Athinë

athina.jpg
G. P.15:10 | 10/03/2019

Me thirrjet “Rama ik” dhe “E duam Shqipërinë si gjithë Europa”, një grup emigrantësh shqiptarë që punojnë dhe jetojnë në Greqi, protestuan para ambasadës shqiptare në Athinë kundër qeverisë së Edi Ramës. Kjo protestë u organizua nga dega e Partisë Demokratike në Greqi.

Në fjalimet e mbajtura para ambasadës, protestuesit kërkuan largimin e qeverisë së Edi Ramës për t’i hapur rrugë zgjidhjes politike në vend. Sipas tyre, kryeministri ka braktisur interesat e qytetarëve të vet, e nuk do t’ia dijë për premtimet e dhëna për të lehtësuar jetën e emigrantëve shqiptarëve në Greqi./abcnews.al

makina.jpg
G. P.11:19 | 01/03/2019

Një shpërthim i fuqishëm ndodhi këtë të premte në një parkim makinash në Athinë. Për pasojë një person ka mbetur i plagosur rëndë, ndërsa katër makina u shkrumbuan nga flakët.

Sipas asaj që shkruajnë mediat greke, ngjarja ndodhi në periferi të kryeqytetit grek, në Glyfada. Forcat e zjarrfikëses dhe policisë shkuan menjëherë në vendngjarje. Dëshmitarë të ndryshëm i kanë thënë policisë se dëgjuan disa shpërthime të ndryshme.

ÅÊÑÇÎÇ ÌÅ ÅÍÁÍ ÔÑÁÕÌÁÔÉÁ ÓÅ ÕÐÁÉÈÑÉÏ ÐÁÑÊÉÍÃÊ ÓÔÇ ÃËÕÖÁÄÁ
ÅÊÑÇÎÇ ÌÅ ÅÍÁÍ ÔÑÁÕÌÁÔÉÁ ÓÅ ÕÐÁÉÈÑÉÏ ÐÁÑÊÉÍÃÊ ÓÔÇ ÃËÕÖÁÄÁ
ÅÊÑÇÎÇ ÌÅ ÅÍÁÍ ÔÑÁÕÌÁÔÉÁ ÓÅ ÕÐÁÉÈÑÉÏ ÐÁÑÊÉÍÃÊ ÓÔÇ ÃËÕÖÁÄÁ

Deri më tani nuk dihen shkaqet e kësaj ngjarjeje. Sipas “Kathimerinit”, i plagosuri kishte dalë nga palestra dhe më pas i është drejtua makinës. Deri më tani janë zbuluar një leje drejtimi dhe pasaportë australiane. Policia helene beson se i plagosuri punon në Dubai./abcnews.al

MBULIM-HUMBIN-PASAPORTAT-NE-GREQI-ABC-M4-T2.mpg_snapshot_00.00-1280x720.jpg
ent ela22:03 | 22/02/2019

100 pasaporta të reja që ishin dërguar nga Ministria jonë e Jashtme për emigrantët shqiptarë atje kanë humbur në Greqi gjatë transportit. Pasaportat fillimisht janë bllokuar nga dogana greke në Kakavijë për shkak se transporti ishte në shkelje të procedurave. Në një deklaratë për mediat, Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme, thotë se me datë 13 shkurt, pasaportat e prodhuara nga kompania ALEAT po transportoheshin drejt Greqisë të ambalazhuara jo në përputhje me praktikat e rregullta të transportimit të pakove diplomatike.

Pakot me pasaportat shqiptare u zhbllokua pas verifikimit dhe dërgesa i është dorëzuar përfaqësuesve diplomatikë të Konsullatës së Janinës. Gjatë transportimit të tyre në një nga ndalesat e bëra për në Ambasadën tonë, pikërisht në rrugët e Athinës,  automjeti me targa diplomatike u sulmua. Ministria e Brendshme në bashkëpunim me kompaninë ALEAT, kanë marrë masat për nxjerrjen jashtë përdorimi dhe shpalljen e pavlefshme të këtyre pasaportave, si dhe angazhimin për të përshpejtuar procedurat e riprodhimit dhe zëvendësimin e tyre. /abcnews.al

zaev-and-tsipras.jpg
G. P.23:45 | 12/02/2019

Qeveria maqedonase shpërndau për herë të parë të martën një komunikatë për shtyp, e cila mbante emërtimin e ri të vendit, Maqedonia e Veriut. Dërgimi i komunikatës është një sinjal se Marrëveshja e Prespës e arritur qershorin e kaluar me Greqinë ka hyrë në fuqi.

“Njoftojmë se janë plotësuar kushtet për hyrjen në fuqi të atyre amendamenteve të Kushtetutës së Republikës së Maqedonisë së Veriut, të miratuara në Kuvend më 11 Janar të vitit 2019”, thuhet në komunikatën zyrtare.

Hyrja në fuqi e amendamenteve që rrjedhin nga akordi me Athinën është publikuar edhe në gazetën zyrtare të qeverisë.

“Në këtë mënyrë fillon përmbushja e detyrimeve që rrjedhin nga marrëveshja”, vijon më tej komunikata.

Ndërkohë, edhe ministri i Jashtëm Nikolla Dimitrov njoftoi në profilin e tij në Twitter se, nga Greqia ka mbërritur nota verbale dhe se marrëveshja e Prespës hyn automatikisht në fuqi.

“Ky është fillimi i një miqësie të gjatë mes dy fqinjëve”, komentoi Dimitrov./abcnews.al

luigiv-1280x708.jpg
G. P.10:26 | 08/02/2019

Një shqiptar është vënë në pranga nga policia greke pas 19 muajsh hetime për vrasjen e një belgu. Ngjarja ka ndodhur në lagjen Neos Cosmos të Athinës në vitin 2017. Viktimë mbeti 56-vjeçari Luigi Vancheri.

Mesazhet e ruajtura në telefonin e tij zbuluan motivet dhe identitetin e ekzekutorëve. Sipas mediave greke një prej tyre është edhe një 32-vjeçar shqiptar, i cili u kap në kufi pranë Kakavijës në datën 1 Shkurt. Identiteti i tij nuk është bërë publik.

Ndërkohë në kërkim janë edhe dy bashkëpunëtorë të shqiptarit, të cilët njihen me emrat Tony dhe Vinny. Autoritetet greke i akuzojnë të tre personat për vrasjen e Vancherit për llogari të një karteli kolumbian. Besohet se viktima i kishte një shumë parash borxh kartelit.

Pasi siguruan mandatin që të shikonin mesazhet që belgu kishte dërguar në Whatsapp dhe Viber zbuluan që shqiptari kishte shkëmbyer dhjetëra biseda me Vancherin. Ishte ai që e dërgoi 56-vjeçarin në vendin ku ndodhi krimi.

Viktima: Ku është Tony?

Shqiptari: Po e pyes për adresën.

Viktima: E more adresën?

Shqiptari: Rruga “14 Fanosthenous”, Neos Cosmos.

Viktima: Po shkoj atje tani.

Shqiptari u identifikua lehtësisht nga policia pasi viktima belge i kishte ruajtur të gjitha detajet në celularin e tij. I riu ka pohuar se e ka dërguar Vancherit detaje për takimin, por mohoi që të jetë përfshirë në krim. Gjithashtu ai nuk dha detaje për dy bashkëpunëtorët e tij duke u justifikuar se nuk mban mend ndonjë detaj për ta.

Ngjarja ndodhi natën e 16 Qershorit 2017 në rrugën pedonale “Fanosthenous” të Neos Cosmos. Pas hetimeve në vendin e ngjarjes u gjet një plumb 22 milimetra. Ekspertiza mjeko-ligjore zbuloi se 56-vjeçari ishte qëlluar nga mbrapa në një distancë shumë të shkurtër.

Vancheri kishte udhëtuar drejt Athinës më 10 Qershor të 2017-s dhe qëndronte në një hotel në qendër të kryeqytetit grek. Hetuesit zbuluan se ai akuzohej për trafik droge në Belgjikë, Spanjë dhe Zvicër. Mendohet se 56-vjeçari ishte drejtuesi i një grupi që merrej me trafik droge në Bashkimin Europian dhe Amerikën Latine.

Sipas mediave belge pak ditë para udhëtimit drejt kryeqytetit grek ai ishte shpallur fajtor në Liezh për lidhje me një rast të narkotikëve.

Luigi Vancheri mendohet se ishte në borxh me një kartel kolumbian me të cilën kishte bashkëpunuar. Grupi latino-amerikan e shantazhoi duke i marrë peng një nga anëtarët e bandës së tij. Të dyja grupet kishin vendosur që të sqaroheshin për shlyerjen e borxhit në Zaragoza të Spanjës. Ndërkohë, belgu ndodhej në Athinë për të diskutuar për një bashkëpunim të mundshëm me një gup tjetër, rival të kartelit kolumbian. Në momentin kur u vra, ai kishte 1000 euro me vete./abcnews.al

2399C412-6BCE-4444-91E9-0192BB1AC0C2_w1023_r1_s.jpg
ent ela21:35 | 21/01/2019

Në parlamentin grek kanë filluar procedurat për miratimin e marrëveshjes së Prespës. Fillimisht marrëveshja do të diskutohet në komisionin parlamentar të politikës së jashtme. Seanca që filloi vonë pasditen e të hënës është karakterizuar nga debate të ashpra. Deputetë të opozitës kanë kundërshtuar pjesëmarrjen në komision të disa deputetëve të pavarur, të cilët kanë paralajmëruar se do të votojnë në favor të marrëveshjes Athinë – Shkup. Nga opozita janë hedhur dyshime mbi legjitimitetin e notës verbale të mbërritur nga Shkupi, në adresë të ministrisë së jashtme greke. Deputetët opozitarë thonë se nota nuk përmban nënshkrimin e kreut të shtetit maqedonas, Gjorgje Ivanov. Marrëveshja e Prespës do të diskutohet për dy ditë në komisionin parlamentar. Pastaj do të përcillet të mërkurën, në një seancë plenare. Edhe aty, debati parlamentar do të zgjasë dy ditë ndërsa votimi është planifikuar për mbrëmjen e të enjtes./abcnews.al

athine.jpg
G. P.13:41 | 15/01/2019

Mësuesit protestues në Athinë janë përplasur me agjentët e policisë të cilët përdorën gaz lotsjellës. Manifestuesit të mbledhur para parlamentit grek kundërshtojnë reformën për punësim në këtë sector, të kryeministrit Tsipras.

Ka përfunduar me përleshje të dhunshme me agjentët e policisë, protesta e mësuesve në Athinë, të cilët kundërshtojnë reformën për punësimet publike që promovohet nga qeveria e kryeministrit Aleksis Tsipras. Kur manifestuesit u përpoqën të thyenin kordonon e policisë para parlamentit të Athinës, agjentët reaguan me gaz lotsjellës.

Një grua mbeti e plagosur, sipas mediave greke. Në qendër të protestave është projektligji për punësimet në sektorin publik. Sipas mësuesve, pas viteve të tëra reduktimesh, ëshët e papranueshme një iniciativë e cila penalizon kolegët më të vjetër në moshë.

Kështu që për herë të dytë brenda një jave mësuesit vendosën të protestojnë para parlamentit grek. Organizatorët e protestës konfirmuan se morën pjesë rreth tre mijë persona, të cilët kërkonin kryesisht kontrata për një kohë  të pacaktuar. Kategoria kërkon më shumë punësime pas reduktimeve si pasojë e krizës financiare që goditi vendin./abcnews.al

maqedonii.jpg
G. P.19:43 | 11/01/2019

Parlamenti i Maqedonisë ka votuar pasditen e së premtes, me 81 vota pro ndryshimet kushtetuese që i hapin rrugë zbatimit të Marrëveshjes së Prespës, e arritur Qershorin e kaluar mes Athinës dhe Shkupit.

Votimi është mbajtur pasi më herët, kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev arriti një marrëveshje me partinë shqiptare Besa që në ligjin kushtetues të mos renditen përcaktimet e shtetësisë. Në bazë të marrëveshjes, për maqedonasit do të përdoret termi “makedonsko”, ndërsa për shqiptarët dhe etnitë e tjera do të përdoret prapashtesa “e Maqedonisë”.

Gjithashtu, akordi i arritur parashikon që edhe në letërnjoftime të përcaktohet përkatësia etnike. Një gjë e tillë është pranuar edhe për diasporën. Gjatë seancës, deputetët e përjashtuar të VMRO-DPMNE-së deklaruan se kjo parti do të mbajë përgjegjësi për mospjesëmarrjen në këtë zhvillim historik për vendin. Ndërkohë, jashtë selisë së Parlamentit lëvizja “Maqedonia Bllokon” mbajti një tjetër protestë kundër ndryshimeve, por pa mundur të ndikojë në bllokimin e tyre./abcnews.al

merkel_pavlop_evzones-thumb-large.jpg
ent ela14:25 | 11/01/2019

Në takimin e saj në Athinë me presidentin grek Pavlopulos, kancelarja gjermane Anxhela Merkel ka përmendur dhe marrëveshjen e Prespës, duke thënë se është një zhvillim pozitiv jo vetëm për Athinën dhe Shkupin, por për të gjithë.

Kancelarja gjermane Anxhela Merkel është takuar në Athinë me presidentin grek Prokopis Pavlopulos. Ky i fundit falenderoi Merkel për mbështetjen që i ka dhënë Greqisë gjatë periudhës së krizës financiare, si dhe diskutoi me të për krizën e refugjatëve.

Pavlopulos u shpreh se grekët kanë bërë shumë sakrifica dhe për gabime që nuk kishin bërë, dhe ishte i lumtur që kancelarja gjermane ishte e vetëdijshme për këtë.

Ai lavdëroi Merkel për qëndrimin që ka mbajtur ndaj krizës së refugjatëve duke i thënë se ajo ishte një lidere europiane që kishte treguar një kurajë të madhe.

Duke iu referuar marrëveshjes së Prespës të arritur mes Athinës dhe Shkupit, Merkel u shpreh se besonte se kjo marrëveshje është një zhvillim pozitiv jo vetëm për Greqinë dhe Maqedoninë Veriore por për të gjithë.

Por kreu i shtetit grek shfrytëzoi rastin që të përsëriste kërkesën e Greqisë për dëmëshpërblimet e krimeve të luftës të nazistëve duke i kërkuar që çështja të zgjidhet me anë të një forumi juridik sipas vlerave kulturore ndërkombëtare dhe europiane.

Merkel nga ana e saj, tha se marrëdhëniet mes dy vendeve janë përmirësuar ndjeshëm duke e vendosur greqinë në një fazë të re, në të cilën Berlini është i gatshëm ta mbështesë.

Ndërsa për sa i përket krimeve të nazistëve ajo tha se gjermanët pranojnë përgjegjësinë e tyre për detyrimet historike, dhe është një cështje zemre mbështetja ndaj Greqisë për të mirën e të dyja vendeve. /abcnews.al

GREQI-MOTI-ABC-M1-T1.mpg_snapshot_01.36-1280x720.jpg
ent ela15:25 | 08/01/2019

Moti i keq ka përfshirë Greqinë, ku reshjet e dendura të dëborës dhe temperaturat eulëta kanë detyruar autoritetet të mbyllin disa shkolla në zona të ndryshme të vendit. Probleme ka pasur dhe në trafikun e automjeteve.

Vala e motit të keq në Greqi ka shkaktuar një paralizë të konsiderueshme në jetën e vendit. Të martën, madje dhe qendra e Athinës ku ndodhet parlamenti, ishte e mbuluar nga një shtresë e lehtë dëbore, ndërsa zona të tjera të kryeqytetit dita nisi me probleme.

Në disa segmente të autostradës që lidh Athinën me Selanikun qarkullimi i automjeteve ishte i pamunduar për shkak të dëborës apo shtresave të akullit. Treni elektrik funksionoi pjesërisht deri në orët e para të mëngjesit, ndërsa në linjën e aeroportit, treni suburban qëndroi disa orë i bllokuar në njërin prej stacioneve të ndërmjetme.

Në zonat verilindore të Athinës pati ndërprerje të gjata të energjisë elektrike, që u rehabilituan deri në mesditë.

Në 46 nga 66 bashkitë e zonës së Atikës shkollat nuk po funksionojnë të martën. Gjithashtu edhe gjykatat. Shkollat janë të mbyllura dhe në pjesën më të madhe të vendit. Në rrugët sekondare është ndaluar qarkullimi i automjeteve me kapacitet mbi 3,5 tonë, ndërsa policia rrugore këshillon përdorimin e zinxhirëve.

Pasojat e të ftohtit janë më të ndjeshme në zona të tjera të vendit, sidomos në veri. Në rrethinat e Dramas u shënua gjatë natës temperatura më e ulët, – 21 gradë, ndërsa në Follorinë – 20. Edhe në zona të tjera temperaturat ishin mjaft të ulëta, nga -19,9 deri në -17,5. Vala e motit të keq në Greqi, që kësaj here është pagëzuar si “Telemaku”, do të vazhdojë edhe gjatë të mërkurës. Problemet më të mëdha priten në zonat bregdetare në perëndim të vendit, me shtrëngata shiu dhe erëra të fuqishme. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono