Artan Hoxha

artan-hoxha-1-1280x721.jpg
Sej rie21:32 | 16/04/2019

Grabitja e Rinasit, ku mbeti i varë njëri prej anëtarëve të bandës vijon të jetë kryefjalë e mediave në vend dhe në bote. Për gazetarin Artan Hoxha ditët e fundit kjo ngjarje është lënë pak jashtë vëmendjes për shkak të situatës politike në vend. I ftuar në “Provokacija” gazetari është shprehur se grabitja ka ndodhur brenda “Trekëndëshit të Bermudës” në vendin tonë.

“Aeroporti i Rinasit ndodhet brenda zonës që ne që merremi çdo ditë me kriminalitetin e quajmë “Trekëndëshi i Bermudës”. Është një vrimë e zezë në vijat Tiranë-Fushë-Krujë-Shijak. Brenda këtij harku është zona më e madhe e kompanive të biznesit në Shqipëri. Rinasi është brenda trekëndëshit. Këtu ke një numër shumë të madh organizatash kriminale shumë të fuqishme që janë parmanete në territor. Nëse këtu vepron grupi i Fushë-Krujës, nuk mund të vish nga Tepelena apo Tropoja dhe të hysh pa dijeti të atyre aty. Ose bën marrëveshje me ata, sepse ata të sulen më keq se policia”.

Sipas tij atë ditë kanë qenë në ndjekje të 6 grabitësve vetëm 5 policë, të cilët mund të ishin vrarë në përballje me bandën.

“Gjëja që më ka bërë përshtypje këtë herë është se në momentin që ndodhi ngjarja pati një sulm të drejtuar kryesisht tek policia. Ndërkohë për herë të parë policia reagoi dhe reagoi shpejt. Policia u vu shpejt në ndjekje dhe u përplas. Reagimi ka qenë i shpejtë por mënyrën e reagimit nuk e zgjodhi policia. Nuk ka qëlluar e para policia, kanë qëlluar ata. Po të kishin tentuar grabitësit të vrisnin policët do i kishin vrarë dhe aty kanë qenë vetëm 5 policë përballë 6 grabitësve. Kanë qenë policë të Forcave të Ndërhyrjes së Shpejtë por të paorientaur se më kë kanë të bëjnë. Njoftimi që kishin ata në radio ishte: “Një makinë që dyshohet të jenë grabitësit ka ikur ne këtë drejtim”. Ata janë sulur në atë drejtim”.

Për këtë ngjarje gazatri nuk shikon si fajtore policinë por kompaninë koncensionare.

“Por problemi për mua nuk është policia. Aty është problem koncensionari, mënyra se si i është dhene dhe problem i madhe është edhe korrupsioni. Kontrata është bërë në atë formë që nuk i është lënë kontroll kryesor policisë dhe i është lënë Autoritetit të Aviacionit Civil”./abcnews.al

universiteti.jpg
G. P.13:32 | 15/04/2019

Dy ditë pas pezullimit të Mynyr Konit nga posti i Rektorit të Universitetit të Tiranës, dekanët e 4 falkulteteve të këtij universiteti dolën në një deklaratë të përbashkët për mediat.

Rektori i Fakultetit të Ekonomisë, Dhori Kule, u shpreh se shkeljet e bëra më parë nga universiteti nuk mund të kompensohen. Megjithatë sipas tij me pezullimin e Konit, Universiteti i Tiranës do të ketë vetëm progres.

“Zgjidhja e problemit është e vonuar. Shkeljet e bëra nga Rektorati i UT nuk mund të justifikohen. Sa pozitive është kur institucioni që mëson të tjerët si duhet të sillen, do fillojë të sillet vetë në mënyrë të ligjshme. Kam bindjen që do kemi vetëm progres dhe angazhim për të kompensuar gjithë këto deficensa që kemi pasur në gjithë këtë kohë”, tha Kule.

Ndërkohë nga ana tjetër, Dekani i Fakultetit të Juridikut, Artan Hoxha u shpreh pezullimi i Konit nga ana ministres siguron autonominë e universiteteve. Aktin e Shahinit, ai e sheh si të përgjegjshëm.

“Nuk është mirë për Institucionet e Arsimit të Lartë që të ketë ndërhyrje në administrimin e tyre apo në vendimmarrje që kanë të bëjnë për pasoja që vijnë për drejtimin. Është mirë që nëse gjërat nuk funksionojnë siç duhet e keqja të ndërpritet. Një nga mënyrat që ka përcaktuar Ligji i Arsimit të Lartë është se Rektori mund të pezullohet me urdhrin e ministrit nëse është në shkelje. Ka më shumë se disa muaj që ka një raport në lidhje me gjetjet për kontrollin e zbatimit të ligjit. Është e vonuar Ministria e Arsimit në nxjerrjen e përfundimit final të këtyre gjetjeve.

Ajo që ministrja ka urdhëruar ne e vlerësojmë në përputhje të plotë me Kushtetutën, me ligjin, me statutin e UT dhe nuk ndërhyn në autonominë e universiteteve. Ajo që është caktuar janë shkelje të theksuara në shkelje të Ligjit të Arsimit të Lartë. Janë marrë kompetenca të administratorëve të institucioneve. Janë nënshkruar kontrata financiare nga Rektori i UT që nuk ka kompetencë. Kjo do të thotë që autonomia garantohet kur ata që shkelin ligjin marrin dhe përgjegjësitë për shkeljet e tyre. Ne mendojmë se kjo që u ndërmor ishte një akt përgjegjësie. Konsideroj se ky është një veprim që do ta ndihmojë UT, i vili sot që flasim nuk ka një sistem të vetin elektronik në shërbim, për ata që kërkojnë informacione”, tha Hoxha.

Ministrja e Arsimit Sportit dhe Rinisë, Besa Shahini, pezulloi nga detyra Rektorin e Universitetit të Tiranës Mynyr Koni më 13 Prill. Sipas saj, ai ka penguar zbatimin e ligjit të arsimit të lartë.

Gjatë kohës që Ministria e Arsimit ka monitoruar zbatimin e ligjit të arsimit të lartë në Universitetin e Tiranës, Shahini tregoi se janë gjetur një sërë shkeljesh për të cilat janë lënë një sërë detyrash, të cilat Rektori Koni nuk i ka zbatuar. Në vend të tij, ministrja Shahini ka komanduar Bernard Dostin/abcnews.al

LAJME-20-_-I-FTUAR.mpg_snapshot_10.22-1280x720.jpg
ent ela20:55 | 16/03/2019

Protestën e pestë brenda një muaji të opozitës e ka komentuar në studion e Mbrëmje në ABC News edhe gazetari Artan Hoxha. Sipas tij pjesëmarrja ishte mjaftueshme për të dhënë mesazh, por thekson në protestën e 16 shkurtit kishte më shumë mesazhe, kishte më shumë femra, duke e bërë më qytetare.

 “E djathta arrin të bëjë protesta më të mëdha se e majta dhe u punua në një kohë më të gjatë pjesëmarrja e mjaftueshme për të dhënë mesazh. Nga ajo që pashë në terren kam përshtypjen se protesta e 16 shkurtit ishte më e madhe dhe sa herë ka pjesëmamrr femrash, protesta është më qytetare”.

Gazetari Hoxha thekson opozita mbajti diskret skenarin e protestës për të dhënë një mesazh ndryshe nga herët e tjera, ndërsa Policia kishte vendosur që të mos mos përballej fizikisht.

 “Një skenar që synonte të shpërndantë një mesazh ndryshe nga herët e tjera. Opozita mbajti diskret një skenar që synonte të shpërndante një mesazh ndryshe nga herët e tjera. Policia kishte vendosur që të mos mos përballej fizikisht.

Policia u vendos si dekor, ishte në numër më të madh por nuk kishte ndonjë mision, se duket nga pajisjet . Në pjesën e mbrapshtë ishte vetëm një skuadër taktike e RENEA-s, është skuadër neutralizimi nuk kishte forca të FNSH, kishte bllokuar hyrje-daljet e Kryeministrisë hoqën skelat dhe vendosën pllaka metalike dhe duhej sikur godina ishte e blinduar”.

Sipas tij opozita ka arritur disa suksese, po e nxjerr Ramën haptazi në sutë e botës autokrat, po synon t’u tregojë ndërkombëtarëve që vendi ka distabilitet, ndërsa Rama të kundërtën.

“Opozita po përpiqet t’u tregojë ndërkomëbatrëve që vendi nuk ka stabilitet. Ndryshe nga Berisha, Rama nuk sfidon largohet, policia bën të njëjtën gjë.

Opozita ka arritur disa suksese që Ramën e ka nxjerrë haptazi me pamjen e një autokrati. Nëse Tirana del në shesh vetëm atëherë tronditen themelet e pushtetit, qytetarët në masë të bashkohen e të mos kenë më frikë”. /abcnews.al

I-FTUAR-ARTAN-HOXHA.mpg_snapshot_12.53-1280x720.jpg
ent ela18:46 | 28/02/2019

Tre akuzat e Prokurorisë për ish-ministrin e brendshëm Sajmir Tahiri, janë të vështira për t’u provuar, por nëse provohen do ishte dosja e shekullit. Këtë deklaroi në studion e ABC News gazetari Artan Hoxha, sa u takon akuzave për trafik droge, krijim të grupit të strukturuar kriminal, dhe kryerja e veprës penale në kuadër të grupit kriminal, ndaj Tahirit. Në këndvështrimin e tij, Hoxha thekson se prokuroria nuk i ka provat e drejtëpërdrejta që të çojnë te Tahiri, ndaj do bënte mirë që të shtonte edhe një akuzë më të lehtë për të njollosur ish ministrin.

“Janë akuza të rënda që nëse prokuroria do t’i provojë do ta quaja të njëjtit nivel atë do ta quaja dosja e shekullit si e çështjes Hajdari.

Ka një miksim personazhesh, është  e ngjashme si dosja 339, ku do gjesh brenda njerëz, grupe, funksionarë. Unë nëse do isha prokuror do shtoja dhe një akuzë të lehtë, kurse prokuroria nuk e ka ndjekur fare këtë taktikë. Tahiri akuzohet njëlloj si Habiljat, trafik droge, grup i strukturuar kriminal. Nuk ka një akzuë që do mjaftonte për të njollosur rastin Tahiri. I ka hedhur zaret, o të gjitha o asgjë. Tahiri deri në vendimin e Gjykatës prezumohet i pafajshëm. Me këto prova e vështirë të provohen këto akuza. Provat e drejtpërdrejta që të çojnë te Tahiri, prokuroria nuk i ka”.

Sipas gazetarit Hoxha prokuroria shqiptare ndryshe nga ajo italiane, e ka nisur mbrapsht hetimin, pasi sipas tij hetimi duhet fillimisht të niste në Shqipëri, ndërkohë që ka ndodhur e kundërta. Provat janë letërporosi e ardhur nga vendet fqinje dhe jo të grumbulluara këtu, që mund ta vinin me shpatulla pas murit. Hoxha shpjegon se kjo e ndihmon Tahirin, ndërsa hetimi do të jetë i mangët.

“Ka qenë një çështje e politizuar që nga momenti i parë, kemi dosjen Habilaj e cila ka filluar nga prokuroria italiane e Antimafias dhe Italia ka luftuar më shumë se çdo vend kundër mafias. I ka nisur hetimet që në 2013 kur Tahiri nuk ishte ende ministër pra 4 vjet, duke kapur kanabis dhe përgjime pafund brenda e jashtë Shqipërisë. Ata kryhen veprimet pasi grumbulluan provat.

Ne bëmë të kundërtën, vendosëm piketat kush është i pandehuri dhe pastaj rrugës do gjenim provat. Nderi më i madh që iu bë Tahirit është hetimi në sajë të akuzave politike nuk çon në hetim të vërtetë të asaj që ndodh në Shqipëri, do jetë një hetim i mangët që  do i kthehet në  favor Tahirit që në një hetim të vërtetë do ishte vënë me shpatulla pas murit. Një hetim i tillë e ndihmon Tahirin. I njëjti përson nuk mund të hetohet për herë të dytë për të njëjtën  çështje.

Mënyra si nisi hetimet prokuroria i nisi nga koka jo nga bishti, hetimet duhet të nisnin nga poshtë –lart. Këto prova nuk janë marrë nga Prokuroria, që në momentin e parë. Kam thënë që duke nisur nga poshtë nuk do ndalej te Tahiri po do shkonte më lart te Kryeministri. Dhe sot ndodhemi para faktit që Prokuroria ka paraqitur akuzë zyrtare, Tahiri nga sot është i pandehur, provat janë letërporosi të ardhura nga vendet fqinje.

Tahiri nuk i është shmagur hetimit, shumica e provave kanë ardhur nga jashtë. Për mua duhet të ishte e kundërta, provat duhet të ishin në Shqipëri”.

Sipas Hoxhës deri më tani është bërë publike çfarë ka dashur prokuroria të bëhet publike.

“Është bërë pubike çka dashur prokuroria dhe politika të bëhet publike, nuk ka nisur si çështje hetimore e mirëfilltë. Ka nisur për shkak të një publikimi të një përgjimi të Prokurorisë së Katanias dhe nga aty prokuroria nisi hetimin e dosjes së famshme. Hetimet kanë nisur pas publikimti të fletë-përgjimeve nga Prokuroria e Katanias”. /abcnews.al

ANALISTET-1280x483.jpg
G. P.12:28 | 17/02/2019

Protesta e djeshme e opozitës është komentuar mbrëmë në studion e ABC News nga disa analistë të ftuar. Ata u bashkuan në qëndrimin për masivitetin e protestës. Por kanë opinione të ndryshme lidhur me aktet e dhunës nga protestuesit apo përmbushjen e pritshmërive të kësaj proteste.

Artan Hoxha: Ata që lexojnë protestën me trurin e tyre dhe jo diku gjetkë kuptojnë që ata njerëz që sot ishin në shesh janë vetëm maja e ajsbergut e një piramide shoqërore që shprehet përmes tyre. Vjen një njeri mund të ketë 70 veta fis mbrapa, njerëzit e delegojnë mesazhin e tyre përmes atyre që kanë mundësi të vijnë. Masiviteti dhe qëndrueshmëria dhe kohëzgjatja e protestës janë mesazhi që duhet të lexojë çdo njeri, qoftë politika, qoftë gazetar, qoftë analist, qoftë çdo shqiptar. Ky është mesazhi. Shoqëria në mënyrë masive është tashmë jo vetëm e pakënaqur jo vetëm në mëri, por deri në urrejtje. Nuk ka pasur opozita shqiptare plan për të përdorur dhunën e asaj fuqie që ishte sot. Qeverisë i interesonte të vërtetonte atë që akuzoi që në fillim se opozita është përgatitur për dhunë.

Artan Hoxha: 21 Janari nuk u përsërit sepse reagimi i Policisë së Shtetit dhe Gardës së Republikës nuk ishte si ai i 21 Janarit. Ata zgjodhën midis dy të këqijave të keqen më të vogël. Pra dëmet materiale sado të mqëdha qofshin janë të rekuperueshme, jetët njerëzore nuk janë të rekuperueshme. Vura re një grup njerëzish pothuajse afërsisht pesë më shumë apo pesë më pak, pothuajse aq ishin sepse nuk dua të përfshij në një përfshirje aq të madhe njerëzish përqindja e tyre ka qenë minimale në krahasim me numrin e madh, por çfarë ndodhi. Aty pati fillimisht një përplasje fizike. Policia thjesht kishte krijuar një kordon. U godit me mjete të forta, kryesisht, drunj, shkopinj që dukeshin që në momentin që erdhën, pankartat ishin shumë të vogla, shkopinjtë ishin shumë të mëdhenj. Së dyti tek hyrja e kryeministrisë u hodhën lëndë djegëse, bomba molotov.  

Alfred Lela: Numrat e tregojnë një histori gjithmonë dhe historia që treguan numrat është që zemërata popullore është kanalizuar, njerëzit janë vetëdijësuar. Protesta dhe jo mitingjat perse siç jemi mësuar të shohim mitingjet me shumë zhurmë, me shumë fjalime. Kjo protestë i caktoi vetes një stacion tjetër. I dha kryeministrit një shenjë. Stacioni është e enjtja. Premtimet për protesta janë si premtimet për të bërë ndryshime vijnë në qeveri. Të thuash që do e rrëzoj me 16 është si të thuash që do i hap Shqipërsië 300 mijë vende pune. Lajmi i mirë është që njerëzit nuk u vranë, lajmi i mirë ishte që njerëzit dolën, protestuan.

Preç Zogaj: Duhet të biem dakord dhe të kuptohemi me njerëzit. Retorika politike nganjëherë shtron pritshmëri që synojnë të nxisin publikun, pjesëmarrjen. Nuk ka ndodhur që të bien qeveritë me protesta që organizon opozita. As në Shqipëri, dy herë që është shkurtuar mandati i qeverisjes ka ndodhur nga reolta popullore, situata të jashtëzakonshme, protestat e sindikatave të pavarura të minatorëve, në 97’ ishte protesta e kreditrëve që kishin humbur paratë në firmat piramidale. Opozitat i kanë shfrytëzuar këto momente, por nuk kanë qenë ata protagonistët. Një protestë e thirrur nga opozita, pavarësisht se aty thuhej që opozita e thirri, por nuk e drejtojmë ne, kishte një lloj kakofonie, por në thelb e thirri opozita dhe e mbylli, këtë arrin./abcnews.al

artan-hoxha-1-1280x747.jpg
ent ela20:11 | 16/02/2019

Gazetari Artan Hoxha ka folur për protestën e opozitës e cila u mbajt sot përpara Kryeministrisë. Ai është shprehur se falë reagimit të Policisë dhe Gardës, sot u shmang një 21 Janar i dytë.

“21 Janari nuk u përsërit sepse reagimi i Policisë së Shtetit dhe Gardës së Republikës nuk ishte si ai i 21 Janarit. Ata zgjodhëm të keqen më të vogël sepse dëmet mkatreiale nuk llogarriten në krahasim me jetët njerëzore. Ajo që unë pash ishte se polica që në mëngjes dhe e kam parë me vëmendje nuk ishte e pajisua me shkopinj gome, helmeta etj. Policia ishte e pajisu vetëm me maska kundër gazit.

Së dyti rreshtimi ishte i Policisë së Komisariateve dhe patrullës së “Shqiponjave”. Zakonisht në protesta dalin Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë dhe Forcat Speciale. Sot polica nuk e kishte ndërmend të sulmonte. Garda e Republikë nuk ishte në paraqitje fare gjatë protestë.

Polica thjesh kishte krijuar një kordon pa asnjë lloj mase. Policia nuk është e pajusur për të përbaluar përdorimin e lëndëve djekëse dhe ndaj policia hoqi kordonin. Polica është e justifikaur në pjesën që prishi gardhin dhe po të donte ta mbante gardhin nuk do mund ta mbante dot. Unë mendoja se kjo protestë do të vijonte por ndërhyrja e ndërkombëtareve bëri që protesta të mbyllej aq shpejt”./abcnews.al

artan-hoxha.jpg
G. P.15:05 | 01/02/2019

Në një deklaratë për median Dekani i Fakultetit të Drejtësisë, Artan Hoxha, është shprehur se studentët bojkotues duhet të respektojnë ligjin dhe të lejojnë shumicën të zhvillojë mësim normalisht. Hoxha theksoi se studentët duhet të tregohen të përgjegjshëm për të respektuar të tjerët që duan mësim.

Senati i Univesitetit të Tiranës votoi për lirimin e menjëhershëm të fakultetit të Drejtësisë nga një grup studentëshqë prej javësh tashmë qëndrojnë të ngujuar. Vendimi u mor pa asnjë votë kundër.

Senati i Universitetit të Tiranës do t’i drejtohet studentëve të ngujuar në Fakultetin e Drejtësisë që të lirojnë mjediset universitare.

Vendimi u mor në mbledhjen e 1 shkurtit në të cilën Dekani i këtij fakulteti ka folur dhe për kushtet e papërshatshme për të zhvilluar leksione në klasat e shkollës së mesme “Petro Nini Luarasi” ku  janë zhvendosur studentët.

Në rast se studentët e ngujuar nuk do t’i përgjigjen kërkesës së Senatit të Universitetit të Tiranës për mënyrën e reagimit ky i fundit do të vendosë në një tjetër mbledhje.

Ndërkohë Senati i Universitetit të Tiranës i kërkon qeverisë të rishikojë vendimet dhe urdhrat e Këshillit të Ministrave dalë në fundin e dhjetorit të vitit të shkuar, pasi vlerëson se shfaqin probleme. /abcnews.al

 

 

RIFILLON-MESIM-1280x720.jpg
ent ela17:08 | 30/01/2019

Ashtu siç ishte paralajmëruar, sot rreth orës 14.00 ka rifilluar procesi mësimor në Fakultetin e Drejtësisë. Studentët i janë drejtuar ambienteve të shkollës së mesme “Petro Nini Luarasi”, aty ku do të vijojë mësimi, derisa të zhbllokohet situata e në ambientet e Fakultetit të Drejtësisë, ku prej 19 ditësh vijojnë të jenë të ngujuar një grup studentësh. Dekani i këtij fakulteti Artan Hoxha siguroi se janë marrë të gjitha masat për mbarëvajten e procesit mësimor.

Momente tensioni shoqëruan kthimin në mësim të studenteve të Drejtësisë në Tiranë. Ndërsa të rinjtë nisën të hynin në mjediset e gjimnazit “Petro Nini Luarasi”, një grup studentësh pro bojkotit në përpjekje për të ndaluar nisjen e leksioneve dhe seminareve mbyllën derën me zinxhirë.

Nuk zgjati shumë dhe normaliteti u rikthye nga punonjësit e gjimnazit pa pasur nevojë për ndërhyrjen e policisë, e cila mbërriti para shkollës.

Auditoret e Fakultetit të Drejtësisë për një kohë të pacaktuar do t’i zëvendësojnë 38 klasat e shkollës së mesme.

“Shpresoj që kjo situatë të rregullohet sa më shpejt. Nuk mund të humbasim vitin duke bojkotuar, përderisa shumica janë në mësim”.

Nga ora 14:00 deri në mbrëmje edhe përgjatë fundjavës studentët do të marrin leksionet e humbura sipas një orari të riorganizuar. Dekani i Fakultetit të Drejtësisë thotë se kjo ishte një zgjidhje e detyruar, ndërkohë që mjediset universitare mbahen të bllokuara nga një grup studentësh.

“Nuk është në nivelin që duam, por ju shikoni numrin e madh të studentëve janë dhe shumë të tjerë që ishin në fakultet që tregojnë interes për të vazhduar programin. Ne kemi mirëkuptimin e studentëve për ndonjë vështirësi”.

Megjithëkëtë pedagogët thonë se janë marrë te gjitha masat për mbarëvajtjen e procesit mësimor.

“Është e drejta e tyre të bojkotojnë dhe e drejtë e të tjerëve për të zhvilluar mësim. Ne kemi detyrim ligjor që të paraqitemi për të gjithë ata që duan mësim”.

Ndërkohë mjediset e fakultetit të Drejtësisë i janë lënë studentëve të ngujuar. Këtë forme proteste ky grup studentësh thotë se do ta vijoje deri më 1 shkurt, datë  kur pritet dhe reagimi i pedagogëve. Më pas do të vendosin për hapin e radhës.

“Mundësia e parë është greva e urisë, e cila është trumbetuar shumë. Është dhe një ide e dytë që është shumë ekstreme, por që ato studentë që kanë vendosur të vënë gjithçka në rrezik dhe kokën e tyre për qëllimet përfundimtare”.

Studentët pro bojkotit të mësimit kërkojnë anulimin e ligjit për arsimin e lartë me qëllim që ti rikthejnë normalitetin jetës universitare. Ndërkohë që për të zgjidhur situatën ligji detyron Rektorin e Universitetit të Tiranës Mynyr Koni, por ky i fundit ende nuk ka marrë një vendim për të zgjidhur kaosin e krijuar tek Drejtësia. /abcnews.al

 

PROVOKACIJA-ARTAN-HOXHA-PJ-1-1280x720.jpg
ent ela21:23 | 18/01/2019

Gazetari Artan Hoxha ishtë këtë të premte në studione  Provokacijas në ABC News për t’u dhënë përgjigjë pyetjeve të Mustafa Nanos në lidhje me çështjen Balili dhe intervistën dhënë gazetarit një ditë para vetëdorëzimit. Ai ka sqaruar të gjithë rrugëtimin deri në intervistimin dhe më pas vetëdorëzimin e Klemend Balilit.

“Së pari është besueshmëria. Më vunë një kusht sipas tyre unë isha njeriu kryesor që i sulmoja kërkuan kontakt dhe në këto kushte arritëm në kontakt dhe i them që të jap mundësinë që të sqarosh pozitën tënde. Eskobar i Ballkanit është një emër i pamerituar.

Unë jam kontaktuar disa herë për të negociuar dhe kushtin për t’u dorëzuar që ishte dosja. Ishte një shpërblim 100 milionë lekësh të vjetra. Balili nuk është vrasës është një personazh krejt tjetër.

Vetëm dy vetë e dinin që do dorëzohej në datën 15. Suksesi për mua është fakti që njeriu më i kërkuar në Shqipëri sot ndodhet në dispozicion të drejtësisë”.

Ai kishtë vështirësi të artikulonte, por pyetjet unë ia bëja me informacionet që unë kisha ai është ëpropjekur që të çojë dhe mesazhe. Unë e ndihmova që dorëzimi i tij do shitej si operacion. Presioni i Policisë dha një efekt që është bllokimi dhe sekuestrimi i pronave”.

Gazetari Hoxha tha se DEA amerikane mund të kërkojë ekstradimin e Klemend Balilit, nëse ka prova.

“DEA përfshihet në organizata të mëdha kriminale. Nëse DEA ka prova, DEA mund të kërkojë ekstradimin e Kelmend Balilit. Nëse ka bërë krim që ka lidhje me interesat e SHBA, Balili ekstradohet”. /abcnews.al

IMG_5524-1280x853.jpg
G. P.14:06 | 16/01/2019

Kjo video e regjistruar nga studentët në një takim me Dekanin e Fakultetit të Drejtësisë, Artan Hoxha, i cili i kërkon studentëve të ndalojnë ngujimin dhe bllokimin e Universitetit solli reagimin e Partisë Demokratike, e cila përmes këshilltarit të saj ligjor Gazmend Bardhi, asaj që quan presion kriminal ndaj studentëve nga një pseudo-pedagog që rreshtohet krah pushtetit, i vesh argument financiare të ish gjyqtarit Hoxha.

Artan Hoxha ka arsye për t’i shërbyer Edi Ramës, jo vetëm për mbështetjen që ky i fundit i ka dhënë në karrierën e tij profesionale, por mbi të gjitha për paligjshmëritë e së shkuarës.

Ish-gjyqtari i Gjykatës së Lartë Artan Hoxha, sot Dekan i Fakutetit të Drejtësisë, ende nuk ka dhënë asnjë përgjigje për habinë që shkaktoi përgjigja e tij përpara Parlamentit për dhurimin nga i vëllai të 200 mijë dollarëve, të cilave nuk i dihej burimi”. 

Ishte viti 2011 kur presidenti i kohës Bamir Topi propozoi Artan Hoxhën për anëtar të Gjykatës Kushtetuese, post të cilin Hoxha nuk e mori për shkak të problemeve në mospërligjjen e pasurisë.

“Artan Hoxha ende nuk ka dhënë përgjigje për pasurinë e tij të paligjshme, sesi brenda pak kohësh, me kursime familjare, arriti të blinte një apartament me sipërfaqe 120 m2 në Tiranë, një apartament tjetër në plazhin e Golemit në Kavajë dhe një sipërfaqe toke 700 metër katrorë në zonën turistike të Qerretit në Kavajë”.

Është pikërisht kërkesa e studentëve për shtrirjen e vettingut edhe tek pedagogët ajo që tremb Artan Hoxhën, sipas demokratëve, arsye që e çon atë të kërcënojë studentët që kërkojnë arsim cilësor, ulje të tarifave dhe largimin e pedagogëve të korruptuar nga bota akademike, përfundon selia blu./abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono