babalja

BABALE-1280x720.jpg
ent ela18:44 | 10/01/2019

Albert Veliu, i njohur si “Babalja”, është arratisur nga Kosova. I dyshuari për “kallëzim të rremë” në lidhje me fabrikimin e një audio-përgjimi të vëllait të ish-ministrit të brendshëm, ka ikur në Hungari. Por avokati i tij në Kosovë, Tom Gashi, tha për ABC News se Babalja i është bashkuar familjes së tij në Belgjikë, ku ka kërkuar azil politik.

Albert Veliu, i njohur si “Babalja”, personazhi që trazoi politikën majin e vitit 2018 përmes audio-përgjimit ku pretendonte të fliste me vëllanë e ish-ministrit të Brendshëm për çështje droge, është arratisur nga Kosova. Teksa po hetohet nga Prokuroria e Tiranës për akuzën e “kallëzimit të rremë”, Veliu, i ndaluar më herët në Kosovë ku edhe kërkoi azil politik, është larguar drejt Hungarisë.

Burime pranë prokurorisë së Tiranës konfirmuan se në fund të Dhjetorit 2018 janë informuar në rrugë zyrtare nga drejtësia e Hungarisë për arrestimin e Albert Veliut në territorin e tyre. Veliu është prangosur për llogari të masës së sigurisë “arrest në burg” dhënë në mungesë nga drejtësia në Shqipëri. Për këtë shkak, drejt Hungarisë ëshë dërguar një kërkesë për esktradimin e tij në vendin tonë për t’u vënë në dispozicion të drejtësisë.

Por situata duhet se do të jetë edhe më e komplikuar. Në një komunikim telefonik me avokatin e tij në Kosovë, Tom Gashi, ABC News mësoi se Albert Veliu nuk ndodhet në Hungari, por në Belgjikë.

“Unë jam informuar se Albert Veliu është arrestuar në 25 Dhjetor 2018 në Hungari. Ai është liruar dy ditë më vonë, në 27 dhjetor, pasi është provuar se anëtarët e tjerë të familjes së tij kishin statusin e azilkërkuesit në Bruksel”, tha avokati. Sipas Gashit, më tej Veliu është liruar dhe lejuar të shkojë në Bruksel tek familjarët e tij, ku edhe ka kërkuar azil politik.

Marrja e deklarimeve të Albert Veliut është një nga veprimet e fundit hetimore të kësaj çështjeje, për të cilën janë nën hetim edhe Fredi Alizoti, i dyshuar si aktruesi i zërit të vëllait të ish-ministrit, gazetari Jetmir Olldashi dhe deputeti Ervin Salianji. Hetimi i kësaj çështje nisi nga Prokuroria për Krimet e Rënda por pas disa muajsh i kaloi për kompetencë Prokurorisë së Tiranës./abcnews.al

BABALJA-TEK-TIRANA-1280x720.jpg
ent ela15:20 | 12/11/2018

Gjykata e Tiranës la të pandryshuara masat e sigurisë të dhënë me herët nga Krimet e Rënda për tre nga katër personat e vënë në hetim për çështjen “Babalja”. Ata akuzohen për “kallëzim të rremë”, në lidhje me audio-përgjimin ku pretendohet se Albert Veliu, Babalja, bisedonte me vëllain e ish-ministrit të brendshëm për çështje droge.

Sipas vendimit të Fredi Alizoti do të vijojë të hetohet më masën e sigurisë “arrest në burg” ndërsa gazetari Jetmir Olldashi në “detyrim për paraqitje”. Gjykata la të pandryshuar edhe masën “arrest në burg” në mungesë për Babalen, masë e paekzekutuar për shkak se ai ndodhet në Kosovë në statusin e azilkërkuesit. Masa ndaj tre të dyshuarve u rivlerësua pasi Prokuroria për Krimet e Rënda shpalli moskompetencë, duke ia kaluar dosjen Prokurorisë së Tiranës. I katërti i dyshuar për këtë çështje është deputeti i PD, Ervin Salianji, i cili hetohet pa masë sigurie. /abcnews.al

albert-veliu.png
G. P.16:55 | 26/10/2018

Prokuroria për Krimet e Rënda shpalli moskompetencë për hetimin e çështjes “Babalja”. Dosja me katër persona të akuzuar për “kallëzim të rremë”, mes të cilëve edhe deputeti Ervin Salianji, i ka kaluar Prokurorisë së Tiranës.

Prokuroria për Krimet e Rënda ia ka kaluar Prokurorisë së Tiranës përgjegjësinë e hetimit të çështjes “Babalja”. Më shumë se gjashtë muaj nga nisja e procedimit penal pas publikimit të një audio-regjistrimi ku pretendohej se Albert Veliu, Babalja, fliste me vëllain e ministrit të Brendshëm për çështje droge, Krimet e Rënda shpallën moskompetencë. Shkak është bërë akuza e “kallëzimit të rremë” e ngritur ndaj katër personave për çështjen, vepër penale jashtë kompetencës së Krimeve të Rënda. Nga ana tjetër, kjo prokurori do të vazhdojë hetimin për “trafikun e narkotikëve” veprën penale për të cilën u regjistrua procedimi penal. Dosja “Babalja” u dërgua në Prokurorinë e Tiranës me katër persona nën hetim, deputetin Ervin Salianji, Albert Veliun, Fredi Alizotin dhe gazetarin Jetmir Olldashi.

Hetimi i çështjes “Babalja”, histori që trazoi jo pak skenën politike në vend, mori tjetër rrjedhë pasi Fredi Alizoi pranoi të kishte qenë aktruesi i zërit të Agron Xhafajt, vëllait të Fatmir Xhafajt, në audio-përgjimin e “Babales”. Por, pas arrestimit të tij në Tetor 2018 u publikua një video-përgjim ku pohonte se ishte shoqëruar për Prokurorinë për Krimet e Rënda nga kreu i Policisë së Shtetit. Për llogari të hetimit dhe dinamikave të papritura të tij, Prokuroria për Krimet e Rënda mori deklarimet e më shumë se 15 personave, mes të cilëve edhe deputetët Salianji e Taulant Balla, si dhe ish-kreut të Policisë Bashkike të Tiranës, Florenc Hoxha./abcnews.al

ALIZOTI-BALLAFAQIMI-1280x720.jpg
ent ela15:02 | 14/10/2018

Fredi Alizoti, i vetëdeklaruar si aktori i zërit të Agron Xhafajt në audio-përgjiminqë trazoi politikën shqiptare, është i gatshëm të përballet me “Babalen”. Avokati i Alizotit tha për “ABC News” se do të kërkojë në vijim këtë lloj veprimi hetimor.

Fredi Alizoti, i dyshuari si imituesi i zërit të vëllait të ministrit të brenshëm në audiopërgjimin  e “Babales”, është i gatshëm të përballet me Albert Veliun.

Pretendimi i 45 vjeçarit, që deklaroi para prokurorëve se iu premtuan 100 mijë euro për aktrimin e Agron Xhafajt, u konfirmua për “ABC News” nga avokati i tij, Ilir Dode.

I kontaktuar përmes telefonit, avokati Dode tha se ballafaqimi mes Alizotit dhe Veliut është një nga veprimet hetimore që do të kërkohet edhe prej tij në vijim.

“Klienti im është i gatshëm për një ballafaqim me Albert Veliun, pasi ka interes të dalë në dritë e gjithë e vërteta që pretendon. E vërteta që i mbrojturi prej meje ka pohuar edhe në deklarimet e tij para Prokurorëve për Krimet e Rënda. Në ditët në vijim, në funksion të një hetimit të plotë dhe të gjithanshëm, do të kërkojmë kryerjen e një ballafaqimi, por edhe të disa veprimeve të tjera hetimore”.

Por ky veprim duket në kufijtë e të pamundurës derisa Albert Veliu të jetë në duart e autoriteteve shqiptare. Aktualisht “Babalja” ndodhet në Kosovë në statusin e azilkërkuesit politik. Të enjten ai u arrestua nga Policia e Kosovës bazuar në një masë sigurie “arrest në burg” caktuar për të në mungesë nga Krimet e Rënda, por një ditë më vonë Gjykata Themelore e Prishtinës e liroi, duke refuzuar kërkesën e prokurorisë për izolim në paraburgim. Në mungesë të një marrëveshjeje ekstradimi me Kosovën, sjellja e tij në Shqipëri pritet të bazohet në marrëveshjet përkatëse juridike ndërshtetërore për dorëzim në pikëkalimin kufitar.

Aktualisht për çështjen “Babalja” Prokuroria për Krimet e Rënda ka regjistruar si persona nën hetim Albert Veliun, Fredi Alizoti, gazetarin Jetimir Olldashi dhe deputetin Ervin Salianji. /abcnews.al

 

 

balla-1.png
G. P.13:16 | 11/10/2018

Pasi kryeministri e konsideroi komplot për rrëzimin e qeverisë, numri dy e Partisë Socialiste e ka konsideruar çështjen “Babalja” një puç me video i organizuar nga Partia Demokratike.

“Kryetari ende në detyrë i kësaj partie duhet të vinte të kërkonte ndjesë publike për përfhsirjen e turpshme të një prej partive më të mëdha të këtij vendi. Dhe kontakti i tyre me partinë demokratike sipas materialeve të prokurorisë është deputeti, koordinatori i Lulzimit, Ervin Salianji, i cili ka qenë dhe personi, i cili ka vënë në shërbim edhe gazetarin Jetmier Olldashi dhe që po aq e rëndë është nga ajo që është bërë publike, që ky gazetar paskësh punuar apo pjesë e infiltrimit edhe nga SHISH. Kjo e bën edhe më të rëndë të gjithë këtë histori puçi ku në krye të saj është Partia Demokratike e Shqipërisë”, u shpreh Balla.

Nga salla e seancave plenare ku opozita mungoi, Taulant Balla tha se videoregjistrimi i Alizotit është gatuar në selinë blu.

“Edhe transmetimi i pretenduar për të hedhur poshtë provën përforcon dyshimin e kësaj maskarade të dakordësuar mes një deputeti të PD-së nën hyqmin e Lulzim Bashës dhe dy personazheve”, theksoi kreu i grupit parlamentar të PS-së./abcnews.al

fatmir-xhafaj.png
G. P.12:25 | 11/10/2018

Ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj, ka reaguar për herë të parë pas publikimit nga deputeti i PD, Ervin Salianji të videos së kunatit të Babales, Fredi Alizoti që implikon drejtorin e Përgjithshëm të Policisë së Shtetit Ardi Veliu. Xhafaj deklaroi se opozita i ka dalë në krah krimit dhe po sulmon Policinë e Shtetit me llumin e shoqërisë. 

Ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj, iu përgjigj interesit të medias lidhur me dosjen e njohur si “Babalja”, ku opozita akuzon qeverinë, prokurorinë dhe policinë se po bëjnë gjithçka për të nxjerrë të pastër Agron Xhafaj.

“Unë jam i pozicionuar qartë në bashkëpunim me partnerët ndërkombëtar. Pala tjetër ka zgjedhur një rrugë tjetër që është rruga që ti dalë krahë krimit, duke sulmuar policinë dhe strukturat e angazhuara në luftën kundër krimit të organizuar. Kanë zgjedhur partnerë të gabuar, llumin e këtij vendi”, tha ministri.

Shefi i Ministrisë së Brendshme tha se është një çështje që i takon drejtësisë, duke nënvizuar se ka kulturën e nevojshme politike dhe ligjore që të respektojë autoritetet e drejtësisë.

Nuk do preferoja të bëja një koment për këtë çështje për një arsye fare të thjeshtë se kjo është një çështje që i takon drejtësisë. Unë besoj se kam kulturën e nevojshme politike, institucionale, dhe ligjore që të respektoj në çdo rast autoritetet e drejtësisë dhe vendimmarrjen e tyre. Përsa i përket çështjes që përflitet është një çështje që besoj se është në hetim të plotë nga Prokuroria e Krimeve të Rënda. U takon atyre dhe gjykatës që të japin verdiktin”, u shpreh Xhafaj.

Deklarata e Xhafajt vjen pas publikimit të një video nga deputeti demokrat Ervin Salianji, ku në të shfaqej një person i quajtur Alfred Alizoti, i cili deklaron se është takuar me Taulant Ballën dhe se është shoqëruar në Prokurori, nga kreu i policisë Ardi Veliu.

“Kam përzgjedhur instrumentet e ligjshëm si Forca e Ligjit dhe task forca por edhe kam përzjedhur dhe e duhur partnerët siç janë partnerët gjermanë”, tha ai.

Alfred Alizoti, cilësohet nga Prokuroria e Krimeve te Rënda si personi që interpretoi zërin e Agron Xhafajt, ndërsa  ndaj tij gjykata ka vendosur masën e “arrestit në burg” deri në përfundim të hetimeve./abcnews.al

KRONIKE-VENDIMI-BABALE-MOTIVET.mpg_snapshot_00.04-1280x720.jpg
G. P.19:21 | 09/10/2018

“ABC News” ka siguruar një kopje të vendimit të Gjykatës për Krimet e Rënda, që la në qeli Fredi Alizotin, personin që paraqitet në audiopergjimin e Babales si Agron Xhafaj. Vendimi hedh dritë mbi deklarimet e Alizotit, arsyet pse pranoi të aktrojë zërin e Agron Xhafës, si edhe motivet që shtynë atë dhe personat e tjerë të përfshihen në këtë inskenim.

Një telefonatë e bërë në 1 qershor 2018 nga Fredi Alizoti drejt sallës Operative të Policisë së Fierit ka qenë surprizuese për Prokurorinë për Krimet e Rënda, që përgjonte prej dy javësh komunikimet e tij. Në këtë telefonatë 45 vjeçari pranonte para një zyrtari policie se dëshmia e Babales ishte false. Dy minuta më vonë ai ka pranuar të njëjtin fakt në një telefonatë me drejtuesin e Policisë së Fierit.

“Ajo që është bërë në përgjime. Ajo që është bërë me Babalen në përgjime. Kam qënë unë që e kam bërë. Unë kam qenë në vend të Agronit. Na premtuan 200 mijë euro. Unë s’i kam marrë asgjë. Mori Berti 70 mijë euro dhe iku, e kupton. Jam i sigurt dhe me dorën në zjarr”.

Bisedat që i kanë dhënë një kthesë të fortë hetimit zbardhen në vendimin e Gjykatës për Krimet e Rënda që caktoi masat e sigurisë për Alizotin dhe Olldashin, një kopje e të cilit u sigurua nga “ABC News”.

Vendimi hedh dritë mbi dëshmië e dhënë nga Fredi Alizoti në Prokurorinë për Krimet e Rënda. Sipas gjykatës, rreth muajve tetor-nëntor 2017 Babalja i ka thënë se donte t’i bënte një regjistrim shtetasit Agron Xhafajh, por nuk po i gjendet doitë anën sepse ai nuk e afronte. Babalja i kishte thënë gjithashtu të bënin një regjistrim ku Alizoti të hiqej sikur ishte Agron Xhafaj dhe si shpërblim do të merrnin 200 mijë euro nga deputeti me mbiemrin Salianji. Alizoti ka deklaruar më tek se biseda është regjistruar tek një lokal në Vlorë, përballë me atë të Agron Xhafatj dhe zëri në regjistrim ishte i tij, por nuk i kishte marrë paratë e premtuara.
Në pjesën arsyetuese të vendimit, Gjykata vlerëson edhe motivin që ka shtyrë të hetuarit e çështjes në atë që dyshohet të jetë inskenim i një audio-përgjimis.

Sipas gjykatës, Albert Veliu, Babalja, dyshohet se ka pasur motiv përfitimin financiar dhe përfitimin e statusit të azilantit për vete dhe familjen. Përfitimi financiar ka qenë motiv i dukshëm, sipas gjykatës, edhe për Fredi Alizotin. Ndërsa për gazetarin Olldashi, gjykata ngre dyshime se motivi i tij ka qenë denigrimi i figurës së Ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj./abcnews.al

edi-rama-1-1280x727.png
G. P.11:35 | 09/10/2018

Është zbuluar një pistë e re se përse iu servir publikut audiopërgjimi i njohur si Babalja. Ai që hedh dritë është kryeministri Edi Rama.

“Të jeni të bindur që shqiptarët do ta mësojnë nga A të ZH, jo me institucione, me emra me emra dhe me mbiemra kush është përfshirë në këtë konspiracion për rrëzimin e qeverisë, se i tillë është”.

Përpiqet të tregohet i rezerveruar me detajet pasi siç thotë vetë kryetari i qeverisë është në pritje që të dalë e vërteta e plotë.

“Unë s’dëshiroj të them më tepër, i di të gjitha nga fillimi deri në fund, sepse kam angazhuar një grup të posaçëm që është marrë nga fillimi deri në fund për të mësuar unë të vërtetën. Dhe pres që e vërteta të dalë e plotë. Nuk kam për të ta lënë pa e nxjerrë edhe sikur për një mijë e një arsye të mosarsyes të mbulohet apo të zbutet”.

Një fakt i ri që sjell kryeministri është përgatitja e skenarit mbi konspiracionin për rrëzimin e qeverisë. Ai flet për dy skuta shtetërore, por pa dhënë detaje se cilat janë ato.

“Në filmin Babale 1 në bashkëpunim me elementë të krimit, kemi korrupsion, kemi përfshirje të drejtpërdrejtë të partisë politike në bashkëpunim edhe me oferta korruptive dhe kemi edhe më shumë se kaq, sepse filmi është konceptuar dhe skenari është shkruar në dy skuta”.

Dihet konsiderata që ka për gazetarët megjithatë kryeministri i fton që të mos lejojnë që të kalojë si shfaqja e radhës.

clirim-gjata.png
G. P.19:13 | 07/10/2018

Një ditë pasi Gjykata e Krimeve të Rënda caktoi masën e sigurisë “detyrim paraqitje” për gazetarin Jetmir Olldashi, avokati i tij Çlirim Gjata kërkoi publikisht nga prokuroria t’i vërë në dispozicion dosjen si dhe procedurat sipas të cilave është bërë ekspertiza e audiopërgjimit të realizuar nga Olldashi.

Përpara Prokurorisë së Krimeve të Rënda, avokati i gazetarit Jetmir Olldashi që realizoi investigimin gjatë të cilit u pretendua se u përgjua vëllai i ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj, i kërkoi organit të akuzës t’i vërë në dispozicion dokumentet ku është bazuar që vendosi masën “detyrim paraqitje” ndaj Olldashit.

“Të na vihet në dispozicion akti ekspertimit në dy gjuhë. Janë të detyruar ligjërisht të na e japin. Në qoftë se nuk përgjigjen atëherë ne e kemi plotësisht të themi që këtu kemi një proces të montuar politikisht kundër gazetarit Olldashi. Nëse është thirrur Olldashi si person që ka dijeni për çështjen njëherë, apo të thirren dhe persona të tjerë. Atëherë shumë bukur. Pse nuk u thirr edhe shtetasi Xhafa si person që ka dijeni për çështjen, por thjeshtë depozitoi zërin dhe iku? Pse nuk thirret kryeministri si person që ka dijeni për çështjen kur ka dijeni për aktin e ekspertimit”, u shpreh avokati Gjata.

Të premten, Prokuroria për Krimet e Rënda i dha një kthesë të papritur hetimit të çështjes “Babalja”  pasi dyshon se zëri që bisedon me Albert Veliun në audiopërgjimin e publikuar nga Partia Demokratike e që u pretendua se është i Agron Xhafajn, nuk është ai i vëllait të ministrit të Brendshëm, por i një shtetasi tjetër, Fredi Alizoti.

Me akuzën për “kallëzim të rremë” prokurorët Përparim Kulluri dhe Gentian Osmani kërkuan arrestimin e Albert Veliut dhe Fredi Alizotit. Ndërsa për gazetarin Jetmir Olldashi “detyrim paraqitje”. Kërkesat e Prokurorisë morën miratimin e Gjykatës./abcnews.al

balla-dhe-salianji.jpg
G. P.17:29 | 07/10/2018

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, ka shigjetuar opozitën përmes një postimi në Twitter.

“Rrallë ka momente në historinë politike, kur fytyra e opozitës si institucion dhe nevojë për një vend, i bie të shpëtohet nga kundërshtari në mazhorancë. Zbardhja e Babale 1 dhe 2 i shërben edhe shpëtimit të PD”, shkruan Balla.

Menjëherë pas këtij postimi ka reaguar deputeti i Partisë Demokratike, Ervin Salianji.

“Për të mbuluar përfshirjet e tua Taulant, Edi Ramës do i duheshin 5 vjet, jo 5 muaj, si në rastin e vëllait Agron, për të falsifikuar e prishur provat. Ti nga “furra” jote për 6 ditë nxorre tabulate telefonike “të skaduara”, por ato nuk bindin dot as miqtë e tu të krimit! Sot është dita për të thënë, nuk keni parë gjë akoma”, thotë deputeti i selisë blu./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono