babale

KRONIKE-VENDIMI-BABALE-MOTIVET.mpg_snapshot_00.04-1280x720.jpg
ent ela10:19 | 05/12/2018

Gjykata e Apelit në Tiranë la të pandryshuar masën e sigurisën “arrest në burg” Fredi Alizotin, i dyshuar si personi që aktroi zërin e Agron Xhafajt në audiopërgjimin e Babales. Alizoti akuzohet për veprën penale të “kallëzimit të rremë”.

Kolegji penal i përbërë nga gjyqtarët Flutura Skënderi, Alaudin Malaj dhe Artur Gaxha la të pandryshuar edhe masën e sigurisë “detyrim për paraqitje” për gazetarin Jetmir Olldashi.

Ndërsa Albert Veliu, i njohur si Babalja, aktualisht në statusin e azilkërkuesit në Kosovë, nuk e ka ankimuar masën “arrest në burg” dhënë në mungesë për të.

Për të njëjtën çështje Prokuroria e Tiranës po heton në gjendje të lirë edhe deputetin Ervin Salianji. Fillimisht çështja u hetua nga Krimet e Rënda, por më pas i kaloi për kompetencë Prokurorisë së Tiranës. /aqbcnews.al

POLITIKA-NE-ABC-NEWS-DY-BABALE-MES-RAMES-E-BASHES-DHE-PROKURORISE-13.10.2018.mpg_snapshot_05.53-1280x720.jpg
G. P.16:51 | 13/10/2018

Historia e Babales, e nisur si një audiopërgjim që implikonte vëllain e ministrit të Brendshëm, prodhoi një të ngjashëm javën politike që lamë pas, duke bërë lëmsh dy krahët e politikës, vetë prokurorinë por edhe median e opinionin publik. Këtë zhvillim me gjithë dritëhijet e veta sjell këtë javë Mimoza Kociu në Politika në ABC News. 

Ky personazh nga Vlora i njohur me emrin Babalja, që pretendon se ka regjistruar një telefonatë me vëllain e ministrit të Brendshëm, për trafik droge, po u shpenzon kohë e energji të pamata Kryeministrit të vendit, kreut të opozitës e organit të akuzës. E si të mos mjaftonte, ky personazhi tjetër nga Fieri, mik i Babales, Alfred Alizoti, shfaqet me dy variante të ndryshme, herë si aktori i kontraktuar nga Babale per llogari të opozitës, për të qenë zëri i vëllait të ministrit të Brendshëm, e një herë si i joshur vetë nga mazhoranca, duke bërë kështu lëmsh të dy krahët e politikës, vetë prokurorinë, por edhe median e opinionin publik.

Lulzim Basha e Ervin Salianji ishin dy deputetët e opozitës, që u thirrën për t’u marrë në pyetje në prokurori, e ndërsa fokusi publik mbetej tek ajo ngjarje, krimi vijoi të spikaste me goditje, me një polici që u shfaq e coroditur, teksa krerët politikë flisnin për suksese. Madje u desh një gjest i papritur i Kryeministrit, mbyllja e pikave të basteve, për ta zbutur këtë panoramë, por edhe pranuar, se krimi ka nevojë për një paketë të re ligjore për t’u luftuar.

Po çfarë ndodhi javën politike që lamë pas?

Pas paralajmërimit të parë, të një akti të prokurorisë nga një studio TV, që u provua 3 ditë më vonë, Kryeministri e mbylli atë fundjavë me një paralajmërim të dytë, që ia bënte Bashës përmes tëitterit, se të hënën do kishte të reja për të publikuar.

Të hënën, e reja e parë e ditës, ishte një sasi e vogël tritoli, e hedhur dhe ende e pazbardhur nga kush, në oborrin e banesës së të afërmve të Xhisiela Malokut, vajzës që denoncoi në polici dhunën e djalit të një deputeti të zonës, e më pas u tërhoq publikisht nga varianti i parë.

Pak më vonë, Xhisiela artikuloi një variant të ngjashëm, e më direkt kundër PD-së dhe opozitës. Kjo lloj qasje, i heq një barrë publike, për pasojë mund të fokusohet tek çështja “Babale”. I mëshoi fort variantit të vetëdenoncimit të Alfred Alizotit, duke akuzuar opozitën.

Në fakt në analizën e ardhur nga Britania e Madhe, tashmë e dalë në media, nuk ka një konfirmim kujt i përkiste zëri që komunikonte me Babalen. Në dokumentin e përkthyer nga ministria e Drejtësisë, thuhet se cilësia e zërit të asaj telefonate, është e dobët dhe pamundëson një konkludim .

Por Kryeministri duket i bindur edhe nga vetëdenoncimi i Alizotit, ndërsa e vetmja gjë e re në qëndrimin e njohur se audiopërgjimi ishte fals, ishte kjo frazë misterioze

“Monstruoze është shpifja ndaj ministrit, u sajua në dy skuta të shtetit, me të cilat do të presim me durim që të hedhë dritë hetimi i mëtejshëm i Prokurorisë”.

Përballë tij, Lulzim Basha nuk kishte dhënë një reagim zanor për vetëdenoncimin e Alfred Alizotit, që rrëzonte si fals audiopërgjimin e Babales dhe implikonte deputetin e tij Ervin Salianji, Rama që e kishte ndjekur me përgjigje e batuta në rrjetet sociale, e nisi javën duke e akuzuar se i kishte kërkuar pushtet në tavolinë, gjatë marrëveshjes së 18 Majit të vitit të kaluar.

Mediat siguruan dëshminë e Alfred Alizotit, bazuar në të cilën Gjykata pranoi kërkesën e prokurorisë për arrest me burg për të dhe Babalen, për kallëzim të rremë, e me të njëjtën akuzë por paraqitje me detyrim për gazetarin që kishte bashkëpunuar me Babalen, për investigimin e tij.

“Sipas gjykatës, rreth muajve tetor-nëntor 2017 Babalja i ka thënë se donte t’i bënte një regjistrim shtetasit Agron Xhafaj, por nuk po i gjendet dotë anën sepse ai nuk e afronte. Babalja i kishte thënë gjithashtu të bënin një regjistrim ku Alizoti të hiqej sikur ishte Agron Xhafaj dhe si shpërblim do të merrnin 200 mijë euro nga deputeti me mbiemrin Salianji. Alizoti ka deklaruar më tek se biseda është regjistruar tek një lokal në Vlorë, përballë me atë të Agron Xhafatj dhe zëri në regjistrim ishte i tij, por nuk i kishte marrë paratë e premtuara. Sipas gjykatës, Albert Veliu, Babalja, dyshohet se ka pasur motiv përfitimin financiar dhe përfitimin e statusit të azilantit për vete dhe familjen. Përfitimi financiar ka qenë motiv i dukshëm, sipas gjykatës, edhe për Fredi Alizotin. Ndërsa për gazetarin Olldashi, gjykata ngre dyshime se motivi i tij ka qenë denigrimi i figurës së Ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj”.

Në këtë tejngopje të opinionit, me retorikë, akuza e dokumente, zëri i Bashës tingëlloi i dobët:

“Regjistrimi është i vërtetë dhe zëri është i Agron Xhafajt”.

Si zakonisht ryeministri e ironizoi nga Tëitteri, por pak orë më vonë, befasoi publikimi i një videoje të dytë. Deputeti Ervin Salianji i përmendur në përgjimet e prokurorisë ndaj Babales e Alizotit si personi që kishte premtuar 200 mijë euro, publikoi në emisionin më të ndjekur TV të mbrëmjes, Opinion, një videoregjistrim të Alfred Alizotit. Salianji nuk tha se kush e kishte realizuar e kush ia kishte dhënë, por në videoregjistrimin pak minutësh, Alizoti shfaqej tek rrëfente në mënyrë të çlirët, pa e ditur se personi që kishte përballë po e regjistronte, tek rrëfente një tjetër variant të historisë, e implikonte drejtorin e policisë së shtetit dhe një Taulant, që Salianji e lexoi si Taulant Ballën, si palët që ishin investuar për Alizotit.

Ishte radha e Lulzim Bashës të fliste për komplot, por sipas tij shtetëror, për të mbrojtur Agron Xhafajn, vëllain e ministrit të Brendshëm.

Topi është në fushën e prokurorisë, që duhet të zbardhë këtë histori me dy Babale, e pozicionin e vëllait të ministrit të Brendshëm, e nëse do thërrasë edhe eksponentë të mazhorancës, njëlloj siç bëri me ata të opozitës. /abcnews.al

BABALE-1280x720.jpg
ent ela17:05 | 12/10/2018

Është liruar nga paraburgimi, Albert Veliu, i njohur si Babalja, një ditë pas arrestimit të tij në qendrën e azilit në Prishtinë. Lajmi është konfirmuar nga avokati i Veliut, Tom Gashi, që sqaroi në një lidhje telefonike për ABC News, se lirimi i tij u bë me vendim gjykate.

Sipas avokatit Gashi, klienti i tij ka dalë sot para gjykatës në Prishtinë e cila ka rrëzuar urdhrin për arrestimin e Albert Veliut, pasi ai ka kërkuar azil në Kosovë dhe është në pritje të një përgjigje lidhur me procedurën e azilit.

“Vendimi është marrë para disa minutash. Ka procedurë të rregullt të azilit. Nuk mund të kërkohet arrestimi nga shteti prej nga ka ikur për të kërkuar azil politik. Pa përfunduar procesi i azilit nuk mund të arrestohet, sidomos kur kërkesa vjen nga shteti nga ku është larguar”.

Babalja u arrestua disa muaj më parë pranë Ferizajt të Kosovës, ku kishte hyrë ilegalisht.

Disa ditë më parë për të u vendos në mungesë masa e sigurise “Burg pa afat” nga gjykata e krimeve të rënda në Shqipëri, lidhur me audiopërgjimin e një bisedë të pretenduar mes tij dhe Agron Xhafajt. /abcnews.al

ervin-salianjiiiiiii.png
G. P.12:09 | 12/10/2018

Në vizitën e tij të tretë për dosjen “Babalja” tek Krimet e Rënda, deputeti i Partisë Demokratike, Ervin Salianji dha shpjegime në cilësinë e personit nën hetim. Gjatë dy orëve ai iu përgjigj prokurorëve, duke sqaruar si siguroi videon dhe emra të personave të tjerë që kanë dijeni për çështjen.

Për të dytën herë brenda pak ditësh, deputeti i Partisë Demokratike, Ervin Salianji, u paraqit në Prokurorinë për Krimet e Rënda për t’u pyetur nga prokurorët e dosjes “Babalja”. Për gati dy orë ai dha shpjegime prokurorëve, por këtë radhë në cilësinë e personit nën hetim për akuzën e “kallëzimit të rremë”. Vend të konsiderueshëm në seancë kanë zënë pyetjet për video-përgjimin e Fredi Alizotit të publikuar prej tij të martën në programin “Opinion”. Salianji ia faturoi një deklarate të kryeministrit Edi Rama statusin e tij të ri si “person nën hetim”, por theksoi se kishte identifikuar persona të tjerë që kanë dijeni për çështjen.

“Fakte të tjera që gjenden në fashikullin e Prokurorisë, prokurorisë mund t’i kenë dalë nga vëmendja që Taulanti prej Librazhdi dhe Ard Veliu nga Delvina kanë paguar dhe kanë dhënë “një pako të mirë”  për dëshmitarin kryesor të prokurorisë”.

Pyetjes nëse i beson videos së parë apo të dytë të Fredi Alizotit Salianji iu përgjigj:

“Unë besoj në Zot, tek Alizoti beson Edi Rama”.  ​

Sipas burimeve pranë Krimeve të Rënda në deklarimet e tij Salianji ka pohuar se video-përgjimin e Fredi Alizotit e ka siguruar në qershor të këtij viti. Sipas tij, atë e kishte lënë në recepsionin e selisë së Partisë Demokratike Florenc Hoxha, ish-kreu i Policisë Bashkiake Tiranë. Sipas Salianjit, videoja e Alizotit ishte realizuar në momente relaksi dhe qetësie të plotë.  /abcnews.al

ervin-salianjiii.png
G. P.10:19 | 12/10/2018

Mëngjesin e sotëm deputeti i Partisë Demokratike, Ervin Salianji, u paraqit pranë Prokurorisë së Krimeve të Rënda për të dhënë deklarimet e tij në lidhje me hetimet që po bëhen për llogari të dosjes së njohur si “Babalja”.

Pak ditë më parë, më 5 Tetor, emri i deputetit demokrat është regjistruar si person nën hetim për kallëzim të rremë kryer në bashkëpunim. Nën hetim sëbashku me Salinajin janë dhe Albert Veliu, Fredi Alizoti e gazetari Jetmir Olldashi.

Fredi Alizoti në dëshminë e dhënë në prokurori në datë 1 Qershor të këtij vitit pretendon se Albert Veliu (Babalja), të cilin e njihte prej 20 vitesh, rreth muajve Tetor-Nëntor të vitit 2017, i kishte thënë që donte t’i bënte një regjistrim Agron Xhafajt, vëllai i ministrit të Brendshëm, por nuk i gjente dot anën, pasi ai nuk e afronte.

Ai thotë se Babalja i kishte ofruar që të bënin një regjistrim ku ai të aktronte sikur ishte shtetasi Agron Xhafaj. Siç bën të ditur zyrtarisht Prokuroria për këtë shërbim “Babalja”, i kishte thënë që do të merrnin 200 mijë euro nga deputeti me mbiemrin Salianji.

Këtë bisedë e kishin regjistruar në Vlorë te një lokal përballë atij që kishte Agron Xhafaj. Sipas deklaruesit, “Babalja” kishte premtuar që do t’i jepte 100 mijë euro dhe se zëri i shfaqur në regjistrimin e bërë publik nga televizionet në bisedë me Babalen, ishte i tij.

Por prishja e pazareve dhe fakti që ngjarja mori përmasa të mëdha e shtyu Fredi Alizotin që të paraqitej para autoriteteve për të dhënë dëshminë e tij./abcnews.al

fredi-alizoti.png
G. P.13:30 | 11/10/2018

Fredi Alizoti, i dyshuari si aktrues i zërit të Agron Xhafajt, në audio-përgjimin e pretenduar mes tij dhe Albert Veliut, u thirr të enjten tek Krimet e Rënda ku u mor në pyetje për gati 3 orë. Burime të rezervuara konfirmuan për “ABC News” se Alizoti ka dhënë shpjegime të hollësishme për videon e publikuar dy ditë më parë në programin “Opinion”, ku ai pohonte se ishte transportuar në Tiranë nga kreu i Policisë së Shtetit dhe se ishte takuar nga një deputet. Para prokurorëve të çështjes ai ka sqaruar se biseda  e shfaqur në video-përgjim është zhvilluar në një bar pranë selisë së Partisë Demokratike. Alizoti ka pohuar për prokurorin edhe identitetin e bashkëbiseduesit, si edhe kohën kur është bërë kjo bisedë. Nga ana tjetër, Alizoti ankimoi masën e sigurisë “arrest në burg” dhënë për të nga Shkalla e Parë e Krimeve të Rënda. Përmes avokatit të tij Ilir Dode Alizoti ka depozituar një kërkesë në Apel ku kërkon ndryshimin e kësaj mase dhe caktimin e një mase më të butë.

Ndërkohë më herët gjatë ditës së sotme avokati mbrojtës i Alizotit ka kërkuar ndryshimin e masës së sigurisë për klientin e tij, i cili vetëm pak ditë më parë u la nga Gjykata e Krimeve të Rënda nën masën e sigurisë burg pa afat, pavarësisht se ia ka deklaruar me vullnet të lirë se ka aktuar në rolin e Agron Xhafës në videon e bërë sëbashku me Albert Veliun, të shpallur tashmë në kërkim.

Avokati: “Nuk kërkojmë lirimin, por caktimin e një mase më të lehtë sigurimi personal. Kriteret janë ato që thashë seancën e kaluar që Gjykata e Shkallës së Parë nuk i mori parasysh dhe që shpresojmë që Gjykata e Apelit t’i marrë parasysh”.

Pyetje: Ju keni komunikuar me klientin pas shfaqjes së një videoje të dytë dhe cili është versioni i tij paraprak mes një avokati dhe klienti?

Avokati: Kjo mbetet në kuadër të hetimit siç e thashë është sekret hetimor.

Pyetje: Klienti juaj do të pyetet për të dyja videot apo për më të fundit.

Avokati: Klienti im do të pyetet për të gjithë ngjarjen, nga fillimi deri në fund. Do të thotë të vërtetat e tij dhe do hetohet për të dalë e vërteta. Klienti im ka bërë disa deklarata, do bëjë deklarata të tjera, do thojë të gjithë të vërtetën e tij në funksion të drejtësisë.

Pyetje: Cila është e vërteta e Alizotit?

Avokati: Këtë do ta marrim vesh shumë shpejt.

Pyetje: Ju nuk keni informacion për këtë ngjarje?

Avokati: Unë kam informacion, por siç thashë është në kuadër të hetimit sekretit hetimor dhe dëmton hetimin nëse kemi shprehje paraprake të personave nën hetim.

/abcnews.al

BYRO-DT-10.mpg_snapshot_16.08-1280x720.jpg
G. P.20:56 | 10/10/2018

Në puntatën e radhës të emisionit “Byro Politike” nga gazetarja Juli Xhokaxhi u diskutua për ngjarjet më të rëndësishme politike në vend. Përpjekje për të hedhur dritë për ato personazhe që me dashje apo pa dashje janë bërë pjesë e realitetit politik në vend. Të ftuarit e sotëm ishin: Shefqet Muçi jurist, Jordan Daci jurist, Spartak Koka gazetar, Armand Bajrami gazetar.

Diskutim mbi dosjen “Babale” dhe audiopërgjimin e famshëm të kësaj çështjeje të lançuar që në maj të këtij viti. Fillimisht u bë një përmendje kronologjike e situatës. Ku u tregua se Alfred Alizoti ka pranuar se ishte ai që fliste ne audiopërgjim, kjo gjë e pasqyruar dhe në tabulatet telefonike. Alizoti në deklarimet para prokurorëve tha se i kishte premtuar një shumë prej 200.000 mijë eurosh dhe fakti që nuk kishte marrë këto para kishte bërë që të vetëdeklarohej.

Sipas Kokës, nga publikimi i videos mbrëmjen e kaluar situata ka marrë nje tjetër rrjedhë, prokuroria sqaroi se Alizoti është shoqëruar nga punonjës të policisë Fier më 1 qershor pas kërkesës së porkurorisë. Sipas të ftuarve, gjatë përgjimit të bisedave telefonike të shtetasit Albert Veliu ka rezultuar si person që ka komunikuar me të disa herë i shqetësuar duke bërë biseda për të cilat ka patur të dhëna gjatë përgjimit për përfshirjen e tij bashkë me shtetasin Albert Veliu në realizimin e audiopërgjimit.

Muçi shprehet se ajo që e ngatërron problemin është vetë politika. Kemi të bëjmë më ndërhyrjen në pushtetin gjyqësor. Duke u marrë me provat organet e shtetit deformojnë provat dhe disinformojnë publikut dhe çorjentojnë organet e drejtësisë. Sipas Dacit duhet të rezervohemi me daljen e konkluzioneve të prerave pasi mund të dalin surpriza nga ekspertiza. Përderisa nuk ka një provë të qartë nuk mund të shërbejnë.

Muçi: Me sistemin e drejtësisë në përballje të çështjeve Xhisiela-Babale çorientojne prokurorinë, nuk u interesojnë popullit por vetëm atyre që kërkojnë të shmangin vëmendjen e popullit nga hallet e përditshme.

Daci: “Gjykata e Krimeve të Rënda Gestapo moderne me zero pafajësi, njerëzit po masakrohen nga ky sistem dhe kjo lloj qasje, jo vetëm dëmton drejtësinë por edhe interesat e qytetarëve.”/abcnews.al

LAJME-19-_-I-FTUAR-SALIANJI.mpg_snapshot_00.39-1-1280x720.jpg
ent ela19:41 | 10/10/2018

Deputeti demokrat Ervin Salinaji konfirmoi në studion e Mbrëmje në ABC News se i ka depozituar Prokurorisë materialin bruto të audio përgjimit për rastin “Babale”, por akuzon prokurorinë se ka çuar për akt-ekspertim atë material që është publikuar në media.

“Përgjigja është e plotë që ne i kemi depozituar Prokurorisë atë që na është kërkuar. Ne kemi depozituar materialin e plotë, materiali tjetër bruto është më i cunguar dhe ne e kemi depozituar. Prokuroria nuk ka stilolapsin që ka bërë përgjimin Jetmir Olldashi. Prokuroria thotë që ka marrë një material nga mediat dhe jo atë që i kemi çuar ne”.

Salinaji sqaroi se në faqen 6 të Prokurorisë Geron Xhafaj thotë që i kam bllokuar thirrjet telefonike me Albert Veliun, por në faqen 15 del që i ka telefonuar më shumë se 30 herë me Albert Veliun.

“Në faqen 6 të Prokurorisë Geron Xhafaj thotë që i kam bllokuar thirrjet telefonike me Albert Veliun. Në faqen 15 Geron Xhafaj pasi thotë se ka bllokuar thirrjet del se ka telefonuar disa herë, më shumë se 30 herë me Albert Veliun”.

Përsa i përket komunikimit mes tij dhe Jetmir Olldashit, Salianji thotë se ata kanë njohje të vjetër, ndërsa do t’i ofrojnë garanci ligjore e publike për ta mbrojtur.

“Komunikimi mes Jetmir Olldashit dhe Veliut sepse kanë qenë në investigim. Unë me Jetmir Olldashin kam njohje të vjetër, 256 herë në muaj janë pak komunikime. Do t’i japim garanci ligjore e publike për ta mbrojtur sepse i gjithë shteti po turret te Olldashi për ta çuar në gjykatë”./abcnews.al

prokuroria-e-krimeve-te-renda.jpg
ent ela18:30 | 10/10/2018

Prokuroria e Krimeve të Rënda ka reaguar pas videos së re te Fredi Alizotit , te publikuar nga deputeti i PD, Ervin Salianji. Nëpërmjet një deklarate për shtyp Prokuroria për Krimet e Rënda sqaron opinionin për disa nga momentet e hetimit të deritanishem te dosjes “Babale”.

Sipas organit të akuzës, lidhur me autenticitetin e regjistrimit të bisedës së pretenduar midis shtetasve Albert Veliu dhe Geron Xhafaj , më 5 tetor 2018 u është regjistruar emri si persona nën hetim shtetasve Albert Veliu, Fredi Alizoti, Jetmir Olldashi dhe Ervin Salianji për veprën penale të “Kallzimit të rremë” të kryer në bashkëpunim.

Prokuroria sqaron se Fredi Alizoti ka qenë në përgjim për nevoja të hetimeve te kesaj dosjeje, me kerkese te prokurorit dhe vendim te gjykates date 24 maj, disa ditë para se Alizoti të komunikonte me sallën operative të policisë Fier dhe të merrej ne pyetje nga prokuroria.  Alizoti po pergjohej pasi ishte person qe kishte kom,unikuar shpesh dhe me shqetesim me Albert Veliun

Disa ditye pas veniers ne pergjim, më  1 qershor 2018 Prokuroria ben te ditur se Fredi Alizoti u mor ne pyetje me cilësinë e personit që ka dijeni për rrethanat e hetimit te kesaj ceshtjeje. Ate dite Alizoti kishte deklaruar ne organin e aksuzes se rreth orës 16:00, kishte komunikuar ne telefon me Drejtorine e Policisë Fier, pasi donte të deklaronte disa fakte.

“Ky shtetas ka deklaruar që shtetasin Albert Veliu (Babalja) e njihte prej 20 vitesh. Rreth muajve Tetor – Nëntor të vitit 2017, ai i kishte thënë që donte t’i bënte një regjistrim shtetasit Agron Xhafaj, vëllai i Ministrit të Brendshëm, por nuk i gjente dot anën, pasi ai nuk e afronte. I kishte ofruar që të bënin një regjistrim dhe shtetasi Fredi të hiqej sikur ishte shtetasi Agron Xhafaj. Për këtë shërbim “Babalja”, i kishte thënë që do të merrnin 200.000 euro nga deputeti me mbiemrin Salianji. Këtë bisedë e kishin regjistruar në Vlorë te një lokal përballë atij që kishte shtetasi Agron Xhafaj. Sipas deklaruesit, “Babalja” kishte premtuar që do t’i jepte 100.000 euro dhe zëri i shfaqur në regjistrimin e bërë publik nga televizionet në bisedë me Babalen, ishte zëri i tij. Babalja deri në këto momente nuk i ka dhënë asnjë lek. Në këtë moment, është ndërprerë pyetja e këtij shtetasi pasi po jepte të dhëna për inkriminim në ngarkim të tij dhe është paralajmëruar se pas këtyre deklarimeve mund të zhvilloheshin hetime ndaj tij dhe është ftuar të caktojë një mbrojtës. Deklaruesi ka  kërkuar të japë shpjegime pa praninë e mbrojtësit duke theksuar se u qëndronte deklarimeve, por më të detajuara do t’i jepte një ditë tjetër”.

Lidhur me ekspertimin e audiopergjimit te pretenduar te bisedes mes Babales dhe Agron Xhafajt, prokurori per krime te renda sqaron se u caktua kompania JP French Associates. Nga informacioni zyrtar që organi I akuzes ka marre prane ambasades se MBreterise se bashkuar ne Tirane rezultoi se në kete vend nuk ka institucion shtetëror për kryerjen e një ekspertimi të tillë, dhe se kompania e sipërcituar është kompania e kontraktuar nga vetë autoritetet shtetërore britanike për kryerjen e ekspertimeve në Mbreterine e bashkuar.

Organi i akuzës thekson gjithashtu se nuk është administruar asnjë akt ekspertimi i kryer nga laboratorë shkencorë te Policisë në Itali, për shkak se autoritetet italiane kanë refuzuar ekspertimin për shkaqe procedurale

“Lidhur me materialin e dërguar për ekspertim sqarojmë së objekt ekspertimi është DVD-ja e sekuestruar në Partinë Demokratike nga deputeti Enkelejd Alibeaj si përfaqësues i kësaj force politike.

Si modele eksperimentale janë dërguar mostra të zërave të shtetasve Geron Xhafaj, Albert Veliu, Fredi Alizoti dhe Agron Hyseni të marrë konform rregullave procedurale. Shtetasi Jetmir Olldashi nuk ka dorëzuar në asnjë moment materialin origjinal si dhe mjetet, me të cilat është pretenduar se është realizuar audiopërgjimi që lidhet me bisedën e pretenduar të zhvilluar midis shtetasve Albert Veliu dhe Geron Xhafaj duke pretenduar se nuk e disponon më dhe kopje të tij ia ka dorëzuar shtetasit Ervin Salianji”.

Prokuroria per krimet e renda ben te ditur  se ka thirrur deputetin e PD, shtetasin  Ervin Salianji te paraqitet ne datë 12 tetor për t’u pyetur si person, ndaj të cilit zhvillohen hetime për veprën penale të “Kallëzimit të rremë” në bashkëpunim me personat e sipërcituar Albert Veliu, Fredi Alizoti, Jetmir Olldashi.

 

policia-e-shtetit.jpg
G. P.10:48 | 10/10/2018

Policia e Shtetit i konsideron fund e krye të pavërteta pretendimet e Fredi Alizotit, se kreu Policisë së Shtetit e ka marrë me makinë, ka tentuar ta ndikojë në deklarime dhe e ka shoqëruar në prokurori.

“Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit nuk ka qenë për asnjë rast, në asnjë rrethanë dhe në asnjë cilësi shoqërues, kontaktues apo në çdo formë tjetër i shtetasit Alfred Alizoti”, thuhet në reagimin e Policisë së Shtetit.

Në sqarim thuhet se drejtori Ardi Veliu ka patur angazhime të tjera, lehtësisht të verifikueshme, ditën kur shtetasi Alizoti pretendon se është shoqëruar tek Krimet e Rënda.

Drejtori i Policisë së Shtetit në asnjë rast nuk është përfshirë në veprime procedurale në lidhje me hetimin e çështjes të ashtu-njohur publikisht si çështja “Babale”, thuhet në njoftim ku theksohet se edhe nëse kjo mund të kishte ndodhur, ajo nuk do të përbënte asnjë shkelje ligjore për sa kohe do të ishte në zbatim të urdhërimeve të prokurorisë, ose gjykatës.

Duke deklaruar se policia në cdo veprim ka zbatuar vec urdhërat e prokurorisë, njoftimi i policisë mbyllet me gatishmërinë për hetim: “Jemi të hapur që prokuroria ta hetojë edhe këtë aspekt në detaje në kuadrin e procesit hetimor që ajo po kryen për këtë çështje”./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono