BALLKANI

49483333_303-933x445.jpg
Sej rie08:30 | 09/07/2019

Për gjashtë muajt e ardhshëm, Finlanda mban presidencën e radhës në BE. Si prioritet të presidencës finlandezët vendosin klimën, por nuk harrojnë as Ballkanin.

Shishet plastike me ujë gjatë presidencës finlandeze deri në fund të dhjetorit janë tabu në „Finlandia Hall”. Ujin mund ta marrësh thjesht nga çezma në qendrën e kongreseve në Helsinki. Ushqimi nuk paketohet më në kuti plastike. ‘Finlandia Hall’ mund ta arrish shpejt nga hotelet e kryeqytetit me tren, biçikletë ose tramvaj. Ardhja me makinë shihet me sy të keq. Organizatorët e kryesisë së radhës në BE kanë vendosur të lenë shumë pak gjurmë dëmtuese ekologjike gjatë .

Me paratë që përdoren zakonisht për dhuratat e të ftuarve, stilolapsa apo materiale konference, finlandezët duan të paguajnë kompensimin e ndotjes së klimës. Sepse pjesëmarrësit në konferencat e BE vijnë sigurisht me avion në vendin europianoverior. Për finlandezët konferencat e panevojshme do të hiqen nga programi. Po ashtu nuk do të ketë „turizëm të zyrtarëve” në Helsinki, thuhet në ambasadën finlandeze të BE në Bruksel. Konferencat tematike mund të zhvillohen po ashtu në Bruksel.

Një presidencë të thjeshtë, sa më miqësore ndaj mjedisit ka menduar qeveria e re e koalicionit socialdemokrat e Të Gjelbërve në Finlandë. Kryeministri i Antti Rinne nuk kishte shumë kohë për përgatitje. Në zgjedhjet e parakohshme, socialdemokratët u bënë forca kryesore që prej 16 vjetësh, me pak diferencë me populistët. Si objektiv kryesor të presidencës Rinne ka paraqitur luftën kundër ngrohjes globale. „Koha për zgjidhje është tani”, ka thënë kryeministri i ri, i cili kërkon që BE të flasë me një zë për këtë çështje.

Nëse do të dëgjoheshin finlandezët, Bashkimi Europian duhej të binte në ujdi për një ekonomi neutrale të emetimit të gazrave ndotës deri në vitin 2050, pra që të mos emetohet më gazi karbonik i dëmshëm për klimën. 24 vende kanë rënë dakord ndërkohë për këtë. Finlandezët duan të bindin edhe vendet europianolindore, Hungarinë, Poloninë, Çekinë e Sllovakinë.

Të arsyeshëm e të qetë

Presidenti i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker lëvdoi gjatë vizitës me komisionerët në Helsinki mënyrën e qetë e reflektuese të finlandezëve. “Finlanda gjithmonë ka vendosur për rrugën europiane. Pikërisht tani Europa ka nevojë për lidership dhe stabilitet”.

Në lidhje me klimën ky vend do të dalë vetë i pari me shembullin e mirë. Që në vitin 2035, kështu e parashikon programi i koalicionit të socialdemokratëve me Të Gjelbrit, nuk duhet të emetohet më CO2 dëmtues nga Helsinki deri në pikën më veriore të vendit, Lapland. Finlandezët janë të shqetësuar, se kjo verë është më e nxehta në histori. Para një jave kur në rrethin polar u shënuar 30 grad një metereolog finlandez, Mika Rantanen shkroi „se nuk ka raste të tjera në historinë klimaterike finlandeze që tregojnë se ka qenë ndonjëherë më nxehtë se këtë fillim vere”.

Para për ruajtjen e shtetit ligjor

Finlanda duhet të kujdeset edhe për shtetin ligjor në BE. Komisioni Europian ka filluar procedurën e verifikimit për shkelje të shtetit ligjot me dy shtete, Poloninë e Hungarinë. Në buxhetin e ardhshëm të BE nga 2021-2017, fondet e BE do të lidhen me respektimin e shtetit ligjor. Se si do rregullohet kjo ende nuk dihet. Polonia e Hungaria janë vendet që marrin më shumë fonde nga BE.

Premtime për Ballkanin

Antti Rinne është shprehur po ashtu, se do të kërkojë që premtimet e bëra për hapjen e negociatave me vendet e Ballkanit Perëndimir, Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut të kthehen në data konkrete. “Finlanda ka qenë gjithmonë një mik i zgjerimeve”, tha kryeministri Rinne në Helsinki. Ky vend neutral është bërë pjesë e BE në vitin 1995, pas shpërbërjes së Bashkimit Sovjetik dhe riorganizimit të Europës.

Një problem e ka presidenca finlandeze: Për katër muaj fillon nga puna Komisioni i ri Europian me gjasë nën drejtimin e gjermanes, Ursula von der Leyen. Nuk dihet se sa progres mund të bëhet në këto muaj për temat e kontestuara në BE. Ndoshta grindja për buxhetin do mund të zgjidhet gjatë presidencës gjermane të BE në fillim të vitit 2020.

Brexit

Dalja e Britanisë së Madhe nga BE është shtyrë dy herë, dhe pritet të realizohet më së voni në 31 tetor. Kështu presidenca finlandeze ka shumë punë për të menaxhuar Brexitin, sidomos nëse vjen puna deri tek një Brexit „i ashpër” pa marrëveshje. „Në të vërtetë ne kishim menduar, se gjatë presidencës sonë britanikët do kishin kohë që do ishin larguar, por tani ata janë sërish në tryezën e bisedimeve”, shprehet jo fort i kënaqur një diplomat i BE. /DW

shoqeria-civile-1280x713.jpg
nev ila12:39 | 05/07/2019

Shoqëria civile pjesëmarrëse në samitin e vendeve të Ballkanit Perëndimor në Poloni është shprehur e zhgënjyer pasi nuk kanë pasur asnjë kontakt me vendimmarrësit.

Procesi i Berlinit kishte nisur me idenë për shkëmbimin e njohurive dhe mbështetjen e progresit në Ballkan. E ndarë nga politika kryesisht, shoqëria civile mundohet të shkëmbejë. Por, pritjet nuk i kanë shumë të mëdha pasi nuk kanë patur as kontakt me ata që marrin vendime. Në këtë samit morën pjesë aktivistë e përfaqësues nga i tërë rajoni. Samitin e vlerësojnë, por vetëm kaq.

Në këtë samit kanë arritur edhe përfaqësues të lartë politik për të diskutuar për punën e bërë dhe planet e nevojshme./ABC News Albania 24/7

cakaj-mass.jpg
nev ila22:59 | 13/06/2019

Për Gjermaninë, negociatat me Shqipërinë duhet të hapen për arsye strategjike në Ballkanin Perëndimor. Deklarata u bë nga kryediplomati gjerman Heiko Mass gjatë takimit dhe konferencës së përbashkët për shtyp të dhënë në Berlin me ministrin në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj.

Në takim u diskutuan mbi ambiciet evropiane të Shqipërisë dhe shteteve të Ballkanit dhe vendimmarrjen e vendeve evropiane për hapjen e negociatave me Shqipërinë pas rekomandimit te pa ekuivok të raportit të Komisionit Evropian.

Ministri në detyrë Cakaj mësohet të ketë informuar homologun gjerman mbi ecurinë e reformave si dhe përmbushjen plotësisht të tre kushteve të vendosura nga Këshilli Evropian në qershorin e vitit 2018.

Ministri gjerman i Punëve të Jashtme Maas vlerësoi rolin e vendit tonë në kryesimin e OSBE-së të cilën e cilësoi jo thjesht një sfidë, por një mundësi të madhe që ka vendi për të performuar në skenën ndërkombëtare./ABC News Albania 24/7

antimafia-ne-shkup.jpg
nev ila23:06 | 12/06/2019

Ministria italiane e Drejtësisë po punon për hartimin e një baze të re të dhënash, që do të jetë operative në vendet e Ballkanit. Lajmin e ka bërë të ditur kryeprokurori i Antimafias, Federiko Kafiero de Raho, gjatë një vizite në Maqedoni, ku ka bërë thirrje për bashkëpunim ndërshtetëror kundër krimit.

Mbi 110 mijë lëndë gjatë vitit zhvillon Drejtorati Italian për ndjekjen e mafisë dhe terrorizmit, i cili disponon me një bazë të madhe të të dhënave, që lehtëson procesuimin e këtyre rasteve, kurse Ministria italiane e Drejtësisë për momentin është duke përpunuar një model të bazës së të dhënave, që do të jetë operativ në vendet e Ballkanit. Prokurori Kombëtar Publik për ndjekjen e mafias dhe terrorizmit Federiko Kafiero De Raho në Shkup ka theksuar se deri në fund të korrikut do të definohet ky model i të dhënave.

“Nuk guxojmë të harrojmë se krimi i organizuar më shumë se çdo organizatë tjetër e dëmton demokracinë. Krimi i organizuar është shumë i pasur dhe për këtë arsye mendoj se Maqedonia dhe vendet tjera nga Ballkani Perëndimor duhet të marrin pjesë më shumë se kurdoherë në iniciativat për bashkëpunim të ndërsjellë”, Federico Cafiero de Raho, kryeprokuror i Antimafias .

Ndërkohë, rreth rastit të keqpërdorimeve të IPA fondeve e ku ishte arrestuar një zyrtar shtetëror në Qeverinë e Maqedonisë së Veriut, në këtë konferencë është thënë se janë zbuluar dëshmi tjera gjatë bastisjeve në Itali. Sic u tha, zbulimit të keqpërdorimeve dhe arrestimeve, u ka paraprirë një bashkëpunim mes zyrtarëve të Shkupit dhe Romës.

Prokurori Italian De Raho nuk deshi ti komentojë hetimet rreth IPA Fondeve që janë duke u zhvilluar edhe nga Prokuroria e Milanos, por përmendi se Ministria italiane e Drejtësisë është duke përgatitur një bazë të të dhënave për prokuroritë e vendeve të Ballkanit që të mund të këmbejnë informacione për hetime të këtij karakteri./ABC News Albania 24/7

kosovo_web-thumb-large.jpg
ent ela09:17 | 20/05/2019

Zyrtarët shqiptarë nuk janë shumë bindës kur flasin për një Shqipëri të Madhe si propagandë serbe dhe ruse të dizajnuara për të kultivuar frikën e Shqipërisë. Kështu e nis shkrimin gazeta greke “Ekathimerini” lidhur me bisedimet për ndryshimin e kufijve në Ballkan.

Faktet flasin vetë. Një postim i fundit në Facebook nga Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, nxiti natyrshëm kontradikta. Thaçi tha se gjatë një takimi të fundit me kryeministrin shqiptar Edi Rama diskutuan “domosdoshmërinë e hapjes së plotë të kufirit Kosovë-Shqipëri dhe krijimin e një zone shqiptare pa kufi, nën ombrellën euroatlantike”. Kjo zonë, shtoi ai, duhet të përfshijë zonat në Serbinë jugore me shumicë shqiptare.

Shqiptarët kanë ndjekur sistematikisht një politikë të “bashkimit kombëtar”, vijon më tej gazeta greke, me qëllim të krijimit të asaj që zakonisht quhet “Shqipëria Natyrore” (në thelb një mënyrë tjetër për të thënë Shqipërinë e Madhe, për të zbutur reagimet nga vendet fqinje dhe lojtarët e fortë gjeopolitikë). Shqipëria dhe Kosova tashmë kanë një kurrikulum të përbashkët, si dhe ambasada të përbashkëta dhe misione diplomatike. Në vitin 2014, qeveria shqiptare hoqi lejet e punës për shqiptarët etnikë nga Kosova dhe Lugina e Preshevës në Serbi. Pak ditë më parë, masa u shtri për shqiptarët etnikë në Maqedoninë Veriore dhe Malin e Zi.

Për momentin, plani duket të jetë krijimi i një Schengen Shqiptare, siç ishte, me heqjen e kufijve midis dy vendeve. Ata po e shtyjnë atë hap pas hapi, duke rrezikuar një përplasje ndaj popullsisë jo etnike shqiptare. Propozimi amerikan për një shkëmbim territori midis Kosovës dhe Serbisë lehtëson planet e tyre për një territor të vetëm shqiptar, duke parashikuar bashkimin e Luginës së Preshevës, ku popullsia është kryesisht shqiptare etnike, me Kosovën – një hap i madh drejt bashkimit të shqiptarëve etnikë në të gjithë gadishullin e Ballkanit.

Lidershipi serb reagoi ndaj fjalëve të Thaçit. Megjithatë – siç tregojnë komentet nga Presidenti Aleksandar Vuçiç dhe Ministri i Jashtëm Ivica Daçiç – nuk është kundër idesë së një shkëmbimi territori. Kjo është për shkak se një ndryshim kufitar në Kosovë do ta bënte më të lehtë që serbët e Bosnjes të bashkohen me Serbinë, e cila ndërkohë do të ketë rivendosur kontrollin mbi pjesën më të madhe të serbëve etnikë të Kosovës në veri të lumit Ibër.

Në këtë mënyrë, një Serbi e Madhe do të dilte së bashku me një Shqipëri të Madhe. Dy mosmarrëveshje të pazgjidhura historike në Ballkan, çështja shqiptare dhe serbe, do të ishin zgjidhur, por në rrezik të një efekti domino më të gjerë kufitar. Gjermanët janë natyrshëm të shqetësuar. /abcnews.al

 

policia-e-kosoves-1.jpg
nev ila09:15 | 18/05/2019

Ballkani Perëndimor vazhdon të vuajë pasojat e përhapjes së ideologjive të ekstremizimt të dhunshëm me bazë fetare. Kthimi në vendlindje i luftëtarëve të huaj, paraqet rrezik të madh, thonë ekspertët e sigurisë. Këto komente u bënë në një konferencë të organizuar në Uashington nga fondacioni gjerman Berghof dhe Programi për Menaxhimin e Konflikteve i universitetit Johns Hopkins. Konferencën e ndoqi kolegu Burim Goxhuli.

Të dhënat e Qendrës së Kosovës për Studime të Sigurisë, tregojnë se vetëm nga Kosova, në periudhën 2013-2014, 294 individë iu bashkuan organizatave terroriste në Siri dhe Irak.

Nga viti 2015 deri në vitin 2018, kësaj shifre iu bashkuan edhe 82 persona tjerë.

Shumica e shteteve të Ballkanit, vazhdojnë të përballen me problemin e ekstremizit të dhunshëm fetar.

“Në rajon janë rreth 900 persona, duke përfshirë luftëtarë të huaj, gra e fëmijë, që udhëtuan drejtë Sirisë dhe Irakut për t’iu bashkuar organizatave terroriste”, thotë Skender Perteshi, nga Qendra për Studime të Sigurisë.

Këto të dhëna u publikuan në konferencën mbi ekstremizmin e dhunshëm në Ballkanin perëndimor, organizuar nga programi për menaxhimin e konflikteve dhe fondacioni Berghof.

Sipas Engjëllushe Morinës nga fondacioni Berghof, veç ideologjisë, një nga shkaktarët kryesorë që ka ndikuar në radikalizimin e të rinjëve të Ballkanit është edhe mosfunksionimi si duhet i institucioneve shtetërore në nivel lokal.

“Faktorët që i ndihmuan ekstremizmit të dhunshëm janë dallimet në ideologji dhe identitetin fetar, institucionet jo-funksionale dhe humbja e besimit në institucione shtetërore por edhe ato fetare. Cilësia e edukimit dhe niveli i edukimit fetar është një faktor tjetër, siç është edhe papunësia, ndonëse jo ndër shkaktarët e pare sidomos tek të rinjtë”, thotë Engjellushe Morina.

Ekspertët po ashtu theksuan se shkaqe tjera që sollën ekstremizmin janë aktivitetet e pakontrolluara të disa organizatave jo-qeveritare, institucionet paralele fetare në disa vende si dhe rrjetet sociale.

Por, sot kur organizata terroriste ISIS është drejtë shuarjes, Ballkani ndeshet me një rrezik tjetër.

Kthimi në shtëpi i luftëtarëve të huaj, duhet të vëzhgohet me kujdes, thotë Skender Perteshi nga Qendra e Kosovës për Studime të Sigurisë.

“Kthimi i tyre në Kosovë dhe rajon është me rrezik, sepse ata pas vetes kanë një përvojë shumë të madhe, që e kanë marrë në luftë. Pas vetes sjellin një ideologji ose një nivel shumë më të madh të radikalizmit, që e kanë marrë në vendet ku kanë qenë. Mos të harrojmë se këta në kohën sa qëndruan në Siri dhe Irak, kanë ndërtuar një rrjet ndërkombëtar të terroristëve, që kanë kontakte jo vetëm me shqiptarët që janë atje, por edhe me individë të vendeve tjera të Lindjes së mesme dhe vendeve të Evropës. Edhe nuk e dimë arsyen, pse realisht janë kthyer, a janë kthyer se me të vërtetë janë kundër ideologjisë së përgjithshme për vendimit që e kanë marrë apo janë kthyer për shkak se kanë qenë të zhgënjyer me ISIS-in si organizatë, që nuk ka arritur t’i mbërrij qëllimet e tyre në përgjithësi.”

Riintegrimi i këtyre personave do të kërkojë kohë dhe vullnet të institucioneve dhe shoqërisë. Megjithatë, Engjellushe Morina nga Fondacioni Berghof, mendon se ky proces është sfidë e madhe duke ditur se faktorët që çuan në ikjen e këtyre personave në zona lufte, nuk janë përmirësuar ende.

“Procesi i riintegrimit nuk do të thotë vetëm arrestimi dhe procesi gjyqësor i këtyre individëve, por plane të tjera të riintegrimit në shoqëri, ku shumica prej faktorëve dhe aktorëve kyç nuk kanë ndryshuar, lënë shumë për të dëshiruar dhe pak për të besuar se të kthyerit do të integrohen si duhet”, thotë Engjellushe Morina.

Muajin e kaluar, në Kosovë janë kthyer 110 persona nga vatrat e luftës. Shumica prej tyre janë gra dhe fëmijë.

Rreth po aq persona ishin kthyer në Kosovë në periudhën 2013-2014, mirëpo atëherë shumica prej tyre ishin luftëtarë të huaj.

Kosova ka nisur zbatimin e programit të riintegrimit, por ekspertët rekomandojnë më shumë bashkëpunim midis autoriteteve lokale dhe atyre shtetërore./

Ballkani Perëndimor vazhdon të vuajë pasojat e përhapjes së ideologjive të ekstremizimt të dhunshëm me bazë fetare. Kthimi në vendlindje i luftëtarëve të huaj, paraqet rrezik të madh, thonë ekspertët e sigurisë. Këto komente u bënë në një konferencë të organizuar në Uashington nga fondacioni gjerman Berghof dhe Programi për Menaxhimin e Konflikteve i universitetit Johns Hopkins. Konferencën e ndoqi kolegu Burim Goxhuli.

Të dhënat e Qendrës së Kosovës për Studime të Sigurisë, tregojnë se vetëm nga Kosova, në periudhën 2013-2014, 294 individë iu bashkuan organizatave terroriste në Siri dhe Irak.

Nga viti 2015 deri në vitin 2018, kësaj shifre iu bashkuan edhe 82 persona tjerë.

Shumica e shteteve të Ballkanit, vazhdojnë të përballen me problemin e ekstremizit të dhunshëm fetar.

“Në rajon janë rreth 900 persona, duke përfshirë luftëtarë të huaj, gra e fëmijë, që udhëtuan drejtë Sirisë dhe Irakut për t’iu bashkuar organizatave terroriste”, thotë Skender Perteshi, nga Qendra për Studime të Sigurisë.

Këto të dhëna u publikuan në konferencën mbi ekstremizmin e dhunshëm në Ballkanin perëndimor, organizuar nga programi për menaxhimin e konflikteve dhe fondacioni Berghof.

Sipas Engjëllushe Morinës nga fondacioni Berghof, veç ideologjisë, një nga shkaktarët kryesorë që ka ndikuar në radikalizimin e të rinjëve të Ballkanit është edhe mosfunksionimi si duhet i institucioneve shtetërore në nivel lokal.

“Faktorët që i ndihmuan ekstremizmit të dhunshëm janë dallimet në ideologji dhe identitetin fetar, institucionet jo-funksionale dhe humbja e besimit në institucione shtetërore por edhe ato fetare. Cilësia e edukimit dhe niveli i edukimit fetar është një faktor tjetër, siç është edhe papunësia, ndonëse jo ndër shkaktarët e pare sidomos tek të rinjtë”, thotë Engjellushe Morina.

Ekspertët po ashtu theksuan se shkaqe tjera që sollën ekstremizmin janë aktivitetet e pakontrolluara të disa organizatave jo-qeveritare, institucionet paralele fetare në disa vende si dhe rrjetet sociale.

Por, sot kur organizata terroriste ISIS është drejtë shuarjes, Ballkani ndeshet me një rrezik tjetër.

Kthimi në shtëpi i luftëtarëve të huaj, duhet të vëzhgohet me kujdes, thotë Skender Perteshi nga Qendra e Kosovës për Studime të Sigurisë.

“Kthimi i tyre në Kosovë dhe rajon është me rrezik, sepse ata pas vetes kanë një përvojë shumë të madhe, që e kanë marrë në luftë. Pas vetes sjellin një ideologji ose një nivel shumë më të madh të radikalizmit, që e kanë marrë në vendet ku kanë qenë. Mos të harrojmë se këta në kohën sa qëndruan në Siri dhe Irak, kanë ndërtuar një rrjet ndërkombëtar të terroristëve, që kanë kontakte jo vetëm me shqiptarët që janë atje, por edhe me individë të vendeve tjera të Lindjes së mesme dhe vendeve të Evropës. Edhe nuk e dimë arsyen, pse realisht janë kthyer, a janë kthyer se me të vërtetë janë kundër ideologjisë së përgjithshme për vendimit që e kanë marrë apo janë kthyer për shkak se kanë qenë të zhgënjyer me ISIS-in si organizatë, që nuk ka arritur t’i mbërrij qëllimet e tyre në përgjithësi.”

Riintegrimi i këtyre personave do të kërkojë kohë dhe vullnet të institucioneve dhe shoqërisë. Megjithatë, Engjellushe Morina nga Fondacioni Berghof, mendon se ky proces është sfidë e madhe duke ditur se faktorët që çuan në ikjen e këtyre personave në zona lufte, nuk janë përmirësuar ende.

“Procesi i riintegrimit nuk do të thotë vetëm arrestimi dhe procesi gjyqësor i këtyre individëve, por plane të tjera të riintegrimit në shoqëri, ku shumica prej faktorëve dhe aktorëve kyç nuk kanë ndryshuar, lënë shumë për të dëshiruar dhe pak për të besuar se të kthyerit do të integrohen si duhet”, thotë Engjellushe Morina.

Muajin e kaluar, në Kosovë janë kthyer 110 persona nga vatrat e luftës. Shumica prej tyre janë gra dhe fëmijë.

Rreth po aq persona ishin kthyer në Kosovë në periudhën 2013-2014, mirëpo atëherë shumica prej tyre ishin luftëtarë të huaj.

Kosova ka nisur zbatimin e programit të riintegrimit, por ekspertët rekomandojnë më shumë bashkëpunim midis autoriteteve lokale dhe atyre shtetërore./VOA

FINANCIAL-TIMES-MAQEDONIA-1280x720.jpg
ent ela22:15 | 17/05/2019

Në një shkrim analitik “Financial Times” i bën thirrje BE-së që të mos ia mbyllë dyert Ballkanit. Duke iu referuar faktit se në qershor do të jepet rekomandimi për hapjen e negociatave të anëtarësimit, gazeta prestigjoze i sugjeron Unionit që të japë dritën e gjelbër jo vetëm për Maqedoninë e Veriut, por edhe Shqipërinë.

Bashkimi Evropian, siç shkruhet në tekstin e gazetës prestigjioze Financial Times, është shumë afër që të bëjë edhe një gabim historik në Ballkan. “Qeveritë e vendeve anëtare të BE-së në samitin e qershorit duhet të marrin vendim nëse do të miratojnë hapjen e negociatave për anëtarësim me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Vendimi duhet të marret unanimisht që të mund të zbatohet. Disa Qeveri, në krye të të cilave janë Franca dhe Holanda, nuk shfaqin vullnetin e tyre rreth fazës së ardhshme të zgjerimit të BE-së. Këtë e bëjnë, në masë të madhe për ta mbrojtur veten nga kritikat dhe nga kundërshtarët në vendet e tyre”, shkruan gazeta.

Në tekst theksohet se Franca kërkon nga Bashkimi Evropian të fokusohet në reformat e brendshme dhe në përforcimin e euro-zonës, dhe ndërkohë t’u ikë hapave që mund ta rrisin mbështetjen e të djathtëve dhe populistëve në Evropë, të cilët luftojnë kundër vendosjes.

Por, nëse kundërshtarët i arrijnë qëllimet e tyre, atëherë paraqitet rreziku për nxitjen e tensioneve, për të cilat BE deklaron se dëshiron ti mbajë larg Ballkanit.

“Ky argument është posaçërisht i theksuar në Maqedoninë e Veriut. Kryeministri Zoran Zaev dhe kolegët e tij e hodhën poshtë ultranacionalizmin e paraardhësve të tyre. Treguan guxim të madh që të gjejnë zgjidhje për çështjen e emrit të vendit, i cili i vështirësonte marrëdhëniet me Greqinë fqinje që nga fillimi i viteve të 90-ta”, thotë “FT”.

Siç shkruan gazeta, Çdo lloj ndalese do t’u jepte goditje reformave në Maqedoninë e Veriut dhe me këtë do ta dëmtonte luftën kundër korrupsionit dhe krimit të oraganizuar, gjithashtu do të nxitej edhe shovinizmi maqedonas. Gazeta thekson, se ekziston edhe një rrezik tjetër, siç parashikojnë nga rajoni, në qoftë se BE i hap negociatat për Maqedoninë e Veriut, ndërsa Shqipërinë e lë në sallën e Pritjes. “Hapi i këtillë do t’i shtojë benzinë zjarrit të nacionalizmit shqiptar, duke vënë politikanët dhe aktivistët nga Shqipëria dhe Kosova në tundim që të heqin dorë nga hyrja në BE dhe shumë fuqishëm ta pranojnë kauzën për Shqipërinë e Madhe.

Kjo do të ishtë njollë për përpjekjet që të zgjidhet çështja midis Serbisë dhe Kosovës, dhe të zvogëlohen tensionet në mes boshnjakëve, serbëve dhe kroatëve në Bosnjë e Hercegovinë”, thekson “Fajnenshëll Tajms”. Në rast të rritjes së jostabilitetit në rajon për shkak të dyshimeve të BE-së, siç shkruan gazeta, do të krijohet terren i përshtatshëm për ndërhyrje nga jashtë. Ballkani është arenë gare midis fuqive të jashtme, duke tërhequr pas Rusinë, Turqinë dhe Kinën në një kënd të Evropës, i cili është nën ndikimin e BE-së dhe SHBA-ve që nga koha e luftërave të ish-Jugosllavisë. /ABC News Albania 24/7

financat-be.jpg
nev ila13:10 | 17/05/2019

Ministrat e financave të BE kanë zhvilluar një takim në Bruksel me homologët e tyre të vendeve të Ballkanit perëndimor. Stabiliteti  makroekonomik në këtë rajon  dhe politikat buxhetore ishin tema kryesore e diskutimeve.

 

Në rendin e ditës së takimit të ministrave të financave të Bashkimit Evropian në Bruksel është përfshirë edhe takimi me ministrat e financave të Ballkanit. Takimi me ministrat e financave të Ballkanit është zhvilluar nën kryesinë e trios së presidencë aktuale rumune të Bashkimit Evropian dhe presidencave të ardhshme finlandeze dhe kroate.

Në qendër të takimit kanë qenë stabiliteti makroekonomik i vendeve të Ballkanit  dhe politikat buxhetore. Bashkimi Evropian i kushton një vëmendje të veçantë këtyre politikave, si reforma kyçe për zhvillimin e rajonit në kuadrin e para-anëtarësimit në Bashkimin Evropian.

Ndërsa për vendet e Ballkanit është shumë i rëndësishëm ecuria pozitive e reformave ekonomike për të thithur sa më shumë investime të huaja direkte në rajon, ku Serbia mban aktualisht vendin e parë.  Ministrat e financave të Bashkimit Evropian kanë shqyrtuar gjithashtu parashikimet ekonomike në zonën Euro për vitin 2019.

Pavarësisht ngadalësimit në fund të vitit 2018, të dhënat e tremujorit të parë për këtë vit tregojnë një rritje për sa i përket ritmit të rritjes së ekonomive të mëdha. Rrjedhimisht, vlerësohet  që  edhe pse me një ritëm modest, rritja e krijimit të vendeve të punës do të vazhdojë këtë vit. Rreziqet ekzistuese për ekonomitë evropiane vijnë nga tensionet e tregtisë dhe pasiguria e Brexit./ABC News Albania 24/7

ERISA-KANDIDATET.mpg_snapshot_00.13-1280x720.jpg
ent ela20:07 | 15/05/2019

Teksa po afrojnë zgjedhjet për legjislaturën e re të BE-së, në fushë kanë zbritur 6 kandidatë për postin e presidentit të Komisionit Europian. Secili ka programin e tij sa i takon prioriteteve të BE-së, ndërsa lidhur me Ballkanin vlerësojnë njëzëri se integrimi duhet të bëhet në bazë të progresit të reformave.

Gara europiane për legjislaturën e re të Parlamentit Europian ka filluar dhe bashkë me të edhe ajo midis kandidatëve për president të Komisionit Europian. Por cilët janë 6 kandidatët për president të Komisionit Europian dhe ç’propozojnë për zgjerimin me Ballkanin? ABC Neës po ndjek hap pas hapi garën europiane.

Kandidati i parë Manfred Weber –  Kandidati që vjen nga grupimi më i madh politik në Parlamentin Europian është gjermani 46-vjeçar Manfred Weber, i partisë popullore europiane (EPP). Prej 15 vjetësh eurodeputet, programi i Weber lidhet me shqetësimet disa vjeçare të qytetarëve europianë, që kanë tê bëjnë me një Bashkim Europian më të sigurtë, i zoti për të zgjidhur problemin e migracionit dhe një kampion i tregtisë në nivelin global, përmes investimeve kryesisht në teknologji. Pika e fortë e kandidatit Weber është se ai është njeriu i dialogut dhe kompromisit, ndërkohë që pikat e dobëta janë mungesa e përvojës në një post qeveritar si dhe mosnjohja e gjuhëve kyçe në Bashkimin Europian si frëngjishtja. Lidhur me zgjerimin, Ëeber është kategorikisht hyrjes së Turqisë në Bashkimin Europian, por pro zgjerimit me vendet e Ballkanit kur të plotësohet kriteret e anëtarësimit.

Kandidati i dytë, Frans Timmermans – Kandidati që vjen nga grupimi i dytë më i madh në Parlamentin Europian (S&D), i socialistëve dhe demokratëve, është holandezi 58-vjeçari Frans Timmermans (PSE). Timmermans prezantohet si mbrojtjës i rreptë i shtetit ligjor dhe demokracisë në Bashkimin Europian dhe programi i tij fokusohet në luftën kundër nacionalizmit, mbrojtjen e vlerave europiane dhe forcimin e Europës sociale përmes « një rrogë minimale në nivelin e BE-së ». Pikat e forta të Frans Timmermans janë përvoja disavjeçare si ministër dhe mbajtja e postit të zëvendêspresidentit të Komisionit Europian 5 vitet e fundit, si dhe aftësitë e tij të spikatura për komunikim, ku përfshihet edhe zotërimi elokuent i gjashtë gjuhëve. Pikat e dobëta lidhen me dobësimin e partisë së tij në Hollandë, si dhe  grupimit ku bën pjesë në Parlamentin Europian. Lidhur me zgjerimin, Timmermans nuk toleron asnjë kompromis lidhur me cënimin e shtetit ligjor, demokracisë dhe vlerave themelore në avancimin e integrimit europian të vendeve të Ballkanit.

Kandidati i tretë, Jan Zahradil – Kandidati që vjen nga grupimi i tretë më i rëndësishëm i Parlamentit Europian i Aleancës së Konservatorëve dhe Reformatorëve (ACRE), është çeku 56 vjeçari, Jan Zahradil. Me një përvojë 15 vjeçare në Parlamentin Europian, ai e konsideron veten si eurorealist, jo kundër shkatërrimit të BE-së, por jo pro qëndrimit unilateral të BE-së. Programi i tij bazohet në reformimin e BE-së, pro reduktimit të menjëhershëm të legjislacionit të panevojshëm dhe burokracisë në BE dhe kundër daljes së Britanisë së Madhe. Pikat e forta të Jan Zahradil janë që ai mund të sjellë një tjetër qasje të BE-së, më fleksibël dhe që ecën me shpejtësi të ndryshme, ndërkohë ato të dobëta është që nuk ka eksperiencë ekzekutive. Lidhur me zgjerimin, Zahradil zotëron një njohje të mirë të rajonit dhe mbështet avancimin e vendeve të Ballkanit në bazë të meritës.

Kandidatja e katërt, Margrethe Vestager – Kandidatja që vjen nga grupimi i katër më i madh i Parlamentit Europian, i aleancë së liberalëve dhe demokratëve (ALDE) është danezja 50 vjeçare, Margrethe Vestager: Ajo është e njohur me pseudonimin “ vrasësja e dragonjve” për gjobat prej 4,34 miliard euro që i ka vendosur gjigandëve Google si komisionere europiane për konkurrencën dhe dhe konsiderohet si yll europian për 237 mijë ndjekës në Tëitter. Programi i saj bazohet në një konkurrencë më të ndershme globale në mbrojtje të Bashkimit Europian dhe lidhje më të fortë të Europës me qytetarët në nivelin lokal. Pikat e forta të Vestager janë që është kandidate femër me ekperiencë ekzekutive dhe aksione tê forta, ndërkohë që pika e dobëtat është se ajo nuk e ka qëllim në vetvete presidencën e Komisionit Europian. Lidhur me zgjerimin, Vestager mbështet një proçes me monitorim të kujdesshëm gjatë integrimit europian të vendeve të Ballkanit.

Kandidatja e pestë, Ska Keller – Kandidatja e pestë që vjen nga grupimi i gjelbër i Parlamentit Europian është gjermanja 38 vjeçare, Ska Keller. Ajo kandidon për herë të dytë për presidencën e Komisionit Europian. Tre prioritete kryesore të programit të saj janë masat e tranzicionit lidhur me ndryshimet klimatike një Europë sociale më e drejtë, si dhe forcimi i shteti ligjor dhe demokracisë në BE. Pikat e forta lidhen me programin e të gjelbërve për ndryshimet klimatike dhe ekologjike që kanë përkrahje masive të qytetarëve europianë, ndërkohë që pika e dobët lidhet me mbështetjen e kufizuar që kanë në përgjithêsi të gjelbrit të BE. Lidhur me Ballkanin , ajo mbështet një proçes të vlerësuar drejtë për secilin vend në funksion të zbatimit të reformave.

Kandidati i gjashtë, Nicolas Cué – Kandidati i gjashtë që vjen prej grupimit të ekstremit të majtë (GUE) të Parlamentit Europian është belgu 52-vjeçar. Ka përvojë të madhe në sindikata dhe Europa sociale është në qendër të angazhimit të programit të tij politik. Pika e fortë e tij e programit është shpresa për qytetarët europianë kundër politikave liberale, që sipas këtij grupimi janë shkaktarë të problemeve që hasen aktualisht dhe pikat e dobëta lidhen me mbështetjen e pakët në nivelin europian të ekstremit të majtë. /ABC News Albania 24/7

palmer1-1280x815.jpg
ent ela14:05 | 10/05/2019

Zv/ndihmës Sekretari amerikan i Shtetit, Metju Palmer, deklaroi se është qëndrim i përbashkët i administratës amerikane dhe Bashkimit Evropian që Ballkani Perëndimor të ndihmohet për t’u bërë pjesë e integrimeve perëndimore. Në një intervistë dhënë Radios Evropa e Lirë, zyrtari i lartë nga Uashingtoni foli edhe për ndikimin negativ të Rusisë në rajon, por edhe për Marrëveshjen e Prespës dhe nevojën që liderët e Prishtinës dhe të Beogradit të gjejnë një zgjidhje kompromise.

Zyrtari i lartë i Departamentit amerikan të Shtetit Mattheë Palmer, ka deklaruar se është koha që liderët e Ballkanit Perëndimor të kuptojnë rolin e tyre në mënyrë që t’u prijnë vendeve të veta drejt prosperitetit në Bashkimin Evropian. Në këtë shtrirje ai ka pranuar problemet që aktualisht janë të pranishme në rajon, sikurse mes Kosovës e Serbisë, apo edhe në Bosnjë-Hercegovinë, por ka veçuar Marrëveshjen ndërmjet Shkupit dhe Athinës që zhbllokoi procesin prej një çerekshekulli të integrimit euroatlantik të Maqedonisë.

“Si një shembull vërtet të mirë për këtë, unë po përmend Marrëveshjen e Prespës që u arrit mes Maqedonisë së Veriut dhe Greqisë. Ajo që tregoi Marrëveshja e Prespës është se sa i rëndësishëm është liderizmi. Komuniteti ndërkombëtar nuk e bëri këtë vetëm. Ne e mbështetëm këtë. Këtë e arritën kryeministrat Zaev dhe Tsipras dhe ministrat e Jashtëm të këtyre dy vendeve dhe të dyja palët morën përsipër një rrezik të konsiderueshëm politik. Gjetën kompromis dhe ia dolën. Hapën rrugën drejt ardhmërisë evropiane për Maqedoninë e Veriut, mbi dhjetë anëtarë të Aleancës sapo kanë ratifikuar marrëveshjen lidhur me aderimin e Maqedonisë së Veriut,”- tha Zëvendësndihmës Sekretari amerikan i Shtetit, Mattheë Palmer, duke shpehur shpresën se Këshilli i Evropës do të vendos për çeljen e negociatave dhe se nga ky shembull do të nxjerrin mësime edhe liderët nga Beogradi dhe Prishtina që përmes kompromisit të arrijnë një zgjidhje të mirë.

Mattheë Palmer është pyetur edhe për praninë amerikane, por edhe për influencën ruse në Ballkan. Ka thënë se vizioni i Amerikës dhe Evropës dallon nga ai i Rusisë:

“Roli i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në këtë rajon është i fuqishëm dhe do të vazhdojë të jetë i tillë. Ne kemi qenë dhe vazhdojmë të jemi të përkushtuar ndaj këtij rajoni. Ky është njëri ndër prioritetet e politikës sonë. Ne në këtë rajon kemi investuar shumë energji, para dhe kapital politik, prandaj do të vazhdojmë të punojmë me përkushtim për të ardhmen e këtij rajoni. Mendoj se vizioni i SHBA-së dhe i BE-së për këtë rajon dallon nga vizioni i Rusisë. Ne duam të shohim një rajon që funksion në bazë të rregullave, parimeve, që funksionon në përputhje me institucionet dhe me transparencë. Rusia, nga ana tjetër, ndoshta dëshiron më shumë që ta shikojë këtë rajon të ndarë, të fraksionuar, ku sundojnë tensionet. Për fat, vizioni që ndajnë Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian është i njëjtë si dhe vizioni i vet vendeve të Ballkanit Perëndimor të cilat duan suksesin dhe ecjen përpara, por rusët, natyrisht se do të vazhdojnë veprimtarinë e vet si deri tani dhe ndikimin e tyre negativ që patëm rastin ta shohim edhe kur është fjala për Marrëveshjen e Prespës” – ka deklaruar për Radion Evropa e Lirë Zëvendësndihmës Sekretari amerikan i Shtetit, Matthew Palmer. /Klan Macedonia/

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono