asfiksohen

vlcsnap-error694-1-1280x720.jpg
ad min13:20 | 17/11/2017

Dhjetra nxënës përfunduan në urgjncën e Bulqizës për shkak të tymit të kaldajës së shkollës. Policia njoftoi se të gjithë janë rrezikut për jetën.

Nxënësit e një shkollë të mesme në Shupenzë të Bulqizës u asfiksuan dhe u ndjenë keq nga ana shëndetësore.
Shkak u bë tymi që shkaktoi bllokimi i oxhakut të shkollës.
Adoleshentët u përfshinë në panik masiv dhe në vendin e ngjarjes shkuan disa autombulanca njëherësh.
Përmes një njoftimi për shtyp, Policia e Dibrës tha se situata u krijua nga ndezja e kaldajës me lëndë drusore për ngrohjen e ambientit.
Oxhaku i shkollës ishte i bllokuar dhe për pasojë tymi u shpërnda në ambientet e brendshme dhe shkaktoi ndotje të ambjentit.
Për pasojë u asfiksuan dhe u ndjenë me marramendje rreth 60 nxënës, dhjetë prej tyre ndodhen në gjendje të rëndë.
Shtrimet janë bërë në dy spitalet, Bulqizë dhe në Peshkopi. Ministria e Shëndetësisë ka vënë në dizpozicion dy helikopterë dhe nga Tirana kanë shkuar anestezistë dhe tokiskologë.

 

 

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono