asocacioni i komunave

Gjuric-380x233.jpg
G. P.11:42 | 19/04/2018

Marko Gjuriç, drejtori i së ashtuquajturës zyrë për Kosovën në qeverinë serbe, ka kërkuar serish krijimin sa më parë të asosacionit të komunave serbe në veri të Kosovës.
Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriç, në një deklarataë për mediat serbe u shpreh se është krijuar një ekip i cili po punon për hartimin e statutit të Asociacionit të Komunave Serbe, duke u bazuar në Marrëveshjen e Brukselit e jo sipas veprimeve të brendshme dhe vendimeve të Prishtinës. Gjuriç theksoi se pala kosovare nuk ka ndërmend të respektojë marrëveshjet e arriura në Bruksel, ndër të cilat dhe ajo për krijimin e asocacionit të komunave serbe në veri.
Ai shtoi se duke u bazuar në marrëveshjen e Brukselit, është e qartë se Prishtina është e detyruar të ndryshojë ligjet e saj, sepse sipas atyre aktuale nuk pasrashikohet krijimi i asocacionit. Një temë për të cilën, sipas tij, është diskutuar dhe në takimin mes Presidentit serb Vuçiç dhe kancelares gjermane, Angela Merkel në Berlin./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono