Ballkani Perëndimor

49566844_303.jpg
ent ela13:42 | 13/07/2019

Në një intervistë për Deutsche Velle, koordinatori i samitit të Poznan Voislav Tarka, për Ballkanin Perëndimor, u shpreh se aktualisht Bashkimi Europian dhe Ballkani janë në udhëkryq. Ndër të tjera ai  tha se Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut i kanë përmbushur të gjitha kushtet. Rekomandimi i Komisionit Europian është pozitiv, por Parisi është kundër hapjes së negociatave me këto dy vende.

Anëtarësimi i Ballkanit Perëndimor në BE as s’mund të sfidohet dhe as s’mund të zëvendësohet me forma të tjera angazhimi të BE, thekson në intervistë me Deutsche Velle ambasadori Vojislav Tarka, koordinator i Samitit të Poznan-it.

I pyetur për çështjet kryesore që u shtruan në këtë samit ai theksoi se forumi “Think Tank” iu kushtua kryesisht situatës social-ekonomike në Ballkanin Perëndimor dhe të ardhmes së politikës së BE-së ndaj rajonit. Ai shtoi se mesazhi është i qartë: duhet të ndryshojë mënyra sesi ka funksionuar deri tani zgjerimi i BE në Ballkanin Perëndimor, në mënyrë që zgjerimi si politikë dhe BE si aktor i politikës në Ballkanin perëndimor të mbeten të besueshme. Tarka shprehet se BE dhe BP janë në udhëkryq: procesi i zgjerimit duhet ose të përshpejtohet deri në arritjen e qëllimit përfundimtar, që vendet e reja anëtare t’i bashkohen BE-së në një të ardhme të parashikueshme, ose politika e zgjerimit dhe BE, si aktor politik në BP do të humbasin qëllimin.

I pyetur për qëndrimin e presidentit francez Emanuel Makron sipas të cilit Franca do të refuzojë miratimin e zgjerimit të mëtejshëm të BE derisa ai të rikuperojë kredibilitetin e humbur dhe përshpejtojë vendim-marrjen; Tarka u shpreh qartë. Sipas tij Franca po mbështet politikën e zgjerimit të BE në BP sipas meritës. Por në fakt, politika që po ndjek BE është krejt e kundërta: Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut i kanë përmbushur të gjitha kushtet. Rekomandimi i Komisionit Europian është pozitiv, por Parisi është kundër hapjes së negociatave me këto dy vende. Politika e zgjerimit është politika më efikase kundrejt vendeve fqinje me BE. Ekspertët mendojnë, se Franca po minon themelet e kësaj politike dhe nuk po propozon asnjë alternativë. Ky qëndrim do të dobësojë në masë të konsiderueshme ndikimin e BE jo vetëm në BP por në gjithë vendet e tjera fqinjë me BE.

“Polonia, si shumica e shteteve anëtare, është e kënaqur që Komisioni Europian rekomandoi hapjen pa kushte të negociatave të pranimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Na vjen keq që nuk u mor vendim muajin e kaluar, në qershor, dhe presim që në tetor të merret një vendim pozitiv, pa asnjë vonesë të mëtejshme,” përfundoi ai. /ABC News Albania 24/7

bashkimi-eurpian.jpg
nev ila18:16 | 28/05/2019

Komisioni Evropian, të mërkurën (29.05) i paraqet Parlamentit Evropian raportet e progresit për shtetet në procesin e zgjerimit, ku përfshihen shtetet e Ballkanit Perëndimor dhe Turqia.

Në raporte nuk pritet të ketë befasi dhe duket se Komisioni Evropian do të rekomandojë edhe kësaj radhe çeljen e negociatave për anëtarësim për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë. Në Bruksel kjo ngjarje që vitet e mëparshme është shoqëruar me shumë aktivitete këtë herë ndodhet nën hijen e Samitit të Jashtëzakonshëm të vendeve anëtare, të cilat duhet të vendosin për mënyrën e zgjedhjes së presidentit të ri të Komisionit të BE-së.

Këto raporte rekomandojnë shumë veprime, të cilat zbatohen në bazë të vendimeve në strukturat e tjera të BE-së të udhëhequra nga zyrtarë të zgjedhur të vendeve anëtare. Vendimi për çeljen e negociatave bëhet nga Këshilli Evropian ku marrin pjesë krerët e vendeve anëtare.

Raporti në tërësi do të përmbajë vlerësime për ecurinë e reformave në vendet e Ballkanit duke përfshirë edhe ato të cilat janë kyçe për Shqipërinë si funksionimi i institucioneve, sundimi i ligjit dhe lufta kundër korrupsionit. Sa i përket Shqipërisë dhe Kosovës si pika kyçe do të mbeten lufta kundër korrupsionit dhe funksionimi i drejtë i gjykatave.

Përmbajtja e raportit do të përdoret nga vendet anëtare dhe nga vendet që pretendojnë anëtarësimin si mjete lobimi për marrjen e vendimeve.

Sa i përket çeljes së negociatave për Shqipërinë situata nuk ka ndryshuar me Francën si një kundërshtare me peshë e çeljes së negociatave, e përkrahur nga vende si Holanda dhe Belgjika.

Më herët është spekuluar se qëndrimi negativ i Francës për zgjerimin ka qenë i lidhur me zgjedhjet për Parlamentin e BE-së dhe ndikimin që një vendim i tillë mund ta ketë në këto zgjedhje. Rezultatet e zgjedhjeve nuk përmbushën frikën e forcimit tw së djathtës në nivel evropian, por pozita e Presidentit Makron është goditur, pasi partia e tij humbi kundrejt ekstremit të djathtë të udhëhequr nga Marine Le Pen në Francë. Mbetet të shihet se si ky rezultat do të ndikojë në qëndrimin francez./DW

FONDI-I-BALLKANIT-PERENDIMOR.mpg_snapshot_00.02-1280x720.jpg
ent ela15:54 | 24/05/2019

Fondi i Ballkanit Perëndimor një iniciativë ndërqeveritare, e themeluar me qëllim promovimin e vlerave të përbashkëta në rajon organizoi në Tiranë seminarin mes partnerëve grantmarrës. Projektet fituese do të zbatohen në sektorin e kulturës, edukimit e kërkimit shkencor.

Me qëllim rritjen e bashkëpunimit rajonal Sekretariati i Fondit të Ballkanit Perëndimor çeli në Tiranë seminarin mes partnerëve grantmarrës. Pjesëmarrëse ishin 24 organizatat fitues të thirrjes së dytë të cilat shkëmbyen përvojat e përbashkëta.

“Sot ne po fillojmë një miqësi të përbashkët, e cila do të përforcohet dhe konsolidohet në periudhën e ardhshme me 24 organizatat tuaja. Ne mendojmë se këto ngjarje janë një mundësi unike për të gjithë ne që të njohim më mirë njëri tjetrin dhe të bëjmë miq nga e gjithë rajoni”.

Projektet e organizateve fituese nga rajoni do të zbatohen në sektorin e kulturës, edukimit, kërkimit shkencor dhe zhvillimit të qëndrueshëm.

 “ Jam i bindur se ky sesion do të ketë suksesin e të parit. Ky është shembulli më i mirë sesi shoqëria civile dhe pushteti qendror përfshihen në aktivitete në promovim të vlerave europiane.

“Fondi i Ballkanit Perëndimor ka gjithmonë një rol kyç sa i përket stabilitetit dhe sigurisë në rajon përmes projekteve që orienton.”

Ceremonia e Çmimit të Madh të projekteve fituese të Fondit të Ballkanit Perëndimor do të zhvillohet më 24 maj po në Tiranë.

Gjatë fazës së zbatimi të projektit fituesit do të jenë pjesë e një makinerie më të gjerë rajonale ku përfshihen më shume se 80 partnerë.

Fondi i Ballkanit Perëndimor është një iniciativë ndërqeveritare, e themeluar me qëllim promovimine vlerave të përbashkëta ndërmjet qytetarëve, shoqërisë civile dhe institucioneve në rajon. /ABC news Albania 24/7

merkel.jpg
G. P.15:48 | 29/04/2019

Nis në Berlin samiti i liderëve të Ballkanit Perëndimor, thirrur me ftesë të kancelares Merkel dhe Presidentit francez Macron.

Raportet e fqinjësisë në Ballkan si dhe kërkesa për vijimin e dialogut mes Prishtinës dhe Beogradit pritet të jenë temat më kryesore gjate diskutimeve në këtë samit.

Shqipëria përfaqësohet nga kryeministri Edi Rama dhe ministri në detyrë për Europën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj. Ndërsa Kosova nga Presidenti Hashim Thaçi dhe kryeministri Ramush Haradinaj. Serbia  dhe Mali i Zi gjithashtu do të përfaqësohen nga Presidenti dhe kryeministri.

Ndërsa Maqedonia e Veriut do të përfaqësohet nga kryeministri Zaev. Takimi i parë i këtij samiti është mes kancelares gjermane Angela Merkel dhe kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev.

Më pas Merkel do të zhvillojë një bisedë me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama, që do të pasohet nga një tjetër bisedë dypalëshe mes saj dhe presidentit Macron e që më pas do t’ia lërë vendin konferencës së përbashkët për shtyp në 17:30.

Më pas takimi me liderët e Ballkanit Perëndimor, ku do të marrin pjesë edhe shefja e Politikës së Jashtme të BE-së Federica Mogherini dhe Komisioneri Johanes Hahn do të nisë rreth orës 17:45 dhe parashikohet të zgjasë deri në orën 19:30. Brenda kësaj kohe, sipas axhendës së siguruar nga mediat kosovare, pritet të ketë edhe një darkë pune.

Ndërkohë presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç pas takimit me përfaqësuesen e lartë të Bashkimit Europian, Mogherini, deklaroi se nëse Kosova do të heqë taksën e vendosur ndaj mallrave serbe, dialogu do të riniste të nesërmen./abcnews.al

VELIAJ-SAMITI-DIGITAL.mpg_snapshot_00.08-1280x720.jpg
ent ela15:09 | 05/04/2019

Samiti i ardhshëm digjital i Ballkanit Perëndimor do të mbahet në Tiranë, e më konkretisht te Piramida.

Tirana shumë shpejt do të kthehet në një nga qendrat më të mëdha të zhvillimit të Teknologjisë në gjithë rajonin. Kështu bëri të ditur Kryetari i Bashkisë Erion Veliaj në Samitin Digjital të Ballkanit Perëndimor që po mbahet në Beograd.

Veliaj tregoi se Samiti i ardhshëm do të mbahet në kryeqytetin shqiptar. Pikërisht tek Piramida, e cila do t’i dedikohet teknologjisë dhe kodimit.

“Kjo është një ditë shumë e mirë për Shqipërinë, sidomos për gjithë reformat në digjitalizimin e Shqipërisë dhe kryesisht të Tiranës. Kanë ndodhur disa gjëra shumë të rëndësishme në Samitin Digjital të Ballkanit: së pari, Shqipëria dhe Tirana janë përzgjedhur si mikpritëse të Samitit Digjital të Ballkanit. Prandaj do të punojmë fort që, në të njëjtën kohë, vitin tjetër, të kemi gati Piramidën si qendrën më unike në të gjithë Ballkanin për mësimin e teknologjisë së informacionit. Me përparimin e madh që ka bërë Shqipëria, sidomos në digjitalizimin e qyteteve, jemi një nga modelet që u vlerësuan edhe në samitin e sotëm”.

Kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj vlerësoi punën e Majlinda Bregut dhe Këshillit Rajonal për heqjen e kostos e Roaming në komunikimet telefonike.

“Është një ditë e shkëlqyer sidomos për ata që shpenzojnë me roaming dhe duan të bëjnë biznes apo të udhëtojnë në Ballkan. Falë punës së shkëlqyer të Majlinda Bregut dhe Këshillit Rajonal për Bashkëpunimin në Ballkan është realizuar dhe mundësuar marrëveshja e roaming-ut pa pagesë, kur vjen puna për udhëtimet brenda rajonit”.

Veliaj theksoi gjithashtu se digjitalizimi do t’i afrojë më shumë, jo vetëm vendet, por edhe qytetarët e rajonit të Ballkanit, duke ulur kostot, por edhe duke shkëmbyer informacionin. /abcnews.al

davidplas_48213.jpg
ent ela11:26 | 08/03/2019

“Ka shumë punë për të bërë që zgjedhjet të jenë të lira e të ndershme”. Kështu u shpreh Presidenti i PPE Joseph Daul, gjatë takimit me një delegacion të udhëheqësve të rinisë të partive anëtare në PPE, në Ballkanin Perëndimor, ku është folur për aktualitetin në rajon dhe për perspektivat e rinisë për situatën politike. Sipas tij rinia pëson e para nga korrupsioni dhe e detyron atë të emigrojë.

“Takova një delegacion të udhëheqësve të rinisë të partive anëtare në PPE, në Ballkanin Perëndimor, për të folur për aktualitetin në rajon dhe për perspektivat e rinisë për situatën politike.

Rinia pëson e para nga korrupsioni sistematik dhe mungesa e pavarësisë së gjyqësorit dhe shtetit ligjor, zhvillime që bllokojnë përparimin e suksesshëm të vendeve të tyre dhe e detyrojnë rininë t’i braktisin këto vende duke iu drejtuar emigracionit.

Por rinia është gjithashtu dhe një nga grupimet me të rëndësishme të alternativës së nevojshme: ne kemi nevojë për gatishmërinë, bashkëpunimin dhe dedikimin e tyre të plotë drejt paqtimit në rajon, nëse ne dëshirojmë që vendet e Ballkanit Perëndimor të vazhdojnë rrugëtimin e tyre demokratik dhe Europian.

Ne duhet të rivendosim besimin që ato kanë humbur tek institucionet demokratike në vendet e tyre dhe për përfaqësimin e tyre dhe interesit të tyre nga udhëheqësit e zgjedhur.

Mbi të gjitha, ç’ka ka të bëjë me gjithë rajonin, sa i përket zgjedhjeve, ka shumë punë për të bërë që ato të jenë më të vërtetë të lira, të ndershme dhe transparente”. /abcnews.al

ditmir-bushatii123.jpg
G. P.22:15 | 05/12/2018

Më 4 dhe 5 Dhjetor, Ministrat e Punëve të Jashtme të vendeve të NATO-s u mblodhën në Bruksel, ku diskutuan një sërë çështjesh të rëndësishme për sigurinë e Aleancës. Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati, solli në vëmendje rëndësinë strategjike të Ballkanit Perëndimor për NATO-n.

Në tryezën e punës së Ministrave të Punëve të Jashtme të vendeve të NATO-s që u mblodhën në Bruksel u diskutuan edhe zhvillimet e fundit në Ballkanin Perëndimor. Aleatët dhe Përfaqësuesja e lartë e BE ritheksuan rëndësinë e Ballkanit Perëndimor për të dy organizatat, duke riafirmuar vullnetin për angazhimin dhe bashkëpunimin në ndihmë të vendeve të rajonit, në rrugën e integrimit evropian dhe euroatlantik.

Në këtë kuadër, Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati solli në vëmendje rëndësinë strategjike të Ballkanit Perëndimor për NATO-n, bazuar në vlerat e përbashkëta, rëndësinë gjeopolitike të rajonit dhe ndikimin malinj të aktorëve të tretë në Ballkanin Perëndimor.

Duke u ndalur tek Kosova, Ministri Bushati riafirmoi mbështetjen për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, i cili duhet të normalizojë plotësisht marrëdhëniet mes dy vendeve, t’i hapë rrugën procesit të pajtimit dhe më tutje afrimit të Kosovës në familjen euro-atlantike. Gjatë zhvillimit të Ministerialit, Ministri Bushati zhvilloi takime bilaterale me homologët nga Hungaria, Norvegjia dhe Greqia./abcnews.al

PARLAMENTI-EUROPIAN-MBULM.mpg_snapshot_00.01-1280x720.jpg
G. P.10:25 | 29/11/2018

Parlamenti Europian pritet të diskutojë sot rezolutat mbi vendet e Ballkanit Perëndimor të hartuara nga Komiteti i Punëve të Jashtme. Gjatë ditës së sotme deputetët europianë do të vlerësojnë progresin e bërë nga Kosova, Shqipëria, Maqedonia dhe Mali i Zi në rrugën e tyre drejt pranimit të mundshëm në BE. Sa i përket Serbisë, Parlamenti Europian do të miratojë një rezolutë parlamentare, fokusi i së cilës do të jetë një dokument që përfshin 5 fusha të ndryshme, duke përfshirë edhe dialogun me Kosovën. Parlamenti do të votojë gjithashtu për azhornimin e kushteve për t’i rifutur përkohësisht kontrollet e brendshme kufitare në zonën Shengen./abcnews.al

edi-rama-2.jpg
G. P.14:46 | 19/11/2018

Kryeministri Edi Rama ka marrë pjesë në forumin “Ekonomia takohet me politikën”, zhvilluar në Vjenë. Në një konferencë për shtyp së bashku me kancelarin e Austrisë, Sebastian Kurz dhe komisionerin e Bashkimit Europian për Zgjerimin, Johannes Hahn, kreu i qeverisë e vuri theksin tek bashkëpunimi midis vendeve të rajonit.

Shqipëria do të bashkëpunojë me vendet e Ballkanit Përëndimor me qëllim që ti japin qytetarëve atë që meritojnë. Këtë angzahim shprehu kryeministri Edi rama në Vinë ku ishte pjesë e forumit “Ekonomia takohet me politikën”.

Edi Rama, Kryeministër: “Nuk dua të zgjatem, sepse e di që Kancelari ka gjëra më të mira për të bërë se sa të dëgjojë përsëri të gjithë fjalimet e liderave të Ballkanit Perëndimor pasi qëndroi një orë e gjysmë me të gjithë ne, por dua të them thjesht dy gjëra. E para, që jemi shumë të përkushtuar ndaj bashkëpunimit rajonal dhe jemi shumë mirënjohës për punën mbikqyrëse të Komisonerit Hahn dhe e dyta, që jemi duke u përballur me sfidat e bashkëpunimit dhe kuptojmë që ky është një proces ku asgjë nuk është e lehtë dhe asgjë nuk të jepet si e mirëqenë, por jam i sigurt që do të jemi në gjendje të tejkalojmë problemet dhe do t’i japim qytetarëve tanë atë që meritojnë”.

Në një konferencën e përbashkët për shtyp kancelari i Austrisë, Sebastian Kurz nënvizoi se BE do të jetë i plotë vetëm kur vendet e Ballkanit Perëndimor të jenë anëtare.

Sebastian Kurz, kancelar i Austrisë: “Për këtë arsye mbështesim vendet e Ballkanit Perëndimor në rrugën e tyre drejt BE dhe jemi fokusuar veçanërisht në këtë rajon gjatë presidencës sonë të BE. Sot kemi mundësi të përqendrohemi tek tre çështje me rëndësi, E para, rruga e rajonit drejt BE-së, e dyta, bashkëpunimi i domosdoshëm rajonal dhe e treta, zgjidhja e konflikteve bilaterale”.

Komisioneri i Bashkimit Europian për Zgjerimin, Johannes Hahn, risolli në vëmendje se vendet e rajonit duhet të gjejnë mënyra, për të shfrytëzuar dhe mobilizuar potencialet që kanë e për këtë është e rëndësishme që vendet të tregohen më të shpejta për të gjetur dakordësinë midis tyre për një numër çështjesh, duke rritur më tej bashkëpunimin ndërrajonal.

Johannes Hahn, komisioner i BE për zgjerimin: “Siç e dini, zgjerimi i BE me vendet e Ballkanit Perëndimor është një prej përparësive kyçe të presidencës austriake dhe pikë së pari jemi shumë të lumtur që kemi zgjedhur këtë si përparësi dhe e dyta, jo vetëm që e kemi zgjedhur, por që kemi bërë hapa konkretë në këtë drejtim dhe takimi i sotëm është një provë i këtij angazhimi të fortë”.

Kryeministri Edi Rama shoqërohet në këtë forum nga ministri i transporteve dhe energjitikës Damian Gjiknuri dhe ministri i turizmit Blendi Klosi. Gjatë vizitës në Austri, kryeministri Rama është i ftuar nga kancelari Kurz në një darkë për të kundërshtuar anti semitizmin ku do të jetë i pranishëm dhe kryeministri i Izraelit Beniamin Netanjahu./abcnews.al

haradinaj-1.jpg
G. P.11:52 | 19/11/2018

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka marrë pjesë në një mëngjes pune në Vjenë bashkë me kryeministrat e Ballkanit Perëndimor. Takimi në fjalë është organizuar nga kancelari austriak, Sebastian Kurz, për të diskutuar rreth perspektivës evropiane të rajonit.

Në këtë takim ka qenë i pranishëm dhe kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, ajo e Serbisë, Ana Brnabiç, ai i Malit të Zi, Dushko Markoviç dhe Denis Zvizdiç si përfaqësues i Bosnje Hercegovinës.

Ndryshe nga kolegët e tij, kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev ka anuluar shkuarjen në takim për shkak të problemeve të brendshme politike. I pranishëm në Vjenë ka qenë edhe komisioneri evropian për Politika të Jashtme të Zgjerimit dhe Fqinjësisë, Johannes Hahn dhe Komisionerja e BE-së për Ekonomi dhe Shoqëri Digjitale, Maria Gabriel./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono