asteroidi

asteroidi.jpg
G. P.18:08 | 31/01/2019

NASA ka paralajmëruar se një asteroid do të kalojë pranë planetit tonë këtë të enjte. Shkencëtarët e kanë emërtuar me emrin “2019 BC3” asteroidin. Momenti kur ai do t’i afrohet më shumë Tokës do të jetë rreth orës 19:00.

“2019 BC3” do të udhëtojë me një shpejtësi prej 47.500 kilometrash në orë. Fatmirësisht në pikën më të afërt që do kalojë planetin, shkencëtarët kanë përllogaritur se do jetë rreth 4.8 milionë kilometra larg Tokës. Megjithatë kjo distancë nga NASA kondiserohet si e afërt.

Asteroidi ka një diametër rreth 31-69 metrash. Në një reagim, agjencia hapësinore amerikane theksoi se nuk ka asnjë asteroid apo kometë që është në drejtim të Tokës për t’u përplasur.

“Nuk dimë asnjë asteroid apo kometë në kurs përplasjeje me Tokën, kështu që probabiliteti i një përplasje të madhe është shumë i vogël. Në fakt, me aq sa mund të kuptojmë ne, asnjë objekt i madh nuk do të godasë Tokën në të paktën 100 vitet e ardhshme”, u shprehën ata./abcnews.al

ASTEROIDI-AFRIKE-1280x720.jpg
ent ela15:49 | 04/06/2018

Një asteroid me diametër 3 metra ka shpërthyer në atmosferën e tokës. Ngjarja është regjistruar mbrëmjen e së dielës, në qiellin e Afrikës së Jugut.

Ka hyrë në atmosferë me shpejtësi 17 kilometra në second dhe është shpërbërë në një shpërthim të fuqishëm sipër qiellit të Bostvanës, ashtu siç ishte parashikuar nga shkenctarët. Dimensionet e tij të reduktuara, vlerësuar mes 3 dhe 5 metra të diametrit, nuk kanë krijuar frikë për një përplasje të mundshme me dëmë në persona apo material, sikundër ndodhi në shkurt të 2013 me meteorin në Rusi, i cili duke kaluar sipër qytetit shkaktoi një valë që theu xhamat e dritareve.

Asteroidi “2018LA” ishte verifikuar të shtunën në mëngjes në distancë të orbitës hënore nga teleskopi i një projekti të financuar nga NASA me qëllim për të zbuluar trupat qiellor në orbitën e të cilëve mund të jetë toka. Të dhënat janë dërguar menjëherë në Masaçusets e më pas janë zhvendosur për në laboratorët e NASA-s në Kaliforni.

“Ky ishte një objekt shumë i vogël në krahasim me ato që kemi detyrë t’I zbulojmë dhe sinjalizojmë”, u shpreh një zyrtar I NASA-s. Ndërsa më tej shton se këto lloj episodesh japin mundësinë që të ushtrohen kapacitetet llogaritjes së rrezikut të përplasjes me tokën të trupave qiellorë. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono