avokati

saimir-tahiri-ne-apeli.jpg
gra moz15:40 | 28/05/2018

Gjykata e Apelit të Krimeve të Rënda liroi nga izolimi ish-ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri, që prej datës 12 maj qendronte në “arrest shtepie”. Pas  një seance që gjati 2 orë, Apeli pranoi kërkesën e Tahirit për shfuqizimin e masës shtrënguese.

Pas 17 ditësh izolim në banesën e tij te Kodra e Diellit, ish-ministri i brendshëm, Saimir Tahiri, fitoi lirinë.

Gjykata e Apelit për Krimet e Rënda shfuqizoi masën e sigurisë “arrest shtëpiak” të dhënë në 12 maj 2018 nga Shkalla e Parë.

Seanca e të hënës u parapri nga një koment e avokatit Maks Haxhia mbi mesazhin e një ditë më parë të ambasadorit amerikan Doland Lu drejt gjykatës për një vendim të bazuar në prova dhe jo mbi presione.

Në të njëjtën kohë, në hyrjen tjetër një patrullë policie solli në gjykatë ish-ministrin e akuzuar për “trafik narkotikësh” në formën e grupit të strukturuar kriminal dhe të “korrupsionit”. U prit me brohorima nga 4-5 mbeshtetes.

Senaca u zhillua pa praninë e gazetarëve, kërkesa zyrtare e të cilëve për të marrë u refuzua nga gjykata. Burime brenda seancës konfirmuan se avokati Haxhia dhe Tahiri pretenduan shfuqizim të masës, me pretendimin se nuk ekziston asnjë kriter ligjor për masë sigurie. Ndërsa prokurori ka këmbëngulur në caktimin e masës së sigurisë “arrest në burg”.

Në përfundim të seancës trupa gjykuese e kresuar nga Saida Dollani dhe anëtarë Fehmi Petku e Sokol Binaj vendosën shfuqizimin e “arrestit shtëpiak”. Kjo do të thotë në vijim Tahiri do të hetohet në gjendje të lirë.

Ish-ministri la gjykatën po në bordin e automjetit të policisë, pasi procedura e lirimi kërkon një apo dy orë kohë.

Kjo është fitorja e dytë e Tahirit në Apelin e Krimeve. Në dhjetor 2017 e njëjta gjykata shfyqizoi masën e sigurisë “ndalim i daljes jashtë vendit” duke i rikthyer Tahirit pasaportën.  /abcnews.al

zoto.jpg
ent ela12:24 | 11/05/2018

Gjykata e Krimeve të Rënda dënon me 5 vjet heqje lirie ish-kreun e Drejtorisë së Përgjithshme të Burgjeve Artur Zoto. Këtë masë dënimi kishte kërkuar edhe prokuroria. Gjykata i hoqi Zotos dhe të drejtën e ushtrimit të funksioneve publike për 5 vjet. Para se trupi gjykues të tërhiqej për vendimin, fjalën e ka patur pala mbrojtëse. Avokati i Zotos, Ardian Leka deklaroi në sallën e gjyqit se akuza nuk ka bazë, se është e sajuar dhe montuar dhe pa asnjë provë. Sipas mbrojtësit ligjor të Zotos, ish-nëndrejtori i Përgjithshëm i Burgjeve, i cili aktualisht mban statusin e bashkëpunëtorit të drejtësisë, Iliaz Labi,  nuk ka deklaruar të vërtetën. Prokuroria sipas avokatit Leka ka ngritur akuzën ndaj klientit të tij mbi hamendësime dhe jo mbi prova. Sipas Lekës një provë e fortë e pretendimit të tij është mungesa e plotë e çdo komunikimi telefonik mes Artur Zotos dhe vartësit e tij Iliaz Labit. Në pretencë prokuroroja e cështjes Elisabeta Imeraj kërkoi një dënim me 5 vite burg për ish-zyrtarin e burgjeve. Sipas prokurorisë, nga gjykimi rezultoi e provuar se Artur Zoto ka konsumuar veprën penale të “korrupsinonit pasiv të zyrtarëve të lartë”.  Zoto akuzohet se ka marrë një rryshfet prej 2 milionë lekë të rinj, për llogari të një tenderi të burgjeve për furnizim me vezë dhe bulmet. /abcnews.al/abcnews.al

KPK-JASHTE-1280x720.jpg
ent ela12:10 | 07/05/2018

Kjo është skeda e pasurisë të anëtarit  të Gjykatës Kushtetuese Fatmir Hoxha. Anëtari i katërt i rojtarëve të Kushtetutës duhet të përballet me Komisionin e Pavarur të Kualifikimit.

Zgjodhi të dërgojë avokatin Julian Mertiri në seancën degjimore për vlerësimin e figurës së tij.

Trupa gjykuese e përbërë nga Xhensila Pine, Valbona Sanxhaktari dhe Alma Faskaj morën në shqyrtim pasurinë e gjyqtarit, i cili rezulton të ketë: një apartament 2+1, 112 m2 në Tiranë me vlerë 140 mijë e 450 euro, për të cilën ka marre një kredi si i pastrehë. Vlera e kredisë së butë është 5 milionë lekë.

Sipas ILDKPI, gjyqtari Fatmir Hoxha ka bërë deklarim të saktë, burime të ligjshme, nuk ka fshehur pasurinë dhe se nuk ka bërë deklarim të rremë. Por sipas komisionit nga disa përllogaritje, gjyqtari ka mos përputhje të burimeve të pasurisë. Sipas KPK-së, blerja e kësaj prone nuk justifikohet, pasi për të është deklaruar marrja e një kredie si i pastrehë në vlerën 5 milionë lekë dhe mungon justifikimi tjetër i shumës.

Por, sipas avokatit Mertiri, shuma është plotësisht e justifikueshme.

“Mendoj që shumë është plotësisht e justifikueshme. Zoti Hoxha duke filluar nga viti 2011 është emëruar anëtar i Gjykatës Kushtetuese dhe për këtë qëllim është transferuar nga qyteti i Shkodrës, ku ka pasur një tjetër që e ka shitur së bashku me orenditë përkatëse. Dhe kjo shumë i përket të gjitha orendive që janë shitur aty”.

Avokati sqaroi se gjyqtarit 275 mijë lekë të reja ia kanë hedhur në dasmë dhe kjo mund të vërtetohet me kasetën e dasmës së vitit 2003, thotë ai.

Vendimi u la të shpallet ditën e enjte në 10 Maj. Procesit të Vettingut i janë nënshruar më herët Fatos Lulo, Vitore Tusha dhe Altina Xhoxhaj. E vetmja që ka kaluar Vettingun deri më tani është Vitore Tusha.

SHULLAZI-1280x720.jpg
ent ela15:18 | 24/04/2018

Gjykata për Krimet e Rënda e pati të pamundur të marrë dëshminë e avokatit Roland Samraxhi në procesin gjyqësor ndaj Emiliano Shullazit. Avokati Samarxhi tha se vazhdon të jetë avokat i kallëzuesit të Shullazit, biznesmenit Ylvi Beqja dhe për këtë shkak përfitoi nga e drejta e tij ligjore për të mos dëshmuar. Në seancën e së martës gjykata i dha fund pritjes së paraqitjes në gjyq të dëshmitarit Jani Zaka, duke lejuar Prokurorinë të lexojë deklarimet e dhëna prej tij gjatë hetimit. Para prokurorëve Zaka rrefente takimin me Emiliano Shullazin, i cili i kishte kërkuar të sqarohej për pronësinë e një parking me Fatmir Sinanajn. Zaka kishte pohuar se nuk e kishte bërë takimin, pasi të nesërmen kishte udhëtuar drejt Greqisë me familjen. Edhe shpërthimi i tritolit në hyrjen e parkingut kishte ndodhur gjatë kohës që ai ndodhej jashtë vendit. /abcnews.al

trump-2-1280x854.jpg
ent ela09:51 | 10/04/2018

Presidenti amerikan Donald Trump e ka cilësuar skandaloz, operacionin e FBI në zyrat e avokatit të tij në Nju Jork. Gjithashtu sulmoi prokurorin special që heton për “Russiagate” duke thënë se me urdhër të tij është kryer një sulm ndaj SHBA-ve.

Një situatë skandaloze dhe sulm ndaj Shteteve të Bashkuara. Kështu Donald Trump komenton bastisjen e FBI-së, të urdhëruar nga prokurori special që heton çështjen “Russiagate”, Robert Mueller, në zyrën e avokatit Michael Cohen. Presidenti amerikan ka sulmuar Mueller dhe “gjuetinë e tij kostante të shtrigave, që vijon prej të paktën 12 muajsh. “Me operacionin në zyrat e Cohen, kemi kaluar në një nivel të ri të padrejtësisë: është qesharake”, u tha Trump gazetarëve në Shtëpinë e Bardhë.

Avokati Cohen e ka cilësuar bastisjen “të papërshtatshme dhe të panevojshme”. Operacioni nuk lidhet drejtpërdrejt me hetimin që Mueller po kryen për “Russiagate”, por ka shumë të ngjarë që ajo të fillojë falë informacionit të shpërndarë nga Mueller me autoritetet e Nju Jorkut. Cohen ka bashkëpunuar dhe më herët me autoritetet amerikane për hetimet lidhur me “Russiagate”, duke dërguar qindra dokumente në posedim të tij në Kongres, duke qenë avokat personal i Trump prej vitesh.

Përfaqësuesi ligjor në të njëjtën kohë është në qendër dhe të një tjetër skandali. Ai ka paguar 130 mijë dollarë për të detyruar aktoren e filmave për të rritur Stormy Daniels që të mos zbulojë mardhënien jashtëmartesore me Trump në 2006. Marrëveshja e heshjes është përpiluar pak para zgjedhjeve të nëntorit të 2016. Sëfundmi Daniels bëri me dije se është kërcënuar ndërsa gjendej në një parking bashkë me vajzën e saj në makinë. Për këtë arsye vendosi që të pranojë paratë.

Ndërkohë, Donald Trump pretendon se nuk është në dijeni të vendimit të Cohen për të paguar Daniels për t’i blerë heshtjen. Gjithashtu palët thonë se kreu I Shtëpisë së Bardhë nuk e ka firmosur kurrë marrëveshjen./abcnews.al

ff1e0e01-0b45-46f6-bc5b-437fd0e54ee9-cx0-cy2-cw0-w1023-r1-s_1522774616-6577419.jpg
ent ela19:15 | 03/04/2018

Në Shtetet e Bashkuara është dënuar personi i parë në kuadër të hetimeve mbi lidhjet e supozuara të presidentit Donald Trump me Rusinë. Avokati holandez Alex van der Zëaan, 33 vjeç, është dënuar me 30 ditë burg pasi ka gënjyer hetuesit më lidhje me pozicionin e një prej asistentëve të Trump. Van der Zëaan është dhëndri i një prej njerëzve më të pasur të Rusisë dhe ishte personi i 19-të i akuzuar nga hetuesi i posaçëm Robert Mueller. Sidoqoftë, padia ndaj tij nuk i referohet fushatës elektorale të vitit 2016 dhe për momentin ndaj presidentit Trump nuk ka një akuzë zyrtare. Në seancën gjyqësore të mbajtur të martën, avokati është gjobitur gjithashtu me 20 mijë dollarë dhe dënuar me dy muaj lirim me kusht. Holandezi i ka zyrat e tij ligjore në Londër dhe më parë ka punuar për një sërë firmash ndërkombëtare të njohura. Në mars Shtetet e Bashkuara vendosën sanksione ndaj 19 shtetasve rusë, 13 prej të cilëve të akuzuar në kuadër të hetimit të Mueller, nën akuzën e ndërhyrjes në zgjedhjet presidenciale përmes sulmeve kibernetike./abcnews.al

AVOKATI-I-FRAN-FRROKAJ-1280x720.jpg
ent ela16:59 | 20/03/2018

Avokati i kryebashkiakut Fran Frrokaj nuk është i kënaqur me vendimin “arrest shtëpie” të dhënë nga gjykata për klientin e tij. Avokati Ardian Leka tha se ky vendim do të apelohet. Sipas tij, Frrokaj ka firmosur shkresat sipas ligjit dhe nuk ka asnjë provë, apo shkelje të tij gjatë ushtrimit të detyrës.

Ndalimi i Fran Frrokaj është kryer pa paraqitur prova kundër tij.

Këtë pretendim ka Adrian Leka, njëri prej avokatëve të kryebashkiakut të Lezhës. Vendimi i Gjykatës se Lezhes do të apelohet thotë ai.

“Në momentin që është bërë rivlerësimi i masës së sigurisë janë paraqitur prova, të cilat nuk rëndojnë klientin tim zotin Fran Frrokaj. Është i bindur në pafajësinë e tij dhe do ushtrojmë të gjitha rrugët e së drejtës dhe me ankimin e këtij vendimi që u dha nga gjykata e Lezhës, duke iu drejtuar gjykatës së apelit Shkodër, pasi nuk  janë kushtet për këtë lloj mase”.

Avokati Leka u shpreh se në dosjet e prokurorisë nuk ka dokumente qe fajësojne Frrokajn.

“Në provat e Prokurorisë ka dokumente që janë firmosur nga zoti Frrokaj, po jo dokumente që e vërtetojnë fajësinë e zotit Frrokaj, ka shkresa përcjellëse që po të mos i firmoste zoti Frrokaj, kush do t’i firmoste një zoti Frrokaj tjetër”.

Kryetari i bashkisë së Lezhës Fran Frrokaj ndodhet në masën e sigurisë arrest shtëpie, pasi akuzohet për shpërdorim detyre./abcnews.al

 

vlcsnap-error586-1280x719.jpg
ent ela12:20 | 02/02/2018

Nezar Seiti nuk është i penduar i drejtësisë, as në Shqipëri dhe as në Itali. Keshtu deklaroi sot Detar Hysi, avokati i Seitit në procesin gjyqesor te hapur ndaj tij ne vendin tonë. Sipas Hysit, klienti i tij, i cilësuar si financieri i grupit të Habilajve, nuk ka kërkuar asnjëherë që dëshmojë për këtë çështje. Hysi, në një reagim të shpërndarë për mediat, deklaron me përgjegjësinë e mbrojtësit se i pandehuri Nezar Seiti nuk ka dhënë pëlqimin në asnjë fazë të hetimit edhe procedimit penal, qoftë në vend, qoftë në Itali për të bashkëpunuar me drejtësinë. Kjo sipas tij, pasi Nezar Seiti pretendon se nuk ka njohje me disa nga të pandehurit e çështjes në hetim. Reagimi i avokatit erdhi pas disa deklaratave të bëra publike nga përfaqësues të opozitës, sipas të cilëve Nezar Seiti, u ekstradua pikërisht në momentin që kishte pranuar të ishte dëshmitar i drejtësisë./abcnews.al

vlcsnap-error729-1280x720-1280x720.jpg
ent ela11:07 | 30/01/2018

Në seancën e sotme gjyqësore të çështjes “Shullazi”, avokatët mbrojëts kanë kundërshtuar provat e prokurorisë.

Avokati i Shullazit deklaroi se të gjitha provat shkresore të prokurorisë do t’i nënshtrohen debatit gjyqësor një nga një.
Në seancën e radhës do të vazhdohet me pyetjen e 10 dëshmitarëve të parë, mes tyre avokatë dhe gazetarë./abcnews.al

vlcsnap-error491-1-1280x720.jpg
us er12:13 | 14/11/2017

Pas denoncimit të vëllait, edhe prokuroria e Durrësit u vu në lëvizje për zhdukjen e avokatit Besnik Muça, që nga data 2 nëntor. Më herët prokuroria e Barit kishte nisur hetimet pas denoncimit të bashkëshortes së tij që e priste në Itali. Organi i akuzës ka disa dyshime për zhdukjen e avokatit, që nga rrëmbimi i tij deri tek mbytja në det.  Sipas burimeve të policisë sonë thuhet se personeli në tragetin ku ai kishte hipur për të shkuar në Itali,  gjeti një xhup, kartë qëndrimi italiane, çantë me sendet personale, por jo pasaportën shqiptare të avokatit. Këto janë sekuestruar nga Policia e Barit si provë materiale. Për herë të fundit Muça kishte kontaktuar me bashkëshorten ku e njoftonte se po hipte në traget në Durrës për të shkuar tek ata në Itali. 54 vjeçari Muça kishte dokumente të rregullta qëndrimi në Itali, ku jetonte prej vitesh me bashkëshorten dhe fëmijët. Kurse kohët e fundit ai kishte nisur punën si avokat i lirë në Tiranë. Në datën 2 nëntor, Besnik Muça rezulton të ketë kryer të dyja procedurat në portin e Durrësit si atë të check-in dhe regjistrimin në sistemin TIMS./abcnews.al

 

 

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono