shared by Katia Aveiro (@katiaaveirooficial) on


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono