artur malaj

ONM-KUNDER-KPK-APLIKIMET.mpg_snapshot_01.24-1280x720.jpg
G. P.14:12 | 17/08/2018

Procesi i Vettingut për gjyqtarët dhe prokurorët e Republikës së Shqipërisë, një nga arteriet kryesore të zemrës së reformës në drejtësi të 2016-s kanë krijuar debat përtej partive politike në vend. Në një bilanc të deritanishëm, bie në sy se 25% e vendimeve të dhëna nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit, me rekomandim të vëzhguesve ndërkombëtarë, janë apeluar nga komisioneri Publik.

25% e vendimeve, ose ndryshe 1/4 e gjyqtarëve dhe prokurorëve të konfirmuar nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit janë ankimuar në Kolegjin e Apelimit me rekomandim të ndërkombëtarëve. Është ky bilanci i deritanishëm i vendimeve të organeve të Vettingut për procesin më të diskutueshëm dhe rëndësishëm derimë tani të reformës në drejtësi të 2016-s.

– Bashkim Dedja , kryetar i Gjykatës Kushtetuese;

– Xhezair Zaganjori, kryetar i Gjykatës së Lartë;

– Gentian Osmani, prokuror i Krimeve të Rënda, kandidat për KLP;

– Gentjan Medja, gjyqtar i Gjykatës Administrative Tirane, kandidat për KED;

– Edmond Islamaj, gjyqtar i Gjykatës së Lartë;

– Artur Malaj, gjyqtar i Apelit Administrativ Tiranë;

– Alma Brati, gjyqtare në Rrethin Gjyqësor Tiranë;

Emrat që shihni në këtë tabelë, mes të cilëve edhe krerët e dy gjykatave më të rëndësishme të vendit, sot të dyja jo-funksionale, i janë referuar shkallës së dytë të gjykatave të Vettingut për apelim të vendimit të dhënë nga KPK, e cila i ka rikonfirmuar në detyrë, bazuar në një vlerësim, dukshëm jo të mjaftueshëm për Operacionin Ndërkombëtar të Monitorimit.

Ky i fundi, i quajtur ndryshe si “vëshguesit ndërkombëtarë” , bazuar në nenin 65 të ligjit për rivlerësimin kalimtar ka të drejtë të paraqesë rekomandim me shkrim për Komisionerin publik për të paraqitur ankim. I tillë ka qënë rasti për 7 nga 27 të konfirmuarit në detyrë nga KPK.
Me një kulmim të seancave të organizuara në shkallën e parë të Vettingut në muajin Korrik, ky numër rrezikon të rritet, duke ngritur dyshime lidhur me procesin dhe mënyrën e vlerësimit nga trupat e Vettingut të subjekteve të rivlerësimit.

Një tjetër rast i bujshëm kur përfaqësuesi i Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit është shprehur në linjë të kundërt me vlerësimin e KPK ka qenë edhe rasti i kryeprokurores së Përkohshme Arta Marku, mungesa së cilës në sallë solli zhgënjimin e trupës gjykuese si dhe vëzhguesve ndërkombëtar, të cilët ngritën pikpyetje për komponentin e tretë të Vettingut, aftësinë profesionale të zonjës Marku. Kjo e fundit u konfirmua nga KPK dhe duket se ndërkombëtarët këtë herë i kanë kursyer kryeprokurores së përkohshme një rekomandim për apelim./abcnews.al

ONM-ARTUR-MALAJ-1280x720.jpg
ent ela11:14 | 10/08/2018

Operacioni Ndërkombëtar i Monitorimit u ka paraqitur Komisionerëve Publikë rekomandimin për ta ankimuar në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit vendimin e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit për konfirmimin në detyrë të Artur Malajt, gjyqtar në Gjykatën Administrative të Apelit, Tiranë, dhe kandidat për Inspektor i Lartë i Drejtësisë. Ai u konfirmua në detyrë nga KPK në 3 gusht.

Inspektoriati i Lartë i Deklarimit të Kontrollit të Pasurisë dhe Kofliktit të Interesit kishte relatuar ne Komisionin e Pavarur të Kualifikimit se pasuria e Artur Malajt është deklaruar e saktë. Gjyqtari kishte dy troje të përfituar me ligjin 7501 në Llakatund të Vlorës, një apartament në kryeqytet, garazh dhe një automjet. Ndonëse konstatoi disa parregullsi në shuma të papërfillshme, KPK vlerësoi si të deklaruar saktë ndër vite dhe të justifikuara edhe tre llogari të bashkëshortes së tij, gati 200 mijë euro në total, të pëfituara nga puna e saj si notere.

Gjithashtu, Komisioni rrëzoi raportin e Drejtorisë së Sigurimit të Informacionit te Klasifikuar për papërshtatshmëri të gjyqtarit, duke vlerësuar se raporti i përcjellë ishte i pasaktë dhe i pabazuar në prova. Pasi  t’u jetë njoftuar vendimi me shkrim i Komisionit të Pavarur të Kualifikimit, komisionerët Publikë, do ta shqyrtojnë atë krahas rekomandimit të Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit. /abcnews.al

KPK-KALON-MALAJ-NE-PRITJE-DOLLAPAJ.mpg_snapshot_00.30-1280x720.jpg
G. P.13:24 | 03/08/2018

Pas seancës dëgjimore të zhvilluar disa ditë më parë, Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka konfirmuar në detyrë gjyqtarin e Gjykatës Administrative të Apelit të Tiranës, Artur Malaj. Në pritje të vendimit të KPK është edhe prokurori i Apelit të Shkodrës, Arben Dollapaj, i cili ka kaluar me sukses tri shtyllat bazë, si pasuria, profesioanalizmi dhe morali.

Një tjetër magjistrat kalon me sukses filtrat e Vetting-ut.

Genta Tafa Bungo, relatore e KPK: “Vendoset konfirmimi në detyrë i zotit Artur Malaj”.

Artur Malaj, Gjyqtar i Gjykatës Administrative të Apelit Tiranë, kandidon për postin e Inspektorit të Lartë të Drejtësisë. Në fund të procesit Malaj theksoi se do të vijojë punën me të njëjtin seriozitet.

Artur Malaj, gjyqtar i Gjykatës Administrative të Apelit Tiranë: “S’kam asnjë koment përveç asaj që tha komisioni për rikualifikimin, thjesht më mbetet ta falenderoj për punën e bërë dhe të vazhdoj detyrën ashtu siç e kam vazhduar dhe më parë.”

Më 31 korrik, Inspektoriati i Lartë i Deklarimit të Kontrollit të Pasurisë dhe Kofliktit të Interesit kishte relatuar se pasuria e Artur Malaj është deklaruar e saktë. Gjyqtari kishte dy troje të përfituar me ligjin 7501 në Llakatund, Vlorë, një apartament në kryeqytet, garazh dhe një automjet. Ndonëse konstatoi disa parregullsi në shuma të papërfillshme, KPK vlerësoi si të deklaruar saktë ndër vite dhe të justifikuara edhe tre llogari të bashkëshortes së tij, gati 200 mijë euro në total, të pëfituara nga puna e saj si notere. Gjithashtu, Komisioni rrëzoi raportin e DSIK për papërshtatshmëri të gjyqtarit, duke vlerësuar se raporti i përcjellë ishte i pasaktë dhe i pabazuar në prova.

Më herët para Komisionit të Pavarur të Kualifikimit për seancë dëgjimore doli prokurori i Apelit të Shkodrës Arben Dollapaj. Në raportin e ILDKPKI, konstatohet se deklarimi i Dollapajt është i saktë, në përputhje me ligjin e nuk ka deklarim të rremë.

Arben Dollapaj, prokurori i Apelit të Shkodrës: “Nuk dua të intimidoj procesin pas trupa gjyqësore është tërhequr për të marrë vendim.”

Magjistrati ka të regjistruar në emër të pridërve të tij një apartament në Barjam Curri, 76 m2, një shtëpi banimi 112 m2 në vlerën 9 milionë lekë pranë njësisë administrative nr.5, Tiranë. Komisioni vërejti disa pasaktësi në regjistrimin e banesës në kryeqytet, pasi ishte bërë një kat shtesë, ku pronar rezulton edhe vëllai i prokurorit Dollapj. Por vetë prokurori pohoi se paratë për shtetën ia ka dhënë kunati i tij që jeton në Amerikë në vitin 2010 në shumën e 25 mijë dollarëve.

Për figurën, DSIK në raportin e tij, e konsideron të përshtatshëm për vazhdimin e detyrës, pasi nuk ka kontakte me persona të inkriminuar. Sa i takon aspektit profesional, prokurori Arben Dollapaj vlerësohet se ka aftësi në interpretimin e zbatimin e ligjit, si edhe aftësi të mira drejtuese e organizative. Vendimi prokurorin e Apelit të Shkodës do të jepet më 6 gusht ora 09:30./abcnews.al

kpk123.jpg
G. P.12:10 | 31/07/2018

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka zhvilluar një seancë dëgjimore edhe me Artur Malajn, gjyqtar në Gjykatën Administrative të Apelit në Tiranë. Trupa gjykuese e kësaj seance dëgjimore përbëhej nga Genta Tafa Bungo, Pamela Qirko dhe Suela Zhegu.

Malaj vetohet me përparësi për shkak të kandidaturës për Inspektor i Lartë i Drejtësisë. Në seancën dëgjimore u theksua se lidhur me pasuritë e gjyqtarit Malaj, ILDKPI-ja raporton se deklarimi është i saktë, se nuk ka deklarim të rremë apo fshehje pasurie.

Gjyqtarit Malaj i rezultojne si prona tokë ulishte në Llakatund të Vlorës përfituar nga ligji 7501 si dhe një apartament 106 metra katrorë në Tiranë i prenotuar në 2005 për 55 mijë euro bashkë me një garazh, ndërsa në vitin 2008 çmimi është ulur perfundimisht në 5 milionë lekë të reja.

Apartamentin Malaj e ka në bashkëpronësi me gruan dhe e kanë blerë me kredi. Bashkëshortja e gjyqtarit Malaj me profesion notere rezulton të ketë në llogari bankare shumat prej 122 mijë eurosh dhe 70 mijë dollarësh të ardhura nga puna si notere.

Të ardhurat e çiftit Malaj përputhen me deklarimet e bëra ndër vite, ndërkohë që Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka pasur dyshime se ai ka një shtëpi të padeklaruar në Vlorë./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono