atalanta

Veronik Istrefaj16:49 | 21/10/2019

Trajneri i Manchester City, Pep Guardiola, ka folur në konferencë për shtyp para ndeshjes kundër Atalantës, që do të jetë e vlefshme për grupin C në Champions League. Në fjalën e tij, tekniku spanjoll tha:

“Mendoj se kemi ndërtuar një skuadër shumë të fortë, si pjesë e një projekti që ka filluar që para katër sezonesh. Dy sezonet e fundit në Champions, jemi eliminuar nga rregulli i golit në fushë kundërshtare. Në këtë kompeticion, nëse do t’i shkosh deri në fund, duhet të pësosh sa më pak gola.

“Ky është një kompeticion që vendoset nga një episod, nga një metër më shumë ose më pak, nga një pasiguri ose moment individual. Këto diferenca të vogla vendosin fate të mëdha. Këtë sezon, them me plot bindje se jemi më të fortë se dy sezonet e fundit. Lojtarët kanë fituar eksperiencën e duhur dhe janë më mirë fizikisht”, përfundoi Guardiola./abcnews.al

Igli Nikolli14:32 | 21/10/2019

Manchester City pret Atalantën nesër në mbrëmje për ndeshjet e treta të fazës së grupeve në Champions League. Kampionët e Anglisë do të tentojnë fitoren e tretë rresht.

Pep Guardiola ka folur për këtë përballje në konferencën për shtyp. Spanjolli flet me superlativa për ekipin bergamask, një ndër surprizat më të bukura të Serie A në 2-3 vitet e fundit.

Loja e Atalantës i pëlqen shumë dhe Gasperinit e krahason me Sarrin e Juventusit. Guardiola ka luajtur me Brescian më parë, por nuk e sheh këtë ndeshje si një derbi. Më pas një koment për ekipin e tij dhe në fund një ide se çfarë duhet bërë me racizmin.

Roberto Baggio, Appiah dhe Guardiola kur ishin pjesë e Brescias

ATALANTA – “Ajo që ndjeja për Sarrin është identike me atë që mendoj për Gasperinin. Atalanta bëri diçka të jashtëzakonshme sezonin e kaluar. Ishte sikur të kishin fituar titullin kampion. Është kënaqësi t’i shikosh duke luajtur. Kanë shumë guxim dhe sulmojnë pafund. Derbi për mua? Jo, edhe pse kam qenë shumë i lidhur me familjen Corini. E di që është një ndeshje e veçantë, por nuk kam biseduar me askënd nga Brescia”.

RIVALITETI – “Kam shumë besim te skuadra ime, por e di që ka edhe klube të tjera që mund ta fitojnë këtë kompeticion. Si futbollist dhe trajner, kam zbritur gjithmonë në fushë për fitore, edhe pse futbolli ka edhe humbje. Do doja të thoja që do të jemi ne fituesit e Champions League, por nuk e di çfarë mund të ndodhë në të ardhmen”.

RACIZMI – “Shpresoj që FIFA dhe UEFA të hedhin hapa para sa i përket kësaj çështje. Mendoj se është më shumë një problem kulturor, duhet t’ia nisim që nga fëmijët e vegjël”. /abcnews.al

Igli Nikolli13:14 | 21/10/2019

Atalanta do të zhvillojë nesër një ndër ndeshjet më të rëndësishme në histori. Ekipi bergamask do të udhëtojë drejt Manchesterit për t’u ndeshur me Cityn e Guardiolës. Djemtë e Gasperinit kanë humbur dy ndeshjet e para në fazën e grupeve të Champions League.

Gjimshti me shokë do të tentojnë të marrin pikët e para kundër kampionëve të Anglisë, pavarësisht vështirësisë ekstreme që paraqet kjo sfidë. Mbrojtësi shqiptar pritet ta nisë si titullar përballjen me “Cityzens”.

Situata në repartin defensiv të ekipit italian nuk është me e mira. Kjaer dhe Palomino janë të dëmtuar dhe nuk kanë udhëtuar me ekipin. Toloi, Gjimshiti dhe Masiello do të tentojnë frenimin e një prej sulmeve më të rrezikshme në botë, teksa alternativa e vetme në stol do të jetë braziliani Ibanez. /abcnews.al

Igli Nikolli16:59 | 19/10/2019

Ndeshje spektakolare dhe shumë gola mes Lazios dhe Atalantës. Ekipi bergamask u tregua i pamëshirshëm në pjesën e parë, ndërsa bardhekaltrit zhvilluan një 20 minutësh të çmendur në pjesën e dytë.

Miqtë shënuan tre herë brenda 14 minutash, duke çoroditur Strakoshën (ka një pjesë të fajit te goli i dytë) dhe ekipin kryeqytetas. Luis Muriel me anë të një dygolëshi dhe kapiteni Gomez i dhuruan avantazhin e trefishtë Atalantës (Gjimshiti e ndoqi takimin nga stoli).

Lazio reagoi në pjesën e dytë dhe ia doli të evitonte humbjen. Ciro Immobile ktheu në gol një penallti në minutën e 69-të. Ekipi i Inzaghit gjeti sërish golin pas një minute.

Argjentinasi Correa realizoi një gol shumë të bukur dhe në Olimpico u rikthye shpresa. Vendasit morën zemër dhe shënuan në minutat shtesë. Ciro Immobile u tregua sërish i saktë nga pika e panalltisë, duke i dhuruar një pikë ekipit të Inzaghit. Atalanta humbi shansin për të barazuar përkohësisht Juventusin në krye, ndërsa bardhekaltrit ngjiten në kuotën e 12 pikëve. /abcnews.al

Lazio – Atalanta 3-3
(Immobile (pen) 69′, (pen) 90+3′, Correa 70′, / Muriel 23′, 28′, Gomez 37′)

Klejdi Kaimi15:42 | 18/10/2019

Drejtori sportiv i Juventusit, Fabio Paratici ka bërë një krahasim duke deklaruar se Atalanta është Leicesteri i Italisë. Por megjithatë trajneri i Atalantës, Gan Piero Gasperini nuk është i këtij mendimi.

Në një intervistë të dhënë për ‘Corriere Dello Sport’ Gasperini kundërpërgjigjet: “Ai na komplimentoi ne, por Fabio e di shumë mirë se rivalë për titullin Juvja ka vetëm veten e saj. Atë që ka bërë Leicesteri i Ranierit nuk do të përsëritet më, ishte një përrallë. Nuk ka merita në futbollin Italian edhe nëse Atalanta e mbyll sezonin në vendin e tretë, të katërt apo të pestë për tre sezone rradhazi, përsëri nuk mund të krahahsohet me klubet e mëdha”.

Më tej trajneri flet edhe për anën financiare të klubit. “Paratë nuk do të zbresin në fushë dhe të të fitojnë ty lojën. Por, megjithatë aspekti financiar është i rëndësishëm pasi të detyron të shesësh lojtarë €20-25m kur klubet e mëdha mund të paguajnë më shumë”.-mbyll italiani. /abcnews.al

Igli Nikolli17:04 | 06/10/2019

Atalanta la pas krahëve humbjen përballë Shakhtar Donetsk në Champions League dhe u rikthye te fitorja. Ekipi i Gasperinit fitoi përballë Lecces me rezultatin 3-1 në stadiumin e rinovuar “Gewiss Stadium”. I zakonshmi Zapata dhe kapiteni Gomez shënuan brenda 5 minutave në fundin e pjesës së parë, ndërsa Gosens trefishoi në fillim të së dytës.

Lucioni në fund shënoi golin e nderit për miqtë, që renditën në zonën e rrezikut. Berat Gjimshiti u aktivizua si titullar dhe luajti gjithë ndeshjen. Kjo fitore e ngjit Atalantën në të njëjtën kuotë pikësh me Juventusin për momentin dhe dy pikë larg Interit kryesues. Të dy ekipet do të përplasen me njëra-tjetrën në orën 20:45.

Roma nuk ia doli të fitonte në Olimpico përballë Cagliarit. 1-1 u mbyll takimi dhe të dy golat u shënuan brenda 5 minutash. Joao Pedro kaloi ekipin sard në avantazh në minutën e 26-të, ndërsa Ceppitelli shënoi në portën e tij pas 5 minutash. Kjo ishte ndeshja e dytë rresht në shtëpi pa fitore për verdhekuqtë, ndërsa ishullorët numërojnë 11 pikë në pesë ndeshjet e fundit.

Bologna dhe Lazio dhuruan gola dhe emocione në barazimin 2-2. U deshën 19 minuta të çmendura për të shijuar katër golat e ndeshjes. Krejci dhe Palacio kaluan dy herë në avantazh vendasit, por Immobile reagoi në të dyja rastet. Përfundimisht barazim që nuk i shërben asnjërës skuadër. /abcnews.al

Roma – Cagliari 1-1
(Ceppitelli (aut) 31’ / Joao Pedro (pen) 26’)

Atalanta – Lecce 3-1
(Zapata 35’, Gomez 40’, Gosens 56’ / Lucioni 86’)

Bologna – Lazio 2-2
(Krejci 21’, Palacio 31’ / Immobile 23’, 40’)

Renditja e Serie A
Igli Nikolli20:58 | 01/10/2019

Eksperienca kushton shumë në Champions League. Atalanta zhvilloi një ndeshje pozitive përballë Shakhtar Donetsk në “shtëpi”, por në fund u trondit nga goli i Solomon. Ekipi nga Bergamo vinte nga humbja përballë Dinamos në Zagreb, por forma e mirë në kampionat i jepte besim në sfidën e sotme.

Josip Ilicic pati shansin të kalonte ekipin e tij në avantazh në minutën e 16-të, por dështoi nga pika e penalltisë. Goditja e sllovenit u prit nga Pyatov, por Atalanta nuk u ndal.

Ekipi i Gasperinit tentoi sërish dhe Duvan Zapata dërgoi tifozët zikaltër në festë pas 12 minutash. Një krosim i bukur i Hateboer u kthye në gol nga bomberi kolumbian, i cili u ndihmua nga dalja e pasigurt e portierit ukrainas.

Miqtë reaguan dhe ia dolën të barazonin pak para fundit të pjesës së parë. Moraes mori një asist të bukur nga Alan Patric, shmangu Gollinin dhe barazoi ndeshjen. Zapata pati sërish mundësinë për të shënuar në pjesën e dytë, por shpërdoroi pasimin fantastik të kapitenit Gomez. Ekipi i Gasperinit u hodh në sulm në minutat shtesë, diçka që rezultoi fatale.

Shakhtari zhvilloi një kundërsulm të shpejtë në minutën e pestë shtesë dhe shfrytëzoi kaosin e vendasve. Një lojtar i Atalantës u dëmtua, por askush nuk e ka mendjen për “fair-play” në ato momente. Dodo dhe Solomon, të cilët kishin hyrë në fushë si zëvendësues, shfrytëzuan në maksimum shansin e fundit. Izraeliti gjeti golin e artë të fitores, duke sjellë trishtim në shkallët e stadiumit San Siro.

Përfundimisht 1-2, me Shakhtarin që barazon Dinamo Zagreb me 3 pikë, ndërsa Atalanta e Gjimshitit (e ndoqi takimin nga stoli) mbetet në kuotën e zero pikëve. /abcnews.al

Atalanta – Shakhtar Donetsk 1-2
(Zapata 28’ / Moraes 41’, Solomon 90+5’)

Igli Nikolli19:40 | 01/10/2019

Tjetër gol në San Siro. Shakhtari ia ka dalë të shënojë 4 minuta përpara fundit të pjesës së parë miqtë arritën të vendosnin baraspeshën përballë Atalantës.

Italianët kishin kaluar në avantazh me anë të Duvan Zapatës në minutën e 28-të, por miqtë reaguan shpejt. Një aksion i bukur i Shakhtarit ka përfunduar me gol.

Alan Patrick dhuroi një asist për Junior Moraes, i cili shmangu Gollinin dhe dërgoi topin në rrjetë. Barazim 1-1 dhe të dy ekipet në pushim, për t’u karikuar për 45 minutat e dyta të kësaj përballje të rëndësishme për të dy ekipet. /abcnews.al

Igli Nikolli19:26 | 01/10/2019

Atalanta konfirmon formën fantastike edhe në Champions. Ekipi i Gasperinit ka arritur të zhbllokojë sfidën përballë ukrainasve të Shakhtarit.

Dueli po zhvillohet në stadiumin San Siro të Milanos, aty ku kanë zbarkuar ultrasit bergamaskë. Josip Ilicic pati një mundësi të artë për të kaluar Atalantën në avantazh, por dështoi të shënonte nga pika e penalltisë në minutën e 16-të.

Pyatov grushtoi goditjen e sllovenit, por nuk mundi të bënte asgjë 12 minuta më vonë. Vendasit nuk u demoralizuan dhe vazhduan të luanin futbollin e tyre klasik. Një krosim i bukur i Hateboer solli golin e Duvan Zapatës.

Bomberi kolumbian përfitoi nga një dalje e pasigurt e portierit mik dhe me kokë dërgoi topin në rrjetë. Kjo është një ndeshje thelbësore për Atalantën, që u mposht në sfidën e parë kundër Dinamo Zagreb me rezultatin 4-0. /abcnews.al

Veronik Istrefaj18:20 | 01/10/2019

Berat Djimisti nuk është preferuar titullar nga Gasperini në sfidën e Champions League mes Atalantës dhe Shakthar Donetsk. Mbrojtësi kuqezi do ta ndjekë nga stoli këtë sfidë, pasi i është besuar treshes Palomino-Masiello-Toloi.

Në ndeshjen tjetër të orës 18:55, Real Madridi luan në shtëpi kundër Club Brugge. Zidane ka besuar me formacionin e tij, pasi ka ulur në stol të tri futbollistët brazilianë: Marcelo, Rodrygo dhe Vinicus Jr.

Të tre këta lojtarë kanë bërë mirë në kampionat, madje Rodrygo dhe Vinicius edhe kanë shënuar. Më poshtë, do të njiheni me formacionet zyrtare të dy sfidave: