arturbina

kreditoret.jpg
G. P.16:41 | 20/12/2018

Marrëdhëniet komplekse në çift janë në qënder të shfaqjes “Kreditorët”. Pjesa August Strindberg vjen në skenë me regji të Luli Hoxhës këtë fundjavë në “Arturbina”.

Krisja  e marrëdhënieve ne çift vjen e zbërthyer brenda 90 minutave në pjesën “Kreditorët” August Strindberg me regji të Luli Hoxhës, e cila interpreton edhe rolin e gruas.

Marrëdhëniet erotike, psiqike dhe ngarkesa emocionale distancojnë idealizmin e jetëgjatësisë së themeleve të një marrëdhënieje. Laert Vasili, i cili interpreton rolin e ish-burrit thotë se në këtë pjesë kanë të drejtë të 3 personazhet.

Ndërkohë që Helidon Fino, i cili portretizon bashkëshortin është i mendimit se kjo pjesë përcjellë mesazhe të forta mbi marrëdhëniet në çift. Shfaqja “Kreditorët” do të jetë këtë fundjeva në skenë në “Arturbinës” dhe padyshim spektatori do të dalë me një reflektim mbi marrëdhëniet me çift./abcnews.al

kembezbathur.jpg
G. P.17:02 | 30/11/2018

Regjisori Lorin Terezi sjell premierë në Arturbina komedinë “Këmbëzbathur në park” të dramaturgut Neil Simon. Në qendër të veprës janë marrëdhëniet në çift.  Regjisori përmes kësaj pjese ka hulumtuar mbi kuptimin e vertetë të lumturisë dhe bashkëjetesës.

Komedia “Këmbëzbathur në park” i Neilon Simon, megjithëse ka prekur skenën për herë të parë në vitin 1963  regjisorët në skena të ndryshme të botës vazhdojnë të eksplorojnë rreth saj. Regjisori Lorin Terezi e sjell për herë të  parë për publikun kryeqytets në Arturbina. Mesazhet e kësaj vepre janë sociale. Ato trajtojnë marrëdhëniet në çift dhe  arsyet që çojnë në divorce, një problem social edhe i shoqërisë së sotme.

Në këtë pjesë vijnë dy çifte në mosha të ndryshme për të parë edhe diferencat ne karaktere. Dashuria e vrullshme dhe pasionante e çiftit të sapomartuar Kori dhe Pol vihet në pikëpyetje teksa ata duhet të përballen me problemet e përditshmërisë. Shfaqja do të jetë  me datat 1 dhe 2 në Arturbina./abcnews.al

RAMA-PER-TEATRIN-KOMBETAR-1280x720.jpg
ent ela08:38 | 03/07/2018

Kryeministri Rama është i bindur se Teatri i Ri Kombëtar do të ngrihet mbi gërmadhat e godinës ekzistuese që do të shembet. Gjatë përurimit të Qendrës së re Multifunksionale“Arturbina”, Rama tha dje se ndërtesa aktuale e Teatrit Kombëtar e ka humbur bastin aventuresk me kohën.

Kryeministri Edi Rama e ka quajtur çështje të mbyllur ndërtimin e Teatrit të ri Kombëtar.

Sipas tij, Shqipëria nuk ka pasur kurrë një teatër të denjë kombëtar, ndërsa jo gjithmonë godinat e institucioneve të tilla kanë vlera historike.

Një mesazh e kishte dhe për aktorët e regjisorët, të cilëve u kujtoi se nuk janë ata që vendosin për një vepër publike si Teatri, por të zgjedhurit e popullit.

Duke u ndalur të projektligji për ndërtimin e teatrit të ri, kryeministri theksoi se do të ndërtohet 100% nga privati, ndërsa shteti do të vendosë në dispozicion truallin.

Rama u shpreh i bindur se Teatri i ri Kombëtar do të ndërtohet aty ku është godina ekzistuese. Deri në ngritjen e Teatrit të ri shfaqjet  do të vihen në skenen e Qendrës së re “Arturbina”, që çeli dyert këtë të hënë. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono