Arta Markut

xhafaj-1280x721.jpg
ad min22:00 | 05/06/2019

Anëtarët socialistë të Komisionit të Ligjeve propozojnë masa ndëshkimore shtesë për prokurorët që nxjerrin sekretin hetimor. Gjatë diskutimit për veprimtarinë e prokurorisë së përgjithshme në vitin 2018, ish-ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj kritikoi kryeprokuroren e përkohshme Arta Marku se po zvarrit çështje sensitive.

Socialistët në Komisionin e Ligjeve kanë qenë një zëri se nxjerrja e sekretit hetimor është një çështje shqetësuese në organin e akuzës. Gjatë diskutimit  të projektrezolutës vjetore për  vlerësimin e veprimtarisë e Prokurorisë së Përgjithshme për vitin 2018 ata propozojnë të merren masa shtesë veç përcaktimeve të parashikuara në Kodin Penal për prokurorët që nuk respektojnë ruajtjen e sekretit në fazën e hetimit.

Ish-ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj, veç shqetësimit për këtë heshtje nuk i kursen kritikat për Prokuroren e Përkohshme të Përgjithshme dhe për mënyrën sesi po e drejton ketë institucion. Rezoluta u miratua ne komisionin e ligjeve dhe do t’i kalojë Kuvendit për votim./ABC News Albania 24/7

56887128_2131189926916420_7005791421617668096_n.jpg
ad min21:35 | 14/04/2019

Me pankarta në duar dhe mikrofonë të lidhur me zinxhirë , kjo ka qenë simbolika që kanë përdorur gazetarët për të protestuar para Prokurorisë së Përgjithshme. Gazetarët kërkuan shkarkimin e menjëhershëm të truprojës së prokurores Arta Marku, i cili dhunoi gazetarin e Klan Plus. Gjithashtu ata kanë dënuar çdo  formë dhune dhe kërcënimi  ndodhur kohët e fundit ndaj gazetarëve në Shqipëri.

Me pankarta në duar dhe me mikrofonë të lidhur me zinxhirë një grup gazetarësh të rinj kane protestuar para Prokurorisë se Përgjithshme për dhunën e ushtruar ndaj gazetarit Renaldo Salianji nga truproja i Prokurores se Përgjithshme Arta Marku dhe një sërë kërcënimesh të tjera të ndodhur kohët fundit ndaj disa gazetarëve. Ata kërkojnë  që Prokurorja Marku të kërkojë falje publike gazetarëve dhe të shkarkohet menjëherë truproja që vuri dorë mbi gazetarin.

Ata janë të vendosur të protestojnë jo vetëm kësaj here, por kundër çdo padrejtësie që u bëhet komunitetit të gazetarëve në Shqipëri,  në disa prej pankartave shkruhet: “Gazetarët nuk janë zëdhënës”, “Heshtja nuk blihet, fjala nuk shitet”./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono