Avdjol Dobi

AVDIOL-DOBI-SHPALLET-NE-KERKIM-NDERKOMBETAR.mpg_snapshot_00.07-1280x720.jpg
ent ela16:35 | 02/02/2019

Avdjol Dobi shpallet në kërkim ndërkombëtar nga policia shqiptare. Për të prangosur përfaqësuesin e “DH Albania”, i cili fitoi dy tendera me vlerë 30 milionë euro me dokumenta të falsifikuara, uniformat blu kërkojnë ndihmën e Europol dhe Interpol.

Pasi refuzoi tre herë prokuroinë e Tiranës për t’u marrë në pyetje, Avdjol Dobi, përfaqësuesi i kompanisë “DH Albania”,  shpallet në kërkim ndërkombëtar nga Policia e Shtetit. I riu fitoi dy tendera me vlerë 30 milon euro me dokumenta të falsifikuara, ndërsa nga sistemi TIMS rezulton se ai nuk ka dalë nga vendi ynë, të paktën jo me emrin e tij në pikat e kalimit  kufitar.

Për të rënë në gjurmët e 26-vjeçarit, uniformat blu kërkojnë ndihmën e partnerëve të saj, Interpol dhe Europol. Kompania “DH Albania” e cila u krijua nga Avdjol Dobi fitoi lotin e parë të “Unazës së Madhe” në Tiranë me vlerë 18 milionë euro dhe 12 milionë euro për ndërtimin e një linje të tensionit të lartë Burrel-Peshkopi, aktualisht të anuluar.

Në janar Prokuroria mori në pyetje anëtarët e Komisionit të vlersimit të Ofertave në ARRSH dhe në OST. Pas tyre në pyetje u morën edhe dy ish-drejtuesit e këtyre institucioneve, Afrim Qëndro dhe Klodian Gradeci. Sipas prokurorisë së Tiranës, “DH Albania” ka falsifikuar 4 dokumente  zyrtare të shtetit të Delawerit në SHBA, vend ku është themeluar kompania mëmë “Dunëell Huberman”. Organi i akuzës ka regjistruar procedimin penal për 4 vepra; shpërdorim detyre, shkelje e barazisë në tendera, falsifikim dokuemtash dhe mashtrim. /abcnews.al

 

Prokuroria-e-Tiranes.jpg
ent ela20:33 | 19/12/2018

Marrja në pyetje e përfaqësuesit ligjor të kompanisë “DH Albania” nga Prokuroria ka dështuar. 26 vjeçari, që rezulton të jetë personi i vetëm i kompanisë, që ka negociuar kontratat e dy tenderave me vlerë 30 milionë euro, nuk është paraqitur pranë organit të akuzës.

Prokuroria e Tiranës dështoi sot të marrë në pyetje përfaqësuesin ligjor të kompanisë “DH Albania”, e përfshirë në skandalin e fitimit të dy tenderave me vlerë 30 milionë euro përmes dokumentave të falsifikuar. Avdjol Dobi ishte thirrur të jepte sqarime në lidhje me aferën e lotit të parë të Unazës së Madhe me vlerë 18 milionë euro dhe atë të ndërtimit të linjës 220 kilovolt Burrel-Peshkopi.

Por 26 –vjeçari nuk është paraqitur pranë organit të akuzës. Si personi i vetëm që përfaqëson “DH Albania” në Shqipëri dhe që ka negociuar dy kontratat me shtetin shqiptar, dëshmia e tij konsiderohet e rëndësishme. Megjithatë, edhe pse hetimet kanë nisur prej më shumë se 1 javë, deponimi i tij nuk është bërë ende pjesë e hetimit. Avdjol Dobi do të japë sqarime në lidhje me dokumentat që kompania dorëzoi pranë Autoritetit Rrugor Shqiptar dhe Operatorit të Sistemit të Transmetimit dhe do të pyetet nëse ka dijeni që dokumentat e paraqitura janë të falsifikuara apo se kush janë personat që ia kanë dhënë atij këto dokumenta.

Hetimet e deritanishme kanë zbuluar se “DH Albania” ka falsifikuar datën e regjistrimit, bilancet dhe një çertifikatë të sekretarit të shtetit të Delaëare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, sipas të cilës ajo nuk ka detyrime fiskale në këtë shtet ku është regjistuar. Dyshohet gjithashtu se “DH Albania” ka falsifikuar edhe noterizimin në Shtetet e Bashkuara, duke përfshirë një noter, i cili rezulton se nuk ekziston. Sipas sistemit TIMS Avdjol Dobi rezulton se ndodhet në vendin tonë, por ai nuk ka njoftuar në Prokurori as nëse e ka marrë fletë-thirrjen e nisur nga prokurorja e çështjes, Elisabeta Ymeraj.

Grupi hetimor ka nxjerrë fletë-thirrje edhe për noteren Xhevahire Brahaj e cila ka kryer noterizimin e të gjithë dokumentacionit të “DH Albania” në vendin tonë, si dhe për përkthyesen Shenda Kruja e cila nuk ka një lincesë të ministirisë së drejtësisë dhe përkthimi i saj nuk është ligjor. Zëri i Amerikës dhe Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Investigative – BIRN – kanë publikuar të dhëna dhe dokumenta zyrtare që e lidhin Dobin e Krujën me kompaninë “Gener 2”, e cila rezulton se ka paguar edhe për hapjen e niptit në Shqipëri për llogari të “DH Albania”. /abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono